Sayfa 11 / 17 İlkİlk ... 910111213 ... SonSon
301 ile 330 arası toplam 484 sonuç

Konu: 10.3.0 Yaması Çıktı

Nesil
    2006
    Yer
    Aşk-ı Şehir

Quote Originally Posted by iloveyouhagi View Post
    ''Salukvadze'yi Manchester United'ın alması mı yoksa Tello'yu Tottenham'ın alması mı abestir? Yanıtınızı duyuyor gibiyim'' diyen 19 yasında ki eskisehirspor arastırmacısı kardeşim tabıkı manu nun ısmını duymadıgım gurcu arkadası alması daha MANTIKLIDIR ukala arkadasım. Manu tarihinde böyle transferlerin ornegı coktur ama 2. sınıf 30 yasında ve ulusal takımında buyuk bır basarı yasamamıs guney amerıkalı bir oyuncuyu tottenham'ın veya baska bır Pl takımının 7-8 m eurolara turkıyeden aldıgı gorulmemıstır. Umarım futbol bılgının gelısmesıne yardımcı olmusumdur genc kardesim.
    Yazısının bu bölümünde bana ukala diye bahseden bir kişinin aynı yazının alt tarafında aynı tavrı sergilemesi ne kadar enteresan? Ama şuna emin olabilirsiniz ki futbol bilgime asla laf söyletmem. Ben haftada en azından 10 maç izleyen birisiyim ve bunların 2si yerinden. O yüzden bana ukala deme hakkı sizde bulunmuyor. Madem beğenmiyorsunuz kendiniz yaparsınız bir data ve oynarsınız. Bizim dilimizde tüy bitti. Ama siz her yama çıktığında bir şeye takıp siz bu işi bilmiyorsunuz, siz hatalısınız, sizin yüzünüzden oyun oynuyamıyoruz demenizden artık gına geldi.

Saygılar.
    I'm back...

enteresan degıl. senın sevıyende cevap verıyorum neden şaşırdın ki ?
    ben senın futbol bılgıne laf edebılcek kapasıteye sahıbım buna emın ol fakat bu sekılde yapılan bır tartısmada bunu ıspat edemem ama sunu bıl ben 9 yasında bayern munıch alt yapı antremanlarının kasetlerını ızleyerek futbolu eski bir mıllı futbolcudan oorendım,antronerlukle ilgili bir suru not okudum ( pro lisans almak için gerekli) spor servıslerınde cok bulundum, senın tahmın edemeyeceğin ınsanların eskı ve yenı canlı performanslarını ızledım ama bunlar benı veya senı futbol ustası kılmaz bu kısının hevesıne ve yeteneğine bağlıdır. ondan dolayı burda kımseye ukalalık yapmamak en ıyısı olacaktır. ancak sende bu forumda kımsede gormedıgım bır saygısızlık ve ukalalık varkı omru hayatımda ılk defa boole laf yetıstırme ısıne gırmeme sebep oldu ve cok pısmanım. bu foruma 2006 yılından berı attıgım toplam 4.mesaj olucak yanılmıyorsam. ancak okurum oyunla ılgılı bılgı almaya calısırım. bır suru sacma sorulara bır suru ınsanın bazen haklı bır sekılde kızarak bazende guzel sorular mantıklı cevaplar veren ınsanlar gordum. ben burda baskasının avukatlıgını yapmıycam ama ınsanlara cevap verırken saygılı olmak lazımdır eer saygısız ve ukalaca cevaplar kullanırsan aynısı bulursun. umrumda da değil bundan sonra ne yazacağın.

''Madem beğenmiyorsunuz kendiniz yaparsınız bir data ve oynarsınız. Bizim dilimizde tüy bitti. Ama siz her yama çıktığında bir şeye takıp siz bu işi bilmiyorsunuz, siz hatalısınız, sizin yüzünüzden oyun oynuyamıyoruz demenizden artık gına geldi.''

ilk yazdıgım yazının ilk paragrafı seni açıklıyor, perpetua' dan farklı olarak.
    baska söze gerek yok.

Nesil
    2006
    Yer
    Aşk-ı Şehir

enteresan degıl. senın sevıyende cevap verıyorum neden şaşırdın ki ?
    ben senın futbol bılgıne laf edebılcek kapasıteye sahıbım buna emın ol fakat bu sekılde yapılan bır tartısmada bunu ıspat edemem ama sunu bıl ben 9 yasında bayern munıch alt yapı antremanlarının kasetlerını ızleyerek futbolu eski bir mıllı futbolcudan oorendım,antronerlukle ilgili bir suru not okudum ( pro lisans almak için gerekli) spor servıslerınde cok bulundum, senın tahmın edemeyeceğin ınsanların eskı ve yenı canlı performanslarını ızledım ama bunlar benı veya senı futbol ustası kılmaz bu kısının hevesıne ve yeteneğine bağlıdır. ondan dolayı burda kımseye ukalalık yapmamak en ıyısı olacaktır. ancak sende bu forumda kımsede gormedıgım bır saygısızlık ve ukalalık varkı omru hayatımda ılk defa boole laf yetıstırme ısıne gırmeme sebep oldu ve cok pısmanım. bu foruma 2006 yılından berı attıgım toplam 4.mesaj olucak yanılmıyorsam. ancak okurum oyunla ılgılı bılgı almaya calısırım. bır suru sacma sorulara bır suru ınsanın bazen haklı bır sekılde kızarak bazende guzel sorular mantıklı cevaplar veren ınsanlar gordum. ben burda baskasının avukatlıgını yapmıycam ama ınsanlara cevap verırken saygılı olmak lazımdır eer saygısız ve ukalaca cevaplar kullanırsan aynısı bulursun. umrumda da değil bundan sonra ne yazacağın.

''Madem beğenmiyorsunuz kendiniz yaparsınız bir data ve oynarsınız. Bizim dilimizde tüy bitti. Ama siz her yama çıktığında bir şeye takıp siz bu işi bilmiyorsunuz, siz hatalısınız, sizin yüzünüzden oyun oynuyamıyoruz demenizden artık gına geldi.''

ilk yazdıgım yazının ilk paragrafı seni açıklıyor, perpetua' dan farklı olarak.
    baska söze gerek yok.

Eyvallah.

Beni tanıyan tanır. Turksportal Kafe'ye gir sor bakalım MostapHa nasıl biridir diye. Kimseye kendimi ispatlamama gerek yok. Mourinho olsanız, Pele olsanız, Fatih Terim olsanız umrumda değil laf söyletmem kendime...
    I'm back...

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Bu yama da baya iyi gibi geldi bana... (Değiştir konuyu)
    Sentugo.

Nesil
    2009
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by MostapHa View Post

Eyvallah.

Beni tanıyan tanır. Turksportal Kafe'ye gir sor bakalım MostapHa nasıl biridir diye. Kimseye kendimi ispatlamama gerek yok. Mourinho olsanız, Pele olsanız, Fatih Terim olsanız umrumda değil laf söyletmem kendime...
    konular gelişmiş, tartışmadan ziyade atışma boyutuna gelmiş. aslında işin buralara kadar geleceğini az çok tahmin ettiğim için kimseyle muhatap olmak istemiyordum, bu zihniyetle karşı karşıya gelmek istemiyordum. ancak elbette iş benim yazdıklarım üzerinden geliştiği için bir kaç laf etmek sorumluluğunu üstleniyorum.

"Beni tanıyan tanır. Turksportal Kafe'ye gir sor bakalım MostapHa nasıl biridir diye."

zaten birçok sektör, kurum, sosyal platform bu zihniyetten ötürü o ufak dünyalarından dışarı çıkamıyor. malesef suyun başını bu zihniyet tuttuğu için de eleştirenler, kral çıplak diyenler daima sindiriliyor.

yahu kabul edilebilecek, gayet makul nazik seviyelerde eleştirilerde bulunan insanlara bakış açınızı bir gözden geçirsenize?( burada adam gibi cevap veren, açıklama yapmaya çalışan, gayret gösteren arkadaşları tenzi ediyorum ayrı tutuyorum elbette).

bir gerçek var ki bu oyunun Türkiye Ligi veritabanı büyük sorunlar içeriyor. bunun sorumlusu kimse onu sonuna kadar eleştirmek oyuncuların hakkıdır. makul seviyelerde isteyen isteği eleştiriyi yapar. herkes ortaya daha iyi bir şeyler çıkabilmesi için bir şeyler yazıyor eleştiri yapıyor. hiç kimsenin bu işten başka bir çıkarı, faydası da yok. sadece oyundan aldıkları keyfin peşinde olan insanlar mevcut.
    buna rağmen bu neyin tepkisidir, hangi mevkinin kavgasıdır anlaşılır gibi değil.

"Mourinho olsanız, Pele olsanız, Fatih Terim olsanız umrumda değil laf söyletmem kendime..."

gibi yine ancak kahvehanelere yakışan tarzda bir yaklaşımla ettiğiniz kelama karşılık ben de şunu söyleme hakkına sahibim: siz dünyanın en iyi gözlemcisi de olsanız umrumda değilsiniz çünkü beni sizin X kafedeki meşruiyetiniz değil oyundan aldığım verim ve keyif ilgilendiriyor. bana ne sizin X kafedeki tanınmışlığınızdan.

insanlar,
    bu işi yapanlar yapmasın çeksin gitsin, tukaka demiyorlar ki. herkes işini daha iyi yapsın diye eleştirilerde bulunuyorlar. tekrar etmek gerekirse gayet nazik, edebli, hakaret içermeyen, genel forum kurallarına uygun yapılmış eleştiri ve uyarıları kaldıramıyorsanız bu işi yapmayacaksınız.

"daha iyi yapacaksan sen yap" gibi bir tavır ise çocukçadır. eğer bu iş sizin ise, işinizi iyi yapacaksınız. işiniz, sadece takım gözlemlemek değil, aynı zamanda eleştirilere açık olmak, yapıcı olanları değerlendirmek ve insanlara eleştirilerinden ötürü kırılıp bozulmamaktadır.

bana söz hakkı doğmadıkça, buraya bir daha asla yazı yazmayacağım. zira bu zihniyetle muhatap olmak istemediğimi, bu ve bir önceki yazımda da belirttim. perpetua'ya ise tekrar teşekkürlerimi iletiyorum. kendisini tenzi ettiğimi bir kez daha yineliyorum.

artık içiniz rahat, dilediğiniz gibi at koşturabilirsiniz ne de olsa sizi eleştirenler falan da azalmış olacak.

Nesil
    2006
    Yer
    Aşk-ı Şehir

Benim takımıma yapılan her türlü eleştiriyi değerlendirdim ben ve hiçte kırılıp bozulmadım. Sonuçta bende dünyaya araştırmacı olarak gelmedim. Ama orda durum araştırmaya eleştiri değil kişiliğime bir hakaret içerdiği için öyle bir tepki verdim. Sizlere birşey anlatmaya çalıştı Ömer Şef'imiz. Ben onun yazdıklarını alıntı yapıp altına aynen katılıyorum yazsam ne olacak? Zaten şef yazmışsa bütün ekip yazmış demektir. Ancak konu benim ukalalığıma kadar geldiyse bunun sorumlusu ben değilim kimsede kusura bakmasın. Sonra ne zihniyetimiz kaldı ne seviyemiz. Eğer kendini, kendi ekibini savunmak ukalalık ise; EVET BEN BİR UKALA'YIM. HEM DE EN ALASIYIM...

Saygılar...
    I'm back...

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Evet, bi tek sakatlık konusu var 10.3'te. Ama monitoring özelliği iyi olmuş.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

ama penaltı sorunu devam ediyor.. Geçen bir ma.ç aptım 18-19 bitti penaltılar
    Sentugo.

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Sakatlık sorunu oynanmaması için tek başına yeterli bi sebep Her maç 3 adam Strateji oyunu oynar gibi 50-60 kişilik kadrolar kurmalısınız :d

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by yealkartal View Post
    arkadaşlar flairleri yüksek türk oyuncuları arattım search tan bir oyuncu iki kez oyuna aktarılmış ismini unuttum şimdi ama galiba fethiyespor da oynuyo hollanda kökenli bir oyuncu iki defa aktarılmış oyuna
    Tesekkurler. FM 2011'de duzeltiriz.

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Coşkun abi evet ama nereye kadar böyle yapıcaz en iyi ihtimalle 2 maçta bir adam gidiyor. İlerledikçe 5-10 tane adam kalcak oynatılacak.

Nesil
    2003

oldukça sert bır yazı olacagını simdiden belirteyim. Vurdugolun yazdıklarına birebir katılıyorum ve perpetua arkadasın bırcok forumda olmayan bır sekılde yardımcı olmaya calısmasını tebrık edıyorum, çünkü birçok forumda genelde elestırıye karsı yaylım atesı yapılır ve dırek savas ılan edilir ancak perpetua en azından mantıklı acıklamalar yapmaya ve yardımcı olmaya calısmıs kendısıne bundan dolayı tebrık ederım.

Yanılmıyorsam 98'den berı cm-fm serisini takip ederim. Bu oyunla ilgili bir suru eleştri olmustur ve bunların ne kadarının sportsinteractive tarafından dikkate alındığı tartışılır. Bence vurdugolun suclu veya hatası olan kimdir sorunun asıl amacı, hata turksportal ekıbınden mı yoksa ıngıltereden mı kaynaklanıyor olmalı. Cunku bız offical forumda kardesım berkın arslanı real madrıd, hakan baltayı lyon, servetı manu, barosu çelsi-barca-milan, telloyu totnım,gs altyapısında adını sadece fmde gordugmuz yası 20e gelmıs arkadasları almeyra vs ıstıyor dedıgımızde o bızım sorunumuz degıl, reputıtıonları turkıye lıgı arastırmacıları ayarlıyor onlara sorun diyebilirler.( ben bu transfer sacmalıgını turkıye lıgındekı takımların yada turkıye lıgınde oynayan oyuncuların rep. fazlalıgına bağlıyorum).
    Rep fazlaligi oldugunu sanmiyorum cunku ozellikle bu tip transferleri etkileyen World Reputation icin gayet net kriterlerimiz var ve hemen hemen her oyuncu icin bu kriterlerin en alt kademesinde bu reputation degerleri veriliyor.

Öncelikle oyun bu halıyle turkıye lıgı tam bır sacmalıktır. Eger kı arslan berkını realın alması sızın ıcın mantıklı ve olabılır ıse sızın gorusunuze saygı duyarım. Ancak futboldan anlamadıgınız tartısma goturmez bır gercek olur. Aynı sekilde hakan baltanın lyona gıtmesı gıbı bı suru ornek cogaltabılırım. Ki aslında bunların olma ıhtımalı yok deıldır vardır. Standart sapması cok dusuk olmakla bırlıkte mumkunatı vardır mantıklı sebeplere oturtulabılır. Ancak oyun acıldıktan 3 ay sonra oluyorsa ve bunların bır kısmı dırek oyun basladıktan sonra bır kısmı ıse takımlar tarafından bı kac hafta takıp edılıp alınıyorsa burda bır mantık hatası var demektır.

Berkin arslan konusuna gelirsek.Ben Gs altyapısnın maclarını bugunkü u-14 (biraz daha gelecek vaad ediyor) ve u-16 macları dahil olarak bır kac macını ızlemıs bırısıyım.Sanırım kasım ayında ilk olarak bu senekı u-18'i ızledım ve cetın gungor sag bek dısında (emre colak yoktu) maalesef hiçbir arkadasın gs standartlarında olmadıgını dusundum ki çetin gungorun de gs'de cok bı sansı olacagı kanısında deılım ancak 1 ligde top kosturabılır yada gs de en fazla yedek bekler bırkac sene.
    Cetin'i Kasim ayinda U18'de izlemeniz ilginc cunku en son U18 macini (o zamanki adi ile DSGL) Cetin 12 Mayis 2008'de oynamis.

Ondan dolayı arslan berkini, anılı, cemı, ozgurcan-cafercan super ıkılısının (super ıkılı dıyorum cunku yanılmıyorsam 2 senekı fm de o ıkılı 50 gol 20 asıst rakamlarını cok rahat asabılıyordu.) abartılmıs oldugunu ve bu tıp bı suru turk oyuncu oldugunu dusunuyorum. Bunlar benım gorusum bunlara katılamamak hakkınızdır ve bunlar tartısılabılınır cunku bu tum ulkelerde soz konusu bu yuzden turkıye lıglerı arastırmacılarına yuklenme hata olacaktır. Eski oyuncular shaktar 3 lüsünü de gordu max'i lopezi de gordu de la cuesta'yıda tsigalko'yuda gordu. Ondan dolayı bu oyuncu abartılmıs bu oyuncu
    zayıf bırakılmıs konusunda kı tartısmalar doğaldır ve surer. Arda konusunda da benım bır cok elestırım var balance crossıng strange gıbı bı suru değer bence yanlıs ancak bunlar ufak seylerdır. A.B. konusuna geri dönersek yanılmıyorsam Berkinin pa' sı ardaya yakındı 10.2 de sımdı de benzer oldugunu dusunursek şöyle bir mantık kurabılırız: ardaya barca talıp ve bu sıze cok buyuk sacmalık gelmıyor o zaman berkine de ardaya yakın pa lı bır oyuncu olarak realın talıp olması sacma gelmemelı. Ardayı herkez ızlıyor ve kendını en azından turkıyedekı futbol severler nezdınde kanıtlamıs bır oyuncu ve uluslararası arenada gs ve mıllı takımla oynadıgı maclar ortada. Berkinin kendını ıspat ettıgı bır alan yok ve dunya tarıhınde genc yasta barca veya real tarafından alınan turk oyuncu yok. Bunun gibi birçok ornek var berkınde telloda hakanda ahmette mahmutta kalmayalım bu gıbı bır suru sacmalık var. bu sorun sızden mı kaynaklanıyor ıngıltereden mı bılmem ama bı sorun var ve bu sorun turkıye lıgını oynanamaz kılıyor.
    Berkin ozelinde yorum yaparak baslamak istiyorum. Mumkunse Berkin'in 27-28 yasindaki profilini gosteren bir ekran goruntusu alin. Oyunun baslangicindan bu zamana kadar hangi takimlarda ne kadar oynadigini ve ne basardigini gosteren bir ekran goruntusu de alirsaniz iyi olur.

Ben kendi gordugumu ilistireyim.

Yukardaki konular tartısılabılınır ve mazeretler surulebılır seylerdır. Sadece oyunu daha ıyıye goturmek ıcın yapılan konusmalardır. Şimdı ise tartısmaya açık olmayan,cevap beklemediğim ve açık bir şekilde işini iyi yapmayan arkadaşların yapmış olduğu en kibar manada yanlışlıkları dile getireceğim. Aydın Yılmaz diye bir futbolcu var arkadaşlar haberiniz yok. Bu arkadaşımız Gs'de oynardı bir zamanlar siz o zamanlar küçüktünüz hatırlamyabilirsiniz. Bu arkadas sağ açıktı. solda ve forvette de oynayabılırdı. Hatta Gs nin mucize Şampiyonluğunda Konyada sol taraftan attığı gol unutulmazdı. Anlaşılan o gol bazı Gs araştırmacılarını o kadar etkilemiski onun natural yeri sol açık gibi gösterilirken sağ taraf 2. plana atılmış.
    Daha once yazmistim. Aydin solda oynadigi ve iceriye kat ettigi zaman oynadigi oyunu, sag acik oynadigi hic bir zaman oynayamadi. Evet sag acik olarak cikti. Ribery diye bir oyuncu var (yanlis anlamayin, Aydin ile Ribery'yi karsilastirmiyorum). Bu Ribery denilen oyuncu yillarca sag acik oynadi. Galatasaray'a geldi, sag acik oynadi. Ama ilginc bir durumdur ki Ribery oyunda naturel sol acik. En iyi oynayabildigi mevki olarak sol acik belirlenmis yani. Aydin'i da solda daha etkili buldugumuz icin AML=20, AMR=19 yapildi.

Arda Turan da sol tarafta rahat değilmiş aynı arkadaşlara göre. Bunca sene zordan oynamıs, ondan dolayı başarısız olmus ve bu sene asıl yeri olan ortaya geçerek asist ve gol patlaması yaşamış.
    Arda icin de ayni durum gecerli. Eger arastirma nedeniyle bir adet naturel mevki secme zorunlulugumuz olmasa, belki de hem AML hem de AMC Arda icin naturel olurdu. Ama bir tercih yapilmasi gerekli. Bu tercih de Arda'nin AML, AMC hem de AMR'de hemen hemen esit seviyede oynayabilmesi seklinde ayarlandi. Ne de olsa Arda, ozellikle bu yil, hem ortada, hem sag hem de sol kanatta nerede ihtiyac olduysa oynadi ve basarili oynadi.

Bir mevkiye 15 ustu deger verildigi surece oyuncu o mevkide oynayabilir. 18 veya 19 verildigi takdirde, hemen hemen 20 kadar iyi oynayabilir. Bunu ben soylemiyorum, bu oyunun kodunu yazanlar soyluyor.

Şimdi bu yazdıklarıma cevap beklemiyorum ki bundan sonra zaten yazı yazacagımı dusunmuyorum cunku forumda uzun vakıt tartısmalara gırecek vaktım ve ıstegım yok. Arda ve aydının pozisyonları tartısmaya AÇIK DEĞİLDİR. Bunun sorumlusu ilk etapta turkıye lıgı gs arastırmacısı gibi gelmekte bana. Eğer değilse, kardeşim sen burda yazmısın ama bız yaptık yolladık merkez boole yapmıs diyecekse şimdiden özür dilerim bu yazının baska versiyonunu official sitede yazarım. Ve bu olaylar oyunun ilk versiyonundan beri boyle hadi hata oldu diyelim kardesim hiç mi farketmiyorsunuz aydın sağda arda solda natural değil. Bunda sorumlu kımse açık şekilde bu oyuna zarar veriyor ve işini yapmıyor.
    bu arada

''Salukvadze'yi Manchester United'ın alması mı yoksa Tello'yu Tottenham'ın alması mı abestir? Yanıtınızı duyuyor gibiyim'' diyen 19 yasında ki eskisehirspor arastırmacısı kardeşim tabıkı manu nun ısmını duymadıgım gurcu arkadası alması daha MANTIKLIDIR ukala arkadasım. Manu tarihinde böyle transferlerin ornegı coktur ama 2. sınıf 30 yasında ve ulusal takımında buyuk bır basarı yasamamıs guney amerıkalı bir oyuncuyu tottenham'ın veya baska bır Pl takımının 7-8 m eurolara turkıyeden aldıgı gorulmemıstır. Umarım futbol bılgının gelısmesıne yardımcı olmusumdur genc kardesim.
    Mustafa icin yazdiklarinizi yakistiramadim.

Bakiniz. Hakan Balta'dan daha kaliteli ve daha genc bir sol bek'e sahip olmasina ragmen Lyon yedek bekletmek icin Hakan Balta'yi aliyorsa, burada sorunu ben arastirmada aramam.

Tottenham gidip Tello gibi bir oyuncuyu yedek olsun diye 8 milyon Euro'ya aliyorsa, burada sorunu ben arastirmada aramam.

Servet'den daha iyi 4 tane stoper'i olan Man Utd gidip Servet'i satin almak istiyorsa, burada sorunu ben arastirmada aramam.

Baros'u isteyen Chelsea'nin 3 tane cok daha iyi santraforu ve cok gelecek vaad eden diger 2 santraforu varsa, Barcelona'nin 3 tane cok daha iyi santraforu varsa, Milan'in 4 tane cok daha iyi isantraforu varsa ve buna ragmen Baros'u istiyorsa, burada sorunu ben arastirmada aramam. Ozellikle Baros'a bakarsak, kendisinden daha iyi 82 tane santrafor var veritabaninda. Bunlardan 51 tanesi Baros'dan daha genc.

Gecmiste yurt disindan teklif almis Sercan Yildirim, Abdulkadir Kayali, Muhammet Demirci gibi oyuncular genc yaslarinda ayrilip onemli takimlara transfer olmadiysa suc sadece oyuncularin yeteneksizliginde degil.

Cozmek esasinda kolay. CA ve PA'lari kisar, oyuncularin transferinin onune gecilir rahatlikla. Bu sefer de siz memnun olursunuz, Turk oyunculara yeterince deger verilmiyor, Turkiye veritabani kotu diyenler tekrar hortlar.

Iki ucu...
    Last edited by perpetua : 08.Mart.2010 at 00:40

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Yok yok rastlantı değil yahu. Bursa ile kariyer açtım denemek için, ilk hazırlık maçının 3. dakikasında Sercan sakatlandı.

edit: al işte bir maçta en az 2 sakat istatisliği yine değişmedi dc oyuncumda gitti.

Cidden buna bir çözüm bulunamayacak mı ?

açıklamalar için öncelikle teşekkür ederim.

''Rep fazlaligi oldugunu sanmiyorum cunku ozellikle bu tip transferleri etkileyen World Reputation icin gayet net kriterlerimiz var ve hemen hemen her oyuncu icin bu kriterlerin en alt kademesinde bu reputation degerleri veriliyor.''

bu benım aklıma gelen ilk sebepti. Dediğinizden çıkardığım türkiyenin rep'i doğru ayarlandı bunda bir hata yok.

''Cetin'i Kasim ayinda U18'de izlemeniz ilginc cunku en son U18 macini (o zamanki adi ile DSGL) Cetin 12 Mayis 2008'de oynamis.''

İzlediğim maç floryada a2 takımı ile u-18 arasında idi. 2 devrede de değişik kadrolar çıkmıştı. Hatta Gs altyapının başına Jan Derks'i bir gun once getirmişti ve o da maçı izliyor ve müdahalelerde bulunuyordu. Umarım açıklayıcı olmuştur.

''Berkin ozelinde yorum yaparak baslamak istiyorum. Mumkunse Berkin'in 27-28 yasindaki profilini gosteren bir ekran goruntusu alin. Oyunun baslangicindan bu zamana kadar hangi takimlarda ne kadar oynadigini ve ne basardigini gosteren bir ekran goruntusu de alirsaniz iyi olur.''

sizin iyi niyetle cevaplamanızı sorunlarımıza çare bulmanızı saygıyla karşılıyorum. Ancak daha önceki yazılarda tello ornegınde oldugu gibi her futbolcu ozelınde acıklama yapmak bu sorunu cozmuyor. Çunku her futbolcuya zorlama cevaplar bulunuyor kanaatındeyım. En azından sunu soylemekte fayda var sızde berkın bayerne bende reale gıttı. Sizce bunlar olağan durumlar mıdır? Ben zaten tello yada berkın ozelınde bu sorunu tartısmak ıstemıyorum bu anladıgım kadarıyla bı suru kısıde gerceklesen bı problem, burda tahmınen oyunun sıstematıgınde bır problem var.

''Arda icin de ayni durum gecerli. Eger arastirma nedeniyle bir adet naturel mevki secme zorunlulugumuz olmasa, belki de hem AML hem de AMC Arda icin naturel olurdu. Ama bir tercih yapilmasi gerekli. Bu tercih de Arda'nin AML, AMC hem de AMR'de hemen hemen esit seviyede oynayabilmesi seklinde ayarlandi. Ne de olsa Arda, ozellikle bu yil, hem ortada, hem sag hem de sol kanatta nerede ihtiyac olduysa oynadi ve basarili oynadi.''

''Daha once yazmistim. Aydin solda oynadigi ve iceriye kat ettigi zaman oynadigi oyunu, sag acik oynadigi hic bir zaman oynayamadi. Evet sag acik olarak cikti. Ribery diye bir oyuncu var (yanlis anlamayin, Aydin ile Ribery'yi karsilastirmiyorum). Bu Ribery denilen oyuncu yillarca sag acik oynadi. Galatasaray'a geldi, sag acik oynadi. Ama ilginc bir durumdur ki Ribery oyunda naturel sol acik. En iyi oynayabildigi mevki olarak sol acik belirlenmis yani. Aydin'i da solda daha etkili buldugumuz icin AML=20, AMR=19 yapildi.''

Aydının sol açık olarak ligde basarılı olamadıgı (sag acık olarak da bi kaç maç haric) aşikarken ve ligde sol acık ve sag acık olarak maç içinde değiştiği maçları izlemiş biri olarak Aydının sol acık natural olmasını aklım hayalım almamakta. Kusura bakmayın ama aydının sol acık natural olması tartısılır sey degıldır.

Arda konusunda gelırsek bende sahsen ardanın amc olarak daha basarılı olabılecegını dusunuyorum.ancak bu sadece ardanın yeteneklerı goz onune alnırak aklımda olusan bır fıkırdır. ve henuz ıspatlanmamıstır. ardanın kendı beyenatıda kanatta oynamanın daha iyi oldugudur. (Bkz:http://www.tff.org/default.aspx?pageID=286&ftxtID=4217)

Şimdi tek bir tercih olması durumunda ardanın amc natural yapılması ne kadar uygundur. Dedğiniz gibi keske 2 tercih yapılma hakkı olsa amc aml natural olsa ancak mademkı 1 tercıh hakkı var bunun amc 'de kullanılması rasyonel bır tercıh deıldır. Ve kusura bakmayın ama herturlu olayı tartısırım oyuncu ozellıkler hatta transfer hatası vs acıklaması akla mantıka uygun seyler olabılır dıe dusunurum ama aydın ve arda konusu bence cok buyuk bır hata ve ekıbınızı bu konuda sorgulasanız ıyı olacagı kanısındayım.

''Mustafa icin yazdiklarinizi yakistiramadim.''

bu konuyu uzatmayacagım.benım ıcın bıtmıstır.

''Bakiniz. Hakan Balta'dan daha kaliteli ve daha genc bir sol bek'e sahip olmasina ragmen Lyon yedek bekletmek icin Hakan Balta'yi aliyorsa, burada sorunu ben arastirmada aramam.

Tottenham gidip Tello gibi bir oyuncuyu yedek olsun diye 8 milyon Euro'ya aliyorsa, burada sorunu ben arastirmada aramam.

Servet'den daha iyi 4 tane stoper'i olan Man Utd gidip Servet'i satin almak istiyorsa, burada sorunu ben arastirmada aramam.

Baros'u isteyen Chelsea'nin 3 tane cok daha iyi santraforu ve cok gelecek vaad eden diger 2 santraforu varsa, Barcelona'nin 3 tane cok daha iyi santraforu varsa, Milan'in 4 tane cok daha iyi isantraforu varsa ve buna ragmen Baros'u istiyorsa, burada sorunu ben arastirmada aramam. Ozellikle Baros'a bakarsak, kendisinden daha iyi 82 tane santrafor var veritabaninda. Bunlardan 51 tanesi Baros'dan daha genc.

Gecmiste yurt disindan teklif almis Sercan Yildirim, Abdulkadir Kayali, Muhammet Demirci gibi oyuncular genc yaslarinda ayrilip onemli takimlara transfer olmadiysa suc sadece oyuncularin yeteneksizliginde degil.

Cozmek esasinda kolay. CA ve PA'lari kisar, oyuncularin transferinin onune gecilir rahatlikla. Bu sefer de siz memnun olursunuz, Turk oyunculara yeterince deger verilmiyor, Turkiye veritabani kotu diyenler tekrar hortlar.

Iki ucu...''

Tello, berkın sorularının cevapları burda. Acıklayıcı cevabınız ıcın tessekkur ederım.bu cevabınıza dayanarak ben bu soruların cevabını official forumda aramaya calısacagım.
    turk oyuncuların ca pa ları konusunda ıse sıze hak verıyorum burda kımseyı tatmın etmek mumkun olmayabılır. ben abartı bulurken bazıları dusuk bulabılır ancak daha oncekı oyunlardan cok buyuk farkı olmadıgını gozlemlemekteyım ve eskı oyunlarda bu sorun olmadıgına gore bunun kaynagı ca pa olmadıgı acık.

Syg.

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Yahu birde büyük bi sorun gibi geldi bana , Kondisyon bi türlü düzelmiyor kimsede, bi hazırlık maçı yaptım , 13 gün ara verdim maç yapmadım hala herkesin 79-81 arası sürünüyor :S

Nesil
    2007
    Yer
    Uzaklar

@perpetua
    Arda'ya 2 Tane Natural Mevkii Veremediğinizi Yazmışsınız da Aklıma Birşey Takıldı...
    Ben Oyunda 2 Tane Natural Mevkii de Oynayan Adamlar Gördüm Acaba Onlar 18-19 Değer Aldıkları İçin Diğeride Mi Natural Gözüküyor du?
    Yoksa Ben Mi Yanlış Hatırlıyorum(Regen Oyuncularda da Görmüş Olabilirim.Hatta Regenlerde Kesinlikle Gördüm.Bu Konuda Eminim.Ancak Normal Oyuncularda Gördüm Mü Onu Hatırlayamadım Şimdi.)
    Bir Oyuncuya 2 Tane Natural Mevkii Vermek Yasak Mı?
    Bu Konuda Beni Aydınlatırsanız Sevinirim...
    Teşekkürler...

Quote Originally Posted by vuque View Post
    @perpetua
    Arda'ya 2 Tane Natural Mevkii Veremediğinizi Yazmışsınız da Aklıma Birşey Takıldı...
    Ben Oyunda 2 Tane Natural Mevkii de Oynayan Adamlar Gördüm Acaba Onlar 18-19 Değer Aldıkları İçin Diğeride Mi Natural Gözüküyor du?
    Yoksa Ben Mi Yanlış Hatırlıyorum(Regen Oyuncularda da Görmüş Olabilirim.Hatta Regenlerde Kesinlikle Gördüm.Bu Konuda Eminim.Ancak Normal Oyuncularda Gördüm Mü Onu Hatırlayamadım Şimdi.)
    Teşekkürler...
    Oyunda cok var. Ben karsilasmistim. Ornek bi oyuncu Regende degil.

Sakatliklarin olusma oranini azaltma gibi bi sansimiz var mi? Her mac 3 oyuncum en az 4 hafta sakatlaniyor. Takimda saglam adam kalmadi v3 den sonra.

Nesil
    2009
    Yer
    istanbul

Benim takımıma yapılan her türlü eleştiriyi değerlendirdim ben ve hiçte kırılıp bozulmadım. Sonuçta bende dünyaya araştırmacı olarak gelmedim. Ama orda durum araştırmaya eleştiri değil kişiliğime bir hakaret içerdiği için öyle bir tepki verdim. Sizlere birşey anlatmaya çalıştı Ömer Şef'imiz. Ben onun yazdıklarını alıntı yapıp altına aynen katılıyorum yazsam ne olacak? Zaten şef yazmışsa bütün ekip yazmış demektir. Ancak konu benim ukalalığıma kadar geldiyse bunun sorumlusu ben değilim kimsede kusura bakmasın. Sonra ne zihniyetimiz kaldı ne seviyemiz. Eğer kendini, kendi ekibini savunmak ukalalık ise; EVET BEN BİR UKALA'YIM. HEM DE EN ALASIYIM...

Saygılar...
    bakın sayın arkadaşım,

yazıları birbirine karıştırmayalım. kişiliğine hakaret ettiğini düşündüğün kişi ben değilim ancak buna rağmen başka bir yazarla benim söylediklerini birleştirip karşında sana saldıran bir cephe yaratmaya çalışıyorsun.

tekrar ediyorum: demagoji yapılacaksa alasını yaparım. ama yapmıyorum çünkü amacım, ucuz zaferler kazanmak değil tartışmanın sounda daha net aydınlık bir fikre sahip olmak ve verimli olmasını istediğim eleştirilerde bulunmaktır.

ben sizin takımınıza karşı bir eleştiride bulunmadım, bir başkasının da bu son tartışmalarda eskişehirspor adına herhangi bir eleştirisi olmadı, ancak siz bambaşka bir şeyden bahsediyor olduğum halde tutup benim yazdıklarımın üzerine şu tepkiyi verdiniz:

Sorunun sadece bizde görülmesi bu kadar kolay öyle mi? Bakın bakalım İtalyan Araştırmacılara, Portekizli Araştırmacılara... Hersene Cardozo'nun profilini görüyoruz. Adam daha Avrupa'da kendini gösteremedi. Aynı şekilde Simon Vukcevic, Joao Moutinho... Bana bu adam abartı dediğiniz 1 tane adam gösterin Türkiye liginden. Üstüne üstük elimizi sıkı tutuyoruz diye kızanlar bile oluyor bize. Yeri geldimi profilci, yeri geldimi olaylara göre yorum yapmak olmuyor. Oyunda saçma sapan ne transferler oluyor. Sadece Türkiye ile alakalı değil. Salukvadze'yi Manchester United'ın alması mı yoksa Tello'yu Tottenham'ın alması mı abestir? Yanıtınızı duyuyor gibiyim.

Saygılar...
    bu tepkiniz saçma sapandı ve eminim ki yazılanları adam gibi okumadığınızdan kaynaklanıyordu. çünkü ben yine gayet nazik, aklıbaşında bir tavırla işin nasıl yürüdüğüne dair fazla fikrim olmadığını dolayısıyla sorunların Türkiye sorumlularıyla ilgili olduğunu düşünmekten kendimi alamadığımı belirtmiştim.

bir başka husus da şudur: karşılaştırma yapacaksanız doğrular üzerinden yapacaksınız; yanlışlar üzerinden değil:
    manchester united'ın bilmemkimi alması benim zerre umrumda değil. elbette sorunlar, yanlışlar olacaktır herkes bunun farkında, ancak daha evvel görülmediği kadar gerçek dışı transferler oluyorsa burada bir yanlış var demektir. ben de haliyle "geçmişte oyun neydi şimdi ne olduya" bakıyorum ve arada derin bir fark görüyorum, üstelik sadece burada değil sanal, gerçek her türlü ortamda bununla ilgili bir sürü şikayetin olduğunu okuyorum dinliyorum paylaşıyorum. sebebini makul şartlarda soruyorum eleştirilerimi dile getiriyorum.

iloveyouhagi nickli arkadaşın oyunla ilgili yazdıklarına tamamen katılmakla beraber yazısının sonunda vurguladığı sigames official forumunda benzer soruların cevaplarının aranması durumunu ise mantıklı buluyorum. sorup araştırmış olan varsa merak ediyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Berkin Arslan 10.2 oyunumda 18 yaşında GS'den Barcelona'ya transfer oldu. 26 yaşında da Benfica'ya transfer ettim. CA'sı 170'e erişti. Sağ kanatta oynatıyorum çoğu kez ve oyunundan memnunum.

10.3'te düzeltildiyse bilemem ama en azından bir oyuncumuz bu şekilde olabilir, ileride büyük takımlarda oynayabilir. Berkin'de hata yapıldığını düşünmüyorum. Zaten Türkiye'den çıkan büyük yıldızların çoğu Galatasaray'dan çıktı.

Benim kendi kanaatim oyunculara PA verirken çok kısıtlı davranmamak. Zaten Türk futbolcuların çoğu PA'sına hidden mental özelliklerinin düşüklüğünden erişememeli. Arada bir Nihat gibi, Arda gibi fırtabilir aralarından.

Tabii kural ve kaideler var, PA'sı belli düzeyin üstünde oyuncu sayısının da bir kısıtı vardır elbet.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2003

sizin iyi niyetle cevaplamanızı sorunlarımıza çare bulmanızı saygıyla karşılıyorum. Ancak daha önceki yazılarda tello ornegınde oldugu gibi her futbolcu ozelınde acıklama yapmak bu sorunu cozmuyor. Çunku her futbolcuya zorlama cevaplar bulunuyor kanaatındeyım. En azından sunu soylemekte fayda var sızde berkın bayerne bende reale gıttı. Sizce bunlar olağan durumlar mıdır? Ben zaten tello yada berkın ozelınde bu sorunu tartısmak ıstemıyorum bu anladıgım kadarıyla bı suru kısıde gerceklesen bı problem, burda tahmınen oyunun sıstematıgınde bır problem var.
    Oyunun sistematiginde bir problem oldugu gercek. Mesela Arda 5 sene once -9 potansiyelli yapilsa, o da hemen kapilacakti oyunda. Turk futbolunun gerceklerine bakmadan.

Sorgulanmasi gereken, bizim genc oyuncularimizin neden yurt disina gitmedigi/gidemedigi ve bunun oyunda nasil yansitilabilecegi:
    1. 18 yasinin altindaki oyuncular icin ailelerinin de oyuncu ile beraber gitmesi gerekiyor (Fifa kurali). Yani oyuncunun rizasi yetmiyor. Kulupler bu genc oyunculara az para odedigi icin, ailesinin de yurt disinda is bulup calisabilecek durumda olmasi gerekiyor.

2. Belki de yurt disinda alabilecekleri egitimi, gosterecekleri gelisimi Turkiye'de aldiklari egitim ile esdeger goruyorlar.

3. Turkiye'de yabanci limiti nedeniyle Avrupa'dan daha cok para kazanabileceklerini biliyorlar.

4. Kulup baskanlari, genc yasta profesyonel sozlesme imzalattiklari oyuncularin transferinin onune gecen buyuk transfer bedelleri istiyor.

5. Oyunculara sozlesmelerinin bitmesine 1 yil ila 6 ay kala ultimatom veriliyor. Ya imzalarsin, ya da seni oynatmayiz deniliyor. Genc takimlara yollaniyor ve sozlesme yenileyene veya sozlesmesi bitene kadar bu oyuncular oynatilmiyor. Tabii bu genc oyuncular da genelde mecbur kalip sozlesme imzaliyor. (Ali Turan olayinin Kayserispor'dan bu kadar cok ses getirmesi de bu nedenle. Bir defa kapi acilirsa, durduramayiz korkusunda Kayserispor ve Ali Turan'a eziyet ederek ayni durumda olan baska oyuncularin benzer bir tesebbuste bulunmasinin onune gecmeye calisiyor).

6. Oyuncularimizin temel egitimi yetersiz.

vs. vs.

Bir gercek var ki bir cok sey Turkiye'de, Avrupa'dan daha farkli isliyor. Bu nedenle de ya biz Avrupa'ya (yani oyunun isleyis sekline) yaklasacagiz, ya da oyun bize yaklasacak.

Aydının sol açık olarak ligde basarılı olamadıgı (sag acık olarak da bi kaç maç haric) aşikarken ve ligde sol acık ve sag acık olarak maç içinde değiştiği maçları izlemiş biri olarak Aydının sol acık natural olmasını aklım hayalım almamakta. Kusura bakmayın ama aydının sol acık natural olması tartısılır sey degıldır.
    Tercih, soldan iceriye kat etmesini daha etkili buldugumuz, cizgiye inmekte zorlandigi icin derinden orta yapmayi tercih ederken solda bunu daha basarili yapmasindan dolayi sol olarak kullanilmis. Sonucta Aydin gercekte de, oyunda da iki kanatta birden oynayabiliyor.

Arda konusunda gelırsek bende sahsen ardanın amc olarak daha basarılı olabılecegını dusunuyorum.ancak bu sadece ardanın yeteneklerı goz onune alnırak aklımda olusan bır fıkırdır. ve henuz ıspatlanmamıstır. ardanın kendı beyenatıda kanatta oynamanın daha iyi oldugudur. (Bkz:http://www.tff.org/default.aspx?pageID=286&ftxtID=4217)
    Bazi haberler bayatlar. Mesela 2 sene onceki Arda'nin kendisini kanatta daha rahat hissetmesi bayat bir haberdir bence. Ayni roportaj'da serbest oynamayi en cok sevdigini de belirtiyor.

Şimdi tek bir tercih olması durumunda ardanın amc natural yapılması ne kadar uygundur. Dedğiniz gibi keske 2 tercih yapılma hakkı olsa amc aml natural olsa ancak mademkı 1 tercıh hakkı var bunun amc 'de kullanılması rasyonel bır tercıh deıldır. Ve kusura bakmayın ama herturlu olayı tartısırım oyuncu ozellıkler hatta transfer hatası vs acıklaması akla mantıka uygun seyler olabılır dıe dusunurum ama aydın ve arda konusu bence cok buyuk bır hata ve ekıbınızı bu konuda sorgulasanız ıyı olacagı kanısındayım.
    Benim hesabima gore Arda bu sezon 15 mac AMC, 9 mac AML, 8 mac ST ve 7 mac AMR oynamis. Bu Galatasaray'da bu sezon oynadigi 39 mac icin mevcut dokumdur. Hem Kewell, hem Caner, hem de Aydin Yilmaz bu sezon sol kanatta Arda'ya tercih edilmis bir cok macta.

Arda'nin AML oynadigi maclar:
    Levadia
    Ankaraspor
    Sturm Graz
    Ankaragucu
    Fenerbahce
    Antalayspor
    Genclerbirligi
    Denizli Bld.
    Kasimpasa

Ayrica Galatasaray gecen yildan beri sirasiyla Kewell, Caner ve Giovani Dos Santos gibi 3 tane sol ayakli ve sol kanatta oynayabilen oyuncu aldi ve bu bolgede oynatti. Kewell ilk geldiginde, Arda gidiyor mu diye herkes sormaya basladiginda, Skibbe, Kewell'i Arda ile beraber oynamasi icin aldik dedi. Sezon basinda Arda sag kanatta oynar diye dusunulurken, Galatasaray gidip Keita'yi aldi. Kewell sakatlandi ve Arda rahatlikla orada oynar diye dusunmek yerine, Caner oraya monte edildi. Kanatlarda derinlik olmasi icin Giovani alindi. Sonucta Arda 23 macta merkezde oynarken, 16 macta kanatlarda oynadi.

Genel olarak oyuncu mevkilerinde itiraz ettiginiz 1 puanlik ufak bir fark. Ne oyuncunun performansini onemli bir seviyede etkileyen, ne de oyuncunun transferini onemli bir seviyede etkileyen bir fark. Yazdiginiz gibi fahis bir durum da yok ortada. Bence transfer sorunu, cok daha uyku kacirtacak cinsten bir sorun cunku cozumu editor'e girip 2 tane rakami degistirmekten daha koklu degisiklikleri gerektiren bir sorun.

Tello, berkın sorularının cevapları burda. Acıklayıcı cevabınız ıcın tessekkur ederım.bu cevabınıza dayanarak ben bu soruların cevabını official forumda aramaya calısacagım.
    turk oyuncuların ca pa ları konusunda ıse sıze hak verıyorum burda kımseyı tatmın etmek mumkun olmayabılır. ben abartı bulurken bazıları dusuk bulabılır ancak daha oncekı oyunlardan cok buyuk farkı olmadıgını gozlemlemekteyım ve eskı oyunlarda bu sorun olmadıgına gore bunun kaynagı ca pa olmadıgı acık.

Syg.
    Sorun esasinda oldukca basit. Turkiye'de yabanci limiti diye bir olay var. Bu da oyuncularin ederlerinden fazlasinin oyunculara odenmesine neden oluyor.

Mesela Mehmet Topuz diye bir adam var. Bu adam yilda net 2.2 milyon Euro civarinda para kazaniyor medyamiza gore. Yani haftada 42307 Euro civarinda bir para.

Cesc Fabregas diye bir adam var Arsenal'de. Bu genc, haftada brut 69 bin Euro civarinda kazaniyor. Ama bu aldigi paradan vergi de oduyor. Bu vergi asagi yukari %50. Eger %50 vergi oduyorsa, bu demektir ki Fabregas'in haftalik kazancinin 34,500 Euro civarini eve goruruyor.

Yani Mehmet Topuz'un net kazanci, Fabregas'dan daha fazla.

Bu sadece Topuz'a ozel bir durum da degil. Turkiye'de Fabregas'dan daha fazla kazanan Milan Baros, Filip Holosko, Matias Delgado, Volkan Demirel, Arda Turan, Kader Keita, Matteo Ferrari, Harry Kewell, Andre Santos, Fabian Ernst, Marcio Nobre, Diego Lugano, Nihat Kahveci, Deivid de Souza, Elano Blumer, Alex de Souza, Emre Belozoglu ve Daniel Guiza da var.

Hatta Drogba yilda 3 milyon Euro net kazaniyor (yilda 6 milyon Euro brut). Guiza ise net 3.5 milyon Euro civarinda. Haliyle bu oyuncular mevcut refahlarini bir cok baska ulkede bulamayacagi icin de satilamiyor.

Inandirici gelmiyorsa, ozellikle Arshavin'in EPL'deki vergiler konusunda soylediklerini internet uzerinden arastirarak bulmak mumkun.

Oyunda bu gercek yansitilamadigi surece, garip transferler, diger her seyi dogru yapsaniz da, devam eder. Oyunun bize yaklasmasinin ilk evresi bu sorunu duzeltme ile olmalidir bence.

Eger SI forumlarina giriyorsaniz ve oyunun ileriye gitmesi icin beta test yapmak isterseniz bu konuda basvuru yapabilirsiniz. Beta tester olarak kabul edilmeniz icin benim bir katkim olabilir. Eger boyle bir niyetiniz ve ayiracak zamaniniz olursa bildirebilirsiniz. Iyi derecede Ingilizce bilen ve ozellikle Turkiye ligindeki eksiklikleri gidermek icin beta testlere katilacak arkadaslara hep ihtiyac var.
    Last edited by perpetua : 08.Mart.2010 at 12:58

Nesil
    2003

@perpetua
    Teşekkürler...
    Bizden istenilen, oyunculara sadece tek bir naturel mevki verilmesi. Bu kurali uygulayan arastirmacilar da var, uygulamayan arastirmacilar da var.

Nesil
    2007
    Yer
    Uzaklar

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Bizden istenilen, oyunculara sadece tek bir naturel mevki verilmesi. Bu kurali uygulayan arastirmacilar da var, uygulamayan arastirmacilar da var.
    Cevap İçin Teşekkür Ederim
    Bu Arada Bir Üstteki Mesaj'da Beta Tester Olarak Katılıp Türk Ligi'ni İnceleyebileceğimizden Bahsetmişsiniz.Ben Açıkcası Katılmak İsterim.Elimden Gelen Yardımıda Yaparım.Neler Yapmam Gerekiyor Acaba?
    SI Forumlarına Girip Başvuru Yapsam Yeterli Olur Mu?

Nesil
    2003

Cevap İçin Teşekkür Ederim
    Bu Arada Bir Üstteki Mesaj'da Beta Tester Olarak Katılıp Türk Ligi'ni İnceleyebileceğimizden Bahsetmişsiniz.Ben Açıkcası Katılmak İsterim.Elimden Gelen Yardımıda Yaparım.Neler Yapmam Gerekiyor Acaba?
    SI Forumlarına Girip Başvuru Yapsam Yeterli Olur Mu?
    Genelde SI forumlarinda beta test yapacaklar cimbiz ile seciliyor. Ozellikle oyun ile ilgili yapici elestiri yapan, yazdiklari ile analitik dusunce sahibi oldugunu gosteren kisiler seciliyor.

Nesil
    2007
    Yer
    Uzaklar

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Genelde SI forumlarinda beta test yapacaklar cimbiz ile seciliyor. Ozellikle oyun ile ilgili yapici elestiri yapan, yazdiklari ile analitik dusunce sahibi oldugunu gosteren kisiler seciliyor.
    Simdiden SI Forumlarında Takılmaya Başlasak Ve Düşüncelerimizi Söylesek;Sizinde Desteğinizle Fm 2011 İçin Beta Tester Olabilirmiyiz ki

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Seçiliyor ama görülüyor ki bu testerlar ile de olmuyor.

SI şunu bilmiyor, kod kadar önemli yapılan testler. Gerekirse maaşla tester alınmalı. Oyunda hata çıkarsa da testerlar sorumlu tutulabilmeli. Yoksa ben de olurum tester, sokaktaki Ali Veli Hasan da.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

aydoğan abi 10.3 ü çözdünmüben hep bi yerden eksik veriyorum.oyunun kontrolü bende oluyor yeniliyorum.topla alakamız olmuyo maç boyunca 3-4 tane atıyorum.böle olunca hiç zevk almıyorum oyunu kapatıyorum.olanda miles'a oluyo.hep ona çatıyorum oyunu kapatırken

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Demek ki testerları çok iyi seçmek gerekiyor, FM 2010 bize bunu gösterdi. Nasıl test etmişler hayret, oyun oyun demeye bin şahit ister halde ve testerlar gözden geçiriyor.Demek ki çoğu uygun fiyata oyunu alabilmek için tester olmuş,ya da profesyonel değil diye konuyu umursamıyorlar yüzeysel bir test edip bırakıyorlar.

Bu konuda profesyonelleşme şart,tabi yine denilir SI tarafından maliyet kurtarmaz diye, ne yapıyolarsa o ayrı bir konu,oyunun yapılan en önemli araştırmaların çoğu beleşe, futbol araştırmacılarının azmiyle yapılıyor.

İlhancıma tamamen hak veriyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Baba Hamdi View Post
    Demek ki testerları çok iyi seçmek gerekiyor, FM 2010 bize bunu gösterdi. Nasıl test etmişler hayret, oyun oyun demeye bin şahit ister halde ve testerlar gözden geçiriyor.Demek ki çoğu uygun fiyata oyunu alabilmek için tester olmuş,ya da profesyonel değil diye konuyu umursamıyorlar yüzeysel bir test edip bırakıyorlar.

Bu konuda profesyonelleşme şart,tabi yine denilir SI tarafından maliyet kurtarmaz diye, ne yapıyolarsa o ayrı bir konu,oyunun yapılan en önemli araştırmaların çoğu beleşe, futbol araştırmacılarının azmiyle yapılıyor.

abi tester alınacaksa 1 numaraya seni yazsınlar senin hata bulamadığın olursa zaten herkez alır oyunu

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by Baba Hamdi View Post

Ben bu tester işini 2 yıldır söylüyorum abi. 2 yıldır profesyonel testerlar ile çalışılması gerektiğini söylüyorum. Çok mu zor bir tester'a 200-300 dolar vermek? Adamın yapacağı iş de oyunu bizim gibi oynamak. Biz bunu farkediyorsak tester da farkedebilmeli. Korner hatasını farkedebilmeli. 10.0 için defansın pres olayını farkedebilmeli. Çok değil 1 hafta içinde farkediyoruz biz.

Bu testerlar para alsa işlerine ciddiyetle yaklaşırlar. Sorumluluk yüklenir sonuçta bir nebzede.

Sayfa 11 / 17 İlkİlk ... 910111213 ... SonSon

Mesaj Yetkileri