Herkese merhaba;

Managerlik sevdasına başladığım 97 yılından bu yana sayısız taktik denedim. O zamanların popüler oyunu Sensible Soccer'dan beri hep aynı tarz yani tek forvet, tek kanatlı ve o kanata dayalı bu sayede defansa yardımcı olan taktiksel sistemlerle oynadım ve genel anlamda başarılı oldum. CM ve sonrasında FM'de de bu taktiğin değişik versiyonlarını denedim. Ancak her oyunda maç motoru değiştiğinden bende taktiğimi değiştirdim.

Sonuç olarak FM 2008'e göre kendi sistemime uygun bir taktik geliştirdim ve bu taktikle çok başarılı sonuçlar elde ettim. Şimdide sizinle paylaşmak istiyorum...

Kısaca anlatmak gerekirse;
-Crusher v1'in genel amacı rakibe oyun oynatmamak. Nasıl mı? FM08 maç motorundaki değişikliği az çok biliyorsunuz sanırım. Closing down, Tight press vs.vs. gibi eklentilerdeki değişiklikler maç motorunda bayağı değiştirilmiş ve eğer bu orantıyı düzgün yaparsanız rakibinizin oyununu oynamasını zorlaştırıyorsunuz. Eziyorsunuz... Görüldüğü üzere günümüz futbolunda güzel futbol oymaktan öte rakibinize oyun oynatmayarak daha iyi sonuçlara imza atabiliyorsunuz. Ana hedefim bu oldu.
-Bir diğer amacım ise tek kanatlı sistemle atak yapmak oldu. Nedeni ise güzel iki kanat oyuncusu almak yerine çok daha güzel bir kanat oyuncusu alarak takımı güçlendirmek. Diğer kanatın yerine ise DMC, FC gibi gerekli gördüğünüz yerde fazladan bir adam daha oynatabiliyorsunuz. Örnek olarak Crusher v1'de kanat oyuncusu sağ tarafta ve sol kanat boş. Peki sol defans'ın durumu ne olacak derseniz, onuda DL ve sol DMC'deki oyuncularımıza vereceğimiz ayar ile nerdeyse kapatmış oluyoruz. Bu durumda nerdeyse sahada 12 kişi varmış gibi oynuyoruz.
-Bu taktik sayesinde duran toplardan gol bulma şansınız çok yüksek. Forumdaki bir çok taktiği inceledim kullandım ancak nerdeyse hiçbirisi Korner, Frikik,Taç kullanımları ile ilgili bir ayar yapmamış. Çok uzun uğraşlar sonunda eğer defans oyuncularınızın Zıplama ve Kafa özellikleri yüksek ise bu taktik sayesinde kornerleriniz adeta bir penaltı gibi tehlikeli olacaktır.

Görüldüğü üzere dörtlü defans, iki ön libero, tek forvet ve tek forvet arkası ile günümüz modern futbol taktik anlayışında bir diziliş. Burdaki asıl amaç sağ kanattan yapacağınız ataklar.

Mevkileri sırasıyla analiz edecek olursak;
GK: Kısa pas yapması gerekiyor. Daha çok defansif bir diziliş olduğundan ataklar genelde defanslardan başlıyor.
DC: Aynı şekil Kısa-Karışık pas sistemi ile oynamalılar. Klasik defans oyuncusu özelliklerinden ziyade Zıplama ve Kafa özellikleri iyi olursa duran toplarda çok gol atabilirler.
DL: Fullback tarzında oynuyor. Fazla ileri çıkmıyor zaten çıkmasına gerek yok. Sadece karşı takımın sağ kanadından gelecek atakları kesiyor. Pozisyon alma, Top kapma gibi özelliklerinin yüksek olması gerekir.
DR: Solbek'e nazaran daha fazla ileri çıkıyor. Bu sayede sağ kanattaki oyuncunuz ile rakibinizin sol tarafını göçertiyorsunuz. Ara pas özelliğini açarak güzel pozisyonlar yakalabiliyorsunuz. Klasik arka kanat özelliklerinin yanı sıra Pas özelliğininde iyi olması gerekiyor.
Sol DMC: Bu bölgedeki oyuncu tam bir DMC olmalı orta sahayı silip süpürecek, çok koşacak, rakibe pres uygulayacak, adeta sahada savaşıcak bu yüzden Top kapma, dayanıklılık gibi defansif özellikleri yüksek bir DMC size avantaj sağlayabilir.
Sağ DMC: Buradaki oyuncunuz defanstan ziyade ofansa önem veren bir oyuncu olmalıdır. Genelde oyunu kuran oyuncu bu bölgedekidir. Sağ kanada ara paslar atan kontra ataklarda takımı hucüma geçiren oyuncudur. Pas, Yaratıcılık, Özel yetenek, Teknik gibi özelliklerine dikkat edin.
MC: Genelde uzun şutlar atabilicek Ofansif ortasaha oyuncusu oynatmanız yararınıza olacaktır. Uzun şut, Pas, Top sürme, özel yetenek gibi özellikleri güzel olmalıdır.
MR: Dizilişteki en önemli mevki. Bu bölgedeki oyuncunuz gerçekten güzel olmalıdır. Hız,Hızlanma,Çeviklik,Top sürme,Orta yapma,Yaratıcılık gibi özellikleri üst düzey olmalıdır. Target man bu bölgedeki oyuncudur. Bu yüzden tüm ataklarda top bu futbolcuyla buluşur. DR ile birlikte rakibin sol kanadını ezer geçer.
AMC: Bu bölgedeki oyuncu Forvet arkası gibi gözüksede ataklarda genelde ikinci forvet olacaktır. Rakip oyun kurarken ise rakibe baskı yaparak defansa da yardımcı olacaktır. AMC/FC oyuncu oynatmanız yararınıza olacaktır. Bitiricilik,Uzun şut,özel yetenek gibi özellikleri yüksek olan oyuncular yararınızadır.
FC: Tek forvetinizi ister hızlı ister pivot seçebilirsiniz. Eğer hızlı seçecekseniz genelde kontra atak yapısındaki taktik ile bol goller bulabilirsiniz. Eğer pivot seçerseniz ise zaten duran toplardaki üstünlüğünüze bir yenisi daha eklersiniz ayrıca sağ kanattan yapılan ortalara iyi kafa vurarak gol şansınızı arttırabilirsiniz. Eğer DC'lerinizin kafa özellikleri iyi ise ben hızlı forvet öneririm.

Bu taktik sayesinde Wolverhampton takımıyla 2013 Yılına kadar 4 Premier Lig şampiyonluğu 1 UEFA, 3 Şampiyonlar Ligi, 4 Süper Kupa, FA, Lig kupası ve ismini hatırlayamadığım toplamda 23 kupa kaldırdım.

Maç istatiklerine bakıcak olursak;

Maçlarda da görüldüğü üzere bu taktikle rakibinizi oynattırmıyorsunuz. Bir bakıma eziyorsunuz.

Forum ahalisinden isteğim olgun yorumlar yapması (kötü, iyi, süper) gibi yorumlardan ziyade güzel veya kötü bulduğunuz yönlerini belirtmesi, kullandıktan sonraki performansını belirtmesi gibi...

Herkese kolay gelsin...Crusher v2'de görüşmek üzere...

Crusher v1 Download