Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
31 ile 60 arası toplam 72 sonuç

Konu: Moussa Sow

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul - Tokat

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Daha geride oynatilmis olmasi ve performansinin dusmesi bazi seyleri anlatiyor bence. Top kullanma becerisi pek iyi olmayan bir stoper'i on libero oynatinca zaaflari nasil biraz daha iyi ortaya cikarsa, bir santraforu geriye cekince zaaflari daha iyi ortaya cikar. Veya bir sol kanat oyuncusunu, sol beke cektiginizde o mevkide nasil oynadigi oyuncunun sahip oldugu ozelliklere bagli sonucta.
    Tamam da dediğin gibi her bölge farklı bir meziyet gerektirir.. Çaya şeker yerine tuz atarsan o çay tuzlu olur ve bu çayın suçu olmaz, olmamalı..

Nesil
    2008
    Yer
    istanbul

Bence hızlanma ve çevilik değerleri fazla kesinlikle hızlı veya çok çevik bir oyuncu değil 14 veya 15 olur en fazla buna karşın takım oyunu en az 15 olmalı haddinden fazla takım oyuncusu gibi oynuyor tabii ki buradaki performansına göre yorum yapıyorum fransadada böyle miydi bilemem belki finishingdede artışa gidilebilir.Birçok kişinin aksine ben sowdan şuana kadar 4 gol atmasına rağmen pek olumlu bir intiba edinmedim Baktığınız zaman çok muuteknik ? hayır çok mu güçlü ? hayır ? çok mu süratlı ? hayır sadece sezgileri iyi olan bir oyuncu maçı rakip yarı sahada oynarsanız etkili olabilir ama bir niang değil açıkçası.Kısaca anlatmam gerekirse 10m Euroluk bir oyuncu değill.

Nesil
    2009
    Yer
    Boykot Turksportal

Daha 6 maça çıkmış adamı nasıl değerlendirebilirsin ki ? Bekle bi sezon bitsin gayet hızlı ve çevik Lille serüvenini takip etmemişsin o yüzden böyle yorum yazman tahmin gibi birşey oluyor tahminlede oyuncu değeri girilmez

Dün araya rüzgar gibi girip çok bitirici bi vuruş yaptı hemde sol ayağıyla. Güçsüz olsa iki adamın arasından o vuruşu düşmeden takılmadan nasıl yapabilirdi?

Nesil
    2011
    Yer
    Papaz'ın Çayırı

Sow güçsüz değil.

Dünya'nın en güçlü oyuncusuna da arkadan omuz vursalar düşer.

Son attığı golü baz almak yanlıs olur. A.Gücü çoluk çocuktan olusan bir takım.

Ama attığı golde son vuruşu çok iyiydi. Golden önceki paslaşmaları da.

Teamwork'u gerçekten artmalı. Lille araştırmacıları hırs mı yapmış nedir anlamadım ama Teamwork'u en az 14 olmalı.

Nesil
    2007

AML ve AMR'si kaç acaba? Turksportal profil rica edebilir miyiz?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by barahir View Post
    Tamam da dediğin gibi her bölge farklı bir meziyet gerektirir.. Çaya şeker yerine tuz atarsan o çay tuzlu olur ve bu çayın suçu olmaz, olmamalı..
    Zaten simdiye kadar benim izledigim Sow'un ayaginda top tutma, dripling yapma, top dagitma gibi meziyetleri pek iyi degil. Tek vuruscu bir santrafor gorunumunde. Oyun stili olarak Guiza, Umit Karan veya Baros tipinde bir oyuncu bence. Niang gibi cok yonlu bir oyuncu degil.

Nesil
    2007

Sow Senegal milli takımında FL, Lille'de de zaman zaman FR oynamış bir oyuncu. Aslen bir striker. Striker olarak Ümit Karan tarzına çok benzese de artı olarak kenar forvet oynayabilme özelliği de var.

Ama bu kenar forvet oynama özelliğini, FM ancak AM RL'sini competant yaparak belli etmeye çalışıyor malesef. Bu bir eksiklik.

Zaten simdiye kadar benim izledigim Sow'un ayaginda top tutma, dripling yapma, top dagitma gibi meziyetleri pek iyi degil. Tek vuruscu bir santrafor gorunumunde. Oyun stili olarak Guiza, Umit Karan veya Baros tipinde bir oyuncu bence. Niang gibi cok yonlu bir oyuncu degil.
    Kesinlikle katılmıyorum. Dün akşam GS maçında da özellikle izledim Sow'u; Ayağında hem top tutan hem top süren, rakibi eksiltmek için çalıma giren ve başarılı olan, son vuruşlarda çok iyi ve çok pres yapıp koşan bir Sow gördüm.

Nesil
    2008
    Yer
    Frankfurt am Main

Quote Originally Posted by Jaswege View Post
    Kesinlikle katılmıyorum. Dün akşam GS maçında da özellikle izledim Sow'u; Ayağında hem top tutan hem top süren, rakibi eksiltmek için çalıma giren ve başarılı olan, son vuruşlarda çok iyi ve çok pres yapıp koşan bir Sow gördüm.
    o dediklerin niang icin gecerli daha cok.. sow rakibi eksiltebilen top sürebilen bir forvet degil fakat bos kalirsa genis alanda top sürebilir her forvet gibi mesela niang 2-3 kisi arasindan topu alip kapip giden bir oyuncuydu sow o tarz bir oyuncu degil daha cok ayagina top bekleyen son vuruslari düzgün fakat adam eksiltmesi pek iyi olmayan topu ayaginda niang kadar iyi tutamayan bir oyuncu.

Nesil
    2007

Sow'u aslında Ümit Karan gibi veya Niang gibi golcü şeklinde tek bir kalıba sokulmasını ben pek doğru bulmuyorum. Çünkü Sow gerçekten farklı bir futbolcu. Kendine has özellikleri var.

İlla benzetmek gerekirse, ceza sahasının içinde Ümit Karan tarzı bir golcü evet ama ceza sahasının dışında da (genellikle kanatlarda) bir Niang kadar olmasa da etkili olabilen bir eleman. Bu da hız, dribling ve teknik ile olabilecek bir şey zaten. Fakat kale önünde Niang'dan daha tehlikeli bir golcü olduğunu düşünüyorum açıkçası.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Jaswege View Post
    Ayaginda top tutma ve arkadaslarina dagitma konusunda Semih veya Necati kadar degil bence.

Dripling konusunda ise Burak Yilmaz da o kadar dripling yapiyor ama onun icin de dripling becerisi iyi olan bir oyuncu diyemeyiz. Genis alan kosucusu bu oyuncular.

Pres yapmaya gelince, bence biraz bataklikta gul bulmak gibi olmus. Diger oyuncular pek pres yapmayinca, cok da iyi olmayan bir ozelligi cok iyiymis gibi gorunuyor bence. Guiza veya Elmander kadar pres yapabildigini gormedim ben simdiye kadar.

Vuruslar cok iyi, topsuz kosular cok iyi, fizik zaten cok iyi ama diger ozellikleri bir forvet oyuncusu icin bile vasat veya vasat alti. Niang'i orta saha oynatsan top teknigi ve pas alis/verisi pek siritmazdi. Sow'un ise siritir/siritiyor.

Nesil
    2011
    Yer
    Sakarya[54]

Ayaginda top tutma ve arkadaslarina dagitma konusunda Semih veya Necati kadar degil bence.
    Açıkcası ayağında top tutma kısmına katılmıyorum.

Fossa dei Leoni / AC Milan
    Leoni armati, stiam marciando,
    Siam la Fossa dei leoni, dei leon leon leon,
    Milan Milan Milan...
    Kaka Leite
    22 / 8 / 10
    The Amazing Spider-Man - I'm Peter Parker
    http://futboldasondurum.blogspot.com.tr/
    TAKİP ET!

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul & İzmir

bana kalırsa da geniş alan oyuncusu ve vuruşları iyi. dar alanda Niang kadar etkili olabileceğini sanmıyorum. ama yine de iş görür gibi dar alanda da. tabii izlemek gerek daha.
    Eğer adaletsizlik karşısında tarafsız kalıyorsanız, zalimin tarafını seçmişsiniz demektir.

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

Dripling konusunda ise Burak Yilmaz da o kadar dripling yapiyor ama onun icin de dripling becerisi iyi olan bir oyuncu diyemeyiz. Genis alan kosucusu bu oyuncular.

Pres yapmaya gelince, bence biraz bataklikta gul bulmak gibi olmus. Diger oyuncular pek pres yapmayinca, cok da iyi olmayan bir ozelligi cok iyiymis gibi gorunuyor bence. Guiza veya Elmander kadar pres yapabildigini gormedim ben simdiye kadar.

Vuruslar cok iyi, topsuz kosular cok iyi, fizik zaten cok iyi ama diger ozellikleri bir forvet oyuncusu icin bile vasat veya vasat alti. Niang'i orta saha oynatsan top teknigi ve pas alis/verisi pek siritmazdi. Sow'un ise siritir/siritiyor.
    ayağında top tutmak ne ile alakalı teknik mi? öyleyse yıllardır söylüyorum baros'un tekniği düşmeli diye ama hep 13-14. necati de zaten aynı değeri alıyor. oysa sizin de dediğiniz gibi necati topu tutar dağıtır, tıpkı dün elmander'e yaptığı asist gibi. ama baros'un yapması olanaksız bir pozisyon. şimdi oyunda hangi değer fark yaratıyor bu konuda ömer abi?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ForCimbom View Post
    ayağında top tutmak ne ile alakalı teknik mi? öyleyse yıllardır söylüyorum baros'un tekniği düşmeli diye ama hep 13-14. necati de zaten aynı değeri alıyor. oysa sizin de dediğiniz gibi necati topu tutar dağıtır, tıpkı dün elmander'e yaptığı asist gibi. ama baros'un yapması olanaksız bir pozisyon. şimdi oyunda hangi değer fark yaratıyor bu konuda ömer abi?
    Aynen Baros duser, Necati belki artar.

FM 2013 icin ozellikle forvet ve kanat oyuncularinin teknik/pas ozelliklerini tekrar gozden gecirmemiz gerektigini dusunuyorum.

Nesil
    2011
    Yer
    Papaz'ın Çayırı

Bu tamamen objektif olmayan bir yorum olmuş kusura bakma.

Komple bir forveti sadece tek vuruscu bir forvet yapmak nasıl bir insafsızlıktır.

Anlasılan bırakın profilinde yükselmeyi düşüşe bile gidilebilir sana göre.

Nesil
    2005
    Yer
    Sakarya

Fenerbahçe'ye imza atan adamın özelliklerinin, o dakika yükselmeye başlaması gerektiği gibi yanlış bir algı var.
    "Beşerin taptığı bir kendisinin heykelidir"

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Klavooz View Post
    Bu tamamen objektif olmayan bir yorum olmuş kusura bakma.

Komple bir forveti sadece tek vuruscu bir forvet yapmak nasıl bir insafsızlıktır.

Anlasılan bırakın profilinde yükselmeyi düşüşe bile gidilebilir sana göre.
    Sow mevcut performansini devam ettirirse gelecek Ocak ayina kadar bence ne yukselme, ne de dusus olur (CA olarak konusuyorum).

Ama ozelliklerin bazilari farkli degerlendirilebilir. Arastirmacilarca olmasi gerektiginden yuksek olan ozellikler duser, dusuk gorunen ozellikler de yukselir.

Bence Sow cok iyi bitirici vurus yapabilen bir oyuncu ama hic bir zaman bir Mehmet Yildiz gibi topu ileride tutarak butun takimin hucuma cikmasini saglayabilecek bir oyuncu olmadi. Veya Niang gibi top hakimiyeti yuksek, rakibin ayagindan topu almasi zor ve bu beceri sayesinde ileride top tutabilen bir oyuncu da degil. Ben tercihen bu pek yapamadigi isin gerekli olan ozelliklerin daha zayif ve Sow'u one cikartan atletik beceri, pozisyona girme ve son vurus becerilerini daha yuksek gormek isterim.

Sow'u kesinlikle komple forvet olarak gormuyorum. En azindan benim izledigim Sow boyle bir oyuncu degil. Hatta Fransiz arastirmacilar da boyle dusunmus ki verdikleri ozelliklerden de bu goruntu ortaya cikiyor.

Nesil
    2007

Sow, Senegal milli takımında çoğunlukla, Lille'de de zaman zaman sağ açık olarak oynatıldı.

Demek ki bu adam sadece bir ceza sahası içi golcüsü değil.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ttarlabasi View Post
    Sow, Senegal milli takımında çoğunlukla, Lille'de de zaman zaman sağ açık olarak oynatıldı.

Demek ki bu adam sadece bir ceza sahası içi golcüsü değil.
    Ceza alani golcusu olarak tanimladigimi hatirlamiyorum. Tam tersine, savunmanin arasina ve arkasina atilacak toplarda etkili bir oyuncu. Fenerbahce'nin ozellikle hizli paslasmalarla ciktigi ve rakibi az adamla yakaladigi anlarda etkili olabilecek bir oyuncu. Ayni zamanda ceza alani icinde de gol bulabilen bir oyuncu.

Ayrica bu sezon Lille'de sag acik oynadigi mac sayisi 1 (Inter maci).
    Fransa'da mac basina basarili dripling sayisi 0.5.
    Fransa'da mac basina denedigi pas sayisi 15.7. Basarili oldugu mac basina pas sayisi 11.4.
    Fransa'da savunmanin arkasina toplam pas denemesi 2, isabetli pas 1.

Yani ne cok dripling var, ne de cok paslasma. Oyuncunun kuvvetli yonuyse, mantikli davranan bir takim bu ozellikleri kullanir. Degil mi?

Komple forvet olarak kabul edilen Ibrahimovic'e ile karsilastiralim.
    Mac basina basarili dripling sayisi 2.2.
    Mac basina denedigi pas sayisi 46.2. Basarili oldugu pas sayisi 35.7.
    Savunmanin arkasina pas denemesi 55, isabetli pas 25.

Hadi tamam Sow, Ibrahimovic kadar kaliteli degil genel olarak. Ama bu istatistiklerin benzer oyuncular icin genel olarak biraz daha yakin olmasi gerekir degil mi? Tam tersine iki ayri ucta bu istatistikler.

Nesil
    2006
    Yer

ömer abi böyle istatistikleri detayları nereden buluyorsun ediniyorsun şaşıyorum. cidden benim de ulaşabileceğim bir kaynak varsa mesela buraya yazar mısın ? cidden çok güzel istatistikler.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ForCimbom View Post
    ömer abi böyle istatistikleri detayları nereden buluyorsun ediniyorsun şaşıyorum. cidden benim de ulaşabileceğim bir kaynak varsa mesela buraya yazar mısın ? cidden çok güzel istatistikler.
    www.whoscored.com

Ilgiliz, Ispanyol, Fransiz, Alman ve Italyan ligleri icin bol miktarda detayli oyuncu ve kulup istatistigi var.

Gecmis yillara bakmak da mumkun.

Nesil
    2006
    Yer

www.whoscored.com

Ilgiliz, Ispanyol, Fransiz, Alman ve Italyan ligleri icin bol miktarda detayli oyuncu ve kulup istatistigi var.

Gecmis yillara bakmak da mumkun.

çok sağolasın abi valla ciddi bir kaynak. daha önce google'da hep arama yaptım bu konuda ama ulaşamamıştım hiç.

Nesil
    2007

Ceza alani golcusu olarak tanimladigimi hatirlamiyorum. Tam tersine, savunmanin arasina ve arkasina atilacak toplarda etkili bir oyuncu.

1- Savunmanın arkasına atılan toplarda etkili olabilmek ile sağ açık veya sağ kenar forvet oynamak aynı şey değil.

2- Böyle çok emin konuşmadan biraz daha inceleme yapmak lazım. Lig maçlarını geçtim, Sow sadece Şampiyonlar Ligi grup maçlarının bile yarısında kenarlarda oynadı. Hazard "sahte 9" rolünde ike:

İnter maçı dışında, Fransa'daki CSKA Moskova maçında da sağ önde oynadı. Hatta Trabzon maçında da kenardaydı.

http://www.uefa.com/uefachampionslea...hes/index.html

Siz de bana böyle resmi kaynaklar sunarsanız, memnun olurum.

Ayrıca zaten Lille de zaman zaman, Senegal milli takımında da genellikle sağda oynuyor dedim. Adam sağ açıktır diye bir iddiam da yok. Ama bu adam bence iyi gol vuruşları olan, iyi sarkan bir golcü tanımlamasından daha fazlası.

Nesil
    2011
    Yer
    Papaz'ın Çayırı

Ceza alani golcusu olarak tanimladigimi hatirlamiyorum. Tam tersine, savunmanin arasina ve arkasina atilacak toplarda etkili bir oyuncu. Fenerbahce'nin ozellikle hizli paslasmalarla ciktigi ve rakibi az adamla yakaladigi anlarda etkili olabilecek bir oyuncu. Ayni zamanda ceza alani icinde de gol bulabilen bir oyuncu.

Fransa'da mac basina basarili dripling sayisi 0.5.
    Fransa'da mac basina denedigi pas sayisi 15.7. Basarili oldugu mac basina pas sayisi 11.4.
    Fransa'da savunmanin arkasina toplam pas denemesi 2, isabetli pas 1.

Yani ne cok dripling var, ne de cok paslasma. Oyuncunun kuvvetli yonuyse, mantikli davranan bir takim bu ozellikleri kullanir. Degil mi?

Komple forvet olarak kabul edilen Ibrahimovic'e ile karsilastiralim.
    Mac basina basarili dripling sayisi 2.2.
    Mac basina denedigi pas sayisi 46.2. Basarili oldugu pas sayisi 35.7.
    Savunmanin arkasina pas denemesi 55, isabetli pas 25.

Hadi tamam Sow, Ibrahimovic kadar kaliteli degil genel olarak. Ama bu istatistiklerin benzer oyuncular icin genel olarak biraz daha yakin olmasi gerekir degil mi? Tam tersine iki ayri ucta bu istatistikler.
    İbrahimovic ne alaka yahu?

Dünya'da komple forvet özellikleri taşıyan birisinin İbrahimovic ile istatistikleri aynı veya onu yakın mı olmak zorunda?

Türkiye 3.liginde komple bir forvet yok mu sence?
    Komple forvetler sadece büyük takımlarda mı olur?
    Her oyuncuyu ibo ile karşılaştırırsan vay halimize...

Nesil
    2006
    Yer

Quote Originally Posted by Klavooz View Post
    İbrahimovic ne alaka yahu?

Dünya'da komple forvet özellikleri taşıyan birisinin İbrahimovic ile istatistikleri aynı veya onu yakın mı olmak zorunda?

Türkiye 3.liginde komple bir forvet yok mu sence?
    Komple forvetler sadece büyük takımlarda mı olur?
    Her oyuncuyu ibo ile karşılaştırırsan vay halimize...
    anlatılmak istenen komple forvet tanımlandırmasına istinaden verilen ibrahimovic örneğinde belirgin olan istatistiksel değerlerin çıkarımsanabilecek yorumları aslında. komple forvet dediğin savunma arkasına ara top atar, yani yaratıcılık örneği gösterir demiş adam. sow'da bu var mı? yok. bitmiştir yani ibrahimovic kim sow kim geyiği alakaya maydanoz.

Nesil
    2005
    Yer
    Sakarya

Batman Ptrolspor'un komple forveti de, Kilimli Belediyespor'un savunmasına karşı maç başına 2 dripling yapsın, arkalarına 2 top atsın bir zahmet.
    "Beşerin taptığı bir kendisinin heykelidir"

Nesil
    2006
    Yer

Quote Originally Posted by meddah View Post
    Batman Ptrolspor'un komple forveti de, Kilimli Belediyespor'un savunmasına karşı maç başına 2 dripling yapsın, arkalarına 2 top atsın bir zahmet.

ahahaha

meddah usta gerçekten çok iyi olmuş müthiş ifade etmişsin ciddi söylüyorum edebiyat budur

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ttarlabasi View Post
    1- Savunmanın arkasına atılan toplarda etkili olabilmek ile sağ açık veya sağ kenar forvet oynamak aynı şey değil.

2- Böyle çok emin konuşmadan biraz daha inceleme yapmak lazım. Lig maçlarını geçtim, Sow sadece Şampiyonlar Ligi grup maçlarının bile yarısında kenarlarda oynadı. Hazard "sahte 9" rolünde ike:

İnter maçı dışında, Fransa'daki CSKA Moskova maçında da sağ önde oynadı. Hatta Trabzon maçında da kenardaydı.

http://www.uefa.com/uefachampionslea...hes/index.html

Siz de bana böyle resmi kaynaklar sunarsanız, memnun olurum.

Ayrıca zaten Lille de zaman zaman, Senegal milli takımında da genellikle sağda oynuyor dedim. Adam sağ açıktır diye bir iddiam da yok. Ama bu adam bence iyi gol vuruşları olan, iyi sarkan bir golcü tanımlamasından daha fazlası.
    Umarim yanlis anlamazsin ama oyuncularin sahada oynadigi mevkinin resmi kaynagi oldugunu ilk defa okuyorum.

Oyuncunun tabloda UEFA tarafindan yerlestirildigi yere bakacak olursak, Trabzon'da Glowacki sag stoper, Giray ise sol stoper oynamis.

Bu Inter macinda Trabzon'un dizilisi. 25 numara olan Alanzinho'yu sola yerlestirmisler.

Bu da Alanzinho'nun en cok hangi bolgelerde oynadigini gosteren isi haritasi.

Nedense resmi kaynak(!) oyunun cogunda merkezde olan Alanzinho'yu sol kanada koymus. Bir de Halil'e bakalim.

O da ne. Halil daha cok solda oynamis.

Hadi Trabzon Avrupa'da cok bilinen bir takim degil. Bir de Inter'e bakalim.

Zarate'nin isi haritasi. Sol kanatta cok zaman gecirmis diyor. Hatta savunmaya cok yardima da gelmis diyor.

Inter'in dizilisi Zarate sag forvet diyor. 28 numara.

Neyse. Umarim resmi kaynak meselesi konusunda bakis acimin ne oldugunu gostermistir bu ufak ornek. Ozellikle gunumuzde bati avrupali takimlarin cok yer degistirerek oynadigini dusunursek oyuncularin kagit uzerinde durdugu gibi oynamadiklari bir gercek.

Sow'un kanatta nasil oynayacagina gelince.
    Podolski de bitiriciligi cok iyi, oyun kurma becerisi vasat olan bir oyuncu.
    Tomas Muller'in top teknigi ve dripling becerisi cok mu iyi?
    Hulk da kanat oynuyor. Onun oyun kurma becerisi, teknigi nasil?

Tek tip oyuncu yok sonucta.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon

Mesaj Yetkileri