Sayfa 1 / 3 123 SonSon
1 ile 30 arası toplam 79 sonuç

Konu: FM'de Ülkeler Arasında ki Büyük Fark Neden Kaynaklanıyor, Biz Ne Yapmalıyız

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Default FM'de Ülkeler Arasında ki Büyük Fark Neden Kaynaklanıyor, Biz Ne Yapmalıyız

Arkadaşlar,

Sitemizin Fenerbahçe araştırması bölümünde yazmış olduğum ve kimi arkadaşlarımızın haberdar olduğu bir konuyu konunun genel mahiyette olması sebebiyle ayrı bir konu başlığı olarak burada gündeme getirmek istiyorum..

Mevzuya geçersek…
    Fm de oyuncuların oyun içerisinde gösterdikleri performans ve ilerleyen yıllarda gösterecekleri gelişimi belirleyen iki temel kavram var.. mevcut yeteneklerini gösteren CA (current abilty) ve potansiyel yeteneklerini gösteren PA

FM Türkiye araştırma ekibi oyuncu inceleme ve puan verme konusunda çok hassas ve itinayla çalışmaktadır. Türkiye araştırma ekibine bu yönden güveniyor ve inanıyorum Ancak, bizim ekibimizin gösterdiği bu hassasiyet ve dikkat, maalesef FM deki diğer ülke araştırmacıları tarafından gösterilmemektedir.

Bu dediklerimin ispatını sağlaması açısından aşağıda detaylı bir dokümanı sizlerin bilgisine sunuyorum
    Söz konusu çalışmayı yapmamdaki en büyük sebebin bu formumda bilgisine ve çalışmalarına çok değer verdiğim ELHADJİ ye verdiğim sözünde etkisi olduğunu söylemek isterim.
    Aşağıdaki tablo FM severlere oyuncu tanıtımı yapılmak için çıkarılmamıştır amaç yukarıda savunduğum düşüncemizi rakamlar la ispat edebilmektir ancak kısmen detaylı sayılabilecek bu listeden takımınıza oyuncu seçerkende yararlanmanız mümkün
    Not: -8 pa lı oyuncu isimleri yazabileceğimden çok fazla olduğundan sadece sayısını yazdım

Şimdi önce BREZİLYA LİGİ:

CORİNTHİAS:
    165 üstü PA LI: 1 Oyuncu FELİPE : 168
    EKSİ 9 PALI : 1 oyuncu : Lulinha
    EKSİ 8 PALI : tam 8 oyuncu

CRUZERİO:
    EKSİ 9 PALI: 2 oyuncu Guilherme, bernardo
    EKSİ 8 PALI : tam 4 oyuncu

FLEMENGO:
    165 üstü PA LI: 1 Oyuncu renato Agusto : 172
    EKSİ 9 PALI: 2 oyuncu Trellez, Flores

GREMİNO
    165 üstü PA LI: 1 Oyuncu AROUCA : 173
    EKSİ 9 PALI: 4 oyuncu Marcelo Grohe, douglas, rafael carioca,gerson
    EKSİ 8 PALI : tam 14 oyuncu

İNTERNASYONAL
    165 üstü PA LI: 1 Oyuncu Nilmar : 170
    EKSİ 9 PALI: 3 oyuncu forster, sidnei, tales
    EKSİ 8 PALI : tam 19 oyuncu

ATLETİCO PARANESE
    EKSİ 9 PALI: 2 oyuncu, Checo, joa carlos
    EKSİ 8 PALI : tam 7 oyuncu

VASCO
    EKSİ 9 PALI: 2 oyuncu, Kardec, teixeria
    EKSİ 8 PALI : tam 3 oyuncu

SAO PAULO
    165 üstü PA LI: 1 Oyuncu dagoberto
    EKSİ 9 PALI: 1 oyuncu, Sergio
    EKSİ 8 PALI : tam 15 oyuncu

PALMERİAS:
    (Ben maşallah yıldızlar topluluğu diyorum)
    165 üstü PA LI: 5 Oyuncu, valdivia, cavalleri, denilson, marcos, Diego souza

BOTOFAGO:
    165 üstü PA LI: 1 Oyuncu EDUARDO

SANTOS:
    EKSİ 9 PALI: 3 Oyuncu, neymer, luis, herique (yazılış hatası olabilir)
    EKSİ 8 PALI : tam 6 oyuncu

ATLETİCO MİNERO:
    165 üstü PA LI: 1 Oyuncu, MARGUES
    EKSİ 8 PALI : tam 7 oyuncu

FİGUENENSE
    EKSİ 8 PALI : tam 3 oyuncu

PARANA
    EKSİ 8 PALI : tam 2 oyuncu

BREZİLYA LİGİNİNİN 1. sınıf belli başlı takımlarının incelenmesiyle elde ettiğimiz toplam sonuç:

165 üstü PA LI: 12 oyuncu
    EKSİ -9 PALI: 20 Oyuncu
    EKSİ 8 PALI: 97 OYUNCU

ARJANTİN LİGİ:

(Arjantin liginde tüm takımların 165 üstü PA lı oyuncularını çıkaramadım ama genç yeteneklerini araştırdım sonuçlar çok çarpıcı)

RİVER PLATE:
    EKSİ 9 PALI: 4 oyuncu, oliva, san roman, bonanonte, musaccio
    EKSİ 8 PALI: LÜTFEN DİKKAT tam 45 oyuncu (acaba hepsini izledimi bu araştırmacı.. ömer benim yerime bi sor allahaşkına)

ARGANTİNOS:
    EKSİ 9 PALI: 1 oyuncu, Tarija,
    EKSİ 8 PALI: tam 17 oyuncu

ARSENAL DE SANANDİ:
    EKSİ 9 PALI: 1 oyuncu, alejandro Gomez
    EKSİ 8 PALI: tam 6 oyuncu

BENFİELD
    EKSİ 8 PALI: tam 20 oyuncu

BOCA
    Aslında genç oyunculardan olan neri ye sabit PA verilmiş
    NERİ CARDOZO, 170
    EKSİ 9 PALI: 2 oyuncu, gabriel rodrigez, cahias
    EKSİ 8 PALI: işte rekorlardan biri geliyyoorrr tam 44 oyuncu

ESTUDİANTES:
    EKSİ 9 PALI: 1 oyuncu, Hepimizin çok sevdiği ..PİATTİ
    EKSİ 8 PALI: tam 13 oyuncu

İNDEPENDİANTE
    EKSİ 9 PALI: 1 oyuncu, Patricio
    EKSİ 8 PALI: tam 25 oyuncu

LANUS
    EKSİ 8 PALI: tam 18 oyuncu

NEWELLS
    EKSİ 8 PALI: tam 18 oyuncu

SAN LORENZO
    EKSİ 8 PALI: tam 24 oyuncu

VELEZ:
    EKSİ 9 PALI: 2 oyuncu, Cristaldo, escudero
    EKSİ 8 PALI: tam 17 oyuncu

şimdi ARJANTİN LİGİNİN OYUNCULARI konusunda kısa bir özet

EKSİ 9 PALI: 12 oyuncu
    EKSİ 8 PALI: Hesap makinesi kullanmak zorunda kaldım !!! taammm tam
    247 evet -8 palı tam 247 oyuncu

VE ŞİMDİ TÜRKİYE LİGİ

ANKARASPOR:
    165 üstü PA LI: 0 oyuncu
    EKSİ 9 PALI: 0 oyuncu
    EKSİ 8 PALI: Yine 0 oyuncu

ANKARAGÜCÜ:
    EKSİ 8 PALI: 1 oyuncu, Merak edenler için Murat DURUER,

BEŞİKTAŞ:
    165 üstü PA LI: 1 oyuncu Rüştü
    EKSİ 9 PALI: 1 oyuncu, Batuhan

BURSASPOR:
    165 üstü PA LI: 0 oyuncu Rüştü
    EKSİ 9 PALI: 1 oyuncu, SERCAN YILDIRIM
    EKSİ 8 PALI: Yine 1oyuncu Fatih kurtuluş

Büyükşehir belediye

Çaykur RİZE

DENİZLİSPOR:
    EKSİ 8 PALI: 1 oyuncu, Ali HELVACI

FENERBAHÇE,
    165 üstü PA LI: 4 oyuncu, CARLOS,ALEX,APPİAH, MALDONADO (maldonadonun Pa sı bzim araştırmacılar tarafından yapılmadığını sanıyorum)yani bizim ekibimizin yaptığı : 3 oyuncu
    EKSİ 9 PALI: 1 oyuncu, İlhan PARLAK (bir ara niye eksi dokuz diye ekibimiz çokç
    a eleştirilmiştir.)
    EKSİ 8 PALI: yine 0 oyuncu

GAZİANTEP
    EKSİ 8 PALI: 1 oyuncu, Murat CEYLAN

GENÇLERBİRLİĞİ
    EKSİ 8 PALI: 1 oyuncu, isaac

GALATASARAY
    165 üstü PA LI: 2 oyuncu, Lincoln, Arda TURAN
    EKSİ 8 PALI: 7 oyuncu, (Arjantin de boca da 44, riverden 45, hatta BANFİELD te 20 oyuncu -8, Türkiye nin en iyi alt yapısından 7 tane)

KASIMPAŞA

KAYSERİSPOR
    165 üstü PA LI: 1 oyuncu Mehmet Topuz
    Not: Gol kralımız milli oyuncumuz Gökhan Ünalda 155

KONYASPOR

OFTAŞ

SİVASSPOR
    Tahmin edebileceğiniz gibi

TRABZONSPOR
    EKSİ 8 PALI: Yine 1 oyuncu BARIŞ Memiş

Türkiye Birinci Ligi Takımları İçinde yaptığım araştırma Neticesinde Türkiye Ligi Genel Sonuçları

165 üstü PA LI: 7 oyuncu
    EKSİ 9 PALI: 3 oyuncu
    EKSİ 8 PALI: 13 OYUNCU

ŞİMDİ SONUÇLARI BİRBİRİYLE KARŞILAŞTIRLARIM.

BREZİLYA LİGİ
    165 üstü PA LI: 12 oyuncu
    EKSİ -9 PALI: 20 Oyuncu
    EKSİ 8 PALI: 97 OYUNCU

ARJANTİN LİGİ
    EKSİ 9 PALI: 12 oyuncu
    EKSİ 8 PALI: 247 oyuncu

TÜRKİYE LİGİ
    165 üstü PA LI: 7 oyuncu
    EKSİ 9 PALI: 3 oyuncu
    EKSİ 8 PALI: 13 OYUNCU

Tablo çok açık hesap ortada, özellikle -8 pa lı oyuncu sayısına dikkatinizi çekmek isterim..Türkiye Liginde bu konuda ne kadar hassas davranılmış, Zaten var olan 13 oyuncunun da 7 tanesi Galatasaray’dan ama Arjantin ve Brezilya Liginin önünüze gelen takımında bir çok -8 palı oyuncu mevcut ayrıntısı yukarıda ….

-8 pa yı küçümsemeyin ha…-8 demek dünyanın en iyi oyuncusu olacak demek değil ama üst liglerde gayet rahatlıkta oynayacak birinci sınıf oyuncu demek..

…Şimdi siz arkadaşlarımdan 2 ricam olacak
    Birincisi bu sayılar benim tarafımdan birazda acele olarak yapıldığından sayılarda bir iki hata olabilir.buna çok takılmayın zaten amaç genel durumu gözler önüne sermekti..
    İkincisi yukarıda ismi geçen oyunculardan şu adam -9 u hak ediyor bu hak etmiyor..gibi bir tartışmaya da girmeyin çünkü dediğim gibi söz konusu oyuncuların ve sayıların yazılmasının amacı tek tek oyuncuları tartışmak değil 3 ülkenin birbirine mukayese edilebilmesini sağlamaktır.

SONUÇ: Arkadaşlar ben diyorum Kİ: Evet brezilya ve Arjantin dünyaya sayılı yıldızlar kazandırmış iki ülke, alt yapıları da bizim takımların alt yapılarına oranla daha iyi ama asla ve asla oyuncu kalite farkımız yukarıdaki rakamlardaki kadar değil buradaki bu açık dengesizlik nereden doğuyor.. ya biz oyuncularımızı düşük gösteriyoruz ya onlar şişkin gösteriyor..bence ikincisi.
    .Arjantinlilerin 12 brezilyalıların 20 tane -9 pa lı oyunucusu mevcut oyunda yani liglerinde sanki 12 tane daha aguero 20 tane robinho var öylemi bu yanlışlıktan kurtulmaları lazım…
    .Şimdi en çok yapılacak itiraza cevap vereyim.
    Bazı arkadaşlar çıkıp diyeceki Avrupa da kaç tane brazilyalı oynuyor..efendim kaç tane Arjantinli var…

Arkadaşlar bunu söylerken brezilyalı ve Arjantinli oyuncuların ülke dışında oynama istekliliği ile türk oyuncuların istekliliğini bir tutamayız. Türkiye de oyunculara ödenen rakamlarla oyunculara sunulan maddi olanaklarla Brezilya ve Arjantin de sunulan olanaklar aynımı..şimdi bir bakın Avrupa da kendi ligleri dışında kaç tane İngiliz oynuyor..kaç tane İtalyan İtalya dışında top oynuyor..brezilyalıların Arjantinlilerin 10 da 1 kadar, belki daha az..ama hiç kimse İtalyanlar İngilizler kendi ülkesi dışına çıkmıyor gibi bir argümanı kullanmıyor..bir bizde var bu AVRUPADA OYNAYAN OYUNCUMUZ sayısı ile ligimizin kalitesini ölçme huyu…
    Benim şahsi düşünceme göre, Türkiye Ligi araştırması gayet başarılıdır. Sorun bizde değildir. Sorun ülke oyuncularını çok yüksek değerlerde gösteren diğer ülke araştırmacılarındadır.

PEKİ BİZ NE YAPMALIYIZ..????
    size göre biz ne yapmalıyız..aynı durumu devammı ettirelim…yoksa hiç olmazsa biraz daha oyuncularımızın yetenekleri konusunda toleranslımı davranalım…
    ELBETTEKİ BU KONUDA TAM YETKİ ARAŞTIRMA EKİP ŞEFLERİMİZDEDİR. ANCAK ONLARINDA BİZİM DÜŞÜNCELERİMİZİ DİKKATE ALACAKLARINI HİÇ OLMAZSA ELİNİN TERSİYLE İTMEYİP TARIŞACAKLARINI DÜŞÜNÜYORUM…

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Abi güzeL yazmışsın, emek vermişsin saygı duyuyorum ama şunu söyLemek istiyorum,

Dediğin konu çok tartışıLır ama ben sadece şu noktaya değineceğim bir Türkiye Ligi ve Arjantin, BreziLya Ligini nasıL karşıLaştırabiLirsin ki. BiLiyorsun ki bu üLkeLer Avrupanın oyuncu temeLLerini oLuşturuyor. Bu zamana kadar sayısı beLLi oLmayacak yıLdızLAr, yıLdız adayLarı, iyi oyuncuLar yetiştirmişken birde bizim üLkemize bakmak gerek. Ne kadar bu dedikLerimizden verdik Avrupa ya kaçtanesi Avrupanın herhangi bir kLübünde banko oynuyor. BreziLya ve Arjantin de ki -9 ve -8 veriLen oyuncuLarın kaçtanesinin Avrupa ve üst düzey takımLar da oynama şansı var bizimkiLerin hangisinde bu potansiyeL var. BunLarı da değerLendirmek gerek. Diğer dedikLerin epey tartışıLır.

DoğaL oLarak daha nice Aguero Lar, Robinho Lar çıkarma durumLarı fazLa. Yani çıkarsa çıkarsa onLardan çıkar. Ve bir çoğu zaten kısa bir süre sonra adından söz ettiriyor.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2007
    Yer
    Nilüfer / Bursa

Cok ince bir konuya deginmişsin onLar gibi toLeransLı oLmak yerine daha adiL oLan Araştırma Ekibini takdir ediyorum .

Nesil
    2006
    Yer
    Antalya-Edirne(Üni)

boca ve river plate in kaç tane genç oyuncusu var ki(FMde).. birinde -8 -9 değer alan oyuncu 44+2 diğerinde 45+4.. bencede baya baya bi tolerans var..ek olarak arjantin liginde benim dikkatimi bazı hususlar çekti.. oyunda geleceğin yıldızı olarak lanse edilen oyunculara nasıl 3K-10K değer biçiyolar.. gençte olsa eğer yetenek görülüyosa hatrı sayılır bi fiyatı olması lazım en azından 350K gibisinden..

Nesil
    2007
    Yer
    GEBZE!

Arjantin,BreziLya her yıL dünyaya,avrupaya Kaç tane yıLdız oLabiLecek,''üst düzey LigLerde oynayabiLecek'' oyuncu sunuyor...
    Bence onLarın rakamLarı normaL bizimkiLerde normaL..Kimi Çıkardık ki biz ? kendimiz yetiştirp yıLdız yapıp daha sonra Avrupa'ya sundugumuz kaç kişi var? Bizim FutboL tarhimiz boyunca cıkarıdıgımızdam daha fazLa oyuncuyu Arjantin,BreziLya bir sezonda çıkarıyor..Bence bir tuhafLık yok...

xxestergonxx arkadaşımızın değindiği gibi boca da 44 tane dünyanın üst düzey liglerinde oynuyacak var da biz de mi yok evet gerçekte yok ama doğrular her daim doğruların konuşulduğu yerde doğru kabul edilir tonlarca ligte ispanya daki,israilde ki ve arkadaşımızın belirttiği liglerdeki oyuncular biz hariç herkes basıyor evet bizim araştırmacılar doğru yapıyor bence bu yargılanamaz ama 100 küsür lig içerisin sadece bizim 3 lig aşırı gerçekçi yapılırsa bizim de moralimiz bozuluyor.

Nesil
    2006
    Yer
    Pizzacı

Gerçektende çok güzel bir konuya değinilmiş. Arjantin ve Brezilya'nın her yıl tüm dünya adına çok muhteşem oyuncular çıkardıkları bir gerçek ancak özellikle Arjantin liginde tam tamına 247 tane üst düzey liglerde oynayacak oyuncu olmasını aklım gerçektende almıyor. Buradan bizim araştırmacılarımızı gerçektende tebrik ediyorum. Arjantin,Brezilya ligleri bu kadar şişiriliyorsa bunda çok büyük bir sorun var demektir. Umarım başka FM serilerinde bu yaşanmaz.

Nesil
    2006
    Yer
    Antalya-Edirne(Üni)

yani mantıken düşünülünce boca jr ile river plate kadrosunda kaç tane genç varki bunlar üst düzey yetenek olsun.. 44-45 tane de az değil, kim varsa yetenek manyağı yapmışlar..

Nesil
    2007
    Yer
    GEBZE!

Bu onLara veriLen PA yani geLecekte uLaşabiLeceği yerLer yenetek değerLeri hepsi hemen ertesi sezon o değere uLaşacak,bir yıLdız oLacak diye bişey yok hepsi o değere uLaşacak diyede bişey yok.veriLen kişiseL,zihinseL özeLLikLerde önemLi eğer bunLar kötüyse O PA ya uLaşması zor..O ÜLkeLerin yıLLardan beri cıkardıkLarı yıLdızLar ve haLa cıkarmaya devam ettikLeri yıLdızLarı görünce böyLe bir ortaLama değer yakaLamaLarı bence normaL...
    Ama Arjantin Liginde -8 Pa oLayı birazcık fazLa kaçmış gibi...

Bizim Ligimiz Arjantin Ligi kadar yetenekLi oyuncuLarı buLunduran bi Lig mi ki veya bir breziLya Ligindeki oyuncuLar kadar kaLiteLi yetenekLi oyuncuLardan mı oLuşuyorda kıyasLama yapıLıyor..?

Nesil
    2006
    Yer
    Pekin

Arkadaşlar ülkemizde bu sezon kaç tane türk oyuncu avrupa liglerine transfer oldu?Hatırladığım kadarıyla 3 tane.(Tuncay,Gökdeniz,Hasan Kabze) Ama bahsettiğimiz Arjantin liginde her sene bir çok oyuncu Avrupa'ya ihraç ediliyor.Adamların mantalitesi bu.Yetiştir-sat.Şu an dünya world class oyuncuların yarısı bu 2 ülke patentli.Bence arada abartı yok.Bizde ülke olarak bir çok yeteneğe sahibiz ama değerlendiremiyoruz.Belki bu oyunda yansıtılabilinir.Yani potansiyel verilir.Gerçekte olmayan eğitimi biz oyunda veririz..
    So what?
    Saike

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Çok güzel yazmışsın eline sağlık ama malesef durum bu.
    Gelirken ne getirilir ki giderken ne götürülür?

Nesil
    2007
    Yer
    Kocaeli

Quote Originally Posted by GeNç KaRTaL View Post
    Arkadaşlar ülkemizde bu sezon kaç tane türk oyuncu avrupa liglerine transfer oldu?Hatırladığım kadarıyla 3 tane.(Tuncay,Gökdeniz,Hasan Kabze) Ama bahsettiğimiz Arjantin liginde her sene bir çok oyuncu Avrupa'ya ihraç ediliyor.Adamların mantalitesi bu.Yetiştir-sat.Şu an dünya world class oyuncuların yarısı bu 2 ülke patentli.Bence arada abartı yok.Bizde ülke olarak bir çok yeteneğe sahibiz ama değerlendiremiyoruz.Belki bu oyunda yansıtılabilinir.Yani potansiyel verilir.Gerçekte olmayan eğitimi biz oyunda veririz..

Senin söylediğin de doğru Şemsi ama Boca'da -8 Pa'lı 44 oyuncu abartı olmuş ...

Nesil
    2007
    Yer
    Newcastle

Evet Türkiye Liglerinin abimizin saydıgı diğer liglerdeki oyunculardan daha düşük PAlara sahip olması yada daha az sayıda yüksek PAlı oyuncular olması normal gözüksede diğer araştırmacıların işi biraz fazla abarttıgını söylemekte çok doğru olur. Bizim araştırmacılarımızın işlerini layıkıyla yerine getirdiklerinden kimsenin şüphesi yoktur sanırım yada varsada olmaması gerekir çünkü canla başla oyunun gerçekci olması için kendilerine ayıracakları zamanlardan fedakarlık ederek çoğu kez çabalıyorlar. Ve işlerini çok iyi yapıyorlar.

Her ülkedeki araştırmacıların bizdeki gibi çalışması dileği ile deyip noktayı koyuyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    Türkiye

Aslında pek bilgim olmayan bir konu ama şu kısma dikkat çekmek istiyorum. Bahsettiğiniz liglerde abartılan her oyuncuyu 1 sene sonra büyük takımlarda görüyoruz. Ben hatta şunu düşünmüştüm. Bizim kulüplerimiz Fm oynayıp buradan gelecekte yıldız olacakları seçsin demiştim. Belki abartıyorlar ama geleceği görerek yapıyorlar. Bizim araştırmacılarımızda doğru olanı yapıyor. Kısaca sorun olmadığını düşünüyorum.

Tabi arkadaşımız konuyu açmış güzel bir yazı ve elindekilerle ispatlı sunmuş o açından da teşekkür ediyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    Finlandiya'dan selamlar

estergon ilk önce bu arastirma icin tesekkür ederim, ama bir konuyu dikkate almamisin..

Arjantin ve brezilya'dan kac tane oyuncuyu ayriliyor Avrupaya büyük paralarla? en az 10 tane diyelim..

Türkiyeden belki 3-4 yilda o kadar oyuncu gidiyor avrupaya. Cogu Brezilyali genc yetenek gercekten cok yetenekliler, ama tabi abartilmislarida vardir..

Türkiye bir R.Carlos, bir Ronaldo, bir Thiago Nevez, bir Lucio asla yetistiremez, kusura bakmayin ama bu gercek..

Nesil
    2005
    Yer
    Adana

Birde bu ülkelerde özellikle Brezilya, takım sayısı olarak ülkemize göre kat be kat daha fazla takım var 1.Lig'te ki takımların altyapıları da bu büyük futbolcu pazarından faydalınarak oluşturuluyor.Bu nedenle bu kadar yetenekli oyuncu olması normaldir diye düşünüyorum..
    Bu arada çalışman için emeğine sağlık..

Nesil
    2007
    Yer
    Bursa

Türkiye bir R.Carlos, bir Ronaldo, bir Thiago Nevez, bir Lucio asla yetistiremez, kusura bakmayin ama bu gercek..
    Türkiye Carlos yetiştiremezse Gökhan Gönül yetiştirir, Uğur Uçar yetiştirir. Bir Ronaldo yetiştiremezse Hasan Şaş yetiştirir, Semih yetiştirir. Bir Thiago Neves yetiştiremezse Gökhan Ünal yetiştirir. Bir Lucio yetiştiremezse Yasin Çakmak, Gökhan Zan yetiştirir.

Geçen yılki Brezilya ile yaptığımız hazırlık maçında da bunları az çok gördük, ki dediğim oyuncuların çoğu kadroda yoktu, ayrıca Brezilya kadrosunda dediğin oyuncuların daha iyileri vardı. Diyeceksin ki "onlar eskiden iyi oynuyorlardı", o zaman seni 2002 Dünya Kupası Türkiye-Brezilya maçlarına davet edeyim.

Özetle Türkiye bir Ronaldinho kadar iyi oyuncu yetiştiremese de en azından benzerlerini yetiştirebilir. Daha geçen gün takımını kurtaran Tuncay ve Villareal'in yıldızı Nihat bunun en güzel örnekleri...

estergon kesinlikle 100de 100 haklısın.

Nesil
    2006
    Yer
    DENİZLİ

tebrikler iyi bir konuya değinmişsin.

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Konuya ilgi gösteren yorum yapan fikilerimize kaılan katılmayan tüm arkadaşlara teşekürlerimi sunuyorum.

gelen eleştriler genellikle aynı noktada toplanmış zaten bunu tahmin ettiğimden ilk yazının son kısmında değinmiştm..

evet şimdi dersekki bizim takımlarımız alt yapısı bir arjantin gibi brezilya gibi ...bu tamamen yanlış olur..yne dersekki dünyanın sayılı liglerinde oynayan türk oyuncu sayısı brezilyalılar arjantinliler kadar ..buda komik olur..bunu diyen çarpılır..

ancakkk...

bir noktayı gözden kaçırmayalım..

önce alt yapı konusunda ..ben zaten brezilyada arjantinde yıldız oyuncu yok demiyorum veya bizimki kadar var demiyorum elbette onlar bu konuda bizden önde...ama

türkiyenin en iyi alt yapısına sahip galatasarayda 7 tane ve türkiye birinci lig ekiplerinde toplam 13 tane -8 PA lı oyuncu varken..arjantin takımlarından sadece benfield te 20 tane san lorenzoda 24 tane -8 palı oyuncu varsa ...ben burada bi dakka kardeş ..durun bi düşünelim derim doğrusu...zaten özünde anlatmak istediğim breziyalılar arjantinliler alt yapıları kötüde iyi gösteriyorlar demiyorum..ancak ...gerçekte olduğundan daha şişkin gösteriyorlar diyorum...

şimdi dikkatlerin toplandığı ikinci meselede yurt dışına oyuncu gönderme meselesi..arkadaşlar şimdi burada itiraf etmek.. lazım ben görev itibariyle vergi avukatlığı yapıyorum.bu konuda az çok bilgim olduğunu tahmin edersiniz..türkiye malesef bir vergi kaçırma cenneti..buna futbol takımlarımızda ve futbolcularımız da dahil..

bir türk oyuncu türkiyede aldığı 1 milyon doların 100 1 ni vergi olarak ödüyorsa bir fransız tam emin değilim ama neredeyse 10 1 ni vergi olarak ödüyor..yani türkiyede futbolcu olmak gayet karlı vergi açısından elbette türk oyuncuların yurt dışına çıkmak istememeleri için sadece sebeplerden biri vergi mevzuu ..başka sebeplerde var..mesela..türkiyenin 4 büyük takımının oyuncularına ödediği rakamlar avrupanın dev takımları kadar olmasa bile avrupadaki bi çok takımdan çok çok önde omasıda bir sebep ..

bu ve buna benzer sebeplerle türk oyuncların yurt dışına gitme istekliliği brezilyalı oyunculara göre daha düşük..avrupada brezilyalılar arjantinliler den daha az türk oyuncusunun oynamasının sebeplerinden biride bu..

ayrıca brezilyalı ve arjantinlilerin pazarının ve avrupa takımlarının oradan oyuncu alma eğilimlerininde bizim ülkemize göre daha ilerde buda bir etken..

bizim avrupada oynayan önemli oyuncularımızın sayısının az olmasının bir sebebide türkiye liginde öne çıkan yıldız oyuncuların avrupanın orta sırada takımlarında oynamak yerine soluğu fenerbahçede galatasarayda alıp 1-2 sene yedek kalıp silinmelerinden kaynaklanıyor..örnek vereyim mesela mehmet topuz ..bugün milanda zor oynar ama mesela bir udinesseye gitse bir iki yıl oralarda oynassa italya futbol sitilini öğrense daha sonra milana geçse çok daha doğru yapar ama yok ..mümkün değil...ya direk milan ya fener galatasaray beşiktaş..çünkü işin ucunda para var..

mesela EMRE BELEZOĞLU eminim ki futbolunun gelişme çağını interde yedek bekleyerek geçirmese mesela bir iki yıl ispanyada mallorcada veya italyada torinoda şöyle banko oynayacağı bir takımda geçirseydi şimdi çok çok daha iyi bir oyuncuydu..ama "ben spor olsun diye top oynamıyorum!!!" diyerek bizim yukarıda anlatmaya çalıştığımızı doğrular nitelikte konuşan EMRE için hiç birimiz o bir süper star diyemiyoruz.

bu konudaki doğru kararı tuncay verdi..çok kişi o boroya transfer olunca "ne işi varmış orda" dedi..ama bak orda bile sendeledkten sonra şimdilerde toparlandı..böyle gidersede önümüzdeki yıllarda çok önemli takımlarda görebileceğiz onu...

neyse arjantin türkiye derken nerelere geldik..

şunu son olarak belirteyim..

türkiye liginin alt yapısı bugün asla brezilya ve arjantin ligi gibi değildir ..bunu bende görüyorum ama asla gerçekteki fark oyunda olduğu kadar da değildir..

Nesil
    2006
    Yer
    Heryer

Sevgili estergon hocam yeni gördüm açtıgın konuyu. Öncelikle çok emek vermişsin çalışmışsın çok teşekkür ederim. Dediğin şeylerin çoğuna katılıyorum. İş pa' larda değil oyuncu özellikleri de bu liglerde çok abartılı rca ve ca denkliğine dikkat etmediklerini düşünüyorum. Bol keseden not dağıtıyorlar bu konuyu şefle de görüşmüştük bu kadar yaptıklarına şükretmeli bilmem kaç tane lig var adamlarda demişti. Şu bir gerçek Türkiye liglerinde -8 Pa' lı oyuncu sayısının az olmasını savunan hatta en çok savunanlardan biri benim. Çünkü 140-170 Ca' ya ulaşan kaç tane oyuncumuz var ve oldu. Çok gurulandığımız Emre B, Tugay 140-145 civarında. Bir tek Nihat var o da bu sene son yamada 170 yapıldı. Biz inandığımız oyuncuları -8 yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz ama İlhan Parlak -9 yapmak gerçek dışı olur. Ama şöyle denirse siz şu an ki durumunun üstüne sürekli koyar bu adam diye düşünüyorsanız -8 , -9 ları doldurun derlerse olur ama bu da hayal perestlik olur.

LAfın kısası Brezilya ve Arhjantinlileri galiba eğtimek lazım.
    [CENTER][B][SIZE=2][COLOR=black][/COLOR][/SIZE][/B] [/CENTER]

Nesil
    2006
    Yer
    DENİZLİ

sadece arjantin brezilya değil diğer ülkeler bile bizden daha iyi.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    gago geçen oyunda 190 kusur p.a çıkıyordu bu oyunda 170 kusurlarda şimdide onun yerine banega 190 kusurlarda.
    Last edited by murat taşlı : 24.Mart.2008 at 16:03 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Arjantin veya Brezilya her yıl onlarca futbolcuyu Dünya'nın büyük kulüplerine gönderiyor, Avrupa'da büyük takımlarda oynayan Brezilyalı ve Arjantinlilerle Türklerin sayısını kıyaslarsan, PA'sı yüksek oyuncu sayısındaki farkın bu kadar fazla olmasının sebebini anlayabilirsin. Bence gayet normal böylesine bir durum.
    SI-GAMES'e Anlat Derdini

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Quote Originally Posted by _VeNoM_ View Post
    Arjantin veya Brezilya her yıl onlarca futbolcuyu Dünya'nın büyük kulüplerine gönderiyor, Avrupa'da büyük takımlarda oynayan Brezilyalı ve Arjantinlilerle Türklerin sayısını kıyaslarsan, PA'sı yüksek oyuncu sayısındaki farkın bu kadar fazla olmasının sebebini anlayabilirsin. Bence gayet normal böylesine bir durum.

üstteki 2 yazıdada konuya değindim neden avrupada daha başaılı oluyorlar..çünkü hepsi senin sandiğin gibi hepsi PATO gibi kafadan milana gitmiyor..1- 2 sene orta ve alt sıralardaki takımlarda oynuyor avrupa futbolunu iyice öğreniyor uyum sağlıyor...ondan sonra başarılı oluyorlar ..bak alfonso alvese..bak dani alvese .bak jo ya vagner love elano ya

ronaldinho brezilyadan bercolana gelmedi PSG de oynadı ..Ronaldo brezilyadan gelmedi barcelonadan önce PSV de oynadı..anlatmaya çalıştığımız bu

örneği mesela tugaya bak..30 unddan sonra tugay modern bir avrupai futbolcu oldu..önce sendeledi..biraz zorlandı ama avrupalı gibi oynamayı öğrendi

nedir avrupalı futbolcu...

1- hangi bölgede oynarsa oynasın fizik gücü üst düzeydedir..

2- Topu ayağına alınca çabuk karar vermek zorundadır ..çünkü çok fazla zamanı olmadığını biliyordur. .bu yüzden çabuk oynar hızlı oynar...

3- ben sadece şu bölgede oynarım benim görev alanım bu demez..örneğin forvetse bile koşar defansına yarım eder..defans oyuncusu bile olsa hucuma katılır..yani total bir futbol anlayışı vardır..

avrupai futbol derken şuan için avrupanın büyük takımlarının benişmsediği futbol anlaşıyı..modern futbol yani..

yani brezilyalı 19-20 yaşında avrupaya gelir önce modern futbolu öğrenir..2 sene 3 sene sonra yıldız olur..

bende diyorumki brezilyalı oyuncu avrupada bizimki kadar takım seçmiyor..giray mehmet topuz özer gökhan ünal vs hepsine sorun hedefleri ya fenerbahçedir ve galatasaray ya beşiktaş..

türkiyeden bir genç oyuncu alalım ele mesela adı x
    bakın bir geçn yetenekle yapılan röğörtajlarımız hep şöyle geçmiştir...bu diyalolğ defalarca duymuşumdur...

evet x sen geleceğin yıldızı gözüyle görünüyorsun hedeflerin neler...
    bizim X cevap verir.: öncelikli hedefim milli takıma yükselmek sonra türkiyenin büyük takımlarında oynamak sonra avrupaya açılmak...

hiçbiri feneri galatasarayı beşiktaşı görmeden avrupayı düşünmez..nedenmi..tabiki para ve ülke içi şöhret...

ayrıca bakın pazar olarak biz şuanda daha geri durumdayız daha az izleniyoruz. ama bu değişiyor. şimdi 1-2 yıl içinde görürsünüz her sene oyuncu gdecek bizden..

türk oyuncuların avrupada az olmasının sadece yeteneksizliğe bağlamayın yanlış düşündüğünüzü ifade edeyim...

bu arada ispanya lignde 100 gol barajını aşmış bir nihatın zenitle şampiyonluk yaşamış bir fatih tekkenin 37 yaşında hala ingiltere liginde oynayan bir tugayın oldduğunuda unutmayın..kendi ülkenizin değerlerinide küçümsemeyin.

ayrıca bide bizim 155 PA eder dediğimiz GÖKDENİZE neden 10 milyon euroyu bastırmış bu rubin kazan .geri zekalımı bu russ klubü ..aynı paraya baksanıza ilk listede verdiğim 160-170 palık oyunculardan -9 luk gençlerden birini alamazmıydı acaba...

İstisna oyuncularımız elbette olacaktır. Şu yönden de bakmak gerek olaya; ülkemizde genç oyuncular 20-21 yaşına gelmeden fark edilmiyor, fark edildikten sonra kendini göstermesi, üç büyüklere transfer olması oradan da Avrupa'nın dikkatini çekmesi 26-27 yaşlarından sonra oluyor (yine istisnalar var tabi -Caner gibi-); ancak Brezilya ya da Arjantinde durum böyle değil, oyuncular 18'ine gelmeden fark ediliyor ve 18 yaş sınırını geçtiği an Avrupa'da kendine yer edinebiliyor. Gerçi bu konuştuğumuzun konuyla pek ilgisi yok sanırım.

Türkiye'deki yetenekli oyuncu sayısı bahsettiğin istisnaların ötesine geçemez bence. Ayrıca 155 PA değeri senin bahsettiğin gibi düşük bir değer değil.PA değerine karar vermek kolay bir durum da değil ayrıca, örneğin 8.0.0 db'inde Bojan'ın PA değeri 171'di. O zaman Bojan'ın yetenekleri bu kadar belirgin değildi çünkü. Kendini ispatladı ve buna göre arttı. Gökdeniz meselesine gelirsek, Şu an oynadığı futboldan daha ne kadar iyi oynayabilir, tartışılır. -9'luk gençlerden birini alamaz mıydı diyorsun? Onlar Gökdeniz transferiyle geleceğe yatırım yapmadı günümüz için aldı. Yani PA değil CA'ya bakarak. Gökdeniz veya diğer pek çok Türk oyuncumuzun PA değerleri normal seviyede. Olur da 155 CA değerine ulaşırsa Gökdeniz müthiş bir topçu olur. Bakarsan günümüzdeki iyi oyuncuların CA değerleri 170'ler düzeyinde, kıyaslayacak olursak Gökdeniz'in gelecekte onlar kadar iyi olacağını söylemek aptalca olur bu nedenle 155 çok normal bir değer. Aksi olsa zaten gittiği takım Rubin Kazan değil, daha popüler bir kulüp olurdu.

Bak Brezilya ve Arjantin'in PA değerleri çok desen buna pek laf söylemem, o Güney Amerikalı araştırmacıların bileceği iş. Onlar fazla uçmuş olabilir, haklı da olabilirler, bunu şimdiden söylemek güç; ancak zaman gösterir haklı olup olmadıklarını. Türk araştırmacılar en son güncellemede PA değerlerini oldukça uygun bir düzeye çekmiş. Güney Amerika araştırmacılarının cömert davranması Türk araştırmasının ve Türk oyuncularının kötü olduğunu göstermez.
    SI-GAMES'e Anlat Derdini

Nesil
    2003

2007 U20 Dunya Kupasi Sampiyonu: Arjantin
    2005 U20 Dunya Kupasi Sampiyonu: Arjantin
    2003 U20 Dunya Kupasi Sampiyonu: Brezilya
    2001 U20 Dunya Kupasi Sampiyonu: Arjantin
    1999 U20 Dunya Kupasi Sampiyonu: Ispanya
    1997 U20 Dunya Kupasi Sampiyonu: Arjantin
    1995 U20 Dunya Kupasi Sampiyonu: Arjantin
    1993 U20 Dunya Kupasi Sampiyonu: Brezilya
    1991 U20 Dunya Kupasi Sampiyonu: Portekiz
    1989 U20 Dunya Kupasi Sampiyonu: Portekiz

2007 U17 Dunya Kupasi Sampiyonu: Nijerya
    2005 U17 Dunya Kupasi Sampiyonu: Meksika
    2003 U17 Dunya Kupasi Sampiyonu: Brezilya (bizim 4. oldugumuz Turnuva)
    2001 U17 Dunya Kupasi Sampiyonu: Fransa
    1999 U17 Dunya Kupasi Sampiyonu: Brezilya
    1997 U17 Dunya Kupasi Sampiyonu: Brezilya
    1995 U17 Dunya Kupasi Sampiyonu: Gana
    1993 U17 Dunya Kupasi Sampiyonu: Nijerya
    1991 U17 Dunya Kupasi Sampiyonu: Gana

Bizim su anda Milli Takimimizda ynattigimiz Aurelio, Flamengo takiminda tutunamayip ikinci lig takimi olan Olaria'da oynarken Trabzonspor tarafindan transfer ediliyor.

Brezilya ve Arjantin'de cok sayida yetenekli oyuncu olmasinin size supriz olmasina sasiriyorum acikcasi. Evet bu ulkelerin bazi oyunculari yeterince fiziksel ozellikleri olmadigi icin, veya yeterince cesur veya agresif olmadiklari icin veya hizli oyuna ayak uyduramadiklari icin Avrupa'da basarisiz olabilirler. Ancak Brezilya, Arjantin ve bir cok Brezilyali ve Arjantinli'nin oynadigi Meksika ligi hic de yabana atilacak ligler degiller.

Bir Brezilya milli takiminda oynayan her oyuncu en azindan -9 PA sahibidir. Arjantin'de boyle. Bu durumda 15-20 tane bu seviyede oyuncu olmasi hic de fazla degil. -8 ise bu liglerin ortalama ve iyi oyuncularinin kapasitesidir. Her yil kuluplerin Avrupa'ya veya Meksika'ya 4-5 oyuncu vermelerinin ve yeni yildizlar cikartabilmelerinin nedeni de yerlerini doldurabilecek bu oyuncularin arkadan surekli gelmesidir.

Bu konuda yapabilecegimiz tek sey alt yapilarin kaliteli hale getirilmesidir. Alt yapilar sadece genc oyuncularin mac yaptigi bir yer degil, egitim gordugu yerdir. Kac tane kulubumuz alt yapiya gercekten onem verip, oyuncularin gelisimi icin ozel dersler, kurslar veriyor 12-18 grubuna? Kac tane performans gelistirmek icin arastirma yapma amacli kurulan enstutumuz var?

Bugun Fransiz oyuncular liglerini, kuluplerini, ailelerinin yakininda olmayi sevmelerine ragmen artik kendi lig sistemlerinde yer bulamadiklari icin yurt disina transfer olmak zorunda kaliyorlar. Brezilyali oyuncular evet yurt disina gidip para kazanmak istiyor ancak devamli alttan oyuncu gelmese, her yil nasil bu kadar cok oyuncu disariya yollayabilirler? Mesela sadece 2007 yilinda 1250 tane Brezilyali yurt disina transfer olmus...

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by xxestergonxx View Post
    ayrıca bide bizim 155 PA eder dediğimiz GÖKDENİZE neden 10 milyon euroyu bastırmış bu rubin kazan .geri zekalımı bu russ klubü ..aynı paraya baksanıza ilk listede verdiğim 160-170 palık oyunculardan -9 luk gençlerden birini alamazmıydı acaba...
    Su anda hazir bir oyuncu almak yerine neden ileride iyi olma ihtimali olan bir oyuncuyu alsin hemen basarili olmak isteyen bir takim? Tabii Rusya transferlerinde ozellikle kara paranin rol oynadigini ve rakamlarin pek fazla bir sey ifade etmedigini de goz onunde bulundurmak lazim.

Quote Originally Posted by perpetua
    Mesela sadece 2007 yilinda 1250 tane Brezilyali yurt disina transfer olmus...
    Büyük bir sayı bekliyordum ama 1250 gerçekten inanılmaz bir rakam. Altyapı elbette çok önemli; bahsettiğin gibi ülkemizde hala yeterli önem verilmiyor ne yazık ki. Ancak Brezilya ve Arjantinli oyuncuların genç yaşlardaki başarısını sadece altyapıya bağlayamayız. Yani Türkiye'deki altyapı ne kadar gelişmiş olursa olsun bir Türk oyuncunun (istisna olabilir) Brezilyalı bir oyuncudan iyi olacağını düşünmüyorum.

Ülkemizde bir gerçek daha var, üstüne düşmemiz gereken. Futbolculuk, önemli bir meslek olarak değil de sadece hobi olarak görülüyor bu nedenle aileler tarafından desteklenmiyor. Pek çok yetenekli gencimizin futbolculuk kariyerleri de mahalle maçlarıyla sınırlı kalıyor; aileler çocuklarının sporla ilgilenmesini istemiyor, sporta teşvik etmek yerine spordan soğutuyorlar. Bahsi geçen ülkelerde ise aileler çocuklarını bizzat futbola teşvik ediyor, en yeteneksizi bile küçük yaşlarda futbola başlayıp kendini geliştiriyor. Tabi bunda aileleri suçlu gösteremeyiz. Ancak medya olsun, kulüpler olsun ve en başta devletin bu bilinci tüm insanlara kazandırması gerek. Futbolculuğun (ya da genel olarak sporun) hobi değil de başlı başına bir meslek görülmesi için çaba gösterilmesi gerekli. Bilmiyorum ülkemiz için bu durum gerçekleşir mi yoksa hayal olarak kalır mı ancak bu yolda bir şeyler yapılmadığı sürece ülkemizden Avrupa'ya futbolcu ihraç etmek istisnalarla sınırlı kalır.
    SI-GAMES'e Anlat Derdini

Nesil
    2007
    Yer
    istanbul

ilk önce emeğine sağlık abicim çok güzel uğraşmışsın

baktım da çok büyük farklar var banada fazla geldi.bu tesadüf mü bilmiyorum ama doğuştan gelen yetenek olarak kıyaslarsak açık ara gerideyiz onlara göre.
    biraz bahsediyim meksika liginin yarısını arjantin ve brezilyalı oyuncular oluşturuyor.
    keza ispanya ligi.italya ligi.sırf interde 8 tane arjantinli var mesela.
    portekiz liginin yarısı brezilyalı.
    rusya,ingiltere,almanya da da yavaş yavaş bu ülkelerden oyuncu almaya başladı.

avrupaya bir yılda pazarladıkları oyuncuları biz tarihimiz boyunca avrupaya vermişmiyizdir şüpheliyim.

şey dikkatimi çekti boca ve river de ort. 90-95 tane oyuncu var.bizim gs ye beşiktaşa baktım 50-60 falan yanılmıyorsam.

patonun röportajını hatırlıyorum keza kaka' futbola başlarken a takıma çıkmak için aynı mevkide aynı tipte en az 10 oyuncu olduğunu ve yapılan her seçmede ecel terleri döktüğünü anlatıyordu.bizde mesela gs altyapsınnda başlayan biri paf takıma kadar geliyor çoğunlukla profesyonel oluyor başka takımlarda olsada ama brezilyada öyle bir şans yok a takıma girmek 10 kat daha zor daha yetenkli kişiler daha fazla kişiyle mücadele ediyor forma için.
    pato demişti o geçtiğim benim mevkimdeki 10 oyuncu kesnilikle her ligde oynayabilecek kapasitede oyuncu demişti.sanırsam brezilyada sezon önce si gençler şampiyonası oluyor.dentinho var mesela 8.0.2 de 163 p.a. oldu neymar var santosta o turnuvadan sonra -9 p.a.lı 16 yaşında bir çocuk ortaya çıktı.

nur hayır nakış diye bir türk arjantin federasyonunda çalışıyor ülkemize 1-1,5 sene önce gelmişti açıklaması vardı 3-4 dk içinde arjantinlilerdn türkiyeyi yenebilecek 6-7 takım çıkartırım demişti.bilmiyorum ne kadar doğru ama gerçeklik payı gayet yüksek.

arkadaşlar hiç boşuna geçen yıl brezilyayla 0-0 berabere kaldık falan diyip arkasına sığınmayalım bence komik oluyor buna göre yorum yapmak.

ayrıca -9 p.a.lı bir isim agüero veya robinho olmuyor.-10 olmalı.

bana bu kadar etken olmasına rağmen -9 lara bişey demiyorum -8 lerde kırpmalar olabilir onlarda ama çokda emin olamıyorum.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Arouca,Kardec,Nilmar,Dagoberto,Thiago Neves gibi oyuncular satılırlar ise 10M$'dan fazla para getirecekler, o oyuncualr çok değerli ve takip eden çok takım var.

Thiago Neves'in bonservisi 16 M $ ve Milan'ın teklifini reddettiler düşünebiliyor musunuz? (yakında satılacak)

Brezilya'da futsal ve futsal takım ağı çok geniş bir şekilde, bu yüzden dar alanda çok etkili teknik oyunculara sahipler, bizim gibi sokaktan yetişmiyorlar, sahil gibi en engebeli yerlerde oynamayı seviyorlar.

Brezilya çok fakir bir ülke, biz onlardan her türlü daha zenginiz.Evinizde var olan bir çok şey Brezilya ailelerinde olmayabiliyor, onlar için futbol herşeyden öte, tamamen pandora kutusu gibi olağanüstü bir güç.Brezilya'da herkes tekniktir, çünkü herkes dribbling ve temel tekniğe çalışır.Doğaldır -9 pa lı oyuncular olması, Robinho (ki bence çok yeterli değildi) -9 pa lıydı sanırım ve Real Madrid'e geldiğinde çok bocaladı ama temel tekniği sayesinde aşama kaydetmeyi başarabildi.

Bizde sokak futbolcusu var ve çalışmıyorlar da.
    Temel teknik sıfır olduğu için ileride hiçbirşekilde gelişme şansları yok, olduğu yerde sayacaklar.

Bu yüzden diyoruz yabancı statüsü serbest olsun, work permit konulsun, ligin isim hakkı satılsın, altyapıya yüklü miktarda harcama yapmak zorunda bırakılsın kulüpler.

Abartı yok mu var, kesinlikle var ama bunu PA yerince CA-RCA dengesinde daha iyi hissedebilirsiniz.

150CA lı oyuncuya 175CA lık özellik girebiliyorlar ...

Brezilya takımları Copa Libertadores'in en büyük favorileridir, hiç kusura bakmayın bizim ligimizden daha kaliteli bir lige sahipler.

Aynı şekilde Arjantin de ...
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

Mesaj Yetkileri