Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
31 ile 60 arası toplam 86 sonuç

Konu: Turksportal'a Kızgınım

Nesil
    2006
    Yer
    Pekin

Quote Originally Posted by Stan13 View Post
    Onunla alakası yok. Ülkemizde yaşayan insanların aylık gelir-oyun fiyatı oranına bakarsanız cevabı göreceksiniz. Aylık geliri ortalama 1000 TL olan 3 kişilik bir aile olduğunu düşünün. Çok basit bir hesap ile aylık yemek, su, elektrik, kira vs. gibi temel masrafları düştüğünüzde geriye ya hiç kalmıyor ya da çok az kalıyor. Bu paranın da 80-100 TLsini bir oyuna vermek mantıklı değil haliyle. Tamamen bununla alakalı. Oyunun pahalı olması da gümrük vergisinden kaynaklanıyor.
    Onun da etkisi var mutlaka ama paramız yok diye de gidip hırsızlık yapmıyoruz bir çoğumuz değil mi? Korsan kullanımı da bununla aynı şey bence.Emek hırsızlığı olduğu kesin.Öte yandan o parayı bir şekilde ödeyecek durumu olupta bedava olması sebebiyle korsanı tercih edenlerin sayısı da az değil.Tüm bunlar korsan yerleşmiş bir alışkanlık olduğunun göstergesi bence.
    Last edited by GeNç KaRTaL : 13.Ekim.2011 at 01:25
    So what?
    Saike

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Bence neden Türkçe yapmıyor diyenlerin hesaba katmadıkları şey büyük ve istikrarlı şirketlerin riske girmemeleri, istedikleri gelirleri aldıkları için Cm gibi Türkçe çıkarıp kumar oynamaları gerekmiyor, zaten Türkiye pazarından başarıyla çıkan toplasan 1-2 oyun vardır. Türkçe masrafı düşük olabilir ama sonuçta getirisi büyük olmayacak bir risk.
    2010'da 10.000'e yakın kişi oyunu orjinal alacağını söyledi ama o rakama yaklaşılmadı bile. Şimdi durmadan korsan oynayan ve sözüne güvenilmeyen bir topluluk için masrafa girilir mi?

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Yine başladı klasik FM'yi tartışıp bir yere varamamaları, parası olan alır, olmayan almaz bu kadar basit. Şahsen uzun yıllardır bu oyunu orjinal alıyorum, ancak oyunu Türkçe oynamaya gereksinim duymadım, Türkçe çıksa bile oynayabileceğimi sanmıyorum -Alışkanlık meselesi- ancak bizler gibi parasını verip orjinal alan ve Türkçe oynamak isteyen kişilere -Eğer ortada yapılmış bir yama varsa- bu yama bir şekilde sunulabilir -Steam üzerinden girilen keylere göre sadece orjinal alanlara yükletilebilir.-

Ayrıca bunca zamandır SIGames'in ve SEGA'nın tavrını gördük. Korsanı bahane ediyorlarsa Bulgaristan, Romanya, Rusya, Polonya, Portekiz gibi ülkelere de benzeri bir yaptırım uyguluyorlar mı bunu araştırmak lazım. Korsan konusunda bu işin asıl sunum kısmını üstlenen ülkelere bir yaptırımları yok. Oyunlar son senelerde gereğinden erken bir şekilde paylaşım ağlarında dağılırken bizim gibi orjinal alan kişilere de mahçup olduk özür dileriz gibi bir yazı bile yazdıklarını görmedik. Olsa fena mı olur, hiç olmazsa bizi de ciddiye alıyorlar deriz.
    Oğuz Kağan

TROLLING MAKES PERFECT

Nesil
    2011
    Yer
    Sakarya[54]

Quote Originally Posted by vedat1987 View Post
    Eğer orjinal alamayacak maddi durumdaysanız oyunu oynamassınız.

Şu kısım saçma olmuş Orjinal alamıyorsan korsan oynarsın o ayrı ama birde alabilecek olup almayanlar var işte onlar emek hırsızıdır

Mesela bu sefer orjinal alacağım inşallah.

Bende Önce ''Orjinal Alın'' lafına uyuz oluyorum madem öyle 20 lira olsun alalım önce Orjinal bi adam anlamadığı dile neden 80-90 lira versin ki eğer türkçe olmayacaksa 20 lira yapın orjinal alalım

Anlamadığım oyuna 80 lira vermem şahsen onun yerine Türkçe çıkmış olan başka bir oyun alırım

Fossa dei Leoni / AC Milan
    Leoni armati, stiam marciando,
    Siam la Fossa dei leoni, dei leon leon leon,
    Milan Milan Milan...
    Kaka Leite
    22 / 8 / 10
    The Amazing Spider-Man - I'm Peter Parker
    http://futboldasondurum.blogspot.com.tr/
    TAKİP ET!

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

Başlık ve ilk entrysi itibariyle Turksportal'a yüklenilmiş gibi görünse de ben iyimser yaklaşarak isyanın SI tarafına olduğuna inanıyorum zira bende durum öyle.O yüzden parası olan alır veya Türkçe olmadan da oynanır lafları bence gereksiz.Gereksiz dediğim yanlış anlaşılmasın bakın ben de ihtiyaç duymuyorum Türkçe olmasına oynamak için veya parayı dert etmiyorum alırım orjinal , ama mesele bu değil.Mesele SI tarafından oyalanma hissine kapılmak diye düşünüyorum.O yüzden ne başlığı açan arkadaşım , ne de Turksportal yetkililerinin suçu olduğuna inanmıyorum.
    Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük, bir başka bahar için, sadece yaprak döktük.

Nesil
    2011
    Yer
    Sakarya[54]

Benimde söylediklerimin Türksportal ile ilgisi yok SI'ya tüm isyanım

Fossa dei Leoni / AC Milan
    Leoni armati, stiam marciando,
    Siam la Fossa dei leoni, dei leon leon leon,
    Milan Milan Milan...
    Kaka Leite
    22 / 8 / 10
    The Amazing Spider-Man - I'm Peter Parker
    http://futboldasondurum.blogspot.com.tr/
    TAKİP ET!

Nesil
    2009
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by Stan13 View Post
    Onunla alakası yok. Ülkemizde yaşayan insanların aylık gelir-oyun fiyatı oranına bakarsanız cevabı göreceksiniz. Aylık geliri ortalama 1000 TL olan 3 kişilik bir aile olduğunu düşünün. Çok basit bir hesap ile aylık yemek, su, elektrik, kira vs. gibi temel masrafları düştüğünüzde geriye ya hiç kalmıyor ya da çok az kalıyor. Bu paranın da 80-100 TLsini bir oyuna vermek mantıklı değil haliyle. Tamamen bununla alakalı. Oyunun pahalı olması da gümrük vergisinden kaynaklanıyor.

Yine aynı muhabbet yine aynı laflar. Kimse anlamıyor anlamak istemiyor. Oyunlar ülkemizde öyle eskisi kadar pahalı değil. Yabancı ülkelerle çok az bir fiyat farkı var. Ayrıca şunun artık bazılarının kafalarına sokulması gerekiyor. Bilgisayar oyunu LÜKS ihtiyaçtır. 3 kişilik bir ailede iki araba olması gibi. Aylık 1000 TL alan 3 kişilik bir ailenin nasıl kirasının 700-800 lirasıyla bir evde kirada oturması o alie için lüks oluyorsa bir oyun için(bak bu aileyle ilgili söylüyorum) 70 tl oyun için vermek de LÜKStür. 1000 tl maaş alan ailenin Fm dışında düşünecek çok şeyi olur merak etmeyin. Her seferinde aynı mantıklarla yok efendim şu aile nasıl alsın bu aile nasıl alsın gibi yazılar bana aşırı saçma ve boş geliyor. Lüks harcamaları hangi ailelerin yapabildiğini veya hangilerinin yapamadığını burda uzun uzun acıklayacak halim yok. Fakat düz bir mantık kurayım sana. 80/365 =0,22 Tl her gun kenara atarsanız(neredeyse 25 kurustan az) FM yi orjinal alabilirsiniz. eger 50 kurus atarsanız 175 gun surer. simdi siz bu sene fm almayın. fm cıktıgı gunden beri kenara 25 kurus atın seneye fm 13 ü orjinal alırsınız. Şahsen bıktım ben şu su, doğalgaz,elektrik gibi hesaplardan. Fm oynamak için doğalgazı suyu falan kesin o zaman. Ha kesemiyor musunuz o zaman dediğim hesabı yapın bu kadar basit. Yada korsan edinip sırıta sırıta oynayın.

Arkadaşlar yapmayın. SI Türkiye'ye yatırım yapıpta buraya özel bir oyun çıkarmayacak. Yada Türkiye'ye şirket kurmayacak. Sadece oyuna türkçe dil seçeneği ekleyecek. Kaldıki yüzde 50 ye kadarı var zaten. Koskoca SI için bu çok zor değildir. Bir sürü türk sitesinde bile cümle çeviri programları var. Bir arkadaşın dediği gibi GOOGLE TRANS gibi bir seçenek bari koysunlar. Kaldıki Türkiye FM'i seviyor. Mademki korsandan şikayetçiler. Orjinal oyunlara yönelik bir dil seçeneği koysunlar.
    Ben korsan alanlara kızmıyorum çünkü tam olarak anlamadığın veya anlayamayacağını düşündüğün bir oyuna kimse para vermez.
    Danca, Lehçe gibi diller varken türkçe olmaması doğru değildir. Danca dilini dünyada 5.5 milyon kişi konuşurken Türkçe'yi anadili olarak 83 Milyon kişi konuşuyor.
    SI bu tutumu yanlıştır.
    Şimdi git oynama kardeşim diyebilirsiniz Bizde öyle yapcaz

BEN ŞİMDİ TURKSPORTAL YETKİLİLERİNE SORMAK İSTİYORUM. BU YIL BİZ TÜRKÇE EKLENTİDİR. YAMADIR. VS UMUDUMUZU KESELİM Mİ ? ARTIK 2013 MÜ DİYELİM...

Konami Pes 2011 ve 2012 de Türkçeyi çıkarttıysa Sigames te çıkartmalıydı.İkiside kendi türlerinde bir numaralar

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

Farklı anlayanlar var ; oynadığım bir mmorpg oyunda Türkçe dil eklentisi eklenmişti.Yıllardır ingilizce oynadığım oyunda bir kez bile açıp Türkçeyi seçmedim.Çünkü o kadar alıştım ki ingilizce haline Türkçe yaptığımda yavaşlıyorum oyunda.Ama orada bulunması , hem anlamayanlar için hem de tatmin olmak adına önemli.
    Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük, bir başka bahar için, sadece yaprak döktük.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

ya arkadaşlar bişiyi anlamıyoruz sanırım FM oynamak için dil şart
    diğer oyunlarda fmdeki kadar dil şart değil diğer oynadığınız oyunlarda alışmış olabilirsiniz peste fifada mono bilmem ne de ama Fm için en ufak bi ayarınız belki maçın kaderini belli edicek oyuncuyla olan konuşmanız v.s. bunu göz önünde tutmalıyız

Nesil
    2006
    Yer
    22 | 34

Quote Originally Posted by punisherfero View Post
    Konami Pes 2011 ve 2012 de Türkçeyi çıkarttıysa Sigames te çıkartmalıydı.İkiside kendi türlerinde bir numaralar
    Türkçe FM'yi ben de istiyorum ama bu örnekleriniz uçuk olmuş.PES'teki kelime sayısı ile FM'deki kelime sayısı kıyaslanamaz bile.

Ama şu da var.Bu sene FM'nin 7.senesi olacak.Bu işe niyetli olsalar bu uzun süre zarfı içinde oluşurdu Türkçe dil seçeneği.

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Cümle sayısı ile alakalandırmak da yanlış bu bir risktir, bu riski almak isteyen firma bu riski zaten alır ancak SI ve SEGA bu riski almak istemiyorlar.

O yüzden boşuna dil dökmeye gerek yok. Firmanın tutumu belli, ülke çoğunluğunun tutumu belli olan bizim gibi azınlıkta kalan orijinal alanların içindeki Türkçe oynamak isteyen gruba oluyor.

Tek çözüm ortada bir yama varsa Steam'den sunuma açmak gibi duruyor.
    Oğuz Kağan

TROLLING MAKES PERFECT

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul & İzmir

isteseler zaten sadece orjinal alanlara steam üzerinden yapabilirlerdi bence. maliyeti ne kadar olursa olsun koca firmasın sen. bunun altından kalkamayacaksan zaten tartışmak bile yersiz. bir de tartışılan diğer konu önce Türkçe mi çıkmalı yoksa orjinal oyun sayısı mı artmalı ? kendimizi kandırmayalım arkadaşlar.. her zaman müşteri memnuniyeti önce gelir.. he derseniz adamlar Türkçe koysa bile orjinal oyunda pek bir artış olmaz.. ona eyvallah.. bence de fazla artmaz ama bu iş olacaksa ilk adımı onlar atmak zorunda..
    Eğer adaletsizlik karşısında tarafsız kalıyorsanız, zalimin tarafını seçmişsiniz demektir.

Nesil
    2006
    Yer
    DENİZLİ

daha önce koydukları dilleri neye göre koymuşlar acaba bilen varmı?

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

valla steamdan da yapsalar türkçe dili bizim millet onu alır bulur buluşturur korsan oyuna yerleştirir buun önüne geçemezsin

benim defalarca anlatmak istediğim şey adamların bizi çocuk yerine koyması bizi ciddiye almaması hele siz bi oyunu orijinal alın düşünürüz demesi.

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Ben bu konuda genel yargıya katılmıyorum malesef. Bende herkes gibi isterdim Türkçe olmasını fakat FM oyununun bana değil benim FM oyununa ihtiyacım var
    eto'o bitmiş.

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Doğru söylüyorsun ben de orada bizim çeyreğimiz kadar konuşulan dilleri görünce içim burkuluyor bunun böyle olmamasını bende çok isterim, her türlü kampanyaya katılmaya hazırım ama ben orada kendi adıma konuştum İngilizce olmuş, Türkçe olmuş ben yine oynarım ve dediğim gibi de Türkçe olması için her konuda desteğimi esirgemem.
    eto'o bitmiş.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

demo çıkalı bi hafta oldu ben indirmedim daha çünkü hiçbişi anlamıyorum anlamadığım bi oyunu da neden indireyim türkçe yama çıkmadan da full oynamayacağım
    belkide türkler daha çok korsan almasın diye türkçe çıkarmıyolar

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

AF-YOK kariyerinden mahrum mu edeceksin bizi
    eto'o bitmiş.

Nesil
    2006
    Yer
    Pekin

Quote Originally Posted by _yoLcu_ View Post
    valla steamdan da yapsalar türkçe dili bizim millet onu alır bulur buluşturur korsan oyuna yerleştirir buun önüne geçemezsin

benim defalarca anlatmak istediğim şey adamların bizi çocuk yerine koyması bizi ciddiye almaması hele siz bi oyunu orijinal alın düşünürüz demesi.
    Çünkü bu konuda talebi olan biziz.Adamlar durduk yere hadi 10 bin tane orjinal oyun alın,oyuna Türkçe dilini ekleyelim demiyorlar.Bazı arkadaşların hiç bir şey yapmadıklarını sandıkları adminlerimiz oyuna Türkçe dilinin eklenmesi için çalışmalar yapıyorlar.İnşallah bir gün bu çabaları sonuç verecek.Ben inanıyorum şahsen.
    So what?
    Saike

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

ben oyuna afyon şivesinin de eklenmesini istiyorum umarım T.Sportal ekibi bunu da göz önünde bulundurur
    neyse pese devam

Nesil
    2008
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by ozaniel View Post
    Bence neden Türkçe yapmıyor diyenlerin hesaba katmadıkları şey büyük ve istikrarlı şirketlerin riske girmemeleri, istedikleri gelirleri aldıkları için Cm gibi Türkçe çıkarıp kumar oynamaları gerekmiyor, zaten Türkiye pazarından başarıyla çıkan toplasan 1-2 oyun vardır. Türkçe masrafı düşük olabilir ama sonuçta getirisi büyük olmayacak bir risk.
    2010'da 10.000'e yakın kişi oyunu orjinal alacağını söyledi ama o rakama yaklaşılmadı bile. Şimdi durmadan korsan oynayan ve sözüne güvenilmeyen bir topluluk için masrafa girilir mi?

Yahu Sigames gibi bir şirket türkçe ekleyerek nekadar risk alabilir. Sanki batarmı karşılığını almasa. İstedikten sonra hertürlü denemeye değer. Sigames isterse gayette koyar türkçe yi ama adamların umrunda değil. Mesele burda, kimse kendini kandırmasın boşuna.

Nesil
    2006
    Yer
    Türkiye

Kendinizin kabullenmeyeceği şeyi elden beklemek gayet kolaydır. Çünkü davulun sesi uzaktan herzaman hoş gelir.

Buradaki hiç kimse para, zaman,emek, daha eklemediğim birçok şey harcadığı bir iş karşılığında "ben para kazanmasamda olur" demez, "sadece bu kısımdan zarar etsem batacakmıyım" demez.

Yine para, zaman, emek, daha eklemediğim birçok şey harcadığınız bir işin başkaları tarafından illegal kullanılmasına karşı

"bu insanların parası yok tabi ki yaptığım işin korsanını alacaklar"
    "70 lira ile geçinen aileler var, gelip benim yaptığım projeyi çalın,çırpın helal olsun"
    "5 liraya almak varken benim ürettiğim işi 70 liraya almak akla aykırıdır tabi ki benim ürünüm korsan alınmalıdır" demezsiniz.

İster siyasi, ister önem vermeme adı ne olursa olsun Türkçe dil konusuna girmiyorlar. Kabullenen oynar, kabullenmeyen oynamaz. Tutup burada veya kendi içinizde "Türkçe'yi çıkar arkadaş, koskoca şirket bunu karşılayamıyor mu, batacak mı" gibi mantıklar para kazanma anlayışına terstir. Adamlar bu işi Türklerin gönlünü kazanmak için yapmıyor.

Ama arkadaşların dediği gibi 70 lira verip oyunu bilmediğimiz bir dille oynamak kimsenin işine gelmez. Ancak şöyle bir şey mümkünse denenebilir. Orjinal oyunlarda türkçe dil seçeneği eklensin illegallerde ise bu olağan olmasın. Nasıl SI önceki seride korsan oyunların versiyonlarının yükselmesini engellediyse buda elinden gelebilir bunuda yapabilir bence. Hem onların istediği gibi orjinal oyun satışları katlanır korsan oyun satışları düşer hemde oyunu oynayan kitle memnun olur. Emeklerde karşılıksız kalmaz böylelikle.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by Ahmet_77 View Post
    Ama arkadaşların dediği gibi 70 lira verip oyunu bilmediğimiz bir dille oynamak kimsenin işine gelmez. Ancak şöyle bir şey mümkünse denenebilir. Orjinal oyunlarda türkçe dil seçeneği eklensin illegallerde ise bu olağan olmasın. Nasıl SI önceki seride korsan oyunların versiyonlarının yükselmesini engellediyse buda elinden gelebilir bunuda yapabilir bence. Hem onların istediği gibi orjinal oyun satışları katlanır korsan oyun satışları düşer hemde oyunu oynayan kitle memnun olur. Emeklerde karşılıksız kalmaz böylelikle.
    sence bu devirde bu mümkün mü sanmıyorum anında ***** v.s. çıkıyor ona da ayar çeker bu millet özalın dediği gibi benim memurum işini bilir

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

çeviri işini yapmadım ama maç raporuna bakınca olayın arayüzü türkçeleştirmekten öte birşey olduğunu anlıyorum. maç raporunun yanı sıra medya yorumları,gözlemci raporları gibi uzun ve çetrefilli cümleler var ki bu cümleler öyle google translate'e atıp ordan çevirisini almak mümkün olmuyor.mesela ben basit bir cümleyi çevirmeyi denedim "hüsamettin backs to loan cemşit" gibi bir cümleyi translate'e yazdım saçma sapan bir çeviri yaptı,baktım ki "back" kelimesinin çok manası var,cümlede kullanılan manası "desteklemek-arka çıkmak". "genç oyuncunun kiralık olarak gitmesini desteklediğini ve kariyeri için iyi olacağını düşündüğünü söyledi" gibi bir haber çıkıyor.bunun gibi yüzlerce cümle çevrilmesi lazım ve bunlar kabak durmuyor dosyda,aralarında isim gelecek yerlerde takım ismi gelecek yerlerde sponsor,t.direktör,antrenör,gözlemci vs gibi cümlede kullanılacak özel isimler yerinde kod lar yazıyor.basit bir iş olmadığı için kimse küçücük bir iş olarak görmesin.hem çeviri hem kodlama isteyen bir iş.

firma bu işi taşeron yaptırmaz sanıyorum,kadro istihdam etmeye kalksa diğer dillerin çevirmenleri iki üç tane olduğuna göre en az iki tane türkçe çevirmen istihdam etse aylık 5000 dolar maaş verse yıllık 120 bin dolar eder iki kişinin maaşı. ha sezonluk çalıştırırsa da iki paket sigara sıkıştıracak hali yok ellerine,20-30 bin dolar ödese yine kurtarmaz türkiyedeki satıştan edeceği kâr.5-10 bin dolar net kâr firma için yeterli olmaz.

oyunu satın alma konusuna gelince,günlük iki kontör tasarrufu ile fm 2013 rahatça alınabilir.

valla ben yok hrkes orjinal alırsa ilerde türkçe çıkar safsatasına inanmıyorum. türkçe çıkarttığı anda orjinal alırım bu zamana kadar korsan aldım hep türkçe olana kadar yine öle yapacam...

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Eğer Türkçe bu kadar büyük bir sorunsa oyunu hiç oynamazsınız. Eğer oyunu bütün sene oynuyorsanız "Bu oyun niye Türkçe değildir?" diye bir mazeret üretemezsiniz.
    Korsan oyun çıkaranlar eğer oyunu beğendiyseniz satın alın diye bir uyarı yazarlar her zaman ve çok da mantıklıdır bence.
    Protesto etmek illegal işlerle olmaz.

Nesil
    2006
    Yer
    Türkiye

Geçmiş dönemlerde kendi çapımda çok iyi bir örnek verdiğimi düşünüyorum. Müzik albümleri Türkçe ama onuda korsan indiriyoruz. Filmler Türkçe ama onuda korsan izliyoruz. FM Türkçe olsa bile onuda korsan alırız.

O yüzden Türkçe çıkarsa alırım gibi savunma mekanizmalarını kullanmayalım derim. Savunma mekanizmaları hangi durumlarda kullanılır diye uzun uzadıya yazmayacağım. İsteyen araştırıp bakabilir.

Yine kulağımıza hiç hoş gelmeyen bir cümleyi sarfedeyim. Ailemizin maddi durumu olmayabilir. Ancak paramız yetmiyorsa bu oyunu oynamayacağız. Bu ülkenin ekonomik durumu ortada o yüzden korsan almayalım da ne yapalım savunma mekanizmasını da doğru bulmuyorum. Eğer doğru olsaydı gücü yetmeyen herkes birşeyleri gasp ederdi. Yani parası olmadığı için ve bu yolla parayı edinmeye çalıştığı için ailemizden birinin önünü kesen ve hayatına kasteden birine kızamazdık, haklı bulurduk. Onunda haklı sebepleri var. Demek ki kendince haklı sebep yetmiyor.

Herkes bunların farkındayken hala korsanı haklı gösteren şeyler yazmamamız lazım. Açık yüreklilikle söylüyorum. Bunları yazan ben bile en basit örnekle mp3 indiriyorum ve netten film izliyorum. Çok ak kaşık çıkmadım değil mi? Dikkati çekmek istediğim noktada bu değildi. Yanlışlığını herkes biliyor. Mevzu asla doğruymuş gibi sebeplere dayandırarak göstermiyorum. Bunun yapılmamasını da rica ediyorum. Zaten yanlış birşeyi uygulayarak kendimize ters düşüyoruz. Bir de yanlışı doğru göstererek ters düşmemek lazım. Çünkü özümüzde hepimiz hakkı savunan doğru adamlarız değil mi?

Turksportal'a kızgınlık konusuna gelince bende kızgınım. Daha önce de yazmıştım. Bizim ekip olarak yaptığımız çalışmalar takdir görür ya da görmez. Mecburiyetimiz vardır ya da yoktur. Çok etkin gücüzdür ya da pasifizdir. Hepsi tartışılır. Savunan da var isyan eden de.

Benim kızgın olduğum nokta bazı şeyleri rayına oturtmadan veya kesinliğini kazandırmadan duyurmamızdır. Bunu da tamamen konuların heyecanını sizlerle paylaşmak istememizden geliyor.

- Yeni site için tarih veriyoruz. Vermediğimiz zaman bize vergi kesen mi var? O an ki şartlar o tarihi gösteriyor ve bunun heyecanı nedeniyle sizlerle paylaşıyoruz. Yetişmediği zamanda sıkıntı oluyor. Sonra bir daha şartlar olgunlaşıyor ve yine bir tarih veriyoruz. Yine yetişmedi.

Bundan daha ciddi bir konu olan Türkçe FM'ye baktığımızda ise bizim Türkçe ve FM kelimelerini bir arada kullandığımız anda bomba patlıyor. İnsanlarda direk olarak kesin Türkçe oldu izlenimi oluşması doğaldır. Türkçe hayal değil demek lafını bile Türkçe kesin var olarak algılıyoruz.

Bu anlamda daha önce fikir alışverişinde bulunmuştum. Çünkü konu içerisinde dikkatimi çekti. Türkçe hayal değil derken tekrar yeni site içinde tarih vermişiz. Bunu yaptığımız zaman eleştiri gelmesi normaldir. Mesela tüm lig logolarını FM12 çıkmadan yetiştireceğim dedim. Bunu siteden haber yaparak duyurabilirdim. Yapmadım çünkü normalde çok rahat yetişecekken neyin ne zaman karşımıza çıkacağını bilemiyoruz. Nitekim herşey yolunda da gidebilirdi ama çok iyi giden çalışmalar bir anda durakladı. Bu nedenle duyurmadığım zaman kimse bana neden demez. Bizim yanlışımızda bu noktadan geliyor.

Hem bundan sonraki konularda hem de çok hassas olan Türkçe konusunda -duyuru anlamında- adımlarımızı doğru atmamız lazım. Yoksa Türkçe'nin çıkarılması konusunda bu ekibin gösterdiği emeği biliyorum.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon

Mesaj Yetkileri