Sayfa 4 / 20 İlkİlk ... 2345614 ... SonSon
91 ile 120 arası toplam 598 sonuç

Konu: Taktik Yaratma Rehberi ve İpuçları

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by mustinho03 View Post
    selam hocam öncellikle rehber icin cok tesekürler gercekten cok faydali insanin okudukca taktik yapasi geliyor.banada yardimci olursaniz cok sevinirim
    http://u1312.hizliresim.com/1j/7/v8jpk.jpg
    Gordugum tek ariza iki bekini de ileriye cikarttiginda savunmada 2 oyuncu ile kalacak olman ve bir DM kullanmiyor olman. Bence bekleri cikartacaksan 2 MC yerine 2 DM daha iyi olur. Ama bu presininin etkisizlesmesine de neden olacaktir.

Rakip eger 4411, 4231 gibi dizilislerle oynuyorsa iki bekin de cikmasi defansif arizalari da yaninda getirecektir.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by marlo41 View Post
    Ömer Abi, 4-5-1 oynuyorum. Kanatlarım winger-attack, bir adet half back ve birer adet ball winning midfielder ile box to box midfielder kullanıyorum.

Kısa pas ile atak futbolu oynatıyorum.

Santraforum da Hulk.

Sence tek forvet Hulk'a hangi rolü vermeliyim ?
    Complete Forward veya Target Man. Ileride tek adam oynuyorsan genelde benim tercihim bu iki rolden birisi olur.

hocam çok fazla soru sordum kusura bakma ama 1 ön libero ve 2 def.oyun kurucu kullanırsam diğer oyunculardan bağımsız olarak göbekte savunma anlamında sıkıntı yaşar mıyım?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Slyrian View Post
    hocam çok fazla soru sordum kusura bakma ama 1 ön libero ve 2 def.oyun kurucu kullanırsam diğer oyunculardan bağımsız olarak göbekte savunma anlamında sıkıntı yaşar mıyım?
    Savunma anlaminda yasamazsin ama on libero zaten mevkiyi koruyacak. 2 defansif oyun kurucudan kastin da deeplying playmaker ise onlar da kendini geri atip oncelikli olarak geriden oyun kurmaya calisacaktir. Bu sebeple ondeki oyuncularla mesafe acilacaktir. Kopukluk olusur. Taktigine gore hucuma cikmak da zorlanabilirsin.

Ozellikle kisa pas yapiyorsan orta sahadan hucuma gecis sikinti olur. Direct passing yapiyorsan pasi veren ve alan oyuncularinin kalitesine gore gecis olabilir. Ama zaten tek forvet oynuyorsun. Forveti cogaltmak adina orta alandan birini atak mentalite vermen hem gecisi hem de forveti cogaltmani rahatlatacaktir.

GT-S6500D cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Iyi oynamiyorum derken?

Zaten oyun anlayisin ve dizilisin topu hizli bir sekilde ilerideki yaratici oyunculara aktarip rakibi gafil avlayarak gol bulma uzerine kurulu. Bunu guzel bulmuyorsan, o zaman daha akici ve daha cok paslasarak oynanan bir oyunu mu gormek istiyorsun?
    Evet paslaşarak oynamak istiyorum. O yüzden oyun anlayışını "kontol" yaptım. Oyunculara verdiğim roller, oyuncuların en performanslı olması gereken roller. Rehberinizde de bu kadar çok rol için oyun felsefesinin "çok katı olması gerektiği yazılı. Taktikte beş özel rol olduğu için böyle yaptım. Daha çok pas yapmak ve ara paslarla gole gitmek istiyorum. Örneğin ortasaha da göbekteki oyuncularım çok şut çekmek yerine ara pas denesinler. Forvetteki oyuncularım yer değiştirsinler. Boşluklara kaçsınlar. Full back oyuncularım da ileri çıksınlar ama, orta kesmesinler. Araya dikine pas vermeye çalışsınlar ya da merkeze kısa oynasınlar. Böyle birşey olur mu bilmiyorum tabi

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by poetika View Post
    Evet paslaşarak oynamak istiyorum. O yüzden oyun anlayışını "kontol" yaptım. Oyunculara verdiğim roller, oyuncuların en performanslı olması gereken roller. Rehberinizde de bu kadar çok rol için oyun felsefesinin "çok katı olması gerektiği yazılı. Taktikte beş özel rol olduğu için böyle yaptım. Daha çok pas yapmak ve ara paslarla gole gitmek istiyorum. Örneğin ortasaha da göbekteki oyuncularım çok şut çekmek yerine ara pas denesinler. Forvetteki oyuncularım yer değiştirsinler. Boşluklara kaçsınlar. Full back oyuncularım da ileri çıksınlar ama, orta kesmesinler. Araya dikine pas vermeye çalışsınlar ya da merkeze kısa oynasınlar. Böyle birşey olur mu bilmiyorum tabi
    Bir kac ariza var:

1. Oyun anlayisini kontrol yapmak otomatik olarak paslasmayi fazlalastirmaz. Aksine oldukca ofansif ve direkt bir oyun anlayisi kontrol.

Gunluk konusmada veya medyada kontrollu oyun olarak kullanilan oyun anlayisi esasinda oyundaki defansif veya kontra.

Oyundaki kontrol ise oyuna hakim olma, rakibin yari sahasina yerlesme anlamina geliyor.

Tabii 41212 dizilisi iyi bir defansif dizilis degil cunku savunmayi geride kurdugunda rakip beklerin cok fazla ileriye cikmasina izin veriyorsun.

2. Oyuncularin en iyi rollerini verdigin zaman bu taktigin bir butunlugu olacak diye bir kaide yok. Birincil hedef taktigin kendi icinde butunlugu olmasi.

3. Cok kati felsefe secmissin. Rehbere biraz daha goz atarsan bu felsefenin sahaya dizdigin oyuncularin oyun anlayisini nasil etkiledigini gorursun. Kisacasi orta saha'nin ilerisindeki AMC ve 2 ST'nin brincil amaci gol atmak haline gelmis. Yani pas yapmaya niyetleri yok.

4. Kullandigin rollere gore felsefe secmek gerekli diye bir dusunce yok rehberin icinde. Aksine kullanmak istedigin felsefeye gore uygun rol dagilimi bu olabilir yazilmis.

Bence iyi fizikli oyuncularla oynanabilecek iyi bir direkt taktik yaratmissin.

Topa hakim olmak istiyorsan ilk once topa sahip olmaya daha yatkin bir dizilis (orta sahanin hem kalabalik, hem de genis oldugu), daha yatkin bir oyun anlayisi (defans/kontra) ve daha yatkin bir felsefe (dengeli/akici/cok akici) secmek daha dogru olur. Ama sen tam tersini tercih etmis, direkt hizli oyuna cok uygun tercihler yapmissin.
    Last edited by perpetua : 08.Aralık.2013 at 23:57

Quote Originally Posted by mkkadi View Post
    Savunma anlaminda yasamazsin ama on libero zaten mevkiyi koruyacak. 2 defansif oyun kurucudan kastin da deeplying playmaker ise onlar da kendini geri atip oncelikli olarak geriden oyun kurmaya calisacaktir. Bu sebeple ondeki oyuncularla mesafe acilacaktir. Kopukluk olusur. Taktigine gore hucuma cikmak da zorlanabilirsin.

Ozellikle kisa pas yapiyorsan orta sahadan hucuma gecis sikinti olur. Direct passing yapiyorsan pasi veren ve alan oyuncularinin kalitesine gore gecis olabilir. Ama zaten tek forvet oynuyorsun. Forveti cogaltmak adina orta alandan birini atak mentalite vermen hem gecisi hem de forveti cogaltmani rahatlatacaktir.

teşekkürler zaten öyle oynuyorum alternatif olabilir mi diye merak etmiştim

Çok Katı, Katı ve Akıcı felsefelerde merkez orta saha oyuncuları (Y) oyuncunun görevinin belirlediği oyun anlayışını benimseyecektir.

Örneğin Çok Katı felsefe ile:
    Savun görevi verilen bir orta saha oyuncusu X+1 oyun anlayışını benimseyecekir,
    Destek görevi verilen bir orta saha oyuncusu X+2 oyun anlayışını benimseyecektir, ve
    Hücum görevi verilen bir orta saha oyuncusu X+3 oyun anlayışını benimseyecektir.

Standart felsefede ise oyuncuların oyun anlayışının takımın oyun anlayışından farkını tamamen onlara verilen görevler belirleyecektir. Savun görevi verilen oyuncular takım oyun anlayışı ile eşit (X), destek görevi verlen oyuncular takım oyun anlayışından daha ofansif (X+3), hücum görevi verilen oyuncular takım oyun anlayışından çok daha ofansif (X+6) bir oyun anlayışı benimseyecektir.

ömer abi burda bi yanlışlık yokmu?? tam tersi olması gerektiğini düşünüyorum.. örneğin

standart felsefede ofansif rol verilmiş oyuncunun oyun anlayışı x+3 olurken

çok katı felsefede ofansif rol verilmiş oyuncunun oyun anlayışı x+6 olur..

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by demirsporlu View Post
    Çok Katı, Katı ve Akıcı felsefelerde merkez orta saha oyuncuları (Y) oyuncunun görevinin belirlediği oyun anlayışını benimseyecektir.

Örneğin Çok Katı felsefe ile:
    Savun görevi verilen bir orta saha oyuncusu X+1 oyun anlayışını benimseyecekir,
    Destek görevi verilen bir orta saha oyuncusu X+2 oyun anlayışını benimseyecektir, ve
    Hücum görevi verilen bir orta saha oyuncusu X+3 oyun anlayışını benimseyecektir.

Standart felsefede ise oyuncuların oyun anlayışının takımın oyun anlayışından farkını tamamen onlara verilen görevler belirleyecektir. Savun görevi verilen oyuncular takım oyun anlayışı ile eşit (X), destek görevi verlen oyuncular takım oyun anlayışından daha ofansif (X+3), hücum görevi verilen oyuncular takım oyun anlayışından çok daha ofansif (X+6) bir oyun anlayışı benimseyecektir.

ömer abi burda bi yanlışlık yokmu?? tam tersi olması gerektiğini düşünüyorum.. örneğin

standart felsefede ofansif rol verilmiş oyuncunun oyun anlayışı x+3 olurken

çok katı felsefede ofansif rol verilmiş oyuncunun oyun anlayışı x+6 olur..
    Yanlislik yok.

Burada bekler ve stoperler ayni anlayista (X).
    MR ve ML orta saha oyuncularina yakin anlayista (X+2).
    Hatta Y bolgesinde hucum gorevli bir oyuncu kullanirsan (X+3) kanatlardan daha ofansif bir anlayis sergiliyor (destek gorevli kullanirsan, X+2, kanatlarla ayni oyun anlayisini sergiliyor).

Kisacasi bu felsefe ozellikle kanatlarin orta sahaya daha yakin bir oyun anlayisinda olmasina neden oluyor. Dizilisi 442 olarak dusunursen MR/ML ve destek gorevi verilmis bir MC ile hucumda ayni hizada oluyor ve savunma yapiyor.

Yani sahada en azindan 5 tane gorev var:
    X = Savunma yapmakla sorumlu
    X+1 = Savunmayi korumakla sorumlu
    X+2 = Oyun kurma ve savunma yapmakla sorumlu
    X+3 = Oyun kurma ve rakip kalede gol aramakla sorumlu
    X+4 = Rakip kalede gol aramakla sorumlu

Yani bu felsefede oyuncularin sahadaki gorevleri daha da belirli ve kisitlanmis durumda.

ST'lerin ve AMC'nin daha ofansif olmamasinin nedeni de kanatlarin ve beklerin oyuna katiliminin azaltilmis ve farkli gorev verilmis olmasi.

Burada ise bekler ve kanat oyunculari savunma ve orta saha ile orta saha ve hucumu birbirine baglayan mevkiler.
    Sahada toplam 4 tane gorev var.
    Bekler, cok kati'nin aksine, hem savunma yapiyor hem de oyun kuruyor.
    Kanatlar, cok kati'nin aksine hem oyun kuruyor hem de gol ariyor.
    Defansi koruma gorevi ayri bir gorev degil ve DM mevkisindeki oyuncular hem savunma yapma hem de oyun kurmakla gorevli.

Yani oyunculara cok kati felsefe'den daha fazla is yuklenmis durumda.

Dengeli felsefede ise sahada sadece 3 tane gorev var. Savunma, destek (oyun kurma) ve hucum. Ornegin bir bek oyuncusuna hucum gorevi vererek (X+6) yanindaki stoper'den (X) cok daha ofansif olmasi saglanabiliyor. Hatta hucum gorevli bir bek oyuncusunun oyun anlayisi, destek gorevli bir orta saha oyuncusundan (X+3) cok daha ofansif olabiliyor.

Verdigin rollere gore de cok daha da fazla is yuklenmis durumda. Bir bek oyuncusuna hucum gorevi verirsen, mevkisi nedeniyle savunma da yapacak, oyun da kuracak, rakip kalede gol atmayi da deneyecek. Forvet oyuncusuna ise destek gorevi verdiginde oyun kurma isini de yapmaya calisacak, gol arama isini de.
    Last edited by perpetua : 09.Aralık.2013 at 12:49

abi bu anlattıklarından bi toparlama yaparsak kendimce şöyle bi sonuç çıkartıyorum.

oyun anlayışı "standart" felsefe "standart" varsayarsak

ml bölgesinde kanat oyuncusu-hücum görevi verdiğimiz bi oyuncu aml bölgesinde kanat oyuncusu-destek görevi verdiğimiz bi oyuncudan daha yararlı olacaktır (takım savunması açısından)

dmc bölgesinde defansif ortasaha-destek görevi verdiğimiz bi oyuncu mc bölgesinde standart ortasaha-savunma görevi verdiğimiz bi oyuncudan daha yararlı olacaktır (takım savunması açısında)

eğer durum tespitinde bi yanlışlık yoksa takım savunması açısından belirttiğim şekilde pozitif bi katkı alıyorsak bunu takımın hücum gücüne takımın felsefesini "akıcı" yaparak pozitif bi şekilde yansıtabilirmiyiz??

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by demirsporlu View Post
    abi bu anlattıklarından bi toparlama yaparsak kendimce şöyle bi sonuç çıkartıyorum.

oyun anlayışı "standart" felsefe "standart" varsayarsak

ml bölgesinde kanat oyuncusu-hücum görevi verdiğimiz bi oyuncu aml bölgesinde kanat oyuncusu-destek görevi verdiğimiz bi oyuncudan daha yararlı olacaktır (takım savunması açısından)

dmc bölgesinde defansif ortasaha-destek görevi verdiğimiz bi oyuncu mc bölgesinde standart ortasaha-savunma görevi verdiğimiz bi oyuncudan daha yararlı olacaktır (takım savunması açısında)

eğer durum tespitinde bi yanlışlık yoksa takım savunması açısından belirttiğim şekilde pozitif bi katkı alıyorsak bunu takımın hücum gücüne takımın felsefesini "akıcı" yaparak pozitif bi şekilde yansıtabilirmiyiz??
    Takim savunmasi acisindan dedigin, bu oyuncunun geriye gelerek savunma yapmasi ise evet, dogru.

AMR veya MC oynatip destek/savun gorevi verdigin oyuncular savunma icin mevkilerinden daha geriye gelmek zorunda.

MR veya DM oynatip hucum/destek gorevi verdigin oyuncular ise hucum icin mevkilerinden daha ileriye cikmak zorunda.

Top sendeyken tempoyu senin ayarladigini goz onunde bulundurursak sen hucumdayken bu oyuncularin daha ofansif oyuna gecmesi, top rakipteyken bu oyuncularinin defansif oyuna gecmesinden daha fazla senin kontrolunde. Cunku rakip hizli hucum etmeyi beceren bir takimsa daha ileride konumlanmis oyuncularinin geriye donusu, geride konumlanmis oyuncularinin geriye donusunden daha yavas olacaktir.

Ama ileride basmaya calisiyorsan DM ve MR rakip oyuncuya daha uzak kalacagi icin presin etkisiz olur. Yani her derde deva tek bir cozum yok. Ya geriye yaslanacaksin ve rakibin oynamasina izin vereceksin, bunun icin de oyuncularini daha geride konumlandiracaksin. Veya pres yapacaksin ve rakibin oynamasina izin vermeyeceksin. Bunun icin de oyuncularini daha ileride konumlandiracaksin.

Akici felsefeye gecmek esasinda bu arizalari biraz ortadan kaldiriyor cunku takimin hucum oyuncusi ile savunma oyuncusu arasindaki mesafeyi daraltiyor bu felsefe.

4411'i akici bir felsefe ile oynayarak, 4231'den daha defansif olursun. Sirf oyuncularin sahada dizildikleri yer acisindan.

Ama cok akici bir 4231, cok kati bir 4231'den daha ofansif de olur. Bilhassa AM ve ST bolgelerinde oynayan oyuncularinin oyun kurma isine daha fazla katki sagladiklari ve daha takim halinde oynadiklari icin.

Kati felsefede 4231 ile takim hem dizilis hem de oyun anlayisi olarak bir cok parcaya bolundugu icin savunma yapmakta da, hucum yapmakta da zorlanirsin.

Ek olarak, her ne kadar medya takim dizilislerini 4231 yapip dursa da, bu 4231'lerin cogu esasinda 4411 (veya 451/42211) cunku ya kanat oyunculari savunmada geriye gelip 4'lu bir orta saha hatti olusturuyor veya AMC gibi olan oyuncu esasinda MC oynuyor ve orta sahada savunma 2 oyuncunun degil 3 oyuncunun ustune dusuyor.

Ornegin Heynckes'in Bayern Munih'inin basarisinin altinda biraz da takim savunma yaparken Robben ve Ribery'nin Luiz Gustavo/Javi Martinez ve Schweinsteiger'in hizasina gelip orada 4'lu bir zincir olusturmasindan kaynaklaniyordu. Hucumda serbestti bu oyuncular ama top rakipteyken once rakip bek oyuncusunu kapatip, sonra da kendi beklerini korumaya basliyorlardi. Yani hucumda 4231 gibi gorunse de Heynckes'in dizilisi bir cok zorlu macta 4411'e cok daha yakindi.

Zaten dizilis denen sey takimin savunmadayken nasil dizildigi. Hucumda ise cok kati bir anlayisla oynamadigin surece oyuncular alan degistirerek ve dizilise sadik kalmak yerine bos alanlari degerlendirerek oynar.

Bu acidan bakarak dizilis secmek cok daha dogru. Tahtada oyunculari yerlestirdiginiz yerler oyuncularin savunmadayken nerede duracaklari. Hucumda nerede olacaklari ve neler yapacaklarini ise sirasiyla oyun anlayisi, felsefe, roller ve gorevler belirliyor.
    Last edited by perpetua : 09.Aralık.2013 at 15:46

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Öncelikle bu emeklerin için sana sonsuz teşekkürler perpetua. Ben de galatasarayla yaptığım taktikle ilgili bir sorun yaşıyorum. Maçlarda ortasahada topa sahip olmada sıkıntı yaşıyorum ve rakip takip ortasahada topa sahip olmada beni eziyor desem yeridir. Fakat kendi yarı sahamda ve rakip yarı sahasında benim topla oynamam rakipten yüksek oluyor. Taktiğimde 4 ortasaha olmasına rağmen neden o.sahada topa sahip olmada sıkıntı çekiyorum? Ne yapmam gerekir bu durumu çözmek için. Önerilerini bekliyorum.
    Bu arada bu taktikle çok başarılı gidiyorum. Süper kupayı aldım, 4 lig maçını da gol yemeden, rahat bir şekilde kazandım(Beşitaş'ı 3-0 yendim mesela)

http://u1312.hizliresim.com/1j/b/vcn63.jpg

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Taktigini koyarsan yorum yapmak daha kolay olur. Yazdiklarin cok aciklayici degil.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by mkkadi View Post
    Taktigini koyarsan yorum yapmak daha kolay olur. Yazdiklarin cok aciklayici degil.

Linki koymuştum görmemişsin heralde

Resmi şimdi koydum ve herkesten yorumlarını bekliyorum

Quote Originally Posted by furkanalpay94 View Post

Bekleri ileri çıkartarak kalabalık orta saha ile becerebilirsin.Bence beklerini İYB-H yapmalısın.Bekleri İleri Çıkart direktifi kalsın.Defansif orta sahadaki oyuncuya SO-Savunma rolü ver.Bir de OOS'deki oyuncunun rolünü değiştir.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Öncelikle yorumun için teşekkürler.

Bekleri İYB-H yaparsam, kaleme kanatlardan çok fazla atak gelmez mi?

Bir de OOS'ya yani Sneijder'e önerebileceğin bir oyuncu rolü var mı?

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

taktiğiniz genel anlamda top dolaştırmaya yönelik değil ki zaten. kontrol biraz farklı algılanıyor gibi.. aslında fm'de "kontrol", savunma güvenliğini çok fazla elden bırakmadan ama yer yer risk alarak daha dikine kaleye gitmeyi hedefleyen bi anlayış.
    oyuncularınız da bu rollerle ve bu oyun anlayışıyla topu ayaklarında tutmak, dolaştırmak, rakibin açığını aramak yerine en kısa şekilde forvetlere ulaştırmak isteyeceklerdir.
    Ayrıca bence orta sahada top tutmak isteyen bi takım için 4-1-2-1-2 pek uygun bi diziliş değil. elbette başarılabilir ama yine de oyuncuların sahaya daha iyi yayılacağı, pas alternatiflerinin artacağı bir diziliş ve daha düşük tempolu, nispeten az riskli bir oyun anlayışı daha uygun olacaktır.

Öncelikle yorumun için teşekkürler.

Bekleri İYB-H yaparsam, kaleme kanatlardan çok fazla atak gelmez mi?

Bir de OOS'ya yani Sneijder'e önerebileceğin bir oyuncu rolü var mı?
    Onun için defansif ortasahadaki oyuncuna SO-S rolü verebilirsin.Rakip senin kanadının boş olduğu anda atak yaparsa SO-S ona pres yapacaktır.İYB-H rolü verirsen bekleri ileri çıkart direktifini iptal et.Sneijder için Takımın Beyni rolü verilebilir.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

serwan, öncelikle yorumun için teşekkürler. Verdiğin bilgileri ben de biliyorum fakat benim anlamadığım ortasaha dışında(rakip sahada bile) benim takımın topla oynaması daha yüksek, ama ortasahada en kötü rakibe bile topa sahip olmakta zorluk çekiyorum.

byKpln, önerileri uygulayacağım. Teşekkürker..

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

serwan, öncelikle yorumun için teşekkürler. Verdiğin bilgileri ben de biliyorum fakat benim anlamadığım ortasaha dışında(rakip sahada bile) benim takımın topla oynaması daha yüksek, ama ortasahada en kötü rakibe bile topa sahip olmakta zorluk çekiyorum.

byKpln, önerileri uygulayacağım. Teşekkürker..
    çünkü büyük bi takımın başındasınız ve rakipler büyük çoğunlukla sizde karşı savunmaya çekilip kontrataklarla gol bulmaya çalışıyorlar.
    kendi sahanızda topa sahip olabiliyorsunuz çünkü rakip size basmıyor önde. defans topu orta saha oyuncularınıza verdiği anda onların ilk hedefi topu bir an önce gol bölgesine ulaştırmak oluyor. bu nedenle orta alanda topa sahip olmak yerine ileri taşınıyor top bir an önce. ama rakip kapandığı için oyuncularınız 3. bölgede top dolaştırmak zorunda kalıyor. karşı takım da açık vermemek adına kolay kolay basmıyor. ceza sahası dolaylarında top çevirip duruyorsunuz. oyunu geniş alana yaymadığınız için de rakibin ekmeğine yağ sürmüş oluyorsunuz.
    tabi taktiği sahada görmeden net yorumlar yapmak da zor ama koymuş olduğunuz görüntüden yola çıkarak sorunun bu olduğunu tahmin ediyorum

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

serwan, gerçekten de dediğin gibi rakip yarı sahasında çok top çeviriyorum fakat biraz savunma direncini kırmakta zorlanıyorum. Oyunu geniş alana yaymak bir nebze de olsa rahatlatır mı takımı sence?

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

serwan, gerçekten de dediğin gibi rakip yarı sahasında çok top çeviriyorum fakat biraz savunma direncini kırmakta zorlanıyorum. Oyunu geniş alana yaymak bir nebze de olsa rahatlatır mı takımı sence?
    oyunu geniş alana yaydığınızda rakibin açık verme olasılığı artacaktır. bir de tempoyu düşürmeyi deneyin. zaten oyun anlayışınız yüksek tempolu üstüne bi de yüksek tempo diye direktif vermek takımın hücumdaki dengesini bozabilir.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Teşekkürler.. Bir bir uygulayıp, deneyeceğim...

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

diziliş budur diyorsanız önerilerim şöyle olur
    felsefeyi katı yerine akıcı seçip ya da dengeli seçin.. anlayışı da kontrol yerine standart..
    defansif orta sahanızın rolünü ön libero ya da gizli libero seçip beklerinizi yetenekleri ölçüsünde ileri daha çok çıkacak şekilde ayarlayın ve çizgiye inmeden orta yapmalarını isteyin. mc bölgesindeki oyuncularınızdan uzaktan şutları azaltmalarını isteyin ayrıca birinin rolünü defansif oyun kurucu olarak seçin.
    ayrıca talimatlardan dikine pas yap ve yüksek tempo komutlarını kaldırmanızı tavsiye ederim eğer orta alanda topa sahip olmak istiyorsanız

Hocam merhabalar , İlk sezon itibariyle Eskişehirsporun başındayım 4231 sistemi ile oynuyorum rollerim ise ; DC defend (Mensah ve Kemal Tokak) , sol bek iki yönlü bek (Caner Erkin) , sağ bek Ofansif bek destek (Veysel Sarı) , orta alanda DLP defend (Corozo veya Veyseli buraya çekiyorum) BWM destek (N diaye) , önlerinde sağ ve sol taraf IF atack ( Erkan Zengin ve Erman Kılıç) orta da AP destek (Jorquera) , ileri uçta ise Komple forvet atack (N'Djeng veya Pektemek) şeklinde.Amacım dikine pas yapıp karşı kalede bir anda bitmek bunun içinde Kontrol ve katı akıcılık anlayışını seçtim direktif olarak ise sadece dikine pas yap ı seçtim.Takım tökezleyerek ilerliyor herhangi bir önerin var mı ? Katı oyun anlayışı acaba kopuklukluğa mı sebep veriyor? Çok teşekkür ederim

Nesil
    2003

Bence 41212 dizilisine daha riskli ve oldukca kati bir oyun anlayisi uygun.

Amac rakip kaleye cok adamla ve hizli gitmek olmali. Gobekteki oyuncu kalabaligi sayesinde topu kenarlara yaymadan ve rakibin kanat savunmasini onemsiz hale getirerek daha direkt bir oyun cok etkili olur 41212 ile.

Rakip sahada pas yapmaya gerek yok bu dizilisle.

Zaten 2 forvet oyuncusu markaj altinda.
    Ucuncu oyuncu (AMC) ise kalabaligin icinde.

Geriye pas yapacak kac oynucu kaldi?

2 MC, 1 DM, ve 2 Bek.

Toplam 5.

433'u dusunun. Rakip sahada pas yapacak kac oyuncu var?

2 kanat + 2 bek + 2 MC + 1 DM. Yani 7 oyuncu.

Rakip ceza alaninda 7 oyuncu ile mi pas yaparak oynamak daha uygulanabilir, 5 oyuncu ile mi?

Ustelik 41212'de rakip sahada pas yapacak oyunculardan sadece 2 tanesi orta saha ve ilerisinin oyunculari.

433'te ise 4 tane orta saha ve ilerisinin oyuncusu var, 3 tane de geriden gelen.

Yani? Geriden hucuma katilan oyuncular daha temkinlidir. Takim eger topa rakip sahada hakimse, o zaman ileriye cikarlar. Hakim degilse daha temkinli oynarlar. Bu nedenle de 41212 ile oyunculara pas yap dersen pas trafigi geride olur. Rakip yari sahada degil.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by abut View Post
    Hocam merhabalar , İlk sezon itibariyle Eskişehirsporun başındayım 4231 sistemi ile oynuyorum rollerim ise ; DC defend (Mensah ve Kemal Tokak) , sol bek iki yönlü bek (Caner Erkin) , sağ bek Ofansif bek destek (Veysel Sarı) , orta alanda DLP defend (Corozo veya Veyseli buraya çekiyorum) BWM destek (N diaye) , önlerinde sağ ve sol taraf IF atack ( Erkan Zengin ve Erman Kılıç) orta da AP destek (Jorquera) , ileri uçta ise Komple forvet atack (N'Djeng veya Pektemek) şeklinde.Amacım dikine pas yapıp karşı kalede bir anda bitmek bunun içinde Kontrol ve katı akıcılık anlayışını seçtim direktif olarak ise sadece dikine pas yap ı seçtim.Takım tökezleyerek ilerliyor herhangi bir önerin var mı ? Katı oyun anlayışı acaba kopuklukluğa mı sebep veriyor? Çok teşekkür ederim
    Dizilis ile felsefe uyumlu degil.

Soyle dusun.

Soldaki senin 4231'i dizme seklin.

Sagdaki ise kullandigin felsefe ve rollerin etkisi ile takimin hucumda nasil sahaya yayildigi.

Neden?

Kati felsefe ile kanat ve ofansif orta saha oyuncularin daha yuksek mantalite ile oynar. Bu da hucumu daha fazla dusunmeleri, daha ileride konumlanmalari demektir.

Bir de IF kullandigin icin dizilisindeki genisligi kaybetmissin.

Dikine pasi kim atacak? iki MC'den birisi. Eh peki o kadar mesafe pasi adam nasil atsin? Atmasina atar da hep atabilir mi?

Dizilis takimi cok bolmus. Felsefe de biraz daha bolmus ve 4231 olarak basladigin dizilis olmus 424. Bu nedenle de duse kalka gitmen normal. Cunku orta sahayi zaten rakibe teslim etmissin. Rakip savunmayi onde kuruyorsa isler iyi gidiyordur. Geride kuruyor ve orta sahayi kalabalik tutuyorsa isler kotu gidiyordur.

O dizilisi 4231 degil de 4411 yaparsan daha cok verim alirsin.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Ömer Abi, Ersun Yanal'ın dizilimine çevirmeye çalışmıştım taktiği.
    Hazır herkes taktik soruları soruyorken ben de paylaşayım istedim.
    Neleri yanlış yapmış olabilirim?
    Zamanın varolduğunda fikir beyan edebilir misin? Belki konuya da katkısı olur.

http://www.mediafire.com/download/fa...4+by+Cengo.tac
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2003

Arizasi var mi ki taktigin Cengiz? Yoksa ben ne ekleyebilirim ki?

Bakiyorum simdi.

Nesil
    2008
    Yer
    İzmir

Bu rehbere ve maç motoruna bakınca en iyi dizilişin Mr ve Ml içeren dizilişler felsefenin de akıcı olduğunu görüyorum yani 4-4-1-1 , 4-1-4-1 , 4-5-1(amr ve aml'siz) 4-2-2-2 , 4-4-2 gibi dizilişler. Çoğunu denedim ve gayet de başarılı oldu. Hücumda kanatlar daha çok alan bulup daha fazla top sürebiliyorlar. Bu da maç motorundan kaynaklanan bug diyebilirim kanatlarım "bazen" sahayı çaprazlayıp deli goller atabiliyor. Güncellemelerle sık olan durum "bazen" e evrildi.

Sayfa 4 / 20 İlkİlk ... 2345614 ... SonSon

Mesaj Yetkileri