Quote Originally Posted by perpetua View Post
Oyuncularin talimatlarini elle ayarlarsan, onlara verdigin rollerin ve gorevlerin ve genel stratejinin bir anlami kalmiyor. O strateji, rol ve gorevler zaten otomatik olarak oyuncularin sahada ne yapmasi ve ne yapmamasi gerektigini oyuncuya anlatiyor.

Mesela diyelim ki sahada bir orta saha oyuncusunun hucum mantalitesini en yuksege cikarttin. Takimin genel mantalitesi sinirla, oyuncunun rolu defansif orta saha ve gorevi de savunma. Hucum mantalitesi disinda defansif gorevli bir defansif orta sahanin ne yapmasi gerekiyorsa oyuncu bunu yapar ama hucum mantalitesi senin ayarladigin sekilde kalir.

Daha sonra oyuncuyu stoper'e cek, ve stoper (defans) rolu (gorevi) ver. Oyuncunun mantalite disindaki butun komutlari stoper (defans)'a uygun olur.

Bu nedenle ozellikle oyuncu bazli pek degisiklik onermem cunku bu takimin geri kalanina uymayan hareketlere yol acar (ama tabii ortalari nereye yapacagi, iceriye dogru mu oynayacagi yoksa cizgiye yakin mi oynayacagi gibi bilgiler daha cok oyuncunun ozelliklerine gore degisebilir).

Bu yeni taktik duzeni, kisacasi, sizin takim stratejisi ile pek uymayan hamleler yapmanizin onune gecmeye calisiyor. Ama oyunu belli bir sablon icerisinde bir sure oynadiktan sonra ufak tefek degisikliklerle oyun stilinizde degisiklikler yapabilir, yukarida anlattigim basit duzeni gelistirebilirsiniz. Ama bunu yaparken asiriya kacmak cogu zaman kotu sonuclar dogurur.
Ben tam anlayamadım abi bana açıklayabilir misin? Demek istediğin, takım komutlarından ayar yapıp, oyuncu komutlarını karıştırmayalım mı? Yanlış mı anladım acaba?