Sayfa 5 / 8 İlkİlk ... 34567 ... SonSon
121 ile 150 arası toplam 222 sonuç

Konu: Turksportal Unofficial Update

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by elhadji View Post
    Ben sana yine katılmıyorum, birebir özgürcanla karşı karşıya oynamış 2 arkaadaşım var; sarıyer genç takımın kalecisi ve ankaraspordan erhan onlarla konuşturayım hocalarının özgürcanı durdurmada hangi taktikleri verdiğini ikisi de kaleci, özgürcanı çok iyi tanıyolarr ve en önemli özelliği hızııdır ben de serettim katılıyorrm onlara
    Daha once de yazdigim gibi, farkli fikirlere ben kapali degilim, arastirma da kapali degil. Ancak sunu dusunmekte de yarar var, Ozgurcan'in hizli oldugunu soyleyen oyuncular acaba gercekten Ozgurcan hizli oldugu icin mi yoksa kendileri yavas oldugu icin mi bu sozleri sarf ediyorlar. Veya Ozgurcan oyunu rakip oyuncularidan daha iyi okuyabildigi icin mi acaba daha hizli gorunuyor?

ben fantezi ligi kuralım demiyorm daha düzeltelim diyorm.
    Zaten bu herseyin son hali degil ve zaten olamaz da. Futbolcularin ozellikleri zaman gectikce yukselir veya duser ve bizler de bu ozellikler gozledikce, veri tabanina aktarmamiz gerekir. Bu arastirma 5 senede bir azimle yapilip, sonra oldugu gibi birakilacak bir sey degil, oyuncular hakkinda daha dogru bilgiler toplandiginda/gozlemlendiginde degistirilmesi gereken bir sey. Tabii mevcut kriterler olceginde olacak bir duzeltme bu.

Ve uğur da da katılmıyorm uğurun gerçek yeri amc dir ama b sene stoper oynuyor
    Ersun Yanal'in taktigini nasil gordugune bagli. Bence Ersun Yanal 2-3-3-2 tipinde bir taktikle oynuyor. Bu taktikte 2 DC, WBR, WBL, DM, 3 adet MC ve iki adet ST var. Ugur'u da geriden organizasyonu yapan oyuncu olarak goruyorum, yani bir nevii geriye daha az sarkan supurucu veya sweeper gibi oynuyor.

bu arada Sega ne kadar tanıyor ki türk ligini allah aşkına bıraksınlar işin ehline bizlere biz yapalım isteyen yönetici bakabilir benim manisa araştırmama hangi oyuncu abartılı yapılmış tek tü çıkabilir ama bence dengeli caneri sega berbat yapmış st göstermiş ben amlc yaptım adamın mevkisi belli zaten ve fçok çabuk adam nitekim cska kaptı adamı örnek, ben kndimde çlştığm için daha da rahat eleştiriyorm ama Seganın kinden 2 kat iyi bizim araştırma
    Oyunun orjinal surumunde cikan oyuncu ozellikleri Sega'ya ait degil, arastirma ekibi sefi Turker Tozar'a aittir. Bu resmi arastirmaya el atilmaya calisilmasinin nedeni de bunlarin yapilanlarin yeterince gercegi yansitmamasiydi.

Yaptigin Manisa datasinda her oyuncu'nun surekliligine 14 ve uzerinde deger verilmisti (ki takimdaki her oyuncunun o surekliligi hak edip etmedigi kesinlikle tartisilir, ozellikle Manisa'nin gosterdigi inisli cikisli form grafigi goz onunde tutulursa). Bazi oyuncularin ozellikleri Turkiye liginin standartlarinin cok fazla uzerinde idi ve bu nedenle bazi dusurmeler yapildi.

Caner'in iyi bir oyuncu olduguna katiliyorum, ancak Caner'in transfer olmasinin nedeni su anki becerilerinden daha ziyade, potansiyelinin yuksekligi oldugunu dusunuyorum. Caner'in oyunda 1-2 sene sonra ne kadar kaliteli bir oyuncu oldugunu, hatta Turkiye liginde kaldigi surece ligin en iyi oyuncusu oldugunu gozlemlememek hic de zor degil. Ama su anda ligin en iyi oyunculari arasinda oldugunu soylemek pek dogru olmaz.

Bundan sonra Caner zaten Rus arastirmacilarin elinde, onlar belirleyecek nasil bir oyuncu oldugunu, ve onlarin da Caner'i nasil bir oyuncu olarak gorup, ozelliklerini belirleyecegini gorecegiz.

Nesil
    2003

Örnek özgürcan türkiyenin geleceği en parlak oyuncularından biri bu oyuncunun en önemli özelliği hızı ve çevikliğidir gs yi yapan arkadaş bu adamın hızını 9 yapmış hızlanması 13 ben bir çok kez çıplak gözle izledim özgürcanı çok çabuk bi oyuncu
    Yapilan yama'ya bir goz attim, ve Ozgurcan'in hizi ve hizlanmasi 12 olarak belirtilmis. 2008 yilinin sonunda, Ozgurcan'in hizi ve hizlanmasi gelismis durumda ve ikisi de 14. Kiraladigim Chateauroux takiminda da 33 macta 20 gol atmis durumda ve 7.52 ortalama tutturmus. 20 yasinda bir oyuncu icin hic de fena gorunmuyor. Bir Ronaldo degil, ama 20 yasindaki bir Hakan Sukur'den daha iyi durumda oldugunu soylemek pek de zor degil.

Nesil
    2006
    Yer
    Heryer

Bu arada sega derken ben de biliyorum türker' e ait olduğunu dataların am o fm' nin resmi elemanı onu demek istedim ve bu işlere vakit ayıracak zamanı pek yok, bu arada meddah' a da bişey söylemek istiyorm tabi ki amacımız Fenerbahçeye ilk sene CL' yi kazandıracak şekilde bir lig yapmak değil, gözden kaça takımları iyi yapmak 3 büyükler zaten fena yapılmmıyo, çok detaylı bir araştırma yapılmadan da 3 büyüklerin dataları güncellenebilir amacım 2.lig takımları ve anadolu takımları

Nesil
    2003

Bu arada sega derken ben de biliyorum türker' e ait olduğunu dataların am o fm' nin resmi elemanı onu demek istedim ve bu işlere vakit ayıracak zamanı pek yok, bu arada meddah' a da bişey söylemek istiyorm tabi ki amacımız Fenerbahçeye ilk sene CL' yi kazandıracak şekilde bir lig yapmak değil, gözden kaça takımları iyi yapmak 3 büyükler zaten fena yapılmmıyo, çok detaylı bir araştırma yapılmadan da 3 büyüklerin dataları güncellenebilir amacım 2.lig takımları ve anadolu takımları
    Ben de istiyorum Lig A, Lig B ve az bilinen Anadolu takimlarinin daha duzgun yapilmasini. Ancak arastirma, bu arastirmayi yapanlarin takimlari hakkinda bir cok seyi bilmeleri ile ve kriterlere uyarak bu takimlari hazirlamalari ile olur. Iste bu nedenle buyuk bir ekip kurmak ve kriterleri arastirmacilara daha belirgin yapmak istedik zaten.

Nesil
    2006
    Yer
    Heryer

Ben yaptım bakalım Lig A güzel oldu sanırım, Lig B' yi de 1 ay içerisinde tamamlıycam

6. Default

Sürekli Galatasarayla oynadığım için bana yanlış gelen birçok şeyle karşılaştım takımın lehinde alehinde:

1- Arda gerçekten kötü olmuş, taktik-antrenman diyorsansanız Caner de bende, aynı çalışma düzeninin içinde Caner oldu canavar Arda hala aynı.
    Artık zaten Arda'nın 6 ay - 1 sene bekledikten sonra özelliklerinin artmasına gerek yok. Hali hazırda koskoca Galatasaray'ın ve Milli Takımın en iyi oyuncusu. Oyunun başında çok daha iyi başlaması gerekiyor bence.

2- Edu veya Lugano, Songtan iyi adam mıdır? Ben Galatasaraylıyım diyemi böyle geliyor bilmiyorum 2. senenin sonunda Lugano, Real'e transfer oldu Song beni kan kusturuyor. Gerçekte Song, Lugano'nun 2 katı iyi bir oyuncu.

3- Necati, Hasan Şaş ve Karan'ı istikrarsız yaptığınızı okudum geçen sayfada Ümit Karan şu anda tüm Avrupa'nın takip ettiğini bildiğimiz Türkiyenin en iyi golcüsü, Gökhan Ünal, Umut Bulut'un attığının hadi onu geçtim sahada yaptıklarının yarısını yapsa içim gam yemeyecek. Taktik antrenman derseniz Gökhan da bende. Ümit'in istikrarsız dönemi 3-4 sene evveldi. Son 3 yıldır sakatlık hariç ne zaman oynasa müthiş bir gol ortalaması ile oynuyor. Hasan ile Necati hakkında denilecek bir şey yok o konuda çok haklısınız. Ayrıca Ümit'in crossing ve flair özellikleri daha yüksek tutulabilirdi. Ümit çok güzel top kesen bir oyuncu bu sene Sakarya maçında Kabze'ye, geçen sene oynadığı son maç olan Fenerbahçe ile oynadığımız kupa maçında; Necati'ye yaptığı ortaları bu görüşüme referans olarak gösterebilirim

4- Bunu yanlış olarak değil anlıyamadığım için soruyorum;
    oyunda finishingi 14-15 olan gerçekte; ligde Ümitle beraber takımın en çok gol atan ismi olan, çok net gol vuruşları olan Sasa İliç; 10 maçta karşı karşıya gayet net pozisyonlarda kaleyi bile tutturamıyor finishinginin iyi olmasına karşın bunun sebebi nedir? Ayrıca İliç oyunda çok rahat adam geçiyor, ne yazık ki gerçekte adam geçme özelliği düşükken buna karşın ara pasları, tek topları ve net vuruşları gayet iyidir.

5- Oyundaki Cihan; gerçekteki Cihanın yanında önliberoda Vierra, sağ bekte de Cafu gibi olmuş. Bence fazla iyi.

6- Ergün de Cihan gibi olmuş artık futbolunun son döneminde oyundaki ile alakası olmayan şekilde kötü oynuyor. Oynadığı kanat koridor oluyor, ortaları yerini bulmuyor..

7- Sabri'nin; Pace, Agility gibi özellikleri yerinde ama Crossing, Sabri için biraz lüks olmuş bizim bildiğimiz Sabri kendini yırtar, oynadığı kanadı parçalar, her şeyi yapar ama bir tek orta yapamaz. Crossing 13 olması ve ilerdeki gelişme ihtimaliyle beraber fazla olmuş.

8- Emre Aşık, Tomasla kafa kafaya özelliklere sahip ve gerçek hayata göre pek sakin. Emre iyi, Tomas kötü olmuş diye bir yorum yapamıyacağım ama bir daha gözden geçirilse iyi olur.

9- Beşiktaştan M. Sedef'in, Kayseriden Ergün Teber'in Ferhatla kıyasladığımda fazla iyi olduğunu gördüm. Hepsini izliyoruz gerçekte göremediğimiz fark oyunda fazlasıyla hissediliyor

10- Galatasaray Avrupa maçlarını Olimpiyat Stad'ın da oynamıyor.

11- Hakan Şükür'ün Disliked Staff Ersun Yanal,
    Ayhan Akman'ın disliked team Bjk,
    Bjk'nin disliked personals Alpay&Ayhan ve rival team olarak daha ilk takım Galatasaray değil Fenerbahçe,
    Fenerbahçenin disliked personal nasıl Sabri ise Galatasaray'ın da Tuncay olmalıydı..

12-
    Işte Galatasaray'ın Cem Sultanı!
    Haber Tarihi : 24.12.2006 13:15

Henüz 15 yaşında... 1.81 boyunda ve solak... 33 maçta 77 gol attı... Cem Sultan, şimdiden geleceğin süperstarı olarak gösteriliyor. ?Avrupa adını duyar? Sarı-Kırmızılı kulübün tarihinde profesyonel sözleşme imzalanan en genç oyuncu Cem Sultan..
    Editörden bakınca Cem'e ne finishing ne heading değeri verildiğinii gördüm bu çocuk yüksek biçimde bu değerleri hak etmiyor mu?

13- Fenerbahçenin reputationu neye göre Galatasaraydan yüksek?

14- Özellikle Alman ligi olmak üzere Avrupa ligleriyle ilgilense gurbetçi futbolcularımız da bir rütuşlansa iyi olur..

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by aras886 View Post
    Sürekli Galatasarayla oynadığım için bana yanlış gelen birçok şeyle karşılaştım takımın lehinde alehinde:

1- Arda gerçekten kötü olmuş, taktik-antrenman diyorsansanız Caner de bende, aynı çalışma düzeninin içinde Caner oldu canavar Arda hala aynı.
    Artık zaten Arda'nın 6 ay - 1 sene bekledikten sonra özelliklerinin artmasına gerek yok. Hali hazırda koskoca Galatasaray'ın ve Milli Takımın en iyi oyuncusu. Oyunun başında çok daha iyi başlaması gerekiyor bence.
    Daha once de yazdigim gibi bir kanat oyuncusu veya bir ofansif oyuncu icin onemli olan, dribbling, technique, off the ball, passing creativity 14-15 seviyesinde. Yani yildiz seviyesi olan 16-17'ye yakin ancak superstar seviyesi olan 18-20'ye varmak icin biraz zaman gerektiriyor. Fiziksel olarak daha zayif olmasi gerekirdi ancak.

2- Edu veya Lugano, Songtan iyi adam mıdır? Ben Galatasaraylıyım diyemi böyle geliyor bilmiyorum 2. senenin sonunda Lugano, Real'e transfer oldu Song beni kan kusturuyor. Gerçekte Song, Lugano'nun 2 katı iyi bir oyuncu.
    Lugano'nun yasi genc, potansiyeli de var. Song ise kariyerinin zirvesinde, bu noktadan sonra artik Song'dan ilerleme degil, dusme beklenir. Song ozellikle suratli, iyi top kapan, oyunu iyi okuyabilen bir oyuncu. Ancak Song'a geriden oyun kurdurmaya kalkarsan, kendisi basarili olmaz. Yama'da song da defansif becerileri ile one cikiyor, ofansif becerileri ile degil. Kullanilan taktik eger ofansif beceriler beckliyorsa Song'dan bu kotu performans'a neden olur.

3- Necati, Hasan Şaş ve Karan'ı istikrarsız yaptığınızı okudum geçen sayfada Ümit Karan şu anda tüm Avrupa'nın takip ettiğini bildiğimiz Türkiyenin en iyi golcüsü, Gökhan Ünal, Umut Bulut'un attığının hadi onu geçtim sahada yaptıklarının yarısını yapsa içim gam yemeyecek. Taktik antrenman derseniz Gökhan da bende. Ümit'in istikrarsız dönemi 3-4 sene evveldi. Son 3 yıldır sakatlık hariç ne zaman oynasa müthiş bir gol ortalaması ile oynuyor. Hasan ile Necati hakkında denilecek bir şey yok o konuda çok haklısınız. Ayrıca Ümit'in crossing ve flair özellikleri daha yüksek tutulabilirdi. Ümit çok güzel top kesen bir oyuncu bu sene Sakarya maçında Kabze'ye, geçen sene oynadığı son maç olan Fenerbahçe ile oynadığımız kupa maçında; Necati'ye yaptığı ortaları bu görüşüme referans olarak gösterebilirim
    Umit istikrarsiz bir oyuncu cunku bazi maclarda harika oynayip 2-3 gol atabiliyor, ancak bazi maclarda oyuna fazla katki yapmadan hic gol atamiyor veya belki 1 gol atiyor. Benim yonettigim Galatasaray'da Umit Karan ligde 18, avrupa'da ise 3 gol atti ilk sezon. Orta yapma ozelligi gozden gecirilebilir.

4- Bunu yanlış olarak değil anlıyamadığım için soruyorum;
    oyunda finishingi 14-15 olan gerçekte; ligde Ümitle beraber takımın en çok gol atan ismi olan, çok net gol vuruşları olan Sasa İliç; 10 maçta karşı karşıya gayet net pozisyonlarda kaleyi bile tutturamıyor finishinginin iyi olmasına karşın bunun sebebi nedir? Ayrıca İliç oyunda çok rahat adam geçiyor, ne yazık ki gerçekte adam geçme özelliği düşükken buna karşın ara pasları, tek topları ve net vuruşları gayet iyidir.
    Ilic in dripling'inin fazla iyi olduguna ben de tanik oldum. Buradan calinan bir kac puan, finishing ve composure ozelliklerine yansitilabilir.

5- Oyundaki Cihan; gerçekteki Cihanın yanında önliberoda Vierra, sağ bekte de Cafu gibi olmuş. Bence fazla iyi.
    Cihan'i da gozden gecirmeyi dusunuyorudum zaten.

6- Ergün de Cihan gibi olmuş artık futbolunun son döneminde oyundaki ile alakası olmayan şekilde kötü oynuyor. Oynadığı kanat koridor oluyor, ortaları yerini bulmuyor..
    Ergun'un mac eksigi cok. Bunun yaninda ozellikle fiziksel acidan bir dusus gecirmis durumda. Bu fiziksel acidan gecirilen dusus yama'ya yansidi. Ancak teknik ve zihinsel ozellikler bu kadar kolay kaybolan seyler degillerdir. Eger Ergun 3-4 mac ust uste oynayabilse, o teknigini tekrar gosterecegini dusunuyorum. Oyunda, Ergun'u oynattiginiz takdirde, ozellikle yavasliginin kendisini buyuk handkap oldugunu ve bu nedenle cok adam kacirdigini ve ileriye de cok etkili gidemedigini gozlemlersiniz.

7- Sabri'nin; Pace, Agility gibi özellikleri yerinde ama Crossing, Sabri için biraz lüks olmuş bizim bildiğimiz Sabri kendini yırtar, oynadığı kanadı parçalar, her şeyi yapar ama bir tek orta yapamaz. Crossing 13 olması ve ilerdeki gelişme ihtimaliyle beraber fazla olmuş.
    Katiliyorum, Sabri'nin ozellikle teknik ozelliklerinde biraz dusurme yapmayi ben de dusunuyordum.

[/quote]
    8- Emre Aşık, Tomasla kafa kafaya özelliklere sahip ve gerçek hayata göre pek sakin. Emre iyi, Tomas kötü olmuş diye bir yorum yapamıyacağım ama bir daha gözden geçirilse iyi olur.
    [/quote]

Emre Asik'a mumkun olan her turlu cirkeflik vs. verdim ama bu oyuna pek yansimiyor. Emre'nin Tomas'dan buyuk farki olan Konsantrasyon, pozisyon alma, onceden sezme, hiz vs. vs. Bu iyi oyuncuyu birbirine nasil bu kadar benzetebildin anlayamadim.

9- Beşiktaştan M. Sedef'in, Kayseriden Ergün Teber'in Ferhatla kıyasladığımda fazla iyi olduğunu gördüm. Hepsini izliyoruz gerçekte göremediğimiz fark oyunda fazlasıyla hissediliyor
    Bence ucunde de biraz abarti var.

10- Galatasaray Avrupa maçlarını Olimpiyat Stad'ın da oynamıyor.
    Bu yama ile degil de, oyun kodu ile cozulmesi gereken bir sorun.

11- Hakan Şükür'ün Disliked Staff Ersun Yanal,
    Ayhan Akman'ın disliked team Bjk,
    Bjk'nin disliked personals Alpay&Ayhan ve rival team olarak daha ilk takım Galatasaray değil Fenerbahçe,
    Fenerbahçenin disliked personal nasıl Sabri ise Galatasaray'ın da Tuncay olmalıydı..
    Bunlara cok daha detayli bir sekilde girmek gerekli, ancak bu yama takimlar ile ilgili hic bir bilgi'yi degistirmedi. Sadece oyuncular ile ilgili bilgiler degisti.

12-
    Editörden bakınca Cem'e ne finishing ne heading değeri verildiğinii gördüm bu çocuk yüksek biçimde bu değerleri hak etmiyor mu?
    Cem Sultan yasitlarina gore cok iyi performans gosteriyor olabilir, ancak bu Cem'in 17 finishing'i, 15 technique'i olmasi gerektigini gostermez. Ben sahsen Cem'i izleme firsati bulamadim ve bu nedenle hangi konuda ne kadar iyi oldugunu olcme firsati bulamadim. Mantili degerler yazilirsa burada neden bu degerler kullanilmasin...

13- Fenerbahçenin reputationu neye göre Galatasaraydan yüksek?
    Yuksek olmasi gayet normal. Galatasaray 4 senedir Avrupa'da herhangi bir basari gosterememis durumda. Ayrica finansal sorunlardan dolayi futbolcularin gelmeye kolay ikna olmadigi bir takim. Son 4 senede 1 sampiyonluk olabilir ama son senelerde Fenerbahce'nin daha fazla basarili oldugu asikar.

14- Özellikle Alman ligi olmak üzere Avrupa ligleriyle ilgilense gurbetçi futbolcularımız da bir rütuşlansa iyi olur..
    Bunlar Turkiye arastirmasinin disinda oldugu icin, Alman arastirmacilara kalmis bir durum.

8. Default

Lugano'nun potansiyelinede mevcut ability sinede katılmıyorum göz var nizam var.. Kötü bir oyuncu.
    Song> Toraman = Stephanov > Tomas> Lugana = Gökhan Zan> Edu şeklinde bence Türkiyenin defansta ki oyuncularının karşılaştırması.

Emre Aşıkla, Toması birbirine benzetmedim. Sadece ha onu koymuşsun ha Toması ikisede aynı ortalamayla. Aynı hata ve başarı ortalamasıyla oynuyor. Emre, Toması aratmıyor yani..

Cem'e gelirsek bende çıplak gözle izlemedim ama 33 maçta 77 gol atmış bir adamın yüksek özelliği finishing, heading tipi atak özelliklerdir.

Nesil
    2003

Lugano'nun potansiyelinede mevcut ability sinede katılmıyorum göz var nizam var.. Kötü bir oyuncu.
    Song> Toraman = Stephanov > Tomas> Lugana = Gökhan Zan> Edu şeklinde bence Türkiyenin defansta ki oyuncularının karşılaştırması.
    Simdi soyle bir durum var. Lugano ve Edu sadece bir kac ay once Turkiye'ye geldiler. Gelmeden once ikisinin de parlak kariyerleri var ve CA ile ozellikleri Brezilya arastirmacilari tarafindan belirlenmis. Bu kadar kisa surede bu iki oyuncunun ozelliklerini ve CA'sini fazla dusurmek dogru olmaz. Sezon sonunda tekrar degerlendirilirler.

Emre Aşıkla, Toması birbirine benzetmedim. Sadece ha onu koymuşsun ha Toması ikisede aynı ortalamayla. Aynı hata ve başarı ortalamasıyla oynuyor. Emre, Toması aratmıyor yani..
    Defans oyuncularinin ortalamalari bir cok faktore baglidir. Eger defansi derin oynatir, rakip takimin uzun toplarla oynamasini zorlarsan, Emre de Tomas'da hava ustunlukleri benzer olduklari icin, benzer performans gosterebilirler. Ancak Emre yavas oldugu, hata yapmaya ve kotu kararlar vermeye daha yatkin oldugu icin defansi ileriye cikarttigin durumlarda Emre'nin zaaflari ortaya cikar. Bu her oyuncu icin gecerlidir.

Ayrica Mondragon etkenini de gozardi etmemek gerekli. Defansi iyi organize eden (communication) bir kaleci oldugu icin onundeki defansin performansini arttiracaktir.

Cem'e gelirsek bende çıplak gözle izlemedim ama 33 maçta 77 gol atmış bir adamın yüksek özelliği finishing, heading tipi atak özelliklerdir.
    Benim ogrendigim kadari ile Cem fazla caliskan olmayan ancak golu cok iyi koklayan bir oyuncu. Genc yasinda 1.80 uzerinde boya sahip olmasi da onun yasitlarindan ozellikle fiziksel olarak daha iyi oldugunu gosterir. Bu ozellikler cok gol atmasina, bitiriciligi cok iyi olmasa da, neden olabilir.

10. Default

Peki, ilgilendiğin için teşekkür ederim.
    Ben oyuna gidiyorum kafama takılan birşey olursa yine ağrıtırım başınızı..

Sheriff Misafir

Valla defanstan yana tek sıkıntı bence Toraman'ın Önder'den hızlı ve iyi olması..

Nesil
    2006
    Yer
    Belcika / Antwerpen

evet Tum gercekler ortada ki Onder Turaci hem daha guclu alt yapiya sahip hemde daha iyi defansif ve atack yonu olan bi oyuncu, bindirme vs vs

Nesil
    2006
    Yer
    Izmir

Benim bu yamada aklıma takılan bir nokta var.Neden genç futbolculara hep eksili değerler veriliyor.
    Eksili değerler arasında verilince futbolcu iyi bir futbolcu olarak da çıkabilir,kötü bir futbolcu olarak da.Kendini takımlarında ispatlamış takımının as kadrosunda rahatlıkla yer alan futbolculara direk değer verilmiyor.
    Ömer Abi(perpetua) bir mesajında
    -10 - 170-200
    -9 - 150-180
    -8 - 130-160
    -7 - 110-140
    -6 - 90-120
    -5 - 70-100
    -4 - 50-80
    -3 - 30-60
    -2 - 10-40
    -1 - 0-20
    diye eksi değerlerin karşılıklarını vermişti.

Arda'nın pa sı -9.Yani Arda 150lik futbolcu olarakda çıkabilir.180lik futbolcu olarakda çıkabilir.Arda 150 yi falan haketmiyor bence.Böyle eksi değerler gireleceğine neden direk olarak değerler girilmiyor.Arda için 165-175 arası bence ideal bir değer(yukarı veya aşağıda olabilir).Neden direk olarak bu değerler verilmiyor.Böyle olursa daha iyi olmazmı.Oyun açıldığında Arda'nın pa sını 150 görmek bence hiç de iyi bir şey değil.
    Beşiktaş'lı Burak.Bu futbolcuya da direk olarak değer verilemezmi.Mesela 160 gibi.
    Daha da örnek verilebilir(Şu an aklıma bunlar geldi)

Sonuç olarak bunlar takımlarında rahatlıkla oynayabilecek kapasitede olan hatta oynayan futbolculardır.Yani bu futbolcular geleceğin yıldızı değil bugünün yıldızlarıdır.Bu yüzden bence böyle genç oyunculara eksili değer yerine direk olarak değer verilmelidir.(Benim kanımca)

Nesil
    2003

Simdi guzel bir konuya degindin Sherryy (kusura bakma esas ismini bilmiyorum henuz).

Simdi bu eksi degerlerin ne anlama geldigini biraz acalim..

-10 Cok ust duzey veya kesinlikle dunya capinda bir yildiz olacak olup ismini tarihe yazdiracak bir oyuncu.
    -9 En kotu ihtimalle dunya capinda kaliteli bir oyuncu, en iyi ihtimalle de ust duzey bir oyuncu.
    -8 En kotu ihtimalle Turkiye super liginde iyi ve uzun sureler oynayacak bir oyuncu veya en iyi ihtimalle dunya capinda kaliteli bir oyuncu.
    -7 En kotu ihtimalle Turkiye liglerinde orta kalitede veya bazen yedek olarak oynayacak bir oyuncu veya en iyi ihtimalle Turkiye liglerinde uzun sureler iyi futbol oynayacak bir oyuncu.

vs. vs. diye gider bu.

Simdi bu rassal potansiyel verme ve belirlenmis potansiyel verme ikilemine gelince. Benim gorusumde, ozellikle potansiyeline ulasmamis, yani bir bakima 24-25 yaslarina gelmemis oyuncularin hepsinin bu rassal potansiyele sahip olmasi gerekir. Bunun bence iki nedeni var:

1. Bir oyuncunun potansiyeli, su anki halinin diger yasitlarindan ne kadar ileride olduguna goz atarak belirlenir. Ornegin bir ara Galatasaray'da oynayan Fabio Pinto yasitlarina gore iyi oynadigi icin yuksek potansiyeli olan bir oyuncu olarak lanse edilmistir ancak gercekte potansiyeli o Dunya yildizi kategorisine girememistir. Bence ornegin bir Arda'nin bu gunku futbolculugundan bir adim daha ileriye atacaginin bir garantisi yoktur. Su anda oynadigi oyunu bir ust seviyeye cikartabilir de cikartmayabilir de. Bu nedenle daha genis, olan "En kotu ihtimalle dunya capinda kaliteli bir oyuncu, en iyi ihtimalle de ust duzey bir oyuncu." degerlendirmesi hata payini azaltir.

Ornegin bir kac sene once Tuncay'in PA 180'di. Bu rakam simdilerde 165'ler civarinda dolaniyor. Emre Inter'e ilk gittiginde PA 180'lerde dolaniyordu, Inter'de son senesinde PA 160'a dusmustu. Bu dusurmeyi yapmak zorunda kalmamak gereklidir bence.

2. Her oyunda farkli bir grafik cizen genc oyuncular, oyunun ozellikle Scouting ozelligini on plana cikartir. Tanidiginiz, daha once sizde basarili oyunculari her oyunda almak yerine, FM Scout gibi programlardan yararlanmadan oynamak, bir cok beklenmedik seyin ortaya cikmasina ve her yeni oyunda farkli bir dunyada olmaniza neden olur. Bu da, en azindan benim acimdan oyun zevkini arttiran bir durumdur.

Ornegin son oyunumda her ne kadar cok ugrasmis olsam da Aydin'i bir turlu adam edemedim. Iki senedir yerinde sayiyor ve takimdan yollamak, ve arkasindan gelen genclere yer acmak zorunda kaldim. Hangimiz su anda biliyoruz ki Aydin'in basina bunun gercekten gelip gelmeyecegini.. Hagimiz FM scout gibi bir kahin'in yerini doldurabiliriz ki? Aydin gitti ve Denizlispor'da gayet guzel oynuyor, hatta bana karsi bir de gol atti. Her ne kadar genc yasta cok umit verse de, potansiyeli o kadarmis, ne yapalim demek zorunda kaldim. Ve bu karari verebilmek, Aydin'in yerine baska oyunculari arayip bulmak zorunda kalmak oyunun monotonlasmasini onledi.

Bilinen'den daha ziyade bilinmeyenin oyuna zevk kattigini dusunuyorum. CM2'yi ilk oynarken oyun hakkinda en ufak bir bilgim yoktu ve hatta bu CA/PA neydi bilmezdim bile. Ne zaman ki SI forumlarini okumaya, oyun hakkinda bir cok bilgi toplamaya ve ozellikle bir cok oyuncunun PA'sini ezberlemeye basladim, o zaman benim icin oyunun supriz olan yani azaldi. Bu nedenle ozellikle bu rassal potansiyellerin buyuk bir savunucusuyum.

Ancak fakli dusunceler, istekler varsa tabii ki bunlara da karsi degilim.

Nesil
    2006
    Yer
    Izmir

Açıklamaların için teşekkür ederim Ömer Abi.Bu arada adım Aşkın.

Benim oyunda dikkatimi çeken nokta takımlarında devamlı oynayan genç futbolcuların hemen hemen hepsine direk olarak pa verilmiş(Messi:192,Rooney:192,Sergio Ramos:180,Bojinov:181,Lennon:180 vs.)Baktıklarımın içinde sadece Fabregas'da eksili değer var(-10) (Bu konuda Arsenal scoutu hep eksi değerler kullanmış).

Belki Rooney pa sı 192 olacak kadar gelişmeyecek,belki pa sı 192'den fazla 195-198 olacak.Bunu şu an bilemeyiz.Ama şu an için Rooney için en ideal değer diyebiliriz.

Oyunda pa sı -10,-9 olan adamlar genel olarak yaşı 17-18 olan kişiler(Carlos Vela,Giovanni Dos Santos,Theo Walcott, vs.).(Walcott bu sene biraz oynuyor,diğerleri daha takımlarıyla maça bile çıkmamış futbolcular).

Yani daha Dünya podyumuna çıkmamış futbolcularda eksili değerler kullanıyorlar.Dünya piyasasına sunulmuş,takımlarında oynayan adamlarda belirlenmiş pa kullanıyorlar.

Bunu Galatasaray için düşünürsek.Mesela Cem Sultan 33 maç,77 gol.Süper bir istatistik ama gelişecek mi,geleşemeyecekmi belli olmayacak.Cem'e eksi pa verilmesi çok çok normal.Zaten yaşı dolayısı ile de eksi değer verilmelidir.Aydın'ı düşünelim evet oynadığı maçlarda güzel oynadı ama daha devamlılığı yok,istikrarı yok.Bu yüzden Aydın içinde eksi pa kullanılabilir.Mesela Özgürcan paf takımıyla harikalar yarattı.Ama daha doğru düzgün A takımda oynamadı,oynatılmadı.Yani elimize bir istatistik vermedi.Daha ne yapabileceğini,ne yapamayacağını tam olarak bimiyoruz.Bu yüzden - pa kullanılması normal.

Ama Arda Galatasaray'ın bu seneki hemen hemen tüm maçlarında oynadı.Elimizde bir istatiktik oluşturdu.Neler yapabildiğini,neler yapamadığını gördük.Yani gözümüzün önüne bir gelecek koyabildi.

Ben bu nedenlerden dolayı takımlarında oynayan genç futbolcularda belirli pa kullanılmasından yanayım.

Beni dinlediğin için teşekkür ederim Ömer Abi

Edit:Ömer Abi senin dediğinde çok mantıklı geldi.Yaşı 24-25 altı futbolcuların hepsine rassal pa verilmesi.Eğer öyle olacaksa bile rassal pa lar arası bu kadar fark olmamalı.(-9:150-180 gibi)
    Mesela;
    -20 190-200
    -19 180-190
    -18 170-180
    -17 160-170
    -16 150-160 vs.vs

Bence böyle bir değişken potansiyel belirleme şekli olmalıdır.
    Şimdi normal şekilde Messi'yi -10(180-200) yapsak ve oyunda açılırken pa sı 180 çıkarsa intihar eder

Bu değişken potansiyel bu şekilde değiştirilirse bence çok çok iyi olur.23-24 yaş altı her futbolcuya rassal pa verilebilir.Hem böylece oyunda bizim hocalık becerimiz,taktiksel becerimiz,antreman becerimiz daha ön plana çıkar.Böylece oyun daha zevkli olur.

Sports İnteractive rassal potansiyel ayarını bu şekilde değiştirise bence çok çok iyi olur.

Beni dinlediğin için teşekkür ederim Ömer Abi

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by sherryy View Post
    Açiklamalarin için tesekkür ederim Ömer Abi.Bu arada adim Askin.

Benim oyunda dikkatimi çeken nokta takimlarinda devamli oynayan genç futbolcularin hemen hemen hepsine direk olarak pa verilmis(Messi:192,Rooney:192,Sergio Ramos:180,Bojinov:181,Lennon:180 vs.)Baktiklarimin içinde sadece Fabregas'da eksili deger var(-10) (Bu konuda Arsenal scoutu hep eksi degerler kullanmis).

Belki Rooney pa si 192 olacak kadar gelismeyecek,belki pa si 192'den fazla 195-198 olacak.Bunu su an bilemeyiz.Ama su an için Rooney için en ideal deger diyebiliriz.

Oyunda pa si -10,-9 olan adamlar genel olarak yasi 17-18 olan kisiler(Carlos Vela,Giovanni Dos Santos,Theo Walcott, vs.).(Walcott bu sene biraz oynuyor,digerleri daha takimlariyla maça bile çikmamis futbolcular).

Yani daha Dünya podyumuna çikmamis futbolcularda eksili degerler kullaniyorlar.Dünya piyasasina sunulmus,takimlarinda oynayan adamlarda belirlenmis pa kullaniyorlar.

Bunu Galatasaray için düsünürsek.Mesela Cem Sultan 33 maç,77 gol.Süper bir istatistik ama gelisecek mi,gelesemeyecekmi belli olmayacak.Cem'e eksi pa verilmesi çok çok normal.Zaten yasi dolayisi ile de eksi deger verilmelidir.Aydin'i düsünelim evet oynadigi maçlarda güzel oynadi ama daha devamliligi yok,istikrari yok.Bu yüzden Aydin içinde eksi pa kullanilabilir.Mesela Özgürcan paf takimiyla harikalar yaratti.Ama daha dogru düzgün A takimda oynamadi,oynatilmadi.Yani elimize bir istatistik vermedi.Daha ne yapabilecegini,ne yapamayacagini tam olarak bimiyoruz.Bu yüzden - pa kullanilmasi normal.

Ama Arda Galatasaray'in bu seneki hemen hemen tüm maçlarinda oynadi.Elimizde bir istatiktik olusturdu.Neler yapabildigini,neler yapamadigini gördük.Yani gözümüzün önüne bir gelecek koyabildi.

Ben bu nedenlerden dolayi takimlarinda oynayan genç futbolcularda belirli pa kullanilmasindan yanayim.

Beni dinledigin için tesekkür ederim Ömer Abi
    Rassal PA kullanma veya kullanmama tamamen takimlarin arastirmacilarina bagli olan bir karar. Hatta SI games'in verdigi arastirma kilavuzunda, hangi yastaki oyunculara, hangi PA sisteminin kullanilmasi gerektigi konusunda bir tavsiye yapilmamis.

Simdi Rooney ornegini ele alalim. CA'si oyunda 179, PA ise 192. Yani secilmesi gereken degerlerin arasinda 21'de bir rakami secmek gerekli (200 - 179). Ayni sekilde Arda'ya bakarsak CA'si 135 dersek, 65 degerden birisini secmek gerekli. Fark cok daha buyuk ve bu nedenle hata payi da o kadar buyuk.

Simdi diyelim ki Arda'nin PA bir cok yamada yapildigi gibi 180 yapildi. Oyunun mevcut halinde, Arda'nin bu PA'ya ulasmamasi icin karsisina gercekten cok kotu ve oyunda olmasi ihtimali dusuk sartlar gelmeli. Ornegin agir bir sakatlik gecirirse oyunda Arda, bu girilen PA, oyun tarafindan dusurulur ve Arda o PA'ya ulasir.

Yani bir bakima oyunda olan zaaf, yani kaliteli antrenorleri olan, ust seviyelerde oynayan ve antrenman sahalari kaliteli olan bir takimda oynayan hemen hemen her oyuncunun PA'sina ulasamamasi gibi bir durum olmamasi. Bu da demektir ki hemen hemen her oyunda Arda'nin CA'si 180'e ulasarak bir dunya yildizi olacak.

Yani Arda, su Rooney'in su anki halinden biraz daha iyi olacak. Olamaz mi, tabii olabilir cunku onu acik. Ama olma ihtimali 100%'mu diye sorarsan bana ben de hayir demek zorunda kalirim. PA'yi 180'e esitlemek, Arda'nin 24-25 yaslarinda geldiginde, yani potansiyeline ulastigi yaslarda, o kalitede kesinlikle olmasini saglar.

Dedigim gibi bu oyunda olan bir zaaf. FM Scout'u acip baktiginda, bir cok oyuncunun bir sene icinde PA'sina ulasitigini gozlemlemek pek de zor degil. Hatta bugun 2037 yailina kadar devam eden bir tatil oyunu oynattim, ve 2007 sezonunun basinda Rooney 186CA, 2008 sezonunun basinda'da 192CA'ya sahip. Yasi da daha 23.

-9 Kullandiginda, bir bakima Arda en kotu ihtimalle Emre'nin su anki kalitesinde olur, en iyi ihtimalle de Rooney'in su anki kalitesinde olur demis oluyorsun.

Burak'a -8 kullanmaya gelince, yine kendisinin en kotu ihtimalle su anda Wigan'da oynayan ve bir ara Gencler'de oynayan Josip Skoko kadar olabilecegini veya en iyi ihtimalle bir Diego Forlan kadar olabilecegini belirtmis oluyorsun. Kafadan 160 PA vermek, yukarida anlattigim nedenlerden dolayi Burak'in iki sene icinde Forlan'in su anki seviyesine gelmesini saglar ki bunun ne kadar dogru oldugu da tartisilir.

Negatif PA kullanilan ve yasi 20 ustunde olan oyuncu sayisi da cok az degil. Ornegin, Senderos, Gago, Podolski, Toulalan, Taiwo, N'Zogbia, ve Anton Ferdinand PA'si -9 veya -10 olarak belirlenmis ancak takimlarinda hemen hemen hep oynayan oyuncular. Hatta sadece son yarim sezon degil de bazilari bir kac sezondur surekli oynayan oyuncular.

Negatif PA kullanma veya genc oyuncularin PA'sini belli bir rakama baglama iki farkli goruste arastirmacidan doguyor. Bu iki farkli gorusteki arastirmacilari bence soyle ayirmak lazim. Bir tip oyuncunun potansiyelini bilmedigi icin negatif PA kullananlar. Diger tip ise potansiyeli bir rakamla tahmin etmenin zorlugunu kabul edip ileride potansiyeli dusurmek zorunda kalip kendisini aciklamak zorunda kalmak istemeyenler ve bu nedenle negatif PA kullananlar.

Bence her zaman icin potansiyelin az olacagini dusunup, sonra yukari cikartmak, yuksek olacagini dusunup asagiya indirmekten daha dogru olur diye dusunuyorum. Birisinde oyuncu beklentilerinizin uzerinde kendisini gelistirmistir, digerinde ise o oyuncuyu abartmissinizdir ve iddianizi geri almak zorunda kalmissinizdir.

Teknolojinin bu kadar ilerledigi bir ortamda 3 gunden daha ilerki gunlerde karsimiza cikacak hava durumunu belirlemek bir cok farkli degisken nedeniyle zorsa ve bu tahminler genelde tutmuyorsa, bir futbolcunun gelecegini dusuk bir hata orani ile belirlemek de zordur diye dusunuyorum. Eger 4 gun sonrasina 25 derece sicaklik ve acik bir hava olacak diye bir tahmin verip, sonra 5 derece sicaklik ve yagisli olarak degistirmek yerine. 4 gun sonraki hava konusuna beyanat vermemek veya bu bilgiyi ille de isteyen kisinin karsisina yillik ortalamalari ve standart sapmayi dokmek daha dogru olacaktir. Yani 25 derece sicaklik ve yagissiz bir hava da olabilir, 5 derece sicaklik ve yagisli da olabilir. En iyi tahmini vermek icin 3. gunu beklemek en dogrusu olacaktir. Yani bir bakima en iyi ihtimalle Rooney en kotu ihtimalle Emre. Ancak 4-5 sene sonra gercegin ne olacagi daha belirgin olur demek bence daha dogrudur.

Ayrica sunu da eklemek isterim ki 19 ile 24 yas arasinda olup, oyunda 130 ile 140 arasinda CA sahibi olan ve 170 ile 180 arasinda PA verilmis oyuncu sayisi 8'dir.

Ayni yas gurubunda 130 ile 140 arasinda CA sahibi olup, -9 PA verilmis oyuncu sayisi ise 27'dir.

Ekte yazdigin daha kisitli PA guruplarina gelince. SI forumlarinda bu konuda bir cok kisi bu istegi belirtti. Ayni miktarda kisi de tam tersine daha genis PA'larin oldugu bir sistemin kullanilmasi gerektigini de savundu. Sonucta bu sistem simdilik cogunlugu memnun eden bir sistem ve bu sistemi doguran felsefe de ilk mesajimda anlattigim sekile gore de mantilki. Eger 10 puanlik aralikli PA degerleri olsa, sonucta -20 kullanmak yerine birisi kolaylikla 195'i verebilir ve bu eksi'li PA sistemininpek de bir anlami kalmaz. Sonucta 190 ile 195'in arasindaki fark ozelliklerin yarisinin, dusuk CA'li oyuncudan 1 puan daha yuksek olmasi. Bu gozlemlenmesi daha dusuk bir fark yaratacaktir -20 alan oyuncularin arasinda. Yani -20 alan oyuncu bir Maradona, bir Pele veya bir Ronaldinho olacaktir kesinlikle.

18 yasindaki bir oyuncuya bu durumda kim -20 verebilir Aimar, Saviola veya Ortega gibi gelecegin Maradonasi olarak lanse edilip, sonra cok iyi oyuncular olmaktan ileriye gidemeyen oyuncularin ornekleri onumuzde oldugu surece.

Nesil
    2006

Bu güncellemede cardenas ya database yi huge yapınca ya da colombiyayı seçince çıkıyor başka bir yolu yok mu tek türkiye ligini seçtiğimde çıkmıyor?Bunun nedeni ne olabilir?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Crazycat View Post
    Bu güncellemede cardenas ya database yi huge yapınca ya da colombiyayı seçince çıkıyor başka bir yolu yok mu tek türkiye ligini seçtiğimde çıkmıyor?Bunun nedeni ne olabilir?
    Guncelleme ile Turkiye liglerindeki oyuncularin kalitesi bir miktar yukseldigi icin Cardenas cikmayabilir, oyun Cardenas'in oyuna yuklenmesinin gerekli olmadigini hesaplamistir buyuk ihtimalle.

Bir DDT dosyasi kullanarak (nasil yapilir FM 2007 Genel'in altinda) Cardenas'in kulubundeki butun oyuncularin saklanmasini, huge database kullanmaya gerek kalmadan, basarabilirsin.

Perputea sizce alexin work rate 15 olması gercekcilikle uyumlu mu?Yıllardır Database güncellemelerinde nedense hıc kımse alexi düzeltmiyor.Alex ligimizin en önemli oyuncusu konumunda bence dikkat edilmesi gerekir.
    Bana göre Alexin workrate yani calısma oranı,kosması en fazla 7 olmalı.Çünkü gercekte hic kosmayan adam.Ama su anda kosma oranı neredeyse appiahla eşit.Maclarda dmc kadar top kaptığı oluyor bazen bu da sacma oluyor.Ben bunu gercekcı bulmadıgım için databaseden alexın calısma oranını 7 yapıyorum ve macta da hic top kapamıyor ,gercekteki gibi oluyor.
    Acaba yanlıs mı dusunuyorum?Yoksa bilmediğim baska bir özellik mi var?Çünkü alex gibi ligin başat oyuncusunun yanlış aksettirilmemesi gerekiyor.Sürekli gözden mi kacıyor yoksa benim bilmediğim baska biseyler mi var?
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Song> Toraman = Stephanov > Tomas> Lugana = Gökhan Zan> Edu şeklinde bence Türkiyenin defansta ki oyuncularının karşılaştırması..
    Bence lugano ligimizin en iyi defans oyuncusu.İlk geldiği zamanlar kötüydü kabul ediyorum.Ancak artık cok iyi durumda ve cok iyi maclar cıkarıyor.Fenerin avrupa maclarında cok cok iyi oynadı hele palermo macında yıldızdı.
    Ben onun yakın bir zamanda cok buyuk kluplere gidecegine inanıyorum.İlk kez fenerbahceden bir defans oyuncusunu bu kadar begendim.Biz fenerliler kolay kolay defans oyuncusu beğenmeyiz

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Gonziarm View Post
    Perputea sizce alexin work rate 15 olması gercekcilikle uyumlu mu?Yıllardır Database güncellemelerinde nedense hıc kımse alexi düzeltmiyor.Alex ligimizin en önemli oyuncusu konumunda bence dikkat edilmesi gerekir.
    Bana göre Alexin workrate yani calısma oranı,kosması en fazla 7 olmalı.Çünkü gercekte hic kosmayan adam.Ama su anda kosma oranı neredeyse appiahla eşit.Maclarda dmc kadar top kaptığı oluyor bazen bu da sacma oluyor.Ben bunu gercekcı bulmadıgım için databaseden alexın calısma oranını 7 yapıyorum ve macta da hic top kapamıyor ,gercekteki gibi oluyor.
    Acaba yanlıs mı dusunuyorum?Yoksa bilmediğim baska bir özellik mi var?Çünkü alex gibi ligin başat oyuncusunun yanlış aksettirilmemesi gerekiyor.Sürekli gözden mi kacıyor yoksa benim bilmediğim baska biseyler mi var?
    Bu hazirlanan yama'da Alex'in work rate 12 olarak yapilmis durumda. Oyun ile orjinal gelen veritabaninda daha yuksek olmasinin nedeni, Alex'e Brezilya'dan geldiginden beri dokunulmamis olmasi. Bu da veritabaninda buyuk duzeltmelerin yapilmasi gerektiginin bir gostergesi.

Alex'in work rate biraz daha dusuk olabilir mi sorusuna gelince:

Simdi maclarda bir oyuncuyu seyrettigimiz zaman iki seyi ayni anda gozlemleriz.

1. Oyuncunun ozellikleri
    2. Teknik direktor'un verdigi taktik ve bu taktikten farkli hareketleri yapma ozgurlugu.

Mac istatistikleri bu iki gozlemlenen ve birbirinden ayirt edilmesi guc veri sonucunda olusur. Yani belki Alex cok caliskandir mac icinde, ancak teknik direktoru ona enerjini koru, hic pres yapma der ve soyledigime hep sadik kal diye tembih ederse, Alex yanindan topla gecen adama en ufak bir mudahele bile etmez. FM'de bunu Creative Freedom ve Closing Down'i o oyuncu icin dusurerek yapabilirsiniz.

Ozellikle Alex caliskan mi? Bence sahada orta seviyede caliskan bir oyuncu (yani belki bu yama'daki halinden 1-2 puan daha dusebilir) ancak bence bunyesi ve fizigi yeterli olmadigi, ve mac icinde esas gorevinin teknigini one cikartmasi oldugu icin Alex hem kendisi hem de teknik direktorunun verdigi gorevler nedeniyle top calamiyor veya tesebbus etmiyor.

Acıklamaların için sağol.Tabii ki tartısmaya acık bir konu ama Alex benim son yıllarda izlediğim en hareketsiz eli belinde gezinen futbolcu.Bence orta seviyeden baya baya düşük düzeyde calışkan bir futbolcu.Emin ol 34luk hagi bile ondan daha hareketli ve hırslıydı.
    Bunu yazmamdaki amac alexin appiahtan ya da aureliodan daha fazla top kaptığını gördüğüm anda oyunun gercekciliği gidiyor olması.Gercek hayatta alex asla mucadele etmeyen bir oyuncu.
    Maalesef Yapısı öyle.Teknik direktörden kaynaklandığını sanmıyorum.Cünkü daum da onu eleştirmişti bir avrupa macından sonra.Alex de ona ben boyleyim değişemem,oyun stilim bu demişti.
    Mesela anelkanın workrateyı su anda bende 8.Ama anelka aslında alexten bile daha calıskan.Bence 7 uygundur Alexe.Ben öyle yapıyorum.Ve alexin istatistikleri gercek hayatınkine yaklasıyor.Ben sadece oyunun gercekciliği acısından bunu dile getirdim.
    Saygılar.....

Nesil
    2006

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Guncelleme ile Turkiye liglerindeki oyuncularin kalitesi bir miktar yukseldigi icin Cardenas cikmayabilir, oyun Cardenas'in oyuna yuklenmesinin gerekli olmadigini hesaplamistir buyuk ihtimalle.

Bir DDT dosyasi kullanarak (nasil yapilir FM 2007 Genel'in altinda) Cardenas'in kulubundeki butun oyuncularin saklanmasini, huge database kullanmaya gerek kalmadan, basarabilirsin.
    Fm 2007 nin genelin altına baktım ama ddtle ilgili bir şey yok arattım da forumda yok öyle bir şey nedir tam olarak açıklarmısınız ya da biliyorsanız link verebilir misiniz?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Crazycat View Post
    Fm 2007 nin genelin altına baktım ama ddtle ilgili bir şey yok arattım da forumda yok öyle bir şey nedir tam olarak açıklarmısınız ya da biliyorsanız link verebilir misiniz?
    Link:
    http://forum.turksportal.net/vb/show...617#post352617

semih_usta Misafir

yaw schalkenin adi niye gelsenkirchen ?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by semih_usta View Post
    yaw schalkenin adi niye gelsenkirchen ?
    Bunun nedeni SI'in bazi kuluplerle lisans anlasmasi yapamamis olmasi.

semih_usta Misafir

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Bunun nedeni SI'in bazi kuluplerle lisans anlasmasi yapamamis olmasi.
    cok sagolasin kardes.. ama bu turkiye ligi yamasinda sadece boyle?
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    birde editorden filan tolunay uche vedat oyundan silinir mi saygilar

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

subat ayında yayınlanacak SI yeni patch inde 2.Lig A ve B nin son trasferleri güncellenmiş şekilde olacakmı?
    Bide coach lar var hami,ogün,tolunay,oguz cetin,abdullah ercan bunların hepsi milli takım da görev yapıyorar bunlardada bir değişiklik yapılcak mı?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by halil85 View Post
    subat ayında yayınlanacak SI yeni patch inde 2.Lig A ve B nin son trasferleri güncellenmiş şekilde olacakmı?
    Yapilacagini tahmin ediyorum, ancak en iyi cevabi Turker verecektir bu konuda.

Bide coach lar var hami,ogün,tolunay,oguz cetin,abdullah ercan bunların hepsi milli takım da görev yapıyorar bunlardada bir değişiklik yapılcak mı?
    Bunlari not ettim. Duzeltilmeleri icin ugras verecegim.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

rizespor yeni transfer yaptı anderson die araştırılsa sevinirim..

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by halil85 View Post

Bu konu altina eklediklerini, Fm 2007 arasitirma bolumune tasidim. Sonucta burasi bu yapilan update'e ozel oldugu icin unutulmasin diye..

Sayfa 5 / 8 İlkİlk ... 34567 ... SonSon

Mesaj Yetkileri