1 ile 4 arası toplam 4 sonuç

Konu: Vista Kurulumu Tam Çözüm!!!

Default Vista Kurulumu Tam Çözüm!!!

Selam arkadaşlar gerek burdaki forumları gerek başka türk ve yabancı forumları birleştirip kendimdeki sorunu tamamen çözdüm ve şuana kadar hiç bir hata vermeden fm2007yi oynayabiliyorum. Tam da yüklemekten vazgeçmişken bazı forumlardaki arkadaşların "Vista neyinize XP kurun biz Vistaya destek vermiyoruz" gibi açıklamalarını görünce açıkçası biraz tepem attı. Biri "oyun" biri "işletim sistemi" hangisinin hangisine uyumlu olması gerek sanırım kafalar biraz karışık bu konuda. Install sırasındaki hata tamamen oyun yapımcılarının dar görüşlülüğünden kaynaklanmaktadır. Vista altında "yeni" birşeyin çalışmaması tamamen programcı hatasıdır ama hepsi de birşekilde çözülebilir. Aynen FM2007 install'unda olduğu gibi.
    İşletim sistemim Vista Home Premium'dur ama Basic'te de sorun olmayacaktır.

Öncelikle program ekle/kaldır'dan tüm java programlarını kaldırın
    daha sonra masaüstü teması olarak classic'i seçin
    Oyun cd'sini bir klasöre kopyalayın
    ...setup.exe dosyasının sağ tuş özellikler menüsüne girin
    "uyumlu modda çalıştır -> XP"
    "administrator olarak aç" (bende ingilizce olduğu için türkçesini tam bilmiyorum en alttaki kutucuk)

bu seçimleri yaptıktan sonra tamam deyip çıkın

önce java ee'nin son sürümünü 6.0 Update 2'yi indirin (sanırım herkes yüklemiştir zaten)

http://java.sun.com/javase/downloads/index.jsp

daha sonra şu java programını yükleyin (java 2 runtime enviroment special edition 1.4.2_15)

https://sdlc4a.sun.com/ECom/EComActi...2BD8D0DA0A6DBC
    windows offline installation -> 14.92 mb olan dosyayı seçin (önce yukardan accept demeyi unutmayın)

programları kurun...

daha sonra c:\program files\java klasörüne geçin
    orda gözüken klasörü (6.0 olan değil diğeri) biryere not edin (şuan işte olduğum için tam hatırlayamıyorum ama j2re1.4.2_15... gibi birşeyler olmalı)

şimdi en kritik bölüme geçiyoruz

oyunun cdsini kopyaladığınız klasöre geçin
    ve "yeni kısayol" oluşturun
    dosyayı seçeceğiniz yere şu aşağıdaki komut satırını yapıştırın

"Setup FM2007 PC.exe" -is:javahome "C:\Program Files\Java\j2re1.4.2_15" -is:log log.txt -console

!!!DİKKAT klasör olarak demin not ettiğiniz java klasörünü yazın (ben o şekilde hatırladığım için öyle yazdım siz doğrusunu yazın)

tamam deyip kısayolunuzu oluşturun
    (aynı işlemi komut satırından da yapabilirsiniz. cmd.exe'yi açıp cdyi yüklediğiniz kasöre geçip yukardaki komutu aynen oraya yazabilirsiniz)

Ven son olarak herkesin bildiği gibi varsayılan klavye dilini English (UK) olarak ayarlayın.

ve artık hazırsınız

oluşturduğunuz kısayol dosyasına çift tıklayın eğer eksik bir komut yazmadıysanız sorun çıkmayacaktır böylece
    komut satırından (grafik olmadan) install'u gerçekleştirebilirsiniz.
    1-2-3-4-5 gibi sayılarla giriş yappıyorsunuz...
    neyse o kısmı anlatmıyorum halledersiniz sanırım

oyun kurulduktan sonra kurulu olduğu klasöre geçip oyunun exe dosyasının sağ tuş özellikler menüsüne girip ilk başta setup dosyasında yaptığımız gibi
    "uyumlu modda çalıştır -> XP"
    "administrator olarak aç"

seçeneklerini seçiyoruz tamam diyoruz
    çift tıklıyoruz oynuyoruz. Vistayı seviyoruz.

Bu sorun tamamen programcıların java installer kullanmaları ama bu arada vistayı unutmalarından kaynaklanmakta. Bir oyun programcısı 2007 yılı için bir oyun programlarken installer'ını vistaya uyduramazsa ve bu yüzden satış rakamlarını azaltırsa (sırf şu komutla çözülebilen bir sorun yüzünden) sorunu nerde aramak gerek? sanırım hepimiz hemfikirizdir.

SI forumlarında insanlar paralarını istiyorlar ya da vistam olduğu için oyunu almamaya karar verdim diyorlar...
    İşte yardımsever arkadaşların "Vista'ya destek vermiyoruz" sorunu burda çözülmüş oluyor sanırım. Umarım herkesin işine yaramıştır bu açıklama. İyi oyunlar

İşe yarıyorsa süpeer..
    Bende Vista olmadığı için deneyemiyorum. Ama diğer arkadaşların işine yarayacaktır.

ben de öyle umut ediyorum en azından oyunu hiç kuramayanların işine yarayacağı kesin.
    Bu arada daha sonrasında classic temayı vista aero'ya çevirebilirsiniz oyunu kurduktan sonra yani. Öyle kalmasın xp gibi :P

Nesil
    2005
    Yer
    Kayısı Diyarı

baya uzunmuş çok işlem gerektiriyo ama dediğin gibi hiç kuramayanların işine yarayacağı kesin bende xp kullanıyroum ama arkadaşta bu sorun vardı düzeltiriz inş. teşekürler.

Mesaj Yetkileri