Sayfa 1 / 3 123 SonSon
1 ile 30 arası toplam 78 sonuç

Konu: FM Aparat beta! En iyi oyuncuları belirler,takım komutlarınızı oluşturur [Excel 2007]

Default FM Aparat beta! En iyi oyuncuları belirler,takım komutlarınızı oluşturur [Excel 2007]

Öncelikle herkese merhaba. Konuyu doğru yere açıp açmadığımdan emin değilim, ama en uygun burası gibi geldi.

Yaklaşık bir haftadır bu aparat üzerinde çalışıyorum. Bu aparatın amacı, FM oynayanlara bir kolaylık sağlamak. Bazen hepinize oluyordur, 2 oyuncu arasında kalırsınız. Transfer yaparken veya kadro oluştururken. Bu aparat ise oyuncuları mevkilere göre derecelendiriyor. Bu sayede hangi oyuncunun daha iyi olduğuna karar verebiliyorsunuz. Aparatın bir diğer özelliği ise, trksprtlboy adlı arkadaşımızın açtığı Taktik hazırlamak için matematiksel yöntem konusunda verdiği formüllere göre takım komutlarını oluşturuyor. Taktiklerden çok anlamayan biriyseniz, bu da sizin işinize yarayacak bir özellik oluyor. Ben genelde her takıma göre ayrı taktik yaptığım için doğal olarak bu aparat bazı konularda işime yarayacak.

Şimdi gelelim tekniksel özelliklerine, aparat Office 2007'de çalışıyor. Önceden Office 2003 için yapıyordum ama sonra 2007 için yaptım. Sanırım .xlsx uzantısından .xls uzantısına dönüştürünce de sorun çıkıyor. Yine de dönüştürme yollarını deneyeceğim. Genel olarak formüllerden oluşmuş bir aparat. Ben size bu formülleri değiştirme şansını vermedim. Yine de yorumlara göre bunlar şekillenecek, daha doğru formüller bulunacak.

Oyuncuların puanının belirlenmesi için doğal olarak bazı ağırlıklar kullandım. Şimdi bu ağırlıklara göz atalım:

Bunlar benim birkaç arkadaşımla beraber oluşturduğum ağırlıklar. Oyunu daha iyi bilen birileri de bu ağırlıklar hakkında yorum yaparsa, çıkarılabilecek, eklenebilecek, ağırlığı değiştirilebilecek özellikleri söylerlerse sevinirim.

Şimdi aparatın kullanımına gelelim. Aparatın kullanımı çok basit. Aparatı açtığınız zaman alt tarafta 10 adet sekme göreceksiniz. Bu sekmeler Kaleci, Bekler, Stoper, Ön Libero, Kanat, Ofansif Orta Saha, Hızlı Forvet, Pivot Forvet, Takım Komutları ve Sıralamalar olarak adlandırılmış bulunmakta. Önce Kaleci sekmesine kalecilerimizin isimlerini ve özelliklerini yazıyoruz. Sonra ise Bekler, Stoper, Ön Libero, Kanat, Ofansif Orta Saha, Hızlı Forvet, Pivot Forvet sekmelerine yine oyuncularımızın adlarını ve özelliklerini yazıyoruz. Burda dikkat etmemiz gereken şu: Excel formülün kullanımını kısıtladığı için Sıralamalar sayfasında oyuncuları sıralarken sadece her mevkide 8 tane oyuncunun sıralamasını alabiliyoruz. Bu yüzden aparata her mevkide en iyi 8 oyuncunuzu yazın. Oyuncularımızın isimlerini ve özelliklerini yazdıktan sonra takım komutları sekmesine geliyoruz. Bu sayfada gerekli açıklama zaten yapılmış, ama ben yine de buraya yazayım. Belirlediğiniz taktiğe göre kaleci hariç ilk 11'de oynatacağınız diğer 10 oyuncunun ismini ve gerekli özelliklerini bu sayfada gerekli kısımlara yazıyorsunuz. O da size eğer kullanıyorsanız ideal oyun kurucunuzu ve takım komutlarınızı veriyor. Sıralamalar sekmesinde ise oyuncular mevkilere göre sıralanmış bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu kadar basit.

Şimdi birkaç ss:

Bu aparat hakkındaki görüşlerinizi, eleştirilerinizi, önerilerinizi, şikayetlerinizi ve eğer bulursanız aparatın açıklarını yazmanızı rica ediyorum.

Özellikle ağırlıkların belirlenmesi, eklenilebilecek özellikler, değiştirilmesi gereken yerler hakkında görüşlerinize ihtiyacım var.

Bir dahaki versiyondaki yenilikler:

- Varsa, hatalar düzeltilecek.
    - Eğer formüllerinde mutabakata varırsak oyuncu komutları eklenecek.
    - Takım komutları geliştirilecek, daha doğru sonuçlar verilecek.
    - Oyuncu puanlamada daha doğru sonuçlar verilecek.
    - Görsellik arttırılacak.

İndirmek için tıklayın.
    Rar şifresi: www.turksportal.net
    Office 2007 dosyasını Office 2003'le açmak için program
    Last edited by Sirius James : 10.Temmuz.2008 at 02:23

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Mükemmel bir çalışma. Arkadaşların desteği ile daha güzel hale gelecektir.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2008
    Yer
    Bursa

Hemen inceliyorum, şimdiden teşekkür ederim emeğinden dolayı....
    İnceledikten sonra yorumumu paylaşacağım,
    en son TEMPO formülünü yanlış yazmışım demiştim, doğrusunu belirtmiştim, ona göre formülü düzeltmiş miydin acaba?
    gerçi inceleyince anlaşılacak şimdi...
    Gerçekten helal olsun....
    FM oynamaktan sıkılanlara bile yeni bir uğraş olacaktır bu

Teşekkür ederim. Bu arada trksprtlboy adlı arkadaşımızın uyarısıyla ufak bir iki hatayı düzelttim. Link güncellendi.

Quote Originally Posted by trksprtlboy View Post
    Hemen inceliyorum, şimdiden teşekkür ederim emeğinden dolayı....
    İnceledikten sonra yorumumu paylaşacağım,
    en son TEMPO formülünü yanlış yazmışım demiştim, doğrusunu belirtmiştim, ona göre formülü düzeltmiş miydin acaba?
    gerçi inceleyince anlaşılacak şimdi...
    Gerçekten helal olsun....
    FM oynamaktan sıkılanlara bile yeni bir uğraş olacaktır bu
    Evet, şimdi linki güncelledim.

Nesil
    2008
    Yer
    Bursa

Office 2007 yok maalesef açamadım

Ben eski versiyonlara da çevirmeyi deneyeceğim şimdi. Birkaç sorun olabilir, yine de denemekte fayda var.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

yararlı bir çalışma gibi gözüküyor ama maalesef office 2007 yok 2003 var

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Office 2007 kullanmayan arkadaşlar internette FileFormatConverters adını yazın arayın.FileFormatConverters adlı dosyayı indirin office 2003 kullanan arkadaşlar office 2007 uzantılı dosyaları açabilirsiniz.(microsoft'un sitesinden indirmenizi tavsiye ederim)

Teşekkürler. Onun da linkini koydum yazıya.

Nesil
    2007
    Yer
    İzmir

İnceledim Harika olmuş teşekkürler..

Nesil
    2006
    Yer
    Antalya-Edirne(Üni)

benim gibi taktik kurmak için çabalayanlara çok güzel bir kaynak olmuş emeğine sağlık..

Nesil
    2007
    Yer
    Bursa

Masaüstü programına veya web uygulamasına dönüştürebiliriz. Daha kullanışlı olur gibi geliyor bana... Hatta "tac" uzantılı dosyaların neye göre kaydedildiğini öğrensek, masaüstü programında taktiği hazırladıktan sonra kaydetme falan yapsak... Hayal kurmak güzel.

Nesil
    2006
    Yer
    Ankara

Çok güzel çalışma.

Ancak 2007'de formatlayıp kayıt edersen daha alt sürümlerde açamazsın diye biliyorum.

2003'de denersen 2007 Açar.
    Ama bunu çözen olursa çok daha güzel olur.

Nesil
    2007
    Yer
    Amasya

abi ne işe yarıyor. ben anlayamadım
    birde nasıl takım komutlarını oluşturuyor.

Quote Originally Posted by Wesley Sneijder View Post
    Masaüstü programına veya web uygulamasına dönüştürebiliriz. Daha kullanışlı olur gibi geliyor bana... Hatta "tac" uzantılı dosyaların neye göre kaydedildiğini öğrensek, masaüstü programında taktiği hazırladıktan sonra kaydetme falan yapsak... Hayal kurmak güzel.
    Ya zaten şu anda tam olarak taktiği yapmıyor dosya. Sadece takım komutlarını söylüyor, yani direk olarak taktik oluşturma şansı şu an için yok.

Quote Originally Posted by JunkChorn View Post
    Çok güzel çalışma.

Ancak 2007'de formatlayıp kayıt edersen daha alt sürümlerde açamazsın diye biliyorum.

2003'de denersen 2007 Açar.
    Ama bunu çözen olursa çok daha güzel olur.
    Dediğin doğru sanırım, çünkü 2007'de 2003 formatı olarak kaydetmeyi denedim, dosyada bazı bozukluklar olacak dedi. Ben yine de şansımı deneyeceğim, 2003'e uygun yapmayı başarabilirsem daha da fazla kişi kullabilir gibime geliyor.

Quote Originally Posted by cemir05 View Post
    abi ne işe yarıyor. ben anlayamadım
    birde nasıl takım komutlarını oluşturuyor.
    Ben gayet açık anlattığımı düşünüyorum, sadece konu başlığını okursan bile anlayabilirsin. Takım komutlarını nasıl oluşturduğunu da anlattım, ikinci paragrafta yazıyor.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

seni tebrik ediyorum emeğine sağlık demin denedim taktiksel anlamda güzel saptamalar yapıyor excelden çok iyi anlıyor olmalısın bunu yapmak zor olmalı

Estağfirullah, o kadar da derin bir excel bilgim yok

Bu arada kullanan arkadaşlar, kullanmasa da taktik bilgisine güvenenler, ağırlıklar konusunda yardım ederse sevinirim. Daha doğru sonuçlar vermesini sağlayabiliriz.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

birşey bana ilginç geldi sanırım oyun kurucu için pas özelliğini hesaba katmamışsın oyun kurucu için en önemli özellik o değil midir?

Programda oyun kurucu formülü şu şekilde işliyor:

(((Önceden sezme + Kararlılık + Pas)/3)+Yaratıcılık+((İlk Temas+Teknik+Çeviklik)/3))/3

Yani pas da dikkate alınıyor.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

pardon ben sanırım yukarıdaki pasa bakmışım aşağıdaki pas dikkate alınıyormuş

Nesil
    2006
    Yer
    Pekin

Göktuğ yaptığın çalışma gerçekten harika.Şu an için deneme yapacağım bir ortam yok ama eve gittiğimde mutlaka kullanacağım bunu.Ellerine sağlık.
    So what?
    Saike

Cok yararli bir calisma olmus gercekten. Sana yaraticilik olarak 20 veriyorum

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

şimdi indiriyorum 3.sezona yeni başlıcam, bunu deniycem, şimdiden teşekkürler

Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar, yorumlarınızı bekliyorum kullandıktan sonra.

@efenberg, excel 2003 için kaydetmeye çalıştığımda uyarı veriyor. Bazı sorunlar olacak diye, 7 içiçe yerleştirme komutundan fazla olursa hata verecek diyor sanırım. Ben ise sekiz içiçe yerleştirme komutu kullandım, 2003 için de birtakım düzeltmeler yapabilirsem yayınlayabilirim. Ama hatalı olarak buraya koymak istemediğim için ilgilenen ve 2003 için yapacacağım versiyonu denemek isteyenler bana özel mesajdan ulaşsınlar. Bu sayede onlar hata olup olmadığını kontrol edebilirler.

slm arkadaslar. eline sağlık kardeş güzel bi ugras olmus dun aksam ındırdım. bu çalısmaya gore kadro ve komutları olusturdum. bakalım surec nasıl işleyecek.

Sonuçları merakla bekliyorum, ilgin için teşekkürler.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

bununla yaptığım taktiği denedim en başlarda çok iyi giderken gene taktiğin çözülmesi nedeniyle 3. olabildim(Ankaragücüyle) ama türkiyenin en zengin klübüyüm (yıl 2013) belki de tatile gittiğim için şampiyon olamıyorum ama yine de güzel bir çalışma

Ya baştan sona okudum kusura bakmayın ama gerçekten olayı çözemedim
    Arkadaşımız çokta güzel anlatımlı resimli itinalı yapmış fakat yine de tam olarak ne işe yaradığını anlayamadım.
    Şimdi mesela ben Beşiktaş'ı aldım. Bu indireceğim dosya ile takımımdaki en iyi oyuncuları mı belirliyor? Ya da iki oyuncudan hangisinin daha iyi olduğunu mu belirliyor? Biraz karışık geldi belki excel'den dolayıdır. Yardımcı olursanız sevinirim lütfen
    Saygılarımla

Quote Originally Posted by juanov View Post
    bununla yaptığım taktiği denedim en başlarda çok iyi giderken gene taktiğin çözülmesi nedeniyle 3. olabildim(Ankaragücüyle) ama türkiyenin en zengin klübüyüm (yıl 2013) belki de tatile gittiğim için şampiyon olamıyorum ama yine de güzel bir çalışma
    Olumlu veya olumsuz farketmez, yorumun için teşekkür ederim. Denediğin için de memnun oldum.

Quote Originally Posted by gencerker View Post
    Ya baştan sona okudum kusura bakmayın ama gerçekten olayı çözemedim
    Arkadaşımız çokta güzel anlatımlı resimli itinalı yapmış fakat yine de tam olarak ne işe yaradığını anlayamadım.
    Şimdi mesela ben Beşiktaş'ı aldım. Bu indireceğim dosya ile takımımdaki en iyi oyuncuları mı belirliyor? Ya da iki oyuncudan hangisinin daha iyi olduğunu mu belirliyor? Biraz karışık geldi belki excel'den dolayıdır. Yardımcı olursanız sevinirim lütfen
    Saygılarımla
    Doğru anlamışsın. Oyuncuların özelliklerini yazıyorsun ve takımdaki en iyi oyuncuları belirliyor, istersen birkaç oyuncu yazarak da karşılaştırma yapabiliyorsun.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

ben denedim hesaplamaları kolaylaştıran süper bir çalışma olmuş eline sağlık bu yöntemle oyuncu komutlarıda yapabilsek mükemmel olur.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

Mesaj Yetkileri