Sayfa 21 / 32 İlkİlk ... 11192021222331 ... SonSon
601 ile 630 arası toplam 951 sonuç

Konu: Fenerbahçe SK

Nesil
    2008
    Yer
    Frankfurt am Main

Daha önce belirtmistim fakat dikkate alinmamis Volkan Babacan'in boyu ve kilosu düzeltilmemis... Fm 2006'dan beri adamin boyu ve kilosu bos duruyor

Ayrica Gökhan Emreciksin'e deginmek istiyorum..

Hiz,Hizlanma,Teknik,Dribbling ve Cevikligi kesinlikle daha iyi olmali. Finishing ve Free Kick özellikleri abarti olmus bence 10 un altinda bir deger daha uygun olurdu.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Semih konusunda herkez aynı eleştirileri yapıyor. Daha önce defalarca kez başka ortamlarda da dile getirdim. Semih'in sol ayağı ve kafa vuruşu değerinin altında. Bunu sadece ben değil bir çok kişi söylüyor.

Nedense Fenerbahçe araştırmacısı olan kişi eleştirileri bir türlü kabul etmek istemiyor. Bir Galatasaray araştırmacısına bakıyorum, bir de Fenerbahçe araştırmacısına gerçekten arada çok fark var..

Semih'e gol attırmak çok zor. Siz Güiza'yı tartışa durun biz Türkiye gol kralına nasıl gol attıracağımızı düşünelim.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Jay CutLer View Post
    Daha önce belirtmistim fakat dikkate alinmamis Volkan Babacan'in boyu ve kilosu düzeltilmemis... Fm 2006'dan beri adamin boyu ve kilosu bos duruyor
    Veritabaninda boy ve kilo girili.. Ancak boy ve kilo birimleri belirlenmedigi veritabanindan oyun veritabanina alinmamis. Veritabani gelince duzeltiriz.

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Quote Originally Posted by Jay CutLer View Post

Ayrica Gökhan Emreciksin'e deginmek istiyorum..

Hiz,Hizlanma,Teknik,Dribbling ve Cevikligi kesinlikle daha iyi olmali. Finishing ve Free Kick özellikleri abarti olmus bence 10 un altinda bir deger daha uygun olurdu.

ermeciksin istanbula gelip saabaha karşı 4 te polise alkollü yakalanmayı bıraksında sahada bir şeyler göstersin sonra artış isteyin özelliklerinde..yoksa kaderi yusuf şimşek gibi istanbul alemlerine dalıp soluğu geldiği yere geri dönerek bulur..şimdilik ermerciksin için artış değil böyle giderse düşüşler söz konusu olur...
    BÖBÜRLENME PADİŞAHIM SENDEN BÜYÜK ALLAH VAR

Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın.
    Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın...”
    Şeyh Edebali

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by S4mp1y0N View Post
    Semih konusunda herkez aynı eleştirileri yapıyor. Daha önce defalarca kez başka ortamlarda da dile getirdim. Semih'in sol ayağı ve kafa vuruşu değerinin altında. Bunu sadece ben değil bir çok kişi söylüyor.

Nedense Fenerbahçe araştırmacısı olan kişi eleştirileri bir türlü kabul etmek istemiyor. Bir Galatasaray araştırmacısına bakıyorum, bir de Fenerbahçe araştırmacısına gerçekten arada çok fark var..

Semih'e gol attırmak çok zor. Siz Güiza'yı tartışa durun biz Türkiye gol kralına nasıl gol attıracağımızı düşünelim.
    Biraz abartıyorsunuz.
    Şu an 14 ama hadi diyelim 15 olacak.
    1 puan artış için mi bu kadar yorum?

Lincoln sol ayağını o kadar basit kullanan biri değil, küçümser yorumlar yapmamalısınız.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

yine araştırmayı değil araştırmacının kendisini hedef alıyorsunuz dikkatinizi çekerim yanlış yapıyorsunuz fenerbahçe araştırmacısı ile Galatasaray araştırmacısının aradsında hiç bir fark yok..çünkü bütün araştıma zaten birlikte fikir alınarak yapılıyor...kimse kendi kafasından istediği gibi araştırma yapmıyor......

Semihe gol atırmak zor falan değil...hwm finishingi hem headingi hem fleiri hem konsantrasyonu hem team workiingi..velhasıl bir çok özelliği tamda yerinde...

ha.. siz keirrson oscar cardozo hulk gibi şişme oyuncular yaratılsın istiyorsanız bilemem...

Şeyh Edebali

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by OMANA View Post
    yine araştırmayı değil araştırmacının kendisini hedef alıyorsunuz dikkatinizi çekerim yanlış yapıyorsunuz fenerbahçe araştırmacısı ile Galatasaray araştırmacısının aradsında hiç bir fark yok..çünkü bütün araştıma zaten birlikte fikir alınarak yapılıyor...kimse kendi kafasından istediği gibi araştırma yapmıyor......

Semihe gol atırmak zor falan değil...hwm finishingi hem headingi hem fleiri hem konsantrasyonu hem team workiingi..velhasıl bir çok özelliği tamda yerinde...

ha.. siz keirrson oscar cardozo hulk gibi şişme oyuncular yaratılsın istiyorsanız bilemem...
    Kesinlikle katılıyorum, Semih'e gol attırmak değil attıramamak meziyettir.

Emreciksin konusun basının şişirmesi, alkollü de yakalanabilir, bu onun alemci olduğunu göstermez, aksine sahada da çok iyiydi.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    Heryer

Evet Arkadaşlar eleştirileriniz sataşma boyutuna gelmesin lütfen. Cengiz' e bir çok konuda ben de katılmıyorum ama güzel güzel anlaşabiliyoruz. Katılmadığınız şeyi örnekleyerek açıklayarak belirtin ve eleştirileriniz kişisel boyuta taşıymayın. Sonuçta bu bir oyun.
    [CENTER][B][SIZE=2][COLOR=black][/COLOR][/SIZE][/B] [/CENTER]

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Acaba diğer ülkelerdede bu tür sataşmalar oluyormudur. Bakıyorum ülkedeki tüm oyuncular ya golcü ya çok iyi savunmacı. Kimi transfer etsem tutuyo. Hiç fiyasko olmuyordu. Bence en adaletli araştırma ekibi bizde. Helal olsun. Belkide gerçekeleri bu kadar iyi aktardıkları için takımlarımız oyunda biraz zayıf kalıyor. Tabiki arada oluyordur bazı yanlışlar ama o kadarcıkta olur.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Şu son iki maçta dikkatimi çekti Volkan Babacan yan toplarda biraz zayıf gibi diğer Volkan gibi cüssesi olmadığı için mi bilmiyorum ama ürkek çıkıyor biraz daha sert çıkmalı.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by fmsmyrna View Post
    Şu son iki maçta dikkatimi çekti Volkan Babacan yan toplarda biraz zayıf gibi diğer Volkan gibi cüssesi olmadığı için mi bilmiyorum ama ürkek çıkıyor biraz daha sert çıkmalı.
    Bir çok genç kaleci gibi yan toplarda hata yapabiliyor, yaşı ilerledikçe iyiye gidecek diye umuyorum, çünkü gerçekten iyi bir kaleci olacak yeteneğe-fiziğe sahip.Ayrıca Fenerbahçe formasını giymek hiç kolay değil, çok heyecanlı, herşey zamanla artık.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Güiza konusunda birşey sormak istiyorum.

Bitiricilik:18
    Top Sürme:12
    Uzun Şut:12

9.0.3'de böyle.

Benim bildiğim Bitiricilik son vuruş demek.Yani o pozisyonu tamamlası.Ama Güiza'nın maçlarına baktığımda Bitiricilik:13 verseniz bile bence bu adama çok fazla.

Aynı şekilde Uzun Şut:12 değilde 13 olabilirdi.Top Sürme ise 11.Çünkü çok zor top sürüyor.Anca boş olanda.

Sonuç:
    BENİM OYUNUMDA Güiza her maç gol atıyor ve HALA gol kralığında emin adımlarla ilerliyor.

Ama gerçekteki Güiza'ya baktığımızda bu böyle değil.Semih'te bile yalvardık ki bitiriciliğe bi 16 verin diye.Şimdi soruyorum.Bu Güiza'nın Bitiricilik:18 ise Semihin bi 20+ olması lazım.20'nin üstüde oyunda yok.

Quote Originally Posted by ibob View Post

9.0.3'de böyle.

Benim bildiğim Bitiricilik son vuruş demek.Yani o pozisyonu tamamlası.Ama Güiza'nın maçlarına baktığımda Bitiricilik:13 verseniz bile bence bu adama çok fazla.

Aynı şekilde Uzun Şut:12 değilde 13 olabilirdi.Top Sürme ise 11.Çünkü çok zor top sürüyor.Anca boş olanda.

Sonuç:
    BENİM OYUNUMDA Güiza her maç gol atıyor ve HALA gol kralığında emin adımlarla ilerliyor.

Ama gerçekteki Güiza'ya baktığımızda bu böyle değil.Semih'te bile yalvardık ki bitiriciliğe bi 16 verin diye.Şimdi soruyorum.Bu Güiza'nın Bitiricilik:18 ise Semihin bi 20+ olması lazım.20'nin üstüde oyunda yok.
    Öyle deme lütfen Guiza'nın Composure değeri düşük.CA'sındanda 15 puan indirildi.Korkak,kararsız ama muazzam bitirici bir forvet Guiza..

Desemde sen inanma

Nesil
    2007
    Yer
    59-39

benim oyunum da 30 maçta sadece 10 gol atabildi..2.sezon sakatlandı ve 14 maçta 6 gol attı..

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by makalele81 View Post
    Öyle deme lütfen Guiza'nın Composure değeri düşük.CA'sındanda 15 puan indirildi.Korkak,kararsız ama muazzam bitirici bir forvet Guiza..

Desemde sen inanma
    Böyle bir üslup kullanmaya kimsenin hakkı yok.
    Bu tutumu sürdürdüğünüz sürece size cevap vermeyeceğimi bilin.

Quote Originally Posted by ibob View Post

9.0.3'de böyle.

Sonuç:

Vuruş sadece bir değere ait olsa idi, inanın diğerlerinin hiç birine ihtiyaç olmazdı.
    Güiza'nın vuruşları problem değil, bir örneği de Gökhan Ünal.Bir oyuncun son hamleyi isterse yapabiliyorsa ama çoğu zaman bambaşka bir yere atıyorsa soruna yüzeysel bakılmamalı.

Daha önce tartışılmış olanı lütfen yeniden sormayalım, sayfaları geriye doğru tararsanız en çok konuşulan konulardan biri olduğunu görebilirsiniz.

Güiza 28 yaşında şu an, bu yaşta yükselmesi oyun formüllerinde 1-2 CA'den fazla olmaz.

Finishing sadece bir değer, finishing arkasında mental değerler olmadığında ya da teknik olarak eksik kaldığında birşeyleri eksik gösterir.Araştırmada önemli olan eksik olan değerleri bulmaktır, aslında birbirine bağlantılı bir çok değer bulunuyor.Bu kombinasyonda bir çok değeri düşürmeyi düşünebilirsiniz ama belli değerlerin düşmesi gerekli olabilir, bunu ayırt etmek çok önemlidir.
    Güiza belli mental olgunluğa sahip olsa idi ve sol ayağı yüzünden topu hakimiyetini koruyabilse idi belki de büyük bir kariyeri de olabilirdi, oyundaki performansını henüz konuşmadık, test ettikten sonra değerleri karşılaştırabiliriz, Baros'un oyunda çoğu zaman daha etkili olacağını, buna Galatasaray'ın oyun mantalitesinin de yardımcı olacağını düşünüyorum.
    ps. 30 maçta 10 gol barajını çoğu zaman geçemeyecek, ya da zorla geçecek bir oyuncu görünümünde oynatılıyor AI tarafından genellikle.

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Neden böyle bir düşünceniz oldu ben de anlayamadım açıkçası.

Ben oyundan bahsetmiyorum, oyuncunun yeteneğinin değerinden bahsediyorum.

İnsanların seviye farkı diye addettiklerine biz oyun araştırmasında CA diyoruz, yani Current Ability=Mevcut Yetenek.
    Bunun bir formülü var, tabi her yoruma istinaden bu formülün ne kadar 4/4lük bir teorem içerdiği tartışılır ama amaç araştırma ise bu kalite farkını CA olarak bahsetmemden doğal başka bir şey olamaz.

Yazmaya çok üşeniyordum ama size teşekkür ederim bunun için (ciddiyim), çünkü beni şu an teşvik etmiş oldunuz.

Önce Omana'nın bahsettiğine gelelim.
    Çift forvet oynamak, ofansif oynamak demek değil.Bugün çift santraforu uzun pasla top taşımak için kullanan çok takım var, bunun yaparken topu ileriye taşımak için tekniğe ihtiyaç var.
    Futbolda fizik bu dönemde teknikten öne çıktı, kabul ama hala öne çıkan takımlardaki en pahalı oyuncular yine teknik olanları.Burada sadece tekniğe değil artık fizik olarak her türlü zorluğa dayanıklı teknik oyuncular aranıyor, çünkü fiziği zayıf olanlar rakibin özellikle bütün oyuncuları fizikli olduğu için eziliyor.

Hata tek forvette kalmak mı, peki Güiza-Semih'i yanyana koyduğunda orta sahada fizik olarak, pas organizasyonu olarak oyun kuracak, topu çok çabuk taşıyabilecek, oynatabilecek ne kadar fizikli oyuncun var? Fizikten kastım güç değil, hız, hızlanma, çeviklik, sürekli koşu yapmaya, tempo yapmaya dayanıklılık(kondüsyon) + tabi ki diğer güce dayalı fizikler.

Çift forvet ile oynuyorsanız ya orta sahayı Milan gibi çok deneyimli komple oyunculardan kurulu kuracaksınız, ya da Arsenal gibi sıfırdan alarak (alarak derken max PA olabilecek seviyede oyuncuları ülkesinden kopartıp altyapıya katmak) oyun stiline uygun yetiştireceksiniz.

Her bulduğunuz oyuncu oyun stiline monte edilemez, doğru orta sahayı bulamazsanız bağlantıları kopartırsınız, bu esasen oyunun taktik yönüdür.Elinizdeki malzemeyi tahtaya yazmakla, şu oyuncunun asıl performansı şu bölgedir yazıp taktik oluşturdum efsaneyim demekle olmuyor.Her oyuncunun farklı yoğurt yiyişi vardır, o bölgeyi hangi yollardan nasıl kullandığını diğer oyuncuların kalan bölgelerde birbirlerinin arasında ne kadar boşluk bıraktıklarını, alışkanlıkları, oyunu okumaları, pas şiddeti, pas yönü, hangi ayakla nereye kada topu çıkartabileceklerinden nerelerde ne kadar koştuğuna kadar her şey çok önemlidir.Bunların matematiksel hesaplarını yapmazsanız teknik direktör değilsiniz, 70 milyon halktan birisiniz, taktisyen hiç değilsiniz.

Sahadaki her milimetre hesaplanmak zorundadır.İsveç Milli Takımı'nın çıkışı bu yüzdendir, sanırım Almanya maçında rakibin bütün maçlarını izleyerek pas atılırken bütün oyuncuların durdukları alanları ve mesafeleri hesaplamışlar.Bu pas alanlarında matematiksel olarak pasın gidebileceği ve zorlanabileceği alanları hesaplayarak alan daraltmaya başlamışlar.İsveç Almanya'ya pozisyon vermemişti (Almanya olmayabilir, bilen düzeltsin).

Futbol basit bir spor değildir, futbol=matematiktir.
    Barcelona'da 3 pasla kanat değiştirmek 3 sn sürer, Türkiye'de min 15-20 sn.
    Kanatlar arası paslar futbolun temelidir, presin temelinde başka bir yerdeki savunmadaki oyuncuyu rakibin pas kullanabileceği açıları kapatmak için yardıma çağırmak amaçlı kullanmak yatar.

Futbol=açı diyebiliriz o zaman.
    Pres açılar ile yapılmalı, eskiden herkes çıkardı, bu da arka alanı boşaltmak demekti.Fizikli hızlı oyuncular şişirilen topları alıp öne açıp bam bam diye geçip atarlardı.Futbolda pres artık geriden başlıyor, çünkü presi topun peşinde koşarak değil topun koşmasını engelleyerek yapıyoruz.

Barcelona ve Chelsea koşarak pres yapmıyor, aksine hızlı orta saha oyuncularını geride kısa mesafelerde koşturuyor.Rakibe çıkarken pas vereceği oyuncuların önündeki alana sürekli değişen bir adam koşturuyor.

Rakibin çıkmaması için bütün oyuncuları çıkartıp pres yaptırıp kendi sahasına doğru geri geri yaptırmaya çalışmaktansa geride pas alanı bırakmam, kendi sahasına hapsettiririm daha iyi.Rakip kendi sahasından çıkamazsa sürekli konsantre olmak zorunda, çünkü sürekli gol olmaması için çabalayacak ve eninde sonunda zihinsel yorgunlukla hata yapacak (tabi bu arada bu presi yaparken fiziksel hırpalamak da lazım).

Eğer bütün oyuncuların çıkarsa ve rakip bu pres altında topu ileri taşımayı başarırsa çok kötü kontra yersin ve geride çok az adamın kaldığı için golü yersin.Tamam Fatih Terim bunu yaptı, gayet de başarılı oldu ama sonuçta UEFA takımları daha az pres yapan, daha düşük ortalamalı takımlar ŞL'ne göre.

Bu kadar şeyi anlattım niye anlattım, çift forvetle alakası yok maalesef.Kanatlar arası pas bağlantısı, oyunun yavaşlaması, Selçuk'un topu taşırken pas organizasyonu yapamaması, tekniği zayıflığı nedeni ile topu taşırken bile o kısa alanlarda militmetrik açıları kaybetmesi, topa hakim olamayıp rakibin alan presinde sıkışıp kalması.

Öyleyse Zico niye başarılı oldu?
    Zico bunu gören bir hocaydı, şu anki Aragones oyununun olmayacağını biliyordu.
    Elindeki malzemeyi kullandı ve düşündü, bende ŞL ayarındaki takımlara göre daha az teknik oyuncu var ise nasıl başarılı olurum?..

Ömer Abi'ye sürekli bunu anlattım, çünkü bu gerçek, o da hak verdi.

Zico ben topa hakim olamazsam oyuncularım oyunu yavaşlatacak, alanlar çabuk kullanamayacak ve kontrolü ele alamayacağım diye bambaşka bir organizasyona döndü.

Amacı topa daha hakim olmaz ve tehlikeleri düşürmek.

Aurelio topla çabuk çıkan bir oyuncu değil, uzun mesafe pasörü değil, çok hızlı değil, çok çabuk değil ama çok teknik, sezgileri müthiş kuvvetli, çok dengeli, oyunu iyi bildiği için her türlü oyuncunun ne yapacağını önceden kestiriyor.Teknik olduğu için topa yön veriyor ve saklıyor, profesyonel, istikrar abidesi, her türlü görev için canını verir.Buna mental olgunluk diyoruz, bu oyuncuların mental bölümü kıpkırmızı olur.

Aurelio'yu en geride kullandı Zico, çünkü topa geride yön veriyor, kaybetmiyor, kaybettirmiyor, ayrıca aslen AMC, bu yüzden her türlü topu kısa mesafede doğru seçimler ile dağıtır.Uzun pas atamazsanız AMC olamazsınız, AMC olmaması için daha fazla eksik var da Aurelio'da onu geçelim.

Zico en geride bol pas yapıp maç boyu oyunun kontrolünü tutmayı hedefledi.%70lere varan top kontrolüne rağmen bütün paslar kendi yarısahasındaydı, top rakip sahaya girip hemen geri dönüyordu ya da o yuvarlağın kendi yarı saha kısmında al-ver oluyordu.Böylece rakip topla oynayamadığı için hele hele pres yapmazsa boğuluyordu.Maçın büyük bölümü böylece al-ver ile gidiyordu.

ŞL oynarken her rakip maçı kazanmaya çıkar.Burada Fenerbahçe karşısına eski tip her oyuncuyu ileri taşıyan boğucu pres yapan takım çıkmadı.ŞL esasında her puanın çok değerli olması nedeni ile maçlara korkak başlanan bir lig.Bu da Zico'nun işine yaradı.

Neden Aurelio gidince orta saha çöktü?
    Aurelio Zico'nun temel taşıydı, Zico geride çok pas yaptırırken büyük riske girdi aslında.Burada yapılan her yanlış seçim rakibin kolay çıkmasını sağlar, baskı yemenizi sağlar, çünkü geridesin rakip orta sahayı geçmiş olacak.

Riske girdi çünkü Aurelio aslen AMC olduğu için seçim hatası yapmadı, teknik olduğu için topu doğru kontrol edip açılara oynadı ve topu doğru yere taşıdı.Selçuk her topu istop ederken ayağından açardı, topu aktarırken seçim yapamazdı, kafanızı çevirip bakarsanız önceden göremezseniz biri gelip ayağınızdan çalar ve ya pası rakibe atarsınız.

Böylece kaptırma pahasına çok pas yaptı, kaptırsa da ağır defansı açık vermesin diye iyice geriye gömdüğü için çok da bariz pozisyon görmedi.Kazanmak istediği maçlarda defansı da biraz öne aldı, özellikle içerideki Inter maçında.Böylece daha fazla kısa alanı pasla kullanıp arkaya sarktı.
    Alex rahatladı (Deivid topla sürekli kanattan çapraz ileri içeri dribbling ederek Alex'ten bu yükü aldı ve ikinci playmaker gibi top da dağıtınca Alex markajından biraz kurtuldu, top da ileri-3. bölgeye taşınmış oldu), rakip yorulunca takım halinde daha ileride pas yapmaya başladılar ikinci yarı, Deniz girince daha önce DM oynamış Deniz de kötü seçimler yapmadı, Aurelio'ya ayak uydurdu, Aurelio biraz daha öne çıktı ve Emre gibi CM olarak daha fazla AM gibi pas yapmaya, oyun kurmaya başladı.Daha çok pas, bireysel yetenekler, rakibe tempo yaptırmama, rakibin açıklarını kullanma, yorulan rakip oyuncuları bireysel geçip son vuruşlarda az pozisyon kazanılmasına rağmen ustaca gole çevirme, finishing.

İnanç, güç, tatlı-sert ama motive den bir hoca, yabancı ülkede kendi ülkesinden oyuncular ile kendi dilini konuşan bir hoca.Zico Fenerbahçe'nin başına gelmiş en güzel şeylerden biridir, hele o kadronun başına gelmesi inanılmaz.

Aurelio en az Alex kadar önemli, ne dedim takımda teknik sayısı ŞL seviyesine göre daha az.Alex-Aurelio-Deivid çok teknik oyuncular, hepsi aslında AM özelliklerine sahip.

İnsanlar taktik yaratamayınca her oyuncuyu statikleştirmeye çalışır, her oyuncu her işi yapacaksa ondan gram zevk alamam ben, o makinedir, futbolcu değildir.Alex koşmayabilir, Alex'in koşmamasını ama eksiğin de olmamasını sağlayacak bir organizasyon yaratacaksın.Bu taktik sorunu değildir, bu organize edememe sorunudur.Eğer bir şeyler organize olmazsa karmaşa olur, motive olunamaz, düzen bozulur.O zaman M.City gibi 300 Milyon £ ile o tip oyuncuları doldursunlar, ne kadar başarılı olunur görelim.

Alex'in bu organizasyonda oyunu yavaşlatması doğaldır ama bu takıma pas organizasyonunda 3. bölgede etkinlik de sağlar, artılar, eksiler..

Zico'nun o taktiğinde bir eksik var, küçük takımlara o taktik ve oyuncu özellikleri ile baskı kuramazsın.Çünkü herkes ile her taktiği, her organizasyonu kuramazsın.Bu bir felsefedir, bir deneyim, bilgi sahibi olmaktır.Sahadaki her oyuncu hoca gibi düşünemez, düşünmemeli, sahada 11 tane baş olmamalı, hocanın organizasyonu ve otoritesi kalmaz.11 başa sahip olmak ile 11 baş olmak arasında fark var, sahada ne olursa olsun bir otorite olmalı.Zeka bir oyuncu için olmazsa olmazdır, hangi yönde kullandığınız çok önemli ama.

O yüzden Zico küçük maçlarda baskı kuramayarak kaybetti bazı önemli puanları.

Bence "Ruhsuz Futbol" diye bir şey yoktur.Disiplinli oyuncu vardır, disiplinsiz oyuncu vardır.Futbolu özümseyen, işini severek yapan, hocaların da, yöneticilerin de doğru kişileri kurarak birbirini seven ama tartışmaya açık bir insan topluluğu oluşturduğu futbolcular başarıya ulaşır.Hem eğleneceksiniz hem de işinizi en iyi şekilde yapacaksınız, eğlencenin zamanını bileceksiniz, aşırıya kaçmayacaksınız.Her şeyi 3 kere düşünüp söyleyeceksiniz, 3 kere düşünüp bir sonraki adımı planlayıp yapacaksınız.Hayatın kuralıdır, hovarda yaşayan çabuk söner.Kısacası Professionalism: 20 olacak.

Fenerbahçe Emre-Selçuk ikilemi yaşıyor, biri alanı iyi kullanıp pas yapmaya denemeye çalışıyor ama ortalaması yan pas yapmadığı için düşebiliyor, biri de geride kalıp denemekten korkuyor, pas verirken çok oyalanıyor.
    Alex bu ikilinin uyumsuzluğu nedeni ile ileride markajda kalıp kitleniyor, pas alamıyor, geriye gelip hem yorulup hem de çabuk olmadığı için top taşıyamadığından dolayı en ileride kalan bölge 3. bölgede etkinliği azalıyor.Orta sahadaki klasik pas organizasyonundan da pozisyon çıkmaz bir anda.Amaç 3. bölgeye etkili taşımak, rakibin açıklarını bulmak ve pozisyon hazırlamak.

Aurelio olsaydı oyun bilgisi sayesinde ve tekniği ile Emre ile aynı şeyleri düşünüp daha çabuk pasları organize ederlerdi.

Kiminin bazı değeri düşüktür başka bir yerdeki değeri yüksektir, kiminin tam tersi, oyun stili farklıdır, 150 CA'yi görünce aynı oyuncu değil niye böyle diyebilirsiniz ama oyuncu kalitesi açısından da başka nasıl açıklanabilir? Bence çok da yanlış bir yöntem olmaz, birşeyleri iyi yapan oyuncu taktir edilmeli, herkesin yan görevi her zaman olur ama ağırlıklı bir görevi olmalı, herkes herşeyi yaparsa karmaşa olur.Alex'e hem oyun kur, pas dağıt 3. bölgede kal hem de geri dön savunma yap, kanatlara kontrada gel top taşı hem de geri dön beklerin açıklarını kapa denmez.
    Bunlar bir organizasyondur, Aragones kafasındaki organizasyonu yapmaya çalışıyor, bu yüzden bu organizasyona sahip olamayacak oyuncular nedeni ile başarısız.O zaman bazı oyuncuları gönderip uyumlu oyuncuları alacak.

Aragones hala bana göre world class hoca, taktik uyum sorunu yaşıyor.Aynısı Hiddink de yaşamış bu takımda.Yıllardır aynı tartışma, oyuncuya göre taktik mi, taktiğe göre oyuncu mu?

Fenerbahçe o mantalitedeki oyuncular için bir çok oyuncuyu gönderip çok para harcaması lazım, ayrıca birbirlerine ne kadar uyum sağlarlar o daha büyük problem, o paralar bir anca çöpe gidebilir.

O yüzden yine revizyon yap ama zaten kadrodaki şişkinliklere yapacaksın, o yüzden ...

Zico will come back pls.

ps.
    Aragones, oyunda gerçek hayattaki gibi defansı öne çıkarabilecek yine.Orta sahaya pres konusunda hükmedemeyecek (pres için çıkın diyor ama oyuncular arkası açıldığı için çıkamıyorlar), kanatlar ortaya dalmayacak Deivid hariç o da arkadan gelen Gökhan'a çizgi oyuncusu gibi koridor açıyor.Pres yaptırmaya, önde oynamaya çalışan ama beceremeyen bir Fenerbahçe göreceksiniz.
    Bunun için bir çok ince değeri gözden geçirdik, ve yeniden değerlendirdik, dikkatli olanlar belki farkedebilecekler
    ps. Kısaca Fenerbahçe'nin taktik sorunu da var bunların yanında..

Bir ek daha yapayım, Güiza klasik santrafor, Semih komple bir forvet.
    Semih bir orta saha kadar pasör ve aldığı topları sürekli geriye ve aralara olumlu paslar olarak dağıtıyor.Sürekli Alex ile pas alışverişi yaptıkları için ileride daha çok top tutup yığabiliyor oyunu Fenerbahçe, geride kalanlar hemen ileri çıkıyor.
    Güiza ise o kadar teknik bir oyuncu değil.
    Last edited by Cengo : 16.Mart.2009 at 21:20

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

araştırmacıya saldırmıyorum. eleştiri yaparken örnekler sunuyoruz.

semih'in kafa toplarındaki değeri daha fazla olmalıdır diyorum, bunu örneklerle açıklayabilirim.
    geçen sene gol kralı olan bu adam gollerinin yarısından fazlasını kafa ile attı.
    geçmiş yıllara baktığımızda da semih'in kafa ile attığı goller var.
    ben bunun eleştirisini Fenerbahçe araştırmacısı olan kişiye başka bir platformda izah etmeye çalıştım.

bana dedi ki " Semih kafa toplarında goller atıyor fakat topu ölü noktaya; yani tam köşeye yollayamıyor." ben de dedim ki; " şu şu tarihteki gollere bakarsanız topu köşeye yolladığını göreceksiniz "

daha sonra benim üsluba dikkat etmediğim gerekçesi ile tartışmaya nokta koydu, canı saolsun.

sol ayak tartışması hakkında da bir çok örnek var.
    geçen seneki gençlerbirliği maçında attığı muhteşem gol,
    hırvatistan maçında attığı gol,
    bu sene kupa maçında ankaragücüne attığı gol..

Semih'e gol attırmanın kolay olduğundan bahsediyorsunuz fakat kesinlikle belirttiğiniz gibi değil. fiziksel özellikleri kötü. güç; 12. bence çok az. semih ayakta kalabilen, top saklayabilen bir forvet.
    gerçek hayatta milli takımın 1. forveti ama fm'de çoğu kişinin oyununda ilk 11'de oynayamıyor.
    Mevlüt ve Nihat ikilisi genelde as forvetler oluyor.

Tutupta italyanların Flamini'yi Gerrard gibi yapmasından örnek vermiyoruz.. abartın demiyoruz. bazı özelliklerinin hakkını vermediğinizi düşünüyorum. ben sebeplerini de yazdım. başka ne gibi bir örnek veya sebep bekliyorsunuz onu da anlamış değilim?

bir gökhan gönül gibi yeteneğimiz var; dünyanın sayılı beklerinden olacak zamanla inşallah. bunların değerlerini verelim.
    emre belözoğlu var oyunda; yemin ederim 1 maç oynuyor 4 maç yatıyor. kondisyon berbattan da öte. tamam emre sakatlık problemi yaşayan bir oyuncuydu fakat görüldüğü gibi son 10 maçtır harika performans gösteriyor ve genelde 90 dakika sahada kalıyor.

bence araştırmacılar eleştirilere daha fazla kulak vermeli.

alex'in teamwork'u 10 puan birden neden düştü hala anlayabilmiş değilim. bir araştırmacı 3 ayda bir oyuncunun özelliğini 10 puan düşürüyorsa ozaman yükseltme hakkına da sahip değilmidir? veya 10 puan düşürdü ise yaptığı ilk araştırma başarısız değilmidir? alex yıllardır bildiğimiz alex. takımın beyni, hala oyun kuruyor, hala atakları olgunlaştırıyor.. c.ronaldo gibi alıp topu 3-5 kişiyi çalımlamıyor. yine ara pasları atıyor, asist yapıyor.

burda amaç sizi kötülemek değil, yardımcı olmaya çalışmak. biz gördüğümüzü söylemezsek; eksikleri, fazlaları kendimizce belirtmezsek ne anlamı kalıyor ki şu topicin?

daha nasıl bir üslup kullanmalıyım, ne gibi örnekler vermeliyim gerçekten şaşırdım...
    ne diyeyim valla iyi çalışmalar.
    Last edited by S4mp1y0N : 17.Mart.2009 at 12:53 Reason: anlatım bozukluğu.

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Böyle bir üslup kullanmaya kimsenin hakkı yok.
    Bu tutumu sürdürdüğünüz sürece size cevap vermeyeceğimi bilin.
    Napayım ABOO senin için Türkçe'yi en ağdalı şekliylemi kullanayım.Cevap vermek isteyebilirsin buda senin seçimindir.Ben nasıl konuşacağımı iyi biliyorum,üslubumdada birşey yok.Hakaretmi var,küfür mü var,dalgamı var?

Neyse söylediğim gibi muhattap olmamakta bir seçimdir,neden diye sormam.Kolay gelsin.

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

semih'in kafa toplarındaki değeri daha fazla olmalıdır diyorum, bunu örneklerle açıklayabilirim.
    geçen sene gol kralı olan bu adam gollerinin yarısından fazlasını kafa ile attı.
    ben bunun eleştirisini Fenerbahçe araştırmacısı olan kişiye başka bir platformda izah etmeye çalıştım.

bana dedi ki " Semih kafa toplarında goller atıyor fakat topu ölü noktaya; yani tam köşeye yollayamıyor." ben de dedim ki; " şu şu tarihteki gollere bakarsanız topu köşeye yolladığını göreceksiniz "

daha sonra benim üsluba dikkat etmediğim gerekçesi ile tartışmaya nokta koydu, canı saolsun.

Semih'e gol attırmanın kolay olduğundan bahsediyorsunuz fakat kesinlikle belirttiğiniz gibi değil. fiziksel özellikleri kötü. güç; 12. bence çok az. semih ayakta kalabilen, top saklayabilen bir forvet.
    gerçek hayatta milli takımın 1. forveti ama fm'de çoğu kişinin oyununda ilk 11'de oynayamıyor.
    Mevlüt ve Nihat ikilisi genelde as forvetler oluyor.

Tutupta italyanların Flamini'yi Gerrard gibi yapmasından örnek vermiyoruz.. abartın demiyoruz. bazı özelliklerinin hakkını vermediğinizi düşünüyorum. ben sebeplerini de yazdım. başka ne gibi bir örnek veya sebep bekliyorsunuz onu da anlamış değilim?

bir gökhan gönül gibi yeteneğimiz var; dünyanın sayılı beklerinden olacak zamanla inşallah. bunların değerlerini verelim.
    emre belözoğlu var oyunda; yemin ederim 1 maç oynuyor 4 maç yatıyor. kondisyon berbattan da öte. tamam emre sakatlık problemi yaşayan bir oyuncuydu fakat görüldüğü gibi son 10 maçtır harika performans gösteriyor ve genelde 90 dakika sahada kalıyor.

alex'in teamwork'u 10 puan birden neden düştü hala anlayabilmiş değilim. bir araştırmacı 3 ayda bir oyuncunun özelliğini 10 puan düşürüyorsa ozaman yükseltme hakkına da sahip değilmidir? veya 10 puan düşürdü ise yaptığı ilk araştırma başarısız değilmidir? alex yıllardır bildiğimiz alex. takımın beyni, hala oyun kuruyor, hala atakları olgunlaştırıyor.. c.ronaldo gibi alıp topu 3-5 kişiyi çalımlamıyor. yine ara pasları atıyor, asist yapıyor.

burda amaç sizi kötülemek değil, yardımcı olmaya çalışmak. biz gördüğümüzü söylemezsek; eksikleri, fazlaları kendimizce belirtmezsek ne anlamı kalıyor ki şu topicin?

daha nasıl bir üslup kullanmalıyım, ne gibi örnekler vermeliyim gerçekten şaşırdım...
    ne diyeyim valla iyi çalışmalar.

Fenerbahçe araştırması ile galatasaray araştırması arasında fark var dersen...araştırmaya ilişkin konuşursun..

ama fenerbahçe araştırmacısı ile galatasaray araştırmacısı arasında fark var dersen o zaman araştırmaya değil kişilere söz söylemiş olursun bunun ayırımını yapman için olayı kişiselleştirme diye seni uyardım...

mesele sizin kötülemeniz değil..Forum içerisinde malesef biri iki arkadaşın bu tarz araştırmacılık yapanlara sataşması üzerine bu tarz yorumlar arttmaya başladığı için sizi uyardım hoş ben site editörü değilim ama sizlerden yaşca büyük bir kardeşinizim bazı uyarıları alınganlıkla değil sabırla karşılayın tabi takdir siizlerin ...

araştırmaların eleştirmesinden memnun olunduğunu bilmemki milyon defa yazmıştır bütün araştırmacılar ve ekip şefleri..Hem yazdıklarınız kesinlikle dikkate alınıyor..

eğer geçmişi bilseydin..eğer benim Semih için ne kadar yazı yazdığımı bilseydin gerçekten bu iş için ne kadar gayret gösterildiğini ne kadar emek harcandığını bilseydiniz biraz daha insaflı oludunuz eminim..

Şimdi sadece türkiye bank asya için ne yapıyorum..Cumartesi ilk maçı izliyorum pazar maç izliyorum..p.tesi izliyorum...Salı günü de tüm maçlar hakkındaki özetleri izliyorum..Yani haftada 4 günüm bu işi takiple geçiyor...Şikayetim yok memnuniyetle yapıyorum..ama bu arada benim gibi bu işe gönül veren arkadaşlarıma haksız ve kişisel eleştiriler yapılınca dayanamıyorum ve cevap veriyorum...

Belki yanlış yapıyorum..belki cengiz bile mutlu değildir onun adına işe karışmamdan ama kusura bakmasın oda hangi fedakarlıklarla bu işi yaptığını biliyorum ...birazda (mesleki huy ) savunmaya geçmeden edemiyorum doğru olduğunu bildiği şeyi...

...........................................

fenerbahçeye geçersek...

Semih Şentürkün headingi 16 arkadaşlar bu değerler sizlerimi az geliyor banamı fazla anlamıyorum..

bakın dünyanın en iyi topa kafa vuranı 20...

dünyada bu konuda önemli bir yerde olanlar 17-18-19 gibi değerler alıyor...

Semih içinde bu değer 16 ki bu değer iyi bir dğer..

Şimdi verdiğniz örneklerle şu rada şu golü attı..bu maçta bu golü attı..kardeşlerim Semihin gelişimi üzerine geçen sene 6 ay çalıştım...bende biliyorum attığı golleri sanmayınki gözümüzden kaçıyor..ama işte o golleri attığı için 16 aldı..

zaten bu kafa vuruşlarını yapmamış olsa yapamamış olsa alacağı değer belki 11 idi belki 12...

yani Aynı arda tartışmasında olduğu gibi sankiadama kafa vuruşları 10 verilmiş gibi muamele yapmayın...16 az bir değer değilki...

Sol ayak kullanmasına gelince Gençlerbirliği maçındaki golde sevincimden bi tarafımı incitecektim elbette hatırlıyorum avrupa şampiyonasında son saniye golünde ise bağırışlarım caddelerde yankılandı..yani öyle bir izlenim yarattınız ki şu maçta atılan golü hatırlatırım...tamam hatırlat çok güzel...

ama siz bu maçları içerken biz de bulaşık yıkamıyorduk..bizde izledik..

bakın sürekli gelir gider bir trant var...

bu trentte sanki türkiyenin kıbrıs meselesi gibi türrban meselesi gibi hiç çözülmeyecekmiş gibi geliyor bana o da şu...

Bir oyuncu bir kaç maç kıpırdandımı......müthiş bir adamda bizler hiç futbolu bilmiyoruz adamı mahfetmişiz...

bir oyuncu da yarım sezon çuvalladımı ....rezil bir oyuncuda bizler abartmışız..

Şimdi FM de yine söylüyorum ..Semih sakatlıklar olmadıysa 15-20 gol arası atarda atar...ama arkadaşım eğer oyuncuyu kullanmasını bilmekte lazım tabii...

yinede diyorum Semih gol atamıyor diyen adama eğer hala itiraz ediyorlarsa artık kanıtlarımı göstereceğim..Kaç defa ben bu adamı gol kralı yaptım ...

hatta Fernerbahçe ile oynamayın bir sezonu tatilde geçirin gene Semih 15 golden aşağı düşmez..

ancak yine diyorum bunlar ortalamalar dahilinde...

Size bir örnek vereyim...Ben bir oyunumda bir Sezon huntelaara tam 45 gol attırdım...

bir başka oyunumda bir sezonda 4 gol attı ..

bu tarz değişkenlikler olacaktır..Olmasa zaten matamatik gibi sürekli aynı sonucu alırsanız bu oyunun tadı çıkmaz....
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Napayım ABOO senin için Türkçe'yi en ağdalı şekliylemi kullanayım.Cevap vermek isteyebilirsin buda senin seçimindir.Ben nasıl konuşacağımı iyi biliyorum,üslubumdada birşey yok.Hakaretmi var,küfür mü var,dalgamı var?

Neyse söylediğim gibi muhattap olmamakta bir seçimdir,neden diye sormam.Kolay gelsin.
    makalele terbiyeli ol ceza almayı göze alırım ama bu tarz konuşmana katlanamam...

ayrıca araştırma bölümü burası ..konu dışı konuşacaksan özel mesaj at ..
    Last edited by OMANA : 17.Mart.2009 at 18:11 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Şeyh Edebali

Quote Originally Posted by OMANA View Post

makalele terbiyeli ol ceza almayı göze alırım ama bu tarz konuşmana katlanamam...

ayrıca araştırma bölümü burası ..konu dışı konuşacaksan özel mesaj at ..
    Bende sizin bu ben büyüğüm banane banane tarzındaki konuşmalarınıza katlanamıyorum ceza almayı göze alacağınız bir konuşma yok ortada araştırmacının mesajına bende cevap verdim.

Hangi kelimeye takıldınız yine bilmiyorum fakat dil ağdalamak ağdalı Türkçe'yle konuşmanın ceza almanızı gerektirecek kadar sinirlendirecek bir tarafı yok.

Ben özel mesaj sistemini kullanmayı biliyorum,yazdığı8m mesaja karşılık olarak yazılan yorumun üzerine alıntı yaparak cevap vermeyi tercih ettim buda beni ilgilendirir.

Buranın ne bölümü olduğununda farkındayım OMANA,terbiye öğretilerinizi ve öğütlerinizi kendinize saklayın.Ben size şunu yapın,böyle olun demiyorum.

Her mesaj atışımdan sonra böyle konuşmalar gına getirdi artık.

Benim bildiğime göre Alex'in teamwork özelliğinin düşme sebebi testlerde oyunda olan Alex'in ceza sahası içine kadar gelip savunmasına ayrdımcı olan bir Alex görüntüsü vermesinden dolayıdır,böyle açıklanmıştı yani.

Bunun haricinde Alex zaten gerçekte ne yapıyorsa belkide biraz daha fazlasını oyunda yapıyor.Bu açıdan bir sıkıntı yok diye düşünüyorum.Özellikle CA'sı yavaşça düşen nadir oyunculardan olduğu için aynı performansla 34 yaşına kadar oynadığını gördüm birçok oyunumda.Buda oyunun genel yapısıyla alakalı bir durum.Zaten ilerleyen yıllarda TSL'de takımlar genelde güçlenmek yerine sürekli zayıfladığı için Alex uzun seneler reelde ne yapıyorsa oyundada onu yapabiliyor.

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Bende sizin bu ben büyüğüm banane banane tarzındaki konuşmalarınıza katlanamıyorum ceza almayı göze alacağınız bir konuşma yok ortada araştırmacının mesajına bende cevap verdim.

Hangi kelimeye takıldınız yine bilmiyorum fakat dil ağdalamak ağdalı Türkçe'yle konuşmanın ceza almanızı gerektirecek kadar sinirlendirecek bir tarafı yok.

Ben özel mesaj sistemini kullanmayı biliyorum,yazdığı8m mesaja karşılık olarak yazılan yorumun üzerine alıntı yaparak cevap vermeyi tercih ettim buda beni ilgilendirir.

Buranın ne bölümü olduğununda farkındayım OMANA,terbiye öğretilerinizi ve öğütlerinizi kendinize saklayın.Ben size şunu yapın,böyle olun demiyorum.

Her mesaj atışımdan sonra böyle konuşmalar gına getirdi artık.
    birincisi kardeşim Sana ne yapman gerektiği konusunda kimse emir vermiyor..canın ne istersen yaparsın ama tuttuğun yol yol değil..konuşman..sürekli sürekli araştırmacılara sataşman..

guiza örneğinde olduğu gibi yapılanı alaya alman...bunlar yanlış diyorum..uslubun yanlış diyorum

tuttuğun yol doğru değil...insanlara bilgilerini ve görüşlerini bu şekilde anlatmaya kalkarsan bırak onları ikna etmeyi sadece kırarsın diyorum..

şimdi bizde bu platformlarda eleştiriler yazdık ama kimseye sataşmadık..kimseyle kavga etmedik..

şimdi diyorsunki her mesajımdan sonra böyle oluyor..

peki niye böyle...

hiç kendini sorguladınmı ..

hiç acaba benimde yanlışım varmı uslubümda diye düşündünmü...

hayır konuş istediğin gibi konuş...

ama sana bak böyle yapma bu uslubun yanlış deyincede hırçınlaşma..kimse seni düzletmeyede çalışmaz ikna etmeyede..

yalnız şunu söylerim..

benim bu forumda sevdiğim bir kardeşim var..EXTENSOR ..

o da keskin sirkeydi..

onunlada çok tartışmalarımız oldu..

çok sevigli çok iyiniyetli bir kardeşimdir ama oda uslubunu değiştirdi..

şimdi sen benim doğrumu ben bilirim canım ne isterse yaparım..istediğim gibi konuşurum diyebilirsin zaten öyle diyorsun...

ama bilesin eğer ben bu forumu birazcık tanıyorsam...bu uslup ve bu tarz sana yaramayacak..

benden söylemesi..

ister dinle ister dinleme o da senin bileceğin şey...

Şeyh Edebali

Nesil
    2003

Liverpool ile oynarken Semih'i transfer ettim. Torres'in yaninda takir takir gol atti. Hic de siritmadi. Evet belki rakibini hizi ile gecemiyor ama ceza alani icine top getirebilecek kalitede oyuncular varsa takimda, Semih affetmiyor. Ayak ile, kafa ile, hatta sol ayak ile. Cozulmesi zor maclarda kilidi acan adam Semih takimimda.

Daha once kafa vuruslari 17-18 olsun istemissiniz. Su anda 16. 1-2 puanlik gorus farki icin bu kadar olay cikartmaya deger mi?

Zayif ayak icin durum ayni. Su anda 14, 1-2 puan daha yuksek olmamasi oyununuzu tamamen alt ust mu ediyor?

Tamam yazdiniz, goruslerinizi belirttiniz. Belki Fenerbahce arastirmacisi bunlara katili, belki de katilmadi. Siz kendi dusuncenizi soylediniz, Fenerbahce arastirmacisi buna kendi dusuncelerini de katip dosyasini tamamladi.

Semih'in kafa vuruslari 10 olsa, siz de 17-18 olmasi gerektigini savunsaniz ve gelisme gormediginiz zaman isyan etseniz eyvallah. Bunu okuduktan sonra ben de gider Fenerbahce arastirmacisinin bu konuda tekrar dusunmesini rica ederim. Ancak 1-2 puandan bahsediyoruz...

Emre son 7 yildir 1 mac oynayip, 4 mac yatmis. Agustos ayindan Ocak ayina (yani veritabani'nin son guncellendigi zaman) kadar 1 mac oynayip, 4 mac yatmis. Sizin elestiriniz ise Emre'den 7 yildir gormedigimiz performansi neden yansitmadigi. Emre yarin sakatlanip sezon sonuna kadar oynayamazsa veritabanindaki verildigi degerler birdenbire dogru mu olacak? Bazen yazilanlara anlam/hak vermekte gercekten gucluk cekiyorum.

Elestirilere kulak veriliyor. Ama elestirilerin veritabanina yansimasi bazen aylar aliyor. Sonucta her oyunu actiginizda en son haline guncellenmis bir veritabani ile oynamiyorsunuz. Bazen de arastirmacilar verilen degerlerden, oyuncunun oyun icindeki performansindan memnunsa istenen 1-2 puanlik oynamalari yapmiyor. 1-2 puanlik gorus farkiniz varsa da bunu pek de zorlanmadan editor kullanarak degistirebiliyorsunuz.

Asagida nedeni aciklanmis. Defansa yardim etmesini azaltmak icin yapildi bu degisiklik.

Iyi niyetinizden suphe yok. Ama arastirmacilarin da iyi niyetli oldugunu, onlarin da sizin tuttugunuz takimi tuttugunu, onlarin da goruslerinin sizin gorusleriniz kadar degerli oldugunu unutmamak lazim. Ama neden 1-2 puanlik degisiklik istediginizde ve bu degisiklik yapilmadiginda (arastirmaci sizden farkli fikire sahip olabilir), bu fikire neden saygi gostermiyorsunuz? Sizin fikirinize "saygi" gosterilsin ve istediginiz gibi yapilsin, belki de arastirmacinin memnun olmayacagi deger verilsin. Yani siz hep haklisiniz, arastirmaci ise hep haksiz.

Arastirmaci siz olsaniz ve sizin 18 hukmettiginiz deger icin baska birisi ille de 16 olmali diye yazip dursa siz ne karsilik verirsiniz peki? Memnun oldugunuz 18 degeri mi kalir, yoksa forum'da en az sizin kadar Fenerbahce'yi takip eden birisi 16 istiyor diye 16'ya indirirmisiniz? Yoksa ben 18'den memnunum, bu degerde kalmasi taraftariyim cevabini mi verirsiniz? Belki 17'de anlasirsiniz, belki de 18'in kesinlikle olmasi gerektigini savunursunuz. Bunu arastirmaci yapinca neden sizin fikirlerinize deger vermemis oluyor da, ayni bakis acisindan sizin yaklasmaniz gayet dogal geliyor size?

Yorumunuzu yaptiniz, arastirmaci da degerlendirdi ve ona gore degisiklik yapti veya yapmadi. Bu hak arastirmaciya ait. Tipki dusuk veya yuksek buldugunuz degerleri editor araciligi ile kendi oyununuz icin degistirme hakkina siz sahip oldugunuz gibi. Ozellikle bu gibi 1-2 puanlik farklar icin.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Turuncu rengi seven admin herşeyi anlatmış.. Konuşulmaz bence artık
    Sentugo.

Şunuda belirteyim mutlaka.Guiza harici Fenerbahçe'de olduğu gibi yansıtılmış oyuna,Gökhan Gönül ve Semih'n bazı değerlerindeki birkaç puanlık oynama dışında reel hayata uygun bir Fenerbahçe araştırması olmuş.

Özellikle Alex,Deivid ve Selçuk'un oyuna gayet iyi yansıtıldığını düşünüyorum,oyundada bunu gözlemledim.9.3.0 için Fenerbahçe'de bahsettiğim şeyler dışında güzel bir çalışma olmuş,Özgür Çek ve Abdülkadir hakkındaki düzenlemelerde FM 2010'da gerçekleştirilir umarım,çünkü gerçekten yetenekleri yaşıtlarına göre iyi olan Abdülkadir oyunda ilerleyen yıllarda Bank Asya seviyesinde bir oyuncu olarak kalıyor,seneye düzeleceğini düşünüyorum.

Daha önce yazıldığımı bilmiyorum ama Özgür Çek'in Crossing değeri yüksek gibi geldi bana sanırım ya 14 ya 15 olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.Yatta gibi bir oyuncu 15 crossing alırken Özgür gibi A takımda henüz oynama şansı bulmamış bir oyuncunun bu kadar yüksek crossing alması garip geldi.

Şimdilik 4 farklı oyunda gözlemlediklerim bunlar.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Beni anlamamakta ısrar ediyorsunuz. Ben bu oyunu gerçekçi olduğuna inandığım için oynuyorum ama nedense bu gerçekçilik sadece Türkiye Ligi için geçerli. İşte benim morelimi bozan konu bu. Sadece Semih, Gökhan değil; Arda için de söylüyorum bunları. Fanatiklik yaptığım da düşünülmesin.

Diyorsunuz ki; iki maç oynayan adamın değerlerini birden fırlatmamızı bekliyorsunuz.
    Peki ben size soruyorum; Modric kaç maç oynamış? Flamini kaç maç oynamış? Bütün liglerde abuk subuk rakamlar verilirken neden biz bu konuda en duyarlı oluyoruz?

Semih'in kariyeri boyunca attığı tüm gollerin yarısını, belki daha da fazlasını kafa ile atmıştır. Semih herhangi bir takımın teknik direktörü tarafından "istenmeyecek" bir oyuncu değil; aksine her teknik direktörün takımında görmek isteyeceği; örnek,çalışkan en önemlisi de hergün üzerine koyan bir oyuncu..

Sol ayak konusunda 1-2 puandan daha fazlasını görmek isterim. Sol ayak refleksi de oldukça iyi Semih'in. Sadece uzaktan attığı goller dışında, bu seneki sivas ve kayseri maçlarında da sol ayak içiyle goller attı.

Gerçekten istediğim cevabı alamadığım her mesajda sıkıntı basıyor beni. Kendimi sizden daha çok bilmiş olarak göstermeye çalışmıyorum. Ama ısrar ettikçe, tekrar ettikçe bunun böyle anlaşılacağından çekiniyorum.

Semih konusunda herkezle sabaha kadar tartışabilirim. Çünkü çok iyi tanıyorum onu. Bütün golleri de mevcuttur bende ayrı ayrı. Canım sıkıldıkça izlerim. Fenerbahçe'nin hiç bir maçını kaçırmayan biri olarak bilinçli eleştriler yapmaya çalıştım ama beceremiyorum demekki. Sizin araştırmacı seviyenize gelmek lazımmış teknik eleştriler yapmak için.

Artık eleştiri yazmamaya çalışacağım. Abartmak konusu olunca 16'yı 20 ile kıyaslıyorsunuz. En sevmediğim tepkiniz de bu. Sonra da madem o kadar değil o zaman 1-2 puan için mi bu kadar eleştri diyorsunuz.
    Eleştiri eleştiridir, ben içimden geçeni, aklıma yatanı burda söylemeyeceksem ne işim var ki bu oyunla veya bu forumla? Sevdiğim oyunla daha fazla içli dışlı olmak istemek, araştırmacılarla fikir alışverişinde bulunmak yanlış mı?

Bu söylediklerimi sitem olarak algılayabilirsiniz ama; aslında bu sitem sizden çok bu oyunu Türkçe çıkarma tenezzülünde bulunmayan yetkililere. Aslında sitemim Türkiye Ligi hariç her ligdeki oyuncuları abartan araştırmacılara.. Dürüst olan, gerçekçi düşünen bir siz varsınız şu oyununun araştırmacıları olarak.. Ve bu yüzden işte sitem ediyorum; oyuncuları şişiren çakma araştırmacılara rağmen dürüst olmanıza..

Cevap verdiğiniz için çok teşekkürler.
    İyi çalışmalar, kolay gelsin.

Nesil
    2003

Peki ben size soruyorum; Modric kaç maç oynamış? Flamini kaç maç oynamış? Bütün liglerde abuk subuk rakamlar verilirken neden biz bu konuda en duyarlı oluyoruz?
    Isini iyi yapmayanlar yuzunden, isini iyi yapmaya calisan kisilerin elestirilmesi ne kadar dogru peki? Oyle bir durum olusuyor ki, arastirmaya kotu ornek olan oyuncular yuzunden bizim yaptigimizin kalitesinin dusmesi isteniyor. Bu mantaliteyi benim de aklim almiyor. Bu oyuncular, zamanla ikna edici yazilar yazilarak, duzeltilir. Bu oyunculara uyarak degisiklik yapip, sonra da bizim tepki alip geri donmemizin kime ne yarari olur?

Gerçekten istediğim cevabı alamadığım her mesajda sıkıntı basıyor beni.
    Peki bunun boyle olmasi gerekir mi? Alt tarafi yorum yapmak icin olusturulmus bir forum bu.

Artık eleştiri yazmamaya çalışacağım. Abartmak konusu olunca 16'yı 20 ile kıyaslıyorsunuz. En sevmediğim tepkiniz de bu. Sonra da madem o kadar değil o zaman 1-2 puan için mi bu kadar eleştri diyorsunuz.
    Eleştiri eleştiridir, ben içimden geçeni, aklıma yatanı burda söylemeyeceksem ne işim var ki bu oyunla veya bu forumla? Sevdiğim oyunla daha fazla içli dışlı olmak istemek, araştırmacılarla fikir alışverişinde bulunmak yanlış mı?
    Fikir alis verisi yanlis degil. Yorumunuzu yapmaniz da yanlis degil. Ama siz, yorumunuzu yaptiktan sonra sizin istediginiz yonde degisiklik yapilmadigi icin Fenerbahce arastirmacisinin burada yazilanlari okumadigini, deger vermedigini yazmissiniz. Bunu Fenerbahce arastirmacisi hak ediyor mu peki?

Mesela ben size bu yazdiklarimi daha once en azindan 15-20 defa yazdim bu forumlarda. Ben de size sitem edeyim mi bunlari daha once okumadiginiz ve dikkate almadiginiz icin? Arastirma ile ilgili yapilan yoruma kesinlikle itiraz yok. Ama arastirmacinin ortaya konulan bilgileri nasil degerlendirdigi konusunda kisisel elestirinize hep ters tepki alirsiniz. Yorum yapmak ile karsinizdakine istediginizi yaptirtma taktikleri arasinda ayirim yapmak gerekli.

Yorum yaparsiniz, arastirmaci bunu okur. Yorumunuzun sonucunda arastirmada bir eksiklik/hata oldugu dusuncesine katilirsa buna uygun degisiklik yapar, yazdiginiz yeterince ikna edici degilse de degisiklik yapmaz.

Nesil
    2005
    Yer
    Republic Of Fenerbahçe

Stadyum kapasitesi TFF'de 53586 olarak gözüküyor. Oyun içerisinde de düzeltilecek değil mi Cengiz abi?
    http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=28&kulupID=3592
    dar ağacında olsak bile son sözümüz FENERBAHÇE !

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by EreN View Post
    Stadyum kapasitesi TFF'de 53586 olarak gözüküyor. Oyun içerisinde de düzeltilecek değil mi Cengiz abi?
    http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=28&kulupID=3592
    Bu yaz zaten trübün sayısı artacak üstü kapanırken.O yüzden acele etmeye gerek yok.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Sheriff Misafir

Cengiz seni tebrik ediyorum, Güiza çok gerçekci olmuş. 15 maçta 1 gol attı.. Gerçeğe baya yakın..

Nesil
    2008
    Yer
    Gaziantep

BJK kariyerimde Fenerbahçe ye dikkat ettim. Takımın o kadar iyi, farkLı skorLarLa yenmesine rağmen Güiza`nın performansı, işte SS Ler.

Cengiz abi teşekkürLer. GüzeL bir data yapmışsınız. Güiza`nın gerçekten pek farkı yok. Bu istatistik Fenerbahçe nin ŞL de grupLarda ki mücadeLesini içeriyor.

Sayfa 21 / 32 İlkİlk ... 11192021222331 ... SonSon

Mesaj Yetkileri