PDA

View Full Version : 4-4-2 de kanat oyuncuları neden verimsiz?

cris king
22.Haziran.2010, 21:09
arkadaşlar atletico madridle kariyerim var 4-4-2 yi kullanıyorum kanatlarda çok iyi top süren etkili oyuncularım var simao maxi rodriguez reyes obertan obinna gibi ama nedense eskisi gibi kanat oyuncuları topu alıp gitmiyolar 4-3-3 de biraz bu oluyor ama 4-4-2 de simao obertan vs. top gelince hemen pas veriyorlar oyuna ağırlığını koyan 2 futbolcu var sadece forlan ve agüero gerisi sadece sanki onları izliyor eskiden fm 2008 de 2009 da kanatlar bir takımda büyük rol oynardı alıp götürürlerdi ve bize izleme zevki verirlerdi bundamı öyle bişey yok yoksa ben mevkileri otomatik olarak ayarla dediğimden mi öyle çünkü kanatlarda ortasaha genişde-atak yazıyor 4-3-3 de ise kanatlarda kanat-atak yazıyor 4-4-2 dedemi kanat-atak yaparsam alıp götürürler fikrinizi öğrenmek istiyorum neden böyle pasif bu kanat oyuncuları :(

BleedingMoon
22.Haziran.2010, 21:50
kanat değil de açık oynatmayı dene. bunların bitiriciliği, orta açması, hızı ve pas özellikleri iyi olan adamlar olması lazım. 2008 ve 2009'da kanatlar ve dmc mevkileri daha verimliydi. 2010'da gördüğüm kadarıyla en etkili mevki amc. kanat oyuncusu oynatmıyorum. üç amc oynatıyorum.

Ulgio
23.Haziran.2010, 02:22
kanat değil de açık oynatmayı dene. bunların bitiriciliği, orta açması, hızı ve pas özellikleri iyi olan adamlar olması lazım. 2008 ve 2009'da kanatlar ve dmc mevkileri daha verimliydi. 2010'da gördüğüm kadarıyla en etkili mevki amc. kanat oyuncusu oynatmıyorum. üç amc oynatıyorum.

Mümkünse 3 AMC li taktiğini siteye koyabilir misin?Merak ettim denemek istiyorum

BleedingMoon
23.Haziran.2010, 04:11
http://img139.imageshack.us/img139/2204/emreg.jpg

http://img412.imageshack.us/img412/4916/gourcuff.jpg

http://img38.imageshack.us/img38/8092/balotellio.jpg

BleedingMoon
23.Haziran.2010, 04:13
ayrıca orta sahadaki oyuncular da çift yönlü orta saha. forvet kompe forvet.

sentugo
23.Haziran.2010, 11:30
kardeş senin kadroda mc lere Hamsik ver Özer'i koyacağına Hamsik ve defansif bir oyuncu koy. Çok ofansif kadro bu ne böyle!

Kanat Oyuncularından da istendiğinde verimde alınabiliyor :D

BleedingMoon
23.Haziran.2010, 11:42
sakat olmasa jem karacan oynuyor normalde. özer de sırıtmıyor (:. ofansif oyunu seviyorum. ölümüne joga bonito! (:

HooijDonk07
23.Haziran.2010, 12:28
4-2-2-2 Dene yani 2 MC 1 AMR 1 AML 2 FC şeklinde oyna. Yada tek forvet oynayıp AMR AML oyuncularını gizli forvet yap.

3842
25.Haziran.2010, 13:48
Atletico Madrid'te emin ol bu oyuncuların fazla top sürmesini istemezsin. Çok top sürmelerini istiyorsan oyuncu komutlarında top sürmeyi tam, trough balls'ı 0 creative freedom'u da yarımdan 3-4 geri yap. Mantalite Attack'ın en düşüğü yani bir sola gidince Normal yazıcak şekilde. Ayrıca çizgi'ye yakın oynamaları (Hug Touchline) da fazla top sürmelerine yardımcı olabilir. Ama MR - ML mevkiinde gerçek yerleri MR - ML olmayan vasat oyuncuları oynatman kanatlarının etkisiz olmasına yol açabilir. Mesela al Gourcuff'u asıl yeri MR olmamasına rağmen trainingden MR'ye alıştır dersin , fakat Gourcuff tam olarak alışmadan bile çok iyi oynar orda. fakat aynısını Simao için söyleyemem, Atletico Madrid kariyerlerimde genellikle ilk sezonlarda onu yedek tutar fena olmayan bir paraya satarım. Ayrıca unutmamalısın ki oyuncuların içe kat etmesi durumu hariç Sol kanatta sağ ayaklı sağ kanatta sol ayaklı oyunculardan istediğin şekilde faydalanamayabilirsin . Örneğin Simao'yu sol kanatta oynatırken sağ kanatta oynattığın kadar faydalanamazsın. Fakat diyelim 4 - 3 - 3 oynuyoruz ( AMR - AML) Sol Kanatta Simao'Yu oynatıyoruz ve Cut Inside seçeneğini kullanırsak iyi işler başarabilir... Ne mi yapar? Arda Turan sol kanattayken ne yapıyor? Rakip oyuncunun üstüne dikine gidiyor ve geçtiği anda diğer oyunculara ara pas ya da şut seçeneklerini değerlendiriyor. Simao'nun da yapacağı bu olacaktır...

Chivalry
25.Haziran.2010, 14:44
O dediğin Moves into channels değil mi ? oyuncu sol kanattan kaleye doğru katederken pası veya şutu sağ ayakla çekerse daha iyi açı yakalıyor.

cris king
25.Haziran.2010, 20:19
4-3-3 yani 4-5-1 de kanatlar verimli oluyor denedimde kanat atak olunca daha iiiler ayrıca real madridde ronaldo AMR de oynuyor ve alıp alıp gidiyor sürekli bence onun etkisi 4-4-2 de ortasaha geniş diyip atak yapmak düz kanatlara yani maxi rodriguez gibi orta yapma ve gol atmaya yönelik topcuların işine yarıyor mesela obertan gibi adamlar 4-4-2 sağda ortasaha geniş yapınca pek birşey yapmıyor ama onu kanat atak yapınca adam yapınca yetenekleri daha önplana çıkıyor ve adam eksiltiyora ancak o zamanda kanatlar geriye yardım etmiyor o yüzden real madridin taktik yeni nesil fm 4-4-2 si diyebiliriz artık eski cm 03-04 deki 4-4-2 stili iş yapmıyor..

cris king
25.Haziran.2010, 20:56
bu arada 4-5-1 veya tek forvet oynayan arkadşalar o tek forveti ne oynatıyorsunuz mevkileri otomatik ayarla diyince forvete dönük oyuncu-destek oluyor ama bana pek mantıklı gelmedi tam forvet veya fırsatçı golcü veya uç forvetmi oynatmak lazım yoksa forvete dönük oyuncu olarak dahamı etkili olur?

ozaniel
25.Haziran.2010, 21:04
Ben 4-4-2'de kanatları cut inside yaptırarak oynuyorum ve çok da verim alıyorum. Oyuncuların ters ayaklı olması, top sürme, yaratıcılık ve bitiricilik gibi özelliklerinin yüksek olmasına bakıyorum.

cris king
25.Haziran.2010, 21:17
yani sağ açığı sol ayaklı sol açığıda sağ ayaklımı oynatıyorsun?

ozaniel
25.Haziran.2010, 22:15
Evet. Gerçi sol ayaklı sağ kanat bulmak zor oluyor ama sağ ayaklı çok kaliteli sol açıklar var, ben şu an Yohan Mollo'yu oynatıyorum.

3842
28.Haziran.2010, 14:30
bu arada 4-5-1 veya tek forvet oynayan arkadşalar o tek forveti ne oynatıyorsunuz mevkileri otomatik ayarla diyince forvete dönük oyuncu-destek oluyor ama bana pek mantıklı gelmedi tam forvet veya fırsatçı golcü veya uç forvetmi oynatmak lazım yoksa forvete dönük oyuncu olarak dahamı etkili olur?

Bana sorarsan o oynattığın oyuncuya göre değişir. Ki bazı oyuncular bana sorarsan tek forvet oynamayı başaramıyor. Mesela yaklaşık 80M€ harcamama rağmen Rooney'de hiçbir zaman tek forvet olarak yararlanamadım .. Ayrıca forvete dönük oyuncu dediğin Deep Lying Forward ise taktiğe ve oyuncuya göre çok yararlı olabiliyor. Ben 4 - 4 - 1 - 1 taktiği ile Forlan'ı Deep Lying oynatarak çok verm almıştım . Tabi Arkasında Trequartista olarak Agüero'nun oynamasının büyük etkisi vardı. Fakat aynı verimi Deep Lying tek forvet oynatarak Hulk , Rooney ve Vucinic'ten alamadım. Fakat Vucinic'i Target Man oynattığımda o da çok iyi oynadı.

Yani açıkçası demek istediğim bunun oyuncudan oyuncuya ve taktikten taktiğe değişken olduğudur. Ayrca futbolda mantıklı - mantıksız ayrımı yapmak yanlış ;)