Quote Originally Posted by perpetua View Post
Neden artmasi gerektigini tam olarak anlayamadim.

Itibari yukselen kuluplerde artis oluyor. Ligin itibari yukselirse de artis oluyor. Bunlar zaten olmasi gereken.

Ama bunlardan birisi olmadan artis beklemek dogru degil cunku oyunda futbol endustrisinin buyumesi diye bir kavram yok. Boyle bir kavramin olmasi, oyuncu maaslarindan, transfer bedellerine ve diger kulup isletim maliyetlerine kadar herseyin yukselmesi gerekli ki kulupler surekli gelir artisiyla kasalarinda kullanmadiklari bir suru paraya sahip olmasinlar. Yani kisacasi oyunda enflasyon olmamasi gerekli.

Ayrica tabii hep buyume olamaz. Finansal krizler de eklenmesi gerekli ki sadece buyume degil, duraklama ve kuculme de olabilsin. Boyle bir finansal modele de sahip degil oyun. Olmasina gerek var mi emin de degilim. Cunku finansal model boyle olursa, bu sefer siyasi nedenlerle futbolun etkilenmesi de eksik kalacak. Ornegin Ukrayna'da olanlar, Misir'da olanlar vs.

Son olarak da bugun 10 milyon Euro'nun degerinin ne oldugunu biliyoruz. Bu paranin nasil bir oyuncu aldigini, nasil oyuncularin yilda bu kadar paraya sozlesme imzalayacagini biliyoruz. Piyasanin buyumesi veya enflasyon olmasi demek, oyun ilerledikce kullanicinin bu bilgisini guncellemesi gerekli. Bundan 20 yil sonra Sabri Sarioglu kalitesinde bir futbolcunun, yilda 10 milyon euro maas kazanmasini, bizim bugunku deger algimizla yorumlamak pek kolay olmaz.

Halbuki oyunu surekli bugunun degerleriyle oynamak, kullanicinin deger algisinin degismeden yillarca oynamasina izin veriyor.
Sanırım ben tam anlatamadım olayı. Günümüzden geriye giderek bu güne gelirsek daha iyi anlatmış olurum. 10 sene geriye gidelim mesela. Örnek takım olarak daha çok takip ettiğim için Fenerbahçeyi vereceğim. 10 sene önceki 1-stat gelirleri, 2- sponsor gelirleri, 3- TV gelirleri -ki bu belkide en önemlisi- ve bunun gibi gelirlerde yüksek miktarda artış olmuştur. Bugün Galatasaraya bakıyoruz kadrosunda dünya çapında futbolcular var. Fenerbahçe desek aynı şekilde. 10 sene öncede belki vardı dünya yıldızları ama 1-2 tane. şimdi saymaya başlasak Sow, Drogba vs. say say bitmez. Kasımpaşada babel oynuyor. Cicinho vs. Sen zaten benden iyi biliyorsun bunları.

Peki oyunda 10 sene sonrasına bakalım birde. Muhtemelen 10 sene Türkiye ligi oynamışsındır. Dünya yıldızı falan onları zaten geçtim. Takımlar resmen rezalet hale geliyor. Tv gelirleriyle ilgili şampiyonlar liginde olsun diğer liglerde olsun baya artışlar oluyor. Hele bir şampiyonlar ligi aldığın zaman 3-5 tane yeni sponsor geliyor. Mevcut sponsorlar deseniz ciddi biçimde fiyat artışına gidiyor. Gelirler her sene sürekli artıyor. Belki bilet fiyatları bile artıyordur bilmiyorum o kadar ayrıntılı ama oyun kendini oynatıyor. Ama aynı şeyi Türkiye liginde göremiyoruz. 3-5 tane sponsor var zaten oyuna yansıtılmış. Halbuki çok daha fazla ve her geçen gün artıyor. Hepsini tek tek yazamam ama resmi sitelere girip sayfanın en altına bakmak yeterli sanırım...

Şimdi birde gerçeğe bakalım. 10 sene sonra Türkiye ligi çok daha fazla gelişecektir. En azından geçmişe bakıp bunu söyleyebiliyoruz.

Türkiye araştırmacılarının bence genel bir sorunu bu aslında. Sürekli günümüzü yansıtma çabası. Biz fm yi neden sevdik? Yıldızları daha 16-17 yaşında keşfedebildiğimiz için. Ancak Türkiyede bu mümkün değil. Bir arda mesela. Açıkcası ben Ardayı kadroma aldığımı falan hatırlamıyorum belki o zamandan dünya yıldızı olacağı belliydi ben hatırlamıyorda olabilirim.

Tabi herşeyi bilmek mümkün değil ama tahmin edilebilir. Biz messiyi çok erken keşfettik beki ama messi gibi birçok adamda kayboldu gitti. Türkiye liginde bakıyorsun yok yani. Kim mesela yıldız adayı? Salih yada semih yada ener vs.. Soruyorum hangisini reale alıp yetiştiriyorsunuz? Oyuncuların profili bir yerden şişiriliyor ama illa bir yerdende kısılıyor. Bu yeni birşey değil bayadır böyle.

Neyse konudan saptım iyice, sonuç olarak hani biz bu oyunu zevk için oynuyoruz. Eğer mümkünse TV yayını bakımından sponsorlar bakımından ilerki yıllarda bir arttırıma gidilme ihtimali varsa uygulansın. Eğer öyle bir imkan yoksa zaten konuşmaya gerek yok. Real man utd. 2030 yılında 3 milyar dolar değerde olurken biz şampiyonlar ligi koleksiyonu yaptığımız halde hala 300m dolarlarda gezeriz.