PDA

View Full Version : CA mı ? Pa mı ? Yoksa Scout mu ?

uniwherecity
02.Mart.2010, 14:06
Arkadaşlar Öncelikle Herkese Selamlar . Benim Sorum Şu olacak... Oyuncu Transfer ederken veya elinizdeki oyuncuları çıkarırken Veya genç bir yetenek Ararken Neye dikkat Ediyorsunuz ? Ca ve Paya mı bakiyorsunuz ? Yoksa Scoutların önerdiği insanlarimi aliyorsunuz ? Yada kendiniz izleyip beğendiğiniz futbolcularımı aliyorsunuz ? Ben scout raporuna göre hareket ediyorum . Mesela Galatasarayi çaliştiriyorum ve mustafa pektemek adli oyuncuyu transfer edecektim scout raporuna göre vasat bir oyuncuydu ve 2 yildiz vermişlerdi ve ben transferden vazgeçtim . Siz neye göre oyuncu alıyorsunuz veya gönderiyorsunuz ?

PaVLeNKo
02.Mart.2010, 14:13
açıkcası ben genelde oyuncun potansiyel yeteneğine göre hareket ediyorum yani geleceği düşünerek genç oyuncuları takıma katıp uygun antrenman programıyla ve biraz sabırla gelişmelerini bekleyip o oyunculardan faydalanıyorum..Benim oyundaki mantalitem bu,Genç oyuncu bulmak,geliştirmek,faydalanmak ve satmak :)

izmer96
02.Mart.2010, 14:13
ilerisi icin aliyorsan tabikide PA onemli , ama hem ilerisi icin alip hemde o anki takiminda oynatiyorsan CA sida bi nebze onemlidir , ayrica Scout un oyuncuyu izledikten sonra verdigi yildizlar senin takiminda ayni mevkide oynayan oyuncularla kiyasina gore verir mesela diyelimki 2 tane 120 ca li forvetin var ise onlardan biraz daha iyi bir forvete gozlemlettirirsen yildiz lari yuksek cikicakdir ama bu oyuncunun aslinda cok iyi oldugu anlami gelmez

uniwherecity
02.Mart.2010, 14:17
ben scout programları kullanmayi sevmiyorum yani ne olursa olsun hepsini hile olarak görüyorum . Bu ca pa olayını oyun içerisinde görebileceğim yada en azindan bu oyuncu yüksek Pa lidir diye fikir sahibi olabileceğim bir yer varmı ? yoksa bunlari sadece ''Genie scout '' tarzı programlar lami bulabiliyoruz ?

izmer96
02.Mart.2010, 14:20
ben scout programları kullanmayi sevmiyorum yani ne olursa olsun hepsini hile olarak görüyorum . Bu ca pa olayını oyun içerisinde görebileceğim yada en azindan bu oyuncu yüksek Pa lidir diye fikir sahibi olabileceğim bir yer varmı ? yoksa bunlari sadece ''Genie scout '' tarzı programlar lami bulabiliyoruz ?

Senin ''hile'' diye tabir ettigin yardimci programlar veya dosya eklentileri haricinde normal sartlarda oyun icinde PA ve CA yi 1 - 200 arasi olarak gorme sansin yokdur sadece gozlemcinin vericegi yildizlar ile anlayabilirsin ne kadar iyi olucagini ilerde

Aşk-ı Şehir
02.Mart.2010, 14:21
Yaşına bağlı. 20 veya 22 yaşına kadar PA daha önemli. Çünkü oyuncunun gelişip gelişmeyeceği önemli...

uniwherecity
02.Mart.2010, 14:25
Yani ne olursa olsun o zaman herşey scoutta bitiyor o zaman biraz yetenekli scoutlar kazandiralim takima :D

exe_genesis
03.Mart.2010, 04:22
Genc oyuncu alip gelistirme duygusunu bi turlu yasayamadim :D Her 1-2 yilda bir takim degistigim icin altyapiyi pek umursamiyorum :D:D

uniwherecity
03.Mart.2010, 13:40
Genc oyuncu alip gelistirme duygusunu bi turlu yasayamadim :D Her 1-2 yilda bir takim degistigim icin altyapiyi pek umursamiyorum :D:D

Ama senin mantiğina göre oynadıgın zaman oyun daha bi değişik oluyor . Kimi oyuncu Tek ligde tek takımla oynamayi sever kimi oyuncuda her 2 senede bir başka takımla . İkisinide tatmış birisi olarak söylüyorum . ikisininde ayrı bir sevki var . Ama senin yaptığın daha bi heyecanli oluyor her zaman farkli yüzler farkli oyuncular farkli bi taktik :D

Ilhan
03.Mart.2010, 13:55
CA oyuncuyu şu anda transfer ediyorsanız ve oynatacaksanız mühim olandır. Ancak PA da önemli. Oyuncunun PA'sına gelmesinde gizli mental özellikleri ve ne kadar oynatıldığı temel etmenlerdir.

Oyuncu PA'sına 23 yaşından sonra da erişebilir. Sobis'te ben bu örneği yaşamıştım.

Aşk-ı Şehir
03.Mart.2010, 14:21
CA oyuncuyu şu anda transfer ediyorsanız ve oynatacaksanız mühim olandır. Ancak PA da önemli. Oyuncunun PA'sına gelmesinde gizli mental özellikleri ve ne kadar oynatıldığı temel etmenlerdir.

Oyuncu PA'sına 23 yaşından sonra da erişebilir. Sobis'te ben bu örneği yaşamıştım.

Abi benim bildiğim 25 yaşına kadar PA'sının % 75-80'ine ulaşıyor oyuncu. 25 yaşından sonra kalan %20-25'ine ulaşabilmesi için mental özellikleri çok önemli...

Melekovic
03.Mart.2010, 14:35
Ben Ca'ya da Pa'ya da öncelikli olarak bakmıyorum.Benim için önemli olan oyuncuların istediğim zihinsel özelliklere ve bireysel özelliklere sahip olması ve bunun takım içindeki sisteme uyumlu olması. Bunda iyi scoutlarında rolü olabiliyor istersen sende kafana göre oyuncu araştırmadan aklındaki verileri girerek de girebiliyorsun. Çünkü örnek vereyim 150 Ca lık adam alırsın ama özellikleri ve zihinsel özellikleri takıma uyumu farklı yerdedir verim alamazsın bir yandan bakarsın 130 CA lık oyuncu takımının starı oluverir.

exe_genesis
03.Mart.2010, 15:12
Ama senin mantiğina göre oynadıgın zaman oyun daha bi değişik oluyor . Kimi oyuncu Tek ligde tek takımla oynamayi sever kimi oyuncuda her 2 senede bir başka takımla . İkisinide tatmış birisi olarak söylüyorum . ikisininde ayrı bir sevki var . Ama senin yaptığın daha bi heyecanli oluyor her zaman farkli yüzler farkli oyuncular farkli bi taktik :D

Genelde dusuk takimlardan basliyorum. Yavas yavas takim degistirip yukseliyorum. En son bi dunya devinin basina gecip 1 sezon bitirince kapatiyorum :D Takim degisince guzel oluyor, takima alisana kadar dusmeler cikmalar falan. Bide kadromda fazla oyuncuya yer vermeyi sevmiyorum. SImdiye kadar en fazla kadromda 18 kisi bulundurmusumdur :D sakatliklardan sorun yasasamda yedeklerin hepsini cift mevki yonu yuksek oyunculardan olusturdugum icin fazla sorun yasamiyorum :D Yedek bekletmiyorum takimda bide genc mi alacagim :D

uniwherecity
03.Mart.2010, 17:21
Genelde dusuk takimlardan basliyorum. Yavas yavas takim degistirip yukseliyorum. En son bi dunya devinin basina gecip 1 sezon bitirince kapatiyorum :D Takim degisince guzel oluyor, takima alisana kadar dusmeler cikmalar falan. Bide kadromda fazla oyuncuya yer vermeyi sevmiyorum. SImdiye kadar en fazla kadromda 18 kisi bulundurmusumdur :D sakatliklardan sorun yasasamda yedeklerin hepsini cift mevki yonu yuksek oyunculardan olusturdugum icin fazla sorun yasamiyorum :D Yedek bekletmiyorum takimda bide genc mi alacagim :D

Ohooo sen direk yen çık tatktiği uyguluyorsun :) Merdiven hesabi :) Kadro yapin benim tam tersim . Benim takimimda mutlaka ama mutlaka en az 3 tane 19 yaş altı futbolcu bulunmak zorundadir son dakikalar oyuna aliyorum veya ülke kupa maçlarında oynatiyorum. Ve kadromda en az 22 oyuncu bulunduruyorum . Mesela şu anda galatasaray kariyerindeyim ilk sezonun sonuna geldim kadromda 24 futbolcu var :) en kötüsü murat akça 5 maç oynamıştır :) Galatasaray türkiye kupasina önem vermediği için full genç takimla çıkıyorum . murat akça,serdar eyilik , berkin arslan, emre çolak , cem sultan vs ... bana görede böyle güzel geliyorum fm . ama senin taktiğide arada yapiyorum :) küme düşmeye oynayan bir takimdan barcelonaya :)

Universal
07.Mart.2010, 13:28
Geleceğe yatırım yapan bir takımım yok. Sadece o oyuncu olgun ise alır oynaıtırım. O yüzden CA'ya bakarım. Bununla birlikte scoutlarımın önerdiği ve CA'sı iyi olan oyuncuları tercih ederim.

RasAnt
09.Mart.2010, 19:31
oyuncunu profiline bakardım zaten mevkilerde kangi özelliklerin olması gerektiğini biliorz yaşınada bakarım milli forma giymişmi giymemişmi (U18,20,21 dahil) onlara bakarım alrıım,scoutlarımı gönderirim bölgelere ülkelere onlar ayrıştırma yapıyor o yönden yardımcı oluyor hangisine çok yıldız vermişse o futbolcuyla ilgileniorm onların faydası oluyor iyi scoutlar bulmanızda yarar var

La BruJiTa
23.Mart.2010, 08:52
CA ve PA pekte önemsediğim şeyler değildir.Genie vs. gibi programları kullanmak açıkcası bana hile gibi geliyor.Kullananlara tabiki lafım yok ama oyuncunun geleceği hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak,hangi özelliklerinin gelişip hangilerinin gelişmeyeceğini şimdiden öğrenmek bence oyunun mantalitesine aykırı.biliyoruz ki bu oyunda bugün vereceğiniz bir oyuncu satış kararı belkide gelecek 10 yılın en büyük yıldızını sattığınız yada kadroya aldığınız anlamına gelir.Bence iyi bir scout bulup sadece uzman olduğu bölgelerde oyuncu aratmak.oyuncu yeteneği ve potansiye yargılama oranları 15 ve üzeri olan hemen hemen her scout zaten gayet kaliteli oyuncular buluyor.bence iş scoutlarda.ayrıca zaten hangi mevki için hangi özelliklerin gerekli olduğunu bildiğimiz için kolay kolay kötü transferlere denk gelmiyoruz.tabi benim her oyun açışımda ısrarla aldığım Milevsky ve her yıl beni kahrederek zararına satmam dışında.100 tane oyun açtıysam 1 tanesinde iyi performans göstemedi bu güne kadar.bu adama bu kadar golü nasıl attırıyorsunuz :D

zzzeeeggg
24.Mart.2010, 18:06
PA abilitiy bakılır ve genie scoutta zaten görürsün, dünyada rol alıcak diye.

Tedesco
25.Mart.2010, 16:24
scout programı olmadan gelecekte iyi olacak oyuncuların coğunu bulamazsın kimi gözlemcilerin bulur şansa onların verdiği değerlendirme bazen iyi çıkmıyor..dikkat edersin ilerde iyi olacak oyuncuları hep büyük klupler hemen alıyor sen bulana kadar...

baristayfur
25.Mart.2010, 19:17
dikkat edersin ilerde iyi olacak oyuncuları hep büyük klupler hemen alıyor sen bulana kadar...

Oyunun tadı da burdan çıkmıo mu zaten? Tüm yetenekleri bulup geliştirmek sonra satmak belli süre sonra sıkar..

Ama böyle olunca bi yarışın içine giriosunuz ve heyecanı oluyor işin..

La BruJiTa
26.Mart.2010, 08:15
Oyunun tadı da burdan çıkmıo mu zaten? Tüm yetenekleri bulup geliştirmek sonra satmak belli süre sonra sıkar..

Ama böyle olunca bi yarışın içine giriosunuz ve heyecanı oluyor işin..

kesinlikle katılıyorum.zaten adam olacak regen piyasaya çıktığı an milyon euro üzerinde bir değerle açılıyor ki bu da onu izlemeniz vayahut transfer etmenize yetiyor.tojedor adında bir regen bulmuştum bu şekilde.16 yaşında 5.75 M€ ya aldım.başlangış ücreti 2 küsurdu.

nannar
26.Mart.2010, 12:37
Ben de yazayım bari :D Çünkü oyundan en çok keyif aldığım şey gençleri 16-17 civarı alıp yetiştirerek onlarla gurur duymaktır :p

Öncelikle Remzi önemli bir yere vurgu yapmış :) Gözlemcileriniz verdiği raporları okumayı iyi bilmelisiniz. Yani eğer elinizde çok aşırı kalitede kadro yoksa dışardan bakılan çoğu genci size 3-4-5 yıldızlı PA olarak gösterir gözlemciler.

Ben geleceğe dönük aldığım için gözcülerin PA raporunun yanı sıra CA olarak da PA'sının en az % 50'sine ulaşmış olmasına bakıyorum. Zaten 4 yıldızın altındakiler pek bakmam. 4 yıldızlı genç bulurlarsa Ca olarak en az 2 yıldız olmuş olması lazım. Profile bakarak asla adam almam çünkü gerçekten bazen hayal kırıklığı yaratıyorlar ( Bakınız : Carlos Martinez ) Yani bir de gençlerin gelişim hızları var.Kimi oyuncu PA'sına 21'de ulaşıyor, kimisi 23 , kimisi de 26 :) Bazen adam 23ê geldi ama hala gelişmedi diye satıyorum. 2 sene sonra Avrupa'nın yıldızı olup çıkıyor. Genie Scout kullananlar gelişim hızını görüyorlar. Ona göre alırsanız risk kalmaz fakat ondan da ne zevk alacaksınız bilemem :D

2005 yılındaydı sanırım, Kamil Mahir adında bir DMC buldum. 16 yaşında aldım adamı. Ceza alanı dışından 10 şut vursa 7'si gol oluyordu. Öyle bir geliştiki abartmıyorum, heemn hemen tüm özellikleri 20 civarı oldu. Bir de müthiş sadık adam :D Şampiyonlar liginde yılın oyuncusu seçildi, teklifler geldi ama gitmedi. Sırf onun için okuldan eve gelir gelmez oyunu açıyordum :D Hatta ev arkadaşım bile "Aç da biraz Kamil'i izleyelim" diye oyunu izliyordu. 15 yıldır bu oyunu oynuyorum ama Kamil gibisini görmedim :) O GS kariyerimden aldığım keyfi daha hiç alamadım. 26 sezon oynadım,oyun bozuldu. 16 yaşında gelen mahir 14 sezondur bendeydi :) En son o 30 , ben 50 yaşındaydım oyun bozuldugunda :D

Yani genç bulup yetiştirmek, hele hele br de kulüple özdeşleşecek kadar kalite bir isim yetiştirmek bu kadar keyif verirken yardımcı programa bence hiç gerek yok :) İyi gözlemciler bulup onlara güvenin... Her zaman bulduğunuz oyuncu kadronuzda o mevkide oynayandan daha yüksek PA olsun yıldız olarak ;) O zaman hep güçleniyor takım....

nessus
30.Mart.2010, 10:42
en güzeli takıma ne oynatacaksan o özelliklerde adam bulmak. bol bol orta yaptıracaksan pa'sı yüksek diye orta özelliği olmayan bi wonderkid kanat oyuncusu alman bişey değiştirmez.

orta sahan güçlü mü olacak teknik mi?
kanat oyuncuların gol özellikli mi olacak, çizgi mi?
defansını önde mi kuracaksın geri de mi?

benim kriterlerim bu gibi şeyler. bununla beraber, alacağım oyuncunun potansiyel sahibi olması tercihimdir.

La BruJiTa
01.Nisan.2010, 15:21
http://i1004.hizliresim.com/2010/4/1/2145.jpg

şimdi bu regen için genie kullanmak gerekir mi gerekmez mi ??? :D:D:D:D

Sadixx
01.Nisan.2010, 15:49
best pot rating :)

baristayfur
01.Nisan.2010, 17:02
şimdi bu regen için genie kullanmak gerekir mi gerekmez mi ??? :D:D:D:D

16 yaşında bu profildeyse Genie fln gerek yok. Yapılcak şey çok basit.

Çalışma azmi + Konsantrasyon + Kişilik tanımının uygunluğuna bakıcaksın (çalışma azmi 14+,konsantrasyon 8+,Kişiliğide determined-professional-balanced ise)

Birde gözlemci raporunda PA sı 3,5 yıldızın üstündeyse ayrıca CA sıda en az 1yıldızsa (bu oyuncunun en az 2,5 flndır) hiç vakit kaybetmeden alırısn

Genie fln gerek yok. olay bukadar basit.

Ayrıca Gözlemci raporunda Güçlü özellikleri kısmında CONSISTENT PERFORMER(sürekli performansçı) yazıosa tadından yenmez :)

Big matches fln yazıosa düşünmelisin-takımda bu özellkte oyuncu sayısı fazlaysa alma. çünkü maç seçmeye başlıolar.

Weakness ta INCONSISTENT PERFORMER(süreksiz performansçı) yazıosa yine bi kez daha düşün.