Sayfa 48 / 50 İlkİlk ... 384647484950 SonSon
1,411 ile 1,440 arası toplam 1479 sonuç

Konu: Galatasaray SK

Nesil
    2007

Quote Originally Posted by 2pac View Post
    Libertadores'le Sampiyonlar ligi'ni aynı kefeye koyuyorsanız tartısılacak birsey yok..İyi aksamlar.
    Sizde beni anlamakta ısrara ediyorsanız diyecek birşey yok, bundan bir önceki mesajımda örnek olduğunu belirttim(sanırım mesajlarımın tamamını okumayıp bir kısmını alıp cevaplıyorsunuz) Libertadores vb. kupaların hala nasıl aynı kefeye koyduğumu çıkardınız anlamış değilim ben diyorum ak siz diyorsunuz kara dediniz...
    Her neyse, perpetua zaten açıklama yapmış.Umarım daha gerçekçi olur FM 2010'da...
    Sizede iyi akşamlar...

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    1. Arastirma sitesi diye bir kavram yok.
    2. Fenerbahce Ortega'yi aldigindan 2 sene once Avrupa'da en cok gol attigi icin altin ayakkabi almis Jardel'i aldi. Tabii o donemde arastirmayi biz yurutmuyorduk.
    3. Fenerbahce Alex'i aldigi yil, Galatasaray Kamerun'un efsane oyuncusu ve kaptani Song, Alex kadar Brezilya milli takim formasini giymis Real Madrid'de oynamis Flávio Conceição'yu aldi. Bir onceki sezon Frank de Boer alinmisti. Tabii Alex disinda bu transfer edilen bir cok oyuncunun akibeti Ortega'dan pek farkli olmadi.
    4. Arastirmayi almadan once her ne kadar reputation belirlemede sorumlu olmasam da donemin arastirma sefine Fenerbahce'nin reputation olarak daha yuksek olmasi gerektigini savundum.
    5. Arastirmayi yaptigimiz son 2 yildir Fenerbahce'nin reputation olarak Galatasaray'dan daha yuksek seviyede olmasi gerektigini savundum ve bu sekilde ayarladik. Fenerbahce stat ve gelirlerin yuksek olmasi ve Galatasaray'in Ozhan Canaydin donemindeki kuculerek borc odeme stratejisinin takimi zedeledigini dusundugum icin Fenerbahce'nin yuksek olmasi gerektigini savunmaya devam ettim. Ayni seyler artik tam olarak gecerli degil. Galatasaray ozellikle yaptigi sponsorluk anlasmalari ile hem gelirini cok yukseltti, hem de gecmise gore yaptigi transferlerin profili cok artti. Basari olarak zaten bu takimlarin yaptigi transferler olmasa ikisinin de reputation seviyesi 150'nin (yani 7500) ustune cikmaz.
    Bir yanda Conceição, Frank de boer, jardel(yada cem uzan)diğer yanda alfabetik sırayla gidersek Appiah Alex, Anelka, Ortega vs vs

Doğru siz haklısınız.

Galatasaray araştırması için merak ettiğim bir başka konuda şu:

Adnan Polat Galatasarayın toplam 152 MİLYON DOLAR sponsorluk geliri anlaşması olduğunu söyledi canlı yayında. Acaba gerçekçilik adına oyuna aktarılcakmı?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by medievil View Post
    Bir yanda Conceição, Frank de boer, jardel(yada cem uzan)diğer yanda alfabetik sırayla gidersek Appiah Alex, Anelka, Ortega vs vs

Doğru siz haklısınız.
    Transfer sonrasi performans yerine, transfer oncesi oyuncularin ne kadar taliplisi oldugunu goz onunde tutmak gerekli. Eger olctugumuz taninmis oyunculari kadroya katma becerisi ise.

Anelka, belki de gercekten gozleri acan tek transferi Fenerbahce'nin. Appiah, Alex yanina bile yaklasamaz, her ne kadar performans olarak Anelka'nin ustune cikmis olsalar da. Ortega ise Fenerbahce'nin yedigi en buyuk kaziktir bence. Arjantin'in kaptani olarak belirttiginiz Ortega'nin o donem kaptani olan Veron ne diyor acaba bu duruma? 1970'den beri en kotu dunya kupasi performansi gostermis Arjantin'in kotu cocugu olarak geldi Ortega Fenerbahce'ye. Istemeyerek, sadece River Plate para kazansin da icinde oldugu finansal krizden biraz kurtulsun diye transferi kabul etti baska hic bir alicisi olmayan Ortega bile. Bu bile ne kadar buyuk bir basari idi o donemde.

Durum Anelka icin bile cok farkli degil. Anelka'nin da Turkiye'ye geldiginde baska alicisi yoktu, Man City finansal olarak zor durumda oldugu icin Anelka'yi satmak istiyordu ve istedigi fiyati vermeyi kabul eden tek aliciya satti.

Bazi seyleri biraz toz pembe goruyoruz. Bugun Turk takimlarinin bu kadar transfer yapmasinin tek nedeni kuluplerin oyunculara vermeyi tahattut ettigi maaslar ve Avrupa'nin cok altinda olan vergi seviyesinden baska bir sey degil. Yani takimin ismi, formanin renkleri ikinci planda.

Galatasaray araştırması için merak ettiğim bir başka konuda şu:

Adnan Polat Galatasarayın toplam 152 MİLYON DOLAR sponsorluk geliri anlaşması olduğunu söyledi canlı yayında. Acaba gerçekçilik adına oyuna aktarılcakmı?
    152 milyon dolarlik sponsorluk anlasmasi'nin onemli bir bolumu (yani Turk telekom ile yapilan stat ismi/forma anlasmasi) zaten 9.0.3'de eklenmisti. Diger, yeni eklenen kismi da Ulker ile yapilan forma arkasi anlasmasi.

Nesil
    2007
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by Lionel Andres Messi View Post
    ömer abi bir yerde arda en iyi 30 sol açıktan biri yazmıştın açıkçası 30 çok fazla 15-17 gibi bir yerde olmalı bence fiziği ve hızı daha sağlam olsa ilk 9-10 olur nispeten sayılı oyunculardanda olabilir bana kalırsa üstelk çift ayaklı bir oyuncuyken.açıkçası merak ediyorum bu 30 kişilik listeyi,oyunuda silmiştim bakamıorum şuan

mesela ardayı izliyorum avrupa liglerini de takip edyorum kesin olarak ardadan daha iyi diyeceğim sol kanat sayısı max 5 6 ya da 7 dir robben robinho ribery silva falan filan daha fazlasında tıkanıyorum.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    öbür konuyuda okudum umarım bu mesajın üstüne gelip tuncay ardadan daha yi gökhan dünyanın en yi 10 sağ bekinden biridir diye yazılmaz
    çok mu gereksiz bir yazı oldu acaba,Ömer abi bu yoruma cevabın yok mu?

Nesil
    2007
    Yer
    Bursa

Arda'nın Crosing ve Pace özelliginde artıs olacak mı ?özelikle Crosing'de cok büyük rütusları hak ediyor
    Nush İle Uslanmayanı Etmeli Tekdir
    Tekdir İle Uslanmayanın Hakkı Kötektir

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Lionel Andres Messi View Post
    çok mu gereksiz bir yazı oldu acaba,Ömer abi bu yoruma cevabın yok mu?
    Arda gercekten bu yil cok sasirtici bir oyun oynuyor. Bu kesin.

Ilk 15 arasina girmesi icin bence stamina'nin 4-5 puan yukselmesi gerekli. Bu da zaman alacaktir.

Alicanfmfan: Olabilir. Ancak ciddi degisiklik ancak devre arasinda olur. Arda'nin mevcut seviyesinde bile ortalarindan veya kornerlerinden gol bulmak gayet mumkun. Hiz konusunda ise katilmiyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Arda gercekten bu yil cok sasirtici bir oyun oynuyor. Bu kesin.

Alicanfmfan: Olabilir. Ancak ciddi degisiklik ancak devre arasinda olur. Arda'nin mevcut seviyesinde bile ortalarindan veya kornerlerinden gol bulmak gayet mumkun. Hiz konusunda ise katilmiyorum.
    Ömer Abi sizin (araştırmacıların) takımı bizden daha farklı gözlerle izlediğinizi bildiğim için, ve burada senden önceki ekip şefiyle şimdiki farkı görebildiğim için, işinizi şu an ne kadar doğru ve gerçeğe yakın yaptığınızı biliyorum.

1-Takım olarak Rijkaardın gelişi ile beraber önemle gözlenmesi gereken konular olacak sanırım. Arttırılsın demiyorum. Birincisi kondüsyon stamina olacak. Skibbe dönemine göre artış var gibi duruyor ama gözlemlemek lazım.

2-Yine takım olarak yapılan orta isabetleri bana çok yüksek geliyor. Yani daha önce bu kadar dikkat etmedim ama %20lere iyi denebilirken GS bu yıl %40-50lerde isabet yakalamış durumda.

3- Ortalarla alakalı olduğunu düşündüğüm başka bir çalışma duran toplardan orta yapma. Yine takımın doğru yere yaptığı topsuz koşuları ya da etkili ortalar sayesinde neredeyse yarım sezonda yapılanı 5 maçta gördük. (ayrıca göreceğiz ama ben bu performansın aynı şekilde devam edeceğini düşünmüyorum sanki FMdeki buglardan yararlanıyor gibi ). Sonuçta zaten set pieces denince içine orta da giriyor ve buna çalışma yapılıyorsa, ortalarda, kornerlerde ve orta olarak kullanılan serbest vuruşlarda etkisini gösterdiği söylenebilir.

Son olarak Ardanın sol kannattan ortaya geçmesi onun için büyük bir fırsat. Daha yolun başında ama sinyaller olumlu. Sonuçta hep sol kanatta kendini geliştirebileceğinden farklı özlliklerini geliştirip kendine ekstralar katabilir. Mesela şutunu belli bir seviyeye getirebilir, yine mental özellikleri artabilir ama dediğin gibi bunları görmek için önümüzde süre var. (bu arada dataları ne zaman teslim ediyorsunuz)

Son olarak da merak ettiğim bir soru. Oyuncunun özellikleri oynatarak mı antrenman yaparak mı gelişir? Sanki oyunda antrenman çok etkili ama gerçek hayatta istediği kadar antrenman yapsın maç oynamadan bir yere gelinmez diye düşünüyorum. Teşşekkür ederim..

Nesil
    2008
    Yer
    Denizli - İzmir

O rep. olayını bende farkettim ben 8.000de eşit olması gerektiğini düşünüyorum .Ülke Ülke Rep. eklenirse Brezilyada 10.000 olmalı .
    Daniel Bryan'ın sakalının kılıyız !

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

oyunda istediğin kadar antrenman yaptır, maç oynamadıkça dramatik gelişmeler olmuyor. bu kesin bence. bu konuda sorun yok denebilir.

arda konusuna gelince. hızlanması minimum 15 olması gerekir bence. hız iyidir(12). ama hızlanma konusunda daha iyi olabilir dediğim gibi.

bir de dribbling konusunda da cidden büyük gelişim içinde arda. 18 olmalı en az bence. buna katılıyormusun ömer abi(perpetua)?

saygılar..

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by mkkadi View Post
    1-Takım olarak Rijkaardın gelişi ile beraber önemle gözlenmesi gereken konular olacak sanırım. Arttırılsın demiyorum. Birincisi kondüsyon stamina olacak. Skibbe dönemine göre artış var gibi duruyor ama gözlemlemek lazım.
    Kesinlikle. Ancak Skibbe donemindeki takimin dayanikliligini tam olarak yansitsak, Arda'nin herhalde 7-8 gibi stamina almasi gerekirdi.

2-Yine takım olarak yapılan orta isabetleri bana çok yüksek geliyor. Yani daha önce bu kadar dikkat etmedim ama %20lere iyi denebilirken GS bu yıl %40-50lerde isabet yakalamış durumda.
    Bence bunun onemli bir kismi yillar sonra futbolcularin dinledigi bir teknik direktorun olmasi. Takimdaki agabeylerin ektisi ile her yil sonunda ayni futbola donulmemesi. Zamanla gorecegiz Rijkaard'in akibetinin ne olacagini, futbolculari ne kadar iyi yonetebilecegini.

3- Ortalarla alakalı olduğunu düşündüğüm başka bir çalışma duran toplardan orta yapma. Yine takımın doğru yere yaptığı topsuz koşuları ya da etkili ortalar sayesinde neredeyse yarım sezonda yapılanı 5 maçta gördük. (ayrıca göreceğiz ama ben bu performansın aynı şekilde devam edeceğini düşünmüyorum sanki FMdeki buglardan yararlanıyor gibi ). Sonuçta zaten set pieces denince içine orta da giriyor ve buna çalışma yapılıyorsa, ortalarda, kornerlerde ve orta olarak kullanılan serbest vuruşlarda etkisini gösterdiği söylenebilir.
    Zamanla daha iyi degerlendirebiliriz saniyorum.

Son olarak Ardanın sol kannattan ortaya geçmesi onun için büyük bir fırsat. Daha yolun başında ama sinyaller olumlu. Sonuçta hep sol kanatta kendini geliştirebileceğinden farklı özlliklerini geliştirip kendine ekstralar katabilir. Mesela şutunu belli bir seviyeye getirebilir, yine mental özellikleri artabilir ama dediğin gibi bunları görmek için önümüzde süre var. (bu arada dataları ne zaman teslim ediyorsunuz)
    Eylul'un ilk haftasi.

Son olarak da merak ettiğim bir soru. Oyuncunun özellikleri oynatarak mı antrenman yaparak mı gelişir? Sanki oyunda antrenman çok etkili ama gerçek hayatta istediği kadar antrenman yapsın maç oynamadan bir yere gelinmez diye düşünüyorum. Teşşekkür ederim..
    Oyuncunun ozellikleri mac yaparak daha hizli gelsiyor oyunda.

Ancak antrenman ile bazi ozelliklerin dusmesini, diger ozelliklerin ise yukselmesini saglayabilirsiniz. Yani oyuncuyu oynatmaz, fiziksel gelisim antrenmanini hafif tutup teknik antrenmanini yuksek tutarsaniz zamanla fiziksel ozellikler dusmeye baslar, teknik ozellikler ise yukselmeye. Oyuncu toplamda ayni kalitede kalsa da, ozellikler degisebilir.

Genel olarak bence antrenman ile teknik ve fiziksel ozelliklerin gelismesi mumkun olmali oyunda. Ancak zihinsel ozelliklerin gelismesi icin mac oynamak cok onemli olmali. Ancak oyunda tamamen boyle oldugunu soyleyemem su anda.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ForCimbom View Post
    oyunda istediğin kadar antrenman yaptır, maç oynamadıkça dramatik gelişmeler olmuyor. bu kesin bence. bu konuda sorun yok denebilir.

arda konusuna gelince. hızlanması minimum 15 olması gerekir bence. hız iyidir(12). ama hızlanma konusunda daha iyi olabilir dediğim gibi.

bir de dribbling konusunda da cidden büyük gelişim içinde arda. 18 olmalı en az bence. buna katılıyormusun ömer abi(perpetua)?

saygılar..

17-18 birbirine cok yakin degerler. Oyun cikinca goruruz ama bir yukselme olacaksa dribbling yerine teknigin 1 puan yukselmesi sahsen benim tercihim olur.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Ömer abi sormayı unuttuğum bir konu var. Lincoln konusu bayağı bir karışık gibi. Yani Adnan Sezgin almak isteyen bize gelsin diyor, GS sözleşmesini TFF nezdinde tek taraflı fesh etti. Lincoln bir takıma gitmiyor veya gidemiyor. Olay mahkemelik vs vs. Yeni oyunda Lincolnu nasıl yapmayı düşünüyorsunuz. Hangi takımda olacak veya serbest mi bırakacaksınız ama oyunun gerçekçiliği açısından serbest iyi olmaz sonuçta o özelliklerde bedava oyuncu olmuş olur. Gerçi daha önce de Appiah konusu vardı buna benzer ama yine de merak ettim.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by mkkadi View Post
    Ömer abi sormayı unuttuğum bir konu var. Lincoln konusu bayağı bir karışık gibi. Yani Adnan Sezgin almak isteyen bize gelsin diyor, GS sözleşmesini TFF nezdinde tek taraflı fesh etti. Lincoln bir takıma gitmiyor veya gidemiyor. Olay mahkemelik vs vs. Yeni oyunda Lincolnu nasıl yapmayı düşünüyorsunuz. Hangi takımda olacak veya serbest mi bırakacaksınız ama oyunun gerçekçiliği açısından serbest iyi olmaz sonuçta o özelliklerde bedava oyuncu olmuş olur. Gerçi daha önce de Appiah konusu vardı buna benzer ama yine de merak ettim.
    Lincoln'un kontrati tedbirli fesih edilmis durumda. Yani Lincoln takim bulana kadar oyunda Galatasaray'da.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul - Ataşehir

barış' ın heading özelliğinde oldukça ilerleme var bu sezon. iyi zamanlıyor, dengeli ve iyi yükseliyor ardından vücudunu çok güzel bükerek; karın kaslarını sonuna kadar kullanarak kuvvetle vuruşu yapıyor. "premier lig" pırıltısı gördüm Barış' ta bu gün kafa vuruşları açısından, beceriyor bu işi.

bu arada devre arasında toplam koşma istatistiklerini verdi lig tv. şaşırdım;
    barış 5200 küsur m. ile birinci fakat ikinci isim şaşırtıcı; kewell !

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Mustafa Sarp'a ne diyorsunuz pas ve top kapma bakımından özellikleri arttırılmalı diye düşünüyorum..

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by feanorringeril View Post
    barış' ın heading özelliğinde oldukça ilerleme var bu sezon. iyi zamanlıyor, dengeli ve iyi yükseliyor ardından vücudunu çok güzel bükerek; karın kaslarını sonuna kadar kullanarak kuvvetle vuruşu yapıyor. "premier lig" pırıltısı gördüm Barış' ta bu gün kafa vuruşları açısından, beceriyor bu işi.

bu arada devre arasında toplam koşma istatistiklerini verdi lig tv. şaşırdım;
    barış 5200 küsur m. ile birinci fakat ikinci isim şaşırtıcı; kewell !
    Kewell'in cok hareket etmesi gayet dogal. Surekli topu ariyor, top Galatasaray'da oldugu zaman oyunun icine girmek istiyor. Ancak genelde geriye donemiyor/donmuyor. Ozellikle Denizlispor defansi yaklasik orta sahada kurdugu icin Baros ve Kewell ozelliklecok ofsatyt'da kaldi ve Arda'nin ayagindan cikacak hizli hucumlarin onune gecti.

Istatistik pek gercekleri yansitmiyor cunku Denizli defansi ile Galatasaray defansi arasinda 15, bilemedin 20 metre mesafe vardi macin ilk yarisinda. Kewell'in/Baros'un fazla kosmasi daha cok ofsayt pozisyonundan kacmak icindi.

Baris'in kafa vuruslari Galatasaray'da oynadigi ilk macindan beri ilgimi cekmistir. Rijkaard ile ortalarda biraz daha fazla ileriye cikma hurriyeti alinca kafa vuruslari da ilgi cekmeye basladi.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Maksic View Post
    Mustafa Sarp'a ne diyorsunuz pas ve top kapma bakımından özellikleri arttırılmalı diye düşünüyorum..
    Ikinci yarida Ayhan oyuna girene kadar ne Mustafa Sarp, ne de Baris defans ile pas alis verisine pek giremedi ve bu da toplarin genelde cok aceleci bir sekilde oynanmasina neden oldu.

Once Hakan Balta'nin girmesi, sonra da Ayhan'in girmesi ve ozellikle bu ikilinin surekli bosa kacarak defanstaki Emrelerden top almasi Mustafa Sarp'i da rahatlatti.

Mustafa caliskan bir oyuncu. Ileri/geri gidip gelmesi ve kolay kolay yorulmamasi en buyuk artisi. Ama ne paslari, ne de top kapma becerisi bence cok iyi degil.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul - Ataşehir

Kewell'in cok hareket etmesi gayet dogal. Surekli topu ariyor, top Galatasaray'da oldugu zaman oyunun icine girmek istiyor. Ancak genelde geriye donemiyor/donmuyor. Ozellikle Denizlispor defansi yaklasik orta sahada kurdugu icin Baros ve Kewell ozelliklecok ofsatyt'da kaldi ve Arda'nin ayagindan cikacak hizli hucumlarin onune gecti.

Istatistik pek gercekleri yansitmiyor cunku Denizli defansi ile Galatasaray defansi arasinda 15, bilemedin 20 metre mesafe vardi macin ilk yarisinda. Kewell'in/Baros'un fazla kosmasi daha cok ofsayt pozisyonundan kacmak icindi.

Baris'in kafa vuruslari Galatasaray'da oynadigi ilk macindan beri ilgimi cekmistir. Rijkaard ile ortalarda biraz daha fazla ileriye cikma hurriyeti alinca kafa vuruslari da ilgi cekmeye basladi.
    Kewell - koşu istatistiği konusundaki açıklamanızı anladım, mutlaka dediğiniz gibidir. Ama ben yine de şaşırdım;
    Kewell' ı, dayanıklılığı düşük bir oyuncu ve bu dezavantajının farkında olan, açığını saha içinde aklını kullanarak kapatan ve kendini koruyan (koşma süresini ve miktarını minimuma indiren) bir oyuncu olarak tanırdım. tam olarak öyle değilmiş, koşuyormuş da.

----------------------------------------
    bir başka merak ettiğim konu Arda. Arda' nın pozisyon tercihlerinde center ve free position yeteneklerinin artırılıp artırılmayacağını merak ediyorum. Çünkü görünen o ki Rijkaard Arda' yı tek bir kanada hapsetmeyecek ve bu şekilde Arda da sanki daha verimli oluyor. hem futbolunu 90 dakikaya yayabilmeye başladı, hem de gereksizce topları ayağında tutmayı azaltmış gibi bu sayede. geçen sezon seri oynamıyor, sol kanatta ayağına aldığı topu kolay kolay kaybetmemesine karşın çok fazla oyalıyordu. ayrıca mental özelliklerinde artma gözlemlediniz mi? kaptanlık görevini saha içinde ne kadar doğru yerine getiriyor size göre?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by feanorringeril View Post
    Kewell - koşu istatistiği konusundaki açıklamanızı anladım, mutlaka dediğiniz gibidir. Ama ben yine de şaşırdım;
    Kewell' ı, dayanıklılığı düşük bir oyuncu ve bu dezavantajının farkında olan, açığını saha içinde aklını kullanarak kapatan ve kendini koruyan (koşma süresini ve miktarını minimuma indiren) bir oyuncu olarak tanırdım. tam olarak öyle değilmiş, koşuyormuş da.
    Her oyuncu kosuyor. Ama mesela Mustafa'nin geri donmek icin attigi depari Kewell ne ofansta, ne de defansta atmiyor/atamiyor. Ancak Kewell kosmadan da hareketli. Alex icin soylenen bir seydir bu. Pek kosmadigi soylenir. Ancak Alex kosar kosmasina da bu kosulari defansa donmek, topun arkasina bir an once gecmek icin degildir. Kewell'in durumu da buna benzer. Galatasaray da zaten Kewell'i 90 dakika rakibinin pesinden kosmasi icin oynatmiyor. Zekasini, teknigini kullanarak gol yaratmasi icin oynatiyor.

----------------------------------------
    bir başka merak ettiğim konu Arda. Arda' nın pozisyon tercihlerinde center ve free position yeteneklerinin artırılıp artırılmayacağını merak ediyorum. Çünkü görünen o ki Rijkaard Arda' yı tek bir kanada hapsetmeyecek ve bu şekilde Arda da sanki daha verimli oluyor. hem futbolunu 90 dakikaya yayabilmeye başladı, hem de gereksizce topları ayağında tutmayı azaltmış gibi bu sayede. geçen sezon seri oynamıyor, sol kanatta ayağına aldığı topu kolay kolay kaybetmemesine karşın çok fazla oyalıyordu. ayrıca mental özelliklerinde artma gözlemlediniz mi? kaptanlık görevini saha içinde ne kadar doğru yerine getiriyor size göre?
    Arda'nin Free role zaten 20 idi. Naturel mevkisinin FM 2010'da nasil olacagini gormeniz icin 2.5 ay (hatta demo cikacagini varsayarsak daha az) kaldi.

Zihinsel ozelliklerinde cok asiri degisiklik olmaz bence bu asamada. Zihinsel ozelliklerin bir cogunun tecrubeyi gosterdigini goz onunde tutarsak Arda'nin bu konuda hala gelisimde oldugunu kabul etmemiz gerekli. Ancak ozellikle Rijkaard/Neeskens ikilisinin yaninda Arda'nin zamanla bu konuda onemli bir sekilde gelisme gostereceginden hic suphem yok. Hem oyunda, hem de gercek hayatta.

Kaptanlik gorevine gelince, en azindan devre arasina kadar izleyelim derim bu konuda. Keita'nin elinden topu alip, Kewell'a vermesi ve Keita'nin bunu gayet olgun bir sekilde karsilamasi (en azindan medya onunde) kesinlikle bir arti.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Barış Özbek'in çok temiz ve iyi top kaptıgını gördügüm için tackling'i 16'ya çıkardım. Ayrıca Rijkaard ile beraber Barış'ın kafa vuruşları iyice belirginleşti bunun için 15'i yeterli bir deger olarak gördüm. Sanırım Creativity ve Flair'i daha yüksek puanlardı onlarıda daha gerçekçi olan 8 degerine çektim.

Sabri'de epey bir kıyım yaptım ama böyle daha gerçekçi oldu bence. Long Shots degeri 13'tü ve bence bu çok fazla bir değerdi. Bunu daha gerçekçi bir değer olan 10'a indirdim. Ayrıca yaptıgı karavana ortalardan sonrada bana yine 13 olan Crossing degeri fazla geliyordu onuda 10'a çektim. Bence 10 öyle kötü bir değer değil sonuçta Crossing'i 10 olan bir oyuncu arada sırada güzel ortalar açabilir Long Shots'ı 10 olan oyuncular arada sırada uzaktan hedefi bulabilir. Aynen Sabri gibi yani. Şimdi baktımda Creative özelligi düşürülüp passing'i 1 puan artabilirmiş.

Benim görüşlerim bunlardır.

Nesil
    2006
    Yer

"baros" konusunda birşey yazmıştım ama gözden kaçmış sanırım. baros için 16 teknik fazla değil mi? onun yerine "14" olan dribbling i artırılması ve tekniğin düşürülmesi daha doğru olmaz mıydı?

mesela nonda. kesinlikle ayağına daha hakim. ama 13 değerinde tekniği var.

baros hızını kullanabiliyor nispeten, ama zaman zaman(hatta kalabalığa girince 'çok kere' ) ayağından aşıyor topu.

Ömer Abi (perpetua) bu iki oyuncu hakkında yorum bekliyorum senden, saygılar.

Last edited by ForCimbom : 18.Ağustos.2009 at 02:25

Arda'ya dribling 18 verirseniz. Messi Ronaldo ne yapacak. bence 16-17 iyidir. Arda neden iyi top sürüyor çünkü dengeli oynuyor çalım artıyor akıllı oynuyor.

Nesil
    2006
    Yer
    ıstanbul

haklı olabilirsin ama ronaldo hızıyla dribling yaparken arda daha çok tekniğini kullanıyo zaten ronaldo 20 messi 20 2 puanlık fark oluyo ama drıblıng yerıne teknıgı veya pas atması artırılabılır

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Arda için Dribbling 17 zaten. 18 olsada olur, 17 de kötü bir deger degildir bu sekilde kalabilir diye düşünüyorum.
    Bunun dışında Crossing özelliğinin artması gerektiğini düşünüyorum. Arda özellikle sol taraftan cok iyi ortalar kesiyor, adrese teslim tam kafaya ve 12 olan bu degeri onun için az. 14 olmalı bence. Bunun dışında passing özelliğide 1-2 puan arttırılmalı. 14 olan passing, 15-16 seviyelerine gelmeli diye düşünüyorum. Antep macında Aydına attıgı o milimetrik pas bunu gösteriyor. Bu paslardan çok atıyor Arda. Gecen sene Benfica macındada Ümit Karan'a aynısından atmıştı, Ümit topu alamamıştı. Gecen sezonki deplasmandaki Trabzonspor maçında Baros'a yaptığı asist. Daha örnekler çoğaltılabilir. Diğer göze carpan özelliği bu son maclarda Corners olarak görünüyor ama 12 olan degeri bence yeterlidir. Bunun takım calışmasından, Rijkaardın yaptırdıgı duran top calışmalarından oldugunu düşünüyorum. Fm09 de 12 olan degeri yeterli diye düşünüyorum.
    Teknik olarak diger degerleri yerinde gibi görünüyor.

Mental acıdan baktıgımda Creativy 1-2 puan yükseltilebilir. Özellikle 10 numara mevkiine gectiginde gözle görünür bir sekilde göze çarptı ki; bütün oyun Arda'nın üzerinde yoğunlasıyor, onun yaratıcılığına bırakılıyor, O da takımı bütün maçlarda virtüöz gibi yönetti. 14 olan Creativyy az degil; fakat 15 olabilir, 16 olsada abartı olmuş diyemeyiz. Consistency de 14müş, bu da 1 puan arttırılıp 15 yapılabilir. Arda hep aynı Arda. Coğu macta takımın en iyisi, sürekliliği, devamlılığı aynı sekilde;takımın hep en iyilerinden oluyor. Yine bunun için 14 degeride az degil fakat 15 de yapılabilir.

Bunların haricinde de artık Arda'nın Fm2010 da 148 olan Ca seviyesinin 150+ olması lazım. 151-152 seviyelerini hakediyor diye düşünüyorum. Bunlar benim kendi kişisel görüşüm. Ömer Abi ne düşünüyor bilmek isterim
    Last edited by PesimiSTyLa : 18.Ağustos.2009 at 05:38

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Son milli maçtada Servet'e süper bir pas yollamıştı Arda.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Evet Crossing için verilebilecek en son örnek. Çok var öyle pozisyonu. Soldan topu sag ayagına alıp yaptıgı ortalar. Coğu isabetli ve etkili oluyor.

Nesil
    2003
    Yer
    Manetheren

Ömer abi, Arda hakkaten arkadaşların dediği gibi bu sene pas konusunda önemli bir gelişme gösterdi. Tam değerleri veremezsin biliyorum ama Ca'sında ve pas yüzdesinde bizi tatmin edebilecek bir artış olacak mı? Herkesi tatmin etmek zor ama en azından çoğunluğu tatmin edecek diyeyim en azından.

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Ayrıca milli maçtada ara pası güzeldi sanıyorsam 3. golde ilk pası o vermişti Hamite kadar gitti pas

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Aydın View Post
    Ömer abi, Arda hakkaten arkadaşların dediği gibi bu sene pas konusunda önemli bir gelişme gösterdi. Tam değerleri veremezsin biliyorum ama Ca'sında ve pas yüzdesinde bizi tatmin edebilecek bir artış olacak mı? Herkesi tatmin etmek zor ama en azından çoğunluğu tatmin edecek diyeyim en azından.
    Su anda tatildeyim. 2.5 Ay sonra her sey belli olur..

Paslari konusunda cok fark var diyemesem de, yaraticilik konusunda 1 sene onceki Arda ile simdiki Arda arasinda fark var bence.

Nesil
    2006
    Yer

Quote Originally Posted by ForCimbom View Post
    "baros" konusunda birşey yazmıştım ama gözden kaçmış sanırım. baros için 16 teknik fazla değil mi? onun yerine "14" olan dribbling i artırılması ve tekniğin düşürülmesi daha doğru olmaz mıydı?

mesela nonda. kesinlikle ayağına daha hakim. ama 13 değerinde tekniği var.

baros hızını kullanabiliyor nispeten, ama zaman zaman(hatta kalabalığa girince 'çok kere' ) ayağından aşıyor topu.

Ömer Abi (perpetua) bu iki oyuncu hakkında yorum bekliyorum senden, saygılar.

ömer abi, bunu cidden merak ediyorum. baros teknikten ziyade hızını kullanabililiyor bence. topu ayağından aştığı zamanlar oluyor çok kere. ne diyorsun bu konuda?

Sayfa 48 / 50 İlkİlk ... 384647484950 SonSon

Mesaj Yetkileri