PDA

View Full Version : Tomas Sivok

brotha
15.Ekim.2009, 22:22
http://www.ressim.net/out.php/i201702_besiktas-tomas-sivok.jpg

Oncelikle butun arastirmacilarin emegine saglik.Tuttugum takim olmasinin etkisi ile,yillardir Besiktas maclarinin hepsini izledigim ve hemen hemen 4 senedir icerdeki butun disardaki bazi maclarini stadta izledigim icin oyuncular hakkinda cok fazla fikrim var.Kendi fikirlerim dogrultusunda katildigim ve katilmadigim yerleri belirtmek istedim belki arastirmaya bir katkisi olur.

Ilk olarak Tomas Sivokdan baslamak istiyorum, genel olarak Besiktas profilini begenmeme ragmen bana gore Besiktas'in en iyi 3 oyuncusundan birisi olan Sivok'un profili yetersiz geldi.

Ama en onemlisi bana gore naturel pozisyonunun dc olmasi gerektigidir.Her ne kadar gecen sene basindada italyan arastirmacilar dmc olarak girsede, sivok gerek roportajlarinda gerek 2 senede izledigim 40-50 macinda kesinlikle naturel pozisyonunun stoper oldugunu gostermistir. tek tek ozelliklere bakicak olursak katilmadigim yerleri belirteyim:

Free Kick Taking:neye gore 12 oldugunu cok merak ediyorum, sirf ca sini yuksek tutmak amaciyla yapildigini dusundum.Tacklinginin 13 oldugu yerde Free kick takingi 12 ise buyuk bir yanlislik soz konusudur ortada. Ben Sivok'un bir kere birakin topun basina gecmesini, kaleye sut vurdugunu bile gormedim.Buna Dribblingide ekleyebiliriz,11 gereksiz bir deger olmus.Penalti Taking i ise 14, bu da asiriya kacmis bana gore.

Tackling,positioning:Sivok'un en onemli ozelligi ne diye sorsaniz, futbolu bilerek oynamasi,pozisyon almasi ve topa mudahele yapmasi derim. Top rakipteyken ara sira sert oyunu sebebiyle agir fauller yapsada, Sivok rakipten top kapma konusunda cok basarili.Gokhan Zan 14 tackling almis, ben kesinlikle Sivok'un min. 16 tackling ve positioning almasi gerektigini dusunuyorum. Top rakipteyken rakibin karsisinda iyi yer tutan ve topa mudahele yapan bir oyuncu icin 13 puani az olmus.

Ayrica Turkiye Ligindeki en yuksek Ca ya sahip 3 oyuncuyu merak ediyorum, umarim 3 isim, Lugano,Sivok ve Ferrari dir.

kirilenko47
16.Ekim.2009, 22:26
rıdvan'a katılıyorum, Sivok'un üst düzey bir stoper olmasının en önemli sebebi duracağı yeri bilmesidir, keza Sivok'un pozisyon bilgisi ve alması mükemmel olmasa kendisi dünyanın en çok kırmızı kart gören oyuncusu olur ve değil İtalya'da Türkiye'de bile oynayamazdı. Çok çok ilginç olmuş verilen 13lük değer.

Jumping'ini de en az 15 bekliyordum ben.

koray_capello
17.Ekim.2009, 14:03

Oncelikle butun arastirmacilarin emegine saglik.Tuttugum takim olmasinin etkisi ile,yillardir Besiktas maclarinin hepsini izledigim ve hemen hemen 4 senedir icerdeki butun disardaki bazi maclarini stadta izledigim icin oyuncular hakkinda cok fazla fikrim var.Kendi fikirlerim dogrultusunda katildigim ve katilmadigim yerleri belirtmek istedim belki arastirmaya bir katkisi olur.

Ilk olarak Tomas Sivokdan baslamak istiyorum, genel olarak Besiktas profilini begenmeme ragmen bana gore Besiktas'in en iyi 3 oyuncusundan birisi olan Sivok'un profili yetersiz geldi.

Ama en onemlisi bana gore naturel pozisyonunun dc olmasi gerektigidir.Her ne kadar gecen sene basindada italyan arastirmacilar dmc olarak girsede, sivok gerek roportajlarinda gerek 2 senede izledigim 40-50 macinda kesinlikle naturel pozisyonunun stoper oldugunu gostermistir. tek tek ozelliklere bakicak olursak katilmadigim yerleri belirteyim:

Free Kick Taking:neye gore 12 oldugunu cok merak ediyorum, sirf ca sini yuksek tutmak amaciyla yapildigini dusundum.Tacklinginin 13 oldugu yerde Free kick takingi 12 ise buyuk bir yanlislik soz konusudur ortada. Ben Sivok'un bir kere birakin topun basina gecmesini, kaleye sut vurdugunu bile gormedim.Buna Dribblingide ekleyebiliriz,11 gereksiz bir deger olmus.Penalti Taking i ise 14, bu da asiriya kacmis bana gore.

Tackling,positioning:Sivok'un en onemli ozelligi ne diye sorsaniz, futbolu bilerek oynamasi,pozisyon almasi ve topa mudahele yapmasi derim. Top rakipteyken ara sira sert oyunu sebebiyle agir fauller yapsada, Sivok rakipten top kapma konusunda cok basarili.Gokhan Zan 14 tackling almis, ben kesinlikle Sivok'un min. 16 tackling ve positioning almasi gerektigini dusunuyorum. Top rakipteyken rakibin karsisinda iyi yer tutan ve topa mudahele yapan bir oyuncu icin 13 puani az olmus.

Ayrica Turkiye Ligindeki en yuksek Ca ya sahip 3 oyuncuyu merak ediyorum, umarim 3 isim, Lugano,Sivok ve Ferrari dir.

ridvanv öncelikle teşekkür ediyorum aklı başında yorumların ve eleştirdiğin noktaları açıklayarak belirttiğin için. Bu şekilde görüşlere her zaman fazlasıyla açık olduğumu belirtmek isterim.

Şimdi bizim elimizde olmayan bazı durumlar da var. Öncelikle bunları belirteyim aynen senin düşündüğün gibi Dc yi naturel yapmak ve Ca'sını bi kademe daha arttırıp bir üst sınıf oyuncu yapmak benim zaten dosyayı elime alır almaz yaptığım ilk işlerdi. Ama olmadı işte Çek araştırma şefinden geri döndü, bunca yıldır Dmc oynayan adam nasıl bir senede naturel Dc olur dediler ve haklıydılar adam Dmc olarak doğdu büyüdü hatta eski Fm lerde hatırlarsın en gelecek vaaeden dmc lerden biriydi şimdi Dc oynayabilir çok çok iyi de oynayabilir ki zaten 19 verdik yanılmıyorsam ama bu onun naturel dmc olduğunu değiştirmez. Ca sı yine Çek milli takımı dengesi açısından olmadı geri indirildi, çünkü Sivok milli takımda sürekli oynayan bir isim değil ve bu durumda sürekli oynayan çoğu çek defansif adamından daha iyi bir ca'ya sahip olacaktı bunu da reputationla halletmek belki mümkün olurdu ama bizim elimizde kozumuz yok hakkımızı arayacak hakkımız yok. Bu adam zaten İtalyadan gelir gelmez yükseltildi bir kez daha yükseltmek neyin nesi diye sorabiliyorlar madem bu kadar iyiydi niye İtalyadan Türkiye'ye döndü diyebiliyorlar ki İtalya'da ortasıra takımın bile vazgeçilmezi değil gibisinden bi sürü şey..

Frikik ve penaltı için senin de söylediğin gibi kaç kez gördük bu adamın topun başına geçtiğini de sağlıklı değerlendirelim. Geçen sene elimize geldiğinde uçuk derecede frikik ve uzaktan şut değerleri vardı ve birçok uzaktan gol atıyordu biz de bunu engellemek için normal değerlere çektik. Çok iyi girilmiş bu değerleri de birden öldürmek olmazdı. Ama dribblingi deneyen bir oyuncu bir stopere göre önünde alan bulunca top süren bi oyuncu.

Tackling, positioning, anticipation, bravery, konsantrasyon, agresiflik, soğukkanlılık olarak zaten hep iyi düzeylerde. Tacklingi daha da arttırmak pek inandırıcı gelmiyor bana daha çok iş bilmesiyle savunma yapan bir oyuncu ve bir çok topa girişte faul yaptığı da bir gerçek.

rıdvan'a katılıyorum, Sivok'un üst düzey bir stoper olmasının en önemli sebebi duracağı yeri bilmesidir, keza Sivok'un pozisyon bilgisi ve alması mükemmel olmasa kendisi dünyanın en çok kırmızı kart gören oyuncusu olur ve değil İtalya'da Türkiye'de bile oynayamazdı. Çok çok ilginç olmuş verilen 13lük değer.

Jumping'ini de en az 15 bekliyordum ben.

Jumping 15 çok fazla kaçacağını düşünüyorum zaten Türkiye liginde bu jumping için iyi bir standart yakaladık bunu bozmak olmaz.

brotha
18.Ekim.2009, 07:03
ilk oncelikle cek arastirmacilarin engellemeleri cok sacma geliyor bana, sonucta sivok genc sayilabilecek bir yasta ve kendini gelistirebilir. ayrica zaten udinesede oynayamayisi sakatligi yuzundendi. tamam pozisyon konusunda hakli olabilirler yillarca naturel dmc olup simdi dc olmasi yadirganabilir ama bir futbolcunun teknigine veya yetenegine birseyler katmasi zor ama positioning,off the ball gibi ozellikler yillar gectikce ve calistikca daha iyi duzeylere gelebilir.

Soylemek istedigim tackling 14 az,positioning 14 cok az.sivok gercekten nerde durmasi gerektigini bilen bir oyuncu.Neyse biraz daha dikkatli izledikten sonra cok net gorulebilecek bir ozellik, zaten sivok boyle oynamaya devam ederse Cek milli takimininda ilk 11 oyuncusu olur.

Alicanfmfan
18.Ekim.2009, 07:48
Marking arttıralabilir ama tackling konusunda kararsınız Sivok geçen sene cok top kaptıgını görmedim , kaptıysa cogundada faul yaparak kapmıstı ,tackling in yüksek olması demek pozisyonu sezip faul yapmadan topu kapmak mantalitesine cıkıyor , bu özellik sanki biraz düşürebilir.

kirilenko47
18.Ekim.2009, 15:04
ilk oncelikle cek arastirmacilarin engellemeleri cok sacma geliyor bana, sonucta sivok genc sayilabilecek bir yasta ve kendini gelistirebilir. ayrica zaten udinesede oynayamayisi sakatligi yuzundendi. tamam pozisyon konusunda hakli olabilirler yillarca naturel dmc olup simdi dc olmasi yadirganabilir ama bir futbolcunun teknigine veya yetenegine birseyler katmasi zor ama positioning,off the ball gibi ozellikler yillar gectikce ve calistikca daha iyi duzeylere gelebilir.

Soylemek istedigim tackling 14 az,positioning 14 cok az.sivok gercekten nerde durmasi gerektigini bilen bir oyuncu.Neyse biraz daha dikkatli izledikten sonra cok net gorulebilecek bir ozellik, zaten sivok boyle oynamaya devam ederse Cek milli takimininda ilk 11 oyuncusu olur.

Hatta şu an banko oyuncusu, son 3 maçtır ilk 11'de ve Hübschman'la ikiliyi oluşturdular, böyle de devam edecekler gibi.

Tackling 14 kesinlikle ideal ama positioning 13 bence de çok az, Sivok'un iyi bir stoper olmasını sağlayan en önemli özellik müthiş önsezileri ve positioingidir.

Jumping ise 15 olmadı 14 olabilir bence yine de. bir Servet bir Gökhan kadar "kule" olarak nitelendirebileceğimiz biri olmasa da çoğu uzun forvete karşı havadan gelen toplarda Sivok'un da yükseldiğini görünce rahatlıyoruz, uzun ince ve dengeli yapısının yanısıra sıçraması da gayet iyi. 14'te bir sakınca görmüyorum. Heading'i de 15 yapılabilir, duran toplarda kafasını çok iyi kullanıyor, kalecinin ayaklarının dibine yolladığı toplar var ki çok az oyuncu yapabiliyor bunu Türkiye'de. Ama 14 de iyidir, soğukkanlılığının da hem hücumda hem savunmada buna etkisi vardır sonuçta.

Bunun dışında passiing 13'e, acc. ve agility de kesin olarak 11'e çekilmeli diye düşünüyorum.

brotha
22.Ekim.2009, 04:37
Cek arastirmacilari ligdeki maclarimizi izleyemiyorlardir belki ama umarim Sampiyonlar ligimizdeki maclarimizi takip ederler.

DeNiZ_1903
29.Ekim.2009, 22:28
İlk dokunuş ve kafa özellikleri arttırılmalı diye düşünüyorum.Agresiflik özelliği de yüksek olmuş bence.

nouma16
31.Ekim.2009, 11:31
Arkadaşlar bence Sivok'un DC'si 20 olmalıdır. SW,DMC,MC özellikleri 14-15 arası uygundur. Çünkü geçen sene gördük önlibero'da çok başarılı olamıyor. Çok geriye doğru kaçıyor. Bu onun DC özelliklerine sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sene tandemde çok güzel oynuyor.

edit: Ayrıca Milli Takımında'da kendisi stoper olarak oynuyor.

brotha
31.Ekim.2009, 18:31
Arkadaşlar bence Sivok'un DC'si 20 olmalıdır. SW,DMC,MC özellikleri 14-15 arası uygundur. Çünkü geçen sene gördük önlibero'da çok başarılı olamıyor. Çok geriye doğru kaçıyor. Bu onun DC özelliklerine sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sene tandemde çok güzel oynuyor.

edit: Ayrıca Milli Takımında'da kendisi stoper olarak oynuyor.

Yukarida bu konu tartisilmisti bir bak istersen

bnmv
05.Kasım.2009, 01:21

Emeğinize saglık:) Ben Sivok'un bu profilini biraz düşük buldum.Bence Sivok cok iyi pozisyon alan bir oyuncu.13 değerini az buldum bence 16 yı hakedıyor.Marking 15 olabilir bence çünkü eger kafasını ozel olarak markaja verirse gercekten markaj konusunda cok ıyı ısler basarabılen bır oyuncu.Örn:ManU. macında rooney e yaptıgı markaj.Pesinden bir an bile ayrılmadı ve etkisiz hale getırdı.Tacklıng de 15 ı hakedıyor cunku sıvok sert de olsa iyi tackling yapan bir oyuncu.Tamam sarı kart goruyor foul yapıyor ama tacklıngı ornegın bır servete nazaran daha cok denıyor.Tabi ki foul yapacak sarı gorecek..Cok guclu bır oyuncu degıl o yuzden rıdvanın da dedıgı gıbı tacklıng ve posıtıonıng ıle yapıyor defansı daha cok.Ve son olarak sivok eskıden asıl mevkısının dmc olmasına ragmen mustafa denızlı onu dc ye koyunca gayet ıyı oynadı.Bunun en buyuk nedeni bence positioningtir.Nerede durmasını bılıyor.En basitinden Servetten Gökhan Zan dan daha iyi biliyor ozellikle positioning in arttırılması gerektıgını dusunuyorum.Siz ne dersiniz?

perpetua
17.Kasım.2009, 12:09
http://img689.imageshack.us/img689/7095/12527105.jpg

Sivok'a biraz Baros (132992) ile arkadaslik eklenebilir (5-6).

S4mp1y0N
17.Kasım.2009, 18:54
sivok 13 hız 12 hızlanmayı hakeden bir oyuncu değil. bu özelliklerinden kısılarak mental özellikleri iyileştirilebilir..

Ahmet Göktaş
18.Kasım.2009, 02:34
http://img689.imageshack.us/img689/7095/12527105.jpg

Sivok'a biraz Baros (132992) ile arkadaslik eklenebilir (5-6).

İstanbul’a alışabildin mi, Milan Baros’la görüşüyor musun?

İstanbul’a alıştım ve dolayısıyla burada bu kadar mutlu olduğumu söylüyorum. Milan Baros’la yakın arkadaşız, sürekli telefonla görüşüyoruz ama ancak 2-3 kere birlikte buluşup bir yemek yiyebildik. Çünkü programlarımız birbirine uymuyor.

Bjk.com.tr

EL-Hadji
18.Kasım.2009, 16:18
Kirilenko' ya katılıyorum. Sivok' un sıçraması 14-15 olabilir. Bu puanı alan stoperlerden pek eksisi yok.