PDA

View Full Version : Athletic Bilbao -Say no to racism-

burock0
24.Mayıs.2010, 14:34
Oyunun başlangıcında, reklam panolarında ıvırda zıvırda her yerde "Say no to racism" yazarken, Sega, Atletic Bilboa'nın transfer konusunda yaptığı mikro milliyetçi ırkçı faşizan yaklaşımını oyuna alet etmiştir. Bu çok yaman bir çelişki.Bildiğiniz üzere Bilboa'yı seçtiğiniz zaman her hangi bi futbolcuya teklif yapmaya kalktığınızda Bask bölgesi oyuncusu olmadığı için teklif yapamıyorsunuz. Uluslararası alanda aynı pasaportu taşıyan, aynı ülke üzerinde yaşayan bi İspanyol uyuncu Bilboa'ya gelemiyor. Tamam gerçekte uygulanıyor ama bu kafatasçı ırkçı anlayışa Sega'nın alet olmaması gerekiyor. Bari oyunda aynı ülke toprağı içinde yaşayan bi İspanyolu transfer edebilelim, ırkçılığa alet olmayalım. Bu bence bilboa'ya yapılmış -utanılması gereken- bir kıyaktır. Say no to racism yaz her yere, en baba ırkçı takımın kafatasçı kuralını FM'de yürürlüğe sok.Sega demeliki; kardeşim siz gerçek hayatta yapıyosanuz yapın bu ırkçılığı ama biz oyunda bi Katalan'ın, İspanyol'un veya ülke dışından bir oyuncunun sizin takımınıza gelmesini engel olmayacağız..
Siz oyundaki bu Bilboa sorunu için ne düşünüyorsunuz?

Fernando Gago
24.Mayıs.2010, 15:24
Bunu bilerek Bilbao'yu alman gerekiyor .. Bilbao'yu alıp da ben neden fransız oyuncu alamıyorum diye itiraz etmek biraz ilginç oluyor

Oghuse
24.Mayıs.2010, 16:00
Tam tersi durum olsa bu sefer gerçekçi olmamış diye yakınan olacaktır. Bence de bunu bilerek Bilbao'yu alıp almama kararı senin.

RasAnt
24.Mayıs.2010, 20:01
Yani Bilbao yu futbolla yakından ilgilenenler bilirler böyle bir takım olduklarını, alıyorsan sende devam ettireceksin bu olayı yok yapamam diyorsan seçmiyeceksin :)

Hugo
24.Mayıs.2010, 20:14
Bu özelliğin olması yapımcılara gönderdiğim bir alkıştır benim.
ben de bilbaoyu alınca fark ettim ama gerçekçiliği sağlıyor sonuçta, yapacak bir şey yok.

burock0
25.Mayıs.2010, 03:03
Zerdüşt ve Rasant benim derdim transfer yapamamak kadro kuramamak değil hiç anlamamışsınız. Ayrıca ben billboayla hiç kariyer yapmadım yapmamda.2 dakika seçtim oluyormu olmuyo mu diye, olmadı çıktım.Derdim her yerde ırkçılığa hayır yazısı varken ırkçı faşist bi takımın kurallarına oyunun alet olması. Peki Villereal, Madrid katalan veya bask etnisitelerine mensup insanları almıyorum dese, yahut atıyorum Milan'ın "Sadece beyaz oyuncula takıma girer, siyahileri almıyoruz" diye bi kural gelse oyun bunuda mı ekleyecek veya siz bunuda mı hoşgöreceksiniz?

@Hugo: Gerçekçilikten öte eğer bi prensipin varsa bunu uygulamalısın.Her yere say no to racism yazmakla olmuyo.

Bursaspor
25.Mayıs.2010, 03:18
Bunda oyun açısından yanlış görülecek bir şey yokki, takımın politikası bu, oyunda bunu yansıtmış, zaten Bilboa'yı seçerken bu bilinçle seçmek gerekir.

Oyun olabildiğince gerçekçi olmaya çalışıyor bu seferde niye gerçekçi deniyor, e olmasa bakın bu kadar basit bir şeyi bile es geçmiş denecek.

Ayrıca bu bir Bilbao sorunu değildir, nasıl ki Türkiye'de ki yabancı oyuncu kuralı 6+2 olarak yansıtılmışsa, Bilbao'nun da sadece Bask bölgeli oyuncu oynatırım geleneği ve politikası oyuna yansıtılmış.

Böyle şeylere takılmaya gerek yok, bu ne çelişkili bir şeydir ne de başka bir şey,

Universal
25.Mayıs.2010, 13:23
Irkçılıktan kasıtları, siyahi oyuncuları, başta İngiltere ve İspanya olmak üzere yuhalanmaları ve istenmemeleri. Bu sebepten ötürü bu tanım çıktı. Bu kural ise o toprakların yasasıdır. Oyun gerçekci olmak için böyle bir uygulama eklemiş.

Bu arada oyunda Katalanca dili var mı? Merak ettim. Guardialo bu dili kullanarak konuşuyor.

vedat1987
25.Mayıs.2010, 14:17
Bilbao nun yaptığı ırkçılık değildir.Bılbaonun yaptığı uygulama 100 yılı aşkın bir geleneğin devamıdır ve senin dediğinin aksine endüstriyel futbola karşı en önemli başkaldırılardan biridir.Olaya böyle değilde kafatasçılık diye bakmak çok yüzeysel ve üzerinde düşünmeden yorum yapmaktır.Ayrıca savunmak gibi olmasın ama Say no to racısm tamamen SI tarafından karşılık beklemeden oyuna aktarılmıştır.

burock0
25.Mayıs.2010, 14:54
Türkiyede ki 6+2 ile Bilboa'nın uygulamasını benzetmek bence doğru olmaz.Xxx Spor diye bi takım sadece Çerkezler oynar Türkler veya ötekiler bizim takımda oynayamaz dese, sadece bu Bilboanın politikasıyla örtüşür.

Irkçılığa hayır sloganı sadece siyahları korumak için değil, böyle aşırı uçlardaki mikro milliyetçi vakalara karşıda kullanılmalı, yoksa şimdiki sloganın yerine "Siyahlara saygılı olun" yazmalılar.

Bilboa isterse 3asırdır bu geleneği uygulasın ama bunun adı ırkçılıktır.Yıllardır süren sistematik bi kafatasçılık. Kişi sonradan seçilebilen külterel etnisite ile, veya doğduğu anneden babadan kazanılan ve kişinin fiziksel olarakda o kimliğin öteki üyeleriyle büyük benzerliklere sahip olduğu siyasi etnisite ile bağlı olurlar. Basklar siyasi etnisiteyi esas alırlar. Yani kafatasına,yüz yapısına alnına, burnuna bakılır. Fransız milli takımında oynayan Lizarazuyu kafatasından ötürü Bilboa'ya aldılar.

Endüstriyel futbola karşı başkaldırı ırkçılıkla olmazki."Sadece alt yapıdan futbolcu oynatırım. İspanyolda olsa Katalanda olsa Arapda olsa alt yapıda yetişmek kaydıyla takımımda her zaman oynayabilirler" kuralını getirirlerse eyvallah gerçektende bi başkaldırıdır bu der saygımı sunardım.

Lim10
25.Mayıs.2010, 17:47
Ben bu durumdan ötürü SI yada Bilbao'yu şimdiye kadar yadırgamadım hiç.Hatta oyuna gerçekçilik katıyor, takımın politikası bu ve bu durumda oyuna yansıtılmış şeklinde düşünürdüm.Ama burock0 arkadaşıma katıldığım noktalar da yok değil.

Bence de bu durum tam olarak Türkiye'deki 6+2 yabancı kuralının karşılığı değil.Hele hele endüstriyel futbola karşı başkaldırı tanımı ile hiç alakası yok.Bu çok saçma ve komik bir yorum.O zaman Fb-Gs-Bjk sadece İstanbul'dan oyuncu alsınlar, görelim Endüstriyel futbola başkaldırmanın sonuçlarını.

Örnek veriyorum, bugün herhangi bir Karadeniz takımımız çıkıp, bundan sonra yalnızca Laz kökenli oyuncuları alacağız dese, sizce ne gibi sonuçlar doğurur?.Peki vedat1987 arkadaşımızın dediği gibi bundan 100 yıl sonra bu uygulama bir gelenek ve saygı duyulması gereken bir hal mi alıyor otomatikman?Yani böyle bir durumun normale indirgenmesi için 100 yıl geçmesi yeterli öyle mi?Asıl siz yüzeysel düşünüyorsunuz.Irkçılık sadece siyah-beyaz ayrımıysa, kusura bakmayın "Irk" kelimesinin tam olarak kelime karşılığını bilmiyorsunuz.

Velhasıl bu konudaki fikirlerim bu doğrultuda olsada, şimdiye kadar nasıl düşünüyorsam aynı şekilde düşünmeye devam edeceğim.Benim bu duruma üzülmem yada bu durumu yadırgamam bana Dünya Unicef ödülünü getirmeyecek.Çünkü bu bizim değil, Athletic ve İspanya'nın iç işleri sorunu.SI'nin bunu oyuna yansıtması hoş bir gerçekçilik detayı olarak devam edecek benim gözümde.Ben her zamanki gibi oyunumdan zevk almaya bakacağım...

Bursaspor
25.Mayıs.2010, 18:37
Yukarıdaki 6+2 kuralı gerçeklik açısından aynı değerdedir, nasıl ki orada yabancı oyuncu serbest olsun diyemiyoruz çünkü kuralı var, Bilbao'nun da kendi gelenekleri doğrultusunda oyuna eklenmiş bir kuralı var.

Zaten olayı gerçekçilik açısından bakıp bunun bir oyun olduğunu düşünüp, her anından keyif almak gerekir.

vedat1987
25.Mayıs.2010, 18:39
Bilboa isterse 3asırdır bu geleneği uygulasın ama bunun adı ırkçılıktır.Yıllardır süren sistematik bi kafatasçılık. Kişi sonradan seçilebilen külterel etnisite ile, veya doğduğu anneden babadan kazanılan ve kişinin fiziksel olarakda o kimliğin öteki üyeleriyle büyük benzerliklere sahip olduğu siyasi etnisite ile bağlı olurlar. Basklar siyasi etnisiteyi esas alırlar. Yani kafatasına,yüz yapısına alnına, burnuna bakılır. Fransız milli takımında oynayan Lizarazuyu kafatasından ötürü Bilboa'ya aldılar.

Kafatasıyla burun yapısıyla alakası yok ya sen Bask topraklarını bilmiyorsun.Bask olgusundan bir habersin madem konuyu açma.Bask Fransanın bir kısmınıda kapsar.Önce hiç araştıramıyorsan Google a Bask yaz oradan bir oku sonra bu tartışma devam etsin.

Bursaspor
25.Mayıs.2010, 18:44
Hayır, ortada tartışılacak bir şey yok, Bilbao kendi geleneği doğrultusunda böyle bir şey yapıyor. Oyunda bunu gerçekçi bir olgu olarak gördüğü için ekliyor. Aynı oyundaki diğer kurallar gibi,

Fazla siyasi olgu ve tartışmalara girmeden konuyu devam ettirirsek sevinirim.

vedat1987
25.Mayıs.2010, 18:49
Ben bu durumdan ötürü SI yada Bilbao'yu şimdiye kadar yadırgamadım hiç.Hatta oyuna gerçekçilik katıyor, takımın politikası bu ve bu durumda oyuna yansıtılmış şeklinde düşünürdüm.Ama burock0 arkadaşıma katıldığım noktalar da yok değil.

Bence de bu durum tam olarak Türkiye'deki 6+2 yabancı kuralının karşılığı değil.Hele hele endüstriyel futbola karşı başkaldırı tanımı ile hiç alakası yok.Bu çok saçma ve komik bir yorum.O zaman Fb-Gs-Bjk sadece İstanbul'dan oyuncu alsınlar, görelim Endüstriyel futbola başkaldırmanın sonuçlarını.

Örnek veriyorum, bugün herhangi bir Karadeniz takımımız çıkıp, bundan sonra yalnızca Laz kökenli oyuncuları alacağız dese, sizce ne gibi sonuçlar doğurur?.Peki vedat1987 arkadaşımızın dediği gibi bundan 100 yıl sonra bu uygulama bir gelenek ve saygı duyulması gereken bir hal mi alıyor otomatikman?Yani böyle bir durumun normale indirgenmesi için 100 yıl geçmesi yeterli öyle mi?Asıl siz yüzeysel düşünüyorsunuz.Irkçılık sadece siyah-beyaz ayrımıysa, kusura bakmayın "Irk" kelimesinin tam olarak kelime karşılığını bilmiyorsunuz.

Velhasıl bu konudaki fikirlerim bu doğrultuda olsada, şimdiye kadar nasıl düşünüyorsam aynı şekilde düşünmeye devam edeceğim.Benim bu duruma üzülmem yada bu durumu yadırgamam bana Dünya Unicef ödülünü getirmeyecek.Çünkü bu bizim değil, Athletic ve İspanya'nın iç işleri sorunu.SI'nin bunu oyuna yansıtması hoş bir gerçekçilik detayı olarak devam edecek benim gözümde.Ben her zamanki gibi oyunumdan zevk almaya bakacağım...

Sizin anlamadığınız konu şu bu bir ırk konusu değil yerellik vurgusudur.100 yıl önce bu konu bu şekilde okunmuyordu.Bu konu İspanya genelinde bile bu şekilde tartışılmıyor.Bılbao klübünün bunu devam ettirme sebebi tamamen gelenektir.Etanın bile ayrılma fikrinden vazgeçme eğiliminde olduğu bu dönemde Bilbaonun bunu sürdürmesinin tek sebebi gelenektir.Bence İspanya-Bask-Katalan konusunu iyice araştırın.Bılbao futbol klübünün bu ayrışmadaki en sakin taraf olduğunu göreceksiniz.İç savaş yıllarında bile Franco döneminde bile Bılbao Futbol Klübü üzerinden herhangi bir gerginlik yaşanmamıştır.Aslında FC Barcelona çok daha politize bir spor klübüdür.

perpetua
25.Mayıs.2010, 19:03
Atletic Bilbao'nun son yillardaki uygulamasi, futbolu Bask bolgesinde ogrenmis yabanci uyruklu oyuncularin da oynamasina izin veriyor (ornek de Ispanyol olan David Lopez, Osasuna'da futbolu ogrendigi icin Bilbao'da oynuyor).

Bu arada oyunda 19 yas alti Ispanyol oyunculari da alabiliyorsunuz. Onlari alt yapida oynatip Bask olmalarini saglamaniz mumkun.

ozaniel
25.Mayıs.2010, 22:17
Atletic Bilbao kendisini Bask Milli Takımı olarak görüyor, bu yüzden yabancı oyuncu almıyorlar. Yabancı oyunculara düşman oldukları için değil.

Yakocewic
25.Mayıs.2010, 22:40
Bu konuyu ; oyun açısından tartışmak çok anlamsız. Yukarıda defalarca söylendiği gibi , sağda solda oyunun gerçekliğinden söz ediyorsanız, gerçekçi olsun die transfer yaması bile yükleyebiliosanız. Bilbao'nun bu geleneğini yadırgamanız çok anlamsız. Buyrun işte oyun yapımcıları biz gerçekçi oyun oynayalım diye bunu yansıtmış.

Eğer konu ırk'çılıksa afadersiniz ama burda tartışılcak bi konu değil bu. Ayrıca sizin bahsettiğiniz Irk'çılık değil. Bi konu hakkında yorum yapmadan önce iyice bilgi sahibi olun ondan sonra konuşun.. BASK ; lazlar gibi , şoparlar gibi bi küLtürdür.

O zaman takımların müzeye kaldırdığı formaları oyunda seçemiyor olmamıza da laf edelim. Örneğin Manchester City'de 23 numarayı veremiosunuz herhangi bi oyuncuya. Milanda 3 numara Maldini'nin soyundan gelenlere verebilyosunz sadece.. Bu da mı IRK'çılık.. ?

perpetua
25.Mayıs.2010, 23:08
Bu tutumun irkcilik olarak degerlendirilmesi icin, kulubun her yerinde Basklilarin gorevlendirilmesi gerekmez mi?

Mesela Athletic Bilbao'nun efsane teknik direktorlerinden Andalusia'li Luiz Fernandez var. Zamaninda Alman Jupp Heynckes de iki defa gorev yapmis. Mevcut teknik direktor Joaquin Caparros da Andalusia'li.

Börk
25.Mayıs.2010, 23:16
O değil,ben Vedat abinin verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederim.Zevkle okudum.

medievil
26.Mayıs.2010, 00:19
Arkadaşın yazısı üzerine internette biraz araştırma yapayım dedim ancak Atletic Bilboa ve ırkçılık kelimelerini yan yana getirince onbinlerce sonuç çıktı işin içinden çıkamadım. Şahsi fikrim sakıncalı bir durum. Özellikle İspanya ırkçılık konusunda sabıkalıdır zaten. Zamanında Etoyu bile çıldırttılar sahayı terk etti adam. Nedir nasıl bir gelenektir bilmem ama söz konusu İspanya olunca ırkçı bir olayda olabilir.

EDIT: Avukat arkadaşla tartışmaya girmemek için editlenmiştir

vedat1987
26.Mayıs.2010, 01:22
Arkadaşın yazısı üzerine internette biraz araştırma yapayım dedim ancak Atletic Bilboa ve ırkçılık kelimelerini yan yana getirince onbinlerce sonuç çıktı işin içinden çıkamadım. Şahsi fikrim sakıncalı bir durum. Özellikle İspanya ırkçılık konusunda sabıkalıdır zaten. Zamanında Etoyu bile çıldırttılar sahayı terk etti adam. Nedir nasıl bir gelenektir bilmem ama söz konusu İspanya olunca ırkçı bir olayda olabilir.

Avukat derken kimi kastettiniz anlamadım?

Lim10
26.Mayıs.2010, 01:25
Arkadaşlar, hepimizin bir konu hakkında farklı görüş ve fikirleri olabilir.Bunları paylaşırken "bilgi sahibi olun ondan sonra konuşun" şeklinde bir ithamda bulunmak, yada "anlamadığımızı" iddia etmek hoş tutumlar değil.Lütfen bunu göz önünde bulundurarak yapalım yorumlarımızı.

Ben bilgi ve alakamın az olduğu konularda pek fazla polemiğe girmeyi seven bir insan değilim.Özellikle ilk mesajımda vurguladığım bi husus var, sanırım bazı arkadaşlarımın gözünden kaçmış olsa gerek.

Hatta oyuna gerçekçilik katıyor, takımın politikası bu ve bu durumda oyuna yansıtılmış şeklinde düşünürdüm.

SI'nin bunu oyuna yansıtması hoş bir gerçekçilik detayı olarak devam edecek benim gözümde.

Buna rağmen bizim bu durumu oyunda eleştirdiğimizi düşünürcesine yorum yapan arkadaşların tutumu beni rahatsız ediyor.Bu konuyu oyun açısından tartıştığımız anlamını hangi cümlemden çıkarttın merak ediyorum?

Google'den araştırıp burda Bask ile ilgili bir takım bilgileri paylaşmanız, benim ve burock arkadaşımızın demek istedikleri yanında yüzeysel kalıyor.Bask bölgesiyle ilgili verilmiş bilgilerden ibaret bunlar sadece.

Ben Bask'ın kafatasıyla, coğrafyasıyla, bir takım topraklarının Fransa'yı da kapsamasıyla, taşıyla toprağıyla, yemek kültürüyle ilgilenmiyorum.Umrumda değil bu durum.Vedat arkadaşımın verdiği güzel Google bilgileri bazı arkadaşları etkilemiş olsada ben etanın bir yardım örgütü olmadığını tekrardan belirteyim.Ülkemizle ilişkilendirdiğimizde konunun hassasiyetinin daha iyi kavranacağını düşünüyorum.

Lütfen daha fazla "gelenek" lafından bahsetmeyin.Dominik Cumhuriyeti'nde yaşamıyoruz, bizde biliyoruz geleneğin ne olduğunu.Bunun adı gelenek falan değil.Bunun adı İtalyancada "razzismo", Almancada "Rassenlehre", İspanyolcada "racismo", Fransıcda "racisme", "İngilizdece "racism", Türkçe'de "ırkçılık"tır.

perpetua hocam, Bilbao 2 sezon önce küme düşüyordu neredeyse ve bunda bu mantalitelerinden ötürü kadro yapılarıın kısıtlı kalmasınında etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum.Kadro kaliteleri malum.Maddi açıdan sıkıntı çeken bir klüp değil.Eğer böyle bir durum söz konusu olmasa çok daha kaliteli bir kadroları olacağına hiç şüphem yok.Asıl geleceğim konu teknik direktör konusu.Luiz Fernandez bildiğim kadarıyla iyi bir teknik adam, Joaqin Caparros Deportivo'yu 2000li yılların başında İspanya ve Avrupada estiren hoca diye biliyorum, yanlış hatırlıyor olabilirim.Jupp Heynckes Real Madrid'i çalıştırmış ve bu takımla Avrupa Şampiyonu olmuş bir hoca.Söylermisiniz madem kadro konusunda böyle bir gelenekleri var ve sadece Bask bölgesinden olan oyunculara yer veriyorlar, neden teknik direktörlerinide sadece bu bölgeden seçmiyorlar?Zaten bu kısıtlı kadrolarıyla La Liga'da tutunmaları ne denli kolay olurdu bu durumda?

Umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir.Benim söylemeye çalıştıklarım oyundaki kısmıyla ilgili değil.Burada dile getirilemiyecek kısımlarla ilgili.

Örneğin Manchester City'de 23 numarayı veremiosunuz herhangi bi oyuncuya. Milanda 3 numara Maldini'nin soyundan gelenlere verebilyosunz sadece.. Bu da mı IRK'çılık.. ?

Bu konuyla ve bahsettiğimiz husularla ilgili bu kadar alakasız bir örnek verilebilirdi tebrik ederim.

perpetua
26.Mayıs.2010, 01:27

Neden tartisayim ki?

Cikan onbinlerce sonucun olmasi, burada oldugu gibi meselenin tartisildigini gosterir. Icerigini okuyarak, olayin her yuzunu anlamaya calisarak da kendi kararini verebilirsin.

perpetua
26.Mayıs.2010, 02:33
perpetua hocam, Bilbao 2 sezon önce küme düşüyordu neredeyse ve bunda bu mantalitelerinden ötürü kadro yapılarıın kısıtlı kalmasınında etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum.Kadro kaliteleri malum.Maddi açıdan sıkıntı çeken bir klüp değil.Eğer böyle bir durum söz konusu olmasa çok daha kaliteli bir kadroları olacağına hiç şüphem yok.Asıl geleceğim konu teknik direktör konusu.Luiz Fernandez bildiğim kadarıyla iyi bir teknik adam, Joaqin Caparros Deportivo'yu 2000li yılların başında İspanya ve Avrupada estiren hoca diye biliyorum, yanlış hatırlıyor olabilirim.Jupp Heynckes Real Madrid'i çalıştırmış ve bu takımla Avrupa Şampiyonu olmuş bir hoca. Söylermisiniz madem kadro konusunda böyle bir gelenekleri var ve sadece Bask bölgesinden olan oyunculara yer veriyorlar, neden teknik direktörlerinide sadece bu bölgeden seçmiyorlar?Zaten bu kısıtlı kadrolarıyla La Liga'da tutunmaları ne denli kolay olurdu bu durumda?

Irkcilik yerine bir pazarlama mekanizmasi olarak da degerlendirilebilir bu kendi yetistirdikleri ile yarisma uygulamasi.

Biz Baskliyiz ve Baskli olmaktan gurur duyuyoruz diyorlar. Bu da haklari. Oyuncularimiz da Baskli olsun ki bizim gibi Baskli olanlar gidip de basarili oldugu icin Real Madrid'i veya Barcelona'yi tutmasin, kendi iclerinden gelen insanlarin oynadigi Atletic Bilbao'yu tutsun, Athletic Bilbao'yu desteklesin diyorlar. Bu destek sayesinde de Athletic Bilbao'nun finansal sorunu yok. Takim kotu oldugu yillarda seyirci ortalamalari artiyor. Baskanlari bir aciklamasinda aynen bunlari demis. Takimin taraftarinin 3/4'unden fazlasi kulubun bu uygulamasini destekliyor.

Pek tabii gectigimiz 100 yilda bazi seyler degisti. 1980'li yillarin sonuna kadar ayni uygulamaya sahip olan Real Sociedad bu uygulamayi kaldirdi da Nihat San Sebastian'da bir efsane oldu.

Olayi irkcilik olarak degerlendirmek de mumkun. Yabancilarin bizim renklerini giymesini istemiyoruz diye bakiliyorsa olaya farkli, bizim renklerimizin altinda Baskli oyunculari veya Bask bolgesinin kulturunu almis, havasini solumus kisileri gormek istiyoruz diyorlarsa olaya farkli bakmak gerekli degilmidir? Bunlardan hangisini soylediklerini biliyormuyuz? Ben bilmiyorum sahsen. Ilkini soylediklerini iddia edecek kadar ise kesinlikle bilmiyorum. Hatta ilkini soylemediklerini ortaya koyabilecek ornekler mevcut.

Ligden dusmemek icin Baskli olmayan antrenor kullaniyorlar tezinin de ne kadar dogru oldugunu bilmiyorum. Heynckes mesela Sampiyonlar Ligi'ni kazanmadan Athletic Bilbao'nun basina gecti. Kulubun en basarili oldugu 1920, 1930, 1940 ve 1950'li yillarda Ingiliz ve Cek teknik direktorleri oldugunu da ortaya koyabiliriz. Hatta gecmislerinde 9 tane Ingiliz teknik direktor var. Belki de kulubun kurucularinin Ingiliz olmasindan kaynaklaniyor.

Son 2 yilda degisen bir durum da degil bu Bask bolgesinde yetismis oyuncularin oynamasi. Mesela Athletic Bilbao icin 1990-1996 yillari arasinda Extremadura (Portekiz siniri) dogumlu Ernesto Valverde de oynadi. Kucuk yasta Bask bolgesine tasindigi ve Alaves'de yetistigi icin de kabul gordu. Ardindan kulubun alt yapisinda hocalik yapmaya baslayip daha sonra Athletic Bilbao'nun basina teknik direktor oldu. Yani taa 1990'li yillarda bile Bask bolgesinde yetismis kisilere acikti kapilari.

Irkcilik damgasi vurulmali mi veya vurulmasi normal mi? Bilmiyorum. Yeterince arastirmadim. Ama en azindan varilabilecek bu sonucun tartismali oldugunu ortaya koyacak yeterli ornek verdim saniyorum. Zaten tartisanlar oldugu icin de Medievil'in karsisina onbinlerce sonuc cikmis.

Ek: Daha ETA ortada yokken ve Franco 20 yasindayken, 1912 yilinda Athletic'de baslayan bu uygulama ne kadar birbirleri ile bagdastirilabilir sorusu da sorulabilir.

burock0
26.Mayıs.2010, 03:01
---Kafatasıyla burun yapısıyla alakası yok ya sen Bask topraklarını bilmiyorsun.Bask olgusundan bir habersin madem konuyu açma.Bask Fransanın bir kısmınıda kapsar.Önce hiç araştıramıyorsan Google a Bask yaz oradan bir oku sonra bu tartışma devam etsin.---

Lütfen sözlerine ve uslubuna dikkat et. Mezun olduğum bölümde bunların dersleriyle yatıp kalkıyorduk.Etnisite ve milliyetçiliği bana öğretmeye kalkma. Benim vurgu yapmaya çalıştığım noktaya farkında olmadan katılıyorsun . Fransız milli takımında oynamasına rağmen kafatasından ötürü(yani Bask ulusundan olduğu için) takıma katılan bi oyuncudur Lizarazu. Bak sözlerim çok açık;)

---- Bu tutumun irkcilik olarak degerlendirilmesi icin, kulubun her yerinde Basklilarin gorevlendirilmesi gerekmez mi?
Mesela Athletic Bilbao'nun efsane teknik direktorlerinden Andalusia'li Luiz Fernandez var. Zamaninda Alman Jupp Heynckes de iki defa gorev yapmis. Mevcut teknik direktor Joaquin Caparros da Andalusia'li.
Atletic Bilbao'nun son yillardaki uygulamasi, futbolu Bask bolgesinde ogrenmis yabanci uyruklu oyuncularin da oynamasina izin veriyor---

Klubün her yerinde tarihte herzaman ötekilerden biri bulunmuşsa hafifletilmiş bi ırkçılık olabilir.Bildiğim kadarıyla ilk teknikdirektörü İngilizdi. Bilmem belki de seninde bilmediğin başka başka örneklerde vardır.( Gösterdiğin isimler dışında demek istedim yanlış anlaşılmasın). Öteki bilgin için teşekkürler.

---Ayrıca sizin bahsettiğiniz Irk'çılık değil. Bi konu hakkında yorum yapmadan önce iyice bilgi sahibi olun ondan sonra konuşun.. BASK ; lazlar gibi , şoparlar gibi bi küLtürdür.----
Siz kendinizi bi kültür olarak mı yoksa İspanyol olmayan fiziksel-siyasi yapıdan farklı bi etnisiteye-ulus'a- ait mi görüyorsunuz diye sor bakalım onlar senin gibi düşüneceklermi? Onlar kendilerini başka bi ulus olarak görmektedirler. Bilgi sahibi olmamı söylemişsin ama bu lafı sana iade etmek zorundayım kusura bakma.

----Yukarıdaki 6+2 kuralı gerçeklik açısından aynı değerdedir, nasıl ki orada yabancı oyuncu serbest olsun diyemiyoruz çünkü kuralı var, Bilbao'nun da kendi gelenekleri doğrultusunda oyuna eklenmiş bir kuralı var.----

Bir İspanyol, Katalan, Galiçyalı tek bir ülkeye bağlıdır ve bu yabancı sayılmazki, iyi düşün yanılıyomuyum sence.Futboldaki yabancı terimi kabaca; Başka bir devletin vatandaşı olan her hangi bir kimse. Bak melez Wederson, Aurelio bu kuraldan ötürü Türk statüsünde.

Niyetim tartışma ortamı yaratmak değil sağlıklı fikir alışverişinde bulunmak, oyun severlerin görüşünü almaktır.

burock0
26.Mayıs.2010, 03:19
Gerçeklik konusuna gelince, "bence" mevcut sistemle prensip arasında sıkışma durumu var. Ya gerçeklikten yana yada " say no to racism"den yana olmak Sega için zor olsa gerek

Bursaspor
26.Mayıs.2010, 03:21
Benim orada anlattığım yabancı kuralı değil ki, oyunda ve gerçekte varolan bir kural, ikiside var. Ve oyunda gerçekçi olmak için ikisini de eklemiş.

Yani diyorum ki, Bilbao kuralı eklenince niye eklendi deniyorda neden 6+2 eklenince eklendi denmiyor, sonuçta ikiside kural -Biri kulübe özel bir gelenek, kural demeyelim. Ama oyun bunları kural olarak niteliyor.-

Say no to racism Sega'nın sosyal sorumluluk projesi olarak değerlendirdiğimiz mantıklı bir çalışması ama Bilbao'nun bu yaklaşımının ırkçılıkla bağdaştırmak güç, sonuçta kulüp bir imkansızı deniyor aslında, 80 sezondur La Liga'dalar, ki mücadele ettikleri takımların yapılarıyla Bilbao'yu aynı kefeye koymak biraz güç -Bask bölgesi, bölge olarak İspanya'nın en değerli bölgesi diyebiliriz, sanayii faaliyetleri olsun, turizm olsun, işte Bask'lılar bu sebeplerden ötürü de bağımsız olmak istemektedirler, yani Madrid'e (Başkent'e, İspanya'ya) bağlı kalmadan da işimizi yürütebiliriz düşüncesindeler.-

Bu düşünceler takım kuruluduğunda var mıydı, bence yoktu, sonradan işler şekillendi, eğer ırkçı olsalarda yabancı teknik direktörler ile çalışmazlardı.

Oyunu bu yönüyle takdir etmemiz gerekir, ayrıntıları güzel bir şekilde yansıttıkları için, bu özeni diğer ülkelerdeki kurallar içinde göstermelerini ve diğer ülkelere de üst klasman liglere gösterilen özeni göstermelerini istemeliyiz.

burock0
26.Mayıs.2010, 03:29
Benim orada anlattığım yabancı kuralı değil ki, oyunda ve gerçekte varolan bir kural, ikiside var. Ve oyunda gerçekçi olmak için ikisini de eklemiş.

Yani diyorum ki, Bilbao kuralı eklenince niye eklendi deniyorda neden 6+2 eklenince eklendi denmiyor, sonuçta ikiside kural -Biri kulübe özel bir gelenek, kural demeyelim. Ama oyun bunları kural olarak niteliyor.-

Hmm ozaman seni yanlış anlamışım kusura bakma:icon_redface::icon_redface:

vedat1987
26.Mayıs.2010, 03:33
---Kafatasıyla burun yapısıyla alakası yok ya sen Bask topraklarını bilmiyorsun.Bask olgusundan bir habersin madem konuyu açma.Bask Fransanın bir kısmınıda kapsar.Önce hiç araştıramıyorsan Google a Bask yaz oradan bir oku sonra bu tartışma devam etsin.---

Lütfen sözlerine ve uslubuna dikkat et. Mezun olduğum bölümde bunların dersleriyle yatıp kalkıyorduk.Etnisite ve milliyetçiliği bana öğretmeye kalkma. Benim vurgu yapmaya çalıştığım noktaya farkında olmadan katılıyorsun . Fransız milli takımında oynamasına rağmen kafatasından ötürü(yani Bask ulusundan olduğu için) takıma katılan bi oyuncudur Lizarazu. Bak sözlerim çok açık;)
Bak güzel kardeşim kafatası dediğin şey başkadır Basklıların vatan kabul ettikleri yer başka şeylerdir.Bask ülkesi (Basklılara göre) İspanya ve Fransa topraklarını kapsar ve Bıxente Lizarazu Bask ülkesinin Fransa yakasında doğmuştur yani yerel bir insandır.Zaten adından bu gayet net bir biçimde anlaşılabilir.Ayrıca siz başka ülkedeki ırkçılık ile bunu karıştırmaktasınız.İspanyada bölgecilik ve yerellik çok gelişmiştir.İspanya devleti (şuanda) bundan rahatsız değildir.Endülüs-Bask-Katalan tüm bölgelerde bu tüm ağırlığıyla yansımaktadır.Örneğin Barcelona birçok yerel futbolcuyu kadrosunda tercih etmektedir.Hatta kadrosunda çok az Katalunya dışında oyuncu barındırır.
Ayrıca konuyla alakalı mı bilmiyorum ama Athletic Club Bılbao İngilizler tarafından kurulmuştur.İsmindeki Athletıc kelimesi İngilizcedir bu yüzden.
Ayrıca bu yorumlarımdan mikro milliyetçiliği desteklediğimi düşünebilir insanlar lakin bende karşıyım fakat bunun o tarz bir yaklaşım olmadığını biliyorum ve o yüzden tartışıyorum.Bu konuda yani yabancı oyuncu konusunda taraftarlar son yıllarda yapılan birçok ankette bu geleneğin güçlü bir takım yaratmak arzusundan dolayı terkedilmesi noktasında görüş belirtiyorlar.Yani sizin dediğiniz gibi sert ırkçı bir klup olsa Bılbao bunlar gündeme dahi gelmez takımlarına sonuna kadar bağlı taraftarlar bunu istemezdi.Bu konuda bu yaz genel bir referandum yapılması konuşuluyordu lakin bu yapıldı mı sonucu ne oldu bilemiyorum.

burock0
26.Mayıs.2010, 03:58
Say no to racism Sega'nın sosyal sorumluluk projesi olarak değerlendirdiğimiz mantıklı bir çalışması ama Bilbao'nun bu yaklaşımının ırkçılıkla bağdaştırmak güç, sonuçta kulüp bir imkansızı deniyor aslında, 80 sezondur La Liga'dalar, ki mücadele ettikleri takımların yapılarıyla Bilbao'yu aynı kefeye koymak biraz güç -Bask bölgesi, bölge olarak İspanya'nın en değerli bölgesi diyebiliriz, sanayii faaliyetleri olsun, turizm olsun, işte Bask'lılar bu sebeplerden ötürü de bağımsız olmak istemektedirler, yani Madrid'e (Başkent'e, İspanya'ya) bağlı kalmadan da işimizi yürütebiliriz düşüncesindeler.-

Bu düşünceler takım kuruluduğunda var mıydı, bence yoktu, sonradan işler şekillendi, eğer ırkçı olsalarda yabancı teknik direktörler ile çalışmazlardı.

Oyunu bu yönüyle takdir etmemiz gerekir, ayrıntıları güzel bir şekilde yansıttıkları için, bu özeni diğer ülkelerdeki kurallar içinde göstermelerini ve diğer ülkelere de üst klasman liglere gösterilen özeni göstermelerini istemeliyiz.

Bu kadar kısıtlı imkanlara sahipken çok çok uzun yıllardır ligde olmaları gerçekten tarifi olmayan bi başarıdır. Bu başarıda milliyetçi motivasyonun payı büyüktür heralde.
Klübün kurucuları İngilterede eğitim gören Basklı gençlerdi sanırım.Kuruluş aşamasında da Bask dışı oyuncuları oynatılmaması, sadece Basklara ait bi takım kimliği kazandırmayı hedeflemişler, diye biliyorum.

burock0
26.Mayıs.2010, 04:19
Bak güzel kardeşim kafatası dediğin şey başkadır Basklıların vatan kabul ettikleri yer başka şeylerdir.Bask ülkesi (Basklılara göre) İspanya ve Fransa topraklarını kapsar ve Bıxente Lizarazu Bask ülkesinin Fransa yakasında doğmuştur yani yerel bir insandır.Zaten adından bu gayet net bir biçimde anlaşılabilir.Ayrıca siz başka ülkedeki ırkçılık ile bunu karıştırmaktasınız.İspanyada bölgecilik ve yerellik çok gelişmiştir.İspanya devleti (şuanda) bundan rahatsız değildir.Endülüs-Bask-Katalan tüm bölgelerde bu tüm ağırlığıyla yansımaktadır.Örneğin Barcelona birçok yerel futbolcuyu kadrosunda tercih etmektedir.Hatta kadrosunda çok az Katalunya dışında oyuncu barındırır.

Bu konuda yani yabancı oyuncu konusunda taraftarlar son yıllarda yapılan birçok ankette bu geleneğin güçlü bir takım yaratmak arzusundan dolayı terkedilmesi noktasında görüş belirtiyorlar.

Lizarazu konusunda farklı birşey söylemiyorumki.Fransız uyruklu ama Bask kökenli bi adam. Fransız vatandaşı olduğuna bakılmaksızın soyu sopu ırkı uygun olduğu için alındı.Sen buna yerel insan de ben ırkdaş insan diyeyim. Franco baskısına geri dönüş olarak algılanmaması için sert önlemler alınmadığını düşünüyorum. Ama tehlikenin onlarda farkındadır eşşek değillerse. Oyun içinde ülkenin rahatsızlığı değil standartlar uygulanmalı.Ben boşuna mı Barselona'yı konuya dahil etmiyorum. Katalanda var takımlarında İspanyolda. Hangisi ağırlıklı hangisinden az önemli değil.Önemli olan herkesten olabilmesi.

Dediğin anket doğru ise akılları başlarına gelmiş, ama baya geç gelmiş. Yabancı sözüne katılmıyorum, takıma almadıkları "ötekiler". Bi İspanyol yabancı olamaz.

perpetua
26.Mayıs.2010, 09:25
Klubün her yerinde tarihte herzaman ötekilerden biri bulunmuşsa hafifletilmiş bi ırkçılık olabilir.Bildiğim kadarıyla ilk teknikdirektörü İngilizdi. Bilmem belki de seninde bilmediğin başka başka örneklerde vardır.( Gösterdiğin isimler dışında demek istedim yanlış anlaşılmasın). Öteki bilgin için teşekkürler.

Farkli seylerden bahsetmeye basladik.

Gunumuzde "say no to racism" logosunun oyuna eklenmis olmasi ile, gunumuzdeki Atletic Bilbao'yu karsilastiriyor ve tartisiyorsak, en azindan son 20 yilda Bask irkindan olmayan ama Bask bolgesinde buyumus veya bolgeye baglari olan oyunculari oynatmis, ve Bask olmayan teknik direktorlere gorev vermisler.

Belki 30-40-50 yil onceki tutumlari mevcut tutumlarindan farkliydi. Bu donemdeki farkli tutumlari nedeniyle bu kulup irkcidir dersek, Almanlarin Nazi gecmisini goz onunde tutarak hala Almanlar da Nazidir dememiz kabul gorulebilir hale gelir. Fakat bu gercegi yansitmaz.

Oyunda Bask vatandasligi olarak gorulen seyi de Bask bolgesinde yetisme olarak kabul edebilirsiniz. Zaman zaman da oyunda Bask isimli olmayan, ama Bask vatandasi olarak gozuken (yani Bask bolgesinde yetismis olarak algilanmasi gereken) oyuncular oluyor. Hala devam eden bir oyunumda 2015-2022 sezonlari arasinda Atletic Bilbao'yu yonettigim icin bu tip durumlarla bir cok defa karsilastim.

Oyunda Turk vatandasliginin, Turkiye'de Turk statusunde oynamak olarak kabul edilmesi gerektigi meselesi de benzer tartismalar cikartmisti. Duz mantikla bakarsaniz, yabanci ulkede milli olmus oyuncularin diger oyuncular gibi 5 yil sonunda vatandas olarak gorunmemesini ayirimcilik olarak degerlendirebilirsiniz (esasinda herkes 5 yil sonra vatandaslik hakki kazaniyor ama TFF yabanci ulkelerde milli olmus oyuncularin vatandasliga basvuru tarihinden 5 yil sonra Turk statusunde oynamasina izin veriyor). Hatta gecen yil bu forumlarda yazan bir arkadas isyan ederek aynen bunu yazdi. Ama esas mesele yabanci uyruklu oyuncularin ne zaman Turk statusunde oynamaya hak kazandigini oyuna yansitmak oldugu icin bu uygulamanin ayirimcilik degil, oyunun dogru islemesi icin yapilmis bir duzenleme oldugu idi.

Durum Athletic Bilbao ve Basklar icin de pek farkli degil. Kulup kendi bolgesinden cikmis oyuncularin kullanilmasina izin veriyor, bunu da gercekci bir sekilde yansitmak icin oyuncularin nerede dogduguna bakarak bir uygulama yapilabilirdi (sonradan oraya tasinmis olabilecek kisileri gozardi ederek). Veya Bask bolgesinde yetismis kisileri ayirmak, kullanici ve yapay zeka tarafindan kolay bulunabilmesini ve bolgede yeterince sure gecirmis oyuncularin Athletic Bilbao'da oynayabilmesini saglamak icin "bu oyuncu Bask bolgesinde yetismistir" anlamina gelen Bask vatandasligi eklenebilirdi. Ikincisi biraz daha fazla kapsamli oldugu icin saniyorum ki tercih edildi.

Alexi Lalas
26.Mayıs.2010, 11:59

Bu kadar da cahillik olamaz. Diyarbakırspor " Ben Kürt kökenli oyunculardan başka oyuncu oynatmam " veya " Diyarbakırlı olmayan oyuncu oynatmam " diye bir açıklama yapsaydı ve bunu kulübün tüzüğüne işleseydi bu kadar rahat bir tepki verebilir miydin ?

Bilbao'nun yaptığı ve dünyadaki örneklerinin hepsi kafatası ırkçılığıdır. Yani faşizmdir. Doğruluğu yanlışlığı , İspanya'daki çoğu etnik milliyetçiliğin bu durumda olması tartışılır. Şu an benim umrumda olan o değil. SI'nin tutumu.

Konuyu açan arkadaş SI'ye oyuna neden bu kuralı eklemişler diye sitem etmemiş. Hem bu kuralı koyup hem de " Say no to racism " projesini nasıl desteklersiniz diye tepki göstermiş. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demiş. Sonuna kadar da haklı.

Madem bu kadar ayrıntıya inebiliyorlar , o zaman Rusya ile Gürcistan'ın aynı gruba düşememesini de ayarlasınlar. Millwall - West Ham maçı öncesi haber gelsin şu kadar yaralı var diye. KKTC kökeni olsun. Eto'o Espanyol maçında yuhalandı diye haber gelsin maçtan sonra. Disliked kulübüne eklensin. Uzar gider. Ama polyanacılık oynayıp , reyting peşine düşerek oyunun başında " Rasizme hayır!!!! " diye böğürme suratıma. Zaten İngiltere'de bu iş artık sevgililer günü gibi kapital sistemle kaynaşmış durumda.

medievil
26.Mayıs.2010, 13:40
Bu kadar da cahillik olamaz. Diyarbakırspor " Ben Kürt kökenli oyunculardan başka oyuncu oynatmam " veya " Diyarbakırlı olmayan oyuncu oynatmam " diye bir açıklama yapsaydı ve bunu kulübün tüzüğüne işleseydi bu kadar rahat bir tepki verebilir miydin ?

Arkadaşım güzel yazmışsın hoş yazmışsın ancak burası Türkiye orası İspanya. Yani bu tarz birşey olsa bizim ülkemizde yer yerinden oynar ancak onlara göre çokda üzerinde durulacak bir mevzu değil. Kaldıki o takımın yaptığı ırkçılık bile olsa İspanyada çokda tepki görmez.

İspanya bu konularda zaten yeterince sabıkalı o yüzden normal karşılıyorlarda olabilir. Mesela aşağıdaki videoyu izlemeni tavsiye ederim. Videonun başlığı avrupadaki ırkçılık ancak görüntülerin hemen hemen hepsi İspanyollardan. Yani onlara göre bu durum çok garip değil. Barcelonada aynı zihniyet bunlarda..

http://www.youtube.com/watch?v=jwpO-nnFY9g&feature=related

Yakocewic
26.Mayıs.2010, 14:50
Arkadaşlar, hepimizin bir konu hakkında farklı görüş ve fikirleri olabilir.Bunları paylaşırken "bilgi sahibi olun ondan sonra konuşun" şeklinde bir ithamda bulunmak, yada "anlamadığımızı" iddia etmek hoş tutumlar değil.Lütfen bunu göz önünde bulundurarak yapalım yorumlarımızı.

Ben bilgi ve alakamın az olduğu konularda pek fazla polemiğe girmeyi seven bir insan değilim.Özellikle ilk mesajımda vurguladığım bi husus var, sanırım bazı arkadaşlarımın gözünden kaçmış olsa gerek.

Buna rağmen bizim bu durumu oyunda eleştirdiğimizi düşünürcesine yorum yapan arkadaşların tutumu beni rahatsız ediyor.Bu konuyu oyun açısından tartıştığımız anlamını hangi cümlemden çıkarttın merak ediyorum?

Google'den araştırıp burda Bask ile ilgili bir takım bilgileri paylaşmanız, benim ve burock arkadaşımızın demek istedikleri yanında yüzeysel kalıyor.Bask bölgesiyle ilgili verilmiş bilgilerden ibaret bunlar sadece.

Ben Bask'ın kafatasıyla, coğrafyasıyla, bir takım topraklarının Fransa'yı da kapsamasıyla, taşıyla toprağıyla, yemek kültürüyle ilgilenmiyorum.Umrumda değil bu durum.Vedat arkadaşımın verdiği güzel Google bilgileri bazı arkadaşları etkilemiş olsada ben etanın bir yardım örgütü olmadığını tekrardan belirteyim.Ülkemizle ilişkilendirdiğimizde konunun hassasiyetinin daha iyi kavranacağını düşünüyorum.

Lütfen daha fazla "gelenek" lafından bahsetmeyin.Dominik Cumhuriyeti'nde yaşamıyoruz, bizde biliyoruz geleneğin ne olduğunu.Bunun adı gelenek falan değil.Bunun adı İtalyancada "razzismo", Almancada "Rassenlehre", İspanyolcada "racismo", Fransıcda "racisme", "İngilizdece "racism", Türkçe'de "ırkçılık"tır.

perpetua hocam, Bilbao 2 sezon önce küme düşüyordu neredeyse ve bunda bu mantalitelerinden ötürü kadro yapılarıın kısıtlı kalmasınında etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum.Kadro kaliteleri malum.Maddi açıdan sıkıntı çeken bir klüp değil.Eğer böyle bir durum söz konusu olmasa çok daha kaliteli bir kadroları olacağına hiç şüphem yok.Asıl geleceğim konu teknik direktör konusu.Luiz Fernandez bildiğim kadarıyla iyi bir teknik adam, Joaqin Caparros Deportivo'yu 2000li yılların başında İspanya ve Avrupada estiren hoca diye biliyorum, yanlış hatırlıyor olabilirim.Jupp Heynckes Real Madrid'i çalıştırmış ve bu takımla Avrupa Şampiyonu olmuş bir hoca.Söylermisiniz madem kadro konusunda böyle bir gelenekleri var ve sadece Bask bölgesinden olan oyunculara yer veriyorlar, neden teknik direktörlerinide sadece bu bölgeden seçmiyorlar?Zaten bu kısıtlı kadrolarıyla La Liga'da tutunmaları ne denli kolay olurdu bu durumda?

Umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir.Benim söylemeye çalıştıklarım oyundaki kısmıyla ilgili değil.Burada dile getirilemiyecek kısımlarla ilgili.

Bu konuyla ve bahsettiğimiz husularla ilgili bu kadar alakasız bir örnek verilebilirdi tebrik ederim.

Sende yazdığın yazıda sırf benim yazdığım cümleleri eleştirdiğin için bende sana teşekkür ederim.
burası bi forumsa herkes istediği görüşü yazar, sadece tek bi kurban seçilip onun üzerine gidilmez. Herkes burada eşit hakka sahip.

- Ayrıca herkes o kadar çok şey yazdı, geldin benim yazdıklarımı eleştirdin? önceden bi tanışıklığımız mı var yoksa, gıcıkmısın bana karşı ?
yazdığım ilk cümleye dikkatini çekersen, oyundaki tartışmalardan bahsettim ben , verdiğim forma örneği de oyundaki bi gerçekçilikti. Rica ediyorum çık bak bakalım benden önce OYUNDAKİ GERÇEKÇİLİK hakkında neler yazılmış. benim yazdığımda onlara cevaptı. Üslubun yanlıs diosun ama kendi üslubuna bakmıosun kusura bakma. Söylediğim ne vardı ? Konu hakkında araştırma yapın öyle gelin. BASK'ları araştırın dedim. Bilmemek normal , öğrenmenizi istedim sadece..
Ben 3 sene ispanyada yaşadım. şu anda ispanyolca dili edebiyatı okuyorum.

vedat1987
26.Mayıs.2010, 15:26

Bilbao'nun yaptığı ve dünyadaki örneklerinin hepsi kafatası ırkçılığıdır. Yani faşizmdir. Doğruluğu yanlışlığı , İspanya'daki çoğu etnik milliyetçiliğin bu durumda olması tartışılır. Şu an benim umrumda olan o değil. SI'nin tutumu.

Konuyu açan arkadaş SI'ye oyuna neden bu kuralı eklemişler diye sitem etmemiş. Hem bu kuralı koyup hem de " Say no to racism " projesini nasıl desteklersiniz diye tepki göstermiş. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demiş. Sonuna kadar da haklı.

Madem bu kadar ayrıntıya inebiliyorlar , o zaman Rusya ile Gürcistan'ın aynı gruba düşememesini de ayarlasınlar. Millwall - West Ham maçı öncesi haber gelsin şu kadar yaralı var diye. KKTC kökeni olsun. Eto'o Espanyol maçında yuhalandı diye haber gelsin maçtan sonra. Disliked kulübüne eklensin. Uzar gider. Ama polyanacılık oynayıp , reyting peşine düşerek oyunun başında " Rasizme hayır!!!! " diye böğürme suratıma. Zaten İngiltere'de bu iş artık sevgililer günü gibi kapital sistemle kaynaşmış durumda.
Yani bu arkadaşın yazdıklarına çok şaşırdım gerçekten.İspanyada özerklik devlet tarafından kabul görmüş,benimsenmiş ve tanınmıştır.Bu yüzden oyuna bu yansıtılırken herhangi bir taraf alınmamış veya karşı çıkılmamıştır.Verdiğin KKTC ve Diyarbakır örneğinin mevcut durumla hiç alakası yoktur.
Say no to racısm kampanyasını dünya üzerinde bu denli eleştiren bir insan daha göremessiniz eminim.Hitler dirilse bu kadar yoğun tepki vermezdi.Reyting için yapıldığını düşünmek gerçekten çok garip bir düşünce adam reklam alabileceği yere yazmış bu sloganı ama ülkemiz insanında garip bir ruh hali var kötülemek en büyük erdemmiş gibi gösterilmekte.Evet ırkçılık en büyük suçtur ve Avrupanın en medeni toplumlarında bile geriye gitmenin aksine yayılmaktadır.Lakin bir kişi veya klübü ırkçılıkla suçlamakta çok büyük bir suçtur. Oyuna yansıtılan Bılbao Bask bağlantısını eleştirebilirsiniz (ki bence eleştirmenin gereği yok) lakin Say no to racısm kampanyasını eleştirerek komik duruma düşmeyin.

ozzymanborn
26.Mayıs.2010, 16:53
Sadece bir katkı yapmak istedim: Barcelona takımındaki Busquets eğer katalan olmasaydı liga adalente'deki bir takım için bile yeterli bir oyuncu mudur? Bence orta sınıf bir futbolcudur... Ama dünyanın en büyük klüplerinden Barcelona'da forma giymektedir... Yani takımlar herhangi bir zorlayıcı sebep olmasa da kendi bölgelerinden insanları seçerler...

Sakaryaspor'da Sakarya doğumlu olan veya Sakarya'da büyüyen oyuncuların olma şansı daha da büyüktür...
Veya Fenerbahçe bir kadıköy çocuğunu, Beşiktaş çocukluğu Çarşı'da geçmiş bir çocuğu aldığı zaman izmirli bir çocuğa göre daha fazla desteklediği zaman veya Galatasaray yine kendi altyapısını desteklediği zaman ırkçılık yapmıyorsa Bilbao şehrindeki tüm takımları kendi altyapısı olarak gören Atletico da ırkçılık yapmamaktadır...

Bir a takımının teknik direktörü dese ki ben bundan böyle transfer yapmıyorum... Sadece altyapıma oyuncu alacağım ve onları yetiştirip ligde barınmaya çalışacağım... Bu ırkçılık olmaz ve yabancı oyuncu almamasını da kimse sorgulamaz... Bilbao da bence altyapı taktiğinin benzerini uygular...

vedat1987
26.Mayıs.2010, 18:30
Sadece bir katkı yapmak istedim: Barcelona takımındaki Busquets eğer katalan olmasaydı liga adalente'deki bir takım için bile yeterli bir oyuncu mudur? Bence orta sınıf bir futbolcudur... Ama dünyanın en büyük klüplerinden Barcelona'da forma giymektedir... Yani takımlar herhangi bir zorlayıcı sebep olmasa da kendi bölgelerinden insanları seçerler...

Sakaryaspor'da Sakarya doğumlu olan veya Sakarya'da büyüyen oyuncuların olma şansı daha da büyüktür...
Veya Fenerbahçe bir kadıköy çocuğunu, Beşiktaş çocukluğu Çarşı'da geçmiş bir çocuğu aldığı zaman izmirli bir çocuğa göre daha fazla desteklediği zaman veya Galatasaray yine kendi altyapısını desteklediği zaman ırkçılık yapmıyorsa Bilbao şehrindeki tüm takımları kendi altyapısı olarak gören Atletico da ırkçılık yapmamaktadır...

Bir a takımının teknik direktörü dese ki ben bundan böyle transfer yapmıyorum... Sadece altyapıma oyuncu alacağım ve onları yetiştirip ligde barınmaya çalışacağım... Bu ırkçılık olmaz ve yabancı oyuncu almamasını da kimse sorgulamaz... Bilbao da bence altyapı taktiğinin benzerini uygular...
Barcelona bence daha vurgulu bir örnek Bılbaodan.Koca koca yıldızların yanında Valdes-Busquets gibi orta sınıf oyuncular oynamıyor mu sanki.Hatta biz neler çektik Gabriler-Oleguerler bunlar 2. lig kalitesinde isimler.İspanyada bu bir gelenek diyoruz ama arkadaşlar inatla buna ırkçılık demeye devam ediyorlar.Belli bir siyasi-hayat görüşüne tutkuyla bağlı oldukları için sanırım.Ayrıca bazı arkadaşlar yorumlarında olayı abartıp faşist bir uygulama demişler.Bunlar çok abartılı yorumlar.Sakın İspanyol tarihini az çok bilen birine Bılbao-Barcelona vs faşist demeyin adam size yıllarca güler.Yahudi kamplarındakilere siz faşistsiniz demek kadar saçma bir yorumdur. :D

atalayyy
26.Mayıs.2010, 18:46
arkadaslar birakin su tartismayi artik hep ayni seyleri soyluyorsunuz ortada bulusmaniz imkansiz gibi ayrica valdes be busquets siradan orta sinif futbolcu diyebilmekde ayri bir kabiliyet olsa gerek :D

burock0
26.Mayıs.2010, 21:16
Barcelona bence daha vurgulu bir örnek Bılbaodan.Koca koca yıldızların yanında Valdes-Busquets gibi orta sınıf oyuncular oynamıyor mu sanki.Hatta biz neler çektik Gabriler-Oleguerler bunlar 2. lig kalitesinde isimler.İspanyada bu bir gelenek diyoruz ama arkadaşlar inatla buna ırkçılık demeye devam ediyorlar.

Ben sözlerime asla Barselona'yı dahil etmedim.Barselona örneği savunduğum düşüncelerin karşısına çıkartabileceğiniz şeyler değilki.Hatta Barselona'dan bahsetmen düşüncelerimin tamamlayıcısı olmuştur.Benim sözlerimi onaylamış oluyosunuz:icon_wink: Barselona ırkçı değildir çünkü; kalitesi yüksek bi İspanyol oynayabilir. Bilboa ırkçıdır çünkü; bi İspanyol ağzıyla kuş tutsa oynayamaz. Onun dışında Barselonanın yaptığı gibi bölgecilik-hemşericilik olmaktadır ve olacaktırda. Zaten Katalanların ve Baskların düşünce yapılarıda farklıdır. Bask bölgesi daha radikal iken Katalanlar daha "uysal"dır. Basklar daha tutucu,daha kapalıyken Barselona ulusal-uluslararası sisteme daha entegredir, vs. vs..

Ayrıca bazı arkadaşlar yorumlarında olayı abartıp faşist bir uygulama demişler.Bunlar çok abartılı yorumlar.Sakın İspanyol tarihini az çok bilen birine Bılbao-Barcelona vs faşist demeyin adam size yıllarca güler.Yahudi kamplarındakilere siz faşistsiniz demek kadar saçma bir yorumdur.

Yapma, bu kadar bol keseden atma. Bilboa aşırı milliyetçidir-ırkçıdır. Bilen çok iyi bilir.Barselon'aya kimse faşist demedi zaten. Onlarda milliyetçidir, ama Bilboa kadar militarist olmadılar. Yahudi kamplarıyla ne alaka ya.

Sakarya ırkı, Beşiktaş ulusu, galatasaray milleti diye bi kavram yok. O yüzden bu bi ırkçılık olamaz zaten. Pek doğru bi örnek olmamış.

Alt yapıya önem verilmesinin ırkçılık olduğu gibi bi laf edilmedi. Biri daha buna benzer bişey demişti. Şu yanıtı vermiştim;

"Sadece alt yapıdan futbolcu oynatırım. İspanyolda olsa Katalanda olsa Arapda olsa alt yapıda yetişmek kaydıyla takımımda her zaman oynayabilirler" kuralını getirirlerse eyvallah gerçektende bi başkaldırıdır bu der saygımı sunardım.

karlkani23
26.Mayıs.2010, 23:33
Konu başlıktan ofsayt zaten. Atletic Bilboa nedir ya?

vedat1987
27.Mayıs.2010, 00:10
Ben sözlerime asla Barselona'yı dahil etmedim.Barselona örneği savunduğum düşüncelerin karşısına çıkartabileceğiniz şeyler değilki.Hatta Barselona'dan bahsetmen düşüncelerimin tamamlayıcısı olmuştur.Benim sözlerimi onaylamış oluyosunuz:icon_wink: Barselona ırkçı değildir çünkü; kalitesi yüksek bi İspanyol oynayabilir. Bilboa ırkçıdır çünkü; bi İspanyol ağzıyla kuş tutsa oynayamaz. Onun dışında Barselonanın yaptığı gibi bölgecilik-hemşericilik olmaktadır ve olacaktırda. Zaten Katalanların ve Baskların düşünce yapılarıda farklıdır. Bask bölgesi daha radikal iken Katalanlar daha "uysal"dır. Basklar daha tutucu,daha kapalıyken Barselona ulusal-uluslararası sisteme daha entegredir, vs. vs..

Yerli oyuncu eğilimidir anlatmak istediğim okuduğunu anlamakta sıkıntı mı çekiyorsun.Barcelona da da bu eğilim vardır diğer İspanyol takımlarında da.Bir oyuncu Katalan ve 5 yıldız diğer bir oyuncu Madrid doğumlu ve 7 yıldızsa Katalan olan oynatılır.Ben Barcelonaya ırkçı demiyorum ki.Katalunya Avrupanın en özerk bölgesidir nasıl ulusal sisteme daha entegre dersin.Uysallıkları zenginlik sebeplidir ve zenginlik ise içe kapalı ekonomi benimsendiğindendir.Okulda okudum diyosun eski defterleri aç bidaha üzerinden geç bence bilgilerinin.Daha fazla bu konuya yorum yapmayacağım.Hala Avrupanın çeşitli yerlerinde gamalı haç ve Franco posterleriyle taraftarları tahrik edilen bir klübe faşist deme gerçekten gülerler sana. Ayrıca Bılboa diye bir klüp yoktur sürekli Bilboa yazıyosun, Athletıc Club de Bılbao doğrusu.

burock0
27.Mayıs.2010, 01:11
Ben sözlerime asla Barselona'yı dahil etmedim.Barselona örneği savunduğum düşüncelerin karşısına çıkartabileceğiniz şeyler değilki.Hatta Barselona'dan bahsetmen düşüncelerimin tamamlayıcısı olmuştur.Benim sözlerimi onaylamış oluyosunuz:icon_wink: Barselona ırkçı değildir çünkü; kalitesi yüksek bi İspanyol oynayabilir. Bilboa ırkçıdır çünkü; bi İspanyol ağzıyla kuş tutsa oynayamaz. Onun dışında Barselonanın yaptığı gibi bölgecilik-hemşericilik olmaktadır ve olacaktırda.

Yerli oyuncu eğilimidir anlatmak istediğim okuduğunu anlamakta sıkıntı mı çekiyorsun.Barcelona da da bu eğilim vardır diğer İspanyol takımlarında da.Bir oyuncu Katalan ve 5 yıldız diğer bir oyuncu Madrid doğumlu ve 7 yıldızsa Katalan olan oynatılır.Ben Barcelonaya ırkçı demiyorum ki.Katalunya Avrupanın en özerk bölgesidir nasıl ulusal sisteme daha entegre dersin.Uysallıkları zenginlik sebeplidir ve zenginlik ise içe kapalı ekonomi benimsendiğindendir.Okulda okudum diyosun eski defterleri aç bidaha üzerinden geç bence bilgilerinin.Daha fazla bu konuya yorum yapmayacağım.Hala Avrupanın çeşitli yerlerinde gamalı haç ve Franco posterleriyle taraftarları tahrik edilen bir klübe faşist deme gerçekten gülerler sana. Ayrıca Bılboa diye bir klüp yoktur sürekli Bilboa yazıyosun, Athletıc Club de Bılbao doğrusu.

Hmm sıkıntı çeken sensin maalesef. Barselona'ya ırkçı diyosun demedim yazım yukarda tekrar oku istersen. İki takım arasındaki farkı söylüyorum.
Ben Barselona'nın ırkçı olmadığını söyleyip, Bilboa ile kıyaslamasını yaptım. Katalanlara olan eğilim hemşericilikten ibarettir.

Ulusal entegrasyona gelince; Bahsedilen topraklar özerk olduğu için ulusal sisteme entegredir zaten diyorum. Köy, kasaba sisteme entegre olamaz çünkü küçük birimlerdir. Daha anlaşılır açıklamak gerekirse;
Bask bölgesi radikal ayrılıkçıların "daha" yoğun olduğu, teröre ve şiddete bile başvurulan daha kapalı topraklardır.Sistemin dışında kalmaya çalışıp hatta sistemi- ülkeyi yıkmaya çalışılmaktadır. Katalanlar sistemi terörle, şiddetle kaşımamaktadır.Sistemin içinde pek çok güçlü siyasileri vardır.Ve daha az radikal tiplerdir.
Entegrasyonu anlaman için başka bi örnek veriyim. Bosna-Hersek devleti içinde 2 ayrı özerk bölgeyi barındırı.Bunlardan biri Bosna ve Hersek Federasyonu öteki Sırp Cumhuriyetidir. "Hersek" Hırvatları temsil eder. Ordada Sırplar entegre olamamıştır. Sürekli ya bağımsızlık yada babaları Sırbistan Cumhuriyetiyle birleşmeyi hayal ederler. Çoğu yerde başkentlerinin Saraybosna değil, Belgrad olduğunu dile getirirler. Bu entegre olamamanın ne demek olduğunu sana gösterir. Barselona için "ulusal sisteme entegre"dedim, kapiş.

Lim10
27.Mayıs.2010, 01:18
Arkadaşlar, lütfen söylemlerimizde birbirimize karşı daha saygılı olalım.Olayı kişiselleştirmenin, ben biliyorum , sen bilmiyorsun durumuna getirmenin anlamı yok.Tartışmanın konunun dışına çıkmamasına özen gösterelim lütfen.

Sadixx
27.Mayıs.2010, 01:24
Irkçılık iyice göreceli bir kavram oldu . Her hareketede habire ırkçı vs yakıştırılmaları yapılmamalı. Üff vallahi sıkıldım şu ırkçı kelimesinden isteyen istediğini yapar bence . Canımda bir athletic bilbao kariyeri açmak istedi senin yüzünden bu saatte dalacam gene fmye bak .

Bursaspor
27.Mayıs.2010, 05:07
Bu kadar da cahillik olamaz.

Bunun cahillikle ne alakası var? Orası İspanya bursaı Türkiye, hepimiz biliyoruz burada böyle bir şey olsa neler olacağını, İspanya yasalarına göre zaten bölgeler vs. kendi içlerinde serbestler, bu onları bu kadar sıkıntı etmiyorken niye bizi bu kadar geriyor Bilbao'nun durumu,

Siyasi tartışmalara tekrar diyorum girmeyelim, oyun bu yahu, birkaç saatlik bir eğlence için bu kadar şeylere gerek yok.

Ilhan
27.Mayıs.2010, 08:42
Arkadaşlar, karşınızdakini itham etmedikçe istediğiniz gibi tartışabilirsiniz. Ama itham ederseniz mesajlarınızı sileriz, hatta uyarabiliriz.

Ayrıca konunun ilk mesajını incelediğimde oyunun üreticilerine ağır ithamlarda bulunulduğunu görüyorum. O yüzden bu konu kilit yer.