PDA

View Full Version : Mehmet Topal

ForCimbom
18.Ekim.2009, 18:00
http://www.ressim.net/out.php/i205721_mehmettopal.jpg

iki demo için toplamda 2- 2,5 gb ım gitti(elektrikler kesildi birinde vs) ve nihayetinde tsl quickstartı olan çilekliye ulaştım ve az da olsa bazı oyuncuları inceleme fırsatı buldum.(bilgisayarıma virüs girdi pc açılmıyor hiç yani şimdi bakamıyorum hiç birşeye) mehmet topal da sanırım benim beklentilerimi karşıladı ama özelliklerini ve ca-pa sını görmek istiyorum buradan da.

Redrum
18.Ekim.2009, 18:18
Preferred Moves'tan " Sürekli uzun şut dener" kaldırıldı mı acaba?

Ahmet Göktaş
18.Ekim.2009, 19:01
140-157......

ForCimbom
18.Ekim.2009, 19:08
140-157......

ee ? yani ??? :confused:

MeMo
18.Ekim.2009, 19:10
ee ? yani ??? :confused:

ca-pa istemişsin ya :)

ForCimbom
18.Ekim.2009, 19:13
ca-pa istemişsin ya :)

yok onu resimden gördüm zaten. başka bir şey mi dedi acaba diye sordum .. ?..

Ahmet Göktaş
18.Ekim.2009, 19:56
Of çok art niyetlisin.

ForCimbom
18.Ekim.2009, 20:03
Of çok art niyetlisin.

alakası yok :) (hem o art niyetlilik değil art niyet aramak oluyor) 140-157 yazdıktan sonra " .... " koyman garip geldi. hem de ben resmi gördükten sonra mesajı yazman. neyse önemli değil . silinecek yine bu mesajlar:u:

Ahmet Göktaş
18.Ekim.2009, 20:11
:) Hehehe yaw o noktaları koymadan mesajı gönderemiosun ya ondan :D 10 karakter mi ne gir diyor bende o kontejyanı nokta ile doldurup cevabı gönder dedim :)

ForCimbom
18.Ekim.2009, 20:43
:) Hehehe yaw o noktaları koymadan mesajı gönderemiosun ya ondan :D 10 karakter mi ne gir diyor bende o kontejyanı nokta ile doldurup cevabı gönder dedim :)

:D problem yok o zaman.

topal hakkında bir iki şey söylemek istiyorum;

creativity 7 ?? biraz fazla kırpılmış bence. zira çok fazla uzun pas deneyen ve başarılı da olabilen bir oyuncu topal. 10-11 olabilirdi bence. bir de bir şey sormak istiyorum buradan;

decisions özelliği sadece top futbolcunun ayağındayken verdiği kararlarla ilgili mi? yoksa savunmada adam tutma tackling zamanlaması vs vs ile de ilgili mi? net bir cevap bekliyorum açıkçası :icon_eek:..

perpetua
18.Ekim.2009, 20:55
Creativity dusuk cunku Topal'in top kullanmasinda zaafi bence yaraticiligi. Stoper oynadigi zaman Topal'in geriden iyi pas verdigini goruyoruz. Rakip Topal'a pek pres yapmayinca Topal'in iyi pas verdigini goruyoruz. Ancak baski yedigi zaman 3-4 metre otesindeki oyuncuyu bile goremiyor cunku genelde kafasinda top ayagina gelince ne yapacagini kestirmemis durumda.

Kararlar da bu yukarida yazdiklarimla bagdasiyor. Decisions, top kullanma konusunda dogru ve hizli karar vermeyi ilgilendiriyor bu ozellik.

ForCimbom
18.Ekim.2009, 21:06
o dediğiniz direk compusure ile alakalı değil mi? (baskı yediğinde saçmalaması vs.) bence öyle . creativty si düşükse nasıl uzun isabetli toplar atabiliyor, oyunu açabiliyor(bir nebze) ?. bence creativity yerine compusure düşürülmeliydi.

perpetua
18.Ekim.2009, 22:04
Topal baski oldugunda zaman zaman sacmaliyor, evet. Ancak ozellike stoper oynadiginda gayet serin kanli bir profil ciziyor. Genis alanda rakibini ekarte edecek yetenegi de var. Ancak ne zaman ki rakip onu hizli karar vermeye zorluyor, o zaman cuvallamaya basliyor.

Bence bunun biraz da nedeni kendini pek fazla bosa kacirmamasi (off the ball).

Yine 13-14 civarinda yaraticiliga sahip olan Ayhan, Keita, Nonda, Linderoth gibi oyuncular ile Topal arasinda bir fark yaratmak gerekiyordu. Zira Topal bu oyuncularla benzer bir oyunu hic oynamiyor. Basit pas alis verislerini gayet iyi yapiyor ancak oyuncularin kosu yollarini gorme ve oraya pas atma, cabuk karar verip tatbik etme gibi konularda ise gelismeye ihtiyaci var.

kirilenko47
19.Ekim.2009, 00:16
Yaratıcılığından ziyade passinginin kısılması gerekliydi bence, Topal'ın ortasaha oynarken en basit kısa pasların şiddetini bile kaçırdığını, hedefine ulaştıramadığını görüyorduk. Fabian Ernst'in pasının 14 olduğu bir yerde teknik özürlü Topal'ın da bu özelliğinin 14 olması fazla kaçmış sanki biraz. Keza first touch... 12.

Çevikliği 1 artırılıp pace'i 1 azaltılabilir bence, 16; dünyadaki diğer oyuncularla kıyaslarsak çok sanki.

Walter Sakana
23.Ekim.2009, 19:30
Creativity dusuk cunku Topal'in top kullanmasinda zaafi bence yaraticiligi. Stoper oynadigi zaman Topal'in geriden iyi pas verdigini goruyoruz. Rakip Topal'a pek pres yapmayinca Topal'in iyi pas verdigini goruyoruz. Ancak baski yedigi zaman 3-4 metre otesindeki oyuncuyu bile goremiyor cunku genelde kafasinda top ayagina gelince ne yapacagini kestirmemis durumda.

Kararlar da bu yukarida yazdiklarimla bagdasiyor. Decisions, top kullanma konusunda dogru ve hizli karar vermeyi ilgilendiriyor bu ozellik.

Kesinlikle katılıyorum. Mehmet Topal'ı oyuna gerçekçi biçimde yansıtabilmek için bence de çok doğru ayarlanmış bu dengeler.

Birde bazı değerleri oyuna birebir gerçekte olduğu gibi yansıtmak hiçte gerçekçi olmayan sonuçlar verebilir. Mesela Topal'ın şutları gerçekten çok sert ama kaleyi bulma ve gol olma yüzdesi düşük. Burada 13 gibi bir değer vererek o dengeyi çok iyi sağlamış arkadaşımız.

Passing değeri konusuna gelince; Teknik, pas, karar verme ve yaratıcılık özelliklerini bir bütün olarak düşünmek gerekir ki zaten öyle yapılmış. Mehmet Topal'ın teknik özürlü olduğuna katılmıyorum, kısa pas yüzdesinin de Ernst'ten pek geri kalır bir yanı olmadığını düşünüyorum. Topal yanındaki arkadaşına çok sıkışmadığı sürece olumlu pas aktaran bir oyuncuyken Ernst'in artısı pas tercihlerini ve zamanlamasını daha doğru yapması.

Ayrıca şunu eklemek istiyorum; Mehmet Topal'ı sadece bu sezonki görüntüsüyle değerlendirmemek lazım. En iyi olduğu dönemleri de göz önünde bulundurmak gerekir. Yani o dönemlerdeki performansı Topal'ın bir anlamda potansiyelini belirleyen kriterler olmalı. GS'nin şampiyon olduğu sezon gösterdiği performansını unutmamak lazım. Bunlar kişisel görüşlerim.

Şu ana kadar incelediğim profiller arasında en beğendiğim 2 profilden birisi. Elinize sağlık...

xuq
24.Ekim.2009, 07:49
Heading biraz düşük gibi geldi bana

vedat1987
26.Ekim.2009, 05:00
DC 13 biraz düşük gibi sanki ama Rıjkaard onu DC değerlendireceği için yamalarla düzeltilir diye düşünüyorum.Hem bence DC oynaması daha makul Mehmet Topalın

gerrrard
01.Kasım.2009, 03:00
Yaratıcılığından ziyade passinginin kısılması gerekliydi bence, Topal'ın ortasaha oynarken en basit kısa pasların şiddetini bile kaçırdığını, hedefine ulaştıramadığını görüyorduk. Fabian Ernst'in pasının 14 olduğu bir yerde teknik özürlü Topal'ın da bu özelliğinin 14 olması fazla kaçmış sanki biraz. Keza first touch... 12.

Çevikliği 1 artırılıp pace'i 1 azaltılabilir bence, 16; dünyadaki diğer oyuncularla kıyaslarsak çok sanki.

Sanılanın aksine Mehmet Topal'ın pas özelliği bence gayet iyi. 14-15 ideal bir değer. Topal hep dikine oynadığı için yaptığı pas hataları çok göze çarpıyor. Herkesin yanıldığı nokta bu.