PDA

View Full Version : Güç ve Denge karmaşası

onry
28.Ekim.2016, 16:01
selam arkadaşlar.
bir çok yabancı forumda farklı açıklamalar görmem beni şüpheye düşürdü.
benim bildiğim,
GÜÇ özelliğinin, ikili mücadelelerde, top kazanma savaşında (hava topu veya baskı altında pas kontrolü), top kapmada etkili olduğudur ve oyuncu topa sahipken(dripling halindeyken fiziksel baskı yediğinde dahi) her hangi bir etkisi yoktur. fakat bunların dışında bir çok yabancı forumda uzun şut, etkili frikik, uzun taç, dripling (top sürerken yada top saklarken fiziksel baskı esnasında) özelliklerini de etkilediğine dair yazılmış açıklamalar görüyorum. bu doğru mudur?

DENGE özelliği ise bildiğim kadarıyla oyuncu topa sahipken etki eden (fiziksel baskı altında dripling yaparken, top saklarken, şut-pas yaparken oyuncunun dengesini koruyabilmesi, daha az etkilenmesidir. yani topsuz oyunda her hangi bir etkisi yoktur.

özetle güç hangi durumlarda, denge hangi durumlarda devreye giriyor?
güç ve denge birbirine karışmaya çok müsait 2 özellik, konu hakkında kesin bilgisi olan varsa esirgemesin. teşekkürler.

perpetua
28.Ekim.2016, 16:42
Guc futbolcunun fiziksel gucu. Daha yuksek deger alan futbolcular rakiplerini ikili mucadelede bozabilme becerisine sahip olur.

Denge futbolcunun ayakta kalabilmek icin vucut agirligini gerekli yone ne kadar iyi yukleyebildigi. Bu hem ikili mucadelelerde ayakta kalmak icin, hem de daha zor teknik hareketleri basarili yapabilmek icin gerekli bir ozellik (ornegin sut atarken, pas verirken, top kapmaya calisirken vs.).

mustesar
28.Ekim.2016, 20:54
Guc futbolcunun fiziksel gucu. Daha yuksek deger alan futbolcular rakiplerini ikili mucadelede bozabilme becerisine sahip olur.

Denge futbolcunun ayakta kalabilmek icin vucut agirligini gerekli yone ne kadar iyi yukleyebildigi. Bu hem ikili mucadelelerde ayakta kalmak icin, hem de daha zor teknik hareketleri basarili yapabilmek icin gerekli bir ozellik (ornegin sut atarken, pas verirken, top kapmaya calisirken vs.).

O halde ikili mücadelelerde güç ve denge beraber etkili diye yorumlamak doğru mudur?Yoksa sadece denge mi etkili bu noktada? Sizin güç tanımınızdan ben sadece toplu oyuncuya topsuz oyuncunun bozma kabiliyeti olarak yorumladım çünkü.

Ayrıca gücün şut hızına etkisi yok mudur?

shyster
29.Ekim.2016, 11:26
O halde ikili mücadelelerde güç ve denge beraber etkili diye yorumlamak doğru mudur?Yoksa sadece denge mi etkili bu noktada? Sizin güç tanımınızdan ben sadece toplu oyuncuya topsuz oyuncunun bozma kabiliyeti olarak yorumladım çünkü.

Gücün şut hızına etkisi var diye biliyorum.

perpetua
29.Ekim.2016, 11:57

Gucun sut hizina etkisi yok. Bitiriclik (ceza alani icinden) ve uzun sutlar (ceza alani disindan) sutun serligi ve isabetini etkiliyor.

Guc icin de rakibin dengesini bozabilme becerisi diyelim (tabii bu gucun kullanilmasi icin agresiflik, cesaret vs. gibi ozellikler de devreye giriyor). Bu top ile oyunda da, topsuz oyunda da olabilir.

LifeYourself
13.Kasım.2016, 17:50
Komple forvetin en önemli özelliklerinden biri hatta bana göre güç.Tek forvet oynadığım zamanlar da alırdım bir tane ağaç gibi abiyi sırtı dönük oynatırdım :zuhaha

lakin1907
13.Kasım.2016, 22:21
Gucun sut hizina etkisi yok. Bitiriclik (ceza alani icinden) ve uzun sutlar (ceza alani disindan) sutun serligi ve isabetini etkiliyor.

Guc icin de rakibin dengesini bozabilme becerisi diyelim (tabii bu gucun kullanilmasi icin agresiflik, cesaret vs. gibi ozellikler de devreye giriyor). Bu top ile oyunda da, topsuz oyunda da olabilir.

FM 2017 için temel olarak bu özelliklerin oyunda ne anlama geldiğini belirten ve taktiklerle ilgili temel bilgiler içeren bir rehber önerebilir misiniz? Türkçe İngilizce farketmez. Teşekkürler.