Sayfa 5 / 14 İlkİlk ... 34567 ... SonSon
121 ile 150 arası toplam 405 sonuç

Konu: 4. Geleneksel Football Manager Araştırması Eleştiri Başlığı

Nesil
    2007

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Amacim ikna etmek degildi. Durumu anlattim.
    Ozellige farkli anlamlar yukeleme gerek yok ayrica. Azimli olmak Ambition. O da mac motoruna Determination gibi yansiyor.
    - Ambition hırs değil mi? Ben anlam yüklemiyorum Türkçe anlamını söylüyorum. Ayrıca aşağıdaki de sizin paylaşımınız, şimdi komple inkar ediyorsunuz:

Determination - Kararlılık
    Bir futbolcunun başarıya ne kadar aç olduğunu gösterir. Kararlı futbolcular skor rakibin lehine olduğu anlarda bile skora isyan eden bir futbol ortaya koymaya çalışır. Maçı, mücadeleyi ve savaşmayı kolay kolay bırakmaz.
    Kimin nerede oynayabilecegini ayarlamamiz pek kolay degil.
    Marcelo'nun genel olarak dogru seviyede oldugunu dusunuyorum. Dususu yasayan Rhodolfo.
    - Stoperde kimin hangi tarafta oynayabileceği prefers right-left veya ayaklarının gücüne göre ayarlanabilmeli. Marcelo'nun pas kalitesi oyuna yansıtılamamış.

An itibariyle Quaresma'nin yedegi yok gibi gorunuyor. Kayserispor macinda oyun sablonu bu nedenle degismedi mi?
    - Quaresma'nın olmadığı maçlarda AMR olarak Ömer Şişmanoğlu oynuyor genelde. Kayseri maçında amaç hocanın zayıf rakibe karşı çift forvetli sistemi görmek istemesiydi. Bunda Olcay, Kerim ve Aras'ın formsuzluğu da bir etkendir. Ömer'in AMR oynadığı maçlar: Karabükspor ve Rizespor ilk 11 olarak, Konyaspor ve Kayserispor maçlarında sonradan girerek. +hazırlık maçları da var.

Bonservisi ucuz olabilir ama maasi oldukca yuksek Caner'in.
    An itibariyle Besiktas'ta en yuksek maas alan 5 oyuncunun 3'u bek oyuncusu.
    Eger Besiktas stoper transferi yapiyorsa, sozlesmeli olan Adriano ile devam edip onun yedegini Tosic yapmak (Tosic'in dusuk maliyeti nedeniyle) cok da mantik disi degil.
    - Gerçekte Caner ile %99 devam edilir. Buna göre düşünülmeli. Ayrıca maaşı 1.75 milyon euro olarak söylendi, oyunda 2'nin üzerinde.
    Last edited by ttarlabasi : 22.Ekim.2016 at 23:13

Benim oyunumda Volkan 15+4 macta 5 gol atmis, 3 asist yapmis. 7.11 ortalama tutturmus.
    Acikcasi Volkan bence verim alinmasi oldukca zor ve rakibin oyun anlayisina gore parlayabilecek veya cok kotu bir performans gosterebilecek bir futbolcu. Bence onu nasil cok defa genis alanda top ile bulusturabilecegini dusun. Cunku mevcut Fenerbahce kadrosunda onu yaratici paslarla oyuna sokabilecek bir merkez orta saha yok.

Buna tam olarak katılmıyorum.Volkan'ı Anadolu kulüplerinden İstanbul'a gidip tutunamayan oyunculardan ayıran en büyük özelliği açık alanda olduğu kadar dar alanda da etkili olabilmesi.Volkan rakip takım defans yerleşimini yapmışken orta sahada topu alıp takımı ileriye taşıyabilecek özelliklerde bir oyuncu.

Bende Volkan'dan hiç verim alamadım her şeyi denememe rağmen.ML'ye çekip markajdan kaçırdım topu alıp önünü rahat dönebilsin diye yine de hiç beklediğim şeyleri yapamadı.Ben Volkan'dan topu alıp çizgiye kadar rahat rahat inip topu ezmesini beklerken topla ceza sahası çevresinde daha efektif olan ama kanatta topla buluştuğunda topu kaptıran bir Volkan izledim yarım sezon boyunca.

Bu arada ek olarak Volkan'ın özelliklerinde bir anormallik olduğunu düşünmüyorum.Özellikleri tek tek ele alındığında sıkıntılı bir durum yok ama oyun stili sanırım maç motorundan kaynaklanan bir durumdan dolayı gerçektekinden ters bir şekilde yansıyor.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Nocna Mora View Post
    Ligdeki aktif teknik direktörler daha detaylı incelenip yapılmalı profilleri. Çok etkiliyor AI'yı bu profiller. Düzgün olmalılar.
    Rıdvan Demirel'i oradan çıkarmalıyız bence. Sağlık durumu nedeni ile bir daha antrenörlük yapabileceğini sanmıyorum.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Samsunspor ile oyuna başladım. Yaz döneminde transfer yasağı olduğu için transfer yapamamıştı takım ama oyuna yansımamış. Transfer yapıp kaydedebildim. Sanırım TFF 1. ligde transfer yasağı olan başka takımlarda var (Bildiğim kadarıyla Elazığspor ve M. İdman Yurdu). Ayrıca ligin adı PTT 1. Lig yazıyor ama bu sene TFF 1. Lig oldu ismi.

Nesil
    2007

@perpetua

Gökhan İnler'den emin değilim (zamanında Türkiye genç milli takımlarda oynadığı için) fakat Aras Özbiliz'in yabancı statüsünde sayılması gerekmez mi? BJK'de yabancı sayısı 10 olarak gözüküyor da.

Ayrıca Kasımpaşalı Adem Büyük BJK altyapısından. Home-grown player at club olması gerekmez mi?
    Last edited by ttarlabasi : 22.Ekim.2016 at 22:46

ligimizde 150 ca üstü tek bir oyuncu var, o da doğal olarak Muslera

Acaba ligimizde cidden kaliteli futbolcu yok mu ya da bizim araştırmacılarımızın cebinde akrep mi var

Nesil
    2007

Quote Originally Posted by rcrdnh View Post

Acaba ligimizde cidden kaliteli futbolcu yok mu ya da bizim araştırmacılarımızın cebinde akrep mi var
    Bu kadar yorum yazıyoruz, -genelde tartışsak da sağolsun- perpetua hariç araştırmacı olarak cevap yazan veya buralarda takılan biri yok. Foruma 10 senedir üyeyim Beşiktaş araştırmacısı kimdir bilmiyorum. Açıkçası Türkiye araştırmacıları konusunda sıkıntı olduğunu düşünüyorum.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ttarlabasi View Post
    @perpetua

- Ambition hırs değil mi? Ben anlam yüklemiyorum Türkçe anlamını söylüyorum.
    Haklisin. Ben yanlis okumusum.

- Stoperde kimin hangi tarafta oynayabileceği prefers right-left veya ayaklarının gücüne göre ayarlanabilir bence. Marcelo'nun pas kalitesi oyuna yansıtılamamış.
    Bu ayarlamaya gerek oldugundan cok da emin degilim.

Bence Marcelo saga oturtuldugu icin orada devam ediyor. Rhodolfo solda nasil olur diye Antep hazirlik macinda denendi, biraz da Konya macinda oynadi ama tam olarak oturmuyor cunku bir hayli agir bir stoper. Bu arada gecen sezon ikilinin beraber ilk 11 oynadigi tek macta da Rhodolfo sagda oynadi, Marcelo solda.

Marcelo formayi sag stoper olarak kapmis. Yanina partner aranirken Rhodolfo solda denendi. Ancak bence Rhodolfo solda yapamadigi (agirligi bunun nedeni bence) icin yedek kulubesinde oturuyor ve Tosic oynuyor. Rhodolfo'nun net bir sagda oynama tercihi oldugunu dusunuyorum (zaten Brezilya'dan da bize 3'lu merkezde, 2'li sagda oynar sekilinde gelmisti.

Marcelo'nun paslarini istersen arastirma bolumu acildiginda yazarsin. Besiktas'i arastiran arkadas degerlendirir.

- Quaresma'nın olmadığı maçlarda Ömer sağ önde oynuyor genelde. Kayseri maçında amaç hocanın zayıf rakibe karşı çift forvetli sistemi görmek istemesiydi. Bunda Olcay, Kerim ve Aras'ın formsuzluğu da bir etkendir. Ömer'in AMR oynadığı maçlar: Karabükspor ve Rizespor ilk 11 olarak, Konyaspor ve Kayserispor maçlarında sonradan girerek. +hazırlık maçları da var.
    Yani Quaresma'nin olmadigi maclarda taktik degisikligi olmus. Zira Quaresma'dan beklendigi gibi pozisyon yaratici bir rolde degil, kanattan ceza alani icinde gol arayan bir kimligi var Omer'in.

- Gerçekte Caner ile devam edilecek. Buna göre düşünülmeli. Ayrıca maaşı 1.75 milyon euro olarak söylendi, oyunda 2'nin üzerinde.
    Gomez ile devam edilecek, Fernandes ile sozlesme imzalanacak vs. vs.
    Belki Caner'in savunma hatalari veya gereksiz agresifligi yuzunden Senol Gunes onu istemeyecek?
    Oyunda Senol Gunes bir tercih yapmis ve opsiyonu kullanmamis. Veya belki Caner Italya'ya geri donmek istemis. Gercekte ne olacagini, oldugu zaman goruruz. O zamana kadar herhangi bir sozlesmesel yukumluluk yoksa tam olarak neyi yansitacagiz?
    Maasi da net 1.75. Ustune vergileri eklemen gerekli.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Vassili Zaitsev View Post
    Samsunspor ile oyuna başladım. Yaz döneminde transfer yasağı olduğu için transfer yapamamıştı takım ama oyuna yansımamış. Transfer yapıp kaydedebildim. Sanırım TFF 1. ligde transfer yasağı olan başka takımlarda var (Bildiğim kadarıyla Elazığspor ve M. İdman Yurdu). Ayrıca ligin adı PTT 1. Lig yazıyor ama bu sene TFF 1. Lig oldu ismi.
    Transfer yasaklarinda bir komut hatasi olmus saniyorum.
    Lig ismi ceviri yanlisi. Veritabaninda/Ingilizcede dogru.

Nesil
    2007

Haklisin. Ben yanlis okumusum.
    Estağfurullah, sıkıntı yok.

Bu ayarlamaya gerek oldugundan cok da emin degilim.

Bence Marcelo saga oturtuldugu icin orada devam ediyor. Rhodolfo solda nasil olur diye Antep hazirlik macinda denendi, biraz da Konya macinda oynadi ama tam olarak oturmuyor cunku bir hayli agir bir stoper. Bu arada gecen sezon ikilinin beraber ilk 11 oynadigi tek macta da Rhodolfo sagda oynadi, Marcelo solda.

Marcelo formayi sag stoper olarak kapmis. Yanina partner aranirken Rhodolfo solda denendi. Ancak bence Rhodolfo solda yapamadigi (agirligi bunun nedeni bence) icin yedek kulubesinde oturuyor ve Tosic oynuyor. Rhodolfo'nun net bir sagda oynama tercihi oldugunu dusunuyorum (zaten Brezilya'dan da bize 3'lu merkezde, 2'li sagda oynar sekilinde gelmisti.

Marcelo'nun paslarini istersen arastirma bolumu acildiginda yazarsin. Besiktas'i arastiran arkadas degerlendirir.
    Haklısınız ilk beraber oynadıklarında Rhodolfo sağda, Marcelo solda oynamıştı. Sonra Rhodolfo sakatlandı. Sağda Alexis, solda Marcelo olarak devam ettiler. Fakat ne zaman ki Marcelo sağa geçti, verimi arttı ve hep sağda devam etti partnerleri değişti. Hannover'de de sağ stoper oynuyordu yanılmıyorsam. Yani Marcelo için "prefers right" demek pek de yanlış olmaz. Ayrıca Gremio'da sağda Geromel, solda Rhodolfo şeklinde oynadığını biliyorum. Rhodolfo çok ağır bir oyuncu değil. Bir Kayseri maçında arkaya sarkan Aatif'i yakaladığı pozisyonu hatırlayın. Bu arada oyunda Tosic, Rhodolfo'dan daha ağır yapılmış.

Marcelo ile ilgili geçen sezon da yazdık, BJK araştırmacısı kimse pek bakmıyor oralara herhalde. Bakıyorsa da hiç bir şey yazmadığı için varlığından haberimiz yok.

Yani Quaresma'nin olmadigi maclarda taktik degisikligi olmus. Zira Quaresma'dan beklendigi gibi pozisyon yaratici bir rolde degil, kanattan ceza alani icinde gol arayan bir kimligi var Omer'in.
    4-2-3-1 Wide'da AMR hocam işte. Diziliş aynı roller farklı.

Gomez ile devam edilecek, Fernandes ile sozlesme imzalanacak vs. vs.
    Belki Caner'in savunma hatalari veya gereksiz agresifligi yuzunden Senol Gunes onu istemeyecek?
    Oyunda Senol Gunes bir tercih yapmis ve opsiyonu kullanmamis. Veya belki Caner Italya'ya geri donmek istemis. Gercekte ne olacagini, oldugu zaman goruruz. O zamana kadar herhangi bir sozlesmesel yukumluluk yoksa tam olarak neyi yansitacagiz?
    Maasi da net 1.75. Ustune vergileri eklemen gerekli.
    Gomez konusuna benzer bir durum olabilir haklısınız. Fakat eğer Caner kalmayı kesinlikle reddediyorsa bu düzeltilebilir. Herhalde kiralık olduğu için vergiler hariç maaşı gözükmüyor diğer oyunculardaki gibi.
    Last edited by ttarlabasi : 22.Ekim.2016 at 23:23

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by rcrdnh View Post

Ligdeki hangi futbolcuya 150+ verirsin?

@perpetua Şuan TRTSPOR'u izliyorum,yanlış anlamadıysam G.Saray'ın 2023 yılında tamamen borçsuz olacağı söyleniyor. Bunun oyuna aktarımı olacak mı ? Olursa nasıl yapılacak ?

Sonuçta satış için onay alındı ve seneler sonra borçsuz kulüp oyunda illa ki fark edecektir diye düşünüyorum.

Nesil
    2003

Haklısınız ilk beraber oynadıklarında Rhodolfo sağda, Marcelo solda oynamıştı. Sonra Rhodolfo sakatlandı. Sağda Alexis, solda Marcelo olarak devam ettiler. Fakat ne zaman ki Marcelo sağa geçti, verimi arttı ve hep sağda devam etti partnerleri değişti. Ayrıca Gremio'da sağda Geromel, solda Rhodolfo şeklinde oynadığını biliyorum. Rhodolfo çok çok ağır bir oyuncu değil. Bir Kayseri maçında arkaya sarkan Aatif'i yakaladığı pozisyonu hatırlayın.
    Rhodolfo cok agir bir oyuncu. Uzun mesafede rakibi yakalayabilecek kadar hizli olabilir ama bu cabuk oldugu veya belinin hizli dondugunu gostermez.

Marcelo ile ilgili geçen sezon da yazdık, BJK araştırmacısı kimse pek bakmıyor oralara herhalde. Bakıyorsa da hiç bir şey yazmadığı için varlığından haberimiz yok.
    Yazmak veya yazmamak ona kalmis.
    Ama her ic saha macina gittigini biliyorum.

4-2-3-1 Wide'da AMR hocam işte. Diziliş aynı roller farklı.
    Dizilisi neden bu kadar kafana taktin anlamadim.
    Mac icinde bile dizilis 4411'e, 2 DM'li 4411'e 4231'e (MR MC ML'li), 2 DM'li 4231'e, dar 4231'e veya genis 4231'e donusebilir. Teknik direktorun rakibe karsi futbolcularindan ne istedigine gore bu degisir ama bunlarin hepsi (ama gercekten hepsi) medyada 4231 olarak gosterilir.

Cunku medya da senin gibi bakiyor olaya. Bu adam Quaresma. Sag onde oynar, oraya yazalim.
    Ama Quaresma rakip bek ouncusuna yapisarak oynamaz, ceza alaninin icine girmez, klasik bir sag orta saha gibi geriden orta ustune orta yapar. Fakat ne? Savunmasi kuvvetli olmadigi icin o MR olamaz, AMR olur.

Gomez konusuna benzer bir durum olabilir haklısınız. Fakat eğer Caner kalmayı kesinlikle reddediyorsa bu düzeltilebilir. Oyunda Caner 2.025.000 Euro net alıyor. Brütü de neti de 2.025.000 Euro gibi bir durum var.
    Kiralik oldugu icindir.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Adana Demirspor View Post
    @perpetua Şuan TRTSPOR'u izliyorum,yanlış anlamadıysam G.Saray'ın 2023 yılında tamamen borçsuz olacağı söyleniyor. Bunun oyuna aktarımı olacak mı ? Olursa nasıl yapılacak ?

Sonuçta satış için onay alındı ve seneler sonra borçsuz kulüp oyunda illa ki fark edecektir diye düşünüyorum.
    Bu durum 2023'u de bulmayabilir ama bunun hangi takvimle yapilacagini kulup ve banka arasinda yapilan anlasmalar belirleyecek. Tahminen kulup kisa vadede emlak konut ile yapilan anlasmayi garanti olarak gosterip gayrimenkuller uzerindeki ipotekleri kaldiracak ve faiz giderini dusurmeye calisacak. Tabii gorunurde bir sermaye arttirimi da var. Bu anlasmalar gercekte yapildigi zaman en dogru sekilde yansitmaya calisiriz.

Nesil
    2007

Marcelo için prefers right demek yanlış olmaz yani. Hannover'de de sağ stoper oynuyordu.

Cunku medya da senin gibi bakiyor olaya. Bu adam Quaresma. Sag onde oynar, oraya yazalim.
    Ama Quaresma rakip bek ouncusuna yapisarak oynamaz, ceza alaninin icine girmez, klasik bir sag orta saha gibi geriden orta ustune orta yapar. Fakat ne? Savunmasi kuvvetli olmadigi icin o MR olamaz, AMR olur.
    Santrafor hariç kimse rakibin kucağında oynamaz yok böyle bir şey, katılmıyorum. Ceza alanına girip girmemek de oyuncu ve/veya hoca tercihi olabilir, pozisyonla değil rolle alakalı bir durum. MR dediğin adam orta saha oyuncusudur ve 4-4-2'de sağ kanatta oynayabilir. 4-4-2'nin MR'sinde Quaresma olur mu peki? Olmaz, takım kaldırmaz. Neden? Çünkü Quaresma sağ önde, kısa mesafede oynayan bir oyuncu. Bir hücum oyuncusu...

Sizin araştırmacılar da benim gibi düşünmüş olacak ki AMR yapmışlar Quaresma'yı.

Bir de sizden G.İnler ve Aras'ın yabancı olarak sayılmaması konusunda yorum bekliyorum. Yukarıda yazmıştım karambole gitmesin.
    Last edited by ttarlabasi : 23.Ekim.2016 at 00:16

Nesil
    2003

Marcelo için prefers right demek yanlış olmaz yani. Hannover'de de sağ stoper oynuyordu.
    Olabilir.

Santrafor hariç kimse rakibin kucağında oynamaz yok böyle bir şey, katılmıyorum. Ceza alanına girip girmemek de oyuncu ve/veya hoca tercihi olabilir, pozisyonla değil rolle alakalı bir durum.
    En azindan FM'da pozisyonla da alakali.
    Her mevkinin kendisine gore farklari var. Kanatlar icin daha onceki bir cevabimda farklari yazmistim. Kisacasi MR ve AMR arasindaki fark oyuncunun savunmada ve hucumda nasil oynadigini ve ozellikle rakibi nasil karsiladigini belirliyor.

MR dediğin adam orta saha oyuncusudur ve 4-4-2'de sağ kanatta oynayabilir. 4-4-2'nin MR'sinde Quaresma olur mu peki? Olmaz.
    Neden olmasin? Quaresma kisitli yetenekleri olan bir futbolcu mu?
    Napoli macinda surekli arkasinda oynayan Beck'in kademesine girmedi mi? Macin sonlarinda yorulunca yapmamaya basladi, tamam. Ama bu macin ilk 60 dakikasinda arkasindaki bek oyuncusuna bir kanattan beklenebilecek yardimi verdi. O macta Besiktas kompakt, MR/ML/MC/DM/DM'li 4231 oynadi.

Yani Besiktas'in o mactaki dizilisinin, FM'deki karsiligi bu 4231. AMR, AML, AMC ve 2 tane MC kullanan bir 4231 degil.

Oyunda bu birbirlerine saha yayiliminda benzeyen dizilislerin mactan maca teknik direktorler tarafindan degismeli kullandigi goz onunde bulunduruluyor.

Sizin araştırmacılar da benim gibi düşünmüş olacak ki AMR yapmışlar Quaresma'yı.
    Quaresma'nin birincil mevkisinin AMR olmasi ile baska mevkilerde oynayabilmesi farkli konular. Benim soylemek istedigim Quaresma'nin ofansif bolgede her yerde oynayabilecek ozelliklere sahip oldugu. Top surebilir, paslari kalitelidir, yuksek teknige sahiptir, ruzgar gibi hizli olmasa da ortalamanin ustunde hiza sahiptir. Savunma yapar veya yapmaz. Bu cok da onemli degil. Yeter ki takimin geri kalani onun savunmada verdigi zaafi kapatabilecek bir takim yapisina sahip olsun.

Bir de sizden G.İnler ve Aras'ın yabancı olarak sayılmaması konusunda yorum bekliyorum. Yukarıda yazmıştım karambole gitmesin.
    Gokhan ve Aras yabanci sayilmiyor cunku TFF statusune gore sadece Haziran 2015 sonrasinda bir baska milli takimi secmis futbolcular yabanci sayiliyor.

Yani Mesut Ozil veya Ilkay Gundogan, bu tarihten once Almanya secimlerini yaptiklari icin yabanci statusunde sayilmiyor. Emre Can bu tarihten sonra Almanya secimini yaptigi icin yabanci sayiliyor. Tahminen kuralin amaci o tarihten sonra farkli milli takimlari secen futbolcularin sayisini azaltmak.

Ancak saniyorum Aras'ta bir baska sorun var.
    http://www.tff.org/Default.aspx?page...kisiId=1063487
    Gokhan Inler icin uyruk TC girilmis.

Ancak Aras icin http://www.tff.org/Default.aspx?page...kisiID=1876892
    Hollanda girilmis. Herhalde Aras'in Turk vatandasligi yok ve yabanci statusunde sayilmasi gerekli.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Lionel Carole'in mental olarak tek sorununun karar alma olduğunu düşünüyorum. Onun dışında pozisyon alma, anticipation, soğukkanlılık, istek, oyuna karakter koyma ve fiziksel olarak oyunun icinde kalma ve de süreklilik bakımından kücümsendiği ve yetersiz bir profil yapıldıgını düsünüyorum. Dünkü mac bastan sona Carole icin izlenebilir.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2007

Neden olmasin? Quaresma kisitli yetenekleri olan bir futbolcu mu?
    Nedeninini de yazmıştım aslında ama tekrarlayayım: Çünkü Quaresma sağ önde, kısa mesafede oynayan bir oyuncu. Bir hücum oyuncusu... Quaresma MR de oynayabilir maçına göre veya maç içinde gerekirse, Aboubakar'ın Napoli maçında sonlara doğru sağ kanatta kullanılması gibi. Fakat bu 1. tercih değildir. Sizin Ş.Güneş formasyonunda 1. plan olarak MR oynamak zorunda.

Sizin aslında demek istediğiniz, "artık AMR/AML kenar forvettir. Forveti çiftlemeyen AMR/AML artık MR/ML'dir." Fakat bence Q7 istisnai bir oyuncu. Quaresma ne MR ne kenar forvet. Çok yetenekli olduğu için sağ hücumda tarzına katlanılan bir oyuncudur.

Gokhan ve Aras yabanci sayilmiyor cunku TFF statusune gore sadece Haziran 2015 sonrasinda bir baska milli takimi secmis futbolcular yabanci sayiliyor.

Yani Mesut Ozil veya Ilkay Gundogan, bu tarihten once Almanya secimlerini yaptiklari icin yabanci statusunde sayilmiyor. Emre Can bu tarihten sonra Almanya secimini yaptigi icin yabanci sayiliyor. Tahminen kuralin amaci o tarihten sonra farkli milli takimlari secen futbolcularin sayisini azaltmak.

Ancak saniyorum Aras'ta bir baska sorun var.
    http://www.tff.org/Default.aspx?page...kisiId=1063487
    Gokhan Inler icin uyruk TC girilmis.

Ancak Aras icin http://www.tff.org/Default.aspx?page...kisiID=1876892
    Hollanda girilmis. Herhalde Aras'in Turk vatandasligi yok ve yabanci statusunde sayilmasi gerekli.
    Yabancı konusu şöyle olabilir: Yerli statüsü hakkına sahip olabilmek için Haziran 2015'ten önce Türkiye'de oynamış olmak gerekiyordur (başka milli takımları seçmiş olanlar için). Aras 2015'ten önce Türkiye'de oynamadığı için yabancı statüsünde, G.İnler 2015'ten önce Türkiye liglerinde değil fakat genç milli takımlarda oynadığı için yerli statüsünde olabilir. Yani benim mantığıma göre Mesut Özil gelse yabancı statüsünde oynar. Çünkü 2015'ten önce Türkiye'de oynayıp kazandığı bir hak yok.

Nesil
    2003

Nedeninini de yazmıştım aslında ama tekrarlayayım: Çünkü Quaresma sağ önde, kısa mesafede oynayan bir oyuncu. Bir hücum oyuncusu... Quaresma MR de oynayabilir maçına göre veya maç içinde gerekirse, Aboubakar'ın Napoli maçında sonlara doğru sağ kanatta kullanılması gibi. Fakat bu 1. tercih değildir. Sizin Ş.Güneş formasyonunda 1. plan olarak MR oynamak zorunda.

Sizin aslında demek istediğiniz, artık AMR/AML kenar forvettir. Forveti çiftlemeyen AMR/AML artık MR/ML'dir. Fakat Q7 istisnai bir oyuncu. Quaresma ne MR ne kenar forvet. Çok yetenekli olduğu için sağ hücumda tarzına katlanılan bir oyuncudur.
    Demek istedigim bu degil.
    Dizilis rakibe karsi nasil savunmada bir takimin nasil dizileceginin sablonu.

AMR/AML mevkisindeki oyuncular daha onde rakibe baski uygular, rakibin kendi yari sahasindan cikmasini engelleyecek sekilde rakip sahada baski yaparlar. Arkasindaki bek oyuncusunun yardimina ancak rakip bek oyuncu hucuma cikarsa gelirler.

MR/ML mevkisindeki oyuncular daha geride pozisyon alirlar. Rakibe baskiyi on bolgede degil, orta sahanin kendi yarisinda yaparlar.

Her iki mevkide rollere verilen pres anlayisi ayni. Bu nedenle de daha onde konumlanan oyuncu, daha onde baski yapiyor. Daha geride konumlanan oyuncu ise rakibe baskiyi daha geride yapiyor.

Hucumda eger destek gorevi verildiyse MR/AMR/ML/AML oyunculari cizgiye inmek yerine 18'in kosesinden orta yapiyor. Aradaki fark, AMR mevkisindeki oyuncu rakip savunma cizgisinin hemen onunde topun ona getirilmesini bekliyor. MR mevkisindeki oyuncu daha proaktif bir sekilde topun rakip yari sahaya tasinmasina yardimci oluyor.

Bahsettigin kisa metraj/uzun metraj farkli hucum gorevi verildiginde ortaya cikiyor cunku daha geride konumlanan MR'nin orta yapmak icin cizgiye kadar inmesi, daha uzun metrajli oynamasi gerekiyor. Ayrica savunma arkasina kosular da denemesi gerektigi icin daha eforlu bir oyun oynamasi gerekiyor.

Yani kisacasi, AMR/AML savunmada uzun metrajli, hucumda kisa metrajli oynuyor (gorevden bagimsiz olarak).

MR/ML ise savunmada kisa metrajli, hucumda ise destek gorevi verildiginde kisa metrajli, hucum gorevi verildiginde uzun metrajli oynuyor.

Yabancı konusu şöyle olabilir: Yerli statüsü hakkına sahip olabilmek için Haziran 2015'ten önce Türkiye'de oynamış olmak gerekiyordur (başka milli takımları seçmiş olanlar için). Aras 2015'ten önce Türkiye'de oynamadığı için yabancı statüsünde, G.İnler 2015'ten önce Türkiye liglerinde değil fakat genç milli takımlarda oynadığı için yerli statüsünde olabilir. Yani benim mantığıma göre Mesut Özil gelse yabancı statüsünde oynar. Çünkü 2015'ten önce Türkiye'de oynayıp kazandığı bir hak yok.
    Hayir. Olabiliri yok. Statu bu konuda cok acik.

TFF Lig Statusu - Ek 2, Madde 2(b )

A Takım Listesinde yer alacak en az 14 futbolcunun, Türkiye A Milli Futbol Takımında oynama uygunluğuna sahip futbolcu olması zorunludur.

2015-2016 Sezonu Birinci Transfer ve Tescil Döneminin başlangıcından önce başka ülke A Milli Futbol Takımlarını tercih etmiş futbolcular açısından Türkiye A Milli Futbol Takımında oynama uygunluğu şartı aranmaz.

Türk vatandaşlığına sonradan geçen yabancılar ise Türkiye A Milli Takımının en az bir resmi müsabakasında oynadıktan sonra bu kapsamda listeye yazılabilirler.
    Aras 2012'den beri Ermenistan milli takimi oyuncusu. Yani statuye gore, eger Turk vatandasligi varsa, Turk statusunde oynamasinin onunde hic bir engel yok.

Nesil
    2007

@perpetua

- Quaresma veya Ş.Güneş'in formasyonu konusunu daha fazla uzatmayacağım. Fakat dizilis rakibe karsi savunmada bir takimin nasil dizileceginin sablonu olduğuna pek katılmıyorum. Çünkü 4-3-3 (4-1-2-3) oynayan takımlar savunmada 4-1-4-1'e döner. O zaman da 4-3-3 gibi bir dizilişten bahsedemezsiniz. 4-3-3 demeniz için 3 santraforla oynaması gerekir sizin teze göre. Baskı yaptığı yere göre de Quaresma'ya pozisyon biçemezsiniz, çünkü Q7 genelde o günkü psikolojisine göre yapar bunu.

- Aras yabancı statüsünde mi değil mi, nasıl öğreneceğiz? Yabancıysa oyuna yansıtılmalı. Ayrıca Necip'e de Kosova vatandaşlığı eklenebilir.

- Kasımpaşalı Adem Büyük'ün de Beşiktaş için Home-grown player at club olması gerekmez mi?

Nesil
    2003

- Aras yabancı statüsünde mi değil mi, nasıl öğreneceğiz? Yabancıysa oyuna yansıtılmalı.

TFF'deki profili Hollanda vatandasi olarak lisans cikartildigini gosteriyor. Bu durumda yabanci statusunde.

Ayrıca Necip'e de Kosova vatandaşlığı eklenebilir.
    Kosova vatandasi mi? Degilse, proseduru tamamlasin ondan sonra ekleriz.

- Kasımpaşalı Adem Büyük'ün de Beşiktaş için Home-grown player at club olması gerekmez mi?
    Homegrown sayilmasi icin Besiktas'ta 15 ile 21 yaslari arasinda 3 sezon gecirmis olmasi gerekiyor. Gorunuse gore Besiktas'ta 2 sezon gecirmis, sonraki iki sezon Zeytinburnuspor, A. Sebatspor ve Altay'a kiralanmis ve Besiktas'tan ayrilmis. Yani 3 sezon sartini doldurmamis.

Nesil
    2003

Fakat dizilis rakibe karsi savunmada bir takimin nasil dizileceginin sablonu olduğuna pek katılmıyorum.
    Buna katil veya katilma. Bu yazdigim FM icin sabit. Farkli kaynaklar dizilisleri farkli sekilde degerlendirebilir. Ancak dizilis denilen seyin varolusu takimlarin savunmada nasil dizilmesi gerektigine dair sablon ihtiyacindan doguyor. Bu daha sonra farkli medya kuruluslari tarafindan farkli sekilde yansitildi ancak FM dizilisi bu kavramin orjinal anlayisi olarak kabul ediyor.

FM disinda ben dizilis konusmam cunku herkesin dizilis denilen seyden anladigi farkli olabiliyor. Sadece bir dizilisi yazmak anlatmak istedigini yeterince anlatmiyor. Ancak FM'da bu sabit.

Nesil
    2007

Oyun Tercihleri

Rhodolfo: Risk alarak oynar - katılmıyorum.
    Marcelo: Hakemlere itiraz eder - katılmıyorum.
    Dusko Tosic: Topa yatarak hamle yapar - eklenmeli.
    Caner Erkin: Topu diğer kanada göndermeyi sever - eklenmeli.
    Ricardo Quaresma: Topla fazla oynar - eklenmeli.
    Cenk Tosun: Toplara sert vurur - eklenmeli.
    Ömer Şişmanoğlu - Kanallar içinde boş alanlara hareketlenir - eklenmeli.

Nesil
    2003

Oyun Tercihleri

Rhodolfo: Risk alarak oynar - katılmıyorum.
    Marcelo: Hakemlere itiraz eder - katılmıyorum.
    Dusko Tosic: Topa yatarak hamle yapar - eklenmeli.
    Caner Erkin: Topu diğer kanada göndermeyi sever - eklenmeli.
    Ricardo Quaresma: Topla fazla oynar - eklenmeli.
    Cenk Tosun: Toplara sert vurur - eklenmeli.
    Ömer Şişmanoğlu - Kanallar içinde boş alanlara hareketlenir - eklenmeli.
    Rhodolfo - Ceviri yanlisligi. Ingilizcesinin anlami pas ile cikmaya calisir (uzun vurmak yerine).
    Marcelo - Emin degilim.
    Tosic - Bunu bir tecih olarak degil, bir mecburiyet olarak goruyorum. Tosic'in pozisyonunu iyi ayarlayamamasindan kaynaklaniyor.
    Caner - Katiliyorum.
    Quaresma - Olabilir ama Quaresma'nin cok fazla PPM'si var su anda.
    Cenk - Katilmiyorum. Cenk toplara her turlu vurabilen, gerektiginde plase yapan gerektiginde sert vuran bir oyuncu. Kisitlamaya gerek yok.
    Omer - Bu PPM merkezde oynayip kanatlara kacan oyuncular icin bir tercih. Ceza alanina girer tercihi zaten var ve bu daha dogru olani.

@perpetua Editör 4 kasımda mı çıkacak?

Nesil
    2007

Rhodolfo - Ceviri yanlisligi. Ingilizcesinin anlami pas ile cikmaya calisir (uzun vurmak yerine).
    Marcelo - Emin degilim.
    Tosic - Bunu bir tecih olarak degil, bir mecburiyet olarak goruyorum. Tosic'in pozisyonunu iyi ayarlayamamasindan kaynaklaniyor.
    Caner - Katiliyorum.
    Quaresma - Olabilir ama Quaresma'nin cok fazla PPM'si var su anda.
    Cenk - Katilmiyorum. Cenk toplara her turlu vurabilen, gerektiginde plase yapan gerektiginde sert vuran bir oyuncu. Kisitlamaya gerek yok.
    Omer - Bu PPM merkezde oynayip kanatlara kacan oyuncular icin bir tercih. Ceza alanina girer tercihi zaten var ve bu daha dogru olani.
    Marcelo'nun hakeme itiraz ettiğini hiç görmedim, en azından geldiğinden beri. Artı olarak "Uzun paslar dener" eklenebilir.

Tosic'ten istenen de bu şekilde oynaması sanırım. Hamleli stoper. Bu arada oyunda positioningi de 14, fazlasıyla iyi bir değer.

Quaresma'nın ilk akla gelen oyun tercihlerinden biri maalesef topla fazla oynaması, diğeri de "ayağının dışını kullanmasıdır" bence. Bu arada oyunda görünen sadece 2 tane PPM'si var.

Ömer'de ceza alanına girer tercihi yok, ofsayt tuzağını kırabilecek denemeleri sever var. Olcay'da rakip ceza alanına girer özelliği var. Ömer, en son gol attığı ve kazandığımız Kayserispor maçı sonrasında verdiği röportajda da boş alanlara koşmayı severim dedi. Belki Accomplished olarak AMR özelliği ve "rakip ceza alanına girer" oyun tercihi eklenebilir.

+++

Ek olarak:

Adriano: Topu diğer kanada göndermeyi sever - eklenmeli.
    Sık sık topla beraber koşar - kaldırılabilir

Gökhan İnler: Uzun paslar dener, topu diğer kanada göndermeyi sever - eklenmeli.

Oğuzhan Özyakup: Hakemlere itiraz eder - eklenebilir.
    Last edited by ttarlabasi : 23.Ekim.2016 at 20:37

Gaziantepspor'da Bruno Mota kiralık olarak gözüküyor ama Gaziantepspor kulübü TFF'ye 5 yıllık sözleşme imzaladığını bildirmiş.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Lionel Carole'in mental olarak tek sorununun karar alma olduğunu düşünüyorum. Onun dışında pozisyon alma, anticipation, soğukkanlılık, istek, oyuna karakter koyma ve fiziksel olarak oyunun icinde kalma ve de süreklilik bakımından kücümsendiği ve yetersiz bir profil yapıldıgını düsünüyorum. Dünkü mac bastan sona Carole icin izlenebilir.
    @perpetua ...........
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2014
    Yer
    Karabük , İstanbul

@perpetua

Aynısını ben yazdım açtığım konu silinmiş. Artık uğraşmam zaten editör çıksın oradan kendim ayarlarım kimsenin umrunda değil.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Kdarkig View Post
    @perpetua

Aynısını ben yazdım açtığım konu silinmiş. Artık uğraşmam zaten editör çıksın oradan kendim ayarlarım kimsenin umrunda değil.
    Konunun silinmesinin nedeni henuz acik olmayan bir bolume baslik acmis olman.
    Su anda cok acil duzelmesi gereken bir hata olup olmadigina dair sizden geri donus almak icin bu basliga odaklanmis durumdayim. Butun arastirma ile ilgili konularin bu baslik altinda toplanmasi benim isimi kolaylastiriyor.
    Oyunun resmen cikmasindan sonra futbolcularin ozelliklerini uzun uzun karsilastirabileceginiz, yorumlarinizi yazabileceginiz arastirma bolumunu oyun cikinca, oyuncu profilleri ile beraber acacagiz. Her yil oldugu gibi.
    O zamana kadar benim onceligim acilen degismesi gereken bilgiler. Futbolcu ozellikleri gibi sencesi/bencesi olan konular veya kozmetik konular degil.

Sayfa 5 / 14 İlkİlk ... 34567 ... SonSon

Mesaj Yetkileri