Samsunspor Kulübü 1965 yılında Samsun'da bulunan beş amatör mahalli lig takımının birleşmesi neticesinde oluşmuştur. Kuruluşunda Samsunspor' un renkleri Kırmızı Beyaz olarak kabul edildi. Kulübün amblemi ise Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı "ilk adım"ı ve "19 Mayıs" ı temsilen Atatürk'ün at üzerinde şahlanmış heykelinden gelmektedir. Bu da Samsunspor' u Türkiye'de çok özel bir konuma getirmiştir. Diğer bir değişle, Samsunspor Türkiye'de formasında Atatürk'ü taşıyan tek profesyonel futbol takımıdır. Samsunspor kafilesi 20 Ocak 1989 tarihinde Malatyaspor-Samsunspor 1.Lig müsabakasına giderken Havza ilçesinde kafileyi taşıyan kulüp otobüsünün kamyonla çarpışması sonucu Samsunspor kafilesi çok değerli üç oyuncusu ile Teknik Drektörü ve şöförünü kaybetmiştir.Bu elim kazada birçok oyuncu ve kafile üyeleri ciddi şekilde yaralanmıştır. Bu trafik kazasından dolayı Samsunspor 1988-1989 1.Lig futbol sezonuna devam edememiş olup 1989-1990 futbol sezonunda yeniden 1.Ligde oynamaya başlamıştır ve bunun akabinde 2.Lige düşmüştür. Bu trafik kazasından sonra Kırmızı Beyaz olan forma renklerine bir de kazanın sembolü olan Siyah renk eklenerek kulübün renkleri Kırmızı, Beyaz ve Siyah olmuştur.

Kurallar : http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=81095

Kuralları okudum ve kabul ediyorum...