Sayfa 1 / 2 12 SonSon
1 ile 30 arası toplam 43 sonuç

Konu: Manuel Fernandes

Nesil
    2007

Default Manuel Fernandes

Fernandes'in AMC pozisyonuna da çok rahat 19-20 diyebiliriz artık.

Nesil
    2007

Aggression'ı da 7 yapılmış, 17 yapılsa yeridir.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ttarlabasi View Post
    Aggression'ı da 7 yapılmış, 17 yapılsa yeridir.
    Beklentimin tersine bir yorum oldugu icin yazma ihtiyaci hissettim.

En azindan gecen sezona bakarsak Fernandes mevkisindeki oyuncular arasinda en az rakibe mudahale yapan oyunculardan birisi.

Bunun yaninda rakibe yaptigi mudahale basina yaptigi faul sayisina bakarsak bu orani ligin en yuksek oyuncularindan biri. Yani mudahaleleri daha cok garanti kazanacagi toplar icin yaptigi sonucunu da cikartabiliriz buradan.

Bu goruntu cok agresif bir oyuncunun ortaya koyacagi istatistikler degil.

Acaba aggression ozelliginin yuksek olmasini istemene neden olan Fernandes'in ne gibi hareketleri?

Nesil
    2006
    Yer
    Antalya

Zaman zaman sinirlenip sert dalabiliyor. O yüzden demiş sanırım arkadaş. Ama o da aggressionla alakalı değil bildiğim kadarıyla.

Nesil
    2006
    Yer
    DM | MC [izmir]

Profil bana biraz abartılı gibi geliyor, bu değerler burdaki gibi olsa bjk zor tutardı ferdi yi. Mental ve teknik yönden rakamlar 2-3 puan düşmeli.

Nesil
    2007

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Beklentimin tersine bir yorum oldugu icin yazma ihtiyaci hissettim.

En azindan gecen sezona bakarsak Fernandes mevkisindeki oyuncular arasinda en az rakibe mudahale yapan oyunculardan birisi.

Bunun yaninda rakibe yaptigi mudahale basina yaptigi faul sayisina bakarsak bu orani ligin en yuksek oyuncularindan biri. Yani mudahaleleri daha cok garanti kazanacagi toplar icin yaptigi sonucunu da cikartabiliriz buradan.

Bu goruntu cok agresif bir oyuncunun ortaya koyacagi istatistikler degil.

Acaba aggression ozelliginin yuksek olmasini istemene neden olan Fernandes'in ne gibi hareketleri?

Fernandes hırçın bir oyuncu. Aggression 7 pek olmamış bence.

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by TeNaciOUS MidFieLdeR View Post
    Profil bana biraz abartılı gibi geliyor, bu değerler burdaki gibi olsa bjk zor tutardı ferdi yi. Mental ve teknik yönden rakamlar 2-3 puan düşmeli.
    Mental olarak düşürülmelimi ? şakamı yapıyorsun sen zaten mental olarak zor katlanılacak bir mental profili var ve çoğu kişide bundan şikayetci Fernandesin oyuna odaklandığı zaman neler yapabileceğini herkes geçen sene sakatlık yaşamadan önce gördü.Teknik özelliklerine düşürülmekten bassediyorsun suan Türkiye liginin en teknik oyuncusundan bassediyoruz ve ligin üstünde kendini çok geliştirmiş biri Manuel Fernandes.Bana göre teknik özelliklerini hak eden birisi Fernandes.

Nesil
    2003

Fernandes hırçın bir oyuncu. Aggression 7 pek olmamış bence.
    Hircinligin, aggression ile pek bir ilgisi yok acikcasi.

Ozellikler ile ilgili daha verimli yorum yapmak icin bu yaziyi okumani tavsiye ederim.

Nesil
    2007

Açıklama bana çok mantıklı gelmedi. Pascal Nouma'nın agression'ı kaçtı mesela? Ben yüksekti diye hatırlıyorum da.

Nesil
    2003

Açıklama bana çok mantıklı gelmedi. Pascal Nouma'nın agression'ı kaçtı mesela? Ben yüksekti diye hatırlıyorum da.
    Hafizam oldukca iyidir ama en son 10 yil once izledigim bir oyuncunun aggression ozelligini hatirlayacak kadar degil.

Aggression: oyun kurallari icinde topa sert olmak (eger tackling zayifsa tabii bu hamle zamanlamasinin kotu oldugunu gosterir ve cok faulu getirir).

Dirtiness: oyun kurallari disinda faullu oynamak (formadan cekme, celme takma, tutma, rakibe vurma vs.)

Temperament: Cabuk sinirlenmek (deger dusukse)

Sportsmanship: Kendini yere atmak, rakibe saygisizca davranmak vs.

11. Default

ca pa sı 200 olsun bilmiyoruma ranzıda bjk ile oynayan varmı ama manuel fernandes in oyuna aktkısı 0 ( oyun için konuşuyorum ) doğru dürüst hiç bir rolde verim alamadım ayrıca bu adamın beşiktaşa gelemden önce defansif orta saha oldugunuda unutmayalım türkiye liginde fazla teknik oyuncu olmadıgı için hemen bir alex yaratma moduna girdik tıpkı solbek olarak aldıgımzı tello yu solbek hariç heryerde oynattıgımız gibi. Günüde bir fernandes bir takım eder bence.

Nesil
    2003

Tello hic bir zaman sol bek olmadi. 352'nin solunda da oynayabilen veya Guney Amerika'nin 4312'sinde sol kanat oynayan bir oyuncuydu. Sporting ondan bek yaratmayi denedi ama pek basarili olamadi cunku yeterli defansif disiplini yoktu. Agirlastikca kanattan cekildi ve merkeze yerlestirildi.

Fernandes'in durumu da benzer. Valencia fiziksel meziyetlerine bakarak ona savunma ile orta saha arasindaki baglantiyi kurma gorevi vermek istedi. Ama Fernandes'in de defansif disiplini yoktu ve ogrenmeye niyeti de yoktu (hatta Fernandes'ten umudu kestikten sonra Mehmet Topal'i defansif disiplini oldugu icin aldilar). Fernandes'ten sorumluluk sahibi bir orta saha yaratamadiklari icin de buyuk zarar ederek sattilar.

Turkiye'de Fernandes serbest oynamaya baslayinca tekrar dikkat cekmeye basladi cunku bu yetenegi var. Ama defansif orta saha oynatilma gunleri artik gecmiste kaldi. En dogrusu da profilini defansif oynatildiginda kendisinden pek verim alinamadigini gosterecek sekilde hazirlamak.

Nesil
    2011
    Yer
    Adana

Fernandes istesin oyunun iki yönünü de çok rahat oynuyor. İBB finali, 3-1'lik Stoke, 2-0'lık Braga, 3-2'lik Fenerbahçe maçlarında adam saha içinde her türlü sorumluluğu aldı. Bu saydığım maçlar Beşiktaş'ın son iki sezonda oynadığı en kritik maçlardı. Devamlılığı olsa bu adamı kesinlikle elimizde tutamayız. Fernandes Türkiye'de en iyi orta saha oyuncusu olarak gösterilen oyuncuları kalitesiyle ikiye katlar. Ama o oyunculardaki oyun disiplini ve istikrar Fernandes'de yok maalesef. Yetenek olarak müthiş, tartışılmaz bir oyuncu ama devamlılığı yok.

BLAZİN1903

Orta Saha Merkez - Otomatik bu rolde iyi katkı veriyor. Yaratıcılığını sonuna kadar getirip , pozisyonunda serbestlik verirsen yardırıyor. Duran topları da Fernandes'e kullandır. Oyun kurucu olarak kullanıyorsan şayet kullanma derim. Oyun kurucu pozisyonunda oyundan çok düşüyor.
    Last edited by Mamadou : 29.Temmuz.2013 at 16:30

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

Forvet arkasında Oyun kurucu hücum rolunde yanlıs hatırlamıyorsam 15 gol 16 asist gibi bir katkı almıştım önünede pivot olarak Almeidayu koyunca sağlam atıyorlar.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

"Geriye gelip top alır" özelliğinin gelme vakti geldi sanırım. Yanılıyor muyum?
    FM Gazetesi

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Quote Originally Posted by Ralf View Post
    "Geriye gelip top alır" özelliğinin gelme vakti geldi sanırım. Yanılıyor muyum?
    Bence düzenli olarak yapmıyor bunu. Kafasına estiğinde geriden top çıkarmaya geliyor. Atiba'nın gelişiyle bu sayı daha da aşağı düşebilir.
    eto'o bitmiş.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by kalemci View Post
    Bence düzenli olarak yapmıyor bunu. Kafasına estiğinde geriden top çıkarmaya geliyor. Atiba'nın gelişiyle bu sayı daha da aşağı düşebilir.
    Nasıl düzenli olarak gelmiyor yahu? Beşiktaş'ın her maçını izliyorum ve her maçında bizim defanstan (Fernandes olmadan) top çıkarma sorunumuz var. Ne zamanki Fernandes gelip geriye top alıyor, ozaman ileri çıkıyoruz ki bunu maç boyunca sürekli yapıyor.
    FM Gazetesi

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Nasıl düzenli olarak gelmiyor yahu? Beşiktaş'ın her maçını izliyorum ve her maçında bizim defanstan (Fernandes olmadan) top çıkarma sorunumuz var. Ne zamanki Fernandes gelip geriye top alıyor, ozaman ileri çıkıyoruz ki bunu maç boyunca sürekli yapıyor.
    İki maçtır pür dikkat izliyorum hala Ferdi geriden top aldığını görmedim.
    eto'o bitmiş.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by kalemci View Post
    İki maçtır pür dikkat izliyorum hala Ferdi geriden top aldığını görmedim.
    Ben bu maç görmedim. Özellikle bende dikkat ediyorum. Önceki maçlarda geldi arada bir.

Ben sürekli geliyor demiyorum ki, ancak takımın tıkandığı sıralarda mutlaka bunu görüp geri geliyor. Belkide Atiba'nın gelmesi onu biraz rahatlatmış olabilir. Geçen sene de sürekli gelirdi.
    FM Gazetesi

Nesil
    2011
    Yer
    Sakarya[54]

Sürekli dedin işte

Ben de çok fazla yaptığını düşünmüyorum bunu.

Fossa dei Leoni / AC Milan
    Leoni armati, stiam marciando,
    Siam la Fossa dei leoni, dei leon leon leon,
    Milan Milan Milan...
    Kaka Leite
    22 / 8 / 10
    The Amazing Spider-Man - I'm Peter Parker
    http://futboldasondurum.blogspot.com.tr/
    TAKİP ET!

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Kaka Leite View Post
    Sürekli dedin işte

Ben de çok fazla yaptığını düşünmüyorum bunu.
    Şöyle ki;

Bazı maçlarda sürekli yaparken (geride oynayan oyuncuya bağlı), bazı maçlarda daha nadir yapıyor ancak her maç yapıyor. Sadece yoğunluğu her maça oranla değişiyor.
    FM Gazetesi

Nesil
    2003

Şöyle ki;

Bazı maçlarda sürekli yaparken (geride oynayan oyuncuya bağlı), bazı maçlarda daha nadir yapıyor ancak her maç yapıyor. Sadece yoğunluğu her maça oranla değişiyor.
    Youtube'da Interpretation of 4-3-3 With Rotational Movement 'i aratip 433'te merkez orta saha oyuncularinin nasil oynamasi gerektigini izlemeni tavsiye ederim.

Bu diziliste orta saha oynayan oyuncularin bunu surekli yapmasi gerekli zaten.

Nesil
    2007

Youtube'da Interpretation of 4-3-3 With Rotational Movement 'i aratip 433'te merkez orta saha oyuncularinin nasil oynamasi gerektigini izlemeni tavsiye ederim.

Bu diziliste orta saha oynayan oyuncularin bunu surekli yapmasi gerekli zaten.
    BJK 4-2-3-1 oynuyor, orijinal taktik tahtası:

Nesil
    2003

BJK 4-2-3-1 oynuyor, orijinal taktik tahtası:

Merkezde 3 oyuncu var degil mi?

Dizilis degil, videoda anlatilan fikir onemli.

Nesil
    2007

@perpetua

Hep haklı çıkmak zorunda mı hissediyorsunuz kendinizi?

BJK 4-2-3-1 oynuyor ve Fernandes 2 sezondur AMC oynuyor.

4-3-3'teki iç oyuncusuyla 4-2-3-1'deki AMC aynı mı yani?

Bir kere de birşeyi kabul edin yahu.
    Last edited by ttarlabasi : 28.Ağustos.2013 at 01:30

Nesil
    2003

@perpetua

Hep haklı çıkmak zorunda mı hissediyorsunuz kendinizi?

BJK 4-2-3-1 oynuyor ve Fernandes 2 sezondur AMC oynuyor.

4-3-3'teki iç oyuncusuyla 4-2-3-1'deki AMC aynı mı yani?

Bir kere de birşeyi kabul edin yahu.
    Tabii 433'un ic oyuncusuyla, 4231'in AMC'si bire bir ayni degil.

Konu Fernandes'in 'comes back to get the ball' PPM'sine sahip olma gereksinimi.

Video rakip takim orta saha oyuncularina bastigi zaman savunmadan nasil top cikartilacagini gosteriyor. Merkezdeki 3 oyuncunun nasil alan degistirerek top alacagi ve surekli ucgen yaratarak, paslarla, rakip kaleye nasil gidilecegi.

Rakip eger iki defansif orta saha oyuncusuna baski yapmazsa bu uclunun alan degistirmesine gerek kalmaz ve Fernandes'in surekli geri gelmemesi aciklanabilir.

Oyuncular saha icinde o dizilisin gerektirdigi isleri yaparken o dizilis ille de 4231 kalmaz. Rakip hucum yaparken bekleri cikartir ve dizilis birden 442'ye benzer. Hucuma cikarsin Veli arkada tek kalir, Hutchinson Fernandes ile ayni hizada olur bir bakarsin dizilis 433'e benzemis. Tahtaya oyle yazildi diye ileri geri surekli o dizilisle oynanacak diye bir kaide yok. O sadece FM'de oyle.

Nesil
    2003

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

O sağ ve sol kanatlar forvet kabul edilir 4-3-3 olarak kabul edilir, 4-3-3 demek günümüzde 3 MC 3 ST demek değil ki

Fernandes her maçta geriye gelip top alıyor böyle bir özelliğin daha önceki serilerde olmaması bile saçma. Bundan sonra Fernandes geriye gelip ne zaman top alsa o maçı ve dakikasını kaydedip yazacağım. Komik ya Fernandes nasıl geri gelip oyun kurmuyormuş?

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Bence de Fernandes'in comes deep to get the ball PPM'i olmalı. Topu yönetmeyi seven bir oyuncu ve sık sık geri geliyor almaya. Bunu devamlı yapmıyor ancak devamlı yapmaması bunun PPM olarak eklenmeyeceği manasına gelmez.

Oyun içinden bir örnek vereyim. Southampton'da Gaston Ramirez'i AMR oynatıyorum. Kendisinde comes deep to get the ball PPM'i var. Kalecinin distribution'ını defender collect ve player olarak da DR'yi seçtiğim takdirde topu DR'ye atıyor. Gaston da çoğunlukla (%60 civarı) orta saha çizgisinin biraz daha gerisine kadar geliyor topu almaya.

Aynı şey AML oyuncumda yok (Nico Gaitan'ı oynatıyorum.). DL ile başladığımda geri gelmiyor. Bu iki oyuncunun da mentality'si 15 ve IF (A) oynuyorlar.

Aynı şey Ramirez'de olgunlaşmış hücumda yok. Çünkü comes deep to get the ball PPM'i atak başlangıçlarında geçerli oluyor. Yani olgunlaşmış bir hücumda adam geride durmaya devam etmiyor, pozisyonu neredeyse orada duruyor.

Fernandes gerçekten AMC oynuyor Beşiktaş'ta. Ancak bu kişisel özelliği yüzünden atak başlangıcında sık sık geri geliyor. Ancak özellikle olgunlaşmış ataklarda hücumda orta yuvarlakla rakip ceza alanındaki pozisyonunu iyi aldığından bitirici pas ve şutları da atabiliyor.

Bu yüzden comes deep to get the ball PPM'i olmalı.

Ayrıca aggression'ı değil, dirtiness'ı yüksek bence. Bir de natural fitness özelliği 18'e yükselebilir. Bu kadar faul alıp oyun içinde diri kalan, vücudu diri başka bir oyuncu yok bu ülkede.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Mesaj Yetkileri