PDA

View Full Version : Türk uyruğu kazanma

Antore79
08.Nisan.2017, 16:25
Arkadaşlar FM 2017 oynuyorum. Türkiye ligini seçtim. Oyunda 18 yaşından sonra 5 sene üst üste Türkiye'de oynayan ve milli takımında oynamayan oyuncular Türk milli takımında oynayabilir diyor. Fakat bazı oyuncularım 6. Seneyi doldurmasına rağmen Türk uyruğunu kazanamadılar. Tamamlanması gereken gün 1825 diyor, benimkiler 2100 ü geçti. Atladığım birşey mi var.

serwan
08.Nisan.2017, 17:54
Arkadaşlar FM 2017 oynuyorum. Türkiye ligini seçtim. Oyunda 18 yaşından sonra 5 sene üst üste Türkiye'de oynayan ve milli takımında oynamayan oyuncular Türk milli takımında oynayabilir diyor. Fakat bazı oyuncularım 6. Seneyi doldurmasına rağmen Türk uyruğunu kazanamadılar. Tamamlanması gereken gün 1825 diyor, benimkiler 2100 ü geçti. Atladığım birşey mi var.

Oyuncu geçmekte fayda görmüyordur. Sözleşme uzatmayı deneyin bi ihtimal geçebilirler.

perpetua
21.Nisan.2017, 17:22
Turk statusunde oynayabilmesi icin ilk once milli takimda oynamasi gerekli.

Bu nedenle sadece ve sadece Turk milli takiminda oynamak icin sartlari yerine getirebilen (baska bir ulke icin hic oynamamis) ve kalitesi Turk milli takiminda oynamak icin yeterli olan oyuncular Turk vatandasligina geciyor.

martymcfly
21.Nisan.2017, 18:56
Başka ülkenin u21 inde oynayanlar a milli olmazsa Türk olabiliyor mu peki ?

LifeYourself
21.Nisan.2017, 20:26
Bildiğim kadarıyla havuzdan çıkarılırsa sen de davet edersen oynayabilir.

martymcfly
22.Nisan.2017, 15:50
Eski oyunlarda çok netti vatandaşlık süresi. Şimdi büyük bir belirsizlik hakim.

perpetua
22.Nisan.2017, 23:44

FIFA kurallari, ulke degisikligi yapmak icin futbolcunun herhangi bir yas grubunda ilk defa milli oldugu tarihte sahip oldugu (veya sahip olmaya hakki oldugu) diger ulkelere degisiklik yapmasina izin veriyor.

Ornegin:
X oyuncu Brezilya'da dogmus.
X vatandasligi yuzunden Brezilya ve buyuk dedesinin ulkesi Italya'yi temsil etmeye uygun.
Brezilya U18 milli takiminda oynuyor.
Brezilya U20 milli takiminda oynuyor.
Ancak bir daha Brezilya milli takimina cagirilmiyor.
Kariyerine devam ederken Italya'dan teklif geliyor ve bir defaya mahsus olmak uzere milli takim tercihini Brezilya'dan, Italya'ya degisitirebiliyor.

Ancak, diyelim ki Italya kendisini cagirmadi. Yillarca Katar'da oynadi ve Katar vatandasi oldu.
Milli takim tercihini Brezilya'dan Katar'a degistiremiyor cunku ilk defa Brezilya U18'de milli oldugu tarihte Katar vatandasligina sahip degildi (veya Katar vatandasligi hakki yoktu).

Yani futbolcular sadece bir defa ulke degisikligi yapabiliyor, ve sadece ilk milli oldugu tarihte vatandasi olabilecegi ulkelere degisiklik yapabiliyor.

Diyelim ki Y oyuncu Brezilya'da dogmus. Hic bir zaman Brezilya veya herhangi bir diger ulkenin herhangi bir yas grubunda milli formasini giymemis.
Katar'a transfer olmus ve 5 yil sonra Katar milli takiminin formasini giymek istedigini FIFA'ya bildirmis (yani ilk defa milli takim tercihini yapmis). FIFA onayliyor ve futbolcu bundan boyle Katar milli takiminda forma giyiyor.

Buradaki 5 yil suresi de onemli. Bazi ulkelerde 5 yildan kisa bir sure icinde vatandas olmak mumkun, ancak FIFA futbolcunun herhangi bir ulkenin formasini giyebilmesi icin o ulkede 5 yil yasamis/futbol oynamis olmasini istiyor.

martymcfly
23.Nisan.2017, 12:53
Teşekkürler net olarak anladım şimdi. Benim kalecinin vatandaşlık yalan oldu tabi :D