PDA

View Full Version : Yine Geliştirme Yamaları Olacak mı?

Vassili Zaitsev
06.Ekim.2009, 20:32
Bu oyunda da eski Fm serileri gibi büyük hatalar olacak mı? İllaki hatalar olurda inşallah abuk subuk büyük hatalar olmaz. Eğer yine böyle hatalarla karşılaşırsak bekleki yama çıksın. Ben FM çıktığından beri hep orjinalini alıyorum. O kadar para veripte 2-3 ay oyunun yamasını bekleyince kendimi enayi gibi hissediyorum. :icon_evil: Yine 90 TL verip oyunun DVD sini alacağım. Bu seferde böyle büyük hatalarla oyun başlarda bundan sonra orjinal FM almayacağım artık. Oyunda hata olup olmadığını olacaksa bile hangi ölçüde olacağını bilen yada tahmin edebilen varsa sevinirim. Hatalardan bıktık artık:s7::s7::s7::s7::s7::s7::s7::s7:

ozaniel
06.Ekim.2009, 21:03
Oyun yapılırken her zaman o oyunun bütçesi vardır, o bütçeyi SI yeni özellikler koymak için kullanıyor, hataları yamalara bırakıyorlar. Yeni özellikler çıktıkça yeni hatalar da geliyor böyle sürüp gidiyor. Aslında bana kalırsa bir sene tamamen hatalara yoğunlaşıp kronik hatalar bitirilse daha iyi olur ama reklamını yapması zorlaşıyor öyle olunca.

perpetua
06.Ekim.2009, 21:47
Yine 90 TL verip oyunun DVD sini alacağım. Bu seferde böyle büyük hatalarla oyun başlarda bundan sonra orjinal FM almayacağım artık.

Bence demo'yu deneyin ve ona gore karar verin.

TuNdRaLoWeR
06.Ekim.2009, 22:27
Valla adamlar çok yama çıkartıyorlar çok çalışıyorlar hakkını vermek lazım ama şu maç motorunu da bir geliştirseler yahut düzeltseler ne güzel olur değil mi? Maç motorundan kastım (anlamayan arkadaşlar için) 25 şut çekeriz 24'ü kaleyi bulur tek gol olmaz, rakibin 1 şutu olur o da gol olur ve kazanırlar..Bu gibi olaylara pek rast geliyordum ben.

Onun dışında gene bahsettiğin yamaların çıkacağını tahmin ediyorum.Sonuçta şip şak kusursuz bir oyun sunamazlar ya bize?

Cengo
07.Ekim.2009, 03:06
Yama sizler için, beğenmediğiniz yada farklı olması gereken bir durum varsa onları kapatıyor.Bu sizin lehinize, yama olmayıp da oyunu size yalın hali ile de diretebilirdi.

Tam tersine SI Games size hizmet sunuyor, sadece sattığı ile kalmıyor.
İstediğiniz bir şey varsa SI Games Community (forum)'e yazın ve bekleyin, eğer mantıklı bulunursa değerlendireceklerdir.

Bekq
07.Ekim.2009, 03:44
Oyunu oynayan birçok arkadaşımın güncelleştirmelerden haberi yok. Oyun hakkında eleştiri yaparken hep ilk sürümü ile yapıyorlar. Mesela Fm 08'de her pozisyon faul, her pozisyon kart diyorlardı. 8.0.0 oynadıkları için. Fm 09'dada çok sakatlık oluyor diyorlardı 9.0.0 oynadıkları için.

Yani eminim birçok kişide güncelleştirme indirmeden oynuyordur. Bazılarının haberi bile olmuyor. Böyle bir siteyi bilmeyen bile var(-ki ben turksportal'a üye olmayan fm'ciye fm'ci demem).

1 kerede tüm hataları giderip ilerleyen zamanlarda güncelleştirme çıkarmasalar çok iyi olur. Yada çıkarıyorlarsa yeni transferler için çıkarsınlar.

İşte en basit örneğide benden.

8.0.0'a uzun süre katlandım. Çok sakatlık oluyordu. Her pozisyona kart veriliyordu. Uzun süre böyle oynadım ve tam alıştım derken 8.0.1 çıktı. Onuda uzun süre oynadım ve neredeyse hiç gol olmuyordu. Tam onada alıştım derken 8.0.2'de her maçta en az 5 gol. :D

Şimdi ben hangisine göre Fm'i değerlendireceğim? Bu yüzden bence 1 kere çıkmalı ve bir daha çıkmamalı. Bu benim görüşüm.

EL-Hadji
07.Ekim.2009, 18:32
Valla adamlar çok yama çıkartıyorlar çok çalışıyorlar hakkını vermek lazım ama şu maç motorunu da bir geliştirseler yahut düzeltseler ne güzel olur değil mi? Maç motorundan kastım (anlamayan arkadaşlar için) 25 şut çekeriz 24'ü kaleyi bulur tek gol olmaz, rakibin 1 şutu olur o da gol olur ve kazanırlar..Bu gibi olaylara pek rast geliyordum ben.

Onun dışında gene bahsettiğin yamaların çıkacağını tahmin ediyorum.Sonuçta şip şak kusursuz bir oyun sunamazlar ya bize?

Sabredin müthiş bir gelişmeyle karşılacaksınız.

Vassili Zaitsev
07.Ekim.2009, 19:03
Benim derdim oyunu baştan adam gibi yapsınlar bizde oynayalım. Ufak tefek hatalar elbette olur onları yamalarla giderirler ama oyunu baştan sona etkileyen büyük hatalar insanı yıldırıyor. Korner hatası gidrildi deniliyor. İnşallah öyledir.

burc ugur
08.Ekim.2009, 17:18
Arkadaşlar bişi sorucaktım unuttum ..

Heh hatırladım..

Böyle bişi eklemeyebilirmisiniz oyuna perpetua kardeş.

Cm 01-02 de wardı mesela..

* Karlı havalarda maçlar tatil olabiliyordu
* Hakemi federasyona şikayet istek
* Maç ertelenmesi fedarasyona istek
* Maç tekrarı/iptali federasyona istek
* CM 03-04 ' teki bi kaçtane gerçekcilik yamasında olan özellikler
(örn:oyuncuların hocaları hakkında konusması , maclarda kavga cıkması vs.)
* Hak mahrumiyeti ( Bu yoktu )

BuRiBuRi
08.Ekim.2009, 17:42
Sabredin müthiş bir gelişmeyle karşılacaksınız.

Bir ipuçu vermez misin?:icon_eek:

Heh hatırladım..

Bu özellikler eklenirse çok iyi olur:0:

Ayrıca yamaların çıkmadığı çok az oyun vardır.

perpetua
08.Ekim.2009, 20:17
Bir ipuçu vermez misin?:icon_eek:

Sanirim bahsettigi yeni taktik yaratma secenekleri.

Beni sahsen en cok heyecanlandiran bu secenekler. Eskiden bir saat ugrasip yarattigim taktige artik varmak 3-4 dakika suruyor. :)

burc ugur
08.Ekim.2009, 20:25

Heh hatırladım..

perpetua acaba bu yukardakı ozellıkler eklı mı yoksa eklermısınız yada yokmu ? bi cewp wersen

perpetua
08.Ekim.2009, 20:38
perpetua acaba bu yukardakı ozellıkler eklı mı yoksa eklermısınız yada yokmu ? bi cewp wersen

Aciklanmamis yeni ozellikler hakkinda bilgi veremiyorum maalesef.

Ancak mac ertelenmesi istegi zaten artik en azindan bizim ligimizde izin verilmeyen bir sey.

Hakemi federasyona sikayet yerine medyada elestirmeniz mumkun (bu mesaj zaten gerektiginde federasyona gidiyor).

Mac tekrari veya iptalini gerektirecek durumlar zaten olmuyor oyunda (olmasi gerekir mi tartisilir).

Oyuncular zaten hocalari hakkinda konusabiliyor. Maclarda kavga cikmiyor ve cikmayacak zira bu tip seyler gercekte oyuncularin imajini zedeleyebilecegi icin gerceklesmiyor.

Karli havada maclarin ertelenmesi mumkundur ancak bu oyunun akisinda sorun yaratabiliyor ve kisa bir surede cok macin oynanmasina neden olabiliyor. Bu da ozellikle bir cok kisiyi rahatsiz ediyordu. Yani evet gercekte olan bir sey ancak oyun zevkine ne kadar cok sey kattigi soru isareti. Sahsen benim icin olsa da olur, olmasa da olur diyebilecegim bir durum.

Hak mahrumiyeti teknik direktorler hakemler hakkinda biraz sert konusunca macta takimin basinda cikamamasi ile gerceklesiyor.

burc ugur
08.Ekim.2009, 20:44
Bilgin için teşekkür ederim.

Öncelikle adım Uğur benim adını ogrenebılırmıyım ?

+ Olarak bi onerım daha war insallah dikkate alırsın :

Atıyorum mesela 3-4 maç yada 4-5 maç galip gelememe durumunda yanı yonetılen takım galıp gelemedınde ust uste

Maç anında taraftarlar koltuk atsın , trıbunu yaksın , yonetım ıstıfa desın..

Görsel olmasada yazılı anlatım da olabılır yanı spıker ıcın ..

Sence de iyi olmazmı ?

"Taraftarlar yenilen gol sonrası Hep bir ağızdan YÖNETİM İstifa diye bağırıyorlar.."

"Üst üste alınan mağlubiyetler sonucu taraftarlar yönetime çok kızdı koltukları kırıyorlar"

"Taraftarlar koltukları atese werdi" vs.

SAİT71
08.Ekim.2009, 20:55

Sanıyorsam bu konuları daha önce cevaplamıştı ama yinede cevap yazacaktır gelince. Ben yinede söyleyeyim. oyunda hep iyi güzel şeyleri yansıtmak istediklerinden bu tür olumsuz içerikler eklenmeyecek. :)

BaFraLı
08.Ekim.2009, 21:06
Sanıyorsam bu konuları daha önce cevaplamıştı ama yinede cevap yazacaktır gelince. Ben yinede söyleyeyim. oyunda hep iyi güzel şeyleri yansıtmak istediklerinden bu tür olumsuz içerikler eklenmeyecek. :)

Ama bunlarda futbolda olan şeyler ve gerçekte bir çok örneği var.Derbi maçlarda olabilirdi mesela güzel olabilirdi ama hep olan birşey değil yani senede 1 kez bir derbi maçta olsa çok daha güzel olurdu.

SAİT71
08.Ekim.2009, 21:17
Futbolda olan herşeyi eklemeyebilirler. özelliklede olumsuz konuları. Zaten genelde çoğu oyunlarda her ayrıntı olmaz. genelde hep iyi güzel şeyler eklenir. buda onun gibi. Şiddet içerikli şeyler eklenmemeli bence.

BaFraLı
08.Ekim.2009, 21:20
Futbolda olan herşeyi eklemeyebilirler. özelliklede olumsuz konuları. Zaten genelde çoğu oyunlarda her ayrıntı olmaz. genelde hep iyi güzel şeyler eklenir. buda onun gibi. Şiddet içerikli şeyler eklenmemeli bence.

Eklensin demiyorum zaten.Ama bunlarda futbolun içinde var yani çok nadirde olsa görebilsek oyunda çok güzel olurdu.

SAİT71
08.Ekim.2009, 21:23
Bende zaten eklensi dedin diye bir iddiada bulunmamıştım :) Sadece kendi fikrimi ve öngörümü söyledim. :) :) :)

Nedvedmania
08.Ekim.2009, 21:27
Hakemi federasyona şikayet etme ve bunun sonunda hakemin hakemlikten atılma olayı olsa çok iyi olur :) Bence Hakemlerinde kariyeri olmalı. Bir oyunda vardı şöyle bir özellik. Hakemler "Orta, Sinirli , Gıcık , Pasif ... " gibi özelliklere ayrılıyordu. FM deki hakemlerde böyle ayrılırsa daha zevkli olur. Mesela Oyunda Ali Aydın adlı hakemin özellikleri "çok kırmızı kart gösteren" olsa daha zevkli olur. Hakeme göre top kapmayı sert den ortaya çekebiliriz :)

murat taşlı
08.Ekim.2009, 22:19

Atıyorum mesela 3-4 maç yada 4-5 maç galip gelememe durumunda yanı yonetılen takım galıp gelemedınde ust uste

Sence de iyi olmazmı ?

"Taraftarlar yenilen gol sonrası Hep bir ağızdan YÖNETİM İstifa diye bağırıyorlar.."

"Üst üste alınan mağlubiyetler sonucu taraftarlar yönetime çok kızdı koltukları kırıyorlar"

Sonra Türk futbolu niye ilerlemiyor diye tartışıyouz, isteklere bak .Maçlara hangi zihniyetle gidiliyor.

SAİT71
08.Ekim.2009, 22:23
Olayı şöyle özetleyebiliriz. Mesela bir tır oyunu yapıyorlar o zaman taksiciler tırcılar için oyuna levye eklemeliler çünkü gerçekte kavga ediyorlar koltuğun altına levye yapsınlar dersek olmaz. çünkü asıl amacı nedir oyunun sen tırcı olursun yük taşırsın getirirsin. Budur. :)

Nedvedmania
08.Ekim.2009, 23:39
Sonra Türk futbolu niye ilerlemiyor diye tartışıyouz, isteklere bak .Maçlara hangi zihniyetle gidiliyor.

:n: :n: Güzel bi tespit :D

Cengo
09.Ekim.2009, 01:07

Sence de iyi olmazmı ?

Fair Play'e yakışmayan hiçbir şey oyunda olmadı, olmayacak.
Oyun açılırken Fair Play mesajları veriyor, bu tür sitelere link veriyor.

Oyunun içeriği, amacı, yasalar ve toplumsal görevi nedeni ile asla böyle şeyler olmayacak.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Sanirim bahsettigi yeni taktik yaratma secenekleri.

Beni sahsen en cok heyecanlandiran bu secenekler. Eskiden bir saat ugrasip yarattigim taktige artik varmak 3-4 dakika suruyor. :)

Evet, kastettiği o olmalı abi :)
Gerçekten çok başarılı buluyorum, hele Türkçe olursa Kemal Sunal'ın o ünlü tabiri ile, dadından yinmez :icon_smile:

Bekq
09.Ekim.2009, 22:00
Cm 2010 Demo'da Fenerbahçe-Galatasaray maçında kartlar havada uçuşmuştu. Ben nedense bundan çok memnun oldum. Çünkü bunlar olan şeyler ve gerçekle neredeyse aynı. Sonuçta derbi maç ve böyle şeyler olması abes kaçmaz. :)