Evet arkadaşlar size forumun en marjinal taktiğini gururla sunuyorum.Belki sonuçlar size inandırıcı gelmeyecek, belkide böyle bir şeyin olmasına imkan veremeyeceksiniz ama inanın hepsi gerçek ve hiçbir hile yok.Taktiğin en sevdiğim özelliği çok adil olması her oyuncu oyunun bir parçası ve hiçbir şekilde bir veya birkaç pozisyona bağlı değil.Forvet oyuncularının 3'ü de +20 gol + 15 asiste çok rahat ulaşabirken ortasaha ve bek oyuncuları da asist veya gol üretiyorlar.

Kariyerime başlamadan önce aklımda bir taktik diziliş vardı 4-3-3 oynayacaktım tamam da diziliş sadece işin başlangıcıydı eğer böyle bir diziliş ile oynamayı düşünüyorsam mutlaka ofansif olmalıydı ve buna göre oyun planını kurguladım sezona mucizevi bir başlangıç yaptım ş.liginde guruplardan beraberlik bile almadan çıktım ancak gelgelelim 1.turda Shaktar'a karşı ağır bir mağlubiyet aldım ve anladım ki hala taktikde geliştirilmesi gereken noktalar var ve 1 sezon boyunca her maçı oynayarak taktiğin eksik yönlerini gözlemledim ve her bir olumsuzluğu gidermeye çalıştım ve sonuçta ortaya bu taktik çıktı.

DİZİLİŞ VE OYUN FELSEFESİ

...SONUÇAR...

Şimdi size Türkiye liginde 7-8 attığım maçları göstermemin bir anlamı yok zaten çoğu takım vasat asıl gösterge Ş.ligi olacaktır buyrun...

KADRO

TAKTİK ANALİZ

Resimde görüldüğü üzere bek oyuncuları ve ortasahanın sağındaki isim yani çift yönlü ortasaha daima hücumun bir parçası, bek oyuncuları devamlı bindirme halinde ve forvette 3 adamımız olduğundan bu oyuncuların yapacağı her olumlu orta direk %100'lük bir gol pozisyonu oluşturuyor.Ayrıca gözünüzden kaçmayacağı üzere adeta 3'lü defansla oynuyoruz.Hemen aklınıza bu kadar büyük boşluklar varken çok büyük defansif zaafiyet gösteeceğiniz düşüncesi gelmiştir ancak rakibe öyle bir baskı kuruyorsunuz ki her dönen top sizde oluyor ve rakip değil atak yapmaya nefes almaya bile fırsat bulamıyor.

Yine gördüğünüz gibi top ayağında alan oyuncunun o kadar çok pas seçeneği oluyor ki bu durumda gol pozisyonu sıkıntısı çekmenizi engelliyor.Peki bu kadar çok oyuncuyla rakip alandayken defansif açıdan sorun yaşamamız gerekmez mi ? Hayır çünkü defansif çizgiyi mümkün olduğunca ileride kurarak alanı daraltıyoruz ve rakibe baskı kuruyoruz.Total futbolun gerekleri bu bir nevi Barcelona'nın oynadığı futbolun daha ileri versiyonu.

Hücumda pres yaparak rakibin oyun kurmasını engelliyoruz ve çaresiz kalan oyuncular topu ileri şişirmek zorunda kalıyor sonuçta bizim içinde yeni bir atak şansı doğuyor.Bu resimdeki sahneyle maçlarda çok sık karşılaşacaksnız.

Uzun yıllardır Fm oynarım her taktiğin bir zayıf noktası vardır (buglu olmadıkça).Örneğin çok ofansif bir taktikle kendi denginiz takımları veya zayıf takımları çok rahat yenerken güçlü rakiplere karşı darmadağın olursunuz veya tersi durumda güçlü takımlara karşı başarı elde ettiğiniz bir taktikle vasat maçlarda başarılı elde edemezsiniz.Ama bu taktikte böyle bir sınır sözkonusu değil içeride, dışarıda, zayıf, güçlü her takıma karşı çok rahat galibiyetler alacaksınız.

OYUNCU ROLLERİ VE ÖZELLİKLERİ

KALECİ : Standart bir kaleci.

BEKLER : Fizik güçleri iyi olmalı her maç en az 12km koştuklarından bu çok önemli ayrıca orta açma ve yaratıcılıkları iyi olursa size hücümda çok daha fazla katkı verirler

dEFANSLAR : Defansı çok önde kurduğumuzdan kesinlikle hızlı oyuncular olmalı.

DEFANSŞİF ORTASAHA : Buradaki oyuncumuzun defansif yönü kuvvetli olmalı hücümdan ziyade ortadaki 2 defans oyuncusunun bir parçası olacak.

ORTASAHA : Bir oyuncumuz ortasahanın beyni olurken diğeri hücümun bir parçası olacak yani birini oyun kurucu olarak diğerini ise çift yönlü ortasaha olarak kullanacağız dikkat edeceğimiz nokta ise çift yönlü ortasahanın uzun şutları ve topsuz alanı mutlaka iyi olmalı zira size sezonda en az 10 gol atacaktır.

FORVET : Sağ ve soldaki forvet oyuncuları bir bakıma santrafor görünümlü kanat oyuncuları bu yüzden hızlı süratlı oyuncular olmalı.Ortadaki forveti ise 3 rolde tercihinize göre kullanabilirsiniz(10 numara,Hedef Adam, Komple forvet)Yalnız burada dikkat edilecek çok önemli bazı noktalar var örneğin Hedef adam kullanıyorsanız eğer kesinlikle pas odağını ona ayarlamayın bu sizin hücum üretkenlğinize oldukça düşürecektir.Pas odağı karışık olmalıdır ortaya,kanatlara veya hedef adama gibi seçenekleri seçerseniz büyük kısırlık yaşarsınız.

ÖNERİLER : Bazı mevkilerdeki oyunculara özel komutlar verilmiştir bunlarla kesinlikle oynamayın örneğin sağ ve sol forvet oyuncularının hareket alanı Taç çizgisidir.Ayrıca tercih ettiği hareketlerde uzun şut çeker özelliği olan oyuncuların uzun şutlarını minumuma indirmeniz yararınıza olacaktır.

LİNKLER

http://www.dosya.tc/server18/qYynpL/...2013_.rar.html

http://www.upload.gen.tr/d.php/www/7...2013_.rar.html

VERSİYON 12.0.4