PDA

View Full Version : İstisna Adam : Victor Obinna

Chivalry
06.Eylül.2010, 06:49
İki resim koyucam, lütfen profil ve istatistiklerdeki tutarsızlıkları inceleyin.

http://yfrog.com/2cfm2010090605530717j
http://yfrog.com/j9fm2010090605532948j

Şimdi; Obinna taktiğimde sağ veya sol açık olarak oynayan bir oyuncu.

Obinnanın bitiriciliği 10, uzaktan şutları 9, ama istatistiklerde 48 şutundan 30 u kaleyi buluyor ve bu isabet ligin en yüksek 2. isabet oranı.

oyuncunun 103 top kapma girişiminden 48 i başarılı oluyor, peki ya bu oyuncunun tackling i kaç ? 3 "üç" " ÜÇ"

Paslara bakalım, 836 pastan 460 ı isabetli pas, ki ortalarında pas olarak değerlendirildiğini düşünürsek bu bir winger için gerçekten yüksek bir sayıdır. Bu oyuncunun passing özelliği 11.

Ayrıca hava toplarının %40 ını aldığını görüyorum ki jumping özelliği 9

Yani nasıl oluyor da bu denli zayıf teknik özellikteki birisinin böyle yüksek istatistiklerde oynayabiliyor?

Fizikten mi kurtarıyor dersek, inceleyelim oyuncunun yüksek özelliklerini:

Creativity Bravery Aggression Determination Off the Ball Work Rate güç denge hız falan fişo pişman..

Bu özelliklerin oyuncunun şutunu, pasını vs. etkileyeceğini sanmıyorum.

Neden böyle olabileceğine dair yorumlarınızı merak ediyorum.

Lim10
06.Eylül.2010, 10:26
836 pasta 460 isabet iyi bir istatistik değil ki.En basitinden verdiği her 2 pastan 1i rakibe.Yani %50 pas ortalaması civarında oynuyor.Ayrıca olay sadece Passing'de bitmiyor.Teknik 14, Yaratıcılık 16, Yetenek 14 bu özelliklerde pas vermesini etkileyen ve üstelik gayet yüksek olan özellikleri.

Hava toplarına çıktığı adamlarında sonuçta hepsinin Heading, Jumping +15 değil.İllaki ondan zayıf oyuncularla da bu mücadeleye giriyor ki denk özellikleri dahi olsa Obinna fiziki açıdan çok kuvvetli olduğu için bu durumda daha avantajlı oluyor.3 kafa topundan birini alması çok iyi değil bence normal bir istatistik.

Tackling'i sadece 3 olan birinin neredeyse %50'ye yakın bir top kapma ortalamasıyla oynaması abartı olmuş.Ama bunda da Aggressionn 17, Bravery 17 olmasını göz ardı etmememiz gerekiyor.Bunlar "Ball Winning Mid." oyuncusunda aranan özellikler.Yani top kaparken gerekli olan özellikler ve ikiside 17, çok iyi.Birde fiziğinin sağlam olması burada da avantajlı olmasını sağlıyor.Stamina 16, Strenght 17.Araştırıp bakarsan oyunda kaç tane oyuncunun Stamina ve Strenght değerlerinin bu kadar yüksek olduğuna, ne demek istediğimi daha iyi anlarsın.

Tackling konusunda sana katılıyorum.Ama örneğin pas vermede sadece Passing, top kapmada sadece Tackling özelliklerine takılıp kalma.O zaman Heading, Marking, Tackling özellikleri yüksek olan bütün stoperler Ferdinand, Finishing'i yüksek olan bütün forvetler Villa olurdu.Ama öyle değil işte.

Chivalry
06.Eylül.2010, 17:20
Evet haklı olduğunuz yerler var ama, aggression bravery gibi özellikleri oyuncunun top kapma girişimi sayısını belirlemeli diye düşünüyorum mantıken. Yani aggression özelliği çok yüksek bir oyuncu adamın peşini bırakmamalı ama bunun yansıması 200 tackling yapıp 100 ünü almak değil de 300 tackling yapıp 100 ünü alması demek değil mi ?

Passing konusunda 2 pastan biri isabetsiz doğrudur ama zaten fm de en azından benim oynadığım maçlarda en düşük pas yüzdeleri kanat ve arka kanat oyuncularında oluyor çünkü uzun pas orta çok sık deniyorlar ve 10 ortanın 8 tanesinin isabet etmesini beklemek biraz iyimserlik olur diye düşünüyorum. ama teknik falan etkileyebilir haklısınız.

Peki %65 lik kaleyi bulma oranı ?

muzoadux
06.Eylül.2010, 18:01
Oyuncunun görünmeyen özelliklerininde önemi var onları yabana atmayın

cris king
06.Eylül.2010, 21:27
bu obinnaya ne pes'lerde ne'de fm'lerde bitürül anlam veremedim pes'lerde oyunun kralı oluyor fm'de özelliklere bak ama oynadığındada pes'den bi farkı olmuyor şu adam futbolu bıraksada bizim kafa karışıklığımızda bitse :D