PDA

View Full Version : Çok İstikrarsız Bir Takımım (Ankaraspor)

fyagiz
28.Haziran.2009, 05:49
Ligin yarısı bitecek neredeyse ama çok istikrarsızım. Bİr maç 3-1 yenerken diğer maç 3-1 yenilebiliyorum. İşte kadrom. Genellikle taktik olarak 4-4-2 Atak, kendimden büyük ise 4-4-2 Defans seçiyorum. Ekstra bir şey yapmadım taktik anlamıda. Beklerim gayet vasat. Çünkü ilk olarak beksiz bir taktik denedim sağ ve sol beki SW pozisyonuna çekip ama 4-4-2 ye döndüm tekrar. Dolayısıyla oyuncuları ilk taktiğe göre aldım ve bek hiç almadım.

Buyrun Kadro Fotoğrafı :
http://i41.tinypic.com/fegak1.jpg

berksus
28.Haziran.2009, 05:59
Atakları kanatlardan yiyorsan kanatlarını güçlendirebilirsin.Birde zaten o takımla ilk senede şampiyonluğa da oynayamazsın kolay kolay.Şöyle 2-3 sezona ihtiyacın var zaten.Yani genelde durumun normal.

Sen ligi 5.- 6. gibi bitirmeye bak.Sonra da takımın eksik yerlerini kapatırsın.Daha sonra da kaliteli oyuncular almaya başlarsın ve zirveyi zorlarsın.Bir de maaş bütçesine fln. dikkat et.Takım zarar yapmasın ki sezon sonu daha çok bütçen olsun...

Walter Sakana
28.Haziran.2009, 06:48
Kadroyu dizeyim maçlara çıkayım mantığıyla fazla bir beklentin olmamalı zaten :)

Kadro seçimin ve oyuncuları oynattığın mevkiler çok yanlış. Ayrıca 3 oyuncu savunma yaparken 7 oyuncu sadece hücuma odaklanmış durumda. Yani oyunun iki yönünü oynayacak adam yok, kopukluk var. Takımı savunmacılar ve hücumcular diye ayırmışsın.

Tavsiyelerim;

1- Hürriyet Güçer ofansif orta saha oynayacak oyuncu değil, aksine defansif orta saha oynaması gerekir. Özelliklerine bakınca Yaratıcılık, topsuz oyun, pas, teknik, top sürme gibi özellikleri ya vasat ya vasatın altında. Çok yanlış bir görev vermişsin. Onun yerine mesela Theo Weeks çok daha başarılı ve etkili olur ama onuda kiralamışsın sanırım. Weeks'in yaratıcılık, pas, uzaktan şut, top sürme ve ilk dokunuş gibi ofansif özellikleri gayet iyi. Yada Özer Hurmacı'yı o bölgeye çekebilirsin.

2- Özer Hurmacı'yı en az verim alacağın yerde oynatıyorsun. Ofansif Orta saha yada sağ kanatta çok daha etkili oynayan bir oyuncu.

3- Kalecin gayet iyi.

4- Stoperlerin fena değil.

5- Beklerin hücuma çıkacaksa orta sahadaki (Hürriyet) ofansif oyuncunun ileri okunu kapat, böylelikle iki yönlü oynasın. Yaratıcılık serbestliğinide orta düzeye getir. Yada beklerin ileri okunu kapat, böylelikle sık sık değil yeri geldiğinde ileri çıksınlar. Özellikler deplasman maçlarında ileri ok verme beklerine.

6- Olay sadece ok vermekle bitmez, hücuma çıkacak oyuncuya ayrıca mentalite olarak "atak" yaratıcılık serbestliği olarak "çok" verilmelidir.

7- Tüm takımın "alan daraltma" ayarları birbirine yakın olsun. Aralarında en fazla 2-3 kademelik fark olsun. Örneğin DC oyuncuna "normal" alan daraltma vermişsen, orta alandaki dörtlüye normalin en fazla 2-3 kademe üstünde alan daraltma ver. Bek oyunculara "normal" yada "normalin 1-2 kademe üstü" (ileri oklarını kapatacaksan).

8- İki forvetini aynı ayarlarla (oyuncu komutları) oynatıyorsan ilerde yalnızları oynarlar. Takımdan kopuk oynayıp az pozisyona girip az gol atarlar. Bir tanesini tamamen ofansif (mentalite: ultra atak, yaratıcılık serbestliği: çok, alan darlatma: en yüksekin 1-2 kademe altı) oynat, diğerini ise biraz daha geride oynayacak şekilde (mentalite: normal-atak arası, ara pasları: sık sık, alan daraltma: orta saha oyuncularıyla aynı) ayarla. Böyle çok daha iyi verim alırsın. Kafa toplarında ve ikili mücadelelerde iyi olanı 2. dediğim şekilde, hızlı ve bitirici olanı 1. dediğim şekilde oynat.

Forvetler ve orta sahanın ortasındaki ikilinin ayarlarını şu şekilde yaparsan daha etkili olur. (takımın geri kalanının mentalite ve alan daraltma ayarları bunlardan çok farklı olmamalı)

http://img145.imageshack.us/img145/2046/komutlarrr.jpg

Universal
28.Haziran.2009, 16:24
Öncelikle takımına uygun taktik bulman gerekiyor, tabii bu taktiğin uyum süreci olacak. Kısaca taktiğin oturması için bir kaç maç sabretmen gerekiyor.

Tavsiyelerim;

Özelikle Hürriyet'i ileri yönük oynatmaman gerekiyor. Çünkü; Hürriyet bu tarz oynayabilecek bir oyuncu değil.

Ankaraspor'u yönettiğin için çift forvetli sistemden tek forvete dönmeni tavsiye ederim. Ortasahanı kalabalık olması senin için yararlı olur. Forvet oyuncun ise topu ayağında tutabilecek ve iyi bir bitiriciliği olan bir isim olması gerekiyor.

Sana önerim benim taktiğimi indirmen, ben bu takiği Fenerbahçe'de uyguluyorum ve başarılı sonuçlar elde ettim. Eğer takımına iyi uydurabilirsen sende başarılı olabilirsin.

http://www.turboupload.com/50feudi7ibqq/padronev1_(Fenerbahçe,_Dec_2009).tac.html

fyagiz
28.Haziran.2009, 17:08
Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar. Önerileri yapmaya çalışacağım.

Dinozzo21
30.Haziran.2009, 19:05
İlk yılındasın ilk dönem bitmeye yakın 6. sırada olman fena değil bir anadolu klubuyle bana göre eğer bu takımlar inişli cıkıslı grafik sergilemeseler zaten hep zirveye oynarlardı ve bir cok transfer yapmışsın ilk 11 de falan bunların uyum sorunu olabilceğini düşünüyorum...

fyagiz
01.Temmuz.2009, 03:22
@Dinozzo21 evet son maçımda Sivas'a 2-1 son dakika golü ile yenilmesem 2 puan ile Sivas'ın önünde olup Uefa'ya katılacaktım ama olmadı. Artık önümüzdeki sezona bakacağız. İşte yeni kadrom ve kendi taktiğim aşağıda. Şuanda memlunum sonuçlardan. Pek fazla oyuncu transfer etmedim, aksine sattım ve Türk, yüksek PA lı regenleri kadroma kattım. Birkaç sezon sonra eğer düşündüğüm gibi olursa büyük bir patlama yapabilirim. Kikin'i sattım 30 yaşına gelmişti ve büyük kâr ettim. Özer'de gitti yine büyük kâr ile. Kikin'in yerine tecrübeli oyuncu arıyorum. Özer'in yerine ise Theo Weeks ve en az Özer kadar yetenekli Adem Koçak ile ve zaman zaman Taner Taktak ile dolduruyorum. Neyse fazla konuşmadan kadro ve taktik ;
http://i44.tinypic.com/20zvdi8.jpg