PDA

View Full Version : Markaj yapıldığını nasıl öğrenebilirim?

fatih öksüz
14.Ekim.2006, 18:24
arkadaşlar benim oyuncumun markaj altına alındığını nasıl bilebilirim veya nasıl anlayabirim

dentaconstantin
14.Ekim.2006, 22:21
bir oyuncunun peşinden koşan bir defans oyuncusu görürsen marke ediliyor ben forvetime dikkat etmedim ama defans oyuncuma bir oyuncuyu marke etmesi komutunu verdiğimde yanından ayrılmıyor tabiri caizse tuvalete bile beraber gidiyorlar:)
Umarım net bir cevap gelir ben de tam öğreneyim:)

notformoney
15.Ekim.2006, 09:20
enchulastic defender(doğrumu yazdım bilmiyorum)lar var oyunda rakip takımda varsa ve rkibin menajeri adam adama yapıyosa onlar bir yere kadar hiç ayrılmıyorlar daha doğrusu bi daire düşün o oyuncunun dairesine girdiği anda onu bırakmıyorlar eğer marke edildiğini düşündüğün oyuncunu örneğin sağ açık mevkisinde oynayan oyuncun ve o oyuncun şu mevkileri şu şekilde amrl ve sol açıkta oynayan oyuncunda sa açıkta oynaya biliyor oda amrl ise bu ikisine pozisyon değiştirmeyi uygylarsan bu oyuncular oyun içinde sık sık yer değiştirip adam adama oynayan oyuncuları peşlerine takıp boş alan yaratıyorlar
eğer forvetine adam adama yapıyorlarsa tek forvet ise serbest bırak(eğer fc ise iyi olur ama st ise bırakma) ve yaratıcılık fazla de oda kenarlara kaçıp göbeğin boşalmasına yardım eder yada forvetin am/fc ise iki forvet oynuyo isen forvetin birini fc ye birini amc ye yerleştirip fc yi serbest bırakıp amc ile pozisyon değişikliği yaptırırsan yine defansı allak bullak edersin ama bunları pek büyük takımlar yemez ayrıca adam adama savunma yerine %90 ı alan daraltma uygular ve alan markajı yaparlar yani bunları uygulaman sadece defansın dengesini bozar alan boşaltmana yardımcı olmaz

a.arıcı-11
15.Ekim.2006, 10:20
valla çok net bir açıklama olmuş teşekkürler hiç olmazsa bu sayede bizde yararlandık

Flawless Victory
15.Ekim.2006, 12:39
Defans oyuncuları hava toplarında geçit vermiyorsa, çok kontra yiyorsan, adamlar seni gölge gibi takip ediyorsa başın belada demektir. Bu durumda panzehir : Oyunu geniş alanda, direkt toplarla oynamak, yıldız oyuncularına serbest rol vermek olabilir. Bir de ağır forvetleri çıkarmak.

fatih öksüz
16.Ekim.2006, 15:28
ağır forvetim yok 3lü forvetle oynuyorum 4 3 3 le direkt toplart her futbolcuda sık sık var 3lü forvetle oynadığım için adamlarımdan 1i marke ediliyosa bile diğer iksinden birin bu adamla swap position yapıp savunmalarının dengesini bozmak istediğim için konuyua açtım

notformoney
16.Ekim.2006, 15:44
ağır forvetim yok 3lü forvetle oynuyorum 4 3 3 le direkt toplart her futbolcuda sık sık var 3lü forvetle oynadığım için adamlarımdan 1i marke ediliyosa bile diğer iksinden birin bu adamla swap position yapıp savunmalarının dengesini bozmak istediğim için konuyua açtım

4-3-3 dizilişin nasıl direk 4 lü defans 3 lü ortasaha 3 santrafor ise zaten orda markajdan kurtulman çok zor alan markajı bile olsa ama

-dr---dc---dc---dl-
--------dm--------
------mc---mc-----
-amr------------aml-
--------st----------

şeklinde bi dizilişin varsa benim sana tavsiyem oyunu geniş değil dar alanda oynaman alan daraltmayı ful yapman ve pas türünede kısada tutup pas odağını skora göre ayarlaman olur eğer bu diziliş ile oynuyorsan santraforun gezen bi santrafor olmalı yani necati ateş tarzı ise hemen sindirirler ama geziyorsa rakip defansa alan paylaşımı konusunda çıkmaza sokabiliyor eğer kafa topları zıplaması hızlanması iyi ise amr ve aml de oynayan oyuncularının komutlarını çizgiden orta yap ve atak oyuncuya pas olarak ayarlarsan hem kolay kontraya kalkarsın hem golü bulursun ben oyun çıktığından beri 4-3-3 ün farklı varyasyonlarını denedim bu şekilde gayet başarılı oldum ne adam adama ne alan markajında sorun yaşamadım al bak buda taktiğin linki:
http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=12056
orda u defend II taktiği var o çok iyi bir kontra atak taktiği onu kullanırsan ofans ta sıkıntı çekmezsin ama mc lerini ters ayaklı olmalı yani soldaki mc sağ ayaklı sağdaki mc sol ayaklı olmalı uzun şutlarıda tabiri caizse füze gibi olmalı değilsede olur ama öle olursa uzaktanda çok gol atarsın ar ve amlde de ter ayaklı oyuncular bulabilirsen çok başarılı olabilirsin çünkü ter ayağını kullanan oyuncular içe katedip defansın dengesini çok iyi bozuyorlar orta sahan iyi ve forvetin hızlı ise ofans oyayan takımlara çok atarsın

bu arada 4-3-3 oynarken aml ve amr den ziyade ofansif yönüde kuvvetli olan beklerin varsa onlarla yer değiştirmeler yaparsan defansın aklı daha bi karışabilyor ama aml ve amr yi değiştin zaman o oyuncuların önceden sezmeleri ve konsantrasyonları düşükse takımın dengesini bozarsın kanatların çalışmaz rakip kanatlardan gelir ve bir iki olmaz ama üçüncü de yersin

fatih öksüz
16.Ekim.2006, 18:12
diziliş öle diğil defans aynen öle 3lü orta saha ise orta sahanın ortasında 3 adam var sol ve sağdakinde çapraz ok çıkarttım forvet yine ortada 3 kişi var fakat onlardan da sağ ve sol olanda yanlara ok çıkarttım direkt atılan topları alsınlar diye ve alıyolar da

notformoney
16.Ekim.2006, 22:14
diziliş öle diğil defans aynen öle 3lü orta saha ise orta sahanın ortasında 3 adam var sol ve sağdakinde çapraz ok çıkarttım forvet yine ortada 3 kişi var fakat onlardan da sağ ve sol olanda yanlara ok çıkarttım direkt atılan topları alsınlar diye ve alıyolar da

evet sağdaki sağa gidip atak oyuncuya soldaki sola gidip atak oyuncuya keser bu şekilde işler nu taktik ama orta sahada 4-3-3de liberosuz oynadığın vakit defanstan seken toplar rakibin kanat oyuncularının ayağına gelirse zor durumlara düşebilirsin yani çok atak yiyebilirsin ki yiyosundurda benim denediğim en verimsiz 4-3-3 dizilişini kullanıyorsun bence çünkü orta sahan top rakipteyken 3 kişi kalıyor kanatlara açtığın adamlar rakip ortadan top çıkarırken orta tarafı kapatıyorlar sonra rakip oyunculardan biri oyunu kanatlara çtığında da göbeğin boşalıyor ama o verdiğim dizilişte bir diziliş yaparsan ve takım komutlarını ayarlarsan hem top rakipteyken orta sahan
4-1-4 şeklinde dizilip çok çok daha iyi alan daraltacaktır hemde rakibin kanatları cesurca kullanmasını engellemiş olursun çünkü amr ve aml oyuncuları sprinter olduğu zaman defansınız özellikler bekleriniz topu kaptığı zaman direk onların önlerindeki boş alanlara top atıyor eğer rakibin beki ilerde ise rakip takımın defans tandemi bozuluyor çünkü biri aml yada amr nize artık o sırada top hangisindeyse ona basmaya geliyor eğer kanat oyuncunuz becerikli ise ön direkte duran ve tek santrafor oynayan forvetinize yada forvetinizin öndireğe çektiği diğer stoperi ve kalecinin boşaltığı alanabindirme yapan aml yada amr nize topu ortalıyor gerisi oyuncunun becerisidir zaten böyle bir gol attıktan sonra küçük takımlar genelde 3-3-2-1-1 gibi dandik bi dizilişe dönüyorlar aslında diziliş çok iyi ama bu seferde sahada sizin aml niz ile rakibin wbr si aynı hizzada duruyor yine arkaya atılan toplar yine tehlikeli ortalar ve en sonunda go de olur heralde ben o kadar bceriksiz oyuncular görmedim :D ve burdaki ince nokta da şudur rakip defans tek olan santraforunuza adam markajı ypsa bile aml yada amr niz gelip o boş alanı kullanabiliyor yani burdada aslında kaleyi verip veziri alıyorsunuz hel santraforunuz yırtıcı biriyse kaleyi vermeden şah mat oluyor

ben adam adama uygulayan takımlara hep böle oynadım ve zorlandığım maç olmadı tabi maç sonrsı konuşmalarında santraforunuz 6 ile oynayabiliyor ama maçı 3-0kazanıyorsanız gidip o oyuncuyu dövemyin aslında mçı size o kazandırıyor hemde hiç birşey yapmayarak

fatih öksüz
17.Ekim.2006, 17:52
ewet gerçekten çok iyi anlatmışsın süper walla taktiğine de baktım ama bi de şu var senin taktiğin oyuncularına müsait ne de olsa türkiye ama ben beşiktaşa jose sosa cavenaghi serhat akın hadi yine o amr oynuyo pancu ibrahim akın sezer öztürk gibi adamları aldım bu son ikisi aml oynuyabiliyo yani bu kadar çok forvetim varken tekli forvete dönmem takımdaki oyuncuların moralini bir hayli bozar eğer o taktiğin dışında çoklu forvetle oynayabilip de kanatlardan atak yemiyeceğim bi diziliş verirsen o zaman işime yarar yine de sağol

notformoney
17.Ekim.2006, 23:20
ewet gerçekten çok iyi anlatmışsın süper walla taktiğine de baktım ama bi de şu var senin taktiğin oyuncularına müsait ne de olsa türkiye ama ben beşiktaşa jose sosa cavenaghi serhat akın hadi yine o amr oynuyo pancu ibrahim akın sezer öztürk gibi adamları aldım bu son ikisi aml oynuyabiliyo yani bu kadar çok forvetim varken tekli forvete dönmem takımdaki oyuncuların moralini bir hayli bozar eğer o taktiğin dışında çoklu forvetle oynayabilip de kanatlardan atak yemiyeceğim bi diziliş verirsen o zaman işime yarar yine de sağol
ibrahim akını milli takıma çağırıp sağ mc ye koyup bi çok gol attırmıtım cavenaghi yi bilmiyorum eğer fernando değilse pancu da mc oynar ama verim alamazsın aynı şekilde serhat akında benim sana tavsiyem şu olur ben o taktiği türkiye değil avrupa için yapmıştım ana neden de az gol yemekti ve o konuda işe yaradı yani takmda tek forvet olmuyor kesinlikle en az 3 adamla forvete çıkıyorsun ama şunuda söyliyim bu taktiğe uygun oyuncu alman lazım sen sezona başlamışsan alamzsın ondan uygun kadroda dene emin ol ligde çok az gol yiyeceksin

fatih öksüz
18.Ekim.2006, 17:23
zaten şu anda ligde en fazla gol yiyenler sıralamasında 2,yim ama en çok gol atanlar sıralamasında 1,yim zico şunu demişti yediğinden bir fazlasını attığın sürece sorun yoktur ben de sezonu bu oyun felsefesiyle tamamlamaya çalışacağım önümdeki sezona senin yaptığın taktikle hazırlanacağım zaten az bişey kaldı sezonun bitmesine

y_layta
20.Ekim.2006, 12:50
maçı ayrıntılı izle anlarsın