Quote Originally Posted by HeracLes View Post
Hocam siz de diğer ligler ile karşılaştırıyoruz demişsiniz ama ben de nacizane karşılaştırdım oynadığım liglerle. Türkiye liginin hadi itibar neyse de ca ve pa olarak bizden kötü liglere göre düşük olduğunu düşünüyorum. Birçok oyuncunun tabi yeteneğine göre 3 ila 10 arası bir yükseltme ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Ya da ben bu ca sıralamasını bilemiyorum. Örneğin Atiba'nın konusundayız onu örnek verelim. Ligin en verimli orta saha oyuncularından biri. Hatta birçok kişi ligin en iyi 11'ine alır Atiba'yı. Gel gelelim ca'sı 135. Yani bu ca Türkiye ligi için çok iyi anlamı mı taşıyor ? Çok iyi biraz fazla kaçar diyebilirsiniz Atiba için ama yok daha iyisi göremiyorum. Oyunda ondan iyi Mehmet Topal var ca'sı 140. En az onun kadar etkili bir Veli var ca'sı 126. Yani demek istediğim 126'lık bir oyuncuya bazı ülkelerin 2. liginde bile karşılaşabiliyoruz. Hatta İngiltere 3. liginde bile var bu ca'da oyuncu. Bu lig bu kadar mı kötü ? Veli dediğimiz adam Beşiktaş'ın bu yılki en iyi oyuncusudur. Olcay'ın yaptığı çıkışı bu yıl da Veli yapıyor. Belki de siz haklısınızdır, öyle her oyuncu böyle çıkış yapacak diye bir kural yok. Ama oyundayken Veli'den Atiba'dan gerçekteki katkıyı alamıyorsam bir sorun var demektir.

Bir örnek de Onur Kıvrak. Atletico istiyor, İngiltere'den talip var felan diye haberler çıkıyor. Ca'sı 145. Yahu 145'lik bir sürü kaleci var bir sürü. Bu adam şampiyonlar ligi seviyesinde maçlarda çok iyi performanslar gösterdi. Az önce baktım kalecilere ca'sına göre. Bu adamın yeri orası değil. En azından +5 bir artış gerekiyor. 150 seviyesine çıkmalı.

Türk araştırmacıların biraz cimri davrandığını düşünüyorum. Diğer araştırmacılar ise bol keseden dağıtıyor gibi gözüküyor.
Genelde liglerin (ve takimlarin) kalitesini takimlarin en iyi 16 oyuncusunun CA ortalamasi uzerinden degerlendiriyoruz. En iyi 16 oyuncuya bakmamizin nedeni, takimlarda genelde bir sezonda toplam surenin %90'indan fazlasini 16 oyuncu oynamasi.

Takimlarin en iyi 16 oyuncusunun CA ortalamasinin, ortalamasina bakarak da liglerin siralarini degerlendiriyoruz.

Buna gore Avrupa icinde Turkiye'nin onunde olan ligler, Ingiltere, Ispanya, Almanya, Italya, Fransa, Rusya.

Hemen arkasinda olanlar, sirasiyla, Ukrayna, Hollanda, Portekiz, Belcika, Danimarka, Isvicre, Yunanistan, Avusturya, Cek Cum vs. vs.

Referans olmasi icin yaziyorum, 20 puanlik CA farki demek, CA'si 20 puan daha yuksek olan oyuncunun her ozelliginin 1 puan daha yuksek olmasi demek.

Ingiltere Premier Lig ile bizim lig arasinda ortalamada 20 puanlik fark var. Yani bizim ligin ortalama oyuncusunun ozellikleri, Ingiltere liginin ortalama oyuncusundan 1 puan dusuk.

Fransa ile aramiza yaklasik 10 puanlik fark var. Yani bizim ligin ortalama oyuncusunun ozellikleri, Fransa liginin ortalama oyuncusundan 0.5 puan dusuk.

Yunan ligi ile de aramizda yaklasik 10 puanlik fark var. Yani bizim ligin ortalama oyuncusunun ozellikleri, Yunan liginin ortlama oyuncusundan 0.5 puan yuksek.

Slovenya ligi ile de aramizda yaklasik 20 puanlik fark var. Yani bizim ligin ortalama oyuncusunun ozellikleri, Sloven liginin ortlama oyuncusundan 1 puan yuksek.

Bu pencereden bakinca, 135 puan alan Atiba ile 140 puan alan Topal arasinda esasinda hemen hemen hic fark yok. Bu 5 puanlik fark, en fazla Topal'in 2-3 tane onemli ozelligi 1 puan daha yuksek demek. Hele ki 1-2 puanlik CA farklarinin hemen hemen hic bir anlami yok. 1-2 puanlik CA farki oyuncular birbirleriyle ayni demekle esdeger.

Genel olarak cen cimri davrandigimizi dusunmuyorum. Hatta ligimizin biraz fazla yuksek oldugunu ve ozellikle transfer edilen yasli oyuncularin bize geldikten sonra dusurulmeye ihtiyaci olduguna hep sahit oluyoruz. Bu oyuncularin dusmesinin nedeni baska ulkelerde abartilmis olmalari degil, oyuncularin dustukleri icin bizim ligimize gelmis olmalari.

Tabii bizim degerlendirmelerimiz genelde geriden geldigi icin (yani oyuncu 6 ay, 1 yil oynuyor ve ondan sonra degerlendiriyoruz) bazen yurt disindan gelen oyuncular yuksek gorunebiliyor. Her ne kadar arastirma geriden gelse de, teknik direktorler geriden gelmiyor. Onlar oyuncunun durumunu gorup, ona gore satma kararini aliyorlar. Biz ise satis gerceklestikten aylar sonra oyuncunun son durumunu yansitabiliyoruz.

Pekala bu sezon cikis yapan oyuncular ve dusus yasayan oyuncular oldu ve onlari da degerlendirecegiz. Ancak lig genelinde bir gelisme olur mu? Hic sanmiyorum. FM 2015 icin calismalara yakin zamanda basladik. Bir cok degisiklik de olacak veritabaninda, her yil oldugu gibi. Oyun ciktiktan sonra da ne gibi degisiklikler oldugunu gorebilirsiniz.

Bu arada oyuncularin dusuk veya yuksek gordugunuz ozelliklerini degerlendirirseniz burayi okumaya devam ediyoruz tabii.