Sayfa 1 / 2 12 SonSon
1 ile 30 arası toplam 33 sonuç

Konu: Joseph Yobo

Nesil
    2006
    Yer
    gebze/kocaeli

Default Joseph Yobo

konsatrasyon 10,pozisyon alma 13, soğukkanlılık 11
    bu değerler daha yüksek olmalı
    Last edited by perpetua : 19.Aralık.2010 at 15:52

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Bildiğim kadarıyla Yobo'nun özelliklerini ingiliz araştırmacılar belirlemiş.

Nesil
    2009
    Yer
    Boykot Turksportal

Yobo çok sağlam olmus luganoyla beraber çok iyiler,ben sayıya takılmam performansı önemlidir benim için

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

böyle fizikli, hareketli, hızlı stoperlerde hız, hızlanma, pozisyon alma özelliklerini ayırmak gerekiyor. Yobo demekki daha çok hızını kullanarak kademeye giriyormuş, ingiliz araştırmacısının söylediğine göre.

Ankara maçında sıkıntılıydı biraz.Pozisyon almakta zorlandı.Gerçi yanında ki stopere göre performansı değişiyor.Yine de Fenerbahçenin aradığı kan kesinlikle.

17 olan acceleration değeri 1, hatta belki de 2 değer düşürülürse gerçeğe daha yakın olacağı kanaatindeyim. Defans için gerçekten hızlı bir oyuncu; ancak Dia kadar hızlı mıdır? Hayır. Emenike kadar peki? Kesinlikle hayır. Pace değeri belki uygundur; ancak dediğim gibi acceleration değerinde çok ufak bir azaltma yapılabilir diye düşünüyorum. Fenerbahçe araştırmasının yorumlarımla ilgili değerlendirmede bulunmasını ve olumlu ya da olumsuz cevap yazmasını rica ediyorum...

Nesil
    2007
    Yer
    Diyarbakır

Quote Originally Posted by rapsar View Post
    17 olan acceleration değeri 1, hatta belki de 2 değer düşürülürse gerçeğe daha yakın olacağı kanaatindeyim. Defans için gerçekten hızlı bir oyuncu; ancak Dia kadar hızlı mıdır? Hayır. Emenike kadar peki? Kesinlikle hayır. Pace değeri belki uygundur; ancak dediğim gibi acceleration değerinde çok ufak bir azaltma yapılabilir diye düşünüyorum. Fenerbahçe araştırmasının yorumlarımla ilgili değerlendirmede bulunmasını ve olumlu ya da olumsuz cevap yazmasını rica ediyorum...
    Katılıyorum. Acceleration düşebilir bence de Yobo'da. Ama Yobo profilini Everton Araştırmacısı da yapıyor olabilir (tam bilmiyorum) malum kiralık...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul-Exeter

Bir hata yaptı diye hemen çullanmışsınız üstüne

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul - Tokat

Hata değil ki o, orda emenikenin ne kadar hızlı olduğunu gördük

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by fm_monster View Post

konsatrasyon 10,pozisyon alma 13, soğukkanlılık 11
    bu değerler daha yüksek olmalı
    Bunları da yükseltirsek CA'sı da 160 civarında bir değere yükselir. Sizce o durumda Everton Yobo'yu kiralar mıydı Fenerbahçe'ye?
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Quote Originally Posted by Han12 View Post
    Bir hata yaptı diye hemen çullanmışsınız üstüne
    Yok hatasından değil. Defans oyuncusu için gerçekten hızlı ama Emenike kadar hızlı mı? "Gördüğüm kadarıyla" değil. Sanıyorum profilini İngilizler yapmış; ancak büyük ihtimal bir sonraki yamada bizimkiler yapacaktır (mantıklısı bu) Bir de şu şu değerler yükselmeli, şunlar azaltılmalı gibi kafadan verilen değerler yanlıştır bence, araştırmaya da katkısı olmaz. Diğer oyuncularla gerçekte ve oyun içinde kıyas yapılırsa daha faydalı oluruz

Nesil
    2007
    Yer
    Diyarbakır

Bence Yobo diz sakatlıklarından sonra (normal olarak) hızından bayağı kaybetti. Bu yüzden Acceleration'un düşmesi gerektiği kanaatindeyim...

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Ben yenilen golde hızıyla alakalı bir sorun olduğunu sanmıyorum, çıkışlarına bakarsak Emenike ile aynı şartlarda değiller, normal bir forvet oyuncusu olsa Yobo kesinlikle yakalardı ama Emenike olunca arayı kapatamadı, ara açılmadı da dikkat ederseniz. Yobo yönünü değiştirene kadar Emenike depara başlamıştı, fark burada ortaya çıktı ve şut atılana kadar mesafa açılmadı, sabit kaldı.

Bu pozisyonda zaaf Yobo'nun rakibi döndürmesi, top gelirken iyi pozisyon alamaması şeklinde yorumlanabilir aslında hızdan daha ziyade.
    "YÜCE ATATÜRK"

Quote Originally Posted by Sekopej View Post
    Ben yenilen golde hızıyla alakalı bir sorun olduğunu sanmıyorum, çıkışlarına bakarsak Emenike ile aynı şartlarda değiller, normal bir forvet oyuncusu olsa Yobo kesinlikle yakalardı ama Emenike olunca arayı kapatamadı, ara açılmadı da dikkat ederseniz. Yobo yönünü değiştirene kadar Emenike depara başlamıştı, fark burada ortaya çıktı ve şut atılana kadar mesafa açılmadı, sabit kaldı.

Bu pozisyonda zaaf Yobo'nun rakibi döndürmesi, top gelirken iyi pozisyon alamaması şeklinde yorumlanabilir aslında hızdan daha ziyade.
    Kimse golden dolayı hızı düşmeli demedi dikkat ederseniz. Gerçekten Emenike ile Yobo'nun hızları arasında fark olmadığını düşünüyor musunuz? Emenika gerçekten hızlı. Ligimizdeki hız konusunda sayılı isimlerden bence (Dia, Sabri S. ve belki de İbrahim Üzülmez ile birlikte. Aklıma ilk gelenler bunlar). Bu arada golde de arada fark açılıyor. http://www.youtube.com/watch?v=1fTCmWG3RHs linkindeki videodan bariz şekilde aradaki farkın giderek arttığını görebilirsiniz...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul-Exeter

belki birer kısılıp acceleration ve pace'inden positioning ve anticipationuna biraz eklenebilir...

Quote Originally Posted by Han12 View Post
    belki birer kısılıp acceleration ve pace'inden positioning ve anticipationuna biraz eklenebilir...
    Şu an Emenike'nin acc. değeri 15, pace değeri 16. Kendisinin bu değerleri büyük ihtimalle yükselecektir. Fakat Yobo'nunkiler 1 değer düşürülürse bu sefer ikisinin değerleri hemen hemen aynı olacak Yobo için pace 16-17, acc. ise 15-16 (Karabük maçında yenilen gole lütfen bakınız. Emenike kısa sürede aradaki mesafeyi rahatça açıyor) olursa en ezından şimdilik daha iyi olur diye düşünüyorum naçizane...

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Videoyu izledim yine söylüyorum, aradaki fark açılmıyor, Yobo rakibi karşılamada hatalı, Emenike ondan daha erken hızlanmaya başlıyor, hız ve hızlanmanın farklı tartışılması gerek aslında. Emenike daha erken hızlandığı için de farkı açıyor, sonra da Yobo yakalayamıyor, fark da açılmıyor.

Ben ikisi de aynı olsun demiyorum, sonuçta Emenike topla koşu yapıyor, Yobo topsuz ama kıyaslama bu golde yapılacaksa ki hız ve hızlanmayı genelde bu tür koşularda kıyaslayabiliriz, arada öyle pek fark yok diyorum. Sonuçta İngiltere'de oyun hızlı oynanıyor, orada hızlı oyuncular çok ve Yobo orada 40 yılda bir oynayan oyuncu değildi, yüzlerce maça çıktı, en önemli özelliği konusunda bu kadar hata yapmış olamaz İngiliz araştırmacılar. Ha fazla abartılı, düşürülmesi gerekir mi, gerekebilir, buna hayır demiyorum zaten.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2007
    Yer
    Raccoon City

yahu hep derdinizki iste diger arastirmacilar kotu yapiyorsa bu isi bizim yaptigimiz arastirmadanindami kotu olmasi gerekli , simdi Yobo 1 sene icinde hizindan ne kadar kaybetmis olabilirki ? bu yuzden daha oncedende dedigim gibi Emenike'nin hizi ve hizlanmasi kesinlikle arttirilmali ve son vuruslarida

Nesil
    2009
    Yer
    ANTALYA

Son beş sene içinde, Stephan Appiah'tan beri yapılan en isabetli, en nokta atışı yabancı transfer...(Niang'a haksızlık yapmayalım; tamam, doğru diyorsunuz.) Zaten Yobo kiralık olduğu için ne kadar transfer sayılır bilemem... Satın alma opsiyonu bizdeymiş, ne yapıp edip almak lazım. Akıl ve mantık kuralları böyle söylüyor. Ama burası Fenerbahçe... Burada her zaman akıl ve mantık aramaya kalkarsak işin içinden çıkamayız. Bizde kırk akıllı boş durmasın diye kuyuya taş atan çok olur; hiç eksik olmazlar. Bu sebeptendir ki, Yobo'yu kaçırmaz ve mutlaka satın alırlar diyemiyorum. Almak lazım diyorum. Kaçırmamak lazım...

Quote Originally Posted by izmer96 View Post
    yahu hep derdinizki iste diger arastirmacilar kotu yapiyorsa bu isi bizim yaptigimiz arastirmadanindami kotu olmasi gerekli , simdi Yobo 1 sene icinde hizindan ne kadar kaybetmis olabilirki ? bu yuzden daha oncedende dedigim gibi Emenike'nin hizi ve hizlanmasi kesinlikle arttirilmali ve son vuruslarida
    Bir yılda hızı nasıl mı düşebilir? Yobo'nun 23 yaşındaki halini düşünün misal. Hızı için 18 değeri verildi diyelim. Ertesi sene için yapılan tartışmalarda hızının düşürülmesi gerektiği fikirleri ortaya atılmaya başladı. Birisi çıkıp dedi ki "bir yılda hızı düşer mi hiç?". Hızı düşürülmedi. Ertesi yıl yine aynı şeyler, ertesi yıl da, ertesi yıl da... Sonuçta adamın hızı 34'e kadar hep 18 kaldı. Neden? Geçen sene 18 idi, bir senede adamın hızı azalır mı hiç? Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir. Emenike'nin Yobo'dan hızlı olduğu gerçek. Golü geçtim, birçok pozisyonda zorladı Yobo'yu, değil mi? Yobo'nun hızı 18 iken Emenike'yi 19-20 mi yapacağız? Lennon kadar hızlı yani? Ligimizde sıralama yapacak olursak hızlanma konusunda -bence- Dia, Emenike en üst seviyelerdedir. Bunlarla hemen hemen aynı seviyedeki oyuncuların başında ise Sabri, Pino (son maçlarda sıkça gördük), Stoch (belki biraz daha aşağıdadır) gelir bence...

@Sekopej Emenike'nin Yobo'dan acc. ve pace değeri olarak en azından 1 puan üstte olduğuna katılıyor musunuz? Eğer öyleyse Yobo'nun bu değerlerinin birer kademe azalması gerekecek. Yolsa Emenike'ninki 19'lara çıkıyor-ki o seviyede değil kesinlikle.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Ben tek tek özellik tartışmaya girmiyorum, bu aslında göreceli bir kavram ve geçmişte bu tartışmaların ortaya benim açımdan bakıldığında pek faydalı şeyler koymadığımı gördüğümden, araştırma bölümünde artık yorum yazmıyorum pek.

Emenike hızlanma konusunda belki önde olabilir, hızları konusunda ise hala çok fark olduğunu sanmıyorum hatta aynıdır diyebilirim. Defans adamıyla forvet adamını bu konuda kıyaslamak, arada çok büyük fark yoksa zor. Defans adamı pozisyon alma konusunda usta değilse zaten ne kadar hızlı olursa olsun, forvet daha erken depara kalktığından kimi pozisyonlarda yetişememesi normaldir.

Yobo'nun hızından ziyade diğer özellikleri de tartışılmalı aslında. Mesela Pino'yu da hızlılardan saymışsınız, Galatasaray maçında Pino'ya uzun şutlar hariç adım attırmadı ilk dakika yaşanan pozisyon haricinde, her topu Pino'nun önüne geçip almıştı mesela. Yani bu isimleri sonuçta yan yana koyup yarıştıramayacağımız için, genel ortalamaya bakmalıyız. Emenike'nin kaçırıldığı 1 pozisyon var bu maçta da, orada da eksiklik hız ve hızlanma değil diye düşünüyorum hala.

Yobo sert bir defans değil, rakibe yapışan bir defans değil, orada yakın dursa rakibe belki dönmesine izin vermeyecekti belki de sarı görme pahasına daha erken faul yapacaktı ama bunları yapmıyor Yobo. İngiltere'de onca sezon boyunca zaten 14 ya da 16 sarı kart görmüş, çok düşük, Lugano zorlasan 1 senede bu kadar kart görüyor.

Bu yanları da yeniden ele alınmalı, eğer kalıcı olacaksa.
    "YÜCE ATATÜRK"

Quote Originally Posted by Sekopej View Post
    Ben tek tek özellik tartışmaya girmiyorum, bu aslında göreceli bir kavram ve geçmişte bu tartışmaların ortaya benim açımdan bakıldığında pek faydalı şeyler koymadığımı gördüğümden, araştırma bölümünde artık yorum yazmıyorum pek.

Emenike hızlanma konusunda belki önde olabilir, hızları konusunda ise hala çok fark olduğunu sanmıyorum hatta aynıdır diyebilirim. Defans adamıyla forvet adamını bu konuda kıyaslamak, arada çok büyük fark yoksa zor. Defans adamı pozisyon alma konusunda usta değilse zaten ne kadar hızlı olursa olsun, forvet daha erken depara kalktığından kimi pozisyonlarda yetişememesi normaldir.

Yobo'nun hızından ziyade diğer özellikleri de tartışılmalı aslında. Mesela Pino'yu da hızlılardan saymışsınız, Galatasaray maçında Pino'ya uzun şutlar hariç adım attırmadı ilk dakika yaşanan pozisyon haricinde, her topu Pino'nun önüne geçip almıştı mesela. Yani bu isimleri sonuçta yan yana koyup yarıştıramayacağımız için, genel ortalamaya bakmalıyız. Emenike'nin kaçırıldığı 1 pozisyon var bu maçta da, orada da eksiklik hız ve hızlanma değil diye düşünüyorum hala.

Yobo sert bir defans değil, rakibe yapışan bir defans değil, orada yakın dursa rakibe belki dönmesine izin vermeyecekti belki de sarı görme pahasına daha erken faul yapacaktı ama bunları yapmıyor Yobo. İngiltere'de onca sezon boyunca zaten 14 ya da 16 sarı kart görmüş, çok düşük, Lugano zorlasan 1 senede bu kadar kart görüyor.

Bu yanları da yeniden ele alınmalı, eğer kalıcı olacaksa.
    İşte bu tip yorumların araştırmaya katkısı olacaktır diye düşünüyorum. Öbür türlü yok xxx 15 olsun, yok yyy 20 olsun gibi kafadan değer vermek ne kadar doğrudur zaten? Umarım yazılanlar dikkate alınır, havanda su dövmemiş oluruz. Konuya dönersek, Pino; -özellikle Hagi geldiğinden beri- izlediğim kadarıyla hızlanması çok iyi bir oyuncu. Hızı düşük olabilir ki bu da kısa boyundan dolayı gelmektedir diye düşünüyorum. Yobo-Pino ilişkisi için ise Yobo büyük ihtimal geçirmez. Çünkü hem hantal bir defans değil, hem de güçlü. Emenike ise Pino kadar zayıf olmadığından biraz zorlayabildi. Sert df. olmadığı konusuna da katılıyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Sonuçta bu oyun rakamlar üzerine kurulu olsa da, ben de basit 13 olsun yok 13 düşük 15 olsun gibi yorumlara karşıyım. Oyuncunun özellikleri ortaya konulur, bu tartışılır ve sonucunda da bir değer ortaya çıkar.

Ben devre arasından sonra çıkacak yamada olmasa bile (bazı değişiklikler elbette olacaktır) önümüzdeki sezon eğer Yobo takımda kalırsa, profilinde önemli değişiklikler yapılabileceğini düşünüyorum. Bunun için de gördüğümüz olumlu/olumsuz yanları yazarsak, değeri verecek kişiye daha çok malzeme vereceğimizden karar vermesine kolaylık sağlayabiliriz. Yoksa 15 olmasın o hızlı 16 olsun demek, araştırmaya pek katkı sağlamaz diye düşünüyorum.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Yobo'nun hızlanması 1 puan düşürülebilir.. Ama Emenike'nin hızı mutlaka artırılmalı.
    Fiziksel özellikleri dünya klasında Emenike'nin.

Nesil
    2009
    Yer
    Boykot Turksportal

Yenilen golde sekopejinde dediği gibi aynı şartlarda değillerdi yan yana koyun ikisiniz koşun kim önce bitircek derseniz ozman belli olur emenikemi jobomu hızlı.Emenikede hızlı lafım yok ama özelliği düşürülsün demek haksızlık olur gayet atletik bir futbolcu

Sheriff Misafir

Serkan yapma gözünü seveyim (gerçi artık yapamazsın askerdesin ama neyse bi ara geldiğinde görürsün artık ) adam 1 boy fark koymuş araya artı ayağında top var bir yandan da. İkiside aynı hızda olsa bile ayağında top olduğunuda düşünürsek Yobo'nun yetişebilmesi lazımdı, nerden baksan 40 metrede 1 boy fark atmış Emenike. Eğer Yobo'ya hız 18-hızlanma 17 veriyorsak Emenike'ye en azından 18 hız 18 hızlanma vermemiz lazım.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Sheriff View Post
    Serkan yapma gözünü seveyim (gerçi artık yapamazsın askerdesin ama neyse bi ara geldiğinde görürsün artık ) adam 1 boy fark koymuş araya artı ayağında top var bir yandan da. İkiside aynı hızda olsa bile ayağında top olduğunuda düşünürsek Yobo'nun yetişebilmesi lazımdı, nerden baksan 40 metrede 1 boy fark atmış Emenike. Eğer Yobo'ya hız 18-hızlanma 17 veriyorsak Emenike'ye en azından 18 hız 18 hızlanma vermemiz lazım.
    Zaten siz vermediniz Yobo'nun değerlerini. Yıllardır bu değerleri alıyor.
    Eğer Emenike Yobo kadar hızlıysa (veya daha hızlı) o zaman hakettiği değeri verirsiniz...
    Ayrıca ayağında top var demişsiniz ama; Emenike dikine koşarken, Yobo yan yan koşmak zorunda.. Bu çok önemli bir dezavantaj.

Sheriff Misafir

Quote Originally Posted by S4mp1y0N View Post
    Zaten siz vermediniz Yobo'nun değerlerini. Yıllardır bu değerleri alıyor.
    Eğer Emenike Yobo kadar hızlıysa (veya daha hızlı) o zaman hakettiği değeri verirsiniz...
    Ayrıca ayağında top var demişsiniz ama; Emenike dikine koşarken, Yobo yan yan koşmak zorunda.. Bu çok önemli bir dezavantaj.
    İkisi farklı yollarımı koşuyorlar, benmi yanlış gördüm, Yobo sahanın öbür ucundan falanmı yan yan koşuyor. Nerden koşuyor Yobo? Emenike koşuyor aynı yolu, oda aynı yolu arkasından koşuyor. Ben bir dezavantajını göremedim. Artı Yobo'nun profilinde yıllardır değişiklikler oluyor, yıllardır aynı değil. Belkide onlarda yanlış değerlendirmiş olabilirler hız, hızlanma özelliklerini.

Yukarda yazdığımı tekrar okursan eğer Yobo'nun bu değerleri alması gerekiyorsa Emenike'nin alması gereken değerlerin ne olduğunu söylemişim zaten ben. Bu benim fikrimdir, ben fikrimi söylerim, ilgili araştırmacı arkadaşımda değerlendirir, bu özellikleri biraz daha gözlemler ve kendisine göre gereken değerler neyse verir.

Nesil
    2009
    Yer
    Boykot Turksportal

Futbol oynuyorsanız bilmeniz lazım sheriff bey her zman defans oyuncularını geçmek kolaydır çünkü biz yani ben forvet oynadıgım için topu alıyorsunuz düz gidiyorsunuz defas adamı ise sizi engellemeye çalısıyor geçerseniz adamı ki tekniğiniz varsa genelde geçilir defans adamı önüne bakarken birden arkasına dönüp hareket etmek zorunda o süre zarfındada forvet elemanı biraz farkı açmakta olay budur biz bunu ima etmeye çalışmıştık,emenike hızlı bir oyuncu tabiki onu araştırmacılar değerlendirip hakeettiği dereceyi verecektir bende emenikenin artması gerektiğini düşünüyorm

Sheriff Misafir

Tabiki bir savunma oyuncusunun arkasını dönüp koşması daha zordur, ancak ayağında top olan bir oyuncuyla ayağında top olmayan bir oyuncu, arasında 2 puanlık hız farkı varsa 40 metrede o oyuncu kendisini toparlayıp yetişebilir, ki Yobo'nun hızlanma özelliğide çok yüksek. Bende futbol oynadım, hemde forvet olarak, takımda en hızlıda bendim, ama arkamdan koşup ayağımdan top alabilen insanlarda oldu, çünkü aynı zamanda topa yön vermek hızımı keserdi. Belki hatırlarsınız hatta hatırlamamanız imkansız Hagi, Roberto Carlos'a bir çalım atmıştı, pozisyonun devamında Roberto Carlos arkadan koşup yetişip topu almıştı, pozisyon fauldü değildi tartışılır ama sonuçta yetişmiş ve müdahalesini yapmıştı. Yani demek istediğim, Yobo her zaman çok hızlı bir savunma oyuncusu olarak lanse edildi, Eğer Emenike'den hızlıysa 40 metrede fark açılmaz biraz olsun kapanırdı.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Mesaj Yetkileri