1 ile 30 arası toplam 78 sonuç

Konu: Asimetrik Buldozer - Abuzer Kadayif

Threaded View

1. Default Asimetrik Buldozer - Abuzer Kadayif

Merhaba arkadaşlar, içinizde başka forumlardan tanıyan mutlaka çıkacaktır, ancak bu forumda paylaştığım ilk taktik ile karşınızdayım. Taraftari olduğum klup Liverpool ile kariyere başlayıp çok başarılı sonuçlar alınca taktiğimi burada da paylaşmaya karar verdim. İlk sezon büyük ölçüde taktiği geliştirmekle geçti ancak son bölümünde tamamen şekillendikten sonraki fixtürü ve ikinci sezonki fixtürü aşagıda paylaşacağım.

Bu taktik ne vad ediyor sorusunun kısaca cevabi kollektif hücüm ve oldukça başarılı defansif kurgu diyebilirim. İç saha ve ya dış saha taktiği diye bir ayrım bulunmammaktadır. Lafı çok uzatmadan dizilişimiz ile başlayıp, bu taktik ile nasıl sonuçlar almışız biraz da ona bakalım;

Diziliş

Asimetrik bir diziliş seçmemizin asıl sebebi defansif anlamda tüm sahayı parseleyebiilmek ve hücüma çıkışta her oyuncunun etrafındaki pas seçeneklerini artırabilme temellidir.

Fixtür

2. Sezon Puan Durumu

İlk SezonTransferler

İkinci Sezon Transferler

Bazı Öne Çıkan Maçlar

Her taktiği oynamak için uygun oyuncuları kullanmak gerektiğini düşünüyorum. Bu noktada oyunculara biraz daha yakından bakalım.

GK: Standart bir kaleci iş görecektir ama üst düzey bir kaleciye de hayır demeyiz. Ben Mingoleti kullandım.

DR/L: Hızlı ve ciğeri kuvvetli kanat bekler kullanmalısınız çünkü hem önde defans oynuyoruz hem de iki yönlü bek oynadıkları için sürekli kanat boyunca gidip geliyorlar. Önemli özellikler hız-hızlanma-top kapma. Orta açma özelliği yüksek isimler bulursanız asist katkısı fazla olacaktır bu oyuncuların.

DC: Bu bölge için en önemli özellik hız ve hızlanma. Hızlanma min 14-15 olmalı, zaruri durumlarda 12 ye kadar düşebilir zira ben Lovrenide baya kullandım ama daha ağır isimleri kullanmamanızı öneririm. Bunun dışında standart stoper özellikleri top kapma-markaj-kafa-konsantrasyon-güç-pozisyon 2. derecede önem arz etmekte.

DMC: Bu bölge bu taktiğin emniyet sübabıdır. Kesinlikle defansif özellikleri kuvvetli isimler kullanmalısınız. Bunun yanında teknik özellikleri iyi isimler bulursanız geriden oyun kurma acısından top sizde daha fazla kalacağı için büyük katkı edinirsiniz, ayrıca defanstan cıkarken kaptırılan topları önemli ölçüde azaltırsınız. Top kapma-teknik-güç-genel anlamda mental özellikler kritik noktalar. Yine hızlanması 12 den düşük isimlerikullanmamaya çalışınız. Benim kullandığım isimler Leiva- Emre Can-Lucas Romero.

MC: Klasik tabirle 2 yönlü oyuncular kullanmalısınız, defansif yönüde mutlaka olmalı, kesinlikle top kapamayan isimler kullanmamalısınız. Aslında bir nevi dmc de oynayabilen teknik ortasahalar kullanmalısınız. Önemli özellikler top kapma-teknik-sut-güç ve genel anlamda mental özellikler. Benim kullandığım isimler Joe Allen-Handerson-Emre Can-Lucas Romero-Kovacic.

ML: Klasik AML özellikli oyuncuları kullandım ağırlıklı olarak. Oyun kurucu özellikli ters ayaklı isimlerden de baya verim aldım. Devre arasında transfer ettiğm Bernard ilk sezon harikalar yarattı. Bu bölgede kullandığım isimler ağırlık sırasına göre Bernard-Coutinho-Lallana-Alex Sanro-Markovic-Depay.

AMR: Özellikle düz ayaklı isimler kullanmanızı öneririm bunun dışında önemli özellikler klasik kanat oyuncuları özellikleri. Orta açma-dripling-ceviklik-hızlanma-teknik. İsimlere gelecek olursak Sterling-Lallana-Markovic

AMC: Gol sayısı açısından çok belirleyici bir bölge, ne kadar kaliteli isim kullanırsanız size gol olarak geri dönecektir. Cotinho-Lallana-Kovacic bu bölgede harikalar yarattılar.

ST: Her yönü kuvvetli forvet oyuncuları kullanmanızı öneririm, rolun hkkı komple forveti vermeli kısaca. Balotelli-Sturrige-Fierro kullandığım isimler.

Taktik hakkında kritik bir kaç noktaya daha değinmek gerkirse;

* DMC ve MC oyuncularının kondisyonu takım direnci acısından ççok önemli 75-80 in altına düştüğünde 1 yada 2 sini mutlaka değiştiriniz.

* Rotasyon bu taktik için şart çünkü her macta takım kondisyon açısından oldukça yıpranıyor. Geniş kadrolar kurmanızı öneririm.

* Maç öncesinde rakip takım ve asistan tavsiyelerini kesinlikle kullanmayınız.

* Kornerleri DR ve DL oyuncularınıza kullandırınız mümkünse düz ayaklı olsunlar.

Link;
    Asymmetric Bulldozer

Zahmet edip olumlu-olumsuz geri dönüş yaparsanız taktiğin eksik yönlerinin tespiti açısından çok memnun olurum. Herkese iyi oyunlar...
    Last edited by AbuzerKadayif : 04.Aralık.2014 at 17:05

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri