Sayfa 5 / 8 İlkİlk ... 34567 ... SonSon
121 ile 150 arası toplam 237 sonuç

Konu: Araştırma ile ilgili eleştiri başlığı.

1. Default

Oyuncular fazla tabir'i caiz ise gevşek olmuş , takımı neredeyse yoktan varetmişim ligde rüzgar esiyoruz , adamın teki çıkıp da ben neden 11 oynamıyorum diyor , yok bozuşuruz , yok ben gidecem .. Çocuk bakcılığı mı yapacağız teknik direktörlük mü ? Detay olması güzel olmuş ama 2 haftada bir bu vakalarla uğraşmak can sıkıcı . Şikayetimi iletirseniz sevinirim ..

Nesil
    2011
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by xwerswoodx View Post
    Ben şahsen bu yorumundan kişisel olarak rahatsız oldum. Bir çok oyun yöneticisi/araştırmacısı insanların ne dediklerini umursamazlar, böyle yaptık oynayın derler. Burada yönetici arkadaşlar size konu açıp fikirlerinizi soruyorlar, tek tek her yorumunuza oturup üşenmeden cevap yazıyorlar, sıra sıra hatalar çözülüyor, veya kendi düşüncesinide açıklıyorlar ancak gelip bu şekilde siz haksızlığınızı kabul etmiyorsunuz diye hitapta bulunursan, gelecek yıllarda böyle bir başlık göremezsin.

Şahsen buradaki yönetici arkadaşlar bu kadar sabırlı olmasaydı, size böyle yaptık, beğenmiyorsan oynama diyip geçerdi.

Fenerbahçe tesislerine gelirsek zaten sizinde belirttiğiniz gibi çok büyük bir fark yok, ancak ada ve diğer özel tesislerde bu sınırlama içerisine giriyor ise, Galatasaray'ın özel tesisler konusunda Dünya kulübleri ile denk olduğunu kabullenmek gerek ancak sadece stattaki localara göre belirleniyorsa, ben iki stadada gitmediğim için bilemem ama verilere baktığımda 2 stadında eşit seviyede olması daha doğru olacak gibi geliyor bana, çünkü baktığımızda Fenerbahçenin lobileri az ancak ücretleri fazla, Galatasarayın lobisi fazla ama ücretleri az yani 2 si arasında fark olduğunu düşünmüyorum ben.

Burak konusunda ise ben her sene bitiriciliğinin çok yüksek olduğunu söylüyorum zaten. Bu senede çok yüksek buldum, özelliklede çıktığım ilk maçta 4 gol birden attığını gördükten sonra.

Bursaspor takımının gençlerinin ise potansiyellerinin tam değerlerini bilmiyorum ancak, yıldızlarını göz önüne aldığımda şişirildiklerini düşünüyorum biraz.

Neden rahatasız oldunuzki belki arkadaşın yazdığı şeyin doğruluk payı vardır bu tartışılır . Bu durumu saygısızlık olarak görmemek daha doğru olacaktır . Asıl rahatsızlık vermesi gereken şey sizin yapmış olduğunuz ''Şahsen buradaki yönetici arkadaşlar bu kadar sabırlı olmasaydı, size böyle yaptık, beğenmiyorsan oynama diyip geçerdi. '' yorumunuz olmalı bence . Ben böyle bir durumun olabilirliğine ihtimal verilmesine resmi Türk araştırma sitesi olan Türksportal'a saygısızlık olarak kabul ederim . Burası resmi bir Türk araştırma sitesi ve her Türk FM sever bu sitenin gelişmesini ister şu anda burada açılmış olan bu konuya yaptığımız yorumlarda bunun göstergesidir . Turksportal'ın gelişmesi Sigames de söz sahibi olması her Türk FM oyuncusunu gururlandırır . Herkesin ahlak kurallarına uyulduğu sürece eleştiri yapmasına , düşüncelerini özgür bir şekilde belirtmesinin hakkı olduğunu düşünüyorum . Turksportal araştırma ekibinin yanlış yapma ihtimali olduğunu unutmamamız gerekiyor 'belkide benim Fenerbahçe taraftarlığım ''kurumsal tesisler'' konusuna objektif bakmamı engelliyor olabilir bilemiyorum ama ben hala aldığım cevaplar ile tatmin olamadım .

Son olarak yaptığınız ''Fenerbahçe tesislerine gelirsek zaten sizinde belirttiğiniz gibi çok büyük bir fark yok, ancak ada ve diğer özel tesislerde bu sınırlama içerisine giriyor ise, Galatasaray'ın özel tesisler konusunda Dünya kulübleri ile denk olduğunu kabullenmek gerek'' yorumunuzda ne demek istediğinizi hiç anlayamadım diğer özel tesislerde bu sınırlamaya giriyor ise'den kastınız klübe kazanç sağlayacak arsalar , satış ve ticaret departmanlarının Fenerbahçe'den dahamı gelişmiş olduğunu savunuyorsunuz ?

Nesil
    2003
    Yer
    Antalya

Dirk Kuyt milli takımdan emekli olmuştu ama milli takıma çağrılıyor hala. Sanırım Hollanda ekibi ilgileniyordur ama belki sizin kontrolünüzdedir diye yazayım dedim.
    daha 19 yaşında, düşlerinde özgür dünya...

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by di canio View Post
    Dirk Kuyt milli takımdan emekli olmuştu ama milli takıma çağrılıyor hala. Sanırım Hollanda ekibi ilgileniyordur ama belki sizin kontrolünüzdedir diye yazayım dedim.
    1 Ekim 2014'ten sonra cagirilmamasi lazim, o tarihte emekli oldu. Ondan once cagirilabilir.

Oyunda temel olarak bir öngörü eksikliği var, saha dışı olaylar oyuncu kariyerine büyük oranda yön veriyor. Önümüzde bir Batuhan ve Sercan örneği var. Bu gibi durumlar için oyuncuların tıpkı ca/pa değerleri gibi patlayıcılık veya duraklama değerleri olmalı. Mesela fm bakışıaçısıyla düşünüldüğünde Sercan'ın o yaşta, Bursa'nın şampiyon olduğu ve akabindeki performansına göre şimdi topClas oyuncu olması gerekirdi. Keza Batuhan'ın da. Tam tersi durum için bakılırsa Caner'in Manisa'daki çıkışından sonra CSKA ve Galatasaray'daki kötü performansına bakıp hep yerinde sayan bir oyuncu olması beklenirdi. Ama kariyerindeki çıkışı son iki senede yakaladı, fm de böyle birşeyin olması mümkün değil. Bu konuda araştırmacıları eleştiremem. Oyunun temel sorunu.
    Araştırmacıları eleştireceğim noktalar şunlar.
    Profillerini görmememe rağmen araştırmacıların Emre Çolak'ta, Engin Bekdemir'de, Sezer Özmen'de bu kadar ısrarcı olmalarını anlamsız buluyorum. Bunların yerine; Kerim Frei, Ahmet çalık, Şevki çınar, Emre kulınç ve hele hele Oğulcan çağlayan gibi "ben geliyorum" diyen oyuncuları daha yakından incelemesi lazım diye düşünüyorum.

Oyunun en saçma bulduğum yönlerinden biri de maalesef yine araştırmacı kaynaklı. Süper Lig ve PTT ligi dışında sanki Allah'ın emriymiş gibi, belli oyuncu özelelliklerine kota konuyor. Mesela hız ve hızlanma konusunda Süper ligde birçok oyuncuya nal toplatacak tff 2.lig ve 3. lig oyuncularının hızı maximum 12. Onun yarı hızında bile olmayan süper lig oyuncusunun hızı 14-15. Bu durum sadece bize özgü. İngiltere de 2. ve 3. ligde, Premier ligde oynayabilecek oyunculara rastlanabilirken, bizde profillerinin hizaya getirilmesi için tek koşul, süper lig takımına transfer olmak. Örnek verecek olursak ilk aklıma gelenler, Birol Parlak ve Gökhan Karadeniz.

Özetle, maalesef Türk araştırmacılar son 4 seride uykudalar.

Nesil
    2006
    Yer
    Kırıkkale

Quote Originally Posted by _yoLcu_ View Post
    Özellikle gözlemcilerde türklerden pek iyi gözlemci antrenör vs bulamıyoruz bunun nedeni nedir ?
    Tokatsporda Serkan, soyadını hatırlayamadım bir kişi var bence harika bir gözlemci

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by loopusmunes View Post
    Oyunda temel olarak bir öngörü eksikliği var, saha dışı olaylar oyuncu kariyerine büyük oranda yön veriyor. Önümüzde bir Batuhan ve Sercan örneği var. Bu gibi durumlar için oyuncuların tıpkı ca/pa değerleri gibi patlayıcılık veya duraklama değerleri olmalı. Mesela fm bakışıaçısıyla düşünüldüğünde Sercan'ın o yaşta, Bursa'nın şampiyon olduğu ve akabindeki performansına göre şimdi topClas oyuncu olması gerekirdi. Keza Batuhan'ın da. Tam tersi durum için bakılırsa Caner'in Manisa'daki çıkışından sonra CSKA ve Galatasaray'daki kötü performansına bakıp hep yerinde sayan bir oyuncu olması beklenirdi. Ama kariyerindeki çıkışı son iki senede yakaladı, fm de böyle birşeyin olması mümkün değil. Bu konuda araştırmacıları eleştiremem. Oyunun temel sorunu.
    Araştırmacıları eleştireceğim noktalar şunlar.
    Profillerini görmememe rağmen araştırmacıların Emre Çolak'ta, Engin Bekdemir'de, Sezer Özmen'de bu kadar ısrarcı olmalarını anlamsız buluyorum. Bunların yerine; Kerim Frei, Ahmet çalık, Şevki çınar, Emre kulınç ve hele hele Oğulcan çağlayan gibi "ben geliyorum" diyen oyuncuları daha yakından incelemesi lazım diye düşünüyorum.

Oyunun en saçma bulduğum yönlerinden biri de maalesef yine araştırmacı kaynaklı. Süper Lig ve PTT ligi dışında sanki Allah'ın emriymiş gibi, belli oyuncu özelelliklerine kota konuyor. Mesela hız ve hızlanma konusunda Süper ligde birçok oyuncuya nal toplatacak tff 2.lig ve 3. lig oyuncularının hızı maximum 12. Onun yarı hızında bile olmayan süper lig oyuncusunun hızı 14-15. Bu durum sadece bize özgü. İngiltere de 2. ve 3. ligde, Premier ligde oynayabilecek oyunculara rastlanabilirken, bizde profillerinin hizaya getirilmesi için tek koşul, süper lig takımına transfer olmak. Örnek verecek olursak ilk aklıma gelenler, Birol Parlak ve Gökhan Karadeniz.

Özetle, maalesef Türk araştırmacılar son 4 seride uykudalar.
    Elestiriler icin tesekkurler.

2. Lig ve 3. Lig arastirmasinin ozellikle cok zayif oldugu bir gercek. Maalesef 3. Ligi tek bir kisi, 2. ligi ise az sayida arastiriyor. Bu ise gerektigi ciddiyetle yaklasacak arastirmaci bulmak da pek kolay olmuyor. Acikcasi bu liglerin arastirmasinin zayif olmasi da biraz isimize geliyor. Boylece oyunu oynayan ve bu ligleri daha iyi bilen birileri ekibe katilmak isteyecegini umuyoruz. Bu nedenle de yapilmasi gerekenin asgarisini yapiyoruz.

Elestirinin geri kalanina gelince bence degindiginiz iki konu birbiriyle celisiyor. Onumuzde Caner gibi bir ornek var deyip, Emre/Sezer/Engin konusunda neden bu kadar israrcisiniz demeniz gibi. Ote yandan Kerim, Ahmet, Ogulcan orneklerini veriyorsunuz ve Batuhan/Sercan orneklerini gozardi ediyorsunuz. Soyle ki bence bu bahsettiginiz oyuncularin cok ust duzey oyuncu olma ihtimali cok dusuk. Bu oyuncular ligimizde belki iyi oyuncu olacaklar belki vasat oyuncu olarak kalacaklar. Biraz da onlarin kendi tercihleri, nasil bir kariyerlerinin oldugunu gosterecek. Oyunda olmasi beklenen de bu zaten.

Ben hala Batuhan'a oldukca yuksek potansiyel verilmesinin de taraftariyim. Belki ilk umdugumuz gibi 200 uzerinden 160-170lik bir oyuncu olmayacak artik Batuhan. Ancak 27-28 yaslarina geldiginde ligimizde 19-20 gol atan bir oyuncu olursa da sasirmamak gerekli bence. Ne yazik ki alt yapilarda yeterince egitilmemis futbolculari uste cikartip onlardan basarili olmasini bekleyerek hata yapiyoruz. Belki bir sure bu futbolcular iyi gidiyor ancak eninde sonunda egitimlerinin eksikligi ortaya cikiyor. Bir yerde tikaniyorlar. Eger tikandiklari yerde kendilerini zorlayip daha ileriye gidemezlerse de geriye gidiyorlar kanimca. Bu nedenle de Turkiye'den her cikan oyuncuya suphe ile yaklastigim gibi, Turkiye'de bir kulube gelmeyi tercih eden genc yabanci futbolculara da suphe ile yaklasiyorum.

Ek: Ingilizler gibi arastirma yapmamiz pek de mumkun gorunmuyor. Orada ufak mahallelerin takimlarinin statlari bile doluyor cunku insanlarin sadece 3 veya 4 buyuk takima endeksli yasadigi bir ulke degil Ingiltere. Bir cogu hayatlarini hafta sonu egelencesi olarak kendi mahallelerinin macina gitmeye endeksli olarak yasiyor. Bizde ise boyle degil. Boyle olmadigi icin de 2. ve 3. lig takimlarini en son detayina kadar arastiracak insan kaynagi yok. Olanlar da herhalde kendi ozel hayatlarinin yogunlugundan FM oynama ve FM arastirmasi ile ilgilenmiyorlar.
    Last edited by perpetua : 27.Ekim.2014 at 15:33

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Elestiriler icin tesekkurler.

2. Lig ve 3. Lig arastirmasinin ozellikle cok zayif oldugu bir gercek. Maalesef 3. Ligi tek bir kisi, 2. ligi ise az sayida arastiriyor. Bu ise gerektigi ciddiyetle yaklasacak arastirmaci bulmak da pek kolay olmuyor. Acikcasi bu liglerin arastirmasinin zayif olmasi da biraz isimize geliyor. Boylece oyunu oynayan ve bu ligleri daha iyi bilen birileri ekibe katilmak isteyecegini umuyoruz. Bu nedenle de yapilmasi gerekenin asgarisini yapiyoruz.

Elestirinin geri kalanina gelince bence degindiginiz iki konu birbiriyle celisiyor. Onumuzde Caner gibi bir ornek var deyip, Emre/Sezer/Engin konusunda neden bu kadar israrcisiniz demeniz gibi. Ote yandan Kerim, Ahmet, Ogulcan orneklerini veriyorsunuz ve Batuhan/Sercan orneklerini gozardi ediyorsunuz. Soyle ki bence bu bahsettiginiz oyuncularin cok ust duzey oyuncu olma ihtimali cok dusuk. Bu oyuncular ligimizde belki iyi oyuncu olacaklar belki vasat oyuncu olarak kalacaklar. Biraz da onlarin kendi tercihleri, nasil bir kariyerlerinin oldugunu gosterecek. Oyunda olmasi beklenen de bu zaten.

Ben hala Batuhan'a oldukca yuksek potansiyel verilmesinin de taraftariyim. Belki ilk umdugumuz gibi 200 uzerinden 160-170lik bir oyuncu olmayacak artik Batuhan. Ancak 27-28 yaslarina geldiginde ligimizde 19-20 gol atan bir oyuncu olursa da sasirmamak gerekli bence. Ne yazik ki alt yapilarda yeterince egitilmemis futbolculari uste cikartip onlardan basarili olmasini bekleyerek hata yapiyoruz. Belki bir sure bu futbolcular iyi gidiyor ancak eninde sonunda egitimlerinin eksikligi ortaya cikiyor. Bir yerde tikaniyorlar. Eger tikandiklari yerde kendilerini zorlayip daha ileriye gidemezlerse de geriye gidiyorlar kanimca. Bu nedenle de Turkiye'den her cikan oyuncuya suphe ile yaklastigim gibi, Turkiye'de bir kulube gelmeyi tercih eden genc yabanci futbolculara da suphe ile yaklasiyorum.

Ek: Ingilizler gibi arastirma yapmamiz pek de mumkun gorunmuyor. Orada ufak mahallelerin takimlarinin statlari bile doluyor cunku insanlarin sadece 3 veya 4 buyuk takima endeksli yasadigi bir ulke degil Ingiltere. Bir cogu hayatlarini hafta sonu egelencesi olarak kendi mahallelerinin macina gitmeye endeksli olarak yasiyor. Bizde ise boyle degil. Boyle olmadigi icin de 2. ve 3. lig takimlarini en son detayina kadar arastiracak insan kaynagi yok. Olanlar da herhalde kendi ozel hayatlarinin yogunlugundan FM oynama ve FM arastirmasi ile ilgilenmiyorlar.
    Caner ve Sercan/Batuhan eleştirileri oyunun gerçekliliğine yönelik örnek gösterme amaçlıydı. Bir eksikliği dile getirdim. Bu söylediklerim araştırmacılara göre değil oyunun yapımcılarına yönelik bir eleştiri. Dediğimi daha da açmak gerekirse mesela caner'in ca/pa değerleri 150/165 ise bu potansiyele ulaşmak için veya oyuncunun bu potansiyelde kalmasını sağlamak için, oyuncunun saha dışı yaşantısı, takımdaki ilişkileri, taraftarın oyuncuya bakışı ve hatta takımın personel kalitesi oyuncunun bu potansiyele ulaşmasını etkilemeli. Bunun için ca/pa değerleri yetersiz. Oyuncunun kariyer akışını yönlendirebilecek bir takım ek değerle de bulunmalı. Süreklilik ve Duraklama gibi.

Engin/Emre/Sezer konusundaki eleştirilerim ise oyunun mevcut durumuyla ilgili. Bu oyuncular oyundaki profillerinin çok gerisindeler ama nedense son 3 seride ısrarlarla aynı değerlerle karşımıza çıkıyor. Kerim, Oğulcan, Şevki, Ahmet ve Emre örneklerini vermemin sebebi ise bu oyuncuların en az diğer üç oyuncuya göre daha genç ve potansiyelli olmaları ve takımlarında daha çok şans bulmaları.Ben Kerim dışındaki bu 4 oyuncunun 4'ünde önümüzdeki 3 yıl içinde 5 büyük takıma transfer yapacak potansiyelde olduğunu düşünüyorum.

Araştırmacı eksikliği konusunda haklısınız. Ama bu da giderilmeyecek bir şey değil. Özellikle son 3 serinin Türkiye satışları düşünüldüğünde FM bu bölüme daha fazla kaynak ayırırsa bu işi gayet iyi yapabilecek çok insan olacağını düşünüyorum.

Burak ve sowun bitiricilikleri neden hala 18 onu çok merak ediyorum

Nesil
    2006
    Yer
    London

Quote Originally Posted by freestylee View Post
    Neden rahatasız oldunuzki belki arkadaşın yazdığı şeyin doğruluk payı vardır bu tartışılır . Bu durumu saygısızlık olarak görmemek daha doğru olacaktır . Asıl rahatsızlık vermesi gereken şey sizin yapmış olduğunuz ''Şahsen buradaki yönetici arkadaşlar bu kadar sabırlı olmasaydı, size böyle yaptık, beğenmiyorsan oynama diyip geçerdi. '' yorumunuz olmalı bence . Ben böyle bir durumun olabilirliğine ihtimal verilmesine resmi Türk araştırma sitesi olan Türksportal'a saygısızlık olarak kabul ederim . Burası resmi bir Türk araştırma sitesi ve her Türk FM sever bu sitenin gelişmesini ister şu anda burada açılmış olan bu konuya yaptığımız yorumlarda bunun göstergesidir . Turksportal'ın gelişmesi Sigames de söz sahibi olması her Türk FM oyuncusunu gururlandırır . Herkesin ahlak kurallarına uyulduğu sürece eleştiri yapmasına , düşüncelerini özgür bir şekilde belirtmesinin hakkı olduğunu düşünüyorum . Turksportal araştırma ekibinin yanlış yapma ihtimali olduğunu unutmamamız gerekiyor 'belkide benim Fenerbahçe taraftarlığım ''kurumsal tesisler'' konusuna objektif bakmamı engelliyor olabilir bilemiyorum ama ben hala aldığım cevaplar ile tatmin olamadım .

Son olarak yaptığınız ''Fenerbahçe tesislerine gelirsek zaten sizinde belirttiğiniz gibi çok büyük bir fark yok, ancak ada ve diğer özel tesislerde bu sınırlama içerisine giriyor ise, Galatasaray'ın özel tesisler konusunda Dünya kulübleri ile denk olduğunu kabullenmek gerek'' yorumunuzda ne demek istediğinizi hiç anlayamadım diğer özel tesislerde bu sınırlamaya giriyor ise'den kastınız klübe kazanç sağlayacak arsalar , satış ve ticaret departmanlarının Fenerbahçe'den dahamı gelişmiş olduğunu savunuyorsunuz ?
    Orada benim kastettiğim şey asla eleştiri yapılmaması değildi yanlış anlaşılmasın, tabiki eleştiri yapılabilir, ama eleştiri yapmak farklı. Arkadaş direkt olarak "Haksız olduğunu kabul edip, değişiklik yapan bir tane araştırmacı(!) görmedim." şeklinde bir yorumda bulunmuş, yani hiç bir hatayı çözmüyorlar tarzında. Benim kızdığım nokta oydu, tabiki verilen yanıtlar tatmin edici olmayabilir, eleştirilere lafım yok ki, altta bende eleştiri yapmıştım yorumumun.

Ben Galatasaray'ın tesislerinin fenerbahçeden iyi olduğunu iddaa etmemiştim, barcelona ile eşit olmasına kızanlara, bende eğer ada gibi özel kurumlarda içindeyse, bu takımlarla yarışabilecek seviyede demiştim, ki zaten fenerbahçe ile eşit olmasını savunmuştum önceki yorumumda

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by loopusmunes View Post
    Caner ve Sercan/Batuhan eleştirileri oyunun gerçekliliğine yönelik örnek gösterme amaçlıydı. Bir eksikliği dile getirdim. Bu söylediklerim araştırmacılara göre değil oyunun yapımcılarına yönelik bir eleştiri. Dediğimi daha da açmak gerekirse mesela caner'in ca/pa değerleri 150/165 ise bu potansiyele ulaşmak için veya oyuncunun bu potansiyelde kalmasını sağlamak için, oyuncunun saha dışı yaşantısı, takımdaki ilişkileri, taraftarın oyuncuya bakışı ve hatta takımın personel kalitesi oyuncunun bu potansiyele ulaşmasını etkilemeli. Bunun için ca/pa değerleri yetersiz. Oyuncunun kariyer akışını yönlendirebilecek bir takım ek değerle de bulunmalı. Süreklilik ve Duraklama gibi.
    Bunlar zaten mevcut. Kararlilik, Profesyonellik ve Hirs ozellikleri bir oyuncunun potansiyeline ulasma ihtimalini etkiliyor. (Hatta bence Profesyonellik bir futbolcunun fiziksel ozelliklerinin surekliligini gostermesi gerekli)

Ancak bir seyi ayirt etmek gerekli.

Bir futbolcu gercekte ve oyunda "CA" seviyesinin altinda veya ustunde oynayabilir. Bu CA seviyesinin altinda veya ustunde sezon da gecirebilir.

Oyunda bu dalgalanma sonucunda CA dusmuyor veya yukselmiyor.
    Gercekte ise biz oyunculari yansitmak icin CA'yi dalgalandirmak zorunda kaliyoruz. Bazen de yukseltmeyi geciktigimiz veya dusurmede geciktigimiz icin elestiriliyoruz.

Stoch bence yakin zamanda bunun icin en guzel ornek. Fenerbahce'de goller attigi 10 haftalik sure icinde ozellikle bu forum'da bir cok kisi Stoch'un zayif yapildigini, daha yuksek olmasi gerektigini savunuyordu.

Bunun sonucunda 130 olan CA'yi 140'a cektik. Bizim yukseltmemizden sonra ise Stoch'un dususu basladi. Simdi ise tekrar 130 CA'lik bir oyuncu. Yani esasinda Stoch'un becerisi birden yukselip, birden dusmedi denilebilir. Oldugu yerde saydi. Ancak iki sezonluk sure icinde cok formda oldugu bir 10 hafta gecirdi.

Oyunda ise Stoch 130 CA'lik bir oyuncu olarak kalir, yuksek performans gosterdigi bir donem olur ve sonra tekrar 130 CA'lik bir oyuncu gibi oynardi. Yani degisken olan Stoch'un becerisi degil, performansi olurdu.

Engin/Emre/Sezer konusundaki eleştirilerim ise oyunun mevcut durumuyla ilgili. Bu oyuncular oyundaki profillerinin çok gerisindeler ama nedense son 3 seride ısrarlarla aynı değerlerle karşımıza çıkıyor. Kerim, Oğulcan, Şevki, Ahmet ve Emre örneklerini vermemin sebebi ise bu oyuncuların en az diğer üç oyuncuya göre daha genç ve potansiyelli olmaları ve takımlarında daha çok şans bulmaları.Ben Kerim dışındaki bu 4 oyuncunun 4'ünde önümüzdeki 3 yıl içinde 5 büyük takıma transfer yapacak potansiyelde olduğunu düşünüyorum.
    Bir kavram karisikligi var saniyorum. Oyuncularin profili ile potansiyel arasinda ne gibi bir baglanti var?

Potansiyel, simdikinden daha iyi olabilme kapasitesi. Profil (yani ozellikler) ise oyuncunun oyun becerileri ve oyun tarzini yansitan veriler.

Araştırmacı eksikliği konusunda haklısınız. Ama bu da giderilmeyecek bir şey değil. Özellikle son 3 serinin Türkiye satışları düşünüldüğünde FM bu bölüme daha fazla kaynak ayırırsa bu işi gayet iyi yapabilecek çok insan olacağını düşünüyorum.
    Belki de haklisin. Umarim daha cok kisi kendi ilcesindeki futbol maclarina gitmeye baslar ve boyle bir taban olusur. Ancak bu tabanin henuz oldugunu dusunmuyorum. En azindan bize simdiye kadar yapilmis arastirmaci basvurularinin buyuk bir kismi bunu gosteriyor. Once arastirmaci olup, ondan sonra maclara gitmeye baslayacak olanlar genelde basvuru yapiyor. Genelde bu tip basvurular da cok verimli olmuyor cunku hayat araya giriyor.
    Last edited by perpetua : 27.Ekim.2014 at 19:15

Nesil
    2013
    Yer
    Ankara

İyi akşamlar, Eskişehirspor'da forma giyen Kaan Kanak oyunda orta saha ve ofansif orta saha olarak gözüküyor. Ancak kendisinin mevkisi sol bektir.

http://www.transfermarkt.com.tr/kaan...spieler/123527

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by RodiMood View Post
    İyi akşamlar, Eskişehirspor'da forma giyen Kaan Kanak oyunda orta saha ve ofansif orta saha olarak gözüküyor. Ancak kendisinin mevkisi sol bektir.
    Duzelttim. Tesekkurler.

Nesil
    2003
    Yer
    Antalya

Fenerbahçe altyapısındaki Erman Taşkın'ın adı Taskin Erman olarak girilmiş.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by di canio View Post
    Fenerbahçe altyapısındaki Erman Taşkın'ın adı Taskin Erman olarak girilmiş.
    Duzelttim. Tesekkurler.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

ömer abi salih uçanın kiralık sözleşmesi 1 senelik +1 de opsiyonu bulunuyor
    dolayısıyla roma nın opsiyonu kullanıp kullanmayacağını bilmiyoru yani salih'in kiralık sözleşmesinin 2015'e kadar yapmamız daha doğru değil mi?

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Önder HOCA View Post
    dolayısıyla roma nın opsiyonu kullanıp kullanmayacağını bilmiyoru yani salih'in kiralık sözleşmesinin 2015'e kadar yapmamız daha doğru değil mi?
    Roma oynatmıyor zaten garibim çürüyor yazık

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Önder HOCA View Post
    Opsiyonlu kiralik sozlesme gibi bir secenegimiz yok varitabaninda. Ancak yanilmiyorsam oyunda eger Roma isterse kiralik sozlesmesi suresince geri yollayabilir Salih'i. Zaten bu da opsiyonlu kiralik sozlesmeden farkli degil cunku Roma'nin bedelsiz olarak sozlesmeyi ikinci yila uzatma hakki bulunuyor.

Nesil
    2012
    Yer
    ADANA

Bizde sözleşme yaparken opsiyon kullanabiliryormuyuz
    ADANA DEMİRSPOR

Burak'ın bitiriciliği 18 evet bence de fazla ama hiçbir oyunda(FM14) 25 golün üstüne çıktığını görmedim.Yüzeysel düşünürsek topsuz alan özelliği de yüksek olduğu için çok rahat pozisyona girip 30 gol atabilmesi gerekirken bazen yeri geliyor 10-15 golle ligi bitirebiliyordu.Yani bir gerçekçilik var. Gerçi geçen sene forvetler biraz etkisizdi gol yollarında ama önceki senelerde de gerçektekine yakın bir performans sergiliyordu.

Nesil
    2008
    Yer
    Denizli - İzmir

Trabzon'un mali durumu fazla kötü galiba. İlk başta Soner,Musa,Emre Güral gibileri sattılar şimdi de Onur 3.3 milyon €'a Lyon'a gitti.

Bu arada Denizlispor'un 3 yabancısına da büyük ayar gerekiyor. Fazla iyiler.
    Daniel Bryan'ın sakalının kılıyız !

İrfan Can Kahveci'nin pozisyonu MR-AMR olarak girilmiş fakat MC oyuncusu İrfan.

Nesil
    2005
    Yer
    kaybedenler kumsalı

Duzelttim. Tesekkurler.
    Merhaba
    Fenerbahçe alt yapısında bulunan hatta sezon öncesi A takımla idmana çıkan ve hazırlık maçında görev alan Savaş Polat database'de var mıdır?
    Sağ bek pozisyonunda oynuyor ve kendisinin çok iyi bir potansiyeli olduğu söyleniyor izleyenler tarafından.
    Umarım gözden kaçmamıştır.

http://www.tff.org/Default.aspx?page...kisiId=1359870

http://www.transfermarkt.com.tr/sava...spieler/251102

http://www.yarisaha.com/oyuncu-raporu-savas-polat/

http://www.fotomac.com.tr/fenerbahce...ozel-alaka-var

Nesil
    2003
    Yer
    Antalya

Quote Originally Posted by anlatmaliymis_meger View Post
    Merhaba
    Fenerbahçe alt yapısında bulunan hatta sezon öncesi A takımla idmana çıkan ve hazırlık maçında görev alan Savaş Polat database'de var mıdır?
    Sağ bek pozisyonunda oynuyor ve kendisinin çok iyi bir potansiyeli olduğu söyleniyor izleyenler tarafından.
    Umarım gözden kaçmamıştır.

http://www.tff.org/Default.aspx?page...kisiId=1359870

http://www.transfermarkt.com.tr/sava...spieler/251102

http://www.yarisaha.com/oyuncu-raporu-savas-polat/

http://www.fotomac.com.tr/fenerbahce...ozel-alaka-var

Savaş'la henüz profesyonel sözleşme imzalanmadığı için yok veritabanında.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Dennis Bergkamp View Post
    İrfan Can Kahveci'nin pozisyonu MR-AMR olarak girilmiş fakat MC oyuncusu İrfan.
    Duzelttim. Tesekkurler.

Quote Originally Posted by Lord Black View Post
    Roma oynatmıyor zaten garibim çürüyor yazık
    Fener´de cok oynoyurdu zaten birak adam gelissin orada adamlar ozel ilgileniyor. oynamasa bile gelistiginden eminim..

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by ultraslanbe View Post
    Fener´de cok oynoyurdu zaten birak adam gelissin orada adamlar ozel ilgileniyor. oynamasa bile gelistiginden eminim..
    oyun ıcın demıstı sanırım

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by ultraslanbe View Post
    Oyun için dedim dostum.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Opsiyonlu kiralik sozlesme gibi bir secenegimiz yok varitabaninda. Ancak yanilmiyorsam oyunda eger Roma isterse kiralik sozlesmesi suresince geri yollayabilir Salih'i. Zaten bu da opsiyonlu kiralik sozlesmeden farkli degil cunku Roma'nin bedelsiz olarak sozlesmeyi ikinci yila uzatma hakki bulunuyor.
    Roma, ikinci yılın Ocak ayı sonuna kadar opsiyonunu kullanmayı bildirmek zorunda abi. Aksi taktirde Salih doğrudan geri dönüyor.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Roma, ikinci yılın Ocak ayı sonuna kadar opsiyonunu kullanmayı bildirmek zorunda abi. Aksi taktirde Salih doğrudan geri dönüyor.
    Ikinci yil kiralik olmasi da opsiyonlu Cengiz. Ama iki yil icin kiralik bedelini pesin odedikten sonra zaten ikinci yil kiralamamak gibi bir sey yapmazlar muhtemelen.

Sayfa 5 / 8 İlkİlk ... 34567 ... SonSon

Mesaj Yetkileri