Sayfa 6 / 34 İlkİlk ... 4567816 ... SonSon
151 ile 180 arası toplam 1016 sonuç

Konu: [TSL] Fenerbahçe Araştırması FM2008 - 8.0.2

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul-Exeter

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Bu konuda anlatmistim daha once.

FB'nin rival seviyesi BJK ve GS ile 20 uzerinden 21 olarak ayarlandi. Bunun nedeni de kulupler arasinda bonservis ile oyuncu alim-satiminin gerceklesmemesi.
    BJKiyle GS arasında gerçekleşiyor mu demek o zmn bu?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Han12 View Post
    BJKiyle GS arasında gerçekleşiyor mu demek o zmn bu?
    BJK ile GS arasinda ihtimal cok dusuk ama hic olmayacak da degil. Yakin gecmiste takas yolu ile yapilmis Ayhan transferi var ornek olarak.

Sheriff Misafir

1. C. Ronaldo ve Messi'nin dripling ozelligi 20, Ibrahimovic'in ise 18

2. Arda gelismeye devam etmekte. Daha uste tabii ki cikacak.. ama zamanla cikacak.

3. Sevilla'nin cirkef oynadigina hic katilmiyorum. Daha once de yazdigim gibi. Sevilla macini Ingiliz kanalindan seyrettim. Ingiliz kanalindan seyretmemin tek nedeni de Star TV'nin maci seyirciyi manipule ederek, tarafli anlatmasi idi. Oyle seyreden herhangi birinin senin soyledigin sonuca varmasi cok normal cunku ilk maci ben de Star TV'den izlemistim. Hatta Star'dan maci izlememek icin bedava olan Star yerine parali olan Ingiliz kanalindan izledim.

Capel bu sezonun ilk yarisinda 22 sari kart gordurtmus rakiplerine. Oynadigi her 69 dakikada bir Ispanya'da oynayan defans oyunculari sari kart gormus. Capel'in marke edilmesi zor bir oyuncu oldugu kesin, rakibi faul yapmaya zorlayan bir stili de var.

Maci izlerken her faul pozisyonunu tekrarladi Ingilizler. Her pozisyonda daha once Capel'in Arsenal karsisinda kendini devamli yere attigini iddia eden Ingilizler 10 faul'un 9'unda "aa temas varmis", hakem dogru karar verdi yorumunu yapti. Faullerin sadece bir tanesini agir karar olarak yorumladi. Hani su Avrupa'nin buyuk liglerinden en az sari kartin gosterildigi Ingiltere ligini devamli izleyen kisiler. Iste onlar faul sayisinin fazlaligindan yakindi. Iste onlar sari kart sayisinin azligindan yakindi.

Bir ani anlatayim. Middlesbrough arastirmacisi ile Tuncay hakkinda konusuyorum 8.0.2 yamasi oncesinde. Degisiklik yapacakmisin diye sordum. Ilk soyledigi kesinlikle bir buyuk hata var dedi. Tackling cok yuksek olmus dedi, 3-4'e indirecegim dedi. Neden diye sordum. Kesinlikle temiz mudahale ile top kapmasini bilmiyor dedi cevap olarak, 11 cok komik duruyor dedi. Dusunun 11 vermisiz biz.. Ingiliz 3-4'e dusurmek istiyor.

Neyse sonunda 7'de anlastik. Simdi Tuncay'i bir gozunuzun onune getirin. Bir de Gokhan Gonul'u.

Burak, ben bile calim atarim konusunda bir latife yaptigini kabul etmistim ben zaten ilk basta. Bana dokunan yazinin devamindaki idi. Sinan'in Servet'e kiyak cekmesi, Edu/Lugano'ya karsi hirslanmasi gibi bir seyler ima ettin. Iste orada film koptu zaten. Arastirma hakkinda konusuyorsak somut seylerden konusalim.

Mesela Edu/Lugano'da demek ki bir eksik var ve bu Servet'de ust duzey. Sinan'in ozelliklerine sahip bir oyuncu karsisina ciktiginda Servet etkili, Lugano/Edu ise etkisiz oluyor deyip, bu ozelliklerin ne oldugunu tartismak yerine, aralarinda demek ki bir sey var yazmanin ne gibi bir degeri vardir? Hangi yarari saglar bu satirlar? Mesela desen ki, Servet yavas vs. ama cok iyi markaj yapiyor, Sinan'da pek cesur olmayan bir oyuncu ve Servet karsisinda kolay yiliyor. Lugano, ve ozellikle Edu pek oyle yildirici markaj yapan oyuncular degiller bu nedenle de Sinan onlara karsi basarili olabiliyor ama Servet'e karsi olamiyor da diyebilirdin. Veya baska bir mantiga sigdirabilirdin dusunceni.

Servet'in topa iyi hamle yapamadigini ben de biliyorum. Tackling'i bosuna 12 vermedim. Ancak Servet'i yararli kilan, ve ozellikle Galatasaray'in taktiginde onemli bir oyuncu yapan belli basli ozellikleri var. Bu ozellikler de Servet'in oldukca yuksek bir CA'ya sahip olmasina neden oluyor. Servet'in ihtiyaci olan orta sahada iyi basabilen oyuncular. Orta sahada iyi basar, rakibin kaliteli top atmasini engellersen, Servet agactan armut toplar gibi hava topu toplar ve rakibe firsat birakmaz.

Bir Milan macini ve Shevchenko'yu anlatiyor herkez. O zaman Servet ile dalga gecen Galatasaraylilar, ah ne kadar hataliymisiz diyorlar simdi de. O Milan macini bir hatirlayalim.
    Defans Serkan, Onder, Servet, Umit Ozat
    Orta Saha Mehmet Yozgatli, Selcuk, Appiah, Deniz, Tuncay
    Forvet Anelka

27. Dakika'da Selcuk oyundan cikti ve Kemal oyuna girdi. Bu takimda kim oyun kuracak, kim topu kaptirmadan atak baslatacak? Kabak mactan once 1 aydir sakat olan Servet'in basina mi patladi?

Su anki kadrosu ile Fenerbahce Alex, Aurelio, Edu'dan yoksun ve 1 aydir sakat oldugu icin forma giymemis ve sakatliktan sonra ilk macina cikan Yasin ile baslasa Fenerbahce Chelsea karsisida ne olur acaba sence?

Galatasaray 3 gun once buz ustunde fiziksel acidan zor bir mac oynuyor, bir defans oyuncusunu kaybediyor. Zaten ozellikle orta saha genc ve her ne kadar istekli olsa da istikrarsiz. Leverkusen karsisinda kosacak hali yok cogunun. Kaleci sakat oldugunu soylemiyor Aykut'a yerini kaybetmemek icin. Bununla beraber Feldkamp once savunmayi dusunmek yerine ofansif oynatinca takimi tabii ki yeterli presi orta sahada yapamadiklari icin takim dagildi. Olumsuz bu kadar cok sey ust uste gelirse Milan'dan 4'de yersin, Leverkusen'den 5'de. Servet penalti da yapar, kendi kalesine gol de atar. Konsantrasyon bozulmus bir kere, mac icinde toplamak cok zordur..

Resimde: 1-Cristiano Ronaldo, 2-Ibrahimovic, 3-Messi, 4-Elano, 5-Robinho 6-Quaresma

Kendi oyunumda 2. sezondayim ama ilk oyun açtigimda da ayni sekildeydi, yeni oyun açmaya üsendim.. Simdi sorarim sana burada denge varmi..Bence yok Ibrahimovic en iyi dribling yapan olarak gözüküyor.. Nicolas Anelka'nin dribling 14 bence o daha iyi drbling yapiyor Ibrahimovic'ten.. Bknz; Beşiktaş, Galatasaray maçları..

Ben Serveti bir yada iki maç olarak degerlendirmiyorum ki.. Kantinde otururken son oynadiginiz maçin özetlerini gösteriyormus ben izlemedim arkam dönüktü ama televizyondan söylerken duydum Servet'in büyük hatasi ama gol olmadi diye.. Hem ben Sinan'i fazla takip etmem ama çok fazla çalim deneyen bir oyuncu oldugunu biliyorum.. Besiktastayken bir maçinin özetlerini izliyordum on kez denedi bir kez olsun geçemedi kimseyi.. O yüzden Sinan benim kafamda takim oyunu çok düsük, driblingi çok iyi olmayan bir görüntü çizmisti ozamanlar.. Hadi Edu neysede Lugano bana göre çok iyi markaj yapan hatta zaman zamanda çirkeflikle karisik markaj yapan bir oyuncu.. Belkide bu durum Servet'in Sinan'i ümit milli takimdan filan çok iyi tanimasi ve nerede ne yapacagini bilmesinden kaynaklaniyor olabilir.. Veya Servet maça çok daha iyi konsantre olmuştur, çok iyi motive olmuştur, Edu ve Lugano'nun kafasında belkide avrupa karşılaşmaları vardı maça iyi konsantre olamamışlardır..

Senin dedigin durumda üç kilit oyuncumuzu kaybetmis oluruz.. Yani Chelsea'nin Terry, Lampard ve Ballack'i kaybetmesiyle ayni durum olur.. Yani sansimiz oldukça düser..

Tuncay'in bos bos kostugunu biliyorduk biz zaten Tuncay top kapmasi degil ama çalisma orani çok yüksek bir oyuncu bana göre.. Çok hirsli ve cesur bir oyuncu.. Teknik özelliklerinden çok mental ve fiziksel özelliklerinin öne çikarilmasi gerekirdi.. Şunuda belirteyimki neredeyse çok iyi bir Tuncay yapmış İngiliz araştırmacıları.. Tuncay'la Gökhan'i o yönden karsilastirdigimizda Gökhan'in biraz daha öne çiktigini düsünüyorum çok fazla olmasada..Yani bi 11 verebiliriz ona bence(top kapmadan bahsediyorum)..
    Birde o Ingiliz abime söylesende su Elano'ya bi el atsa

selçuk un ilk temas,karar verme,pas,teknik hepsi 6-7 olmalı.. ben hayatımda bukadar vasat bir oyuncu görmedim. torpille bu takımda resmen. her maç basit top kayıpları yapıyor ligde pek birşey olmuyor avrupadaysa takımı yakıyor. fenerbahçe de oynayan bir oyuncu 1 metre ötedeki arkadaşına dahi düzgün pas atamaz mı arkadaş. yok böyle birşey..

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Sheriff View Post

Resimde: 1-Cristiano Ronaldo, 2-Ibrahimovic, 3-Messi, 4-Elano, 5-Robinho 6-Quaresma

Kendi oyunumda 2. sezondayim ama ilk oyun açtigimda da ayni sekildeydi, yeni oyun açmaya üsendim.. Simdi sorarim sana burada denge varmi..Bence yok Ibrahimovic en iyi dribling yapan olarak gözüküyor..
    Burak bir suredir konuyu takip ediyorsun. Arastirmayi da takip ediyorsun. Oyuncularin ozelliklerinin oyun tarafindan degistirildigini sen de biliyorsun. Simdi bu oyuncularin oyunda cikan profillerini gostererek bize ne kadar dogru bir is yaptin? Yani ne ise yaradi, ozellikle ben yukarida editor'de verilmis degerleri yazdiktan sonra.

Nicolas Anelka'nin dribling 14 bence o daha iyi drbling yapiyor Ibrahimovic'ten.. Bknz; Beşiktaş, Galatasaray maçları..
    kusura bakma Burak ama solda yaptigim smiley'i hak ettiren bir yorum bence. Dripling, hareketli halde iken topa hakimiyet ise, hareketli iken topu kontrol etme becerisi ise Ibrahimovic ile Anelka'yi karsilastirmak cok ama cok yanlis. Iki ayri dunyanin oyuncularindan bahsediyorsun. Birisi hizli, ve tipik genis alanda etkli olan bir kontra atak oyuncusu. Digeri o boydaki bir oyuncuda nadir gorulen teknige sahip olan ve daha cok yaraticiligi ve dar alanda bire birde basarisi ile one cikan bir forvet. Genis alanda topu ileriye tepip, pesinden hizli kosan oyuncunun dripling'i iyi degildir. Bunu anlatmakta zorlaniyorum saniyorum ki. Dripling ozelligi, bir oyuncunun topla hareketli halde oldugu zaman ne kadar yakin kontrol sahibi oldugunu gosterir. Tipki Tuncay'da oldugu gibi, Ugur'da da bu yakin kontrol yoktur. Anelka'da da yoktur. Ancak Ibrahimovic'de nispeten cok daha ust seviyededir.

Ben Serveti bir yada iki maç olarak degerlendirmiyorum ki.. Kantinde otururken son oynadiginiz maçin özetlerini gösteriyormus ben izlemedim arkam dönüktü ama televizyondan söylerken duydum Servet'in büyük hatasi ama gol olmadi diye.. Hem ben Sinan'i fazla takip etmem ama çok fazla çalim deneyen bir oyuncu oldugunu biliyorum.. Besiktastayken bir maçinin özetlerini izliyordum on kez denedi bir kez olsun geçemedi kimseyi.. O yüzden Sinan benim kafamda takim oyunu çok düsük, driblingi çok iyi olmayan bir görüntü çizmisti ozamanlar..
    Ozetler mi? Gercekten sadece ozetlere bakarak mi oyuncular hakkinda fikir yurutuyorsun?

Hadi Edu neysede Lugano bana göre çok iyi markaj yapan hatta zaman zamanda çirkeflikle karisik markaj yapan bir oyuncu.. Belkide bu durum Servet'in Sinan'i ümit milli takimdan filan çok iyi tanimasi ve nerede ne yapacagini bilmesinden kaynaklaniyor olabilir.. Veya Servet maça çok daha iyi konsantre olmuştur, çok iyi motive olmuştur, Edu ve Lugano'nun kafasında belkide avrupa karşılaşmaları vardı maça iyi konsantre olamamışlardır..
    Edu ve Lugano nispeten istikrarsiz oyuncular demek istiyorsun yani. Veya Zico takimini iyi motive etmeyen bir teknik direktor mu?

Tuncay'in bos bos kostugunu biliyorduk biz zaten Tuncay top kapmasi degil ama çalisma orani çok yüksek bir oyuncu bana göre.. Çok hirsli ve cesur bir oyuncu.. Teknik özelliklerinden çok mental ve fiziksel özelliklerinin öne çikarilmasi gerekirdi.. Şunuda belirteyimki neredeyse çok iyi bir Tuncay yapmış İngiliz araştırmacıları.. Tuncay'la Gökhan'i o yönden karsilastirdigimizda Gökhan'in biraz daha öne çiktigini düsünüyorum çok fazla olmasada..Yani bi 11 verebiliriz ona bence(top kapmadan bahsediyorum)..
    Tuncay'i yolladigimizdan farkli bir hale getirmediler zaten.. Sadece tackling dustu yanilmiyorsam.

Agresiflik, kararlilik, calisma orani gibi ozellikler ligimizin genelinde yuksek ancak aynisini teknik ozellikler icin, hatta defansif teknik ozellikler icin soylemek mumkun degil. Gokhan'da MR'den kirma bir DR oyuncusu. Ileri giderse geri donusu hizi sayesinde iyi olan bir oyuncu oldugu icin de arkasindaki biraktigi bosluklari pek zorlanmadan dolduruyor. Avrupa sampiyonasinda da goreceksiniz, eger goturulurse ve oynatilirsa, Gokhan'in defansif zaaflarini. Bosna Hersek ve Norvec maclarinda gordugumuz gibi. Zico'nun taktiginde Gokhan'in defansif zaaflarini gozlemleyemediginizi de o zaman kabul edersiniz belki.

Birde o Ingiliz abime söylesende su Elano'ya bi el atsa
    Elano'ya editor'de bir goz atamani tavsiye ederim...

Nesil
    2006
    Yer
    DENİZLİ

abi sen gökhan a takmışsın

Nesil
    2006
    Yer
    Heryer

Gökhan Oftaş' da daha çok sağ önde oynuyordu. Gerçek yeri de FM tabiriyle MR ' dir. Arkasında iyi bir sağ bekle oynasa çok daha iyi işler çıkarabilir. Ama ben mini editörde kendime göre gerçekci bir Gökhan yaptım FM Ligleri datası için. Bu Gökhan' ın ca ' sı 127 falan oluyor. Bence de böyle olmalı.
    [CENTER][B][SIZE=2][COLOR=black][/COLOR][/SIZE][/B] [/CENTER]

Sheriff Misafir

Burak bir suredir konuyu takip ediyorsun. Arastirmayi da takip ediyorsun. Oyuncularin ozelliklerinin oyun tarafindan degistirildigini sen de biliyorsun. Simdi bu oyuncularin oyunda cikan profillerini gostererek bize ne kadar dogru bir is yaptin? Yani ne ise yaradi, ozellikle ben yukarida editor'de verilmis degerleri yazdiktan sonra.

kusura bakma Burak ama solda yaptigim smiley'i hak ettiren bir yorum bence. Dripling, hareketli halde iken topa hakimiyet ise, hareketli iken topu kontrol etme becerisi ise Ibrahimovic ile Anelka'yi karsilastirmak cok ama cok yanlis. Iki ayri dunyanin oyuncularindan bahsediyorsun. Birisi hizli, ve tipik genis alanda etkli olan bir kontra atak oyuncusu. Digeri o boydaki bir oyuncuda nadir gorulen teknige sahip olan ve daha cok yaraticiligi ve dar alanda bire birde basarisi ile one cikan bir forvet. Genis alanda topu ileriye tepip, pesinden hizli kosan oyuncunun dripling'i iyi degildir. Bunu anlatmakta zorlaniyorum saniyorum ki. Dripling ozelligi, bir oyuncunun topla hareketli halde oldugu zaman ne kadar yakin kontrol sahibi oldugunu gosterir. Tipki Tuncay'da oldugu gibi, Ugur'da da bu yakin kontrol yoktur. Anelka'da da yoktur. Ancak Ibrahimovic'de nispeten cok daha ust seviyededir.

Ozetler mi? Gercekten sadece ozetlere bakarak mi oyuncular hakkinda fikir yurutuyorsun?

Edu ve Lugano nispeten istikrarsiz oyuncular demek istiyorsun yani. Veya Zico takimini iyi motive etmeyen bir teknik direktor mu?

Tuncay'i yolladigimizdan farkli bir hale getirmediler zaten.. Sadece tackling dustu yanilmiyorsam.

Agresiflik, kararlilik, calisma orani gibi ozellikler ligimizin genelinde yuksek ancak aynisini teknik ozellikler icin, hatta defansif teknik ozellikler icin soylemek mumkun degil. Gokhan'da MR'den kirma bir DR oyuncusu. Ileri giderse geri donusu hizi sayesinde iyi olan bir oyuncu oldugu icin de arkasindaki biraktigi bosluklari pek zorlanmadan dolduruyor. Avrupa sampiyonasinda da goreceksiniz, eger goturulurse ve oynatilirsa, Gokhan'in defansif zaaflarini. Bosna Hersek ve Norvec maclarinda gordugumuz gibi. Zico'nun taktiginde Gokhan'in defansif zaaflarini gozlemleyemediginizi de o zaman kabul edersiniz belki.

Elano'ya editor'de bir goz atamani tavsiye ederim...
    Ne kadar doğru bir iş yaptım söyleyeyim abi, insanların isyan etmesine sebep olan bu hatamıdır özelliklemi yapılmştır bilmiyorum bu şeyin diyeyim açıklaması belki sende vardır da bizi bilgilendirirsin.. Bu bir hatamı yoksa kasıtlı yapılmış birşeymi, neden böyle?

Eğer topla hareket ederken adam geçmek dribling değilse Zidane'de de dribling becerisi çok iyi değildi.. Ona da en fazla bi 15-16 giderdi..

Edu ve Lugano için belkide dedim, ayrıca çok önem verilen ve kazanılması çok istenen bir avrupa kupası maçı varsa o maçtan sonra çok daha önemli olan avrupa kupası maçının kafa karıştırması çok anorma karşılanmamalı..

Gökhan'ın defansif zaaflarinin farkındayım abi ama çok iyi motive olduğu bir kaç maç izledik ve bu zaaflarıda oldukça iyi kapattı..Aslında Gökhan'ın oyuna oldukça iyi yansıdığını düşünüyorum.. Tuncay'da sanki biraz daha oynama var gibi gelmişti bana ama karşılaştırma yapmadım göz yanılgısı olabilir..

Maç özetleri değilde Servet'i yıllarca izledim, stadta da izledim tv de de.. Ben sadece bi kaç örnek vermiştim.. Sinan hakkında çok fazla bilgim olmadığnı sadece o izlediğim özete dayanarak gözlemlediklerimi söyledi, yani çok bi yorum yapmadım..

İbrahimovic' in ben yıllardır(Ajaxta attığı bir gol vardı ondan sonrası için)dar alanda çok fazla adam eksilttiğini görmedim..

Elano'yu aldım kendi oyunumda 7.08 gibi berbat bir ortalamayla oynuyor, o yüzden satacağım Editörden göz atsamda ne olurki biz oyundaki özelliklerlemi oynuyoruz editördekimi?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Sheriff View Post
    Ne kadar doğru bir iş yaptım söyleyeyim abi, insanların isyan etmesine sebep olan bu hatamıdır özelliklemi yapılmştır bilmiyorum bu şeyin diyeyim açıklaması belki sende vardır da bizi bilgilendirirsin.. Bu bir hatamı yoksa kasıtlı yapılmış birşeymi, neden böyle?
    Editor'de olan ozelliklerin oyunda farkli cikmasinin nedeni:

Diyelim ki her oyuncunun toplam 3 tane ozelligi var.. x, y ve z.

Oyuncu eger AMC ise (atiyorum), CA = 5x + 2y + 4z
    Oyuncu eger DR ise (atiyorum), CA = 2x + 5y + 3z

Eger verilen ozellikler ve verilen CA bu formule uymuyorsa oyun kendiliginden ozellikleri degistiriyor. Mesela verilen ozelliklere goren hesaplanan CA, verilen CA'dan yuksekse, oyuncunun ozellikleri abartilmis kabul ediliyor ve oyun otomaik olarak ozellikleri dusuruyor. Eger verilen ozelliklerle hesaplanan CA, verilen CA'dan daha dusukse oyun otomatik olarak ozellikleri yukseltiyor.

Bu sistem gayet mantikli ve her ulke icin ozellik kriterleri yerine CA kriterleri kullanildigi icin kullanisli bir sistem.

Ancak SI 8.0.1 ve 8.0.2'de yukarida yazdigim ve bizim bildigimiz forumulleri oyunda degistirdi ve yani bizim tam kivaminda yaptigimiz oyuncular bazen abartili oldu ozellikleri oyun tarafindan dusuruldu (mesela Gokhan Gonul, Mehmet Topal, Christiano Ronaldo), bazilarinin da ozellikleri zayif kaldigi icin oyun tarafindan yukseltildi (mesela Alex, Elano, Ibrahimovic). Bu formulleri degistirirken de arastirmacilara boyle bir degisiklik yaptiklarini soylemediler. Sadece biz Turkiye arastirmasi degil, butun ulkelerin arastirmalarinda bu tip cok garip yukselme ve dusmeler var bu nedenle.

Ve bu nedenle de oyunda cikan ozelliklere gore yorum yapmak cok yanlis cunku o ozellikler bir cok oyuncu icin bizim verdigimiz degerler degiller. Oyunun kendine gore uydurdugu degerler. Yabi bir oyuncu cok iyi olmus, veya cok zayif olmus diye oyundan bakip yorum yapiyorsaniz, bu yorumun herhangi bir yarari yok cunku bu degerler buyuk ihtimalle arastirmacilarin verdigi degerler degil, oyunun uydurdugu degerler.

Eğer topla hareket ederken adam geçmek dribling değilse Zidane'de de dribling becerisi çok iyi değildi.. Ona da en fazla bi 15-16 giderdi..
    Messi'de rakibini topla hareket ederken geciyor, Aaron Lennon'da. Ikisi de hizli oyuncu. Ikisi de rakibini geciyor. Birisinin topla hareket ederken kontrolu cok ust seviye, digeri rakibini geciyor ama topu ileriye tepip pesinden kosarak geciyor. Birisi direk kaleye dogru dripling ile gidebiliyor, kalabaligin icine topla girip cikabiliyor. Digeri cizgiden inerek orta yapiyor, bunu da rakibinden daha hizli oldugu icin veya rakibi yeterince cabuk yon degistiremedigi icin yapiyor.

Nesil
    2006
    Yer
    Belcika / Antwerpen

Vederson ve Ugur Boral icin,
    "Runs with ball from LEFT" eklenmelimi?
    cunku firsati buldukca yapiyorlar bunu!

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Evet Uğur'a kesinlikle eklenmeli.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Tuncay çok değişti. Crossing ve finishing düşmüş, teknikle beraber.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Tuncay'a yeteneksiz diyorum ya boşuna demiyorum bunu.
    Benim düşürdüğüm Tuncay'dan daha da kötü yapmışlar :~))

Fizik çok dengeli olmuş, çok kısıtlı zaman vardı Tuncay'ı ellediğimde, detayları düzeltmeye bile izin vermemişti Türker.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by peluk View Post
    Tuncay çok değişti. Crossing ve finishing düşmüş, teknikle beraber.
    Nereden bu sonuclara variyorsunuz aklim almiyor vallahi..

Code:
    Attribute           8.0.0     8.0.2     Fark
    Corners              7         7        -
    Crossing            12        12        -
    Dribbling           14        14        -
    Finishing           12        12        -
    First Touch          8         8        -
    Free Kicks           5         5        -
    Heading             14        12        -2
    Long Shots          12        12        -
    Long Throws          8         8        -
    Marking              8         8        -
    Passing             11        11        -
    Penalty Taking      14        14        -
    Tackling            11         7        -4
    Technique           14        14        -
    Versatility         15        15        -

Aggression          12        12        -
    Anticipation        14        14        -
    Bravery             14        14        -
    Composure            8        12        +4
    Concentration        9         9        
    Consistency         12        13        +1
    Creativity           8        13        +5
    Decisions           13        13        -
    Dirtyness           10        10        -
    Flair               13        13        -
    Imp. Matches        15        15        -
    Influence           14        14        -
    Off The Ball        16        16        -
    Positioning          8         8        -
    Teamwork            10        10        -
    Work Rate           17        17        -

Acceleration        16        16        -
    Agility             15        15        -
    Balance             14        14        -
    Inj. Proneness       4         4        -
    Jumping             16        17        +1
    Natural Fitness     16        16        -
    Pace                16        16        -
    Stamina             17        17        -
    Strength            14        12        -2

Sheriff Misafir

Messi'de rakibini topla hareket ederken geciyor, Aaron Lennon'da. Ikisi de hizli oyuncu. Ikisi de rakibini geciyor. Birisinin topla hareket ederken kontrolu cok ust seviye, digeri rakibini geciyor ama topu ileriye tepip pesinden kosarak geciyor. Birisi direk kaleye dogru dripling ile gidebiliyor, kalabaligin icine topla girip cikabiliyor. Digeri cizgiden inerek orta yapiyor, bunu da rakibinden daha hizli oldugu icin veya rakibi yeterince cabuk yon degistiremedigi icin yapiyor.
    E abi Anelka GS maçında bilmem kaç kişiyi çok iyi topa hakim olarak geçti yakın mesafeden top direğe gitti.. Beşiktaş maçında bilmem kaç kişiki aynı şekilde geçti gitti penaltı yaptırdı Toraman'a.. Ben bu iki pozisyonda da çok üst seviyede bir beceri yetenek gördüm.. Hayatımda bir kez gördüm İbrahimovic'in o şekilde gol attığını.. Oktay'da atmıştı bi kere öyle bir gol..

Neyse bu konuda yapabileceğimiz herhangi birşey olmadığından dolayı gereksiz oluyor sanırım.. O sistem İbrahimovic'i bu hale getiriyorsa valla karşıyım ben o sisteme

Nesil
    2006
    Yer
    Heryer

Tuncay ilerleyen senelerde kaza bela sakatlık olmazsa çok daha iyi düzeye gelecektir. Attığı goller hem maç kazandıran goller oldu. Bu belki çok önemli gözükmeyebilir ama zaten güçlü, yııpratıcı ve çok yönlü bir oyuncu. Soğukkanlılığı artırmışlar.

Nesil
    2006
    Yer
    Heryer

Bence Tuncay' da en önemli eksik concentration özelliğinin 9 olması. Tuncay konsantre olmasıyla bilinene bir oyuncu.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Ömer abi ben editörden bakmadım. Oyunda düşük çıkıyor. Crossing 11, dribbling 13 çıkıyor.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

hakikatten tuncayın consantrasyon neden 9 bunu kim niye verdi acaba

bide soğukkanlılık dışında ingizlizler 6 ayda çözmüş adamı ve olması gereken şekle sokmuşlar iki sene sonrada penaltı 12 ye iner benden söylemesi

bizde daha 6 sene kalsa tackling 11 olur yani top çalmasada veririz biz yada heading 14 olur tuncayın attığı bol kafa gollerini zamanlama ve jumpingi sayesinde attığını ayırt edemeyizde headinge 14 deriz

gücüne de 14 deriz inigilizlerde puanlamayı 40 üzerinden yapmaya başlar ledley king e 34 verirler protesto için

+1 ingiliz araştımacılar
    Fikirlerim burada

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul-Exeter

http://www.fenerbahce.org/icerik/haber/11169/

Sanırım First option ve friendly ayarlamaları olabilir...

Nesil
    2003

http://www.fenerbahce.org/icerik/haber/11169/

Sanırım First option ve friendly ayarlamaları olabilir...
    Ileriki tarihte kontrat imzalaninca tam olarak ne gibi bir anlasma oldugu ortaya cikar.

Edit: Ayrica oyunda bu kulup yok.

Nesil
    2003

Yöneticiler Şekip Mosturoğlu, Tahir Perek, Hakan Dinçay ve Turhan Şahin ile futbolcular Serdar Kulbilge, Kemal Aslan, Volkan Babacan, Kezman, Can Arat, Gürhan Gürsoy, Deniz Barış ve Semih Şentürk, İngiltere'ye vize işlemlerinin yapıldığı, Üsküdar Emniyet mahallesindeki World Bridge'e gitti.
    Dijital fotoğrafları çekilen ve parmak izi alınan yönetici ve futbolcular, daha sonra buradan ayrıldı.
    Oyunda Deniz'in Almanya ikinci vatandasligi var. Ancak eger Alman vatandasi olsa boyle bir vize alma islemine tabii tutulmamasi gerekir. Deniz'in Alman vatandasliginin kaldirilip, almanca dil bilgisinin eklenmesi gerekli.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul-Exeter

Oyunda Deniz'in Almanya ikinci vatandasligi var. Ancak eger Alman vatandasi olsa boyle bir vize alma islemine tabii tutulmamasi gerekir. Deniz'in Alman vatandasliginin kaldirilip, almanca dil bilgisinin eklenmesi gerekli.
    Abi birşey soracağım o second nationality illa pasaportuna sahip olmasımı manasına geliyor yoksa Almanya'ya gittiğinde bir Alman olarak oynayabileceği manasınamı? Çünkü Deniz St.Pauli'de oynadığı dönemler eminim ki Alman statüsünde oynadı...

Nesil
    2003

Abi birşey soracağım o second nationality illa pasaportuna sahip olmasımı manasına geliyor yoksa Almanya'ya gittiğinde bir Alman olarak oynayabileceği manasınamı? Çünkü Deniz St.Pauli'de oynadığı dönemler eminim ki Alman statüsünde oynadı...
    1. Almanya'da Turkler yabanci statusunde oynamiyor. Hatta Almanya'da yabanci statusu diye bir sey yok. Deniz St. Pauli'de 2000 yilinda oynadi yanilmiyorsam ve o donemde Almaya'da herhangi bir yabanci kisitlamasi da yoktu.

2. 1999 yilinda Alman vatandaslik yasasi yenilenene kadar, 1913 yilinda yazilmis vatandaslik yasasi kullaniliyordu. Bu yasaya gore Alman vatandasligi ilk once sadece babadan, daha sonra da hem anne hem de babadan gecebiliyordu. Almanya'da dogmus olmanin, Alman vatandasi olmak icin herhangi bir avantaji yoktu.

1990'larin basinda Almanya'da bazi statulerde oturan kisilerin vatandas olmasini kolaylastirdi ancak vatandasliga basvuran kisi sayilarinda buyuk artis gorulmedi cunku vatandas olma hakki Almanya'da 15 yil oturmus kisilere veriliyordu. Bu nedenle de misaif isci olarak Almanya'ya tasinmis Turkerin cogu vatandas olamiyordu.

1999 yilinda yeni vatandaslik kanununun devreye girmesi ile hem Almanya'da oturma suresi zorunlulugu 8 yila indirildi, hem de 1 Ocak 1990 tarihinden sonra Almanya'da yabanci anne ve babaya dogan kisiler vatandaslik hakki kazandi.

Bu dogum kaynakli vatandaslik hakki Almanya'da dogmus kisiye 23 yasina kadar verildi. Eger 23 yasina basinca Almanya'da dogarak vatandaslik hakki kazanmis olan yabanci bir baska ulkenin vatandasligina sahip olmadigini Alman hukumetine kanitlamazsa, Alman vatandasligini kaybediyor. Bu basvuruyu Almanya'da dogmus kisi 21 yasinda yapmak zorunda.

Alman vatandaslarinin ikinci bir ulkenin vatandasi olmasi da yasak ve Alman vatandasi olan bir kisi eger ikinci bir ulkenin vatandasligini, daha once Alman hukumetinin izinini almadan, d Almanya'da bulunan ve Alman vatandasi olan Turk futbolcular Turk milli takimini secme konusunda tereddut edebiliyor. Zira Turk milli takimini secmek, Turk vatandasi olmalari ve bu nedenle de Alman vatandasliklarini da kaybetmeleri demek.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul-Exeter

Teşekkürler abi o zaman bu durumda Türkiye liglerinde second nationality Alman olan birçok futbolcunun değişmesi gerekecek mesala Ümit Karan vs. gibi...

Nesil
    2003

Teşekkürler abi o zaman bu durumda Türkiye liglerinde second nationality Alman olan birçok futbolcunun değişmesi gerekecek mesala Ümit Karan vs. gibi...
    Tam olarak emin olamiyoruz maalesef hangisi vatandas ve hangisi degil.. Ama bir turlu ogrendikce temizlemek lazim bu ikinci vatandasliklari.

Nesil
    2007
    Yer
    istanbul

cengiz abi ilhan parlak için kafanda planladığın bir profil var mı.2009 için.özellikle p.a. açısından çok merak ediyorum.

birde nerdeyse hiç izleme imkanım olmadı oyun stili nasıl biri.belirgin özellikleri ne.sonuçta -9 luk bir oyuncu oyunda, insan merak ediyor.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Lionel Andres Messi View Post
    cengiz abi ilhan parlak için kafanda planladığın bir profil var mı.2009 için.özellikle p.a. açısından çok merak ediyorum.

birde nerdeyse hiç izleme imkanım olmadı oyun stili nasıl biri.belirgin özellikleri ne.sonuçta -9 luk bir oyuncu oyunda, insan merak ediyor.
    Şu anda gördüğünüz İlhan profilini maalesef ki çok fazla değiştirebilme şansı ile düzenleyemedim.Profil Emir'in izleyerek yaptığı profildir, izlemeden de çok fazla düşüremem, zira gerçekten potansiyeli yüksek olabilecek bir oyuncuydu kendisi (U19 Şampiyonası gol kralı).
    Şu anda eleştirenler de 2 maçlık performansları ile eleştiriyorlar, ki hiç doğru değil.
    Maalesef hala bekleme aşamasındayım, keşke Reserve lig olsaydı.

Gürhan da 110 CA civarında (işyerindeyim kusura bakmayın), Selçuk ile aşağı yukarı aynı seviyedeler.Normalde 700k$ civarında başlaması lazım iken 4 M$ civarında başladığını ilk kez gördüğümde şok olmuştum.
    Gürhan çok yetenekli bir oyuncu, Ümit Milli Takım'a seçildi zaten, editörden baktığınız özellikler ile tartışmamız lazım.Yüksek çıkmasının açıklamasını Ömer abi yapmıştı hatırlarsanız, official research editor ile ilgili bir durum.
    Şu anda çok fazla oynayamadığı için yeniden değerlendirebilme şansım da olmuyor maalesef, halbuki sezon başı Zico ile basın toplantısı yaptıklarında oynacağına ilişkin yorumları vardı, ima ediliyordu.Zico Gürhan'ın yeteneği beğendiğini söylüyordu, tabi ki bu kıstas değil yine de.
    Gürhan sakatlığı nedeni ile 2. dönemde uzun zamandır şans bulamıyor, Selçuk ya da Ali Bilgin'in yerine rahatlıkla oynayabilirdi, kısmet..
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    İlhan Parlak kısa, zayıf, seri, çabuk, pırpır bir forvet, çok fazla zorlayıp top kaybedebiliyor ama yetenekli, bazı teknik özellikleri (tekniği genç oyuncular arasında fena değil) ile tutunabiliyor, oynatılması lazım, böyle gitmez yazık olur.
    Last edited by Cengo : 29.Mart.2008 at 13:33 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

@ABOOO

sevilen sevilmeyen insanlar kısmında bir kaç değişiklik yapılması gerektiğini düşünüyorum.

1- tuncay a verilen 90 değeri çok fazla. malesef onu seven kadar sevmeyen insanlarda var artık ve mutlaka minumum düzeye inecek şekilde o kısımda olması gerekiyor. örneğin 50 değerle oyunda gözükecekse 50 olmalı 60 sa 60.

2- alex in 80 değeri kesinlikle 100 olmalı buna örnek vermek şunu yaptı bunu yaptı demek bile gülünç olur. tartışmasının olmaması gerektiğini düşünüyorum.

3- sevilmeyenler kısmınıda yaşım gereği çok bilmiyorum. evet haim revivo ve bolic sevilmiyorlar ama artık unutuldular öldüler mi kaldılar mı belli değil. en son bolic i fbtv de bir programda görmüştüm... sanırım bundan seneler önce girildi ve hala öyle.. o kısımın dönemlere göre değişmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü fenerbahçe nin binlerce nefret ettiği insan var. şuan için yıldırım demirören, sinan engin, adnan polat, rüştü reçber, mert nobre vs. gibi isimler olabilir.

son olarak bizlere tarihimizin en büyük başarısını yaşatan zico da o favori insanlar kısmına eklenebilir.

ps. bu uykulu halimle pek okunası bir yazı olmadı farkındayım, idare edin lütfen.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul-Exeter

Evet daha evvel ben de yazmıştım favorite personnellerin değişmesi lazım Aziz Yıldırım'ın ve Engin İpekoğlu'nun yüz üstünden verilen puanları da abartı mesala dedim... Dün akşamdan sonra Alexin önüne kimse geçemez

Sayfa 6 / 34 İlkİlk ... 4567816 ... SonSon

Mesaj Yetkileri