PDA

View Full Version : FM2008 8.0.2 Yayında - Yenilendi 20/2/2008

Pages : 1 [2]

sardokar
19.Şubat.2008, 18:37
ben hala 8.01 beta2 yamasını kullanıyorum kayıtlı oyunumu destekleyecekmidir bu yama?

estustbjk
19.Şubat.2008, 19:37
Home reputation su sekile ayarlandi:

Surekli A milli oyuncu: Home Rep = CA + 20
Arada sirada A milli oyuncu: Home Rep = CA + 10
Genc milli oyuncu: Home Rep = CA + 5

Home rep'e gore oyunculari siralarsaniz da seviyelerin oldukca mantikli oldugunu gozlemlersiniz. Ancak yapimcilarin da kabul ettigi bir sorun var ve bu da home rep'in milli takim secimlerinde yeterince kullanilmamasi. Fm 2009 icin duzeltilecekmis.

Ayrica ozellikle son zamanlarda bizim milli takimimizda gozlemledigimiz surekli gerceklesen kadro degisimi milli takim'i tam olarak yansitmayi daha da zorlastiran bir sey.

Mesela Fatih Terim normalde 4 tane'den fazla DC cagirmaz bir mac kadrosuna. Ancak oyunda 5 adet cagiriliyor ve bu nedenle Ali Turan cagiriliyor (Emre Asik'in Home Rep'i daha yuksek olmasina ragmen).

Bende Tümer ve E.Aşık ı F.Terimin favori personelleri yaptım sonra baktım kadrodalar:icon_lol:
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Ya bende Arda Turan takımın gelecek vaadeden oyuncu sınıfında ve Galatasaray tarafından kiralık listesine konuyo, yine Beşiktaş'ta Tello kadro oyuncusu bunların sebebi nedir acaba?

KaF KeF
19.Şubat.2008, 20:18
Tümer Metin Larissa'da kiralık gözküyo ve sezon sonu Fenerbahçe'ye geri dönüyor...

perpetua
20.Şubat.2008, 00:52
Tümer Metin Larissa'da kiralık gözküyo ve sezon sonu Fenerbahçe'ye geri dönüyor...

Tumer zaten kiralik gitti Larissa'ya.

mustiUA
20.Şubat.2008, 03:24
valla bende kurdum yamayı ama yeni oyun açmadım kayıtlı oyunumdan devam ediyorum crash dumps hatası yüzünden oynayamıyordum artık sorunum çözüldü mutluyum :) yamada emeği geçen herkese teşekkürler şu amatör küme takımımla premier lige bi çıkayım sonra yeni oyun açarım belki bu finans sorununa gelince halledilmesi iyi olmuş ama bu kadar fazla seyirci göze hoş gelmiyor merak ettiğim ben denemedim ama çok fazla seyirci geldiği söyleniyo stat ne kadar ki de o kadar kişi geliyo eğer statda büyütüldü ise 2 sene sonra gsnin yeni statada geçmesi de eklenmiş galiba oyuna 200000 kişilik statdan 50000 kişilik stada mı geçiyor gs bunu pek anlamadım ama finans sorunu halledildiği için teşekkür ediyorum sonuçta bu tamamen si nin suçu... biraz dikkat etmeliler bence

Han12
20.Şubat.2008, 12:09
Ya bence genel olarak bizim takımlarımızın ve oyuncularımızın seviyeleri Avrupa'da ki denklerine göre daha düşük örneğin Hakan Yakın'ın süper ligi domine edebilmesi imkansız değilse bile baya bi zorken FM de çok sık olabilen bişey...

yıldo_23
20.Şubat.2008, 12:39
alman milli takımının oyuncularının isimleri değişik bu 2007'de vardı..nasıl çözebiliriz bunu???

mkkadi
20.Şubat.2008, 18:18
Arkadaşlar oyuncuların özelliklerinin editörde gözüktüğünden daha fazla ya da az çıkmasıyla alakalı SIdeki konuyu takip ediyorum. Ve orada PAUL bunun araştırmacıların kullandıkları programla alakalı olacağını söyleyen birşeyler söylüyor. Yani anladığım kadarıyla araştırmacı programa göre doğru girdiğini düşünüyor ama CAsına göre özelliklerini az ya da çok giriyor. Bu yüzden editörde yazan özellikler CAyı yansıtmadığı için oyun kendi içinde bir ayarlama yapıyor. Araştırmacı arkadaşlarımız bunu teyit edebilir mi acaba?

GebzeLi1907
20.Şubat.2008, 18:28
Bu seferki mac motorunda da macı cevirmek çok güç :) mağLup oynuyorsan yada karşı taraf beraberLiğe razı ise...
bir sezona yakın seviLLa iLe oynadım..En az 10 maçı 85- 90 + da aLdım ya kornerden geLen goL ya öLü top yada penaLtı vs yani oyunu karşı alana yıkmak,şişirerek uzun pasLa cokLu forvete dayaLı falan naparsanız yapın macı çevirmeniz çok zorLaşıo.Benim gözLemim bu..Eski Cm seriLeri geLio akLıma onLarda yani oyuna müdahaLe ettik mi çeşitLi varyasyonLarLa risk aLarak,falan bi şekiLde aLıp koparıyorduk macı..Bu versiyonda bu cok zor haLe geLmiş ha oLmuyor değiL ama dediğim gibi çok az.

Deza
20.Şubat.2008, 18:30
Arkadaşlar oyuncuların özelliklerinin editörde gözüktüğünden daha fazla ya da az çıkmasıyla alakalı SIdeki konuyu takip ediyorum. Ve orada PAUL bunun araştırmacıların kullandıkları programla alakalı olacağını söyleyen birşeyler söylüyor. Yani anladığım kadarıyla araştırmacı programa göre doğru girdiğini düşünüyor ama CAsına göre özelliklerini az ya da çok giriyor. Bu yüzden editörde yazan özellikler CAyı yansıtmadığı için oyun kendi içinde bir ayarlama yapıyor. Araştırmacı arkadaşlarımız bunu teyit edebilir mi acaba?

Bu durumun en garip olan tarafi ise, sadece bazi oyuncular bundan etkilenmesi. Herhalde bazi oyuncular icin CA-RCA uyumundan kaynaklanan sorun olmus olabilir editörde ve böyle ise hata oyundan degil editörden dolayi olmustur. Arastirmacilar CA-RCA uyumunu sagladiklarini düsünseler bile, editörde olan bir hata nedeniyle bazi oyuncular icin uyum saglanmamistir ve oyun özellikleri ya artirir yada düsürür. Acikcasi benim de kafami karistirdi bu olay.

mkkadi
20.Şubat.2008, 18:46
Bu durumun en garip olan tarafi ise, sadece bazi oyuncular bundan etkilenmesi. Herhalde bazi oyuncular icin CA-RCA uyumundan kaynaklanan sorun olmus olabilir editörde ve böyle ise hata oyundan degil editörden dolayi olmustur. Arastirmacilar CA-RCA uyumunu sagladiklarini düsünseler bile, editörde olan bir hata nedeniyle bazi oyuncular icin uyum saglanmamistir ve oyun özellikleri ya artirir yada düsürür. Acikcasi benim de kafami karistirdi bu olay.

Bu çoğu insanın kafasını karıştırmış durmda. Problemin neden kaynaklandığı tam olarak bell değil :( Paulun dediklerinden anladığım kadarıyla araştırmacılar için yeni bir editör yapılacakmış ama şimdi değil yeni oyun için FM 2009 için. FM 2008de istediklerini bir türlü tam olarak yapamadılar.

perpetua
21.Şubat.2008, 04:22
SI 8.0.2'nin yeni sürümünü çıkarttı. Anladığım kadarı ile Türkiye liglerindeki finans sorunu düzeltilmiş.

Test ettikten sonra düzelme konusunu daha detaylı anlatırım.

Bu arada konunun ikinci mesajındaki link'ler yenilendi.

Yeni 8.0.2'yi yükledikten sonra daha önce indirmiş olabileceğiniz finances_fix.edt dosyasını silmeyi unutmayın.

Ilhan
21.Şubat.2008, 05:14
Yeni 802 herkese hayırlı ve uğurlu olsun:)

Umarım göze çarpan hatalar düzelmiştir. SI'ın 803 değil de updated 802 olarak yayınlaması ilginç doğrusu.

perpetua
21.Şubat.2008, 06:22
Yaptigim testlere gore en azindan Fenerbahce'nin buyuk para kaybetmesi ortadan kaldirilmis.

Ancak Galatasaray'da sorun cok az duzeltilmis. Ilk sezon hala 16 milyon YTL kaybediyor.

Xipe Totec
21.Şubat.2008, 08:51
son hali bu yeni yama olcak galiba bi daha düzenleme şansı olurmu ki..

perpetua
21.Şubat.2008, 09:59
5 milyon YTL'lik bir eksik var su anda.

Yeni stat yapilana kadar sampiyonlar ligine surekli girebilirseniz sorun olmaz.. :)

Vieri
21.Şubat.2008, 10:15
Yeni 802 herkese hayırlı ve uğurlu olsun:)

Umarım göze çarpan hatalar düzelmiştir. SI'ın 803 değil de updated 802 olarak yayınlaması ilginç doğrusu.

Sanırım cm2 de yaşanılan 10 tane güncelleme paketi çıkarttıkları günlerde ağızları yandı ondan böyle :)

mkkadi
21.Şubat.2008, 11:44

Yeni stat yapilana kadar sampiyonlar ligine surekli girebilirseniz sorun olmaz.. :)

Galatasarayda mı 5 milyon YTL eksik var? Daha önceki mesajında GSde 16M olduğunu söylemişsin de? Eğer 5 ise idare edilir ..

Valheru
21.Şubat.2008, 11:51
her zamanki gibi savundugum oyuncu özellikleri beni yine pek tatmin etmedi.Ugur boralın tekniği 12 gözüküyor.Sanırım dün akşamki sevilla maçını izleyince bu değeri veren kişiler mahçup olmuştur.Ugur boral bence cok daha iyi özellikleri ve değerleri hak ediyor.Sizcede öyle olması gerekmezmiydi?

Ilhan
21.Şubat.2008, 12:25
Sanırım cm2 de yaşanılan 10 tane güncelleme paketi çıkarttıkları günlerde ağızları yandı ondan böyle :)

2005 için sanırım 505 bile çıkmıştı, 2006 için 603 çıkmıştı. Sanırım yeni trend bu ama bu SI'ın karizmasını kurtarmıyor.

Ayrıca yanlış okumadıysam PaulC bu yüksek ve düşük çıkan oyuncu özellikleri konusunda topu araştırmacılara atmış:

The researcher side of this is getting looked into. I know you are supposed to see a preview of what the game is going to do in your editor and it looks like this maybe isnt matching up with the game for certain players.....

Ancak burada gözden kaçan şey şu sanırım. Kendi ülkemiz için 802'yi sadece araştırma şefleri önceden test edebildi ve Hüseyin Çimşir, Gökhan Gönül gibi oyunculardaki farklılığı test edebilmek ve bunu SI'a belirtip düzelmesini sağlamak imkansızdı.

YusufT
21.Şubat.2008, 13:02
simdi Galatasaray'in finansal problemi devam ediyormu? ve ne kadar transfer bütcesi var ilk basta? Simdiden cevapiniz icin tesekkür ederim.

PesimiSTyLa
21.Şubat.2008, 13:49
yani Galatasaray daki sorun daha sürüyor mu=?? Bir de ben 802 nin öteki sürümüyle actıgım Türkiye Ligi kariyerime bunu yükleyip devam edebilir miyim ???

Vieri
21.Şubat.2008, 15:37
2005 için sanırım 505 bile çıkmıştı, 2006 için 603 çıkmıştı. Sanırım yeni trend bu ama bu SI'ın karizmasını kurtarmıyor.

Ayrıca yanlış okumadıysam PaulC bu yüksek ve düşük çıkan oyuncu özellikleri konusunda topu araştırmacılara atmış:

Ancak burada gözden kaçan şey şu sanırım. Kendi ülkemiz için 802'yi sadece araştırma şefleri önceden test edebildi ve Hüseyin Çimşir, Gökhan Gönül gibi oyunculardaki farklılığı test edebilmek ve bunu SI'a belirtip düzelmesini sağlamak imkansızdı.

PaulC, araştırmacıların kullandıkları editörlere girilen veriler ile kendi sistemleri arasında bir takım yanlışlıklar olduğunu ve bunun için araştırmacılara yeni editör yapılacağını belirtti. Anladığım kadarıyla araştırmacı CA RCA değerlerini dengelediğini zannediyor fakat oyuna aktarım yapıldığında bu değerler farklı gözüküyor. (Araştırmacı editörlerinde RCA ve oyuncu değerleri hesaplayıcısı) Buda oyunda mevkilere göre farklılıkların oluşmasına sebep veriyor olmalı. Bazı oyuncuların verilri yükselirken bazılarında düşüş yaşanması bununla paralel olabilir.

Ekstradan yamanın hazırlanıp araştırmacılara dağıtılması yama çıkmasından 2 gün öncesinde meydana çıkan bir mevzu ve bu süre zarfında araştırmacıların testi yapıp gördüğü eksikleri hataları firmaya geri bildirimde bulunması ve düzeltilmesi malesef bu süre zarfında imkansızdı. Durum böyle olunca ortaya bu şekilde eksik ve hatalar çıktı. Fakat bu durumu önümüzdeki çalışmalarda yaşamamak için çözüm arayışlarındalar.

Vieri
21.Şubat.2008, 15:41
yani Galatasaray daki sorun daha sürüyor mu=?? Bir de ben 802 nin öteki sürümüyle actıgım Türkiye Ligi kariyerime bunu yükleyip devam edebilir miyim ???

İlk problem aşıldı ve şimdi bu sorun yok. Sadece yeni stadyumuna geçene kadar biraz sıkıntı yaşanıyor. Kariyerine devam edebilirsiniz sorun çıkmaz.

simdi Galatasaray'in finansal problemi devam ediyormu? ve ne kadar transfer bütcesi var ilk basta? Simdiden cevapiniz icin tesekkür ederim.
Finansal problem çözüldü.

her zamanki gibi savundugum oyuncu özellikleri beni yine pek tatmin etmedi.Ugur boralın tekniği 12 gözüküyor.Sanırım dün akşamki sevilla maçını izleyince bu değeri veren kişiler mahçup olmuştur.Ugur boral bence cok daha iyi özellikleri ve değerleri hak ediyor.Sizcede öyle olması gerekmezmiydi?
Oyuncu özellikleri geçmiş yıllardaki araştırmalara göre çok daha yerinde ve dengeli. Uğur Boral için ise Fenerbahçe Araştırma başlığında tartışabiliriz. Ama genel olarak bir oyuncuyu tek maç ile değil genel olarak bir sezona yayılmış şekilde inceleyip karara bağlamak çok daha iyi olacaktır.

Galatasarayda mı 5 milyon YTL eksik var? Daha önceki mesajında GSde 16M olduğunu söylemişsin de? Eğer 5 ise idare edilir ..
Yapılan transfer harcalamaları vb. bazı şartlar bütçeye etki ediyor. Son testte 5m gibi bir zararla kapatıldığı için bencede çok büyük bir sorun teşkil etmiyor. Yeni stadyuma geçtikten sonra düzelecektir.

youngpunker
21.Şubat.2008, 20:52
teşekkurler artık daha iyi olcak oyun

conistorm
21.Şubat.2008, 23:03
bu yamanın cıkması iyi oldu biri rapit linkini verebilirmi bide yükledikten sonra yeni oyuna başlamamız mı gerekiyo teşekkürler

Wesley Sneijder
22.Şubat.2008, 08:31
Ben eski 8.0.2'yi indirmiştim, şimdi tekrar indirip yeni oyuna mı başlamam gerekiyor? :(

Xipe Totec
22.Şubat.2008, 08:39
bu yamanın cıkması iyi oldu biri rapit linkini verebilirmi bide yükledikten sonra yeni oyuna başlamamız mı gerekiyo teşekkürler

FF.Com Link:
http://files.filefront.com/fm2008+802+boxed+pcrar/;9679780;/fileinfo.html

RS.Com Link:
http://rapidshare.com/files/93869455/fm2008_802_boxed-pc.rar

indirmekte sıkıntı çeken arkadaşlar burdan indirebilirler..

sardokar
22.Şubat.2008, 15:10

Yau nasıl sorun olmaz!!

Fenerbahçenin sorunu çözülünce türkiyenin sorunu çözülmüşmü oluyor?

Adamlar sorun çözmek için yama çıkarıyor,çıkardıkları yama sorun çıkarıyor!,o sorunu çözmek için yeni yama yayınlanıyor fakat ordada sorunun çözülmediği ortaya çıkıyor!!!!
e yuuhuhhh yani
hatta oohaaa

yeni bir yama daha yapmasınlar lütfen.Bu seferde Başka bir şeyi bozarlar onu düzeltmek için uğraşırlarken başka bir şeyi bozarlar bu böyle bir kısır döngü halinde gider!.

adam gibi bir yama yapmayı becerilirlerse!!yeni bir düzeltme gelsin artık.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Ha bu arada ben hala 8.01 beta2 yamasını kullanıyorum.Yeni yama benim kayıtlı oyunumu desteklermi?

licentia
22.Şubat.2008, 18:24
Yeni yama kayitli oyununu destekler ama SI her zaman tum degisikliklerin en iyi sekilde calismasi icin yeni oyun baslatilmasini onerir. Mac motoru gibi oyunun icin olucak en onemli degisiklikler hemen etki gosterir.

perpetua
22.Şubat.2008, 18:25
Yau nasıl sorun olmaz!!

Fenerbahçenin sorunu çözülünce türkiyenin sorunu çözülmüşmü oluyor?

Adamlar sorun çözmek için yama çıkarıyor,çıkardıkları yama sorun çıkarıyor!,o sorunu çözmek için yeni yama yayınlanıyor fakat ordada sorunun çözülmediği ortaya çıkıyor!!!!
e yuuhuhhh yani
hatta oohaaa

yeni bir yama daha yapmasınlar lütfen.Bu seferde Başka bir şeyi bozarlar onu düzeltmek için uğraşırlarken başka bir şeyi bozarlar bu böyle bir kısır döngü halinde gider!.

adam gibi bir yama yapmayı becerilirlerse!!yeni bir düzeltme gelsin artık.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Ha bu arada ben hala 8.01 beta2 yamasını kullanıyorum.Yeni yama benim kayıtlı oyunumu desteklermi?

Biraz daha aciklik getireyim olaya.

Fenerbahce'nin yaklasik 10 milyon YTL'lik sezonlik bilet geliri su anda oyunda yok.

Galatasaray'in 5 milyon YTL'lik urun satisi geliri de eksik.

Ilkini SI yanlis yapti yine.

Ikincisinde gelirler bilerek az tutuldu cunku urun gelirlerli (her ne kadar yanlis bir yaklasim olsa da) ortalama seyirci sayisi ile yukseliyor. Galatasaray yeni stadina gectikten sonra gelirler gelisecek ve Galatasaray'in finansal durumu da gelisecek.

Bok buyuk bir sorun degil bu simdilik bence cunku bu gelirlerin eksikligi ile beraber, takimlarin borclari da oyuna yansitilmamis durumda.

3 Buyukler sampiyonlar ligi'ne katildiklari takdirde finansal olarak saglikli bir durumda oluyorlar, katilmadiklari takdirde para kaybediyorlar. Ki bu da gercekci bir yaklasim.

Wesley Sneijder
22.Şubat.2008, 19:13
Bu arada bir hata daha buldum. Ünal Karaman Konya'nın başına Haziran 2006'da gelmiş gibi gözüküyor...

ali94
22.Şubat.2008, 21:28
ben bir şey sormak istiyorum bunun için oyunun orjinal mi olması lazım

perpetua
22.Şubat.2008, 22:03
Bu arada bir hata daha buldum. Ünal Karaman Konya'nın başına Haziran 2006'da gelmiş gibi gözüküyor...

Not ettim. Bu tip seyleri arastirma bolumune yazarsaniz bu tip hatalarin ileride ortadan kaldirilmasi icin daha dogru olacaktir.

mustiUA
23.Şubat.2008, 06:12
bu arada türkçe çalışmaları nasıl gidiyor çıkış için bi tarih varmı yada yaklaşık bi zaman dilimi bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim :)

RoNNiE91
23.Şubat.2008, 15:53
Sorunun yeri burası değil.

licentia
24.Şubat.2008, 20:00
Bi test oyunu yaptim 2011-2012 senesinde su an bazi garibime giden seyler gerceklesti.

Sene daha 2008-2009 Besiktas Batuhan Karadeniz ile kontrat yenilemedi ve Batuhan 1. Lig takimi Kocaelispor'a imza atti. 2011-2012'ye kadar Kocaelispor'da oynadi ve 7.75 milyon avro'ya PSV onu satin aldi.

Bursaspor Sercan Yilrim'i 2011-2012'e kadar dogru duzgun kullanmadi serbest kaldio ve Besiktas ile bedavaya kontrat imzaladi.

Sene 2011-2012 Mehmet Topuz ve Gokhan Unal hala Kayserispor'da.

Zaman gectikce Galatasaray elindeki neredeyse tum gencleri satiyor inanilir gibi degil sonra onlardan daha kotu ya da onlardan daha iyi olmicak oyunculara para saciyor. Ornekler:

Ozer Hurmaci geldigi ilk sezon bir mac bile oynamadi sezon so0nraki sezon Manisaspor'a kiralandi orada biraz oynadi sezon sonu da Genclerbirligin'e sene 2009/10 475K avro gibi komik i rakama satildi.

Daha ilk sene Ilker Cihan, Cagri Yarkin, Firat Kocaoglu, Serdar Kesci gibi mevkilerinde en azindan Turkiye icin oldukca iyi potansiyele sahip oyunculari 10k-20k avro arasi gulunc rakamlara sattildi. Enteresan olan su anda Ilker Cihan 22 yasinda 2 kez Umit Milli olmus, Firat Kocaoglu 24 yasinda 4 kez Umit Milli olmus. Gercek hayatda bu oyunculara bi sans tanimadan Galatasaray'in yollamicagi kesin.

Ikinci sezon Oguz Sabankay (ki o zaman U-19 mill takimin kaptani kendisi) Bursapor'a 90k gibi gulunc rakama satildi su amda oyunda 24 yasinda fiyatida 3 milyon avro hala Bursaspor'da. Ayni sezon Anil Karaer Kayserispor'a ayni ucrete satildi. Aykut Ercetin Besiktas'a 250K'ya satildi oyunda 2011-2012 sezonunda Besiktas'in as kalecisi Hakan Arikan'i yedek birakti.

Ucuncu sezon da enteresan satislar devam etti ki bunlar daha da enteresan di. Bu sezon teknik direktorluk koldtuguna Bulent Korkmaz gecti. Ilk isi sezon sonuna dogru Lincoln'a tarafindan "tutored" olmaya baslayan Emre Colak'i Genclerbirligi'ne 45K'ya satmak oldu. Erkan Ferin gibi cok yonlu gelecek vaad eden bi defans oyuncusunu 75k'ya Besiktas'a satti ki Erkan 2011-12 de Besiktas'in banko isimlerinden. Gene Ugur Demirol 22k'ya Rizespor'a, Ugur Akdemir Ankaragucu'ne 60k'ya, Berkin Arslan'da Rizespor'a 22k'ya. Gercekten gercek hayat'da olmicak seyler ozellikle GS camiasi icersinde cok seyler beklenen oyuncular en azinda bi 21-22 yasina kadar kolay kolay birakilmicak isimler daha 20 yasina ayak basmadan inanilmicak kadar dusuk rakamlara satiliyorlar. Ha belki takas'da kullanilsalar bi yere kadar anlardim ama durum ole degil.

Enteresan olan bu satlian oyunculardan daha dusuk PA'ye sahip bazi oyuncular takimda tutulmaya devam edildi ki bu isimler belki de gercek hayatda gonderilicek ilk isimlerdir. Tabi bu gerceklesenlerin sizinlen alakasi olmadigini SI'in transfer mekanizmasindaki buyuk hatalardan kaynaklandigini dusunuyorum.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Son olarak eklemek istiyorum sene 2012-2013 GS'nin hala 8.25 milyon avro borcu var ve baskan degisti.

RoNNiE91
24.Şubat.2008, 21:35

Hehehe oyunda bile Sat-mı-yor-lar :D:D

licentia
24.Şubat.2008, 22:46
Fenerbahce'de de entersan olaylar gercveklesti ilk sezonun sonunda Lugano Palermo'ya 6.5 milyon avroya satildi. Fenerbahce'nin bu oyuncuyu zaten 6 milyon'a aldigini dusunursek bence gercek hayatda anormal bi durum soz konusu olmadigi surece 10 milyon dan asaga satmaz. Ugur Boral'da ilk sezonuin sonunda Genclerbirligi'ne 600k gibi gulunc bi rakama satilid ve Feber'de oynadigi sezon sadece 5 mac oynadi.

Ikinci sezon Fenerbahce Eren Sertac gibi -7 PA'li (bi defans oyuncusu icin Turkiye'de oldukca yuksek bi PA) oyuncuyu 1k (bedeva desek yanlis olmaz) ya daha henuz 17 yasinda iken Malatyaspor'a satti. Bu oyuncu gercek hayatda' U-17 milli takimin onemli isimlerinden ve Fenrbahce Kartalspor'dan aldigina gore ondan bi beklentileri var gercekci bi durum degil. Alper Balaban 2011-2012 sezonunda Eskisehirspor'a 65k;ya satildi ertesi yil Trabzonspor onu 1.8 milyon avroya satin aldi. 2011-12 de Trabzonspor Baris Memis'i serbest birakmis ilk once Sariyer almis sonra onlar da serbest birakmis su anda Gaziantepspor'da sene 2012-13 daha 22 yasinda Trabzon'un en cok gelecek vaad eden oyuncusunu birakicagiona hic inanmiyorum.

Bu da cok onemli 2008-2009 da Roberto Carlos serbest birakildi.

Genel olarak tespit ettigim genc oyuncular hic sans taninmadan anormal derece de ucuz rakamlara satiliyorlar ya da serbest birakiliyorlar. Bu oyuncularin kimisi -9 PA, kimisi -8, kimis de ozellikle defans ve kaleci icin Turkiye sartlarinda oldukca yuksek sayilabilicek -7 PA. Yaslanan oyuncularda ismi cismi ne olursa olsun hemen serbest birakiliyorlar bunlarin arasinda kulup icersinde en cok sevilen oyuncular, dunya capinda unlu yildiz oyuncular, efsaneler, vs. var. Gercek hayatda olmicak durumlar gerceklesiyor.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Bir ekleme daha yapicam sene 2012-2013 Muslu Nalbantoglu A milli takimda Ugur Ucar'in yedegi ve kendisinin tam 20 kez a milli olmuslugu var. Mehmet Cakir a mill takimda ve Genoa'da oynuyor gfiyati su anda 7.5 milyon avro. Eren Derdiyok'da a milli takimda ama ben onu Isvicre'yi secti diye biliyodum. Arda Turan Galatasaray'da kaptan fiyati 8.5 milyon avro hayret onu sarmamis AI. Necati Ates 32 yasinda ve Tepecik Belediyespor'da oynuyor kendileri 2. Lig'de bile degil... Tamam Necati de cok buyuk gerileme var ama bence eger ki 32 yasinda futbolu birakmaz ise en azindan 1. Lig'de basa oynuyan takimlardan birine gidicek bi oyuncu olur.
Galatasaray Lincoln'u 33 yasinda serbest birakti su anda kendisi kulupsiz ole duruyor. Galatasaray Volkan Yaman ile kontrat yenilememis ve kendisi su anda Catania'da. Cok oluyo bu bi cok oyuncu serbest kaliyo ve daha dusuk rep'li takimlara gidiyorlar. Simdilik bu kadar.

krapinovic
25.Şubat.2008, 00:11
Bahsettiğin garipliklerin aynısı Avrupa liglerinde de oluyor.

Benim dikkat ettiğim, Bundesliga'da bile yaşına göre çok iyi oyuncular 30'u geçtikten sonra serbest kalıyor ve genellikle Almanya 2.ligine veya İsviçre, Avusturya gibi ülkelerin iddiasız takımlarına gidiyor... Hatta çok iyi PA'lara sahip gençler bile Werder, Dortmund gibi takımlar tarafından serbest bırakılıyor... Senin de belirttiğin gibi, bence oyunun çok büyük bir hatası...

Gerçeğe baktığımız zaman, 33 yaşındaki Ze Roberto Bayern'in ilk 11'inde değişmez adam... Fakat oyunda bu tür birçok oyuncu "kulübün ihtiyacı yok" denerek satılığa konuyor...

licentia
25.Şubat.2008, 00:21
Ama bunlar oyunun tadini buyuk bi oranda kaciriyor gercekten SI'in bu konuda biseyler yapmasi lazim.

Wesley Sneijder
25.Şubat.2008, 08:22
Bu da cok onemli 2008-2009 da Roberto Carlos serbest birakildi.
Bu bilerek yapılmıyor çünkü Roberto Carlos sözleşme yenilemek istemiyor...

sardokar
26.Şubat.2008, 09:58
Bi test oyunu yaptim 2011-2012 senesinde su an bazi garibime giden seyler gerceklesti.

Sene daha 2008-2009 Besiktas Batuhan Karadeniz ile kontrat yenilemedi ve Batuhan 1. Lig takimi Kocaelispor'a imza atti. 2011-2012'ye kadar Kocaelispor'da oynadi ve 7.75 milyon avro'ya PSV onu satin aldi.

Bursaspor Sercan Yilrim'i 2011-2012'e kadar dogru duzgun kullanmadi serbest kaldio ve Besiktas ile bedavaya kontrat imzaladi.

Zaman gectikce Galatasaray elindeki neredeyse tum gencleri satiyor inanilir gibi degil sonra onlardan daha kotu ya da onlardan daha iyi olmicak oyunculara para saciyor. Ornekler:

Ozer Hurmaci geldigi ilk sezon bir mac bile oynamadi sezon so0nraki sezon Manisaspor'a kiralandi orada biraz oynadi sezon sonu da Genclerbirligin'e sene 2009/10 475K avro gibi komik i rakama satildi.

Daha ilk sene Ilker Cihan, Cagri Yarkin, Firat Kocaoglu, Serdar Kesci gibi mevkilerinde en azindan Turkiye icin oldukca iyi potansiyele sahip oyunculari 10k-20k avro arasi gulunc rakamlara sattildi. Enteresan olan su anda Ilker Cihan 22 yasinda 2 kez Umit Milli olmus, Firat Kocaoglu 24 yasinda 4 kez Umit Milli olmus. Gercek hayatda bu oyunculara bi sans tanimadan Galatasaray'in yollamicagi kesin.

Ikinci sezon Oguz Sabankay (ki o zaman U-19 mill takimin kaptani kendisi) Bursapor'a 90k gibi gulunc rakama satildi su amda oyunda 24 yasinda fiyatida 3 milyon avro hala Bursaspor'da. Ayni sezon Anil Karaer Kayserispor'a ayni ucrete satildi. Aykut Ercetin Besiktas'a 250K'ya satildi oyunda 2011-2012 sezonunda Besiktas'in as kalecisi Hakan Arikan'i yedek birakti.

Ucuncu sezon da enteresan satislar devam etti ki bunlar daha da enteresan di. Bu sezon teknik direktorluk koldtuguna Bulent Korkmaz gecti. Ilk isi sezon sonuna dogru Lincoln'a tarafindan "tutored" olmaya baslayan Emre Colak'i Genclerbirligi'ne 45K'ya satmak oldu. Erkan Ferin gibi cok yonlu gelecek vaad eden bi defans oyuncusunu 75k'ya Besiktas'a satti ki Erkan 2011-12 de Besiktas'in banko isimlerinden. Gene Ugur Demirol 22k'ya Rizespor'a, Ugur Akdemir Ankaragucu'ne 60k'ya, Berkin Arslan'da Rizespor'a 22k'ya. Gercekten gercek hayat'da olmicak seyler ozellikle GS camiasi icersinde cok seyler beklenen oyuncular en azinda bi 21-22 yasina kadar kolay kolay birakilmicak isimler daha 20 yasina ayak basmadan inanilmicak kadar dusuk rakamlara satiliyorlar. Ha belki takas'da kullanilsalar bi yere kadar anlardim ama durum ole degil.

Enteresan olan bu satlian oyunculardan daha dusuk PA'ye sahip bazi oyuncular takimda tutulmaya devam edildi ki bu isimler belki de gercek hayatda gonderilicek ilk isimlerdir. Tabi bu gerceklesenlerin sizinlen alakasi olmadigini SI'in transfer mekanizmasindaki buyuk hatalardan kaynaklandigini dusunuyorum.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Son olarak eklemek istiyorum sene 2012-2013 GS'nin hala 8.25 milyon avro borcu var ve baskan degisti.

Bu hatalar oluyorsa çok kötü.
Oyunun tadını kaçıracak şeyler bunlar.Ben en iyisi 8.01 beta 2 yamasından devam edeyim hala en düzgün yama o.

Highone58
26.Şubat.2008, 18:56
Ben bunu yükledim fakat bu seferde yklediğim logolar açılmıyor cache dosyasını bulamıyorum ne yapmam lazım?

spawn_21
23.Nisan.2008, 13:18
Eleştirileri ve yorumları bende başından beri okudum,bende yaklaşık 9 yıldır managerlik oynuyorum, taaa İngiltere Premier Ligi oyunu ile başlamıştım bu maceraya,burda eleştiren arkadaşlar gerçektende oyunu artık bir oyundan çok simülasyon olarak görmeye başlamışlar bu bir yandan oyun yaratıcıları için olumlu bir gelişme,ancak oyuna kendinizi fazla kaptırmayın,ve eleştirilerin dozunu kaçırmayın,bu işte 100 lerce insanın emeği var,keza biz cm2000 oynadığımız,o ilkel oyunu oynadığımız günlere bir bakacak olursak oyunun inanılmaz geliştiğini görebilirsiniz,eksikler yokmu var,ama onlarda zamanla düzeltilir,oyuncu özelliklerine gelince,tek tük bazı oyuncular dışında genelde gerçekçi,bunun dışında maç motorunun yapay zekası bana göre yeterli değil,umarım bunlar düzeltilir.

Coupet
23.Nisan.2008, 13:50
ben cm 2 oyunundan beri yani yaklaşık 12-13 yıldır bu oyunu oynuyorum. evet çok büyük gelişmeler gösterildiği ortada ama bariz eksiklerin de çok yavaş şekilde düzeltildiği açık. maç motoru vs konularını bir şekilde anlarım çünkü oyun teknolojisi belki de onun mükemmel olmasına yetecek kadar henüz gelişmemiştir ama çok işe yarayacak ufak ve kolay detayların her sene 1er 2şer yerleştirilmesi burada sorun.

bence bazı eksiklik ve detayların oyuna tek seferde konması şirket için yapılabilecek bir olay fakat her şeyi aynı anda tam istenilen gibi yaparlarsa bir yerden sonra tıkanırlar ve oyun satışları durur. onun için seri oyunlarının bir yanı hep eksik kalacaktır bence. bu dediğim sadece fm için değil fifa serisi için de nba serisi için de pes serisi için de geçerli.

mgokalparslan
23.Nisan.2008, 14:25
evet maalesef çok basit hatalar bile hala var ama ben gelişme ve gelişmenin hızından memnunum.hatırlarsanız fm 2007 de 100 den fazla yenilik gelmişti ve dvrim gibi bir şey olmuştu.aynı şekilde 2008 tema değişikliği,maç sırasındaki deişiklikler ve en önemlisi oyunun save ve oynarken hızlanması çok önemli değişikliklerdir.ama maalesef hala bazı şeylere (rakibin 1 kere gelip atıp sizi yenmesi,rakip kalecinin size karşı her maç 10 la oynaması)çözüm bulamaması bir çok kişinin soğumasına yol açıyor.umarım diğer serilerde bunlar da düzelir.

King_91
23.Nisan.2008, 14:29
evet maalesef çok basit hatalar bile hala var ama ben gelişme ve gelişmenin hızından memnunum.hatırlarsanız fm 2007 de 100 den fazla yenilik gelmişti ve dvrim gibi bir şey olmuştu.aynı şekilde 2008 tema değişikliği,maç sırasındaki deişiklikler ve en önemlisi oyunun save ve oynarken hızlanması çok önemli değişikliklerdir.ama maalesef hala bazı şeylere (rakibin 1 kere gelip atıp sizi yenmesi,rakip kalecinin size karşı her maç 10 la oynaması)çözüm bulamaması bir çok kişinin soğumasına yol açıyor.umarım diğer serilerde bunlar da düzelir.

tamam da bu bir kere gelip gol atma gerçekte de oluyor bkz.kasımpaşa-gs maçı
hatta tüm küçük takımlar büyük takımlara karşı bu sekilde oynar.puan veya puanlar almalarını sağlayan ataklar da 1 ya da 2 tanedir.sinirimizi bozduğu kesin ama gerçekte böyle bir şey var

Coupet
23.Nisan.2008, 14:31
tabi haksızlık da yapmiyim fm oyununa. fm şu anda hatalarına rağmen hala dünyanın en iyi menejerlik oyunudur. belki fifa manager gibi grafik veya detay sunmaz bize ama atmosferi en çok bu oyun yaşatır.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

hatta tüm küçük takımlar büyük takımlara karşı bu sekilde oynar.puan veya puanlar almalarını sağlayan ataklar da 1 ya da 2 tanedir.sinirimizi bozduğu kesin ama gerçekte böyle bir şey var

gerçekte de oluyor ama sezon içinde kaç kere olduğu önemli bence. galatasaray kaç kere yenildi bu sezon bu şekilde. ama oyunda çok sık olan bir şey. gerçek hayatta bukadar sık olmuyor. fm'de de bunun olduğu maç sayısı az olsa daha gerçekçi olurdu. hiç olmasın demiyorum çünkü hiç olmazsa da gerçekçi olmaz.

mgokalparslan
23.Nisan.2008, 14:35
tabii ki oluyor ama bu kadar sık olmuyor.aynı şekilde korner hataları,bu bahsettiklerim oyunda çok sık olan ve çoğu kişinin şikayet ettiği sorunlar.ama yine de en gerçekçi oyun fm.oyun oynarken maç sonuçları,transferler,sezon sonu sıralamalar,oyuncu ratingleri ve istatistikleri gerçeğe çok yakın.

Coupet
23.Nisan.2008, 14:45
bir de şöyle bir şey var yıllar geçtikçe bazı anadolu takımları çok güçleniyor. avrupa kupalarında başarılar kazanıyorlar veya ligde büyük başarılar alıyorlar. 3 büyükler de çok kötü durumlara düşebiliyorlar küme düşmekten son anda kurtulabiliyorlar ama gerçek hayatta bu ikisi de çok çok nadir oluyor. yani mesela sivasspor şu an şampiyonluğa oynuyor fakat en son hangi anadolu takımı böyle şampiyonluğa oynamıştı ligde ya da 3 büyüklerden biri en son ne zaman küme düşmemeye oynamıştı. fm'de bunlar çok sık oluyor.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
mesela bir örnek vermek gerekirse son oyunumda çaykur rizespor şampiyonluğu son anda kaçırmıştı 2. sezonunda oyunun ama gerçek hayatta küme düşmemeye oynuyor şu an.

King_91
23.Nisan.2008, 15:05
bir de şöyle bir şey var yıllar geçtikçe bazı anadolu takımları çok güçleniyor. avrupa kupalarında başarılar kazanıyorlar veya ligde büyük başarılar alıyorlar. 3 büyükler de çok kötü durumlara düşebiliyorlar küme düşmekten son anda kurtulabiliyorlar ama gerçek hayatta bu ikisi de çok çok nadir oluyor. yani mesela sivasspor şu an şampiyonluğa oynuyor fakat en son hangi anadolu takımı böyle şampiyonluğa oynamıştı ligde ya da 3 büyüklerden biri en son ne zaman küme düşmemeye oynamıştı. fm'de bunlar çok sık oluyor.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
mesela bir örnek vermek gerekirse son oyunumda çaykur rizespor şampiyonluğu son anda kaçırmıştı 2. sezonunda oyunun ama gerçek hayatta küme düşmemeye oynuyor şu an.

+açık olan ülkelerin milli takımları inanılmaz oluyor ileride

imran
25.Nisan.2008, 17:38
bir sorum olacak:
ben bunu indirip oynamaya başladığım zaman sonra yine orjinalini oynama şansım varmı? yani oyunu silip tekrar mı yüklemem gerekecek? ben bu tür yamaların oyunun orjinalini bozduğuna inanıyorum ama yinede bu yamayı denemek istiyorum...

pengassus
29.Nisan.2008, 13:39
Arkadaşlar merhaba...
Bir sorum var.
FM 2008 orjinal oyunu aldım. Oyuna başlamadan önce bu resmi yamaları yüklemek istiyorum. 8.0.1 ve 8.0.2 yamalarını sırasıyla mı yüklemem gerekiyor. Yani 8.0.1 yamasını yüklemeden sadece 8.0.2. yi yüklesem aynı işi görür mü?
Çok teşekkürler...

jay-jay
29.Nisan.2008, 14:00
direk 8.0.2 yi yükleyebilirsin ;)

VOLKANGUVEN
01.Mayıs.2008, 11:10
arkadaşlar daha önce konuşuldumu bilmiyorum ama benim şöyle bir sorunum var.

Orjinal Fm 2008 sahibim 8.01 ve sonrasında 8.02 yi yükledim. başka bir şey yüklemedim.

8.02 yi oynamaya başladım 1 sezon bitirdim. 1 sezon boyunca transfer listesine hiç oyuncu gelmedi büyük kulupleri takip ediyorum kimseyi satmıyolar almıyorlar. inat ettim tek tek tüm takımlardaki oyuncuların transfer durumlarına baktım kimse transfer listesinde değil.

Sanki oyunda transfer olayı iptal gibi.

birde ben 5. kez galatasarayla oynuyorum habire zarar eediyorum. sürekli düşük oyuncu alıyorum pahalı satıyorum yinede düzlüğe çıkamadım.
yardım edebilecek varsa sevinirim.

mgokalparslan
01.Mayıs.2008, 22:49
arkadaşlar daha önce konuşuldumu bilmiyorum ama benim şöyle bir sorunum var.

Orjinal Fm 2008 sahibim 8.01 ve sonrasında 8.02 yi yükledim. başka bir şey yüklemedim.

8.02 yi oynamaya başladım 1 sezon bitirdim. 1 sezon boyunca transfer listesine hiç oyuncu gelmedi büyük kulupleri takip ediyorum kimseyi satmıyolar almıyorlar. inat ettim tek tek tüm takımlardaki oyuncuların transfer durumlarına baktım kimse transfer listesinde değil.

Sanki oyunda transfer olayı iptal gibi.

birde ben 5. kez galatasarayla oynuyorum habire zarar eediyorum. sürekli düşük oyuncu alıyorum pahalı satıyorum yinede düzlüğe çıkamadım.
yardım edebilecek varsa sevinirim.
yeni bir oyun kuracağın zaman ligleri seçerken en altta ilk sezon transferler izin ver gibi bir ifade var.oradaki tik i kaldırırsan ilk sene transfer olmaz,bence ona bak muhtemelen orayla ilgilidir.
diğer sorun da yamayla ilgili. 8.0.2 patch inde fenerbahce ve galatasaray sürekli zarar ediyor.siteden onunla ilgili düzelten yamayı bulabilirsin ya da 8.0.2 nin o sorunu düzeltmiş son versiyonunu indirebilirsin.

leofranco61
30.Haziran.2009, 22:07
allah askına bırı bana yarıdımm etsıın yaa ındırıorm 8.0.2 yı oyunu kuruorm hersey tmm ok gırıorm oyuna gırınce korsana hayır falan dıo nasıl duzelteblırım acaba syden mı kaynaklanıo 8.0.1 i kurmadan 2 yı kurdum o yusdennn lkutfenn cabuk cvappp yasınn n oluurr !!!

kiranti
10.Temmuz.2009, 04:51
ek nerde görünmüyor
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Dardanelspor meselesi, daha dogrusu oyunun yeterince oyuncuyu yuklememesi sorunun neden oldugunu bilmiyorum. SI games tahminen bu konuda bazi degsiklik yapmis ve oyuna yuklenen oyuncu sayisi dibe vurmus durumda.

Sorunu cozmek icin 8.0.2 yamasinin veritabaninin bulunugu klasore ekteki dosyayi eklemeniz gereklidir.

EK NERDE GÖRÜNMÜYOR

casatura
26.Temmuz.2009, 17:17
beyler ben 8.0 kullanııorum 8.0.2 yi ındırdım dırek gecıs olabılırmı 8.0.1i indirmeme gerek warmı brde bu 8.0.2 nasıl kurulacak :S

El Barto
26.Temmuz.2009, 17:28
evet yüklemeyi başardım fakat cd istiyor arkadaşlara yazdığın gibi sanırım orjinal cd lazım o zaman şöyle bir yardımda bulunsan bu cd yi nerden temin edebilirim nereye sorduysam orjinal cd sini bulamadım :(

Evet orijinal oyun almanız gerekiyor. Büyük kitapçılarda D&R veya Megavizyon gibi bulma şansınız var olmazsa internet üzerinden alabilirsiniz ya da Aral İthalat ile iletişime geçebilirsiniz.

merhaba arkadaşlar fm 2008 in türkçe yamasını nerede bulabilirim biri bananyardımcı olsun

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=67163

Linkten ulaşabilirsiniz.

bendeki oyunun versiyonu 8.0.0 bunu nasıl 8.0.2 yapabilirim??

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=56632

Linke tıklayarak mevcut yamayı indirip yüklemeniz gerekmekte.

allah askına bırı bana yarıdımm etsıın yaa ındırıorm 8.0.2 yı oyunu kuruorm hersey tmm ok gırıorm oyuna gırınce korsana hayır falan dıo nasıl duzelteblırım acaba syden mı kaynaklanıo 8.0.1 i kurmadan 2 yı kurdum o yusdennn lkutfenn cabuk cvappp yasınn n oluurr !!!

Orijinal oyun almalısınız. Eğer oyununuz kopya ise bunu almanız doğal. Forumlarımızda kopya oyun ile ilgili yardım vermiyoruz. Kurallarımızı okuyarak kopya oyun hakkında bilgilenebilirsiniz.

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=2358#c_rack

beyler ben 8.0 kullanııorum 8.0.2 yi ındırdım dırek gecıs olabılırmı 8.0.1i indirmeme gerek warmı brde bu 8.0.2 nasıl kurulacak :S

8.0.1 kurmanıza gerek yok. 8.0.2 yamasını -yukarıda linki var- indirirerek setup.exe uygulamasını çalıştırırsanız kendiliğinden yüklenecektir oldukça basit bir kurulumu var.

ozan23airjordan
18.Ağustos.2009, 01:50
bana acil yardım lazım arkadaşlar ben 8.0.2 yamasını kuruyorum ancak turksportal masaüstü yazılımı 2008 den oyuna girmeme rağmen oyun dili ingilizce hatta farklı dilleri açmayı denememe rağmen yine ingilizce kalıo ne yaptım ne ettiysem fayda etmedi 2 gündür bununla uğraşıyorum bana yardımcı olun lütfen

supreme07
07.Eylül.2009, 23:11
8.0.2 versiyonunu yükledim ancak oyunu açtığım zaman oyun cdsini istiyor korsana hayır diyor şimdi ne yapıcam ? :)