PDA

View Full Version : [TSL] Fenerbahçe Araştırması FM2008 - 8.0.2

Pages : 1 2 3 [4]

perpetua
23.Şubat.2008, 06:10
Zico oyuncu olarak kariyeri.

Zico id 3902266
Missing Player History
1967 CR Flamengo ?-?
1968 CR Flamengo ?-?
1969 CR Flamengo ?-?
1970 CR Flamengo ?-?
1971 CR Flamengo 15/2
1972 CR Flamengo 6/0
1973 CR Flamengo 25/8
1974 CR Flamengo 50/32
1975 CR Flamengo 55/41
1976 CR Flamengo 47/32
1977 CR Flamengo 47/36
1978 CR Flamengo 22/19
1979 CR Flamengo 22/27
1980 CR Flamengo 45/21
1981 CR Flamengo 41/28
1982 CR Flamengo 36/20
1983 CR Flamengo 48/42
1983/1984 Udinese 24/19
1984/1985 Udinese 16/3
1985 CR Flamengo 3/2
1986 CR Flamengo 4/3
1987 CR Flamengo 17/6
1988 CR Flamengo 18/4
1989 CR Flamengo 19/4
1990 CR Flamengo 0/0

extensor
23.Şubat.2008, 08:57
bir amc için çok gol atıyormuş alex gibi

perpetua
23.Şubat.2008, 22:09
Cengiz/Tarik:

Bursa macinda Ali Bilgin'in dengesi konusunda buyuk sorular olustu kafamda. 13'luk deger biraz yuksek kalmis gibi geldi (sen daha onceki ozelliklerle fazla oynamadiniz ama belki gozden gecirmek gerekebilir).

EreN
23.Şubat.2008, 22:34
Cengiz/Tarik:

Bursa macinda Ali Bilgin'in dengesi konusunda buyuk sorular olustu kafamda. 13'luk deger biraz yuksek kalmis gibi geldi (sen daha onceki ozelliklerle fazla oynamadiniz ama belki gozden gecirmek gerekebilir).

Kesinlikle katılıyorum, ayrıca dayanıklılık konusunda da ufak bir gözden geçirme yapılabilir.

perpetua
24.Şubat.2008, 00:25
bir maçla, üstelik 20 maçtır oynamayan adamı değerlendirmek de pek doğru olmasa gerek. örneğin 2 yıl önce 20 maç oynamayıpta luciano nun cezası yüzünden oynayan servetin milan maçı performansıyla 20 maç üstüste oynayan servetin performans farkını görebiliyoruz

yine yıllardır 10 maçta bir oynayan ve yıllardır beğenmediğimiz deniz barışın geçen yıl 20 maç üst üste oynadıktan sonra şampiyonluktaki en büyük pay olduğunu unutmayalım
yine yıllardır 10 maçta bir birisi sakatlanırsa oynayan ve ıslaklarla uğurladığımız 110 ca ya laik gördüğümüz selçuğunda 5-10 maç üst üste oynadıktan sonra neler yapabildiğini görüyoruz

sabretmek gerektiği kanısındayım

Sinan demek istedigim Ali'nin bu ozelliginin buyutec altina alinmasi gerektigi. Belki bugun kotu bir gun gecirmistir belki baska sorunlar vardi sahada. Bu nedenle ileride her oynadiginda dikkat ederek bir sonuca varilabilir. Bir gercek de var ki Bursa sert oynayan bir takim ve fiziksel mucadeleyi on planda tutan bir takim. Ali'nin bu nedenle zayif kalmis olmasi Bursa'nin bu konuda saglam oldugunun da gostergesi olabilir. ;)

extensor
24.Şubat.2008, 11:09
yok elbette haklısın senin öyle gördüğün bir özelliği diğer maçlarda daha büyük dikkatle etüd edeceksin şefsin nihayetinde de

fiziksel özellikler mesela denge eren de demişki dayanıklılık ben bunlar için bir kanıya varmanın uzun süre ard arda oynadıkdan sonra yapılması gerektiğini düşünüyorum mesela ben 26 yaşındaki servetin ancak bu sene 18-19 civarlarında bir dayanıklılığı olduğunu anladım daha önceleri klasik diğer stoperlerden farkı olmayan zaten fazla koşuşturmasıda gerekmeyen stoperler gibi 12-13 sanardım meğer onlardan daha büyük bir artısı varmış

Onurap
24.Şubat.2008, 13:41
İ.parlak konusunda haklı olduğum sanırım ortaya çıktı bu oyuncu için en fazla 135-140 pa verilmeli.

YusufT
24.Şubat.2008, 13:43
Ilhan parlak yine benden iyi golcü olmaz diye haykirdi... Ilhan adi üstünde bir kere Parladi, sonra söndü. zaten bastan beri Fenerbahceye gitmesi büyük hataidi.

Semih yine ezildi, gücsüz oldugunu gösterdi. Hic gözükmedi, hic bir sey yapmadi. Semih Alex olmayinca oynuyamiyor.

Bursaspor rezil etti Fenerbahce'yi. Can ve Yasin bir sürü posizyon hatasi yapti, Can turkish Edu. Her zaman patlamaya hazir bomba, yaptirdigi penalti gibi.

A.Bilgin, Can Arat ve Ilhan Parlak yine Fenerbahce'ye laik oyuncular olmadiklarini gösterdiler. Ilhan Parlak konusunda israrliyim, en fazla -7 hak ediyor, -9 cok ve cok abartili.

YusufT
24.Şubat.2008, 23:03
galatasaraylılık gazıyla beraber bir mağlübiyet sonucu eleştirmişsin
bazı konularda sana katılıyorum mesela ilhan parlak -8 olmalı can 100 ca ya 125 pa olmalı bencede ama senin yaptığın gibi bunu bir maç üzerinden yorumlamıyorum işte gördük bu maçta neler yaptı demiyorum

bu senin yaptığına spor yorumculuğu değil SKOR yorumculuğu diyorlar

afedersin ama ben Ilhan'i 2 yildir takip ediyorum, Fenerbahce'ye transfer olmadan öncede böyle düsünüyordum. Avrupa u19 sampiyonasindada izledim, o zaman belki bundan birseyler olur demistim, ama bence -9 hak etmiyor.

58Peykan
24.Şubat.2008, 23:50
ilhanı fenerbahcede 1kac mac ızledım kafa vuruslarının ve son vuruslarının pek etkılı olmadıgını gordum.. ( ama sadece 1 kac mac )

EL-Hadji
25.Şubat.2008, 01:56
Bence de İlhan'a -9 pa vermek fazla olur. En fazla -8

extensor
25.Şubat.2008, 07:23
ilhan parlak şu sebebten dolayı -9 diyebilicek bir kişi yok zaten herkes bir birine biraz izledik biraz izledik diyor -9 yapan araştırmacılarda izledinizmi ki eleştriyorsunuz diyor sanki kendileri çok izlemişte biz izlememişiz gibi tamam izlemedikte sizde izlemediniz zaten kimse izleyemedi düşünün her gittiği takımda yedek olan 21 yaşına gelmiş futbolcu daha 10 maç üst üste oynamamış bile sahi neden -9 bir tane mantıklı açıklaması varmı

mesela cem sultanın mantıklı bir açıklaması var (16 yaşında çocuk gelişim süreci nasıl olacak daha o bile belli değil) zaten burası türkiye ne yetenekler geldide biz oraya buraya kiralayıp bitirmedikmi bu oyuncuları gürhan olcan aydın oynatmadığımız için bitirdiklerimiz var ibrahim akın burak yılmaz bunlarda büyük yetenekti de biz yetiştirebildikmi elbette hayır onun için 16-17 yaşındaki bir çocuğa -8 vermek daha mantıklı

AMA İLHAN PARLAĞA -9 VERMENİN BİR TANE MANTIKLI AÇIKLAMASI YOK
ŞU SEBEBLE VERDİK DİYEBİLECEK BİR KİŞİ VARMI ACABA

yusufislam
25.Şubat.2008, 15:30
12. dakikada Karşıyaka'nın kazandığı serbest vuruşu kullanan Olcan'ın ceza sahasına ortasında iyi yükselen Şehmus, kafayla topu ağlara gönderdi ve takımını öne geçirdi: 0-1.

43. dakikada Samsunspor ceza sahasında yaşanan karambolde topu önünde bulan Olcan'ın düzgün vuruşunda top ağlarla buluştu: 0-2. İlk yarı bu sonuçla tamamlandı.

Olcan Adin tam olarak kac mac oynadi ve kac gol atti bu sezon Karsiyaka icin bilen varmi?
Fenerbahcenin futbolcusu oldugu icin bilmek istiyorum...

kocari
25.Şubat.2008, 16:15
yaw arkadaşlar kimse geleceği göremez . PA yorumlarına girerseniz türkiyeden futbolcu kalmaz . oyun bu oyun gerçek deil oyununda oynanabilmesi için ülkeler arası denge için böyle pa ' lı futbolcular olmalı .Allah aşkına gerçekçilik tamamda diğer ülkeler berbat haldeler yahu ona kimse deyinmio. uçmuş özellikler mesela ELANO iyi bir futbolcu ama asla bir KAKA değil karşılaştırın hangisi daha iyi . Gerçekte kıyas bile kabul edilmez ikisi arasında oyunda elano 1 nebze önde .Böyle bir sürü şey var .Ben CA ların dediğiniz gibi düşürülmesine felan bişe demem mesela ilhan parlak'ın CA sı çok yüksek . Ama bırakında oyunca böle PA lı futbolcular olsun .Oyunda ilerde çıkan oyuncularla oynamak zorunda kalıoz yoksa şimdiki olan topçular kaybolup gidiyor 2 sene sonra . Hakan kaç senede kayboldu okan kaç senede kayboldu Fatih tekke kaç senede kayboldu .Şu anki jenerasyon iyi Galatasaraydakilerde öyle Fenerbahçedekilerde Beşiktaştakilerde bence CA lar düşürülüp PA yükseltilebilir hepsinin çünki altyapıdan çıkacak oyuncular olmasa 5 yıl içinde türkiye ligi diye bişe kalmaz sizin hesaplarla .Ben şu anki futbolcularımı satmak istemiyorum mesela selçuk olsun deniz olsun , yada beşiktaştan ibrahim kaş olsun mehmet sedef olsun batuhan olsun Galatasaraydan mehmet topal olsun Arda olsun Cafercan olsun ... Bırakında yüksek potansiyelli olsunlar ben oyunda bu türklerle oynamak istiyorum uzun bir zaman . Sırf kulüpçülük yapacağım diye bu zevkten alıkoymayın .Ben 3 sene sonra çıkacak oyuncular yada etimeskut şekerspordan buldugum saçma bir dmc yi selçuğa tercih etmek istemiyorum ....
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
aaa bakın Fransayı unuttum. Yaw tamam onların ünlü bir acedemysi var ama bu kadarda olmazki brezilya ünlüdür herkez futbolcudur ve potansiyelleri hep yükseektir ama Fransa nedir böyle yaw insan FM nin sahipleri acaba fransızmı diyesi geliyor

Sheriff
25.Şubat.2008, 16:41
İlhan Parlak'ın özel bir oyuncu olduğu düşünüldüğü için ve daha önce etkili bir oyuncu görüntüsü çizdiği için, bir dönem U-19 da oynadığı futbolla dünya takımlarının bile ilgisini çektiği için PA -9.. Batuhan Karadeniz'in -9 PA almış olması ve henüz hiç kimsenin izleme fırsatı bile bulamadığı ve bulamayacağı Cem Sultan'ın -9 PA almasını istiyorsunuz.. Neden Fenerbahçe'de oynayan her genç oyuncu üst düzey eleştirilere maruz kalıyorda diğer takım oyuncuları kalmıyor.. Oynamaması potansiyeli olmadığı anlamına gelmez.. Adamlar herhalde kafalarına göre vermiyor izlemişler değerlendirmişler ki -9 PA vermişler.. İlerde oynarda aksini gösterirse ozaman düşürülür eminim..

Han12
25.Şubat.2008, 16:58
.. Neden Fenerbahçe'de oynayan her genç oyuncu üst düzey eleştirilere maruz kalıyorda diğer takım oyuncuları kalmıyor....
Güzel bi soru ben de merak ediyorum:)

Onurap
25.Şubat.2008, 17:10
Güzel bi soru ben de merak ediyorum:)

Peki neden f.bahçenin aldığı her genç c.kazım i.parlak kadroya giremediği halde bu kadar şişiriliyor.Neden bir m.topal s.çalık a.turan u.uçar oyunda iyi yapılmıyor :icon_confused:

Onurap
25.Şubat.2008, 17:42
O sorunun cevabı sen ve senin gibi düşünceleri olan insaların ortak noktası. Sizin hala ve hala anlıyamadıgınız noktalar var.Buradaki insalar bunları size anlatmaktan bıktı ama sizle anlamamaktan bıkmadınız. Yedek dediğin oyuncular zaten sürekli yedek kalmıyor,bir kere bu konuda anlaşalım. 2. sorunun muhattabı ve yeri burası değildir. GS araştırma sayfasına yazarsın cevabı verilir. Sanırım sen belirttiğin kişilerin özelliklerini 16-17-18lerde gezmesini istiyorsun. Ozaman aç editörünü şişir şişirebildiğin kadar:) KEsinlikle söylüyorum bir araştırmacı olarak belirttiğin yukarıda oyuncular Topla,Çalık,U.Uçar tam yerinde olmuşlar. Ve ben sana boş yere neden böyle oldugunu dil dökmüyeceğim,herşey belli.Sistem belli,isteyen begenir isteyen beğenmez. Ama burada bir emek var,siz ona saygsızılık ederseniz bizde gerekeni yaparız.

Ayrıca seninbegenmediğin oyuncularla GS oyunumda UEFA finalina çıktı...

Bende onu diyorum zaten iki takım arasında dengesizlik var.Gs normalse fb i.parlak gürhan abartı bunlar normalse gs az demektir.S.çalıkı serbest bırak kimse almıyor 2.lig dahil ne kadar gerçeğe uygun benim oyunumda i.parlak 2.sezon 20 ye yakın gol attı sence bu mudur gerekçilik.M.topal oyunda gs ilk 18 girecek düzeyde değil ama şuanda gs nin banko oyuncusu olma yolunda milli takımda düşünülüyor.Bende diyorimki i.parlak -9 ederse tr bir çok oyuncu -9 -10 etmesi gerekir.Ama siz tartışma çıkarmak için konuyu yok neymiş niye herkes fb oyuncularıyla uğraşıyomuşuz bunca kişinin işi yok fb li oyuncuları çekemiycez.Yok editörü aç şişir felan.Dediğiniz gibi gsli oyuncuların yeri burası değil konuşmaya gerek yok.İ.parlak üzerinde konuşursak daha faydalı olucak.

SYLaR
25.Şubat.2008, 17:43
2007'ye kadar takımlarında her zaman oynayan futbolcularla,genellikle oynayan futbolcuların çoğunun pa sı rassaldı(-8,-9,-10).İngiltere gibi zorluğun en üst düzeyde olduğu liglerde takımalrında genel olarak oynayan futbolculardı(Anton FErninand,Abou diaby vs.).Bu futbolcular oynamalarına rağmen -9 PA veriliyor-ki haklılar genel olarak-.İlhan Parlak gibi gittiği her kulüpte yedek bekleyen,sadece Dünya Kulüpler Şampiyonasında bişeyler yapmış olan bir futbolcuya -9 vermek,İngiletere,İspanya gibi zor liglerde takımlarında her zaman olmasa da genel olarak forma şansı gören futbolculara karşı haksızlık olmaz mı?

SYLaR
25.Şubat.2008, 18:00
Sonuç Sercan Yıldırım değil.Sercan yıldırım daha 17-18 yaşında.Bu futbolcuya -10 bile verilse fazla kişinin itiraz edeceğini zannetmiyorum.

Ama diğer tarafta İlhan Parlak var.21 yaşında.daha hiçbir takımda 10 maç bile üst üste oynayamamış bir adam.Bu adama -9 vermek Türkiye'de ki genç yeteneklere de Avrupa'da kilere de haksızlıkdır.

Bir örnek vereyim.Geçen senenin konusunda Ömer abiye bi soru sormuştum.Eksi palar ile ilgili.

Negatif PA kullanilan ve yasi 20 ustunde olan oyuncu sayisi da cok az degil. Ornegin, Senderos, Gago, Podolski, Toulalan, Taiwo, N'Zogbia, ve Anton Ferdinand PA'si -9 veya -10 olarak belirlenmis ancak takimlarinda hemen hemen hep oynayan oyuncular. Hatta sadece son yarim sezon degil de bazilari bir kac sezondur surekli oynayan oyuncular.

http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=468923&postcount=144

Şimdi takımlarında sürekli oynayan ve İlhan'la yaşıt olan,hatta Türkiye'den çok çok kaliteli liglerde oynayan futbolculara -9 falan veriliyorsa,İlhan'a -9 vermek hatanın en önde gidenidir

yusufislam
25.Şubat.2008, 18:13
Peki neden f.bahçenin aldığı her genç c.kazım i.parlak kadroya giremediği halde bu kadar şişiriliyor.Neden bir m.topal s.çalık a.turan u.uçar oyunda iyi yapılmıyor :icon_confused:

peki neden Fenerbahcenin kadrosu daha iyi oldugunu kastediyor, besiktaslisi galatasaraylisi fenerbahcelisi olan spor yazarlari?
belkide bu yuzden?

Sheriff
25.Şubat.2008, 18:20
Demekki 10 maç üst üste oynasa patlama yapacağını bekliyor araştırmacı arkadaşlarımız ki böyle vermişler.. Sen buna hata diyorsan hata görmemişsin.. Hatamı arıyorsun, gir İbrahimovic'in profiline, gir Elano'nun profiline, gir Daniel Alves'in profiline.. Sanki oyunda hiç hata yok data çok sağlam Türkiye liginde İlhan Parlak en büyük hata.. Ben bunda art niyet ararım.. Adam oynasın kötü oynasın sonra gel buraya yaz bu adamdan bi yol olmaz diye, ama mevkiisinde daha tecrübeli ve formayı hakeden oyuncular varken neden oynasın, nasıl oynasın, Söyle bana neredeyse her oynadıkları maçlarda gol atan 2 forvet oyuncun varken genç yeteneğe forma verebilirmisin? Sırasını bekleyecek, şansını kullanacak ve oynayacak aksi taktirde oyuncu özelliklerini tam yorumlayamazsın daha önce oynadığı oyuna göre değerlendirirsin..
Ömer abi tamamı dememiş bir çoğu demiş..

Peki neden f.bahçenin aldığı her genç c.kazım i.parlak kadroya giremediği halde bu kadar şişiriliyor.Neden bir m.topal s.çalık a.turan u.uçar oyunda iyi yapılmıyor

Bu adamlarda yetenek bu düzeyde gözlemlenmiş o adamlarda o şekilde gözlemlenmiş..Sen inanıyormusun Arda'nın bu futbolunun üzerine ekleyeceğine? Mesela ben inanmıyorum.. Arda bu 10yıl sonrada böyle olacak diyorum.. Her neyse burası yeri değil zaten o oyuncular hakkında ancak GS sayfasında tartışılabilir..

SYLaR
25.Şubat.2008, 18:28
Demekki 10 maç üst üste oynasa patlama yapacağını bekliyor araştırmacı arkadaşlarımız ki böyle vermişler.. Sen buna hata diyorsan hata görmemişsin.. Hatamı arıyorsun, gir İbrahimovic'in profiline, gir Elano'nun profiline, gir Daniel Alves'in profiline.. Sanki oyunda hiç hata yok data çok sağlam Türkiye liginde İlhan Parlak en büyük hata.. Ben bunda art niyet ararım.. Adam oynasın kötü oynasın sonra gel buraya yaz bu adamdan bi yol olmaz diye, ama mevkiisinde daha tecrübeli ve formayı hakeden oyuncular varken neden oynasın, nasıl oynasın, Söyle bana neredeyse her oynadıkları maçlarda gol atan 2 forvet oyuncun varken genç yeteneğe forma verebilirmisin? Sırasını bekleyecek, şansını kullanacak ve oynayacak aksi taktirde oyuncu özelliklerini tam yorumlayamazsın daha önce oynadığı oyuna göre değerlendirirsin..
Ömer abi tamamı dememiş bir çoğu demiş..

Bu adamlarda yetenek bu düzeyde gözlemlenmiş o adamlarda o şekilde gözlemlenmiş..Sen inanıyormusun Arda'nın bu futbolunun üzerine ekleyeceğine? Mesela ben inanmıyorum.. Arda bu 10yıl sonrada böyle olacak diyorum.. Her neyse burası yeri değil zaten o oyuncular hakkında ancak GS sayfasında tartışılabilir..

Asıl ben bu mesajda art niyet ararım.Allah aşkına siz inanıyormusunuz İlhan'ın -9 PA'ya ulaşabilecek bir adam olduğunu.Eğer zaten o derecede olsaydı Zico oynatırdı onu.Gökhan Gönül nasıl oynamaya başladı?Zico baktı hamur iyi oynatmaya başladı bir daha formayı bırakmadı.

Ayrıca Arda üstüne koyamaz diyorsun.İlhan olacak diyorsun.Bu nasıl bir çelişkidir.Arda takımında fiks oynayan adam.Diğer tarafta takımında hiç oynayamayan adam.Kezman kötü giderken madem İlhan -9'luk bir adamdı zico onu koyardı,İlhan'da -9'luk bir adam olduğunu kanıtlardı,formayı giyerdi üstüne bir daha çıkarmazdı.Gökhan Gönül gibi.

Demek ki İlhan'ın kumaşı iyi değil ki fırsatı eline geçiremiyor.Şans yakaladı.Kezman formsuz olduğu dönemde.Zico kime güvendi Semih'e.İlhan'da bir parça bile -9'luk PA olsaydı Zico İlhan'ı da oynatırdı.Ama oynatmadı.

Sheriff
25.Şubat.2008, 18:38
Asıl ben bu mesajda art niyet ararım.Allah aşkına siz inanıyormusunuz İlhan'ın -9 PA'ya ulaşabilecek bir adam olduğunu.Eğer zaten o derecede olsaydı Zico oynatırdı onu.Gökhan Gönül nasıl oynamaya başladı?Zico baktı hamur iyi oynatmaya başladı bir daha formayı bırakmadı.

Ayrıca Arda üstüne koyamaz diyorsun.İlhan olacak diyorsun.Bu nasıl bir çelişkidir.Arda takımında fiks oynayan adam.Diğer tarafta takımında hiç oynayamayan adam.Kezman kötü giderken madem İlhan -9'luk bir adamdı zico onu koyardı,İlhan'da -9'luk bir adam olduğunu kanıtlardı,formayı giyerdi üstüne bir daha çıkarmazdı.Gökhan Gönül gibi.

Demek ki İlhan'ın kumaşı iyi değil ki fırsatı eline geçiremiyor.Şans yakaladı.Kezman formsuz olduğu dönemde.Zico kime güvendi Semih'e.İlhan'da bir parça bile -9'luk PA olsaydı Zico İlhan'ı da oynatırdı.Ama oynatmadı.
Gökhan'ın mevkiisinde 2 tane formda adam yoktu ama dimi..

Onurap
25.Şubat.2008, 19:17
Bende -10 pa lıyım ama şans verilmiyor 3 büyüklere duyrulur :D

perpetua
25.Şubat.2008, 19:40
Bu Ilhan konusu kabak tadi vermeye basladi.

Biz diyoruz ki Ilhan'i fazla izleme sansi bulamadigimiz icin PA'sini dusurmedik...

Fanatiklik yapmaya megilliler ya "Olur, sundan bundan iyi" veya "Olamaz sunun kadar bunun kadar iyi degil"

Sezon sonuna kadar izleyebilecegimiz kadar izleyip tekrar degerlendirecegiz diyoruz. Bunu da okuyan, algilayan yok.

Onurap: Galatasaray hakkinda elestirin varsa, Galatasaray konusunda yap. Ancak editor'den yap. Oyunda oyuncu ozelliklerinin dusuk/yuksek cikmasi SI'in oyun kodunda degisiklik yapmasina ragmen bu degisikligi arastirmacilara verdigi Editor'e yansitmamis olmasindan kaynaklaniyor. Yani oyun bazi oyuncularin veritabaninda verdigi ozellikleri CA'ya gore abartili buldugu icin dusuruyor, bazi oyuncularin ozelliklerini CA'ya gore dusuk buldugu icin de yukseltiyor.

Sheriff: Lutfen her konuda Fenerbahce'yi savunma ihtiyaci hissetme. Eger arastirma konusunda savunulacak bir sey varsa, bunu emin ol ki savunmasi gereken kisiler savunur. Ilhan'in PA yuksek de olabilir, dusuk de kalmis olabilir. Bu sezon toplam 180 dakika resmi maclarda izlenilen bir oyuncu icin pesinen karar vermek kadar yanlis bir sey yoktur.

Skylar: Ilhan'in PA'si abartili olabilir. Olmamasi ihtimali de var ancak. Sezon sonuna kadar izlensin ve birakin ki karar verilsin. Ilhan'in PA'sinin bir cok kisiye yuksek geldigi hakkinda bir cok kisi zaten yazdi. Yani fikirler beyan edildi. Oyuncular uzerinde bir daha calisma firsati buldugumuzda (yani yaz aylarinda) bu konuda bir karar verilir. O zamana kadar da Ilhan'i umariz ki daha fazla izleme firsati buluruz.

Beni en cok rahatsiz eden, Ilhan'in PA'si sezon basindan beri -9 ancak bu konuda yazan pek kimse yoktu. 4 ay pek forma sansi bulamadi diye tepetaklak indirmek isteyenler de mevcut. Zamaninda Ilhan'da birseyler goruldu ki demek ki -9 PA verildi. 4 ay bir sey yapmadigi icin tepetaklak indirmenin mantigini da kimse bana aciklayamaz. Aciklamayamaz cunku oyuncuyu izlemediniz. Izlememenizin nedeni Zico'nun yeterli bulmamasindan da kaynaklanabilir, takim kadrosunu dar tutup as oyuncularin birbirine cok iyi alismasini istemesinden de olabilir. Sonucta tek stantrafor oynayan Fenerbahce takiminda Ilhan 3. santrafor konumunda ve eger Ilhan'i su anda takima girebilecek kapasitede gormuyorsa Zico (Ilhan'in 111'lik CA'si, en iyi 16 oyuncu ortalamasi 137 olan Fenerbahce icin bir gostergesi) bu ille de demek degildir ki Ilhan'in gelecegi yok.

Benim de simdiye kadar izledigim Ilhan'in 160 ustu PA almasi konusunda buyuk tereddutlerim var ancak daha fazla izleme sansi bulmadan ne dersek bos.

58Peykan
25.Şubat.2008, 19:43
Ben ilhan'ı 3 maçta izleme fırsatı buldum sadece fenerbahcede 2sinde başarısız 1inde ise cok formda gordum bu demek değilki ilhan iyi yada kötü karar veremeyiz kezman da çok gol kaçırdığı maçlar oluyor buda demek değil ki kezman kötü ben gs liyim ilhan'a şans vermek lazım..

Lionel Andres Messi
25.Şubat.2008, 20:00
bence ilhana 140 p.a. verilmeliydi.performansına göre daha sonraki serilerde yükselebilir ya da düşüreblirdi.-9 vermek gelecekde avrupa çapında star olcak demek bunu kayseride 2 gol attı diye mi verildi yani.o zaman her genç oyuncuya verelim -9 ları ne anlamı kalır biz boşuna oynuyoruz bu oyunu sözde gerçeğe bire bir uyan oyun diyoduk.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
demek istediğim madem oyuncu yeteri kadar izlenmedi o zaman orta düzey bir p.a. 135 civarı verilmeliydi.3 tane yeni versiyon çıkartıldı bence birinde bile düzeltilmemesi sakıncalı geliyor.

perpetua
25.Şubat.2008, 20:27
Her konuda Fenerbahçe'ye saldırma ihtiyacı hisseden arkadaşlar olmasa.. Neyse haklısın abi..

Isteyen saldirsin. Takima degil, arastirma'ya saldiri bu.

Yapilan elestirilerin mantikli olup olmadigini veya arastirma'ya etki etme veya etmeme konusunda karar verecek kisiler nasil olsa karar verir. Bir veya iki kisinin bir oyuncu dusuk, diger oyuncu yuksek diye tuttururmasi arastirmayi ille de degistirmez. Sadece bazi seylere biraz daha dikkatli bakmamizi, bazi oyunculari biraz daha dikkatli izlememizi saglar.

SYLaR
26.Şubat.2008, 08:31
Gökhan'ın mevkiisinde 2 tane formda adam yoktu ama dimi..

Sezon başında Kezman formsuz olduğunda bile hiçbir şekilde denenmedi.Semih'e şans verildi.Şu an için denenmesi imkansız.Kezman'da ,Semih'de çok formdalar ikiside.Ama sezon başında Kezman formsuz olduğunda Zico hiç denemedi İlhan'ı

Bu Ilhan konusu kabak tadi vermeye basladi.

Biz diyoruz ki Ilhan'i fazla izleme sansi bulamadigimiz icin PA'sini dusurmedik...

Fanatiklik yapmaya megilliler ya "Olur, sundan bundan iyi" veya "Olamaz sunun kadar bunun kadar iyi degil"

Sezon sonuna kadar izleyebilecegimiz ka dar izleyip tekrar degerlendirecegiz diyoruz. Bunu da okuyan, algilayan yok.

Onurap: Galatasaray hakkinda elestirin varsa, Galatasaray konusunda yap. Ancak editor'den yap. Oyunda oyuncu ozelliklerinin dusuk/yuksek cikmasi SI'in oyun kodunda degisiklik yapmasina ragmen bu degisikligi arastirmacilara verdigi Editor'e yansitmamis olmasindan kaynaklaniyor. Yani oyun bazi oyuncularin veritabaninda verdigi ozellikleri CA'ya gore abartili buldugu icin dusuruyor, bazi oyuncularin ozelliklerini CA'ya gore dusuk buldugu icin de yukseltiyor.

Sheriff: Lutfen her konuda Fenerbahce'yi savunma ihtiyaci hissetme. Eger arastirma konusunda savunulacak bir sey varsa, bunu emin ol ki savunmasi gereken kisiler savunur. Ilhan'in PA yuksek de olabilir, dusuk de kalmis olabilir. Bu sezon toplam 180 dakika resmi maclarda izlenilen bir oyuncu icin pesinen karar vermek kadar yanlis bir sey yoktur.

Skylar: Ilhan'in PA'si abartili olabilir. Olmamasi ihtimali de var ancak. Sezon sonuna kadar izlensin ve birakin ki karar verilsin. Ilhan'in PA'sinin bir cok kisiye yuksek geldigi hakkinda bir cok kisi zaten yazdi. Yani fikirler beyan edildi. Oyuncular uzerinde bir daha calisma firsati buldugumuzda (yani yaz aylarinda) bu konuda bir karar verilir. O zamana kadar da Ilhan'i umariz ki daha fazla izleme firsati buluruz.

Beni en cok rahatsiz eden, Ilhan'in PA'si sezon basindan beri -9 ancak bu konuda yazan pek kimse yoktu. 4 ay pek forma sansi bulamadi diye tepetaklak indirmek isteyenler de mevcut. Zamaninda Ilhan'da birseyler goruldu ki demek ki -9 PA verildi. 4 ay bir sey yapmadigi icin tepetaklak indirmenin mantigini da kimse bana aciklayamaz. Aciklamayamaz cunku oyuncuyu izlemediniz. Izlememenizin nedeni Zico'nun yeterli bulmamasindan da kaynaklanabilir, takim kadrosunu dar tutup as oyuncularin birbirine cok iyi alismasini istemesinden de olabilir. Sonucta tek stantrafor oynayan Fenerbahce takiminda Ilhan 3. santrafor konumunda ve eger Ilhan'i su anda takima girebilecek kapasitede gormuyorsa Zico (Ilhan'in 111'lik CA'si, en iyi 16 oyuncu ortalamasi 137 olan Fenerbahce icin bir gostergesi) bu ille de demek degildir ki Ilhan'in gelecegi yok.

Benim de simdiye kadar izledigim Ilhan'in 160 ustu PA almasi konusunda buyuk tereddutlerim var ancak daha fazla izleme sansi bulmadan ne dersek bos.

İlhan -9'u hakketmez bence.Nedenine gelirsek.Eğer İlhan 18-19 yaşında olsa -9 alması uygun görülebilirdi.Ama bu adam 21 yaşında.Perpetua sizin FM2007'de attığın bir mesajdan alıntı yapayım gene

Negatif PA kullanilan ve yasi 20 ustunde olan oyuncu sayisi da cok az degil. Ornegin, Senderos, Gago, Podolski, Toulalan, Taiwo, N'Zogbia, ve Anton Ferdinand PA'si -9 veya -10 olarak belirlenmis ancak takimlarinda hemen hemen hep oynayan oyuncular. Hatta sadece son yarim sezon degil de bazilari bir kac sezondur surekli oynayan oyuncular.

İşte sorun burada.Buradaki çoğu futbolcu FM2008 ile birlikte rassal pa yerine normal PA aldı.Ve bu adamların herbiri de sizin dediğiniz gibi bir kaçı takımalrında bir kaç yıldır oynuyor(Anton Ferdinand vs.),bir kaçı ise son zamanlarda genelde oynayan futbolcular.

Şimdi devamlı veya genelde oynayan futbolculara -9,-10 verilirken,İlhan'a -9 verilmesi mantıklı değildir.Yaşıtlara Premier .lig'de,La Liga'da oynayabilirken -9,-10 PA ile,İlhan -9 PA ile Türkiye Ligi'nde bile oynayamıyor.Eğer İlhan -9'luk birisi olsaydı,Kezman ilk devre formsuzken Zico tarafından denedirdi,ama doğru düzgün denenmedi bile.Gökhan Gönül bir giydi formayı bir daha çıkarmadı.Eline fırsat geçti kullandı.Kezman formsuz,tek forvet SEmih kalıyor ama yine İlhan denenmiyor.Bu akdar iyi olsa denenirdi.

Ayrıca geçen seneki konudan bir alıntı daha

Negatif PA kullanma veya genc oyuncularin PA'sini belli bir rakama baglama iki farkli goruste arastirmacidan doguyor. Bu iki farkli gorusteki arastirmacilari bence soyle ayirmak lazim. Bir tip oyuncunun potansiyelini bilmedigi icin negatif PA kullananlar. Diger tip ise potansiyeli bir rakamla tahmin etmenin zorlugunu kabul edip ileride potansiyeli dusurmek zorunda kalip kendisini aciklamak zorunda kalmak istemeyenler ve bu nedenle negatif PA kullananlar.

Bence her zaman icin potansiyelin az olacagini dusunup, sonra yukari cikartmak, yuksek olacagini dusunup asagiya indirmekten daha dogru olur diye dusunuyorum. Birisinde oyuncu beklentilerinizin uzerinde kendisini gelistirmistir, digerinde ise o oyuncuyu abartmissinizdir ve iddianizi geri almak zorunda kalmissinizdir.

Geçen sene "Bence her zaman icin potansiyelin az olacagini dusunup, sonra yukari cikartmak, yuksek olacagini dusunup asagiya indirmekten daha dogru olur diye dusunuyorum" diye düşünüyordunuz.Peki bu sene ne oldu da böyle bir değişikliğe gittiniz.Ve sadece İlhan Parlak'ta var.Verin İlhan'a -8'i.Kendisini gösterirse verin -9'u.

Bana göre Aydın Yılmaz'da -9 PA olabilecek birisi.Sakatlıklardan tam kurtulup kendi gösterirse -9 PA'yı hakedebilir.Ama bu sizin araştırma mantığınıza ters.Normali de öyle olmalı.Daha doğru düzgün oynamamış Aydın'a -9 vermek,İlhan'a -9 vermekle aynıdır.Aydın ki 17-18 maçında oynamaya başladığı yarım sezon içinde oynadığı zamanlar iyi bir performans göstermiş futbolcuydu.Ama sakatlıklar peşini bırakmadı.Eğer ki İlhan'a Dünya Gençler ŞAmpiyonası'nda iyi bir performans gösterdiği için -9 verildi ise Aydın'da -9'u hakedebilir belki.

Bir diğer rahatsız olduğum nokta ise;Diğer araştırma konularında araştırmacılar da,araştırma şefi de "evet bu özelliği yüksek olmuş,bunu düşürmemiz gerekecek" tarzı mesajlar yazarken,konu Fenerbahçe Araştırması İlhan Parlak olunca böyle mesajların gelmemesi de ilginç.Hep aynı laflar "İlhan'da birşeyler görmüşüz ki -9 vermişiz".Allah aşkına siz bile bu dediğinize inanıyormusunuz?.

perpetua
26.Şubat.2008, 10:34
İlhan -9'u hakketmez bence.Nedenine gelirsek.

Anlatamiyorum sanirim veya anlamak istemiyorsunuz.

Ilhan sezon basindan beri, yani yazin kendisine -9 PA verildiginden beri bu sekilde. Bu PA'yi yazin arastirma sefi'nin yerine gorev yapan sevgili Emir Tonguc verdi.

Kendisine, futbol bilgisine ve yorumuna saygi olarak da, bu sezon simdiye kadar izleme sansi bulamadigimiz Ilhan'in PA'sina dokunmadik. Eger Ilhan oynamamaya devam ederse, tabii ki PA konusunda degisiklikler yapmamiz gerekecek. Ancak bu demek degildir ki bir oyuncu 3 ay kadroya giremedi diye var olan potansiyelini birdenbire kaybetti. Potansiyelinin o zaman -9 verilmesinin buyuk ihtimalle nedeni de U19 turnuvasinda 3 macta 5 gol atmis olmasi.

Diyelim ki 18 yasinda ileride Brezilya milli takiminda oynayacagi tahmin edilen bir oyuncu geldi ulkemize. PA'si -9. Bu oyuncu fiziksek yetersizlik, futbol ortamina uyamama vs. gibi nedenlerden fazla forma giyemedi. Bu oyuncuyu da mi izlemeden dusurmek gerekli size gore?

Demek ki daha once izlendiginde Ilhan'a bu potansiyel layik gorulmus ve verilmis. Bunun hatali oldugu kanisina varmak icin yazin verilen bu deger'den sonra Ilhan'i yeterince izlemis olmamiz ve karar verebilmis olmamiz gerekli degil mi? Yani en azindan 180 dakikadan fazla izlemis olmak gerekli degil mi?

Ilhan simdiye kadar gozlemledigim kadari ile seri, ancak pek cesur olmayan, zayif ve kolay oyundan dusen bir oyuncu. Su anda bana sorulsa evet bence de -9 onun icin yuksek. Ancak -8 olmali mi diye sorarsaniz ona da karar veremem CUNKU YETERINCE IZLEMEDIK!

Umarim anlatabilmisimdir. Arastirma yapmak, gazetelerde yapildigi gibi bir gun bas taci edilen oyuncuyu super yapmak ve formu dusen oyuncuyu yerin dibine indirmekten ibaret degildir. Bunu bu sekilde yapan bir cok "yamaci" zaten mevcut. Mesela benzer nedenlerle Milli Takim'da gayet guzel performans gosteren Emre Belozoglu'nun CA'sini surekli dusuruyor Newcastle arastirmacisi, her ne kadar muhalefet koysam da. Bu da bu mantigin ne kadar yanlis oldugunun bir gostergesi.

Daha once yazdiklarimin da tamamen arkasindayim. Ilhan Fenerbahce'ye gelmeden once gittikce yukselen bir grafige sahipti. Gecen sezon ligde 27 macta forma giydi, ilk 11'de 11 defa cikti ve 5 gol atti (zamaninda takim arkadasi olan Ozgurcan 10 mac oynayip, 4 defa ilk 11 oldu, 3 gol atti - ki ikisi tamamen karambol golu idi ve bence bal kokuyordu - yani Sinan senin tezin pek tutmuyor). Bunu 19/20 yaslarinda yapti. Bu sezon takimda kalsa buyuk ihtimalle cok daha fazla forma sansi da bulurdu.

Ancak farkli bir tercih kullandi ve ayrildi. Ayrilirken forvette belki de forma sansi bulma ihtimali en dusuk ikinci takima gitti (ilki bence Besiktas cunku Besiktas'in bu tip oyunculara sabri yoktur). Fenerbahce'nin forvetlerinin cok kaliteli olmasindan dolayi degil, Fenerbahce'nin ofansif oyun sistemine alismak zor oldugu icin. Gecen sezon nal toplayan bir Deivid vardi bu sene herkezin bastaci oluverdi. Gecen sezon gol atmaya korkan bir Kezman vardi bu sezon kafasini duvara vura vura biraz hareketlendi ancak sisteme hala uymayan bir oyuncu. Cift forvet, tek forvet derken Fenerbahce fiziksel mucadeleden kacmayan ve orta sahayi ofansa cikartmayi beceren Semih'in bu takimda en yararli oyuncu olacagi kararini verdi. Ilhan da boyle bir futbolcu degil izledigim kadari ile. Eh bu durumda forma giyememesi de gayet normal. Bu ayni oyuncu Kayseri'de oynuyor olsa ve simdiye kadar 20 macta forma giymis 5-6 gol atmis olsa, kimse gikini bile cikartmazdi -9 PA'ya. Hatta CA neden bu kadar dusuk diye soyleniyor olurdunuz.

Sezon sonuna kadar izleyin Ilhan'i. Bizler de zaten izliyor olacagiz. Ondan sonra daha once verilmis PA'dan gerekirse uzaklasir, fakli bir PA veririz. Ancak su anda bu cocugu dogru duzgun IZLEMEDEN PA acisindan dusus yapmanin mantigini kabul etmem mumkun degil. Ozellikle yukarida yazdiklarim goz onunde tutulursa.

Tabii siz Ilhan'in -9 PA'ya sahip olmasindan su anda memnun degilseniz, editor'u acip -9'dan -8'e veya uygun gorurseniz -7'ye hatta -6 veya -5'e indirebilirsiniz. Bu da sizin karariniz olur. Biz kararimizi Ocak ayinin ortasinda, yukarida yazdiklarimizi dusunerek verdik.

Serkan/Gurhan konusuna gelince.
1. Ben Serkan'in su anki halinden gayet memnunum (oynadigi 12 macta 2 gol atarak gecen sene Essen'de attigi gol sayisini esitledi - daha cok oyuna sonradan giren ve kontra atakta yararli olmakla gorevli bir oyuncu).
2. Oynamayan oyuncu kotu oyuncudur diye bir kaide yok. Linderoth sakatlanmasa ve ben Mehmet Topal'i 120 CA seviyesine getirsem simdi bir cok kisi bana Mehmet hakkinda soyleniyor olurdu. Ancak Mehmet'i bu seviyeye getirmez taa sezon basindan beri aklimda idi.
3. Yukarida yazdigim sey mesela Carrusca icin de gecerlidir. Oynamiyor olabilir, Turkiye ligine uymayan bazi ozellikleri oldugu icin etkisiz olabilir ancak bu Carrusca'nin kalitesiz bir oyuncu oldugunu gostermez.
4. Futbolculuk becerileri disinda nedenlerden forma giymeyen Hasan Sas'i da tepetaklak indirmek lazim sizin mantiginiza gore. Sahada sahip oldugu ozellikleri gozardi ederek.
5. Hatta Aykut'da yedek kaleci, sadece 2 macta forma giymis. Demek ki Orkun'dan cok daha dusuk kalitede. Hemen onun CA ve PA 10-15 puan asagiya insin.
6. Besiktas kadrosuna bakiyorum ve ne goruyorum. Ricardinho sadece 13 macta oynamis. Demek ki kalitesiz oyuncu. Onun'da CA'yi 120'ye indirelim bari.
7. Semih son zamanlarda Kezman'dan daha cok forma sansi buluyor. Demek ki Semih daha kaliteli oyuncu.. Semih'in CA'yi 150 yapiverelim ki oyunda da Semih oynasin...
8. Genc ve istikrari pek olmayan bir oyuncu olan Arda'nin CA'sini ilk devre boyunca ilk once 10 puan dusurulmesi, sonra 10 puan yukseltilmesi istenen bir suru mesaj geldi bana. Sonuc? Arda biraz gelisme gosterdigi goz onunde bulundurularak 1 puan yukseldi. PA'si -9'un orta noktasi olan 165'den 1 puan daha yuksek seviyede yapildi.
9. Herkez Serdar Ozkan'i sezon basinda bas taci yapti. Bir suru karsilastirma yapildi. Ancak her genc oyuncuda oldugu gibi o da duraklama ve formsuzluk donemi gecirdi.
10. Haftalardir gayet iyi oynayan Mehmet Topal Leverkusen macinda cok kotu oynadi ve birdenbire Topal zayif olmus elestirileri sona erdi.

Ornekler kolaylikla cogaltilabilir...

Demek ki Gurhan cikip iki mac oynayip harikalar yaratsa herkez CA'si/PA'si cok dusuk diye soylenmeye baslayacak. Demek ki Serkan gelecek 10 hafta forma sansi bulamazsa bu adamin CA 110 iyiymis denilecek. Veya Ilhan cikip bir sonraki lig macinda 3 tane gol atsa, bir cok kisi -9 olmali diye haykirmaya baslayacak.

Dusuncenizi belirttiniz. Bizler de okuduk ve cevap yazdik. Hatta bu ayni konu hakkinda sahsiniza ikinci cevabim. Artik uzatmanin ve birbirimizin degerli zamanini calmanin en ufak bir yarar kazandiracak yani yok. Daha once de yazdigim gibi, sezon sonuna kadar izlenmeye devam eder ve gerekiyorsa eger yazin degisiklik yapilir ve FM 2009'a yansir.

Umarim bu sefer anlatabilmisimdir.

Ilhan
26.Şubat.2008, 11:47
Bana göre, Kayserispor'da izlediğim İlhan'ın potansiyelinin rassal bir değer vermektense 155 gibi bir rakamda sabitlenmesi gerekirdi. 155 demek şu an için milli takımın değişilmezi olmak demek. Türkiye'de Batuhan'ın PA'sı sanırım -9, bir ikinci -9 PA demek milli takımda CA'sı 180'e vurabilecek 2 forvet demek. Bu da biraz hayali olur bence. -8 verilmesi de ayrı bir risk. Çünkü İlhan yetenekli bir oyuncu. Fiziğini geliştirdiği takdirde boyu da hava topları için yeterli olacak.

Ömer abiye de hak veriyorum ancak Emir Tonguç'un İlhan'ı detaylı izleyip -9 verdiği konusuna katılamıyorum maalesef.

sacrameNt
26.Şubat.2008, 19:18
uzun lafın kısası...

tahminime göre emir tonguç futbol bilgisi veya araştırmacılığı çok iyi olmayan bir insan hele hele 3 büyükler dışındaki takımlarda 10 tane futbolcu say deseniz sayamayabilir

muhtemelen ilhan parlağın fenerbahçe ye transfer olduğu dönemde fanatik gazetesini okudu orada ertugrul saglamın ve onunla çalışmış olan hocaların gerçekleşen transferle ilgili yorumlarını okudu aynı gazeteyi bende okudum o kadar abartılı cümlelerle aksedilmiştiki transfer sanarsınız pato fenerbahçeye transfer olmuş bu transfer haberi aynı gazetede 2-3 gün daha geçildi

sonra bunu okuyan emir tonguç dediki vayy ilhan iyi futbolcuymuş -9 verelim

bu bir yorum sadece doğrumu değilmi bilmiyorum bildiğim tek şey allahtan bu görevi hakedenler görevi haketmeyenlerin elinden araştırma şefliğini aldıda bu gibi hatalar düzelecek... tabi zamanla

yapılan tek hata ise emir tonguça saygı göstermek
sayın ömer üstad siz emirden çok daha iyi biliyorsunuz onun bilgisinden önce kendi bilginize saygı gösterseydiniz doğru yapmış olurdunuz

şuana kadar oynadığı maçlara bakılırsa bana görede -9 haketmiyor fakat bu adam her yıl altın top ödülünü veren france football tarafından bile en iyi gelecek vaad eden oyuncular listesine girmiş milli takımda oynadığı maçlarla? lütfen bukadar insanlara saldırmayın. basit olmamalı bukadar.

perpetua
26.Şubat.2008, 19:23
Ömer abiye de hak veriyorum ancak Emir Tonguç'un İlhan'ı detaylı izleyip -9 verdiği konusuna katılamıyorum maalesef.

Isi kisisellestirmeyelim ve varsayim yapmayalim. Daha once konusma firsati bile bulmadigin bir kisi hakkinda bunlari soylemek dogru degil.

EL-Hadji
19.Nisan.2008, 14:01
Deivid' in sadece free role özelliği 20 onun dışında normal pozisyonlarda bir özelliğinin de 20 olması gerekmiyor mu?

Sheriff
19.Nisan.2008, 15:20
Deivid' in sadece free role özelliği 20 onun dışında normal pozisyonlarda bir özelliğinin de 20 olması gerekmiyor mu?
Bende öyle biliyorum, sonuçta belirli bir mevkiisi olmalı..

EL-Hadji
19.Nisan.2008, 15:48
Bu arada Gökhan Gönül' ün 130 ca üzerinde olması gerektiğini şiddetle savunmaya devam ediyorum. Ömer Abi' ye duyurulur :) ama o 130 olmasını istiyor. Ben de Euro 2008' i bekliyorum :) orada Gökhan bir oynasın :)

FaLconi
20.Nisan.2008, 00:01
Bu arada Gökhan Gönül' ün 130 ca üzerinde olması gerektiğini şiddetle savunmaya devam ediyorum. Ömer Abi' ye duyurulur :) ama o 130 olmasını istiyor. Ben de Euro 2008' i bekliyorum :) orada Gökhan bir oynasın :)

Kesinlikle yüksek olmalı ca sı.. Avrupa da orta sıralarda bi takımda rahat as oynayabilecek bi ca verilmesi gerekir bence..

licentia
20.Nisan.2008, 01:29
Tamam iste 130 CA'in neresi kotu? Ya hemen acele etmeyelim Gokhan cok iyi bi sezon gecerdi tamam herkez kabul ediyor ama oynadigi mevki sag bek kendisinin de aslinda esas mevkisi degil belli bu yuzden defansif ozellikleri hakkinda hala kuskularim var mesela bir cok kisinin olmali. Sag acik olsa belki 140 CA alir ama sag bek oldugu icin bu 130-135'e duser bence.

Avro 2008'deki performansina gelince Hasan Sas'da 2002 dunya kupasinin yildizlarindan di Avro'dan daha buyuk turnuva ama ne oldu? Bugun 138 CA kendisi kariyeri hic beklendigi gibi sekil almadi. Bence su anda Gokhan icin 130-135 CA ve 150-155 PA oldukca mantikli ama fazlasina da gerek yok hemen su performansini en azindan 1 sene daha gostersin iyicene emin olalim ondan sonra daha fazlasi dusunulur.

perpetua
20.Nisan.2008, 02:21

Benim istemem degil onemli olan. SI'in CA icin verecegi yeni agirliklar onemli olan. Topal icin dedigim gibi, fiziksel ozelliklerin agirligi yukselirse, Gokhan 135'de olabilir 145'de. Teknik/zihinzsel ozelliklerin agirligi yukselirse Gokhan hic yukselmeyebilir de.

Sonucta onemli olan ozelliklerin mantikli yansimasi. Fiziksel ozelliklerin agirligi duserse, biz de Gokhan'a 135 CA verirsek, bu sefer teknik ozelliklerin bir kismi 16-17'lerde dolasmaya baslayabilir.

Bu yuzden simdilik hayal kurmaya gerek yok. Beni bilirsin, benim CA'larim daha arastirma baslamadan asagi yukari bellidir hep. Ama ben de bu sefer bekliyorum cunku ne cikacagini bilmiyorum.

Yani belki iki ayakli oyuncularin CA'si daha yuksek olmasi gerekecek, belki versatility'nin CA'ya etkisi olacak. Bilmiyoruz su anda hic birini.

Ancak senun yukarida yaptigin ozellikler acisindan hiz/hizlanma 1'er puan duser ve simdiki halinde kalir. Off the ball 1-2 puan yukselir. Dribbling 1 duser, teknik 1 artar. Boylece Gokhan bence asagi yukari sekillenmis olur. Defansif ozellikleri konusunda Euro 2008'i israrla bekliyorum.

EL-Hadji
20.Nisan.2008, 17:24
Ca daki özelliklerin ağırlıkları değişirse o zaman bir kez daha gözden geçiririz ama ben şu an ki durum için bunlar yazdım. Zaten bence iki ayaklı oyuncuların ca ları daha yüksek olmalı. Neyse karar onların bize sadece uygulaması kalacak.

OMANA
21.Nisan.2008, 10:04
hep uzun uzun dişe dokunur bişeyler yazmaya gayret ediyorum ama bu sefer kusura bakmayın belki içerik olarak fazla bir derinliği ve açıklaması yok ama söylemeden geçemeyeceğim çünkü maçtaki pozisyonu izlediğimden beri aklımda...

ömer kardeş...semih boş kaleye atıyor gollerini başkaca fazla bir meziyeti yok diyordun...ama gördükki malesef kezman boş kaleye bile atamıyor...demekki boş kaleye bile atmak bir meziyetmiş :)

EL-Hadji
21.Nisan.2008, 14:51
Semih' in Denizlii maçında attığı gol çok güzeldi kalecinin çıkaramayacağı yere tam yan filelere yolladı. Bitiriciliğini konuşturdu. Ama Semih için hala üst düzey bir forvet olmadığını düşünüoyrum.

BeeTLeJuiCe
21.Nisan.2008, 15:01
Semih Denizli Maçındaki gole benzer bir golü Kadıköy'deki Sevilla Maçında da atmıştı. Hatırlatmak istedim.

Ayrıca Kezman'ın bitiriciliğinin hala Fenerbahçe'ye geldiği zamanki şartlarda olması gerekli diye düşünüyorum. Diğer zihinsel özelliklerde düşürülme yapılmalı.

EL-Hadji
21.Nisan.2008, 15:03
Semih Denizli Maçındaki gole benzer bir golü Kadıköy'deki Sevilla Maçında da atmıştı. Hatırlatmak istedim.

Ayrıca Kezman'ın bitiriciliğinin hala Fenerbahçe'ye geldiği zamanki şartlarda olması gerekli diye düşünüyorum. Diğer zihinsel özelliklerde düşürülme yapılmalı.

Sevilla maçındaki gol rakip defansa çarpıp köşeye gitmişti.

YusufT
21.Nisan.2008, 15:09
Ben Semihin vasat bir forvet oldugunu düsünüyorum..hic belirgin özelligi yok..

Dün 1 kere iyi "bitirici" vurus yapti diye, hemen iy deger verilmesin..

Kezman dün cok gol kacirdi, ama attigi golde ne kadar golcü oldugunu kanitladi.

BeeTLeJuiCe
21.Nisan.2008, 15:09
Aklımda öyle kalmıştı. Şimdi bir daha baktım gol videosuna defanstan sekiyor dopru. ;)

EL-Hadji
21.Nisan.2008, 15:14
Ben o gole ayrıca dikkat etmiştim gözünden kaçmış olabilir bu çok normal :)

OMANA
21.Nisan.2008, 17:22
SEMİH İYİ FORVET DEĞİLDİR !!!!?????

benim bu siteye girişim SEMİH konusunu gündeme getirmemle başladı..sonra sıkı sayılabilecek bir tartışma yaşadım ardından Semihi uzun bir süre izleme ve değer verme analiz etme yoluna gittim..birçok maçını izledim..benim gözlemlediğim kadarıyla her yaptğını ve yapamadığını yazarak not alıdm..hala elimde notlarım..

Bu notlar ışığında bir profil hazıladımforumda paylaşacaktım ama sonra benim dahil olmadığım bir semih tartışmasını yine gördüm forumda işte o gün anladımki aslında o kadar boşuna izlemiş ve not tutmuşum hazırladğım profilde boşunaymış...bu sebeple ne elimdeki notları nede hazırladığım profili forumda paylaşmadım...çünkü sonu başından belli bir tartışmaya girmek istemedim.

çünkü hiçbir oyuncuya karşı olmayan önyargı SEMİH e karşı var..hep yaptıkları değil yapamadıkları akllarda...

profil yayınlasam ne olacak..şöyle düşündüm...ben diyecemkiii..şu şu maçlardaki yaptığı hareketler ve attığı gollerin göstergesi ile finshingine 16 verdim...oooo arkadaşlar çıkacak hemen Semihin finishingi 16 mı olur falan bilmem oyuncununki bile 16 değil bilmem ne...

diyecemki sandığınız gibi fziği kötü değil ikili mücadelerde kezmandan çok daha başarılı o zaman strengt si 14 olsun...oooo bilmem kiminki bile değil...

diyecemki kafa toplarında hçte kötü değil..kafayla attığı falan falan maçlarına bakın en az heading 15 jumping 14 olsun oooo bilem falanınki bile 15 değil...

diecemki gol pozisyonuna girdiğinde çok serinkanlı bir adam mehmet yıldız aptalca gol kaçırdığının çok az örneği var soğukkanlılık 17 of the ball 19 olmalı yine bir sürü itiraz gelecek...

diyecemki eğer toynadığı süre ile attığı golllere bölündüğünde türkiyenin en efektif golcüsü ise..birçok maçta yedek soyunan veyahut ilk 11 oynamayan bir oyuncu halen türkiye ligi gol krallığında ilk sırada ise. oyun içindeki bir çok forvetten çok daha iyi olduğu açık ise CA SI ez az 140 olmalı ve 155 civarı bir PA almalı ..o futbol üstedlarımız diyeceklerki yoookkk sen bilmiyorsun ersoy bu işi isterse 10 dakikada 1 gol atsın biz attıklarına bakmayız o iyi bir oyuncu değil biz onu nobredende kezmandanda de nigristende hatta kadroya giremeyen ilhan parlaktan da kötü oyuncu yaparız ve haklıyız...

bu önyargıyı gördüğüm için artık SEMİH ten sadece gerçek futbolda başarılar bekliyorum...FM adına bişey beklemiyorum..nede olsa haftalardır çenesinden başka bişeyi çalışmayan kezman var onu oynatırız oda olmazsa semihin yerine alınacak şişirilmiş bir güney amerikalı buluruz ..

şimdi YUSUF çıkmış sevgili kardeşim ....

SEMİHİN İYİ OYUNCU DEĞİL...

NİYE DEĞİL...

HA
NİYE DEĞİL...

MEHMET YILDIZ gibi gol pozisyonuna girdiğince eli ayağınamı dolaşıyor..

kezman gibi çenesiylemi kadroya girmeye çalışıyor..

bobo gibi yumruk atıp 4 maç en önemli şampiyonluk virajında takımını yalnızmı bırrakıyor...

zaten semihi sevmiyorsunuz ve önyargılısınız bunun farkındayım...

ama bari biraz açıklayıcı olun sevgil dostum.....

SEMİH e karşı hiç bir oyunuya yöneltilmeyen bu önyargı olduğu için artık vazgeçtim..profilede gerek yok çalışmayada..

YusufT
21.Nisan.2008, 17:25
dedim ya Semihin hic bir belirgin özelligi yok. arti tarafi ise komple ve caliskan olmasi..

Konu ben Semihi seviyorum, sevmiyorum degil..benim gördüklerimi anlatiyorum..

ASlinda ben Semihin basarili olmasini ve Avrupa oynamasini isterdim, cünkü bazi takimlarda bu komple forvet sikintisi var..
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
bak buda benim Semih icin verdigim degerler...

Finishing: 13-14, Heading 14, Dribbling 12, Long shot 12, Pace: 14, Agility: 13 Acceleration 14, Jumping 13, strenght 14, Team Work 18, Work rate 18.

Suanki halinden daha iyi benim verdigim bu degerler..

Sheriff
21.Nisan.2008, 17:41
Semih'i çok seviyorum, gerçek bir Fenerbahçeli, bazı iyi özellikleride var ama kesinlikle iyi bir futbolcu diyemem malesef.. Vasat diyebiliriz vasatın biraz üstü diyebiliriz ama iyi diyemeyiz.. Çünkü belirgin bir özelliği yok.. İyi calım atamaz, hızlı değil, hava hakimiyeti iyi değil, son vuruşları çok iyi değil, topsuz alanda çok iyi değil, vs.vs. yani çok iyi bir özelliği yok herşeyden az az var.. Birtek kafa vuruş isabeti oldukça iyi bence..

OMANA
21.Nisan.2008, 17:57
yusuf finishinge hedinge jumpinge bir puan ekle team work ve work rate ten 1 puan düş benim verdiğim değerlerde bunlar...yani ben sandığın gibi semihe öyle abartı değerler veren biri değilim..

ama öncelikle bu konuşma tarızınıza üzülüyorum iyi futbolcu değil...şimdi kardeş tabiki diyebilirsin sana be ersoy bana göre iyi değil..ama diyorum ki SEMİH hem kişiliğiyle hem futbolculuk yetenekleri ile şuanda kötü cümleleri hak etmiyor...

bak kezmanı görüyorsun kadroya girmek dırdır edip duruyor...beyfendi..chelse maçı gelir benim eski takımım onları fena edeceğim...galatasaray maçı gelir onları üzeceğim...beşiktaş olur patlama yapacağım...dırdırdır..artı kişilik olarak bir beyfendi tarafı yok..gelelim futbolculuğuna..arkadaş Semih çıkar takım kurtarır kimse umursamaz..Kezman çıkar özür dilerim çok özür dilerim böyle yazacağım "poposuna " top çarpsa gol olsa...ooo gazeteler kezman kendine geldii..falan falan falan...

ya şu çocuğa bir bakın...

hoca oynatmaz sesi çıkmaz...

kadroya girer işini yapar...

kadroya girmez bekler...

oynar gol atar...

bazen iyi oynar
bazen kötü oynar..

ama asla kötü bir oyuncu ...
hiçbir belirgin özelliği yok...

semih bu cümleleri hak etmiyor yusuf...

MeMo
21.Nisan.2008, 18:07
yusuf finishinge hedinge jumpinge bir puan ekle team work ve work rate ten 1 puan düş benim verdiğim değerlerde bunlar...yani ben sandığın gibi semihe öyle abartı değerler veren biri değilim..

ama öncelikle bu konuşma tarızınıza üzülüyorum iyi futbolcu değil...şimdi kardeş tabiki diyebilirsin sana be ersoy bana göre iyi değil..ama diyorum ki SEMİH hem kişiliğiyle hem futbolculuk yetenekleri ile şuanda kötü cümleleri hak etmiyor...

bak kezmanı görüyorsun kadroya girmek dırdır edip duruyor...beyfendi..chelse maçı gelir benim eski takımım onları fena edeceğim...galatasaray maçı gelir onları üzeceğim...beşiktaş olur patlama yapacağım...dırdırdır..artı kişilik olarak bir beyfendi tarafı yok..gelelim futbolculuğuna..arkadaş Semih çıkar takım kurtarır kimse umursamaz..Kezman çıkar özür dilerim çok özür dilerim böyle yazacağım "poposuna " top çarpsa gol olsa...ooo gazeteler kezman kendine geldii..falan falan falan...

ya şu çocuğa bir bakın...

hoca oynatmaz sesi çıkmaz...

kadroya girer işini yapar...

kadroya girmez bekler...

oynar gol atar...

bazen iyi oynar
bazen kötü oynar..

ama asla kötü bir oyuncu ...
hiçbir belirgin özelliği yok...

semih bu cümleleri hak etmiyor yusuf...

Kesinlikle katılıyorum.Ayrıca "hiçbir belirgin özelliği yok..." diyilen bir oyuncu hiç bir şekilde gol kralı olamaz.Sadece çalışmayla gol kralı mı olunur.Alex yüzünden diyorsunuzda Kezman'da atsın o zaman Semih den daha fazla oynuyor.Bence Semih'e çok fazla haksızlık ediyorsunuz.

extensor
21.Nisan.2008, 18:14
nasıl hiç bir özelliği yok yaw sheriften bekleyebileceğim nitelikte tekdüze at gözlüğü takılarak yapılmış bir yorum -neden- çalım atmayı bilmiyor onun için iyi futbolcu değil
hadi canım
kaleye arkası dönük oynayabiliyor takım arkadaşlarını pozisyona sokuyor gol bölgelerinde nerde durması gerektiği nasıl vurması gerektiğini biliyor
neymiş efendim çalım atamıyormuş santrafor çalım atmazki zaten
jumpingi ortalamanın üzerinde kafa vuruşları ortalamanın üzerinde bitiriciliği ortalamanın üzerinde gücü dengesi ortalamanın üzerinde off the ball ı ortalamanın üzerinde ise o forvet oyuncusu ortalamamnın çok çok üzerinde olur vasat olmaz yani

bütün santrafor gereklerini ortalamanın üzreinde yapan bir oyuncu santrafor olarak ortalamanın çok çok üzerinde olur

Sheriff
21.Nisan.2008, 18:21
nasıl hiç bir özelliği yok yaw sheriften bekleyebileceğim nitelikte tekdüze at gözlüğü takılarak yapılmış bir yorum -neden- çalım atmayı bilmiyor onun için iyi futbolcu değil
hadi canım
kaleye arkası dönük oynayabiliyor takım arkadaşlarını pozisyona sokuyor gol bölgelerinde nerde durması gerektiği nasıl vurması gerektiğini biliyor
neymiş efendim çalım atamıyormuş santrafor çalım atmazki zaten
jumpingi ortalamanın üzerinde kafa vuruşları ortalamanın üzerinde bitiriciliği ortalamanın üzerinde gücü dengesi ortalamanın üzerinde off the ball ı ortalamanın üzerinde ise o forvet oyuncusu ortalamamnın çok çok üzerinde olur vasat olmaz yani

bütün santrafor gereklerini ortalamanın üzreinde yapan bir oyuncu santrafor olarak ortalamanın çok çok üzerinde olur
Sinan seninle tartışmıyorum..
Kafa vuruşları hariç hiçbirşeyi Türkiye standartlarının üzerinde değil..
İlle çalım atsın demiyoruz ama bugün bir Fernando Torres'e bir Henry'e bir Adriano'ya baktığımızda uzun boylarına ve santrafor oynamalarına rağmen oldukça teknik olduklarını iyi çalım attıklarını görüyoruz.. Gayet komple oyuncular olduklarını görüyoruz.. Semih'te hiçbirşey tam değil.. Semih avrupada oynadığımız maçların hangisinde kendini göstermiş kanıtlamışki ortalamanın üzerinde diyorsun.. Zaten senin için Dünyanın en iyi oyuncusu Servet ben sana ne anlatayımki daha..

MeMo
21.Nisan.2008, 18:26
O zaman nasıl gol kralı Semih?

extensor
21.Nisan.2008, 18:29
Zaten senin için Dünyanın en iyi oyuncusu Servet ben sana ne anlatayımki daha..

:D neden demogoji yapıyorsun, yalan bu ben öyle birşey demedimki

semih kendisini psv maçlarında kanıtlamıştır

semih fernando torres henry adriano kalitesinde olsa fenerbahçede ne işi olur bide bunu düşün

Sheriff
21.Nisan.2008, 18:34
E Tamam işte Türkiye standartlarında iyi bir futbolcu bunu söyledik zaten :D Ama çok iyi çok belirgin bir özelliği yok dedim..

Alt yapıdan yetişmiş bir oyuncu o ayarlarda olsaydı bırakmazdık ki zaten

Bir gün bunu demenden korkuyordum Sinan o yüzden söyledim(tamam biraz abarttım) :D

perpetua
21.Nisan.2008, 18:45
ömer kardeş...semih boş kaleye atıyor gollerini başkaca fazla bir meziyeti yok diyordun...ama gördükki malesef kezman boş kaleye bile atamıyor...demekki boş kaleye bile atmak bir meziyetmiş :)

Her zaman icin Kezman'in iyi bir bitirici oldugunu, ancak soguk kanli olmadigini savundum. Atacagi sut konusunda fazla dusunme sansi bulursa bir cok kez kaciriyor. Ancak attigi gol de onun ne kadar iyi bir bitirici oldugunun kaniti.

Semih Denizli'ya karsi guzel bir vurus yapti. Ancak bu demek degil ki bu vuruslari hemen hemen hep yapıyor.

Yukarida Semih'in belirgin ozellikleri yok yazilmis. Katilmiyorum cunku Semih cok caliskan, kararli ve takim arkadaslari ile yardimlasarak oynamayi seven bir oyuncu. Oyunu ligimizdeki diger oyunculara gore nispeten daha iyi okuyan bir oyuncu. Bunun yaninda fiziksel gucu de ust seviyede olsa zaten ligin en kaliteli forveti olur. Bitiriciligi 12 olsa bile.

extensor
21.Nisan.2008, 18:48
bitiriciliğinin 14 olması gerektiğini düşünüyorum son vuruşları bence oldukça iyi

Sheriff
21.Nisan.2008, 18:52
Her zaman icin Kezman'in iyi bir bitirici oldugunu, ancak soguk kanli olmadigini savundum. Atacagi sut konusunda fazla dusunme sansi bulursa bir cok kez kaciriyor. Ancak attigi gol de onun ne kadar iyi bir bitirici oldugunun kaniti.

Semih Denizli'ya karsi guzel bir vurus yapti. Ancak bu demek degil ki bu vuruslari hemen hemen hep yapıyor.

Yukarida Semih'in belirgin ozellikleri yok yazilmis. Katilmiyorum cunku Semih cok caliskan, kararli ve takim arkadaslari ile yardimlasarak oynamayi seven bir oyuncu. Oyunu ligimizdeki diger oyunculara gore nispeten daha iyi okuyan bir oyuncu. Bunun yaninda fiziksel gucu de ust seviyede olsa zaten ligin en kaliteli forveti olur. Bitiriciligi 12 olsa bile.
Aslında ben fiziksel ve teknik özellikler olarak demiştim.. Daha önceki sayfalardaki Semih yorumlarımda çok çalışkan ve takım oyununu iyi oynayan bir oyuncu olduğunu söylediğimi hatırlıyorum..

YusufT
21.Nisan.2008, 22:12
dedim ya Semihin hic bir belirgin özelligi yok. arti tarafi ise komple ve caliskan olmasi..

Konu ben Semihi seviyorum, sevmiyorum degil..benim gördüklerimi anlatiyorum..

ASlinda ben Semihin basarili olmasini ve Avrupa oynamasini isterdim, cünkü bazi takimlarda bu komple forvet sikintisi var..
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
bak buda benim Semih icin verdigim degerler...

Finishing: 13-14, Heading 14, Dribbling 12, Long shot 12, Pace: 14, Agility: 13 Acceleration 14, Jumping 13, strenght 14, Team Work 18, Work rate 18.

Suanki halinden daha iyi benim verdigim bu degerler..

Bu benim verdigim degerler iyi degilme?

Sheriff
22.Nisan.2008, 16:15
Kafa 16 hız hızlanma 13 e çekilirse, topsuz alan 14, soğuk kanlılıkta 13 vermekle beraber iyi olur bence..

perpetua
22.Nisan.2008, 16:49
Sarı-Lacivertli yönetim, 1 senelik sözleşmesi olmasına karşın, milli kaleci ile yeniden anlaşarak, mukavelesini 2012´ye dek uzattı.

Şampiyonlar Ligi’nde özellikle bu sezon sergilediği başarılı futbolla İspanyol ve İngiliz ekiplerinin gözdesi olan kaleci Volkan’a, sarı-lacivertli yönetimin, 1 yıllık daha sözleşmesi bulunmasına karşın 2 artı 1 yıl opsiyonlu mukavele yaptığı öğrenildi.

Dört yıl daha Fenerbahçe'de forma giyicek olan Volkan'ın alacağı ücret ise her yıl artışla 1.5 milyon Euro’dan 4 yıl sonunda 2 milyon Euro’ya kadar çıkacak.

Yönetimin, Euro 2008 finallerinde görev yapacak Volkan’ın, bu dev organizasyon sonrası taliplerinin artmasından çekindiği için böyle bir karar aldığı belirtildi.

yusufislam
22.Nisan.2008, 22:19
Semih'i çok seviyorum, gerçek bir Fenerbahçeli, bazı iyi özellikleride var ama kesinlikle iyi bir futbolcu diyemem malesef.. Vasat diyebiliriz vasatın biraz üstü diyebiliriz ama iyi diyemeyiz.. Çünkü belirgin bir özelliği yok.. İyi calım atamaz, hızlı değil, hava hakimiyeti iyi değil, son vuruşları çok iyi değil, topsuz alanda çok iyi değil, vs.vs. yani çok iyi bir özelliği yok herşeyden az az var.. Birtek kafa vuruş isabeti oldukça iyi bence..

semihin teknigi 15-16 olur,
vuruslarinda, kafa topu alislarinda, pas verislerinde, topu kontrol edislerinde,
gokhan zana slalom yapislarinda belli etti!

EreN
22.Nisan.2008, 22:46
Kaleci volkan oyunda çok kötü, fakat gerçekte milli takımı hakedecek kadar iyi oynuyor. Bence volkanın teknikten çok fiziksel özellikleri arttırılmalı biraz.

BlackEagle19o3
22.Nisan.2008, 22:58

Yok artık 19-20 :icon_surprised:

extensor
23.Nisan.2008, 01:13
vuruslarinda, kafa topu alislarinda, pas verislerinde, topu kontrol edislerinde,
gokhan zana slalom yapislarinda belli etti!

imkansız ona 15-16 verilerse yusuf şimşeğe 38 verilmesi gerekir ???

Ilhan
23.Nisan.2008, 12:04
Semih'in en önemli özelliği, offensive positioning diye adlandırdığımız off the ball. Yukarıda off the ball'u düşürelim tarzında şeyler yazılmış, bence yanlış bunlar.

Semih'in composure+finishing'i maksimum 26-28 arasında bir değer almalı.

bjk_melo_151
23.Nisan.2008, 14:57
Yaptığım Semih profili
http://img210.imageshack.us/img210/2195/semihxk9.th.jpg (http://img210.imageshack.us/my.php?image=semihxk9.jpg)

extensor
23.Nisan.2008, 20:29
Semih'in en önemli özelliği, offensive positioning diye adlandırdığımız off the ball. Yukarıda off the ball'u düşürelim tarzında şeyler yazılmış, bence yanlış bunlar.

Semih'in composure+finishing'i maksimum 26-28 arasında bir değer almalı.

aynen katılıyorum

Cengo
24.Nisan.2008, 01:35
@bjk_melo

Fena değil ama tamamen gerçekçi bir Semih profili olmamış bence, bazı ufak özellik eksikleri var; bu bilgileri önceden yayınlayıp yayınlamama konusunda emin değilim, o yüzden açıklamayı pek düşünmüyorum.

Şu da var, Fenerbahçe'yi sürekli izleyen biriyim ve maçlara da gidiyorum ara sıra.Birkaç maçlık performans ile genel performansı arasında fark olabiliyor, araştırmayı baltalamak isteyenlere de yol açılmış oluyor.Siz tartışın ama beni bu tartışmaya pek ortak etmeyin derim, okuyorum her yazdıklarınız, eğer ikna edebileceğiniz bir görüşünüz var ise değerlendirdiğimi bilin istedim.

Resimdeki FM-PES 08 db dönüştürücü editörün ismini rica etsem özelden verebilir misin?

yusufislam
24.Nisan.2008, 02:31
imkansız ona 15-16 verilerse yusuf şimşeğe 38 verilmesi gerekir ???

eminmisin???

ben Semih'in bitiriciligi icin 15 verin demedim ki! teknigi icin dedim bunu.
semihin pas alis verisleri, bitiriciliginden daha iyi...

extensor
24.Nisan.2008, 16:08
teknik: oyuncunun top ayağındayken rahatlığı
bir yusufa bak bir semihe bak

bitiriciliği tekniğinden daha iyidir semihin
ümit karanında öyle nobrenin de öyle (bunlar aynı still striker lar )

OMANA
24.Nisan.2008, 18:03
Yaptığım Semih profili
http://img210.imageshack.us/img210/2195/semihxk9.th.jpg (http://img210.imageshack.us/my.php?image=semihxk9.jpg)

yaptığın profl üzerine bir kaç şey söylemek istiyorum izin verirsen.öncelikle artıları beğendim taraflarını belirteyim.

bir kere of the ball konusda 18 gayet yerinde olmuş gerçi semih bu konuda ligimizin en iyilerinden ama 20 gibi 19 gibi değerler bu konudakki dünyanın en iyilerine verilen değerler gerçi elinyabancı araştırmacısı çakıyor 19-20 yi çakıyor ama ya neyse girmeyelim gene o meseleye 18 bence gayet idael...

determination 15 oldukça makul ..yukarısı olmaz aşağısı olur belki ama bence gayet yerinde...

infulunce 14 ...fenerbahçe gibi büyük bir takımda geçirdiği onca sene ona bu tecrübeyi veriyor kanaatimce..

marking ve tacling : 6 fenerbahçenin hiçbir forveti bana göre yeterli presi yapmıyor hucum bölgesinde buna semihte dahil tabi marking tek başına bunu ifade etmez daha çok markaj becerisi elbete ama bir adamı marke etmek için önce koşmalısınız onun peşinde oturduğun yerden markaj yapılmaz dimi tabi aynısı tackling içinde geçerli top kapma rakipteyken topa müdahale edebilme meziyetinin bir forvette çok yüksek olması zaten beklenmez zaten .....semih için 6 uygun ama eğer semihe 6 verilirse kezmana ne verilir merak içindeyim..3 mü belki 3 bile çok....

heading 14 jumping 14 : hava toplarında etkli olan bir forvette iksinin bir arada bulunması gerektiği için birleştirerek ele alıyorum..semihi mükemmel kafa vuruşları olan bir forvet ilan etmek saçmalık olurdu bu konuda gerçekçi olmak gerekirse mükemmel değil..ama sanıldığı kadar kötüde asla değil ..bence 14 deal değerler...

buraya kadar gözüme en çok çarpan beğendiklerimi yazdım ..şimdi ise en çok gözüme çarpan eksiklikleri dile getirmek istiyorum...

sizin yaptığınız profilde teme katılmadığım nokta semih şentürkü teknik özellikleri adeta bir defans oyuncusunu andırır nitelikte kötü adletmeniz..bu kadar kötü değerler ligimizin sıradan forvetlerinde bile yok..semih şentürk bir holosko değildir ama nobreden iyidir

üstteki kimi yorumlarda semihin tekniği çok üst düzey diye yazan arkadaşlarım olmuş ben çok teknik bir oyuncu olmadığı düşüncesindeyim elbette bir holosko bir yusuf bir arda ile muhakeyese etmemeli asla...ama semihte sanıldığı kadar kötü değil...

tabi ben burada teknik iile sadece tekniğe verilen puanı kastdet miyorum o sadece FM DE top ayağındayken rahatlığı ifade eden dar bir tanım ben daha genel anlamda teknik meziyetlerin tümünden bahsediyorum..

teknik : 12, top ayağındayken rahatlık için fm de yer alan bu özellik açısından verdiğiniz 12 puanın çok düşük olmadığını düşünüyorum ama 13 ün daha uygun olacağı kanaatindeyim..

passing 9: yine teknik kapasite ile alakalı bir meziyet ve verdiğinz 9 puanın bu değerlendirmedeki en kötü puan olduğunu düşünüyorum eğer semihin alexle olan paslaşmalarını pas trafiğini göz önüne alırsanız hiçte adeta bir defans oyuncusunun vasatlığında bir passingi hiç haketmediğini görebiliriz...bence en azından 12 veya belki 13 olmalı bu değer..

crossing 8: yine teknik kapasite zayılığı düşünülerek verilmiş zayıf bir puan ..semihin çok fazla orta açmak gibi bir görevi yok zaten o bir forvet o orta açmayacak ona orta açacaklar..ama yanılmıyorsam yanılabilirim..ligin ilk yarısındaki 2-1 likkasımpaşa maçında deivite kestiği ortaya bir bakın elbette tek bir örnek geneli anlatmaz ama oda bir kanat oyuncusu değilki size 15-20 örnek sayayım sınırlı sayıda açtığı ortalardan biri ama bakın semih nasıl ortalamış topu...ayrıca iyi örnek fazla olmayabilir ama o zaman siz bana 8 puan vereceğniz kadar kötü örnek gösterin o zaman deyinki şurda öyle bir orta açtıki dağlara taşlara gitti o yüzden 8 verdim deyin..kesin olarak çok zayıf bir puan ve en az 11-12 seviyelerinde olmalı kanaatimce..

free kicks 6 : ben bu değer konusunda çok oyuncuya özür dilerim tırnak içinde yazayım çok oyuncuya biraz da mecburiyetten "sallama" puan veridiği kanaatindeyim..hayatında hiç serbest vuruş kullanmamaış adamlarada mecburen bu değer veriliyor..şimdi fenerbahçe takımını düşünün kullanılan serbest vuruşların zaten neredeyse % 90 nını alex kullanıyor onun olmadığı ender maçlarda ya vederson atar ya roberto carlos..ve uğur boralı da ekleyebiliriz bu listeye ama gelin görünkü tüm oyunculara bu değer verilmek zorunda...ama işte diyorum ön yargı burada başlıyor..benim hayatında serbest vuruş atmamış adamlar 10-11 verilirken kimse o kadarda ince eleyip sık dokumazken konu semih olunca yapıştırıyorunuz 6 yı...acaba fenerbahçede kaç oyuncu onun kadar kadar kötü ...ben semihin sebest vuruş kullandığını fazla hatırlamıyorum...ama araştırma içerisinde sebest vuruş kullandığını ömrümde görmediğim adamlara 10-11 in rahatlıkla verildiğini düşündükçe semih onların yarısı bile etmeyecek ne yapmış merak ediyorum...bence bu özellik 10 verilsin hiç olmazsa...

dripling 10: yine zayıf puan verildiğini düşündüğüm değerlerden biri daha..gerçi ben sitede dripling konusunda arkadaşlarla anlaşamadım onlar driplingin içine çalım atmayıda katıyorlar ama aslında top ayaktayken kat edebilmedir dripling hangi sözlüğe bakarsanız bakın karşınıza kısaca "top sürmek" olarak çıkar..illakide çalım atmak zorunluluğu yoktur.ister yanınızda karşınızda biri olur geçersiniz ister boş alanda top sürersiniz ama dripling yapabilme topla bir şekilde kat etmektirki pace ile de çok alakalı adeta iç içe dirçünkü yavaşta top süreblirsiniz ama hemen baskı yeyim kaptıracağınızdan dripligte hızlı olmak makbüldür...ancak günümüz futbolunda boş alan bulmak neredeyse imkansızlaştığından ve 20-30 metre içerisinde illaki sizi karşılayan birisi çıkacağından dripling çalım atma rakibi ekarte etmeyde içine aldı ve böyle br anlamda kazandı sanırım..semih şentürke gelince semih sürekli dar alanda oynamıyor..o ferenrbahçenin tek forveti ve ancak alex yanına yaklaşınca etkili olabiliyor..kimse ondan robben tarzı driplingler beklemesin o kadar yetenekli ve ve ggüçlü değil zaten ama hiçte 10 verilecek kadar zayıf değil semih drplingte 12 olur ama 13ü zorlar daha fazla sie olmaz kanaatindeyim..

team work ve work rate :semihin eline su dökülmeyecek belkide onun sırrını oluşturanlardan biride çalışkanlığı ve takımı için elinden geleni yapması o gerçek bir fenerbahçeli profosyonel..en azından team workun : 16 work rateinde 16 17 civarlarında olması gerektiği kanaatindeyim..gerçi forvet oyuncularında pek görülmeyen değerler bunlar ama semihteki asıl sırrı bunlar oluşturuyor..
yukarıdakiler ise hiç katılmadığım noktalarıdı..

şimdi idael veya ideale yakın bulduklarımı belirtmek isterim.

konsantrasyon 14: konsansrasyon yine içerik olarak tartışılabilecek bir husus mesela bence 60 dakika yedek kalıp oyuna giren bir oyuncunun hemen oyuna ısınıp golle burun buruna gelebilmesi ve bununda çoğunlukla başarabilmesi çok yüksek konstanstrasyon isteyen bir husus bence ayrıca alex le olan pas trafiğinde oyundan kopmaması da onun bu değerinin yüksekliğini göstergesi bence 15 olmalı ama 14 te kötü bir değer değil..

cesaret 14: yine ideal olabilecek bir değer..ama ben 13 bile olabilir diyorum çünkü semih zoru görünce pas vermeyi tercih eden bir forvet nihat gibi zorlaması yok..13 hatta 12 bile tartışılır..

fiziksek değerler..fiziksel değerlerin hepsi için tek bir şy söylemek istiyorum...bence hepsi gayet yerinde ...bir tek ben olsam strengthi ile agilityi aynı yapardım güç ile çeviklik arasında bence çok kuvvetli bir bağ var...birbirinden ayrımı çok zor..

.................................................. .................................................. ...........................

son olarak sizin yaptığınız semih profilini genel olarak beğendiğimi bazı noktalarına katılmasamda genel olarak beğendiğimi söylemek isterim..
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
pardon son kısıma bir değişiklk yapayım burada agiliyt ile strengtin arasında kuvvetli bir bağ olduğunu ve ayrımının zor olduğunu yazdım ama oyun içerisindeki anlamlar düşünüldüğünde farklılık olduğu açık bu sebeple yazının o kısmını düzeltiyorum

bjk_melo_151
24.Nisan.2008, 18:42
Ben çok kişiyle Semih'in paslarının kötü olduğunu düşünüyorum yine aynı düşüncedeyim.Serbest vuruşlar konusunda 10'un altı olunca zaten bu oyuncunun serbest vuruşlarının kötü olduğunu belirttim 2-3 olması çok önemli değil.Top sürme derken topla nasıl oynuyor? topu nasıl kullanıyor bazı oyuncular topla yakın oynamazlar Semih de bu tür oyunculardan topla çok iyi olmadığından topu mutlaka başka birine atıyor.

OMANA
24.Nisan.2008, 19:14
Ben çok kişiyle Semih'in paslarının kötü olduğunu düşünüyorum yine aynı düşüncedeyim.Serbest vuruşlar konusunda 10'un altı olunca zaten bu oyuncunun serbest vuruşlarının kötü olduğunu belirttim 2-3 olması çok önemli değil.Top sürme derken topla nasıl oynuyor? topu nasıl kullanıyor bazı oyuncular topla yakın oynamazlar Semih de bu tür oyunculardan topla çok iyi olmadığından topu mutlaka başka birine atıyor.

değerli dostum sen semihin hemen pas vermesini niye top becerisinin zayıflığına bağlıyorsunki tamam bende zaten bir holosko kadar iyi olmadığını kabul ediyorum ama unutma o bir forvet defans oyuncusu veya orta saha oyuncusu kadar topu ayağında tutarsa o zaman işte büyük hata eder markaja kalır..çağdaş futbolda her bölgenin oyuncusu çabuk oynamalı ama forvet iki kat çabuk oynamalı yoksa adamın başına dikiliverir iki kişi alırlar topu ayağından...ayrıca top sürme derken topla nasıl oynuyor diyosun aslında top sürme değil bu dediğin daha genel anlamda top tekniği kötü pas verme kötü orta açma kötü top sürme aslında bunların hepsi toplamda top tekniğiini içerir ama FM deki teknik değil benim anlattğım bak karıştırma FM de sadece top ayaktayken rahatlık kastediliyor teknik ile...

ama bak diyorum sana dostum fena bir semih profili çizmemişsin bi çok yerde başarılı bir profil olmuş kanaatimce ama passing konusunda 9 yani yapmaya şşimdi semih bir edu kadar lugano kadar mı pas atıyor..özür dilerim asla başka bir amaçla söylemiyorum sakım yanlış anlama ama beşiktaş maçında topu bekletip saklayıp alexi golle buluşturduğu pasta topu saklama becerisi ve pas atma zamanlaması kötümüydü...9 pas değeri zayıf ama bi çok konuda iyi bir profil olmuş..yukarıda ayrıntısıyla anlattım zaten iyileride dimi..

YusufT
24.Nisan.2008, 19:23
xxestergonxx (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=166790):

Yine masallah döktürmüsün ama yarisida...

bjk_melo_151 nickli arkadas Semih'e verdigi özellikleri tartisalim

Dribbling: 10
Bence gayet yerinde, max 12 verilir, oda cok zor.. ama Estergon ne demis
" dripling yapabilme topla bir şekilde kat etmektirki pace ile de çok alakalı adeta iç içe dirçünkü yavaşta top süreblirsiniz ama hemen baskı yeyim kaptıracağınızdan dripligte hızlı olmak makbüldür" afedersin ama dribbling ne biliyormusunki sen ? Sana göre dribbling yapmak icin hizli olacaksin, yoksa topu kaybedersin.

Sonra gelelim fiziksel degerlere..

Acceleration 13---->12
Agility 11---12-13
Balance 13
Jumping 14---14-15
Nt.Fitness 13
Pace 13---->12-13
Stamina 13--->14
Strength 13-->13

Bravery 14 vermisin, bence 12 yeterlidir.

Bide Agility gücle degil, daha fazla hizla ilgilidir.
Ability to start, stop, and move the body quickly in different directions

Bide iyi passing degeri verebilmek icin, Semih ne zamandan beri rahatca 20-30 metrelik paslar atiyor?

extensor
24.Nisan.2008, 20:40
xxestergonxx (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=166790):

Yine masallah döktürmüsün ama yarisida...

ama Estergon ne demis afedersin ama dribbling ne biliyormusunki sen ? Sana göre dribbling yapmak icin hizli olacaksin, yoksa topu kaybedersin.

bu kadar agressif olmaya ne gerek var herkes düşündüğünü söylesin yorum farklarımız olmasa bu foruma neden ihityaç duyarızki

bu arada hız tabiki driblinge büyük katkı sağlar
ayrıca dribling topla rakip kaleye doğru katetmektir. yavaş olursanız tabiki rakibiniz daha kolay kademeye girer.

dribling sadece çalım atmak değildir şu ikisini ayıralım. çalım atmak ayrı şey dribling ayrı şey dribling yaparkende çalım atarsınız
ancak mesela kendi yarı alanınızda rakibinize çalım atıp sonra tekrar geri dönüp tekrar aynı adama çalım atarsanız dribling yapmış olmazsınız veya taç çizgisi kenarında müthiş bir hareketle rakibinizi geçip taraftarı coşturup yine topu geriye oynarsanız yine dribling yapmış olmazsınız.
driblingin temel kuralı rakip kaleye doğru katetmektir.

ricardinho iyi çalım atabilir ama iyi dribling yapamaz nedeni ise ağır bir futbolcu olmasıdır.
semih konusuna gelecek olursak semihin driblingi 10 u geçmez

YusufT
25.Nisan.2008, 00:06
Estergon adli arkadas, kusura bakma kötü birgün gecirdim o yüzden birazcik böyle cikistim.

Ama herkesin kendine özel görüsleri vardir, sanada hak veriyorum.

Cengo
25.Nisan.2008, 07:06
bu kadar agressif olmaya ne gerek var herkes düşündüğünü söylesin yorum farklarımız olmasa bu foruma neden ihityaç duyarızki

ayrıca dribling topla rakip kaleye doğru katetmektir. yavaş olursanız tabiki rakibiniz daha kolay kademeye girer.

dribling sadece çalım atmak değildir şu ikisini ayıralım. çalım atmak ayrı şey dribling ayrı şey dribling yaparkende çalım atarsınız
ancak mesela kendi yarı alanınızda rakibinize çalım atıp sonra tekrar geri dönüp tekrar aynı adama çalım atarsanız dribling yapmış olmazsınız veya taç çizgisi kenarında müthiş bir hareketle rakibinizi geçip taraftarı coşturup yine topu geriye oynarsanız yine dribling yapmış olmazsınız.

ricardinho iyi çalım atabilir ama iyi dribling yapamaz nedeni ise ağır bir futbolcu olmasıdır.

Dribbling kısa alanda oyuncu geçebilmek şeklinde yorumlanmalıdır, dribbling=çalım doğrudur ama kısa alandaki beceri yorumlanmalıdır.

Yani hız mı etki ediyor yoksa yetenek mi? Hız etki ediyorsa yeteneği ayırt etmeye çalışırsınız ama yavaşsa sadece yetenek olacağından karar verilmesi daha bariz olur.

Semih hızlı değil, bu mantıkla düşünün.Ricardinho bence ortalamanın üzerinde, iyi sayılabilecek seviyede dribbling yapabilen bir oyuncu ama çok ağır, ayrıca oyun kurucu da değil, 2 önliberonun 2 adım önünde top yapabilecek serbest bir oyuncu, biraz fizik olsaydı en azından bir oyun stiline oturtulabilirdi.

Mesela ben yapmış olsa idim Yusuf Şimşek'in dribblingi 19-20 ama Pace 5, acc 2 olurdu.

extensor
26.Nisan.2008, 00:37
yusuf şimşeğin driblingine 19-20 verirsen messiye kaç vereceksin c.ronaldoya kaç vereceksin
yusufun 19 oalbililecek bir yeteneği varsa oda tekniğidir

tamam adam yürüye yürüye adam geçer ama yusuf öyle kolay kolay 4-5 kişiyi çalımlayıp gol atamaz buda hızının ve çevikliğinin düşük olmasından kaynaklanır

çalım = dribling değildir
dribling topla beraber rakip kaleye hucum etmektir
(oyunda ne anlama geldiğini değil gerçek hayatta ne anlama geldiğini söylüyorum)

Cengo
26.Nisan.2008, 03:06
19 olmasın ama 18 olsun, C.Ronaldo'ya da 20 verirsin, bu kadar basit.

Hız olmadan ilerleyemezsin.

Senin dediğin dribbling şekli flair ile bağlantılı.
Ayrıca PPM'lerde flip-flap ile ilgili bir seçenek var.

Dribbling oyuncu geçmek demek, yani çalım atmak demek.
Hızı 5 olan bir oyuncu üstüste 50 tane dribblingle bile ancak 10 metre ilerleyebilir.

Sinan böyle yorumlarsan doğru olmaz, dribbling'in anlamı zaten çalım demek.

perpetua
26.Nisan.2008, 03:12
Hiz dripling'in bir parcasi. Teknik de oyle, flair de oyle.

Hatta dripling'i hiz, teknik, hizlanma, flair'in agirlikli ortalamasi gibi de dusunebilirsiniz.

extensor
26.Nisan.2008, 06:00
yahu amma karmaşıklaştırdık olayı dribling topla birlikte rakip kaleye bodoslama gitmektir

taç çizgisinde veya tehlikesiz bir bölgede taraftarınızı ateşlemek içinde çalım attığınız olur sonra geri oynarsınız (hagi çok yapardı) bu dribling olmaz mesela

bjk_melo_151
26.Nisan.2008, 09:41
Dribbling top sürmek ister kaleye doğru ister geriye topu kaptırmadan top sürebilmektir.Flair(Özel yetenek) bu özelliği iyi olan oyuncular yalnızca hareketle geçerler,örnek İbrahimoviç,Robben,Ronaldo,Ronaldinho,Cristiano Ronaldo,Nani gibi...

Her026
26.Nisan.2008, 11:24

Peki çalım atabileceğini hangi özellikten anlarız ?

YusufT
26.Nisan.2008, 11:59
Peki çalım atabileceğini hangi özellikten anlarız ?

Al bendende o kadar.

(oyunda ne anlama geldiğini değil gerçek hayatta ne anlama geldiğini söylüyorum)

diyorsun extensor. Dribbling=calim atarak ilerlemektir, tam anlami.

bir örnek vereyim. Oyuncu James olsun. Simdi Jamesin karsisinda 2 tane rakibi var. ikisinide calimlayip gecti, ama pas tercihini ileriye dogru degil, geriye dogru kullandi. Burdanda Sol bek Peter'de topu uzun pasla diger kanata aktardi. burdan yapilan orta ile gol geldi. simdi soruyorum..James Dribble ettimi etmedimi?

OMANA
26.Nisan.2008, 12:51
Al bendende o kadar.

diyorsun extensor. Dribbling=calim atarak ilerlemektir, tam anlami.

bir örnek vereyim. Oyuncu James olsun. Simdi Jamesin karsisinda 2 tane rakibi var. ikisinide calimlayip gecti, ama pas tercihini ileriye dogru degil, geriye dogru kullandi. Burdanda Sol bek Peter'de topu uzun pasla diger kanata aktardi. burdan yapilan orta ile gol geldi. simdi soruyorum..James Dribble ettimi etmedimi?

yusuf kardeşim ...önceki benim yazdığın için yzdıklarını tamamen geçiyorum ...kötü bir günündeymişin zten açıklamışın hiç önemli değil...

ama...

demişsinki sen dripling nedir bilmiyorsun...

tamam yusuf ben bilmiyorum !!!????

bilmediğim içinde araştırdım bak ne sonuçlar elde ettim..aşağıda sana değişik kaynaklardan aldığım 4 tane dripling tanımını gönderiyorum. ama forumumuzda başka sitelerin reklamını yapmamak için kaynaklarımı açıklamıyorum...

1-
Dripling

dripling : İngilizce kökenli (dribbling) bu söz sporda "Topu kısa aralıklarla sürükleyerek veya yere vurarak karşı tarafın kalesine veya potasına doğru götürme." anlamında kullanılmaktadır. Bu spor terimine karşılık olarak Kurumumuz, top sürme, sürüş karşılıklarını önermektedir.

2 -topla birlikte koşma, top ayağında iken hareket edebilme yetisi. ileriye dönük orta saha ve ileri uç elemanlarının günümüz futbolunda mutlak surette sahip olması gereken özellik. gheorghe hagi (http://www.zibidi.com/tr/sozluk.asp?x=gheorghe+hagi) tarafından şahane uygulanmıştır her daim. zinedine zidane da yine orta saha oyuncuları hesaba katıldığında topu ayağına adeta yapıştırarak ilerlediği gözlemlenerek bu alanda tepeye aday gösterilebilinir.

(estranged (http://www.zamane-sozluk.net/sozluk.asp?x=estranged) , 13.04.2006 15:29:13, ∑ (javascript:;), ? (http://www.zibidi.com/tr/yazar%20hakkinda) , F (2) (javascript:;), [!] (http://www.zibidi.com/tr/iletisim.asp?alici=11&konu=1053917 numarali tanim))

aslında kelime anlamı topu yere vurmaktır.yani "dribble" denen eylemi yapıyor olmak için,yürüyor ya da koşuyor olmak gerekmez.futbolda ise yukarıdaki tanımlarda da belirtildiği üzere,topu sürmektir..

sepettopu oyununda bu işi en iyi yapan bir kaç isim için ;

(bkz: john stockton (http://www.zibidi.com/tr/sozluk.asp?x=john+stockton)) * (http://www.zibidi.com/tr/sozluk.asp?x=emekli+oldu)
(bkz: tim hardaway (http://www.zibidi.com/tr/sozluk.asp?x=tim+hardaway)) * (http://www.zibidi.com/tr/sozluk.asp?x=emekli+oldu)
(bkz: hot sauce (http://www.zibidi.com/tr/sozluk.asp?x=hot+sauce)) * (http://www.zibidi.com/tr/sozluk.asp?x=profesyonel+olamamistir)* (http://www.zibidi.com/tr/sozluk.asp?x=ama+kendisi+tek+gecerim)

ayaktopunda ise ;

(bkz: ryan giggs (http://www.zibidi.com/tr/sozluk.asp?x=ryan+giggs))
(bkz: cristiano ronaldo (http://www.zibidi.com/tr/sozluk.asp?x=cristiano+ronaldo))
(bkz: ronaldinho (http://www.zibidi.com/tr/sozluk.asp?x=ronaldinho))

3- ingilizce dribbling kelimesinden dilimize geçen kelime.manası top sürme.

türkiyede becerebilen iyi örnekler;
(bkz.: <A href="http://www.3harf.com/sabri+sarıoğlu" target=_self>sabri sarıoğlu).
(bkz.: gökdeniz karadeniz (http://www.3harf.com/gökdeniz+karadeniz)).
(bkz.: ibrahim üzülmez (http://www.3harf.com/ibrahim+üzülmez)).
(bkz.: tuncay şanlı (http://www.3harf.com/tuncay+şanlı)).

4- dribling topla birlikte hızlı kosma demektır yani bırden hızlanma,topla suratli gitmeye drıblıng denır

YUSUF YUKARIDA 4 TANE AYRI KAYNAKTAN DRİPLİNGİN NE OLDUĞU YAZILMIŞ TATMİN OLMADIYSAN DİĞER KAYNAKLARADA BAKABİLİRSİN..

ŞİMDİ BEN DERİMKİ "SEMİHİN DRİPLİNGİ KAÇ OLUR" BANA GÖRE ŞU OLUR BU OLURU TARIŞABİLİRSİNİZ AMA DRİPLİNG BANA GÖRE ŞUDUR DİYEMEZSİNİZ.BU BİR KİŞİSEL KANAAT DEĞİL SPORDA KULLANILAN BİLİMSEL BİR BİLGİDİR VE KİŞİSEL KANAATLERE GÖRE DEĞİŞMEZ..

ASLINDA YUKARIDAKİ TTANIMLARDAN DA ANLAYACAĞINIZ ÜZERE DRİPLİNG TAMDA EXTENSÖRÜN DEDİĞİ GİBİDİR.ÇALIM ATMAK DRİPLİNGİN İÇİNDE VARDIR AMA DRİPLİNG SENİN VE ABOO NUN SANDIĞI GİBİ ÇALIM ATMAKTAN İBARET DEĞİLDİR.

Bak yusuf kardeş..genç bir arkadaşımızsın 15 yaşında bir insan benden iki kat daha araştırmacı benden iki kat daha sorgulayıcı olmalı ama sen sanki 70 yaşında tecrüben varmış gibi insanlara driplingi anlatırken malesef bilgi eksikliği içerisindesin..

sana özür dilerim incinme ama bir tazvsiyem olacak bir konuda fikir sahibi olmadan önce lütfen daha fazla bilgi sahibi olun derim ben...

şimdi eminimki bu mesajdan sonra bana kızacaksın sinirleneceksin ama yusuf gerçekten iyi niyetle söylüyorum..bir tartışmaya ordan burdan duyduklarınla devam etme aç futbol oyun terimleriyle ilgili bilgi bulabileceğin kaynakları aç bak...hiç birinde driplingin sadece çalım atmaktan ibaret bir eylem olmadığını rahatlıkla göreceksin sevgili kardeşim...

eXcitinG
26.Nisan.2008, 13:03
FutboL oynadığım dönemde topa çok hakim bir oyuncu oLduğumdan ve çok iyi top sürdüğüm için hocam bana sürekLi kapanan takımLar iLe karşıLaştığımız zaman hep top sürerek rakip savunmanın üstüne git, her ayağına geLdiğinde senden topLa berabere rakip savunmanın üstüne gitmeni isterim derdi.

Top sürmek şudur. Bu işi zamanında 4534,354,35435435 kez yapan bir adam oLarak söyLüyorum. Top ayağında ike topLa birLikte kendi vücudunu da iLeri ye doğru taşımaktır. Oyun içerisinde yaptığın hareketLeri topLa birLikte yapma işine top sürme denir. Bir oyuncu normaL koşarken çok ağırdır beLki. Ama top ayağında iken birden daha hızLı oLuverir. Bu onun topa hakimiyetinden, top ayağında iken vücudunu, tekniğini ve topu iyi yönetmesinden doLayıdır. Top sürmek budur. Kısaca geneL oLarak tanımı, HareketLi iken,Zekanın, vücudunun ve topun aynı anda birLeşerek hareket etmesine top sürme denir.

Defuser
26.Nisan.2008, 15:27
Top sürmek şudur. Bu işi zamanında 4534,354,35435435 kez yapan bir adam oLarak söyLüyorum. Top ayağında ike topLa birLikte kendi vücudunu da iLeri ye doğru taşımaktır. Oyun içerisinde yaptığın hareketLeri topLa birLikte yapma işine top sürme denir. Bir oyuncu normaL koşarken çok ağırdır beLki. Ama top ayağında iken birden daha hızLı oLuverir. Bu onun topa hakimiyetinden, top ayağında iken vücudunu, tekniğini ve topu iyi yönetmesinden doLayıdır. Top sürmek budur. Kısaca geneL oLarak tanımı, HareketLi iken,Zekanın, vücudunun ve topun aynı anda birLeşerek hareket etmesine top sürme denir.

İşte asıl dribbling bu. "Topu kontrollü ve ustaca sürme"

licentia
26.Nisan.2008, 19:12
Simdi belki kiminize vedyo'nun eskligi komik gelicek ama dribbling'in ne oldugunu anlamak icin cok yardimci olucak bu video. Izliceginiz bu futbol dehasinin adi Garrincha eminim bi cogunuz cok iyi taniyorsunuzdur kendisin iki ayagi da dogustan sakat ve bi ayaga digerinden 6 cm daha kisa, ve beli de sakat olan birisidir. Ama dikkatle izleyin o zamanin sartlarinda hem de o rezalet sahalarda o berbat toplar ile topu nasil ayaginda tutuyor, top ile nasil ilerliyor. Dribbling yapan oyuncu elbette calim da atar ama dribbling in asil olayi calim degildir kesinlikle. Neseka SI forumlarinda Cristiano Ronaldo'nun dribbling'i 17-18'e dusurulmesi isteyenler varken (bunlardan birisi ben) Semih'e ne verilir artik dusunun. Ibrahim Uzulmez ve Tuncay gibi adamlarin yaptigina dribbling demek Garrincha gibilerine kufur etmek gibidir benim icin bu tip adamlar sirf hizi ile adam gecerler dribbling yetenegi ile degil. Omer abi'nin dedigi gibi dribbling'i "hiz, teknik, hizlanma, flair" ortalamasi olarak bakmamiz daha saglikli olur ama sunu da hesaba katlmaliyiz usta bi oyuncu hizi olmadan da dribbling yapar adam da gecer mesela yaslanmis ve yavaslamis usta oyuncular ama sadece hize dayali calim atan adamlar hizlarini kaybedince hic bisey yapamazlar. Sozlukler bana dribbling'in ne oldugunu ogreticek son yerdir cunku ben onu kelimelerle degil yaptiklari ile ifade eden Garrincha gibi ustadlardan ogrenmeyi tercih ederim:

http://www.metacafe.com/watch/431486/garrincha_master_of_the_dribble/

extensor
26.Nisan.2008, 19:45
sayfalarca tartışılacak bir konu değil bu kadar abartılmasını anlayamadım mesela diyoruz ki hız önemli özel yetenek önemli teknik önemli o önemli bu önemli ama servette acayip dribling yapıyor ne özelliğini kullanarak yapıyor belki güç özelliğidir bilemiyoruz ama topla birlikte kat etmeyi başarıyor topla birlikte rakip kaleye doğru kat edebilen oyuncu dribling yapıyor demektir
alexin driblingi kaçtır mesela düşünmek gerek veya lazetiçin dribling i kaçtır
alex dribling yapma becerileri açısından lazetiçten çok önde olamsına karşın lazetiç daha iyi dribling yapabilen bir oyuncuydu

hız yardım ediyor teknik yardım ediyordan ziyade şu adam dribling yapıyor şu adam dribling yapamıyor diyebilmeliyiz
hiç müsait olmasalarda lucio servet gibi adamlarda dribling yapabiliyorlar bence

Her026
27.Nisan.2008, 18:34
Fm 8.0.2 de sadece kanat oyuncuları dribbling yapıyor oda byline verirseniz oda çalım atmıyor.Adamın uzağından(sağından veya solundan) topu sürerek ve hızını kullanarak geçiyor.Fm'de çalım diye birşey yok bence yada hiç ben görmedim.
Not: 8.0.2

extensor
27.Nisan.2008, 22:32
selçuğun yokluğu nasıl etkiledi ferenbahçe gördünüzmü 110 ca lık selçuğun olmayışı hemde

cengizin bu konuda dikkat etmesini diliyorum

saygılar

OMANA
28.Nisan.2008, 09:52
selçuğun yokluğu nasıl etkiledi ferenbahçe gördünüzmü 110 ca lık selçuğun olmayışı hemde

cengizin bu konuda dikkat etmesini diliyorum

saygılar

kardeş biz maldonado selçuğu zor keser dediğimizde eleştririler sicim gibi yağdı..

dedikki avrupanın onlarca üst düzey takımı neredeyse yüzlerce scut gönderiyor brezilyaya arjantine bu adam süper star ise 28 yaşına kadar neden keşfetmemişler..bir sevgili dostum çıktı dediki o avrupanın unuttuğu yıldızmış..avrupalı hiç bir şeyi unutmaz kardeşim..

malesefki maldonado istediğimiz gibi değil ve bence selçuk selçuk 2 tane maldonado eder

bu arada maldonado ya verilen ca ve pa yı hak edip etmediğini ve güney amerikalıların oyunculara CA VE PA verme konusundaki bonkörrlüğünü bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu..

herneyse...

benden de saygılar...

extensor
28.Nisan.2008, 10:50
tabi maldonado daha 10 maça bile çıkmadı taa brezilyadan ülkemize geldi. uyum sorunu olabilir ayrıca uzun süreli bir sakatlıktan yeni çıktı bunlarıda göz önüne almak lazım
1-2 maça göre değerlendirmek yanlış olur

OMANA
28.Nisan.2008, 11:45
extensör bir maça göre değerlendirmeleri bende sevmem ama o maç tarihi bir şampiyonluk maçıysa bir oyuncudan biraz daha yürekli oyun beklemek gerekir...

fenerbahçenin dün kaybetmesinin sebebide buydu ..hiçbiri Fenerbahçe ile Galatasaray maçının anlamının taraftar açısından ne demek olduğunun farkında değildi işte böyle zamanlarda insan tuncay şanlıyı arıyor..

Takımda biz ne yapıyoruz diyen kötü oyuna isyan eden tek bir kişi bile yok...

maldonado topa basması gereken yeri bilmiyor orta sahada rakibi karşılaması gereken adam gitmiş staperlerin arasında oynuyor..topu çok kötü kullanıyor hep yana veya geriye oynuyor..hele ilk yarının son dakikasında tüm takım galatasaray alanına yığılmışken o geride kalmış son kişiye pas attığında fenerbahçelilerin Maldonadoya hanig övgü dolu sözleri söylediğini bilrmisin sevgikli dostum...uzatma dakikasını hakem göstermiş top ayağında ve takımın büyük kısmı rakip sahaya yığılmış ama maldonado oynayabileceği en kötü yere..atabileceği en kötü pası atıyor.

.dünkü maça ilişkin çok doğru bir tespit yaptın extensör bence çark etme...dün selçuk olsaydı maldonado yerine belki daha riskli oynardı belki daha fazla top kaptırırdı ama eminimki daha ileye gönderirdi topu daha fazla takımı öne çıkarırdı..

maldonaldonun denizden selçuktan daha iyi olan yönü nedir söyleyin bana ...sakatlıkmış..

hani gülü seven dikenine katlanır misali brezilyalı oyuncuların hemen hepsinde görülen bir disiplinsizlik var.

en iyileri adriano gider alkolik olur italyada...ronaldinhoyu gece alemlerine dalar...

allahtan fenerbahçede o kadar ileri gidenleri yok..

ama bizimkilerde az değil hani...

türkiyenin en iyi doktorlarına bilim kurullarına muhayene olurlar tedavi olurlar sonrada yanlış tedavi bahanesiyle 2 ay önceden ülkesine kaçarlar..palmeriasın doktoru halt etmiş..daha yeni Fenerbahçe internet sitesinden duyurdu carlosa yanlış tedavi falan uygulandığı yok..zaten 3-5 gün geçmedi anlaşıldı niyeti..."palmeriasa dönmek istiyorum!!!???"

alex en efendisi bu brezilyalı tayfasının ama sezon başı hazırlıklarının hiçbirsine ama hiçbirisine zamanında gelmemiştir bu adam ya sakatım ya başka bahane...

hernese...

maldonado sakat olabilir 1 maçlık kötü performansı olabilir ama bu adamın vucudunun hiçbir bölgesinde 160 pa üstü bir yeteneğin olmadığının açık olduğu kesin..

seneye göreceğiz..fenerbahçe araştımacısı bu adam asla bu yılki değerlerini vermeyecektir ..verirse zaten ben galatasarylı olsam dünkü mehmet topalı izledikten sonra maldonadoya ne verilirse mehmet topala 10 puan fazlasını isterim...

EL-Hadji
28.Nisan.2008, 17:07
gökhan gönül' ün güç özelliğinin 8 olması yerine 10 olması çok daha mantıklı olacaktır. En azından Arda' nın gücü 9 iken Gökhan' ın 8 olmaması lazım.

perpetua
28.Nisan.2008, 17:09
gökhan gönül' ün güç özelliğinin 8 olması yerine 10 olması çok daha mantıklı olacaktır. En azından Arda' nın gücü 9 iken Gökhan' ın 8 olmaması lazım.

Arda'nin gucunun Gokhan'dan daha ust seviyede olmasi cok dogru bence.

ardafb
28.Nisan.2008, 17:18

katılıyorum
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
semihin long shot ve finishingiinde artış olabilir

licentia
28.Nisan.2008, 17:25
O halde Arda'ni strength de 11-12 olur yani Gokhan oldukca zayif bir oyuncu.

midfielder1912
28.Nisan.2008, 18:00

gökhan bence de arda dan az da olsa daha güçlü bir oyuncu, rahatlıkla 10 ile değerlendirilebilir.

Han12
29.Nisan.2008, 10:56
gökhan bence de arda dan az da olsa daha güçlü bir oyuncu, rahatlıkla 10 ile değerlendirilebilir.

Bence de Gökhan Arda'dan daha güçlü bir oyuncu

extensor
29.Nisan.2008, 11:09
bence arda gökhandan daha güçlü bir oyuncu ikili mücadelerde ayakta kalmayı daha iyi biliyor omuz omuza mücadelelerde arda gökhana üstünlük sağladı en son derbide

Jesus_FB
29.Nisan.2008, 19:00
bence arda gökhandan daha güçlü bir oyuncu ikili mücadelerde ayakta kalmayı daha iyi biliyor omuz omuza mücadelelerde arda gökhana üstünlük sağladı en son derbide

Katılıyorum Gökhan'ın biraz ağarlık çalışması gerekiyor

extensor
29.Nisan.2008, 19:32
ardanın önemli yeteneklerinden biri ise denge sanırım derbide 2-3 dk topu korner direğinin orada tutması çoğu pozisyonda 2-3 kişiyle savaşması ardanın hangi özelliğinden kaynaklanıyor determinationı balance mı strengh mi

EreN
29.Nisan.2008, 19:37
ardanın önemli yeteneklerinden biri ise denge sanırım derbide 2-3 dk topu korner direğinin orada tutması çoğu pozisyonda 2-3 kişiyle savaşması ardanın hangi özelliğinden kaynaklanıyor determinationı balance mı strengh mi

Poposu sayesinde başarıyor bunu:p
şaka bir yana bu güç özelliğinden geliyor ama o pozisyonda Arda'ya fazla yüklenme olmadı. Ayağa oynadılar daha çok.

Jesus_FB
29.Nisan.2008, 20:12

işte buna katılmıyorum. Orda topu köşeye dikmiş ayağının altında tutuyor zaten onun istediği gelip arkadan ittirmleri bunu yapmak için çok güç harcamasına gerek yok aynı haraketi orta sahada da yaparsa o zaman kabulüm dediğine :)

Her026
29.Nisan.2008, 21:08
işte buna katılmıyorum. Orda topu köşeye dikmiş ayağının altında tutuyor zaten onun istediği gelip arkadan ittirmleri bunu yapmak için çok güç harcamasına gerek yok aynı haraketi orta sahada da yaparsa o zaman kabulüm dediğine :)
Gökhanla bir çok mücadelesindede yıkılmadı.Ki Gökhan sert,hırslı oynayan bir oyuncu.Topu saklayabildiğini çoğu maç görüyoruz arkası dönük top alabiliyor.

extensor
29.Nisan.2008, 21:33

ortasahada oynadığı mevkiide taç çizgisinde en çok yaptığı iş zaten kalabalıktan kurtulmak

Lionel Andres Messi
06.Mayıs.2008, 00:38
cengiz abi bir uğrarsan maldonado hakkındaki görüşlerini yazarmısın.

ben her ne kadar fazla izlemediğimizi düşünsemde büyük bir düşüş olmasını bekliyorum.beklediğimin çok altında bir performas gösteriyor.belkide sisteme uymuyordur ama o profildeki özellikler her sisteme uyacak türden bu yüzden düşürülmeli diyorum.bir çok özelliğinde kırpma olmalı.

c.kazımın oyundaki profili aynı kalmalı bence.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
semihin tekniğinin 15 yerine 13 olmasını düşünüyorum.ancak bir kaç özelliğide artabilir.şu anda aklımda deil profil tam yazamıyorum.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
lhan parlakta 21 yaşını geçti.-9 yerine -8 ya da set p.a. verilmeli max 160 olan.

Han12
06.Mayıs.2008, 10:20
ben her ne kadar fazla izlemediğimizi düşünsemde büyük bir düşüş olmasını bekliyorum.beklediğimin çok altında bir performas gösteriyor.belkide sisteme uymuyordur ama o profildeki özellikler her sisteme uyacak türden bu yüzden düşürülmeli diyorum.bir çok özelliğinde kırpma olmalı.

c.kazımın oyundaki profili aynı kalmalı bence.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
semihin tekniğinin 15 yerine 13 olmasını düşünüyorum.ancak bir kaç özelliğide artabilir.şu anda aklımda deil profil tam yazamıyorum.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
lhan parlakta 21 yaşını geçti.-9 yerine -8 ya da set p.a. verilmeli max 160 olan.

Bu genç arkadaş takımcılık yapıyor GS topicinde sürekli o artsın bu artsın, fb topicinde bu azalsın şu azalsın

El Comandante
06.Mayıs.2008, 16:09
Hakli ama dediklerinde.Maldonado konusunda yorum yapmana gerek yok bence,cünkü sezon sonu yollanir takimdan. :p

ilhan parlaki bir türlü izleyemedik bu sene,tabi ki özellikleri düsecek.Batuhan bile zaman zaman forma sansi bulurken,ilhan hic bulamadi,burada suc kendisinde de var.Kaldi ki Bjknin forvetleri Fenerin forvetlerini 5e katlar,10 ile toplar.

EL-Hadji
06.Mayıs.2008, 16:21
Bu Arada İlhan Parlak oyunda var olan özellikleriyel gayet etkili oluyor. Şu da unutulmasın ki ümit milli takımda sürekli İlhan görev yapıyor.

Lionel Andres Messi
06.Mayıs.2008, 17:42
Bu genç arkadaş takımcılık yapıyor GS topicinde sürekli o artsın bu artsın, fb topicinde bu azalsın şu azalsın
eğer dediğin gibi takımcılık yapıyorsam bir daha bu foruma girmek nasip olmasın bana.

bebek oyuncağı değil bu konular kimseyede bir yaptırımım yok.beğenmiyorsan mesajlarımı okuma ya da cevap verme.durduk yere ortamı kızıştırmak istiyorsan özelden gel bence.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
yanlışlık mesajın başına güşücük smileı gelmiş.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
düzeldi .