Arkadaşlar merhaba bugün sizlere Olcan Adın ile ilgili bilgilerimi paylaşacağım.

1985 Balıkesir doğumlu. Futbola da bu şehrin takımı Balıkesirspor'un altyapısında başlamış. Sonrasında yıldızı parlayarak Fenerbahçe'nin altyapısına transfer olmuş. Özellikle kanatları etkin kullanan bir oyuncu. Aynı zamanda görev verildiği takdirde beklerde de iş yapabilir. Geçen sene Trabzonspor'da tam olarak kendini göstererek bu senenin başında Galatasaray'a transfer oldu. Benim kariyerimi okuyan arkadaşlar bilir. Olcan Adın'dan ekstra verim almıştım. Bu yüzden bilgilerimi paylaşmak istiyorum.

Profil bu şekilde. Aslında Olcan çoğu zaman sol kanat veya bek olarak kullanılmıştır ama Olcan'ın asıl mevkisi sağ kanat. Kullandığınız zaman aradaki farkı göreceksiniz. Galatasaray'daki kanat oyuncuları zaten ayaklarının tersi mevkilerde oynamaya çok müsait. Sol kanatta Bruma sağ kanatta Olcan uygun olur.

Şimdi sol kanatta neden sağ kanattaki kadar verim veremediğini daha iyi anlayacağız. Birden hızlanabilen bir oyuncu bu özellik İKE rolünde gerçekten çok işe yarıyor ve Olcan da bu özellik var. Aynı zamanda çok iyi bir sol ayağı var ve kaleye harika şutlar çekebiliyor.

Şimdi de zayıf olan özelliklerinden bahsedelim. Sağ ayağını pek kullanamaması onu zaten sağ kanat için biçilmiş kaftan haline getiriyor. Neden derseniz sağ ayağını kullanamayan oyuncular sol kanattan iyi şutlar çekemezler. Ama Olcan'ın ortalarından faydalanmak isteyenler tabii ki ondan sol kanatta daha fazla verim alırlar.

Bir diğer zayıf özelliği futbol zekasının zayıflığı. Tabii ki her futbolcuda olması gereken bir özellik ve maçlarda kendisini gösteriyor. Ara sıra çektiği şutlarla sizi kızdırabilir veya bazen boş alanlara iyi paslar atamayabilir. Sezgi bakımından da zayıf olduğu için boş alanları bazen göremiyor ve atakları etkisiz hale getirebiliyor.

Şu an üzerinde çalıştığım Galatasaray kariyerinde forumda anlattığım kariyerdeki bu taktiği de kullanıyorum. Bu taktiği paylaşma sebebim sizlere bunun üzerinden Olcan'ı anlatacağım ve rolünü göstereceğim.

Öncelikle taktiğin amacı kanatların içeri girerek beklere yol açması ve kısa paslarla tehlike yaratma. Beklerin açtığı ortalar ve içeri giren kanatların yarattığı tehlike ile gerçekten güzel bir taktik. Şimdi bu taktik üzerinde Olcan'ın görevi öncelikle destek görevinde olduğundan pas trafiğinin içine girme. Bunun ardından topu aldığı gibi içeri kat edip arkasındaki Tarık'a yol açma ve vuruş açısı bulursa şut bulamazsa beke veya orta sahalardan birine topu aktarma. Tabii anlattığımız kişi Olcan olunca açıyı bulduğu an çok etkili şutlar çekebiliyor.

Anlattığım kariyerde gerçekten bana büyük katkıları olmuş bir oyuncu. Aynı zamanda Olcan genç oyuncular için iyi bir hoca. Takımımızda Sinan Gümüş, Bruma gibi genç ve tecrübesiz isimler var bunlara iyi bir mentördür.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.