Birçok kişinin isteği üzerine böyle bir döküman hazırlama gereği duydum. Artık FM 2006 için yaptığınız çalışmalarınız için kurulum dosyası hazırlayabileceksiniz. Böylece tek tıklamayla hazırladığınız forma paketi, yüz paketi, skin gibi yamalar indirenler tarafından kurulabilecek.

Öncelikle WinRAR programına ihtiyacınız var. WinRAR'ı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

WinRAR'ı bilgisayarınıza kurduktan sonra, yapmanız gerekenler çok basit. Nasıl ki dosyalarınızı sıkıştırıyorsunuz, aynı şekilde kurulum dosyası hazırlayabileceksiniz.

Örneğin; ben Trabzonspor Yüz Paketi hazırladım ve bunun için kurulum dosyası yapacağım. Trabzonspor klasörünü sıkıştırma (*.ZIP veya *.RAR uzantılı) yerine, kurulum olarak (*.EXE) hazırlıyorum. Trabzonspor klasörüne sağ tıklayıp "Arşive Ekle" diyorum. Ardından aşağıdaki resimde görülen pencere açılıyor.

Buradan SFX Arşivi Oluştur seçeneğinin yanına tık işareti koyuyoruz. Böylece dosya adının yazdığı yerde otomatikman *.exe oluyor.

Gelelim diğer ayarlara, aynı pencereden Gelişmiş sekmesine tıklıyoruz. Buradan SFX Seçenekleri yazan butona tıklıyoruz. Bir pencere daha açıldığını göreceksiniz. İşte burası kurulum dosyasının detaylarını oluşturacağınız yerdir.

Genel sekmesinden Çıkartılacak Yolu belirtebilirsiniz. Yani "Yükle" butonuna basıldığında dosyaların hangi dizine çıkartılabileceğini belirteceğiniz bölümdür. Trabzonspor klasörünün C:\Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2006\data\graphics\pictures\players dizinine çıkartılmasını istediğimden, Çıkartılacak Yol kısmına bu dizini yazıyorum.

Metin ve Simge sekmesinden ise kurulum ekranında yazacak metni belirtebilirsiniz. Aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi, kurulum ekranında yazacağınız yama hakkında bilgilere bu bölümde yer verebilirsiniz.

Lisans sekmesinde "Lisans Sözleşmesi" oluşturabilmeniz mümkün. Bu sayede yazdığınız Lisans Sözleşmesi'ni isteyenler kabul eder ve kuruluma devam edebilir, isteyenler reddeder ve kurulum orada sonlanır. Bu bölümde istediğiniz gibi Lisans Sözleşmesi oluşturabilir ve metni kendiniz yazabilirsiniz.

Bütün bu işlemler, belli başlı olanlardır. Dilerseniz daha gelişmiş bir kurulum hazırlayabilirsiniz. Simge olarak yamanızın logosunu veya başka bir logo koyabilir, kurulum ekranına resim ekleyebilir, isterseniz Lisans Sözleşmesi oluşturmayabilirsiniz.

Tüm düzenlemelerinizi yaptıktan sonra Tamam'a tıklayarak *.EXE uzantılı dosyanızı oluşturabilirsiniz.

Oluşturduğunuz *.EXE dosyasına tıklayınca belirttiğiniz dizine dosyaların veya klasörün çıkartıldığını göreceksiniz. Bu sayede dosyanızı internetten indirenler tek tıklamayla kurulumu tamamlayabilecekler. Dosyaları indirenler bu yöntemi uygulamanız halinde dosyayı belirli dizine açma zahmetinden, siz de anlatma zahmetinden kurtulacaksınız.

Dilerseniz çeşitli kurulum dosyası (install) oluşturma programlarını kullanabilirsiniz, fakat WinRAR'ın sunduğu bu özellik çok kullanışlıdır ve işinizi tamamen görür.

*.EXE dosyanızı oluşturduktan sonra, bunu klasik bir yöntemle sıkıştırıp (RAR'lı veya ZIP'lı hale getirip) boyutunu azaltın ve internete yükleyin (upload edin). Bu sayede indiren kişi RAR'lı veya ZIP'lı haldeki dosyanın içindeki *.EXE dosyasını açıp, Lisans Sözleşmesi varsa onu kabul edip "Yükle" butonuna tıklayarak yamanızı (forma paketi, yüz paketi, skin, data güncellemesi vb.) kurabilir. Yamanız/çalışmanız ile ilgili notları da "Metin ve Simge" sekmesi ile kurulum ekranına yazabilirsiniz. Bu sayede ekstradan bir "Beni Oku" dosyası oluşturmanıza gerek kalmaz.

DİKKAT : Kurulum dosyası oluştururken SFX sayfasındaki tüm işlemlerinizi iyice kontrol edip yapın. Zira geri dönüşü yoktur. Eğer ufak bir şey düzenlemek isterseniz, sonradan ilave yapamazsınız, en baştan SFX dosyasını oluşturmanız gerekir.

Herhangi bir soru veya sorununuzu buraya yazabilirsiniz, yardımcı olmaya çalışırım. Umarım bu kurulum oluşturma dökümanı işinize yarar.

Hazırlayan : Egemen Işık (eGowiCh)