FM 2007 datası kimseyi memnun etmemişe benziyor.
Şimdi datayı 2 boyutta inceleyebiliriz.

1) Girilen veya girilmeyen datalar
2) Girilen datalarına yanlış veya doğru oluşu

1) Girilen veya girilmeyen datalar
Kıstas alınan özellikler 43 tane:

Crossing
Dribbling
Finishing
Heading
Long Shots
Marking
Movement
Passing
Penalties
Tackling
Vision
Anticipation
Decisions
One On Ones
Positioning
Reflexes
First Touch
Technique
Flair
Corners
Teamwork
Work Rate
Long Throws
Acceleration
Free Kicks
Strength
Stamina
Pace
Jumping
Leadership
Dirtiness
Balance
Bravery
Consistency
Aggression
Agility
Important Matches
Injury Proneness
Versatility
Natural Fitness
Determination
Composure
Concentration

Bilindiği gibi bunlar futbolculara verilen özellikler.
Araştırmacıların görevi bu özellikleri girmek, FM'deki diğer liglerde bu özelliklerin girilmiş olduğunu editörden görebiliyoruz.

Mesela İngiltere 2. Liginden Crystal palace oyuncusu Carl Fletcher'i ele alalım
Bu oyuncuya editörden baktığımızda her bir özellik için değer girildiğini görebiliyoruz. Normal olarak İngiltere 2. Liginde bile oyun açtığımzıda oynaması zevkli oluyor ve bu oyuncu hep aynı özellikte çıkıyor

Oyunculara değer girilmediğinde ne oluyor?
Bilgisayar oyun açılışına otomatik olarak oyuncuya bir değer veriyor

Peki Türkiye Süper Ligi'ni inceleyelim;
Gençleri de değil, Takımlarının As oyuncuları olan hepimizin en az bir kere izlemiş olduğu oyuncuların kaçına değer girilmiş, kaçına girilmeye üşenilmiş...

Oyuncuya eğer 5 taneden az değer girilmişse girilen özellikleri yazdım, girilmeyenleri yazmak daha zor oluyordu. Eğer hiç özellik girilmemişse "ÖZELLİK YOK" yazdım
Kaleciler için bu 43 kıstas değiştiğinden onlara K yazdım ama yine az olduğu için girilen özellikleri yazdım. Girilen sayısı 5'ten fazlaysa üşendim yazamadım tek tek girlmeyen özellik sayılarına bakarak ligimizin ne kadar özenli yapıldığını görebilirsiniz

DETAYLI RESİM İÇİN TIKLAYINIZ

İnsaflı davranıp listeye, ligimize yeni gelen oyuncuları almadım. Ligimizde bulunan yüzlerce genci de almadım Süper Lig'deki gençlerin hiçbirinizi özellikleri girilmemiş. As oyuncuların hali de ortada hele ki alt liglere hiç girmiyorum bu konuda çünkü çıkamam diye korkuyorum.

Görüldüğü gibi her oyun açışımızda bilgisayar bize hazırlıyor datayı hazır olan bir data maalesef ki yok

2) Girilen datalarına yanlış veya doğru oluşu

Olan dataları inceliyoruz
Delgado 200bin dolar ki 5 milyon euroya alındı. Bobo 100bin dolar ki 4 milyon euroya alındı. Tümer Metin'in Dislike Club pozisyonunda Fenerbahçe bulunuyor. Arda'nın özelikleri 2. ligdeki oyuncular seviyesinde GS Reserves'ten başlıyor ve değeri 6 milyon dolar. Burak Yılmaz Acceleration 10 Pace 11 sağ kanat ile bir alakası yok. Sinan Kaloğlu ve Gökhan Güleç 165 potansiyeli olan iki oyuncu ki aynı potansiyeldeki adamlara baktığımızda Adebayor, Ole Gunnar Solksjaer, Ljungberg, Silvestre, Motta gibileri görüyoruz ki umarız o abileri kadar iyi olurlar 182 potansiyelli bir Alex ki bu potansiyeliyle; Giggs, Rosicky, Hleb, Reyes, Scholes gibi adamların üzerinde Deco'dan 3 değer daha az potansiyeli var 170 potansiyelli bir Serkan Balcı ki potansiyeli Kezman'dan fazla Appiah, Alan Smith, Edmilson'a eşit 170 potansiyelli bir Aydın Yılmaz 165 potansiyelli Arda Turan yılların eskitemediği özellikleri hep aynı kalan Ergün, Oktay, Okan Koç

MC olan Kerim ki aslen sağ kanattadır,
SC olan bir Caner ki aslen sol kanattadır,
AMC/FC oynayan bir Şener ki aslen sağ bektedir
AMR olan bir Mehmet Topal,
.........uzar gider bu liste
Bunlar kişisel görüştür, futbol yorumudur.
Bunlardan dolayı sizi yargılamam olanları farklı bir gözle seyrediyor olabilirsininiz.

Ama bir takımı ele alalım İskederun Demir-Çelikspor 2. Lİg B Kategorisinde seçip kariyer yapabiliyoruz

Asıl Kadroları:

Mustafa Yarayan
Remzi Kızılşimşek
Mahmut Hançerli
Ömer Kısa
Mehmet Koç
Ömer Deniz
Akif Ekinci
Ahmet Berktaş
Kemal Ergin
Erdal Kara
Emin Dönmez
Cüneyt Öztürk
Fatih Çeliksu
Taner Araz
Ahmet Nazım habervern
Kerim Yılmaz
Özgür Evyapan
Recep Yaşar
Mutlu İlengöz
Murat Kurt
Umut Erdoğan
Ferdi Çelik
Soner Çelen

Sizin İskendurn Demir Çelikspor'a layık gördüğünüz kadroya bakalım:

Umut Erdoğan
Ramazan Taşkara
Volkan Öztürk
Kemal Ergin
Ömer Kartal
Taner Araz
Efe İslamoğlu
Recep Yaşar
Mustafa Yarayan
Kerim Bulgurlu
Celen Soner

Sonuç:

Tutturduğunuz 4 oyuncu var
Kemal Ergin, Taner Araz, Recep Yaşar, Mustafa Yarayan
Asıl İskenderun DÇ Kadrosundan tam 19 oyuncu eksik. Sizin kadronuzda nerden geldiği belirsiz 7 oyuncu var

Bu tartışma götürmeyecek bir konu, özellikle alt liglerde gönderdiğiniz datalar da apayrı bir yanlış içinde göndermedikleriniz de ayrı bir safsata gerçekle alakalandırmakta güçlük çekiyoruz.

Şimdi gerçekten siz bize bu datalar yeterli mi diyorsunuz?
Yaptığınızla övünüyor musunuz?
Ne kadar özensiz olduğu apaçık ortada değil mi?

Bu sorulara cevap bekliyoruz ve gelse de gelmese de FM 2007'de Türkiye Ligi oynayamıyoruz..
Sayenizde...

Saygılarımızla...

Hazırlayan Emircan Uysaler

_ALINTIDIR_

Baştan aşağı katılıyorum bu alıntıyı yapmamın sebebi taraf tutmam yada siteler arası savaşı kızıştırmak değil.NEbu siteden ne de diğer siteden hiç kimseyi tanımıyorum.Sadece ben bir FM oyuncusuyum ve eğer bu site TÜRKİYENİN ARAŞTIRMA SİTESİ ünvanını taşıyorsa bunu haketmek zorunda.Bukadar fazla hatalı ve yıllardır değişmeyen bi data hiçbir ligde yok.İşinizi biraz severek yapın bence.Sormak istiyorum siz bu datayla türkiye ligini oynamaktan keyif alıyormusunuz ?

Saygılar
Umur HÜSEYİNOĞLU