PDA

View Full Version : Kariyer için fikir önerileri...

Ahmet Göktaş
07.Ağustos.2010, 01:01
Başlığın amacı şu ; Örneğin birisi FM'de yeni oyun açmak istiyor ama bir yandanda bir fikri , bir amacı olmadıgı için sıkılıyor.Hepimiz bazen bu durumda olabiliyoruz. Fm oynamak istiyoruz ama bir amaç, hedef bulamadıgımız için oynama isteğimiz kaçıyor.

İşte bu konuda Kariyerlerimizde ne gibi amaçlarımız olabilir , ne gibi hedefler koyabiliriz bunları birbirimize önereceğiz.

Örnek olarak ben birkaç fikir ile başlıyorum.

Bir ülkeden takım alıp sadece yerli oyunculardan oluşan bir kadro hedeflemek.
Herhangi bir kıtadan yada ülkeden olan (Amerika,Avrupa,Brezilya,İngilterevs.) oyuncuları transfer etmemek.

Bilbao'daki "bask" tarzı bir amaç belirleyip , örneğin 3 büyüklerden birisini yönetiyorsanız , İstanbul doğumlu olmayan oyuncular transfer etmemek.

Tüm kıtalarda şampiyonluk yaşamak.

Alt seviyedeki liglerden bir takım alıp Dünya devi statüsüne getirdikten sonra sürpriz bir karar ile tekrar çok düşük seviyeli bir takımın başına geçmek.

Bunlar gibi fikir önerilerinde bulunabilirsiniz arkadaşlar. Bu hem kariyer açmak isteyen ama hedefi olmadıgı için vazgeçen arkadaşlara yardımcı olacak bir başlık olacaktır , hem de artık FM'den sıkılmaya başladığımız şu günlerde yeni maceralar arayan kişilere yardımcı olacaktır.

Yöneticiler isterse kariyer bölümüne taşıyabilirler , ben şimdilik burayı uygun gördüm.

vego
07.Ağustos.2010, 01:03
yılmaz vural olun çok zevkli oluyor bir takım 2 sezon yönetin şampiyon dahi olsanız bırakım çok zevkli:)

Sekopej
07.Ağustos.2010, 01:04
Bir projeye başlamıştık ama 2010 için artık pek vakit kalmadığından 2011'de devreye koymak adına rafa kaldırmıştım. Çok sayıda oluşturulmuş hedef ve görevler vardı, demek ki böyle bir istek var, 2011'i beklemeden, tam olarak düşündüğüm şekilde olmasa da onu devreye sokmalı.

Addolorato
07.Ağustos.2010, 18:14
En basitinden genç oyuncu alıp yetiştirin en zevklisi o bence.

KaRaBükLü KraL
07.Ağustos.2010, 18:23
http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=89796 (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=89796)
Arkadaşlar bu benim kariyerim bence bi göz atın derim normalde çabuk sıkılan biriyim ama şu an gram sıkılma yok denemelisiniz:)Bu arada yorumları bekliyorum:n:

EndoplazmiK RetikuluM
07.Ağustos.2010, 18:44
Ümit reklam yapma :n:

Şaka bir yana, yabancı bir isim ve soy isim bulup, o ülkenin başarıya aç bir takımıyla dünyanın önemli takımlarında birisi olmaya çalışabilirsiniz.

Addolorato
07.Ağustos.2010, 18:46
Editör'den oyuna kendinizi ekleyin yönetmeyi düşündüğünüz takıma. Ondan sonrada kendinizle oynamanın zevkin varın :D

EndoplazmiK RetikuluM
07.Ağustos.2010, 18:49
O da güzel :D

Zekirdek
07.Ağustos.2010, 19:19
Avrupa'nın en zayıf takımını alırım yada Türkiye'de adı olan fakat kötü durumdaki takımları alırım. (Göztepe, Sakarya) vs. İnternetten yeni eklenti indirdim ve artık Afrika'dan sadece Güney Afrika değilde Mısır, Tunus gibi ülkelerde var. Şu an Al-Ahly'i yönetiyorum. :) :) Birde fanatikliğimin eseri olarak Fenerbahçe.

Ghazi
07.Ağustos.2010, 20:05
Editör'den oyuna kendinizi ekleyin yönetmeyi düşündüğünüz takıma. Ondan sonrada kendinizle oynamanın zevkin varın :D
ben kendi adımı asistan menejer olarak eklemiştim. Konyaspor'a gönderdim. İsmimi :) 3 sezondur oynuyorum şuan Valencia'da menejerlik yapıyor ismim :D Ben ise Gençlerbirliğindeyim :icon_razz:

Ralph
07.Ağustos.2010, 20:08
'Bir ülkeden takım alıp sadece yerli oyunculardan oluşan bir kadro hedeflemek' fikri çok hoşuma gitti.

SAİT71
07.Ağustos.2010, 20:29
Sadece küme düşmeme mücadelesi yapan takımlarda görev almak olabilir. Biraz saçma ama zevkli olur..

vego
07.Ağustos.2010, 20:31
yılmaz vuralcılık bu olmuyormu işte:zuhaha

SAİT71
07.Ağustos.2010, 20:34
bu mu oluyor Yılmaz Vuralcılık, Pardon tekrar yazmışım :D

Şöyle yapalım o zaman:

Sadece küme düşmeme mücadelesi yapan takımlarda görev alıp, başarılı olduktan sonra büyük takımlardan gelen teklifleri reddetmek :D (Y.Vuralla aradaki fark bu :D)

EndoplazmiK RetikuluM
07.Ağustos.2010, 20:46
Hayır ! Yılmaz Vural Barcelona teklifini ailevi nedenlerden dolayı reddetti bir kere :D

KaRaBükLü KraL
07.Ağustos.2010, 20:58
Ümit reklam yapma :n:

Şaka bir yana, yabancı bir isim ve soy isim bulup, o ülkenin başarıya aç bir takımıyla dünyanın önemli takımlarında birisi olmaya çalışabilirsiniz.
Sus sen:zuhaha

SAİT71
07.Ağustos.2010, 21:04
Şöyle olabilir. Mesela orta halli bir takımı idareniz altına aldınız. Diyelim ki iyide bir bütçeniz var. Oyunu daha çok zevkli hale getirmek için

Kadromuzda en fazla 27-28 yaşında oyuncu olabilir (Yaşlı olarak)
Genelde gelecek vadeden, potansiyeli olan oyuncu transferleri yaparız paramız olsa bile fantazi bu.
Kulübü devir daim yaparak yani kadrodaki iyi oyuncuya teklif gelince (ederi) satarız fakat yerine yetiştirdiğimiz bir genci monte ederek hem para kazanırız hemde genç oyuncu kazanmış oluruz. Böylece devir daim taktiği olmuş olur. Bilmiyorum olur mu ama inşallah olur :D
bunun gibi kriterler belirleyerek mutlaka uymalıyız..

Addolorato
07.Ağustos.2010, 22:18
Şöyle olabilir. Mesela orta halli bir takımı idareniz altına aldınız. Diyelim ki iyide bir bütçeniz var. Oyunu daha çok zevkli hale getirmek için

Kadromuzda en fazla 27-28 yaşında oyuncu olabilir (Yaşlı olarak)
Genelde gelecek vadeden, potansiyeli olan oyuncu transferleri yaparız paramız olsa bile fantazi bu.
Kulübü devir daim yaparak yani kadrodaki iyi oyuncuya teklif gelince (ederi) satarız fakat yerine yetiştirdiğimiz bir genci monte ederek hem para kazanırız hemde genç oyuncu kazanmış oluruz. Böylece devir daim taktiği olmuş olur. Bilmiyorum olur mu ama inşallah olur :D
bunun gibi kriterler belirleyerek mutlaka uymalıyız..

Ben şu an böyle yapıyorum. 35 M € transfer bütçem var fakat aldığım en pahalı adam 3.5 M €. En yaşlı aldığım oyuncuysa 20 yaşında :D

Hugo
08.Ağustos.2010, 00:50
Sadece kulübün altyapısından çıkan oyuncularla oynamak. Galatasaray ile bunu gerçekleştirmek hiç de zor olmayacaktır. En azından Türkiye liginde iyi bir yerde lig bitirilebilir.
Ayrıca oyuncu transferinde de Galatasaray'da yetişmiş isimlerle anlaşılabilir.

Zekirdek
08.Ağustos.2010, 00:55
Sadece kulübün altyapısından çıkan oyuncularla oynamak. Galatasaray ile bunu gerçekleştirmek hiç de zor olmayacaktır. En azından Türkiye liginde iyi bir yerde lig bitirilebilir.
Ayrıca oyuncu transferinde de Galatasaray'da yetişmiş isimlerle anlaşılabilir.

Galatasaray'dan çok güzel Regenler çıkıyor. Her sezon 2 tane wonderkid adayı çıkıyor.

Rick Nelson
08.Ağustos.2010, 00:58
Benim yaptığım bir taktik vardı.İlk sene takımın iskeleti 2.sene takıma çok gerekli isimler 3.sene ise tüm as oyuncuları kesip yerine regenleri ve 20-21 yaşındaki oyuncuları almak...Bu bana göre çok zevkli oluyor..Ama çok regen almayın :D Aksi takdirde takım değiştiremiyorsunuz yav :D ( o kadar emek verip başka takıma geçmek zor geliyor bana :D )

Börk
08.Ağustos.2010, 00:59
Galatasaray'dan çok güzel Regenler çıkıyor. Her sezon 2 tane wonderkid adayı çıkıyor.

Yalnız regen apayrı bir olay.Her oyunda Galatasaray'dan çok güzel regen , 2 tane wonderkid çıkaramaz.Senin dediklerin var olan oyunculardır.

Ralph
08.Ağustos.2010, 12:11
Boş bir kariyer başlamak mesela.. Benim en çok yaptığım şey. Boşta başlayarak, boşta olan kulüplere teklif yapılır ve kabul edilenler ile anlaşıldıktan sonra başarılara yelken açılır. Fakat menajer statüsünü prof. değil, amatör yapmak önemli. En dipten tanınmayan bir hoca geliyor FM dünyasına deyip, oyunun derinliklerine dalarsınız. Sonra kademe kademe atlarsınız basamakları. Bir bakmışsınız dünya devindesiniz. Tabi orası size kalmış. İsterseniz takımınızı bırakmaz ve onu dünya takımı yaparsınız. Ben bu olaydan çok zevk alıyorum. Genelde hiç takım seçip başlamam. Bence FM'nin asıl anlamıda budur.

Zekirdek
08.Ağustos.2010, 12:23
Yalnız regen apayrı bir olay.Her oyunda Galatasaray'dan çok güzel regen , 2 tane wonderkid çıkaramaz.Senin dediklerin var olan oyunculardır.

Çıkarıyor. Galatsaray'ın alt yapısı tesisleri ve gençlik şeyleri iyi diye çıkıyor.

Deniz
08.Ağustos.2010, 13:06
türkiye bank asya 2. ligten bir takım alarak yapabilirsiniz. takımlarda oyuncu seviyeleri çok düşük ve 18A oyuncuları ile başlıyor. ilk yıllar da anlık başarılar ile üst ligler de gelecek hazırlayabilirsiniz.

Micoud
09.Ağustos.2010, 12:08
Ben de oyuna hep issiz olarak baslarim. Gecmis deneyim olarak da sectigim liglerin en alt seviyesini secerim. Bu sunday-league de olur semi-pro da bazen de national. Tum bosta olan takimlara is basvurusu yap secenegini tiklayarak tatile cikarim, kim bu teklifi kabul ederse mutlaka o takima giderim. Su anda Cagliari'yi calistiriyorum. Aldigimda 16. 'ydi, 8 hafta da 12'ye cikardim benim icin popular manager yaziyor. Bu sekilde daha once hic oynamadigim takimlarla oynayarak cok zevkli kariyerler yasamisligim olmustur.

Ghazi
09.Ağustos.2010, 14:15
Avrupa katsayılarında ülke bazında Türkiye'yi, kulüp bazında da herhangi bir Türk takımını 1. sıraya yerleştirmek olabilir mesela.
Veya takım kadrosunda 11 tane wonderkid.
Ülke sıralamasında, sonlarda yer alan bir ülkeyi ilk 10'a sokmak.
Oyunun başında yetenekli ve en fazla 22 yaşındaki bir oyuncuyu, Personel kadrosuna katmak. Bu uzun olabilir :)
Son olarakta, 3. lig ekiplerinden birini alıp; 1) Dünyanın en zengin kulübü yapmak.
2) Avrupada katsayılarda 1. sıraya çıkartmak.
3) Milli takımlara en az 10 oyuncu yetiştirmek.

Ralph
09.Ağustos.2010, 14:27
Ben de oyuna hep issiz olarak baslarim. Gecmis deneyim olarak da sectigim liglerin en alt seviyesini secerim. Bu sunday-league de olur semi-pro da bazen de national. Tum bosta olan takimlara is basvurusu yap secenegini tiklayarak tatile cikarim, kim bu teklifi kabul ederse mutlaka o takima giderim. Su anda Cagliari'yi calistiriyorum. Aldigimda 16. 'ydi, 8 hafta da 12'ye cikardim benim icin popular manager yaziyor. Bu sekilde daha once hic oynamadigim takimlarla oynayarak cok zevkli kariyerler yasamisligim olmustur.

Aynı şekilde bende böyle oynuyorum. Oyunun zevki bu şekilde çok daha güzel ve heyecan verici oluyor.

mehmetd
11.Ağustos.2010, 02:17
editörden takım oluşturup her sene şamp. ligini almak:icon_lol:
ayrıca belki konunun yeri burası değil ama oyun başladığında tanınmayan menajer olmak bir yere başvurduğunuzda reddedilmek(yok bu hoşuma gitmedi yapanı görürsem editörden silerim:D)
hadi iyi oyunlar.

Zekirdek
15.Ağustos.2010, 14:25
Oynamak isteyenine İngiltere 11.Lig yamasını indirip. İngiltere 10. ligden başlasın ve yavaş yavaş lig atlaya atlaya oyunun zevkine varın.

Deus Dominus
15.Ağustos.2010, 19:00
Bende şimdi yeni bir oyuna başlıyorum :) dünyadaki bütün ülkelerin en üst liginde oynayan oyuncuları açtım, oynanabilir ligler olarak bütün avrupa ülkelerini açtım, işsiz olarak başlıyorum şimdi. Yalnız yaşı da mümkün olan en düşük seviyeye getirmek istiyorum. En düşük kaç yaşında başlayabiliyorduk oyuna?

Addolorato
15.Ağustos.2010, 19:06
10 yaşında falan başlat oyun 10 yaşında mümkün olmayacağı için otomatik olarak en düşük yaşa ayarlıyor.

Deus Dominus
15.Ağustos.2010, 19:11
en küçük 25 yaşı kabul ediyordu gibi bir yerde okumuştum ama bulamadım :) tam tarih arıyorum, uygun olmayan bir yaş girildiğinde 30'a atıyor ya yaşı.
edit:1984 yaptım oldu :)

muzoadux
18.Ağustos.2010, 18:57
Size değişik bir fikir vereyim..Bu yazılanların hepsini denedim sıkıldım ama genelde pek denenmeyen ama çok zevkli bir yol daha var bu oyunu oynamak için

İspanya gibi 1. ligdeki takımların alt liglerdede takımlarının olduğu bir lig seçin.Ve 1. ligden bir takım alın ..Daha sonra add manager ile 2. bir teknik adam olarak o takımın alt ligdeki takımınıda alın..Ve bütün gençleri orada oynatın ..Zaten sıkılırsanız 2. takımda tatile gidersiniz.Gayet zevkli oluyor

achillesgg
18.Ağustos.2010, 19:26
'Bir ülkeden takım alıp sadece yerli oyunculardan oluşan bir kadro hedeflemek' fikri çok hoşuma gitti.
ben nou cm de fb ile yaptım haliyle cm kolaydı bu yüzden böyle bir şey denedim ama avrupa kupaları dahil ligde 25 maç bittiğinde yenilgi yüzü görmedim haliyle sıkıldım

ozaniel
18.Ağustos.2010, 21:56
Sadece sol ayaklı oyunculardan kadro kurmak, çok zor ama çok heyecanlı olabilir.

serwan
19.Ağustos.2010, 12:11
avrupa liglerinden kalitesi fena olmayan fakat başarıya aç bi takım alıp birçok hedefi aynı anda gerçekleştirmek..
benim yaptıklarım şunlar..

yaş ortalamasını düşürmek ve gençlere sürekli şans vermek.. (şampiyonlar ligi finaline yaş ortalaması 22 olan bi takımla çıkmak acayip zevkli oluyor)

belirli sportif hedefler koymak(örneğin 3 sene sonunda şampiyonlar ligi'ni almış olmak gibi)

belirli finansal hedefler koymak(5 sezon sonra zirveye oturmak ya da ilk 3te yer almak gibi)

egonuzu tatmin edecek hedefler(sağlam asistan menejerlerin takımınıza gerekirse coach olarak bile gelmeye razı olması)

ve zirvede bırakmak :)

mehmetd
06.Eylül.2010, 08:02
10 yaşında falan başlat oyun 10 yaşında mümkün olmayacağı için otomatik olarak en düşük yaşa ayarlıyor.
ben fm 2006 editörden takım yarattığımda şöyle olmuştu: yaşı diyelim 20 scout ca 118 pa 135 diyelim giriyordum oyunu açim ne görim yaşı 37 olmuş(ca pa farkını yaş olarak eklemiş tabi bu durumda 10 dersen 110 çıkabilir:u: zira ca 100 pa 200 oluyorsun!)
işin esprisi bu 110 olmazsın da 100 olursun:icon_biggrin:
yok 25 yada 30 du fm 2006 için 2010 da da herhalde aynı olsa gerek haliylen benim de yaşım ilerlediğinden kabul ediyor o zamanda ediyodu zaten.

garydelgadov
06.Eylül.2010, 12:18
FM oyununu bırakın.Cm'ye başlayın.

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs319.snc4/41278_435597679694_558134694_4849723_1479446_n.jpg

:n: :n:

playeray
06.Eylül.2010, 17:18
FM oyununu bırakın.Cm'ye başlayın.

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs319.snc4/41278_435597679694_558134694_4849723_1479446_n.jpg

:n: :n:

Vöğeeeyy :zuhaha