Sayfa 4 / 34 İlkİlk ... 2345614 ... SonSon
91 ile 120 arası toplam 1016 sonuç

Konu: [TSL] Fenerbahçe Araştırması FM2008 - 8.0.2

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by shadowrefree View Post
    mantıklı açıklamasını aldım konunun ilginize teşekkür ederim perpetua...o zaman şişirilen ligleri SI şikayet etme durumunuz yok mu?
    Bunlar zaten her zaman icin sikayet edilen seyler.

Sonucta ilerki bir tarihte ya alt ligler yukariya cikacak, ya da ust ligler asagiya inecek..

Bu buyuk farkin olmasinin nedeni de pekala mac motorundaki eksiklikler de olabilir. Isteyerek degil ancak bize verilen direktifler isiginda oyuncularin seviyeleri ayarlaniyor sonucta, her ne kadar bizlerin de bu konuda dusunceleri alinsa da bizimle benzer seviyedeki liglerden cok yukariya cikmamiz da mumkun degil kredibilitenin korunmasi adina.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Eskiye göre, 8.0.2 de daha şişirme var gibi..

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul-Exeter

Saol Ömer Abi açıklamalar için söylediğin herşey doğru ama bence Hollanda Ligi ile TSL arasındaki makas o kadar da açık değil... bence hatta 3 aşşağı 5 yukarı aynı bile diyebiliriz...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Han12 View Post
    Saol Ömer Abi açıklamalar için söylediğin herşey doğru ama bence Hollanda Ligi ile TSL arasındaki makas o kadar da açık değil... bence hatta 3 aşşağı 5 yukarı aynı bile diyebiliriz...
    aynen katılıyorum De Graafschap ile ankaraspor turda eşleşsin ankara rahat eler
    Nec Nijmegen ile belediyespor maç yapsın İ.B.B fark atar

PSV Eindhoven ile fenerbahçe maç yapsın psv pozisyona giremez
    hatta bir maç daha yapsınlar yine pozisyona bile giremez

kezman hollanda liginde 40 gol atar türkiye liginde 15 golü geçemez

NOT: iddalarımın bir kısmı kanıtlanmıştır
    Fikirlerim burada

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Quote Originally Posted by perpetua View Post

Sizin cozum ureteceginiz bir sey pek yok acikcasi. Bunu istatistiki olarak dokmek ve yayinlamak gerekli.

asla oyuncularımızın CA ve PA değerlerinin diğer avrupa liglerine göre düşüklüğünü ben buldum ve ben buna bişeyler yapacağım diyemem böyle bir şey değil kastedttiğim..

savunduğum şu....

biz burada birbirini tanıyan tanımayan insanlar bir ortak noktada toplanmışiz oda FM ...

bu sitede kimi yazar gurubunda kimi lig araştırmacısı kimi site yöneticisi kimide araştırma şefi...herkesin yeri konumu belii zaten...

kastettiğim şu...eğer biz bir büyük aileysek (ki ben öyle olmasını isterim) önce bir fikir gelir ortaya tartışılır..insanların yorumları alınır..tartışmanın sonunda bir konsensüs sağlanır veya sağlanmaz ama gereken ne ise ekip araştırma şeflerimiz gerekeni yapar..ister fikir veto yer ister kabul görür ama bu konuda çoğunluğun taebide siz bişey bilmiyorsunuz diye geri çevrilmemeli (böyle oluyor demior yanlış anlaşılmasın..y)

işte gelişme böyle sağlanır...

benim yapabileceğim hiç bi şey yok değil perpetua...

benim yapabileceğim bellidir..burada fikirlerimi açıklamaktır elimden gelen...

ama katılırsınız uygularsınız ...tabiki takdir yöneticilerde...

bu sitede aylarca yazdığımız tek bir yazıya bile cevap vermeyen ekip şefleri olmadımı hazır senin gibi bizlerin yazdıklarını okuyan ve düşüncelerimize değer verip cevap yazan bir ekip şefi bulmuşken tabiki taleplerimiz artıyor .

o kadar uzun yazıyorumki (bende farkındayım bu hatanın) bazen yazdığımız kaynayıp gidiyor..mesela uğur için dedimki türkiye liginde türk oyuncular içinde oynatabileceğim en iyi kanat oyuncularından biri ve hala ben uğuru oynatıyorum..uğurdan bir sıkıntım yok..

bizim ekibimiz araştırma gurubumuz katılmadığım bazı noktalar olsa gerçekten üst düzey çalışıyor..sorun bizim kötülüğümüz değil sorun güney amerikalı ve avrupadaki bazı ülke araştırmacılarında bunuda söyledim.....

ama ama...senin ve ekibinin yaptığı doğru eğer genel yanlışın içinde kaybolabilecek noktaya gelmiş ise birazcık esneklk gösterin istiyorum...tutunda ankarasporu sevilla Fenerbahçeyi real madrit yapmayın tabi..ama işi o kadar sıkı tutmuşsunuzki..

bir itirafta bulunacağım ayıp olacak ama allahın bildiğini kuldan ne saklayım..önce hepimiz tabi FM 2008 in 8.0 ile oynamaya başladık..8.01 ve 8.02 pach leri sonradan geldi..ama 8.02 o kadar makas yemiştiki türk oyuncular şimdi tekrar 8.0 a döndüm üstelikte içideki bir çok hataya rağmen..

ben diyorumki birazcık esneme lazım..birazda olsa yükseltmeliyiz..8.02 de ki değerleri biraz daha artırmalıyız...

bakın size bir örnek gökdeniz karadeniz...oyunda 155 pa da açıyorum rus ligini ohoo 160larda 170 lerde onca oyuncu var...acaba gerçek buysa bu rus klüpleri niye gökdenizi bu kadar istiyor..baksanıza kendi ligleri maşallah futbolcu fabrikası!!!

dediğim şu...8.02 deki fenrbahçenin oyuncu hataları ve eleştrileri üzerine bu forum..ve benim eleştrim 8.02 yamasına türk oyuncuların büyük kısmında düşüş var bence bu düşüşü hak edecek bir gerileme yaşanmadı türk futbolunda....

Sheriff Misafir

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Bire bir kalma bir taktiksel tercihin sonucudur. Dani Alves'in Ugur ile bire bir kalmasinda Ugur'un hizlanmasi ile Dani Alves'i gececegini ongorursen eger, olabildigince cok Dani Alves ile Ugur'u bire bir birakmak icin taktik gelistirirsin. Rakibin defansi kisa ancak hizli oyuncularda olusuyorsa, kanatlardan paslasmalarla ceza alaninin icine iyi orta yapacak oyuncularla oynarsin, uzun boylu bir santrafor kullanirsin. Eger rakibin kanat oyuncusu cok hizli ise ve ofansif bir mantaliteyi benimsemis ise, bekini fazla ileriye cikmamasi icin tembih edersin. Rakibinin takiminda Alex gibi iyi pas dagitan ve oyunu iyi okuyan oyuncu varsa, ona yakin markaj uygulatir ve pasorlugunu kullanmasini, defansinin arkasina adam kacirmasini engellersin.
    Uğur Daniel Alves'i rahat rahat geçtimi geçti.. Oyunda ikisini her türlü karşı karşıya getirelim bu kadar geçebilirmi geçemez.. Daniel Alves çok çok sıradan bir oyuncu artık benim gözümde.. Gökhan ondan daha iyi bana göre.. Oyunda okadar özel bir oyuncu olmasına karşın, özel bir oyuncuda olması gereken herhangi bir özellik göremedim.. Onun yaptıklarını herkes yapıyor zaten..

Oyunda hızı 19 top kapma, pozisyon alma ve konsantrasyon özelliklerini hatırlamıyorum ama en az 14-15 er vardır onlarda.. Alves böyleyse Alves'le karşısında 6 yaşında çocuk var gibi oynayan adamın özelliklerininde onun ekarte edebilecek şekilde düzenlenmesi gerekir..
    Sevilla macinda kac defa Alex Fenerbahce defansindan donen topu kontrol etti, etrafina bakacak zaman buldu ve kanatlardan ileriye cikan (ozellikle Ugur Boral) oyuncularin onune toplari birakti? Peki Keita Alex'e yakin markaj yapiyor olsa Alex bu kadar rahat geriye gelip kontra atak icin top cikartabilecekmiydi? O zaman Ugur'un topla ne kadar bulustugunu gorecektiniz acaba? Ayni oyun stili sayesinde Sergen/Hasan Sas ikilisi Lucescu'lu donemde Avrupa'da ceyrek finale cikmadi mi?
    Alex'in yaptığı şeyi Deivid'de yapmaya başladı Alex kadar iyi yapamasada yapıyor.. Bu yüzden Alex'e markaj yapmak kafadan bir oyuncusunu oyundan düşürmek demek olurdu.. Keita Alex'e markaj yapsa Deivid hücuma çıkarırdı takımı.. Uğur topla buluştu ve çok pozisyonda rakibini rahatça ekarte etti..

Alves'in hücum yönü güçlü defansı zayıf diyorsunuz.. E oyunda her yeri güçlü.. Adamı nereye koyarsan koy süper oynayacak özelliklere sahip.. Ozaman o adam düşsün..

Capel bakmadan, veya ceza alani icinde musait adam gormeden orta yapmamayi tercih etmis olmasin? Mesela Ugur genelde ilk buldugu firsatta ceza alaninin icine doldurur.. Bir umit orada takim arkadasim vardir diye dusunerek. Belki de ilk 20 dakikayi pek izlemedin Burak ancak Capel'in ayagina her top geldiginde Capel tehlikeli oluyordu, cizigiyi kapatmaya ugrasan Gokhan'in ustune gitmek yerine Gokhan ile Lugano arasindaki bosluga yoneliyordu. Ustune Lugano'yu cekmeyi basariyor ve tehlike yaratmaya ugrasiyordu. Ne zaman Fenerbahce dizilisini daraltti, ne zaman oradaki bosluga Aurelio veya Selcuk girmeye basladi, o zaman Capel'in o buldugu bos alanlar ortadan kalkti.

Cizgiden de indi Capel, Gokhan'i bir kac defa da ters ayakta birakip gecti. Gokhan macta Fenerbahce'nin en zayif oyuncusu idi belki de. Bence bunun nedeni de Gokhan'a cizgiye adam indirme veya orta yaptirma tembihi idi. Gokhan'da daha kuvvetli olan ofansif becerilerini mac boyunca gosteremedi cunku gorevi Capel ve Adriano'nun soldan hizli atak baslatmamasini saglamakti. Gokhan'in sahada en fazla faul yapan ikinci oyuncu oldugunu da unutmamak lazim (Kezman'dan sonra), defansta zaaflari oldugunun veya Capel'in kendisini oldukca zorladiginin bir gostergesi olarak.

Capel tehlikeli olmak uzere, hemen faul yap (10 tane faul yapilmis kendisine sadece ikinci macta, toplamda 12 faul). Ugur tehlikeli olmak uzere, birak ne yapabilecekse yapsin (3 faul yapilmis Ugur'a ikinci macta, toplamda 4 faul). Sampiyonlar ligi toplamlarina bakarsak 421 dakikada 24 faul yapilmis Capel'e. Ugur'a ise 299 dakikada 4 faul yapilmis. Birisine 17 dakikada bir faul yapiliyor. Digerine 75 dakikada bir. Neden? Cunku birisi digerinden daha tehlikeli, cunku birisi digerin daha etkili.

Takim bazinda Fenerbahce ikinci macta 37 faul yapmis. Topa 37 dakika sahip olan Sevilla'yi dakikada 1 faul ile durdurmus yani.

Iki macta Fenerbahce 10 tane sari kart da gormus bunun yaninda. Sevilla ise (birisi zaman gecirmekten Palop'a) 3 tane.

Ben ikinci maci Ingiliz televizyonundan izledim. Mac sirasinda Kezman, Gokhan, Wederson ve Selcuk'un ikinci sari kartlari gormemelerini hayretle karsiladilar. Hani su sert futbol oynaniyor dedigimiz, hani sudan nedenlerle kart vermeyen Ingilizler. Fenerbahce'nin oyununu kucumsemiyorum. Basarili da olmustur takim olarak Fenerbahce. Ancak bu basari Zico'nun mac basladiktan sonra yaptigi taktiksel degisiklikler sonrasinda gelmistir. Ayni akilli degisiklikleri Jimenez yapamamistir.
    Ozaman biz farklı maçları izledik.. İlk 20 dk yı dikkatli izleyemediğim doğrudur hatta ilk 10 dk yı hiç izleyemedim ama maçın geneline baktığımda Gökhan Capel'i durdurdu, tehlike yaratmasını engelledi.. Hiçbir pozisyonda rahat bırakmadı Alves gibi kolay lokma olmadı.. Ancak ben burda yine taktiksel bir durum sezemedim.. Birebir kalınan pozisyonda amaç her taktikte aynıdır adamı geçirmemek orta fırsatı bulmasını engellemek.. Gökhan bunu yaptı ama Alves yapamadı..

Yaniliyorsun. Bir cok pozisyonda Alves Ugur ile kalenin arasinda degil, Ugur'un yaninda idi. Faul yaparak durdurabilirdi bir cogunda ancak faul yapmamayi tercih etti.
    Abi biz gerçekten farklı maçları izledik galiba Uğur üstüne üstüne gitti topu sağından attı Alves'in, topun peşinden koştu ve geçti çoğunlukla.. Alves faul yapmamayı tercih ettide topu çalmayı yada orta yapmasını engelleyemiyorsa faul yapmadan ozaman onun adı Alves olmasın.. Ali Tandoğan'da yapıyor aynı şeyi..

Gecirdi, gecirmedigi zamanlarin buyuk bir kismi da faul'du. Mantalite top gecer adam gecmez degil, adam gecerse gecsin ama top gecmez olmali iyi bir defans oyuncusunda.

Capel iki macta 147 dakika oynuyor, kendisine 12 faul yapiliyor. Ugur Boral 189 dakika oynuyor, kendisine 4 faul yapiliyor. Bu rakamlarin arkasinda bir seyler olmasi gerek herhalde. Gokhan'in defansif ozellikleri, ve ozellikle tackling bu fauller nedeniyle dusuktur. Isterse karsisindaki Ronaldinho'yu 15 faul yaparak durdursun, sindirsin. Defensif yonunun iyi oldugunu gostermez boyle bir performans
    Capel faul yaptırmayı seven çirkef güçsüz ayağı yere Uğur kadar sağlam basmayan bir oyuncu desek daha doğru olur.. Sonuçta Gökhan onu durdurdu bir şekilde.. Faul yapması gereken yerde yaptı ama faul yapmadan da durdurduğu baya pozisyon var.. Sevilla soldan gelemedi.. Ayrıca Capel bazı pozisyonlarda geçemeyeceğini anlayıp hiç denemedi bile

Mesela Sinan ayni sekilde Servet'i gecemiyor. Bu da Servet Edu ve Lugano'dan daha iyi defans oyuncusu mu demektir?
    Abi Servet benim karşıma çıksın 5 kere arka arkaya çalımlarım.. Sinan Servet'i geçemiyorsa kişisel bir durumları vardır diye birşeyler ararım ben burda.. Ben izlemedim maçı ama arkadaşım Cangele'nin Servet'i kaç kere çalımladığını sayamadım bile dedi..

Iste mantalite farki da burada. Ispanya'da oynayan oyuncu, rakibinin oynamasina yapabilecegi kadar yapmasina izin verir bir yere kadar. Amac hemen faul yapip, veya her turlu ittirme kaktirma ile rakibi dusurmek degildir. Nasil olsa rakibimin bir acigini yakalarim ve etkisizlestiririm der. En son anda, son care olarak faul yapar. Dani Alves bir sag bek olarak Samiyonlar Ligi'nin en cok faul yapan oyuncusu. Yani defansif olarak zayif olan bir oyuncu. Defansi kuvvetli olsa bu kadar fazla faul yapmak zorunda da kalmazdi..

Fenerbahce Sampiyonlar liginde en fazla sari kart goren takim. 8 mac oynamis ve 21 tane sari kart gormus. Mac basina 2.63'luk sari kart ortalamasi var. Yine sampiyonlar liginde en fazla faul yapan takim 162 faul ile. Mac basina 20.25 faul yapiyor. Bir Sevilla butun maclarinda 15.13'luk faul ortalamasi tutturmus. Diger cok faul yapan takimlar arasinda PSV, Schalke, Olympiakos, Steaua, Slavia, Real Madrid, CSKA Moskova, Sporting ve Lazio gibi takimlar bulunuyor. Dikkat ederseniz zaten bu takimlar Real Madrid disinda dunya capi oyuncularla dolu kadrolara sahip olmayan takimlar.
    Zaten bizimkilere sütten çıkmış ak kaşık demiyorumki..

Oyunda bazı skandal sayılacak oyuncular var Alves'de onlardan biri bana göre..
    Mentalitesi adam karşındayken bırak geçsin demezki alamadı işte hiç top pozisyonunu bozamadı Uğur'un, yerlere yattığı pozisyonlarıda gördük mücadele etti ama işe yaramadı işte.. Daha burada Alves'i neden savunuyorsun abi.. Alves oyundaki özelliklerini hakediyormu?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by xxestergonxx View Post
    bir itirafta bulunacağım ayıp olacak ama allahın bildiğini kuldan ne saklayım..önce hepimiz tabi FM 2008 in 8.0 ile oynamaya başladık..8.01 ve 8.02 pach leri sonradan geldi..ama 8.02 o kadar makas yemiştiki türk oyuncular şimdi tekrar 8.0 a döndüm üstelikte içideki bir çok hataya rağmen..
    Makas mi yemis?

Aksine, oyuncularin cogu 8.0.0'a gore daha yuksek seviyede ve bence genel lig kalitesi olarak tatmin edici bir seviyede.

bakın size bir örnek gökdeniz karadeniz...oyunda 155 pa da açıyorum rus ligini ohoo 160larda 170 lerde onca oyuncu var...acaba gerçek buysa bu rus klüpleri niye gökdenizi bu kadar istiyor..baksanıza kendi ligleri maşallah futbolcu fabrikası!!!
    Gokdeniz 28 yasina gelmis. CA'si 145, PA 155'den daha yuksek olursa gelecek 1 yilda Gokdeniz cok buyuk gelisme gosterip ondan sonra kalite olarak dusmeye baslayacak. Yani bir bakima PA'nin 155 yapilmasinin ve CA'ya yakin yapilmasinin nedeni Gokdeniz'in artik kariyerinin zirvesine ulastigini gostermek. Rus arastirmacinin bol keseden verdigi PA'lar pek ilgilendirmiyor beni acikcasi.

dediğim şu...8.02 deki fenrbahçenin oyuncu hataları ve eleştrileri üzerine bu forum..ve benim eleştrim 8.02 yamasına türk oyuncuların büyük kısmında düşüş var bence bu düşüşü hak edecek bir gerileme yaşanmadı türk futbolunda....
    Dusus yok.. Bir ara zamanim olursa hatta ne kadar yukselis oldugunu da gosterecek istatistigi de cikartirim. Ancak sadece Fenerbahce'ye bakarsak takimin ortalama CA'si 134'den 138'e cikti. Yani 4 x 16 = 64 CA puani eklendi en iyi 16 oyuncuya.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

[QUOTE=Sheriff;1050860]
    Abi Servet benim karşıma çıksın 5 kere arka arkaya çalımlarım.. Sinan Servet'i geçemiyorsa kişisel bir durumları vardır diye birşeyler ararım ben burda.. Ben izlemedim maçı ama arkadaşım Cangele'nin Servet'i kaç kere çalımladığını sayamadım bile dedi..

[QUOTE]

Serveti sen 5 kere arka arkaya çalımlayabiliyorsan seni transfer edelim o zaman Ama burda demek istediğim bi konu var servet vücüdunun o kadar iyi kullandı kii tribündeki her insan bende dahil pozisyonlardan sonra servet serveet diye bağırdık. Adam maç boyunca cangele ve gökhan gibi adamlara neredeyse pozisyon vermedi tabii Cangelenin geçtiği olmadı mı oldu ama 1-2 kez, öyle kaç kere falan değil. Ben bizzat tribündeydim tribünden izleyince vücudunu nasıl kullandığını görebiliyorsun Cangele ayağını topa uzatıyor ama Servet vücüdunu öyle kullanıyor ki adam top alamıyor, omuz omuzada bütün toplar Servette. eğer her pozisyonda Serveti çalımlamış olasydı Kayseri bir sürü pozisyona girmiş olmalıydı ama GS son 10 dk dışında neredeyse pozisyon vermedi.

Nesil
    2003

[quote=Sheriff;1050860]Uğur Daniel Alves'i rahat rahat geçtimi geçti.. Oyunda ikisini her türlü karşı karşıya getirelim bu kadar geçebilirmi geçemez.. Daniel Alves çok çok sıradan bir oyuncu artık benim gözümde.. Gökhan ondan daha iyi bana göre.. Oyunda okadar özel bir oyuncu olmasına karşın, özel bir oyuncuda olması gereken herhangi bir özellik göremedim.. Onun yaptıklarını herkes yapıyor zaten..

Oyunda hızı 19 top kapma, pozisyon alma ve konsantrasyon özelliklerini hatırlamıyorum ama en az 14-15 er vardır onlarda.. Alves böyleyse Alves'le karşısında 6 yaşında çocuk var gibi oynayan adamın özelliklerininde onun ekarte edebilecek şekilde düzenlenmesi gerekir..

Alves'in hücum yönü güçlü defansı zayıf diyorsunuz.. E oyunda her yeri güçlü.. Adamı nereye koyarsan koy süper oynayacak özelliklere sahip.. Ozaman o adam düşsün..
    Yazdiklarimi okumadan mi bu yorumu yapiyorsun?

Ozaman biz farklı maçları izledik.. İlk 20 dk yı dikkatli izleyemediğim doğrudur hatta ilk 10 dk yı hiç izleyemedim ama maçın geneline baktığımda Gökhan Capel'i durdurdu, tehlike yaratmasını engelledi.. Hiçbir pozisyonda rahat bırakmadı Alves gibi kolay lokma olmadı.. Ancak ben burda yine taktiksel bir durum sezemedim.. Birebir kalınan pozisyonda amaç her taktikte aynıdır adamı geçirmemek orta fırsatı bulmasını engellemek.. Gökhan bunu yaptı ama Alves yapamadı..
    Mucadelecilik, CA'yi etkileyen bir unsur degil. Evet mucadeleci oyuncu kapasitesini zorlar ancak teknik ozelliklerinin ust duzey oldugunu gostermez mucadelecilik.

Abi biz gerçekten farklı maçları izledik galiba Uğur üstüne üstüne gitti topu sağından attı Alves'in, topun peşinden koştu ve geçti çoğunlukla.. Alves faul yapmamayı tercih ettide topu çalmayı yada orta yapmasını engelleyemiyorsa faul yapmadan ozaman onun adı Alves olmasın.. Ali Tandoğan'da yapıyor aynı şeyi..

Capel faul yaptırmayı seven çirkef güçsüz ayağı yere Uğur kadar sağlam basmayan bir oyuncu desek daha doğru olur.. Sonuçta Gökhan onu durdurdu bir şekilde.. Faul yapması gereken yerde yaptı ama faul yapmadan da durdurduğu baya pozisyon var.. Sevilla soldan gelemedi.. Ayrıca Capel bazı pozisyonlarda geçemeyeceğini anlayıp hiç denemedi bile
    Cikart formayi Burak cikart. Topu topu 1-2 defa izledigin bir oyuncu icin cirkef yakistirmalari vs. ne oluyor? Ufak temas ile kendini yere birakmak cirkeflikse, kusura bakma ama Alex, Aurelio, Lugano, Kezman, Ugur Boral ve daha niceleri ayni sekilde tanimlandirilir. Manisa macinda arkadan hafif cekilen Ugur'un ellerini havaya kaldirip "yahu bana faul yok mu?" diye serzeniste bulundugunu da gorduk. Tipki Capel'in Gokhan'in kendisini tutmasinda yaptigi gibi. Hakemlerimiz sag olsun, adam gibi faul falan calmadigi icin, once rakibe sonra topa yapilan mudahalelerin, veya topla alakasiz mudahalelerin hic birini takiminiz aleyhine oldugu surece kabullenemiyorsunuz.

Oyunda bazı skandal sayılacak oyuncular var Alves'de onlardan biri bana göre..
    Mentalitesi adam karşındayken bırak geçsin demezki alamadı işte hiç top pozisyonunu bozamadı Uğur'un, yerlere yattığı pozisyonlarıda gördük mücadele etti ama işe yaramadı işte.. Daha burada Alves'i neden savunuyorsun abi.. Alves oyundaki özelliklerini hakediyormu?
    Alves'i savunmuyorum. Alves'in defansif ozelliklerinin zayif olmasi gerekli, evet bu dogru.

Ancak Capel'e yapilan faul ile Ugur'a yapilan faulleri karsilastirdigimizda karsimiza bir tablo cikiyor. Hangisini begeniyorsan onu sec

1. Capel cok cok tehlikeli bir oyuncu, Gokhan ise iyi bir defans oyuncusu olmasina ragmen ancak fauller ile durdurdu.
    2. Capel tehlikeli bir oyuncu, Gokhan'in defansi zayif oldugu icin faullerle durdurmak zorunda kaldi

ve

1. Ugur cok cok tehlikeli bir oyuncu, Alves ise iyi bir defans oyuncusu, arada sirada Ugur Alves'i gecti.
    2. Ugur tehlikeli bir oyuncu, Alves'in defansi zayif oldugu icin Ugur Alves'i gecti.

Benim dusuncem, Alves rakibini faul ile durdurmamayi tercih etti (agresif degil), Gokhan ise rakibini ne pahasina olursa olsun durdurmak istedi (oldukca agresif). Ve ayrica yukaridaki ikinci secenekler mantiga uyan secenekler.

Abi Servet benim karşıma çıksın 5 kere arka arkaya çalımlarım.. Sinan Servet'i geçemiyorsa kişisel bir durumları vardır diye birşeyler ararım ben burda..
    Kusura bakma ama "Yuh!" Bu mantalite ile karsi karsiya kaliyorsak konu kapanmistir.
    Last edited by perpetua : 12.Mart.2008 at 21:41

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Servet'i ancak hızlı bir oyuncu geçer. Dribbling'inin iyi olmasıyla alakası yok.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

capel ispanya liginde d böyle kendini kolayca yere bırakan hakemi aldatmaya çalışan bir oyuncu...ersen martin de söylemişti zaten demecinde...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul-Exeter

Ömer abi sanırım sıkıntının çoğu CA'dan ziyade PAların kısılmasında, ben en azından Fenerbahçeye bakınca oyuncuların büyük bir çoğunluğunda PA kısması olduğuna şahidim ve aynı şey Türk oyuncularda da geçerli 8.0.0 da FB ya GS gibi bir takıma misal 3 sezonda 150 PA -140 CA aralığından düşük adamlar giremez hale geliyorken bu oyunda bu namümkün gözüküyor... Servet'e çalım arkadaşı da hemen bizim Sarıyer'le antremana çağırıyorum

Nesil
    2006
    Yer
    Belcika / Antwerpen

Quote Originally Posted by peluk View Post
    Servet'i ancak hızlı bir oyuncu geçer. Dribbling'inin iyi olmasıyla alakası yok.
    onu bunu bilmem(haklisiniz)
    ama Serveti salon futbol oyun kurallrinda alin iceri, karsi karsiya onu burda maymun edecek(belcika) 50 kisi sayarim!!! biz dahil!
    oyle vucut olayina girmeyelim! hemen faulu kazaniriz
    herseyin bi kurali var degil mi!

"aaaa servet geliyo, hop bacak ara"

aklima getiriyorum da, hani youtublarda izlediginiz o top sakla yontemleri varya, servete uygulasak acayip komik olurda hehehehe

ama servetin hakki yenmemeli bizdeyken kotuydu galatasarayda artik iyi oyuncu, oyle degil mi arkadaslar
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    ne acidir ki,
    Galatasaray Leverkusene karsi 5-1 lik hezimette, Servetin yaptirdigi penaltinin gol olusunu izlerken, Diego Lugano penalti noktasindan Alexin ortaladigi korneri topunu doksana takiyordu...

current ability ve continental olayi!
    Last edited by yusufislam : 13.Mart.2008 at 03:00 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

@yusufislam

Zaten Servet'in özellikleri yüksek değil ki..

Fanatik yok aramızda, inan maç izlerken nasıl eleştiriyorum bir bilsen
    Acımam yani, abartmayı bırak fazla bile yapıyoruz özellikleri bence, gözümüzde büyüyen onca şey var ki..

Alex Ş.L.'nde asist kralı şu an:
    http://www.uefa.com/competitions/ucl...ics/index.html
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    Heryer

Sevgili arkadaşlar Servet ile ilgili bir arkadaşımız çalım falan demiş te hiç unutmuyorum. Servet FB' deyken, Youla GB' deydi. Youla ki hızını bilmeyen yoktur. Uzun mesafede SErvet her defasında Youlayla kafa kafaya gitmişti ve onu durdurmuştu. Çıplak gözle izledğinizde Servet' in bu kadar yavaşa bir oyuncu olmadığını ancak anlayabilirsiniz. Statta izlemek ile tv' de izlemek arasında ne yazık ki! bariz farklar var. Servet' i son 2 yıldır canlı izlemiyorum şu an ki durumunu ancak tv' den gördüğüm kadarıyla sınırlı bir şekilde yazabilirim ama Servet' i beğenmeyebilrsiniz ama bu kadar da değil yani.

Bu arada bazı arkadaşlar hiç bir FM ve ya daha iyimser olalım kısıtlı bir fm ve futbol bilgisiyle çok acayip eleştirilerle bu mükemmele yakın 8.02 Türkiye datasını eleştiriyolar. Yani söyleyecek bişi bulamıyorum ne diyebilirim ki şu an ki şeflerden biri olan Ömer Perpetua ile bu forumlarda defalarca tartıştık. Hem de kıyasıya kapıştık ikimiz de araştırma ekibindeyken. Ama kapıştığımız noktalar belki futbola farklı bakış açıllarımızdan belki de fm' de bazı noktaları farklı değerlendirdiğimizdendi. Ama şimdi bakıyorum da 1-2 defa izlenen Sevilla' lı oyunculara bodoslama eleştiriler, yok 802 türkler makas yemiş özellik olarak demeler, serveti çalımlamalar, bilmem neler. Bunlar ne sizi geliştirir ne araştırmaya katkıda bulunur. Ömer başkanın elleri yoruldu klavyeden sizlere bişiler öretebilmek için cevap yetiştrmketen. Ne diiyim bakınız şuraya yazıp şefi darlamaktansa öncelikle bana özel mesajdan bişiler yazın gözünüzü seveyim biz bir tartışalım. Ben kesmessem sizi ondan sonra buraya yazın. Sen kimsin diyen olursa ki olabilir. Benim fm ve futbol adına yaptıklarıma, haftada kaç maçı statta izlediğime, kaç yıldır FM oynadığıma ki fm' den çok daha iyi bildiğim Türk oyuncu piyasasına hakimiyetime baksınlar(forumdaki araştırma sayfaındaki yazılarım) ondan sonra yorum yapsınlar. Amacım kimseyi kırmak değil eğer bu yazımdan kırılan olursa sorunu bir de kendin de arasın.
    [CENTER][B][SIZE=2][COLOR=black][/COLOR][/SIZE][/B] [/CENTER]

Nesil
    2006
    Yer
    Belcika / Antwerpen

bu konuda haklisin, servet oyle hic kosamiyo degil, iyi de kosuyo mashallah ama sorunlari konusmaya gerek yok Fenebahce konusu bu....
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    serveti begenmeme degil, zaten benim anlatmaya calistigim baska, servetin dev bir defans adami icin yeterince hizi var bu kadari yeter!
    dev oldugu icin kalin oldugu icin kivrak degil, kendi etrafinda hizli donusleri falan yok demeye getirdim...

yaninda birisi olsa hizlanmasi yuksek olan birden hizlandigi icin araya fark koyuyo ondan sonra o fark ne aciliyo ne kapaliyo, cunku servette iyi kosuyo malumunuz o bir futbolcu ve sorun her devde oldugu gibi servet kivrak olsaydi DUNYANIN EN IYI DEFANSIYDI!

Fenerbahce neden birakti anlamiyorum, tumerle beraber gecen sezon basi 3 yillik anlasma yapilmisti lugano ve edu alindiginda bedavaya sivas(kardesimize) verildi...ordanda Galatasaray rahat durur mu aldi adami ...
    hem 3 yillik kontrat yap hemde bedavaya ver, istese fenerbahce onu rusyaya iyi bir paraya yollardi, ama Fenerbahcenin hic bir zaman anadoludan para alacak gozu olmadi, hep bedavaya veriyor....

konuyu kapatalim artik, Fenerbahce konusun konusalim!
    Last edited by yusufislam : 13.Mart.2008 at 13:11 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by yusufislam View Post
    bu konuda haklisin, servet oyle hic kosamiyo degil, iyi de kosuyo mashallah ama sorunlari konusmaya gerek yok Fenebahce konusu bu....
    fenerbahçe konusu ancak daha önce fenerbahçede yabancı kontejyanı yüzünden yedek kalmış ve şimdide ezeli rakibinde yıldız gibi oynayan adamı hazmedemeyip dalga geçip ego tatmin etme yeri de değil

şimdi galatasaray araştırmasındada bir çıksa ben selçukla denize asonsör boşluğunda kırk kere çalım atarım dese hadi git işine demezmisiniz haklısınızda

tıpki galatasaray fanatiği olup sırf top tekniği yeterli değil diye selçukla denizi beğenmeyen futbol düşmanlarıda vardır ve kıt futbol bilgileriyle dalga geçmeyede kalkarlar kıt futbol bilgileri bir kenara yaptıkları herşeyden evvel ayıptır

(bence selçuk ve deniz tartışmasız üst sınıf futbolculardır)
    Fikirlerim burada

Nesil
    2006
    Yer
    Belcika / Antwerpen

selcugu bilmem ama deniz aslinda Latin Amerikadan alinmis bir oyuncu olarak dusunun ve adini da DENIZAO koyun bakin ne kadar degerli

dalgaya gelince, Fenerbahcedeyken gecilen binlerce dalgaya karsi kucccuuuucuuuk bir karsilik desek?

neyse...benden NOKTA

Nesil
    2005
    Yer
    Republic Of Fenerbahçe

Capel konusunda ömer abi eminim ki çok çirkef bir futbolcu. Sadece 1-2-3-4 maçını değil yaklaşık 15'e yakın maçını izledim 2 sene içerisinde hep aynı hep aynı
    Uğur Boral'ın hızlanması ve hızı geçrekten iyi, fakat ömer abi daha önce orta açma yeteneği pek yok demiştin, gördüğüm kadarıyla orta açma yeteneğine gayette sahip uğur. Manisa maçında Alex'e açtığı ortayı hatırlatmak isterim. Nerdeyse hiç bir ortası boşa gitmiyor.
    dar ağacında olsak bile son sözümüz FENERBAHÇE !

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by EreN View Post
    Capel konusunda ömer abi eminim ki çok çirkef bir futbolcu. Sadece 1-2-3-4 maçını değil yaklaşık 15'e yakın maçını izledim 2 sene içerisinde hep aynı hep aynı
    Uğur Boral'ın hızlanması ve hızı geçrekten iyi, fakat ömer abi daha önce orta açma yeteneği pek yok demiştin, gördüğüm kadarıyla orta açma yeteneğine gayette sahip uğur. Manisa maçında Alex'e açtığı ortayı hatırlatmak isterim. Nerdeyse hiç bir ortası boşa gitmiyor.
    Erencigim..

14 = Iyi orta yapma yetenegi..

15-17 cok iyi orta yapma yetenegi (gelmis gecmis butun oyunculara bakarsak)

18-20 Dunyada gelmis gecmis en iyi orta yapan oyuncular...

Ben kalkip Ugur'un orta becerisini 7 yapalim demedim.. O deger Ibrahim Uzulmez icin ayrilmis durumda oyunda

Ancak 16-17-18 gibi degerler bence Ugur icin fazla. Oyunun Ugur'u gelistirmesi ile de zaten bu seviyelere ulasiyor bir iki sezon icinde.

Nesil
    2006
    Yer
    Belcika / Antwerpen

perpetua bu konuda hakli, zaten ondan sonra gelisiyo, ama hiz miz umrumda o kadar degil de, ugurun top surmesi 2 puan arta bilir!

bu arada, hic bu konu konusuldu mu?
    tmm alexin fizigi iyi degil, gucsuz ve yavas, ama iyi top surebiliyor!
    yavas oldugu icin oyle ronaldinho gibi olmuyor yani yeterince gidemiyor, ama surebilme kabiliyeti cok iyi!

bence top surme yetenegi 16 olmali!
    gerisi zaten 12 altinda, balans haric!

Nesil
    2006
    Yer
    Heryer

Sevgili xxxestargonxxx nickli arkadaşımız (umarım nickini doğru yazdım) benim 2 sayfa önceki yazımda direk sözümü kendisine yazdığımı zannedip rahatsız olmuş. Amacım ne onu ne de başkasını kırmak sonuç olarak Futbol bir oyun FM daha da bir oyun. Ben burada kimsenin kalbini kıracaksam tadı olmaz. Eğer yazdığımız yazından kalbi kırılmış biri varsa özür dilerim.

Gelelim konuya Şef çok iyi bilir. Uğur Boral' ı eskiden beri (Gençler' den) beğenirim. Boral konusunda çoğu FB' li hoşmut değildir. Yani Boral' ı çok eleştirirler bu yüzden en yakın abilerimden biriyle bile tartışmıştım. Boral' ı geçen sene sol bekte oynatan t. direktörlük yeteneği fakiri Zico, Boral' ın ölümüne eleştirilmesine neden olmuştu. Boral üst düzey takımlarda sol bek oynayacak bir oyuncu değildir. Alibeyköy' deyken belki sol bek oynamış olabilir tam bilemiyorum ama Gençlerbirliğin' de sol açık ya da forvet arkası mevkilerinde görev alıyordu. Zico ne yaptı sol bek oynattı her oyuncu her bölgede çok iyi oynayacak diye bir kaide yok. Boral hırslı ve nispeten güçlü bir oyuncu oldugu için Zico kendisini burada tercih etti ama sonradan doğruuyu buldu cve kendisini sol öne koydu. Sol önde Boral' ın başarısını görüyoruz. Yalnız bu oyuncuda ki sıkıntının istikrar olduğnu düşünüyorum. 3 Maç iyiyse 4 maç vasat oynuyor. Boral' ın ca' sı kesinlikle 125 aşağı olmamamlıdır. 125- 128 arası bir değer doğru olacaktır. Bu arada Capel Sevilla maçında hemen hemen her pozisyonda G. Gönülü geçti ya da faul aldırdı. Umarım aynı maçı izlemişizdir

Sheriff Misafir

Extensor; futbol teknik olmadan çeviklik hareket olmadan oynanmaz.. İki preste top kaptırırsın çalım atan oyuncularda kalenin önünde biter hemen..

Ömer Abi; Üzerimde forma yok Sevilla' nın ne kadar çirkef oynadığını hep beraber gördük maçı birlikte izlediğimiz GS'li arkadaşlarım bile aynı şeyi söyledi, sen aksini iddaa ediyorsan sen formanı çıkar.. Hoş sen Arda gibi bana göre dünya klasında düzeyde çalım atan bir oyuncuya bile 16 vermişsin.. İtalyan abilerim İbrahimovic'e 20 vermişler, C.Ronaldo, Messi 19 ken.. Ben artık bunlara bir şey demiyorum kimin üzerinde forma var kimin üzerinde yok göremiyorum.. Mark Gonzalez'le, fln aynı seviyede dribling demişsinde Bence ondan daha iyi dribling yapıyor, Solari'den daha iyi dribling yapıyor, Martin Petrov'dan, daha iyi dribling yapıyor..
    Hem Sevilla'yı 1-2 kere izlemedim daha öncede çok izledim..Nerden biliyorsun Capel'i bir iki kere izlediğimi, benim televizyonumda da NTV var, yurttakii televizyonda da çoğu zaman NTV açık olur, Herkes diyor cümle alem diyor Capel çirkef diye sen formanı çıkart diyorsun..Öyle bir konuşuyorsun ki benim futbol bilgim zayıf seninki çok üst düzeyde sen her gün Capel'i izliyorsun ben ilk ve son kez bizim maçlarda izledim, sen futbol oynadın ben oynamadım, sen fm'yi çok iyi biliyorsun ben hiç bilmiyorum görende böyle sanacak.. Böyle aşağılayarak yazacaksan hiç tartışmayalım senle, abimsin büyüğümsün Ömer abi sana saygım sonsuz ama bu kadar saldırarak yazma lütfen.. Bu gün milyonların öve öve bitiremediği, Sezon sonunda avrupaya gidecek dediği, Euro 2008'de parlayacak dediği Uğur'u ben en başından beri övüyorum.. Niye, izledim gözlemledim biliyorum..

Burakcığım; Servet birebir kaldığında karşısında hızlı ve teknik bir adam varsa çok ağır kalıyor ve durduramıyor.. Tamam Youla hızlıdır ama teknik asla değildir.. Yok Burakçığım ozaman farklı maçları izledik ben gördüm Gökhan'ın yandan girip top kaptığını, Capel üstüne üstüne gidip çalıma girmekten vaz geçtiğini, kenara doğru hareketlenmekten vazgeçip ortaya doğru hareketlenip bu sayede boşalttığı oyunculara pas atmayı çok denedi..

O Servet'e çalım atma konusunda da gayet ciddiydim.. Ben bire bir de çok iyi çalım atarım çok iyi ayak, bilek hareketleri yaparım çok iyi hızlanırım ve çok iyi hızlı koşarım.. Ben dedim lisedeyken çalımlayamayacağım adam yok bire birde diye bizim çocuklara, okul takımının en güvendiği adamı getirdiler(stoper) çocuk her pozisyonda çalım yedi benden maç sonunda kusura bakma biraz serttim diye elimi sıktı sen niye okul takımına girmedin dedi.. Ve eminimki o çocuk 190cm boyuyla Servet'ten daha teknik, daha hareketli ve daha kıvraktı.. Eminim ileride çok iyi yerlere gelecektir..

Ben burda fanatiklik bilmem ne yapmadım.. Futbol bölümündeki eski Servet bizdeyken yolladığım çok ağır mesajlarıda görenler vardır.. Servet ne pahasına olursa olsun benim gözümde futbolcu değildir.. Benim görüşüm bu ve değişmeyecek.. O yüzden bu konuda tartışmayacağım..

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Sheriff View Post
    Extensor; futbol teknik olmadan çeviklik hareket olmadan oynanmaz.. İki preste top kaptırırsın çalım atan oyuncularda kalenin önünde biter hemen..

Ömer Abi; Üzerimde forma yok Sevilla' nın ne kadar çirkef oynadığını hep beraber gördük maçı birlikte izlediğimiz GS'li arkadaşlarım bile aynı şeyi söyledi, sen aksini iddaa ediyorsan sen formanı çıkar.. Hoş sen Arda gibi bana göre dünya klasında düzeyde çalım atan bir oyuncuya bile 16 vermişsin.. İtalyan abilerim İbrahimovic'e 20 vermişler, C.Ronaldo, Messi 19 ken.. Ben artık bunlara bir şey demiyorum kimin üzerinde forma var kimin üzerinde yok göremiyorum.. Mark Gonzalez'le, fln aynı seviyede dribling demişsinde Bence ondan daha iyi dribling yapıyor, Solari'den daha iyi dribling yapıyor, Martin Petrov'dan, daha iyi dribling yapıyor..
    Hem Sevilla'yı 1-2 kere izlemedim daha öncede çok izledim..Nerden biliyorsun Capel'i bir iki kere izlediğimi, benim televizyonumda da NTV var, yurttakii televizyonda da çoğu zaman NTV açık olur, Herkes diyor cümle alem diyor Capel çirkef diye sen formanı çıkart diyorsun..Öyle bir konuşuyorsun ki benim futbol bilgim zayıf seninki çok üst düzeyde sen her gün Capel'i izliyorsun ben ilk ve son kez bizim maçlarda izledim, sen futbol oynadın ben oynamadım, sen fm'yi çok iyi biliyorsun ben hiç bilmiyorum görende böyle sanacak.. Böyle aşağılayarak yazacaksan hiç tartışmayalım senle, abimsin büyüğümsün Ömer abi sana saygım sonsuz ama bu kadar saldırarak yazma lütfen.. Bu gün milyonların öve öve bitiremediği, Sezon sonunda avrupaya gidecek dediği, Euro 2008'de parlayacak dediği Uğur'u ben en başından beri övüyorum.. Niye, izledim gözlemledim biliyorum..

Burakcığım; Servet birebir kaldığında karşısında hızlı ve teknik bir adam varsa çok ağır kalıyor ve durduramıyor.. Tamam Youla hızlıdır ama teknik asla değildir.. Yok Burakçığım ozaman farklı maçları izledik ben gördüm Gökhan'ın yandan girip top kaptığını, Capel üstüne üstüne gidip çalıma girmekten vaz geçtiğini, kenara doğru hareketlenmekten vazgeçip ortaya doğru hareketlenip bu sayede boşalttığı oyunculara pas atmayı çok denedi..

O Servet'e çalım atma konusunda da gayet ciddiydim.. Ben bire bir de çok iyi çalım atarım çok iyi ayak, bilek hareketleri yaparım çok iyi hızlanırım ve çok iyi hızlı koşarım.. Ben dedim lisedeyken çalımlayamayacağım adam yok bire birde diye bizim çocuklara, okul takımının en güvendiği adamı getirdiler(stoper) çocuk her pozisyonda çalım yedi benden maç sonunda kusura bakma biraz serttim diye elimi sıktı sen niye okul takımına girmedin dedi.. Ve eminimki o çocuk 190cm boyuyla Servet'ten daha teknik, daha hareketli ve daha kıvraktı.. Eminim ileride çok iyi yerlere gelecektir..

Ben burda fanatiklik bilmem ne yapmadım.. Futbol bölümündeki eski Servet bizdeyken yolladığım çok ağır mesajlarıda görenler vardır.. Servet ne pahasına olursa olsun benim gözümde futbolcu değildir.. Benim görüşüm bu ve değişmeyecek.. O yüzden bu konuda tartışmayacağım..
    Capel konusundaki görüşlerine katılıyorum normalde bilemem ancak f.bahçe maçında bir çok kez yok yere kendini yere attı..Servet konusuna gelince fazla hafife alıyorsunuz..Sizden gidip bize gelince çok iyi oynamasından mıdır bilinmez..Servet ligin en çok top kapan oyuncusudur..Ve şuan söyleyebilir misinki bana tr liginde servetten daha istikrarlı ve iyi performans gösteren başka bir stoper?Cangele bile maç içinde bir kere geçemedi hle bir pozisyon varki rezil etti cangeleyi..

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Onurap View Post
    Capel konusundaki görüşlerine katılıyorum normalde bilemem ancak f.bahçe maçında bir çok kez yok yere kendini yere attı..Servet konusuna gelince fazla hafife alıyorsunuz..Sizden gidip bize gelince çok iyi oynamasından mıdır bilinmez..Servet ligin en çok top kapan oyuncusudur..Ve şuan söyleyebilir misinki bana tr liginde servetten daha istikrarlı ve iyi performans gösteren başka bir stoper?Cangele bile maç içinde bir kere geçemedi hle bir pozisyon varki rezil etti cangeleyi..
    Servet TR için yeterli bir oyuncudur ama bu Servet'in iyi oyuncu olduğu anlamına gelmez.

Hala saatli bir bomba Servet.

TR içinde iyi kontratak atabilecek takım sayısı yok denecek kadar, 3 büyükler, Trabzonspor ve biraz da Sivas.

Diğerler takımlar tek oyuncuya pas atıp onun kontra atmasını bekliyor.Doğal olarak Servet ile kimse birebir kalmadı.Birebirde overrated bir oyuncu karşısında Servet oldukça ağır kalır ve hatalı seçimler yapar.Sheva'dan çok kolay bir gol yemesi de bunun sonucu.

Ayrıca çok dengesiz bir oyuncu, o fizikteki bir asla yüklenmemeli, nerede fizğini kullanacağını bilmeli.Bu konuda Baki Mercimek ile aynı seviyede.

Tackling fizik ile top çalmak değil, topu zamanlama ile kesmek.Omuz atıp rakibi yorarak alırsam bu tackling olmaz, hemen hemen hepsini böyle çalıyor Servet.

Bu demek değil ki halı sahada oynayan biri gelsin geçsin, yok artık
    Ammavelakin seri, top tekniği yüksek bir oyuncu (topla rahat) Servet'i yardım olmazsa diğer stoplerden kolay geçebilir, Servet'in zaaflarını kullanarak kırmızı kart aldırabilir, penaltı yaptırabilir (Bkz.Kießling'e yaptığı penaltı).Sağlam bir stoper hamleyi ne zaman yapacağını bilen, defansif oyun bilgisi yüksek, sinirleri kuvvetli, dengeli, alanı daraltabilen bir stoperdir.
    Song olmasaydı Servet'i gönderelim tartışması yapıyor olacaktınız muhtemelen.Yalnız bu Anadolu takımları var iken Servet göze Nesta görünür o ayrı mesele.

Şu da var Servet'in positioning'i çok zayıf, yani futbolda defans yapılır bilmiyor bence, sadece yandan aldığı komutları uyguluyor.İyi bir futbolcu olmanın yolu temek tekniktir, çocuklukta ne öğrenirse onu yaşarsın ileride.

Servet Adriano'yu tutmuştu Konfederasyon Kupası'nda, iyi de oynamıştı ama Adriano fiziği ile önplanda olduğu tekniğini kullanabilen bir oyuncu, onu yıpratınca tekniğini kullanamadı.Halbuki Servet kısa bir oyuncuyu marke edebilecek bir oyuncu değil, o fizikle çabuk bir oyuncu çok yorar.İlk adımı zaten çok ağır, hızlandıktan sonra kabul edilebilir bir hıza ulaşıyor ama ilk adımının ağırlığını bilen bir oyuncu bundan yararlanırsa çok kötü olur Servet için.

Servet kapalı defans oyuncusu, ben olsam üçlü defansın tandeminde oynatırdım, alanı daralacak ve hata yapma şansı azalacaktır, çünkü arkada bir sarkık libero olacak.

Servet'i çok iyi biliyorum, izlediğim 90 dk.lık maçlarının sayısını çıkartamam bile, o derece.

Bu arada Youla önünü göremiyor koşarken, ne çalımı
    Bebbe de en az onun kadar tekniksiz, yetersiz; çok kötü bir oyuncu dediğimde herkes karşı çıkıyor, çözemedim bunu.

Yeter bu kadar Servet muhabbeti, burası Fenerbahçe Araştırma Konusu.

Quote Originally Posted by Sheriff View Post

Burak bu kadar iyiydin de niye girmedin, lise takımlarını izleyen onlarca scout var, şansın olurdu bir şekilde.

Gökhan'ı tackling biraz yükseltilecek, crossingi belki biraz değiştirebilirm.
    Uğur'da çok fazla olmasa da değişiklik yapılabilir, ona da bakacağım.

Capel evet çok çirkef, Ömer abi ne der onu bilmem.Çifkefliğin dışına çıkıyor Capel, bunu faul aldırmak için kullanıyor, bu ahlaksızlıktır.Galatasaray'da Arif, Fenerbahçe'de Nobre bunu çok yaptılar zaman zaman, gerçekten düştükleri de oldu, kendilerini yere bıraktıkları da.
    Çirkeflik kabul edilebilir bir şey, el kol yorarsın adamı, bunu asla yargılamıyorum ama hakemin pozisyon içinde yanlış karar vermesini sağlayamazsın, bu davranış kabul edilebilri birş ey değil benim görüşümde.
    Zira biz de yapıyorduk (lise çağlarımda lisanslı basketbol oynadım), çok doğal yani arada bir omuz atmak, ittirmek, rakibi biraz fazla fizik ile yormak.

Lugano'yuı bu yüzden eleştiriyorsan Ömer abi, Avrupa futbolunda bunun ne kadar doğal olduğunu da görmelisin.

Bu arada Fenerbahçe'de Uğur,Gökhan Gönül, Deniz, Semih, Volkan, Serdar mutlaka kadroya çağrılmalılar EURO 2008 için.Fatih Terim gider Selçuk'u çağırır çıldırtır yine, o ayrı mesele.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

mehmet yıldızı taç çizgisi kenarındaki reklam panolarına attı, tumu bayılttı 10 dk yerden kalkamadı,semih 2 hafta kendine gelemedi. ki bunlar güçlüyüz diye geçinen forvetler özellikle sen servetle bire bir kalma sevdalısı olma hatayla yan yana kalmayın alisamiyenden kadiköye kadar uçurabilir yani

sen lise takımındaki stoperle milli takım stoperini nasıl aynı kefeye koyarsın ki
    sen jabadan bile zayıfsın nasıl 5 kere ard arda çalım atarım diyorsun adam sana üflese mesafeniz açılır halı saha futboluna benzemez bu iş
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    ankaragücü maçında servetle jaba bire bir oynadı jaba kaleye 30 metre yaklaşamadı
    bu güne kadar bütün galatasaray maçlarını izledim yaklaşık 30 maçta sadece 1 futbolcu oyunun belli dönemlerinde servete büyük üstünlük kurdu oda holoskoydu ilk vestel manisa maçında ve son beşiktaş maçında boş alanda bulduğu için çok etkiliydi mesela son beşiktaş maçında maç 1-0 olana kadar holosko normal oynarken 1-0 dan sonra galatasaray savunayı öne çıkardığı için geride boşluklar buldu ve bu sayede başarılı oldu
    şu sheva konusunda da böyle bir acımasızlık görmedim sen 4 ay adamı yedek beklet luciano cezalı duruma düşsün hafta içi milanla maç yapacaksın ligde yine ısrarla lucianoyu oynat ve 4 ay top oynamamış adama deki git sheva yı şu saatte nestayı 4 ay yedek bırakın ve şimdiki dönemin en formda forveti mesela adebayoru tut deyin nestada o duruma düşer yorumu yaparken yanında neden böyle oldu diye de düşünmek lazım özelliklede fenerbahçe araştırmacısıysanız
    Last edited by extensor : 14.Mart.2008 at 19:20 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)
    Fikirlerim burada

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by extensor View Post
    semih 2 hafta kendine gelemedi
    Bu bir başarı mı?Orda kim olsa sakatlanmaz mıydı?

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by extensor View Post
    mehmet yıldızı taç çizgisi kenarındaki reklam panolarına attı, tumu bayılttı 10 dk yerden kalkamadı,semih 2 hafta kendine gelemedi. ki bunlar güçlüyüz diye geçinen forvetler özellikle sen servetle bire bir kalma sevdalısı olma hatayla yan yana kalmayın alisamiyenden kadiköye kadar uçurabilir yani

sen lise takımındaki stoperle milli takım stoperini nasıl aynı kefeye koyarsın ki
    sen jabadan bile zayıfsın nasıl 5 kere ard arda çalım atarım diyorsun adam sana üflese mesafeniz açılır halı saha futboluna benzemez bu iş
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    ankaragücü maçında servetle jaba bire bir oynadı jaba kaleye 30 metre yaklaşamadı
    bu güne kadar bütün galatasaray maçlarını izledim yaklaşık 30 maçta sadece 1 futbolcu oyunun belli dönemlerinde servete büyük üstünlük kurdu oda holoskoydu ilk vestel manisa maçında ve son beşiktaş maçında boş alanda bulduğu için çok etkiliydi mesela son beşiktaş maçında maç 1-0 olana kadar holosko normal oynarken 1-0 dan sonra galatasaray savunayı öne çıkardığı için geride boşluklar buldu ve bu sayede başarılı oldu
    şu sheva konusunda da böyle bir acımasızlık görmedim sen 4 ay adamı yedek beklet luciano cezalı duruma düşsün hafta içi milanla maç yapacaksın ligde yine ısrarla lucianoyu oynat ve 4 ay top oynamamış adama deki git sheva yı şu saatte nestayı 4 ay yedek bırakın ve şimdiki dönemin en formda forveti mesela adebayoru tut deyin nestada o duruma düşer yorumu yaparken yanında neden böyle oldu diye de düşünmek lazım özelliklede fenerbahçe araştırmacısıysanız
    Kendin ile çelişiyorsun, Tomas'tan sonra stoperi kalmadı Fenerbahçe'nin, Can'ı çıkardı altyapıdan Daum, oynatmadı da zaten.Önder oynadı ama sezon boyu oynamadı stoperde.

İkincisi yedek de kalsa ara ara oynuyordu Servet, Yasin Çakmak'ın durumuna hiç benzemiyor, 4 ay diye bir şey yok yani.

İşi kişileştirmeye devam edecekseniz hiç yazmam, kendinizi cevaplar durursunuz.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Omuz atarak top almak tackling değildir, ne ne değildir bir önceki sayfada yazdım, Servet'i abartmaya devam ediyorsun Extensor.

Semih'e yaptığı kırmızı karttır, oyuncunun hayatına kasıttır ve en az (1+1) 2 hafta oynamaması lazımdı.
    Last edited by Cengo : 14.Mart.2008 at 20:23 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    Heryer

Yani Sinan senin dediğin oldu mu şimdi. Oyuncu sakatlamak kasap gibi girmek oyuncunun gücünü gösterir mi? Yani olacak iş değil. Seni tanımasam şaşırmıycam da sen toptana anlyan adamsın böle konuşursan.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

yok elbette başarı ölçüsü değil 1-2 adım arakada kalmıştı ve akını kesmek için faul yapmıştı ama semih kolay kolay sakatlanmayan yere sağlam basan bir oyuncu ona ragmen maçın önceki bölümünde de semihi kaleye döndürmedi

aslında söylemek istediğim şey o pozisyon ile ilgili değil stoperlerin sert savunma yapıp forvetlere göz açtırmaması da bir başarıdır lugano emree aşık ta bunu sıkça dener döndürmeden faul yaparlar yani (eğer durduramıyorlarsa)

mesela bundan 3 sene önce terry ile etoo şampiyonlar ligi çeyrek finalinde karşılaşmışlardı etoo maç boyunca dayak yediğimi hissettim demişti ve hiç etkili olamamıştı demek istediğim servetinde nispeten güçlü sayılacak futbolculara onu yapmasıydı yoksa faulle alakası yok her iki maçtada semihinde kezmanında yüzünü kaleye döndürmedi

ve fizik güç olarak çok üstün bir stoper
    bunu anlatmak istedim yoksa semih selçuk deniz alex bir çok fenerbahçeli futbolcuyu severim sakatlanmasına üzülmüştüm hatta

ben kendi taraftarı tarafından zamanında ıslıklanan selçuğu semihi denizi kendi taraftarından daha çok severim
    Fikirlerim burada

Sayfa 4 / 34 İlkİlk ... 2345614 ... SonSon

Mesaj Yetkileri